Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Čo ste o Billovi Gatesovi nevedeli? Netflix o ňom nakrútil seriál priamo z jeho vlastnej hlavy

Zuzana Fryč Podnikanie Poslať

Netflix nedávno predstavil jeden z ďalších zaujímavých dokumentárnych filmov. Zameral sa na priblíženie života a myslenia druhého najbohatšieho muža sveta, biznismena, softvérového magnáta a filantropa Billa Gatesa. Dokumentárna miniséria zo života génia s názvom V Billovom mozgu: Dekódovanie Billa Gatesa, prináša zaujímavé prelínanie viacerých rovín jeho osobnosti a dokonca aj temnejších stránok jeho minulosti.

Bill Gates

Foto: Shutterstock

Seriál je rozdelený na tri časti, v ktorých sa striedajú spomienky na detstvo a vzťahy, ktoré formovali jeho život. Dokument približuje aj konflikty medzi Gatesom a jeho priateľom a spoluzakladateľom Microsoftu Paulom Allenom. Rozprávanie je doplnené jeho dobročinnými aktivitami a odráža jeho filantropické cítenie.

Už ako dieťa bol mimoriadne bystrý

Začiatok filmovej minisérie približuje detstvo Billa Gatesa. Pochádza z rodiny, ktorá patrila do vyššej strednej vrstvy. Narodil sa v meste Seattle, kde vyrastal so svojimi rodičmi a dvomi sestrami Kristianne a Libby. Od útleho detstva rodičia deti, aj malého Billa, podporovali ku konkurencieschopnosti a dokonalosti. Od malička veľmi rád hrával spoločenské hry, najlepšie mu išli Monopoly.

Mal aj veľmi dobrý vzťah so svojou matkou, ktorá sa väčšinu života venovala výchove a vzdelávaniu detí, občianskym záležitostiam a charitatívnym organizáciám. Aj vďaka nej si Gates postupom času vytvoril vzťah k dobročinným aktivitám. Počas svojho detstva miloval čítanie encyklopédií a trávil ním toľko času, až mu rodičia neskôr dokonca zakázali nosiť si knihy k stolu počas večere.

Prvý počítačový program ešte na strednej škole

V trinástich rokoch ho rodičia prihlásili na prestížnu prípravnú školu v Lakeside v Seattli. Na strednej škole vynikal najmä v matematike a prírodných vedách. Tu sa prvýkrát objavil jeho záujem o moderné technológie. Väčšinu času trávil v školskej počítačovej učebni.

V tejto škole napísal svoj prvý program v počítačovom jazyku BASIC. Nazval ho vtipne Tic-tac-toe. Vďaka tomuto programu mohli používatelia hrať známu hru „piškvorky“ proti počítaču.

Počas štúdií v Lakeside sa skamarátil s Paulom Allenom, s ktorým ho spájalo najmä nadšenie pre počítače. Vtedy zrejme ešte netušil, že neskôr spolu založia jednu z najbohatších a najúspešnejších firiem na svete. Bol veľmi šikovným študentom, o čom svedčia aj jeho výsledky v testoch SAT. Tie sa v Amerike využívajú namiesto prijímacích skúšok na vysoké školy. Dosiahol v nich obdivuhodné skóre 1 590 z 1 600 bodov.

Štúdium na Harvarde vymenil za vlastnú firmu

Gates začal študovať právo na Harvardskej univerzite na jeseň 1973, no škole sa nevenoval tak, ako by od neho rodičia očakávali. O dva roky neskôr svoje štúdium práva na vysokej škole ukončil, aby sa mohol spolu s priateľom Allenom venovať vlastnej obchodnej činnosti, vývoju spoločnosti Microsoft.

Zaujímavosťou je, že hoci Bill a Allen mali spoločný záujem a nadšenie pre nové technológie, osobnostne sa veľmi líšili. Allen bol tichší a hanblivejší, Bill bol divokejší a miestami až výbojný.

Chuť a zápal presadiť sa ich doviedli až k projektu pre spoločnosť MITS, ktorá v tom čase vyrábala minipočítačovú súpravu Altair. Práve do tohto počítača mali Gates a Allen v pláne vytvoriť softvérový program BASIC, ktorý by počítač Altair používal. Podarilo sa im to a neskôr, v roku 1975, založili vlastnú spoločnosť Microsoft.

Dôslednosťou k úspešnému rozbehnutiu Microsoftu

Podnikanie nebolo v začiatkoch vôbec ľahké. Možnosť distribúcie a kopírovania softvéru BASIC spôsobila, že v skutočnosti zaň zaplatilo iba desať percent ľudí, ktorí ho používali. Gatesovi sa to, samozrejme, nepáčilo a bezplatnú distribúciu softvéru považoval za kradnutie.

Pôvodne mala spoločnosť asi 25 zamestnancov, a do roku 1979 zarobila približne 2,5 milióna dolárov. Gates vďaka svojmu dôvtipu pre vývoj softvéru a obchodnému duchu už v 23 rokoch viedol Microsoft a robil firme aj hovorcu. V tom čase nebolo nič zvláštne, že osobne kontroloval každý riadok kódu, ktorý spoločnosť vyprodukovala, pričom často kód sám prepísal, keď to považoval za potrebné.

Od svojich zamestnancov očakával, že budú mať pre spoločnosť rovnaké odhodlanie a zápal, ako mal on sám. Jeho štýl riadenia sa stal legendárnym, pretože svojich zamestnancov vyzýval k nápadom a neustále ich kontroloval, či sú o svojich nápadoch skutočne presvedčení. Ak niekto z nich nemal na jeho otázky pripravenú vhodnú odpoveď, z kancelárie boli často počuť Gatesove konfrontačné reakcie: „To je tá najhlúpejšia vec, akú som kedy počul!“

Zo softvérového génia filantrop

Bill Gates je vďaka svojej dobročinnosti známy na celom svete. Aj televízny dokument približuje jeho nadačnú a charitatívnu činnosť, ktoré robí v spolupráci so svojou manželkou Melindou. Gates ju prvýkrát stretol vo svojej spoločnosti Microsoft, kde pracovala ako produktová manažérka.

Vďaka Melindinmu vplyvu sa Bill zaujímal o to, aby sa stal vzorom pre verejnosť a pomáhal iným. Študoval filantropické dielo amerických priemyselných titanov Andrewa Carnegieho a Johna D. Rockefellera. Postupne si uvedomil, že väčšiu časť svojho majetku chce odovzdať na charitu.

Do nadácie manželov Gatesovcov nalial 28 miliárd dolárov

Spolu s manželkou Melindou postupne založili niekoľko nadácií. V roku 1994 to bola Nadácia Williama H. ​​Gatesa, ktorá sa venovala podpore vzdelávania, zdravia a investovaniu do komunít s nízkym príjmom na celom svete. Organizácia sa zaoberala aj domácimi problémami, ako je napríklad pomoc študentom v Spojených štátoch s prípravou na vysokoškolské štúdiá.

Po dobrovoľnom odstúpení z roly generálneho riaditeľa Microsoftu Gates v roku 2000 spojil niekoľko rodinných nadácií a prispel sumou 28 miliárd dolárov na založenie Nadácie Billa a Melindy Gatesovcov. Počas nasledujúcich rokov jej venoval množstvo svojho času a energie. Ako veľkorysý novátor sa ukázal aj v tejto pozícii, keď svojim zamestnancom poskytol ročné platené voľno po narodení alebo adopcii dieťaťa.

Prispel aj na výskum demencie a Alzheimerovej choroby

V novembri 2017 Gates ohlásil, že 50 miliónov dolárov investoval do Fondu na výskum demencie. Vzápätí poukázal ďalších 50 miliónov dolárov do oblasti výskumu Alzheimerovej choroby. Pre americké médiá sa vyjadril, že sa tak rozhodol na základe osobnej skúsenosti, keďže videl ničivé následky týchto chorôb na členoch svojej vlastnej rodiny.

„Akýkoľvek typ liečby by bol obrovským pokrokom od dnešného stavu,“ povedal Bill Gates pre CNN a dodal: „Dlhodobým cieľom musí byť v prvom rade liečba.“

V tom istom roku Gatesova nadácia zverejnila správu o tom, že sa podieľa na skúmaní možností zníženia detskej úmrtnosti, odstraňovaní následkov podvýživy a liečení vírusu HIV.

V apríli 2018 Gates oznámil, že svoje úsilie prepája so spoluzakladateľom spoločnosti Google Larrym Pageom. Zámerom bolo poskytnutie financovania univerzálnej vakcíny proti chrípke vo výške 12 miliónov dolárov s cieľom začať klinické skúšky do roku 2021. Jeho kritici však vyjadrili pochybnosť, či na prelomový objav v medicíne bude 12 miliónov dolárov stačiť.

Na boj proti koronavírusu poslal takmer 300 miliónov dolárov

Po nástupe pandémie koronavírusu Bill Gates prehodnotil svoje dobročinné zámery a v marci tohto roku sa Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov spojila s neziskovou organizáciou Wellcome Trust, spolu s ktorou prisľúbili vložiť 125 miliónov dolárov na boj proti koronavírusu.

Gates následne vyhlásil, že jeho nadácia je pripravená investovať stovky miliónov dolárov do výstavby tovární určených na vývoj vakcíny. Nadácia taktiež nedávno prisľúbila prispieť ďalšími 150 miliónmi na zlepšovanie diagnostiky, liečby a vývoj vakcíny proti koronavírusu.

Kto je Bill Gates?

Bill Gates je jeden z hlavných zakladateľov softvérovej spoločnosti Microsoft, v ktorej do roku 2000 pôsobil ako generálny riaditeľ. Vďaka inovatívnemu biznisu sa stal druhým najbohatším človekom sveta podľa rebríčka amerického Forbesu. Majetok Billa Gatesa aktuálne dosahuje výšku 115,6 miliardy amerických dolárov. Väčšinu svojho podielu v Microsofte predal alebo rozdal na charitatívne účely. Založil niekoľko nadácií, ktoré zahŕňajú starostlivosť o globálne zdravie a rozvoj, vzdelávanie, ale aj riešenie otázok klimatických zmien.

Ready Made Maklér
Staňte sa samostatným
finančným agentom už dnes.
Robte biznis,
byrokraciu nechajte na nás.
logo
Prečítajte si tiež:
16.4.2024 Redakcia FinReport

Európske banky vyzvali EÚ, aby ich označila za strategický sektor

Európske banky vyzvali Európsku úniu, aby ich označila za kriticky dôležitý, respektíve strategický sektor. V zdôvodnení tejto požiadavky ...

16.4.2024 Redakcia FinReport

Hodnota bodu pre úrazové dávky sa v tomto roku zvýšila na 28,60 eura

Hodnota bodu, ktorá je potrebná na výpočet sumy úrazových dávok, je v tomto roku 28,60 eura. V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa ...

16.4.2024 Zuzana Fryč

Konzervatívne investície prinášajú zaujímavú alternatívu k bankovým vkladom

Konzervatívne investičné produkty začínajú byť opäť zaujímavé z pohľadu zhodnotenia v krátkom časovom horizonte. Kým pred dvomi rokmi ...

16.4.2024 Redakcia FinReport

Slovensko je v európskom Indexe prosperity až na 24. mieste. Za nami sú už len tri krajiny

Druhé vydanie Indexu prosperity Slovenska zaradilo našu krajinu až na 24. miesto v rámci Európskej únie. Za nami skončili už len Rumunsko, ...

16.4.2024 Martin Jamnický

Vietnamskú podnikateľku Truong My Lan odsúdili na smrť za podvod vo výške 44 miliárd dolárov

Súd vo vietnamskom Hočiminovom meste odsúdil na smrť miestnu podnikateľku v oblasti nehnuteľností Truong My Lan. Obvinená bola z jedného z ...

16.4.2024 Redakcia FinReport

Zubné benefity zdravotných poisťovní sa v apríli 2024 skončia

Poskytovaniu zubných benefitov v zdravotných poisťovniach je koniec. Od mája 2024 budú minulosťou. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že ...

15.4.2024 Martin Jamnický

NKÚ: Sociálne podniky, ktoré na Slovensku zamestnávajú 6 700 ľudí, dostali z EÚ 100-miliónovú podporu

Sociálne podniky zamestnávajúce znevýhodnených ľudí poskytujú prácu približne 6 700 zamestnancom. Napriek tomu, že ich podiel na ...

14.4.2024 Redakcia FinReport

E-commerce: V centre pozornosti sú umelá inteligencia a personalizované zážitky

Pre slovenské e-shopy bol minulý rok priaznivým rokom. Viac ako tri štvrtiny z nich zaznamenali vlani rast, alebo boli na tom porovnateľne ako v ...

7.4.2024 Redakcia FinReport

Reporting o zodpovednom prístupe k podnikaniu sa rozšíri aj na množstvo slovenských firiem

Nefinančný ESG reporting je od roku 2018 povinný pre niekoľko veľkých spoločností pôsobiacich na Slovensku. Do platnosti však vstúpi nová ...

5.4.2024 Martin Jamnický

V ktorých odvetviach vzniká a zaniká najviac firiem a živností

Minulý rok bol pre slovenských podnikateľov mimoriadne náročný. Kým v rokoch 2021 a 2022 zaniklo približne 3 300 spoločností, vlani ich ...

1.4.2024 Redakcia FinReport

Na európskom trhu dominujú mikropodniky, no až polovicu obratu generujú veľké firmy

V krajinách Európskej únie pôsobí približne 32 miliónov podnikov a firiem, ktoré zamestnávajú viac ako 160 miliónov ľudí a vlani mali ...

26.3.2024 Robert Juriš

Slovensko má najvyšší podiel fiktívnych živnostníkov v EÚ, švarcsystém dostane stopku

Slovensko má najvyšší podiel takzvaných fiktívnych živnostníkov v rámci krajín Európskej únie. Aj preto chystá Ministerstvo práce, ...

24.3.2024 Redakcia FinReport

McDonald’s vlani na Slovensku nakŕmil 19 miliónov zákazníkov

Slovákom hamburgery chutia. Spoločnosť McDonald's Slovakia vo svojich prevádzkach vlani obslúžila viac ako 19 miliónov zákazníkov. Tržby ...

21.3.2024 Redakcia FinReport

Penta zvažuje predaj stávkovej a hernej spoločnosti Fortuna

Spoločnosť Penta Investments zvažuje možný predaj svojho stávkového a herného operátora Fortuna Entertainment Group. Záujemcom o ...

20.3.2024 Redakcia FinReport

Na niekoľkých exponovaných adresách sídlia aj tisícky firiem naraz

Na Slovensku existuje takmer 1 260 exponovaných adries. Sú to adresy, na ktorých sídli viacero obchodných spoločností alebo neziskových ...

16.3.2024 Redakcia FinReport

Európska investičná banka vlani poskytla Slovensku 293 miliónov eur

Skupina Európskej investičnej banky (skupina EIB) podporila v roku 2023 hospodárstvo Slovenska sumou 293 miliónov eur v nových pôžičkách a ...

16.3.2024 Redakcia FinReport

Trh s hračkami sa prepadol, no Lego dokázalo zvýšiť svoje tržby

Farebné do seba zapadajúce dieliky stavebnice s názvom Lego sú stále populárne. A to aj v časoch, keď sa ľudia, respektíve deti, hrajú ...

14.3.2024 Redakcia FinReport

Novela zákona o inšpekcii práce sa zameria aj na znižovanie počtu nútených živností

Rezort práce pracuje na príprave novely zákona o inšpekcii práce. Jeho súčasťou by okrem iného malo byť aj intenzívnejšie monitorovanie a ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay