Firmám už zostáva len niekoľko dní na aktualizáciu údajov v obchodnom registri, inak budú vymazané
Podnikatelia už majú len niekoľko dní na to, aby upravili a potvrdili svoje firemné údaje v obchodnom registri. V opačnom prípade im hrozia viaceré vážne postihy vrátane pokút v tisíckach eur. Cieľom tohto opatrenia je, aby sa z obchodného registra vymazali nefungujúce a neaktívne firmy.

Foto: Unsplash
Posledné dni na zmeny majú organizačné zložky
Spomínané zmeny nadväzujú na novelu zákona, ktorá vstúpila do platnosti v októbri minulého roka a zmenila niekoľko ustanovení Obchodného zákonníka, ako aj zákona o obchodnom registri. Medzi ne patria aj niektoré registračné povinnosti podnikateľov.
Firmy by mali zbystriť pozornosť, pretože im vznikajú dve zásadné povinnosti. Prvá z nich sa týka organizačných zložiek. Firmy majú povinnosť potvrdiť údaje, prípadne podať návrh na zápis aktuálnych údajov, ktorým potvrdia zapísané údaje o podniku zahraničnej právnickej osoby, o organizačnej zložke podniku zahraničnej právnickej osoby a o organizačnej zložke podniku slovenskej právnickej osoby v obchodnom registri.
Túto povinnosť majú aj v prípade, ak už sú údaje o organizačnej zložke zapísané v obchodnom registri. Ak zriaďovateľ údaje o svojej organizačnej zložke do konca septembra nepotvrdí, registrový súd organizačnú zložku alebo podnik v dôsledku nesplnenia zákonnej povinnosti vymaže z obchodného registra.
Zverejnia firmy, ktoré vymažú z obchodného registra
„V novele nie je stanovená lehota, v ktorej tak súd musí urobiť, vieme len to, že obchodný register na šesť mesiacov zverejní zoznam organizačných zložiek a podnikov, ktoré budú vymazané. Aktuálne nedisponujeme informáciou, či počas tohto obdobia bude možné daný stav zhojiť a organizačnú zložku zachovať. Zo znenia zákona však taká možnosť nevyplýva,“ približuje advokátka spoločnosti Accace Legal Simona Klučiarová.
Zároveň dodáva, že v prípade, ak sú informácie o organizačnej zložke alebo podniku aktuálne, nie je potrebné prikladať nijaké prílohy. Údaje sa len potvrdia zaslaním krátkeho formulára. No v prípade, ak medzičasom došlo k akýmkoľvek zmenám, je potrebné si prejsť klasickým zmenovým konaním a každú zmenu dokladovať príslušnou prílohou.
Pozor na obmedzenú činnosť štatutárnych orgánov
Pozornosť by mali zvýšiť aj tie firmy, ktoré majú v obchodnom registri uvedenú obmedzenú činnosť štatutárneho orgánu. V prípade, že tento údaj majú zapísaný, po novom ho musia z obchodného registra vymazať najneskôr do 30. septembra. Formuláciu by mali zmeniť buď na samostatné, alebo spoločné konanie. V prípade nesplnenia tejto povinnosti hrozí firme pokuta až do výšky 3 310 eur.
Povinnosti má aj mnoho ďalších obchodných firiem
Druhá povinnosť sa dotýka väčšej skupiny podnikateľov – obchodných firiem, ktoré sú povinné doplniť identifikačné údaje o tuzemských či zahraničných fyzických a právnických osobách.
Kým pred účinnosťou novely zákona postačovalo pri spoločníkoch uviesť v prípade fyzických osôb ich meno, priezvisko a trvalý pobyt, a v prípade právnických osôb názov spoločnosti a jej sídlo, po novom sa zoznam údajov rozširuje o ďalšie údaje.
U fyzických osôb je potrebné zadať aj dátum narodenia a rodné číslo či iný identifikátor, ako napríklad číslo pasu, a u právnických osôb identifikačné čísla, teda napríklad IČO. Doplnenie údajov sa týka spoločníkov, akcionárov, členov štatutárnych orgánov – konateľov, členov predstavenstva, členov kontrolných orgánov – dozornej rady či prokuristov a ďalších.
„V prípade doplnenia údajov o spoločníkoch je potrebné predložiť ako prílohu doklad totožnosti, respektíve výpis z obchodného registra, z ktorého daný údaj vyplýva, alebo čestné vyhlásenie o týchto nových údajoch s overeným podpisom spoločníka,“ reaguje S. Klučiarová.
Existujúce spoločnosti musia tieto údaje doplniť najneskôr do 30. septembra budúceho roka, pričom po 30. septembri 2021 majú povinnosť tak urobiť v rámci akéhokoľvek najbližšieho zápisu zmien. Ak to neurobia, súd nevykoná zápis žiadnej ďalšej zmeny.
Advokátka zároveň dodáva, že aj v tomto prípade sa návrhy na zápis podávajú elektronicky s kvalifikovaným elektronickým podpisom, pričom za nesplnenie zákonnej povinnosti a prekročenie lehoty na doplnenie či úpravu údajov hrozí pokuta do výšky 3 310 eur.
Pri nesplnení povinnosti do konca septembra 2021 hrozia viaceré postihy
- Najvyšší postih, výmaz z obchodného registra, hrozí v prípade, že organizačné zložky zahraničných podnikov nepotvrdia údaje v obchodnom registri.
- Za nesplnenie povinnosti zosúladiť svoje údaje v registri hrozí obchodným spoločnostiam to, že sa na ich ďalší návrh nebude prihliadať a návrh na zápis zmeny registrový súd odmietne (v tomto prípade je lehota najneskôr do septembra 2022).
- Súd tiež môže uložiť pokutu za nesplnenie povinnosti až do výšky 3 310 eur.
Kľúčové slová
Vojna na Ukrajine

Rok 2022

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie


SPRAVODAJSTVO





- 1.Tri dôležité odporúčania, ako v súčasnosti investovať
- 2.Ratingový výhľad Slovenska sa podľa S&P zhoršil zo stabilného na negatívny
- 3.365.bank zlacňuje hypotéky s 5-ročným fixom až o 0,7 %
- 4.Odborníci radia, ako správne postupovať pri financovaní stavby rodinného domu
- 5.Vláda schválila jednorazové zvýšenie prídavkov na deti vo výške 100 eur