Firmy plánujú ďalší rast investícií, no majú obavy z rastúcich nákladov na udržateľnosť
Hoci vstupujeme do tretieho roka trvania pandémie koronavírusu, väčšina firiem chce podľa ich generálnych riaditeľov urýchliť plány na investície, aj fúzie a akvizície. Dôvodom je zabezpečiť si ďalší rast do budúcnosti.

Foto: Shutterstock
Znížiť náklady a minimalizovať riziká
Viac ako polovica respondentov (54 %) prieskumu EY 2022 CEO Outlook Survey tvrdí, že uprednostní investície do existujúcich podnikov, digitálnej transformácie a udržateľnosti. Okrem toho viac ako tri štvrtiny (79 %) respondentov upravili alebo plánujú upraviť dodávateľský reťazec tak, aby znížili náklady a minimalizovali riziká možných prerušení dodávok tovarov v budúcnosti.
V minulom roku dosiahla hodnota fúzií a akvizícií rekordnú hodnotu 5 miliárd dolárov, a tie podľa generálnych riaditeľov spoločností zostanú kľúčovým nástrojom investícií aj v roku 2022. Takmer dve tretiny (59 %) respondentov očakávajú, že ich spoločnosti budú v nasledujúcich 12 mesiacoch pokračovať v akvizíciách. Na začiatku roku 2021 to predpokladalo len 48 % opýtaných.
Investičné plány však môžu zmariť vonkajšie riziká podnikania. Väčšina opýtaných generálnych riaditeľov (87 %) sa obáva rastúcich cien vstupov, a za najkritickejšie riziká pre spoločnosť označili obchodné napätie (18 %), vplyv zmeny klímy (17 %) a rastúcu konkurenciu (13 %).
Pripravení na ďalšie investície
„Generálni riaditelia viac ako dvoch tisíc firiem z celého sveta sú pripravení ďalej investovať. No krehké globálne prostredie a zvyšujúce sa náklady na podnikanie vo všetkých oblastiach, od rastúcej inflácie až po raketovo rastúce náklady na energiu, ich udržiavajú neustále v strehu. Realizácia obchodných operácií zostane kľúčovým nástrojom rozhodovania sa spoločností,“ hovorí globálny podpredseda EY Andrea Guerzoni.
Ako uvádza ďalej, po rekordnej sérii fúzií a akvizícií sa spoločnosti zamerajú na integráciu aktív získaných za posledných 12 mesiacov, ale akvizičné zámery by mali zabezpečiť vysoký objem obchodov aj v roku 2022.
Aké sú vyhliadky na rok 2022?
Podľa prieskumu budú generálni riaditelia vybraných spoločností v nasledujúcich 12 mesiacoch uprednostňovať obchody, ktoré zlepšia prevádzkové schopnosti (26 %) a ich environmentálne, sociálne a riadiace postavenie, a udržateľnosť (20 %).
Najobľúbenejšími destináciami pre realizáciu akvizícií sú v tomto roku USA, Spojené kráľovstvo, Čína, India a Nemecko. Investície budú pritom smerovať predovšetkým do IT, zdravotnej starostlivosti a sektorov, v ktorých sa využívajú inovatívne technológie.
Šéfovia vybraných svetových spoločností identifikovali aj hlavné tohtoročné trendy na trhu fúzií a akvizícií. Očakávajú nárast konkurenčných ponúk (72 %), hlavným nástrojom v tejto oblasti budú private equity (70 %), a zároveň odhadujú, že nárast medzisektorových (68 %) a cezhraničných (65 %) transakcií bude väčší ako objem megaobchodov (56 %).
Náklady na udržateľnosť vytvárajú napätie
Po konferencii OSN zameranej na zmenu klímy sa stáva trvalým javom smerovanie firiem k udržateľnej transformácii, pričom až tri štvrtiny respondentov (82 %) označilo environmentálne, sociálne a riadiace postavenie a udržateľnosť za mimoriadne dôležité alebo dôležité pri strategickom rozhodovaní. Okrem toho 28 % respondentov považuje za konkurenčnú výhodu stať sa v oblasti udržateľnosti lídrom.
Zároveň dve tretiny (65 %) respondentov priznávajú, že pri prechode k udržateľnosti sa stretli s odporom investorov a akcionárov. Takmer štvrtina (21 %) tvrdí, že investori nepodporujú dlhodobé investičné plány, alebo sú striktne zameraní na štvrťročné zisky.
Kľúčové slová
Vojna na Ukrajine

Rok 2022

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie


SPRAVODAJSTVO




- 1.Vláda schválila jednorazové zvýšenie prídavkov na deti vo výške 100 eur
- 2.Slováci čoraz častejšie využívajú výhodné úrokové sadzby sporenia v Česku
- 3.Kryptomena luna stratila 99 % zo svojej hodnoty. Pridajú sa aj ďalšie?
- 4.Nemecko sa pokúsi získavať až 80 % elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Ako sme na tom na Slovensku?
- 5.Potravinári protestujú proti obmedzeniu vývozu potravín a pekári varujú, že bez plynu nič neupečú