Finančné problémy hrozia najmä mladším firmám, no nevyhýbajú sa ani tým už „zabehnutým“
Úpadok, exekúcia či platobná neschopnosť postihujú najmä najmladšie spoločnosti. Také, ktoré na trhu pôsobia od troch do piatich rokov. Problémy sa však nevyhýbajú ani „dospelým“ firmám, ktoré podnikajú 18 a viac rokov.

Foto: Unsplash
Skúška životaschopnosti
„Mladé podniky charakterizujeme ako najviac zraniteľné. Svoju pozíciu na trhu si ešte len budujú a v prípade nedostatku finančných prostriedkov a nezaisteného odbytu často končia pre platobnú neschopnosť. Obdobie 3-5 rokov sa považuje za skúšku životaschopnosti – aj napriek tomu, že v tejto kategórii evidujeme najviac firiem, najviac z nich aj čelí pádu,“ hodnotí stav analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.
Medzi najohrozenejšie spoločnosti na slovenskom trhu patria firmy, ktoré podnikajú v rozpätí od 3 do 5 rokov. Nedostatok financií či ukončenie biznisu aktuálne hrozí 150 trojročným a 135 štvorročným firmám. V oboch týchto ,vekových kategóriách‘ je pritom zaregistrovaných cez 19-tisíc subjektov. Podiel negatívne zasiahnutých spoločností predstavuje iba 0,7 percentuálneho bodu.
Vysoká rizikovosť
Analýza skúmajúca 318 637 kapitálových spoločností poukazuje aj na fakt, že s vysokým podielom rizikovosti zápasia aj staršie firmy. A to tie, ktoré majú za sebou 18- a viacročnú históriu. „Celkový počet starších spoločností v problémoch je síce nižší ako pri mladých firmách, no ich podiel je vysoký. Kým pri mladších firmách podiel ohrozených firiem na celkovom množstve nepresahuje jeden percentuálny bod, pri starších je to viac,“ približuje analytička.
Napríklad z celkového počtu 4 230 spoločností starších ako 18 rokov rieši úpadok, krach či finančný problém 1,5 % z nich, teda 61 subjektov. Podobná situácia je aj u o rok starších subjektov. Tu je podiel ohrozených 1,11 % – u 4 149 firiem rieši existenčný problém 46 podnikov.
Kľúčové slová
Vojna na Ukrajine

Rok 2022

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie


SPRAVODAJSTVO





- 1.Slováci čoraz častejšie využívajú výhodné úrokové sadzby sporenia v Česku
- 2.V bežnom linkovom autobuse pašovali 62,5 kilogramu jantáru
- 3.Tri štvrtiny Sloveniek si pri investovaní neverí. Ich potenciál je však vysoký
- 4.Partners Group SK: Potvrdili pozíciu jednotky na trhu s obratom takmer 50 miliónov eur
- 5.Ako sa vyvarovať TOP 7 chýb, ktorých sa najčastejšie dopúšťame pri životnom poistení