Fúzie a akvizície sa na Slovensku spomalili, ale v tomto roku sa očakáva ich oživenie
Koronakríza v roku 2020 spomalila aj proces fúzií a akvizícií. V uplynulom roku sa na Slovensku podarilo zrealizovať len 12 kontraktov, ktorých hodnota predstavovala viac ako 5 miliónov amerických dolárov. Medziročne, v porovnaní s rokom 2019, to predstavuje pokles o 43 %.

Foto: Shutterstock
Situácia napriek tomu nie je dramatická, pretože v tomto roku sa očakáva oživenie nielen ekonomiky, ale aj trhu s fúziami a akvizíciami.
Kontrakty z vlaňajška sa pokúsia uzavrieť v tomto roku
Tvrdenie o poklese počtu fúzií a akvizícií vyplýva zo správy medzinárodnej audítorskej, daňovej a poradenskej spoločnosti Mazars a Mergermarket.
Podľa slov managing partnera spoločnosti Mickaëla Compagnona napriek poklesu Slovensko situáciu v minulom roku ustálo pomerne dobre. Hoci pandémia koronavírusu výrazne zasiahla automobilky, slovenskú ekonomiku zásadne potiahli medzinárodní výrobcovia. Pokračovali v produkcii svojich tovarov u nás na úkor krajín, kde je výroba drahšia.
Niekoľko kontraktov, ktoré sa podarilo rozpracovať vlani, bolo odložených na neskoršie popandemické obdobie. „Očakávam, že odložené kontrakty sa uzavrú alebo posunú vpred v roku 2021. Najviac príležitostí vidím v segmentoch technológií, nehnuteľností, výroby a logistiky,“ spresňuje Compagnon.
Americký Bloomreach kúpil slovenskú Exponeu
V oblasti informačných a komunikačných technológií sa vyskytla významná investícia americkej spoločnosti Bloomreach, ktorá je veľkým hráčom v oblasti elektronického obchodovania e-commerce. Kúpila slovenskú spoločnosť Exponea. Firma sa zaoberá analýzou správania sa zákazníkov na webových stránkach a prácou s dátami v reálnom čase. Slovenskí inžinieri a vývojári tak opäť získali uznanie v zahraničí.
Podľa Mickaëla Compagnona možno očakávať výraznejší vývoj technológií v oblasti elektromobilov a budovania nabíjacích staníc. Je to vďaka podpore Európskej únie a slovenskej vlády. Výhodou je tiež prepojenie Slovenska s Nemeckom. Pandémia koronavírusu a problémy, ktoré spôsobila, motivujú európske firmy mať svojich dodávateľov čo najbližšie.
Región strednej a východnej Európy je zaujímavý pre investorov
Hoci počet transakcií v krajinách strednej a východnej Európy vlani medziročne klesol o 16 %, hodnota kontraktov v porovnaní s rokom 2019 vzrástla o 11 % na 49,2 miliardy eur. Aj to je dôkaz, že tento región je navzdory pandémii koronavírusu pre investorov zaujímavý.
„Región strednej a východnej Európy má pre investorov punc stability. Neustále doň prúdia priame investície z celého sveta. Pandémia vytvára príležitosti pre súkromný kapitál (private equity) a investorov, ktorí majú dostatok likvidity a ľudského kapitálu na vykonanie akvizícií,“ vysvetľuje expertka Mazars na finančné poradenstvo Monika Babulíková.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Ďalší dvaja manažéri skrachovanej spoločnosti Wirecard sú obvinení zo sprenevery
- 2.Desiatky ozbrojencov prepadli firmu Prosegur, ukoristili milióny
- 3.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 4.Farmári blokujú cesty naprieč celým Francúzskom na protest proti nízkym zárobkom a rastúcim nákladom (foto)
- 5.Atentátnik na Fica možno nebol osamelý vlk, Šutaj Eštok upozornil na jeho vymazanú komunikáciu na sociálnej sieti (video)