Fúzie a akvizície sa na Slovensku spomalili, ale v tomto roku sa očakáva ich oživenie
Koronakríza v roku 2020 spomalila aj proces fúzií a akvizícií. V uplynulom roku sa na Slovensku podarilo zrealizovať len 12 kontraktov, ktorých hodnota predstavovala viac ako 5 miliónov amerických dolárov. Medziročne, v porovnaní s rokom 2019, to predstavuje pokles o 43 %.

Foto: Shutterstock
Situácia napriek tomu nie je dramatická, pretože v tomto roku sa očakáva oživenie nielen ekonomiky, ale aj trhu s fúziami a akvizíciami.
Kontrakty z vlaňajška sa pokúsia uzavrieť v tomto roku
Tvrdenie o poklese počtu fúzií a akvizícií vyplýva zo správy medzinárodnej audítorskej, daňovej a poradenskej spoločnosti Mazars a Mergermarket.
Podľa slov managing partnera spoločnosti Mickaëla Compagnona napriek poklesu Slovensko situáciu v minulom roku ustálo pomerne dobre. Hoci pandémia koronavírusu výrazne zasiahla automobilky, slovenskú ekonomiku zásadne potiahli medzinárodní výrobcovia. Pokračovali v produkcii svojich tovarov u nás na úkor krajín, kde je výroba drahšia.
Niekoľko kontraktov, ktoré sa podarilo rozpracovať vlani, bolo odložených na neskoršie popandemické obdobie. „Očakávam, že odložené kontrakty sa uzavrú alebo posunú vpred v roku 2021. Najviac príležitostí vidím v segmentoch technológií, nehnuteľností, výroby a logistiky,“ spresňuje Compagnon.
Americký Bloomreach kúpil slovenskú Exponeu
V oblasti informačných a komunikačných technológií sa vyskytla významná investícia americkej spoločnosti Bloomreach, ktorá je veľkým hráčom v oblasti elektronického obchodovania e-commerce. Kúpila slovenskú spoločnosť Exponea. Firma sa zaoberá analýzou správania sa zákazníkov na webových stránkach a prácou s dátami v reálnom čase. Slovenskí inžinieri a vývojári tak opäť získali uznanie v zahraničí.
Podľa Mickaëla Compagnona možno očakávať výraznejší vývoj technológií v oblasti elektromobilov a budovania nabíjacích staníc. Je to vďaka podpore Európskej únie a slovenskej vlády. Výhodou je tiež prepojenie Slovenska s Nemeckom. Pandémia koronavírusu a problémy, ktoré spôsobila, motivujú európske firmy mať svojich dodávateľov čo najbližšie.
Región strednej a východnej Európy je zaujímavý pre investorov
Hoci počet transakcií v krajinách strednej a východnej Európy vlani medziročne klesol o 16 %, hodnota kontraktov v porovnaní s rokom 2019 vzrástla o 11 % na 49,2 miliardy eur. Aj to je dôkaz, že tento región je navzdory pandémii koronavírusu pre investorov zaujímavý.
„Región strednej a východnej Európy má pre investorov punc stability. Neustále doň prúdia priame investície z celého sveta. Pandémia vytvára príležitosti pre súkromný kapitál (private equity) a investorov, ktorí majú dostatok likvidity a ľudského kapitálu na vykonanie akvizícií,“ vysvetľuje expertka Mazars na finančné poradenstvo Monika Babulíková.
Kľúčové slová
Vojna na Ukrajine

Rok 2022

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie


SPRAVODAJSTVO





- 1.TOP najlepšie a najhoršie aktíva súčasnosti – začíname akciami (1. časť)
- 2.Slovenské zdravotníctvo zachraňujú pracujúci. Do systému platia najviac a čerpajú z neho najmenej
- 3.Vo VÚB banke a mBank už hypotéky pod 1,99 % ročne nepredávajú
- 4.Pád kryptomien sa zastavil, špirála smrti sa však môže kedykoľvek zopakovať
- 5.Niekoľko tipov, ako správne investovať v čase neistoty a vojny