Efektivita vymáhania dlhov exekútormi za posledné dva roky klesla o 40 %
Efektivita vymáhania dlhov exekútormi klesla za posledné dva roky až o takmer 40 %. Asociácia slovenských inkasných spoločností (ASINS) upozorňuje, že exekúcia sa pre dlžníkov v mnohých prípadoch stala vítanou cestou.
Foto: Shutterstock
Úspešnosť vymáhania pohľadávok klesla na 4,3 %
Za posledných 24 mesiacov klesla efektivita exekútorov až o takmer 40 %, pričom tempo znižovania efektivity výberu pohľadávok sa z roka na rok zvyšuje. Zatiaľ čo v roku 2023 efektivita klesla o 18 %, v tomto roku sa znížila o ďalších 23 %. Tento stav sa následne podpísal aj pod úspešnosť vymáhania pohľadávok, ktorá bola vlani len na úrovni 4,3 % zo všetkých pohľadávok.
Tieto dáta vyplývajú z analýzy Asociácie slovenských inkasných spoločností (ASINS), ktorá preskúmala viac ako 225-tisíc exekučných konaní začatých po roku 2017.
Exekúcie už nie sú pre dlžníkov zásadným strašiakom
Dnes je exekúcia pre mnohých dlžníkov spôsob, ako možno bez vážnejších komplikácií prečkať aj niekoľko rokov. V roku 2023 štát upravil rozsah zrážok zo mzdy tak, že dlžníkovi s čistým príjmom 1 100 eur sa zrazí maximálne 200 eur, čím sa výrazne naklonili pravidlá na stranu dlžníkov.
Systém je nastavený tak, že dlžníci často žiadajú svojich veriteľov, aby voči nim iniciovali exekučné konanie. Ak chce dlžník požiadať o osobný bankrot, je nutné, aby aspoň jeden rok voči nemu bola vedená exekúcia.
„V minulosti bola exekúcia strašiakom a dlžníci sa jej chceli vyhnúť. Dnes je však situácia opačná. Dlžníci, ktorí sa chcú cielene zbaviť dlhov, naopak, exekúciu vítajú. Žiaľ, samotný systém je v súčasnosti nastavený tak, že nenúti exekútorov k efektívnemu vymáhaniu. Nízka efektivita vymáhania sa tak nedotýka iba bánk, ale aj bežných ľudí, ktorí niekomu požičali peniaze a následne sa k nim nevedia dostať späť,“ vysvetľuje prezident asociácie Martin Musil.
Veritelia chcú pracovať s efektívnymi exekútormi
S aktuálnym stavom však nie sú spokojní ani bežní občania. Viac ako polovica obyvateľov by privítala zmeny v spôsobe prideľovania exekútorov. Tento údaj pochádza z kvantitatívneho prieskumu z februára tohto roku a odráža realitu nefunkčného systému náhodného prideľovania exekútorov samotným štátom.
„Hoci myšlienka zavedenia náhodného prideľovania exekútorov nebola zlá, prax odhalila viaceré nedostatky tohto systému. Bolo by preto potrebné ho modifikovať tak, aby veritelia mohli pracovať len s tými exekútormi, ktorí vykonávajú svoju činnosť efektívne, aby sa zabezpečila vymožiteľnosť práva pre veriteľov a tiež primeraná ochrana spotrebiteľov,“ pokračuje odborník.
Aká je situácia v jednotlivých krajoch
Najväčší pokles v efektivite zaznamenal Trenčiansky kraj s poklesom efektivity až o 43 % a najväčšie rozdiely medzi najlepšími a najhoršími boli zaznamenané v Bratislavskom kraji, kde je sústredených aj najviac exekútorov. Trenčiansky kraj je zároveň aj krajom, kde je ročný nápor exekúcií zhruba 600 prípadov na exekútorský úrad. Pre porovnanie v Nitrianskom kraji je ročný nápor asi 1 200 prípadov.
„Okrem poklesu úspešnosti však vidíme aj pokles počtu začatých exekúcií. V roku 2023 ich bolo o 20 % menej a v roku 2024 očakávame ešte výraznejší prepad. Toto všetko sa následne premieta aj do (ne)dôvery ľudí v to, že štát skutočne chráni poctivých občanov a podnikateľov, a že im umožní efektívne sa dostať k svojim peniazom,“ vysvetľuje M. Musil.
Porovnanie situácie s Českom
Zo zistených dát vyplýva, že na Slovensku pôsobí neprimerane veľa exekútorov. Kým v Česku ich v roku 2023 pôsobilo 154, na Slovensku bolo v rovnakom čase až 250 exekútorov, čo je pre náš trh naddimenzovaný počet. „Často ide o malé exekútorské úrady, ktoré nemajú zautomatizované procesy, kapacitne nestíhajú pravidelné lustrácie a v konečnom dôsledku čakajú na vyrubenie trov zo zastavených exekúcií, ktoré im pokryjú ich náklady. Tento stav má za následok finančné straty pre celú spoločnosť,“ dodáva odborník.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Aká bude výška 13. dôchodku v decembri 2024
- 2.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 3.Online peňaženky: Ponúkajú ich všetky banky, no len jedna ich má všetky
- 4.Ako sa v roku 2025 zvýšia renty a maximálne sumy úrazových dávok
- 5.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor