Mladí chcú pracovať flexibilne
Trávenie pracovného času sa mení, ľudia čoraz viac túžia pracovať flexibilne. Je to trend, do ktorého zamestnávateľov tlačia aj pracovníci, ktorí patria do kategórie mileniálov.

Foto: Shutterstock
Časy, keď boli zamestnanci ochotní meniť prácu kvôli pár stovkám eur navyše, sú preč. Viac ako 69 percent mladých ľudí podľa prieskumu spoločnosti Regus vymení akýkoľvek zamestnanecký benefit za možnosť pracovať variabilne.
„Mladí ľudia nechcú byť zviazaní štandardnými podmienkami osemhodinového pracovného času na jednom mieste. Uvedomujú si nutnosť odvedenia svojej práce, no deň si chcú zariadiť podľa seba, svojej rodiny či koníčkov. Na výhody začínajú prichádzať aj zamestnávatelia. Množstvo spoločností zistilo, že poskytovaním flexibilného pracovného miesta si dokážu jednoduchšie udržať tých najschopnejších ľudí,“ hodnotí moderný trend Karel Pelán, country manager spoločnosti Regus pre Českú republiku a Slovensko, ktorá prevádzkuje zdieľané kancelárie.
„Mladí ľudia nechcú byť zviazaní štandardnými podmienkami osemhodinového pracovného času na jednom mieste.“
Niektoré firmy si dôležitosť flexibilnej pracovnej doby uvedomujú už dlhodobo. „Naša spoločnosť už desať rokov vníma flexibilný pracovný čas ako základný benefit. Zamestnancom vyhovuje zariadiť si čas podľa svojich potrieb a pracovať občas aj z domu. Aj vďaka tomu potom cítia väčšiu dôveru od firmy a sú spokojnejší, čo prirodzene pozitívne vplýva tiež na ich výkon. Je dôležité to však v rozumnej miere vyvážiť so stretávaním na pracovisku, aby ľudia neprichádzali o živú komunikáciu a kontakt s kolegami," potvrdzuje Marek Hronec zo skupiny Positive, ktorý zabezpečuje HR aktivity.
Flexibilita je trend
Flexibilita pracovných pozícií sa skutočne stáva trendom, ľudia si chcú svoj pracovný deň organizovať podľa vlastných predstáv. Pre zamestnancov je dôležité odmeňovanie, ale aj pružnosť pracovného času. „Za finančnými benefitmi nasledujú rôzne formy flexibility: pružný pracovný čas, home office alebo dovolenka päť či dokonca viac týždňov za rok,“ hovorí Miroslav Garaj, Managing Director CZ & SK spoločnosti Grafton.
Firmy teda pomaly musia hľadať spôsoby, ako flexibilitu pracovných miest zamestnancom ponúkať. „Flexibilita sa ukazuje byť jedným z kľúčových benefitov. Patrí k nej nielen posunutý začiatok a koniec pracovného času, ale práve aj dovolenka nad zákonný rámec. Je dôležitá pre rodičov malých detí, ale aj pre mladých ľudí, ktorí vo zvýšenej miere túžia mimo práce cestovať a objavovať nové krajiny,“ vysvetľuje Jitka Součková, Marketing Manager CZ & SK z Graftonu.
„Do dvoch rokov by mal každý druhý zamestnanec v USA pracovať na voľnej nohe. Tento trend sa približne v tom istom čase začne presúvať aj do Európy a následne na Slovensko.“
Neochota sedieť medzi štyrmi stenami v kancelárii sa zvyšuje spolu s rastúcim vplyvom moderných technológií na prácu. Množstvo ľudí totiž dokáže v súčasnosti pracovať pomocou vlastného prenosného počítača a mobilného telefónu. „Až 64 percent mladých ľudí nám v prieskume uviedlo, že poskytnutím flexibilného pracovného miesta sa stali produktívnejšími. Všetky tieto fakty sledujeme na dlhodobej báze a utvrdili nás v tom, že zdieľané kancelárie sú budúcnosťou pre moderných podnikateľov. Vychádzame z predpokladu, že do dvoch rokov by mal každý druhý zamestnanec v USA pracovať na voľnej nohe. Tento trend sa približne v tom istom čase začne presúvať aj do Európy a následne na Slovensko,“ podotýka Karel Pelán zo spoločnosti Regus.
Žiadaný benefit
Z prieskumu spoločnosti Grafton vyplýva, že flexibilita pracovného času je tretí najžiadanejší benefit po trinástom či štrnástom plate a prémiách. Naopak, možnosť priniesť si domáce zviera do práce je podľa prieskumu spoločnosti Grafton jednou z najmenej preferovaných výhod, ktoré zamestnávatelia poskytujú. „Kandidáti majú spomedzi benefitov najmenší záujem o kanceláriu priateľskú k zvieratám (vo výrobnej sfére o firemnú škôlku), hradené očkovanie, zľavu na firemné výrobky či služby, zľavu u obchodných partnerov a relokačný balíček. K benefitom, ktoré nie sú lákadlami s úmernou odozvou, alebo ich adepti považujú za automatické, patria aj občerstvenie na pracovisku, spoločné stravovanie, parkovacie miesto, bonus pri odporučení zamestnanca, firemné akcie či zvozový autobus,“ upozorňuje Grafton.
Spoločnosť Profesia upozorňuje, že mladí ľudia považujú flexibilitu práce za prejav dôvery zo strany zamestnávateľa voči zamestnancom. Prieskum Paylab data Research ukazuje, že flexibilita pracovného času je najatraktívnejšou pracovnou výhodou pre generáciu mileniálov.
Kľúčové slová
Do čoho investovať

TOP 10

Inšpiratívne filmy

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dostali ste list z dôchodcovskej spoločnosti a nezdá sa vám výška penzie? Žiadnu paniku, je to len časť dôchodku
- 2.Šéf Merkelovej úradu voľné cestovanie počas Veľkej noci neočakáva, prikláňa sa skôr ku koncu mája
- 3.Prieskum Mastercard: Slováci majú radi e-shopy, v roku 2020 v nich utratili o polovicu viac ako predvlani
- 4.Cez Slovensko sa budú presúvať vojaci, pôjde predovšetkým o Čechov a Poliakov
- 5.Označenia energetickej efektívnosti na spotrebičoch sa zmenia