Časť zákona o eKase je v rozpore s ústavou, zrejme ho čaká novelizácia
Ústavný súd SR už v novembri rozhodol, že časť novely zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice z roku 2018 nie je v súlade s ústavou. Úplné znenie tohto nálezu však stále nebolo zverejnené a doručené Ministerstvu financií SR. Finančná správa spolu s Ministerstvom financií SR preto čakajú na uznesenie, aby mohli pristúpiť k potrebnej zmene legislatívy. Medzitým systém eKasa ostáva naďalej funkčný a pracuje v pôvodnom režime.

Foto: Shutterstock
V hre sú však aj ďalšie nezodpovedané otázky, ako napríklad, čo urobí ministerstvo s dátami, ktoré získalo protiústavným spôsobom, a aké stanovisko v tejto veci zaujme voči verejnosti, keďže naďalej môže dochádzať k zneužívaniu údajov získaných prostredníctvom tohto systému.
Ako rozhodol Ústavný súd SR
Začiatkom novembra tohto roka Ústavný súd SR (ÚS SR) na neverejnom zasadnutí pléna rozhodol, že časť novely zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice z roku 2018 nie je v súlade s ústavou.
Hovorkyňa ÚS SR Martina Ferencová vtedy informovala, že konkrétne išlo o časť „unikátny identifikátor kupujúceho, ak je predložený kupujúcim pred zaevidovaním prijatej tržby".
V hre je zmena zákona
Odvtedy uplynul mesiac a Ministerstvo financií (MF SR), ako aj finančná správa, stále nedostali úplné znenie nálezu ÚS SR. Preto nie je jasné, čo sa bude diať ďalej a ako finančná správa naloží s dátami, ktoré získala v rozpore s ústavou.
„Finančná správa spoločne s MF SR momentálne čaká na uznesenie ÚS SR. Keď nám bude doručené, budeme postupovať v zmysle ustanovenia. Potrebná je však zmena legislatívy, ktorá je v kompetencii Ministerstva financií SR, a pri nej bude finančná správa plne súčinná,“ uvádza vedúca oddelenia Finančného riaditeľstva SR Martina Rybanská.
Zároveň dodáva, že nevie odhadnúť, kedy by mohlo byť uznesenie doručené, pričom systém eKasa ostáva naďalej plne funkčný.
Podobne reaguje aj tlačový odbor MF SR: „V tejto chvíli je ešte predčasné hovoriť o konkrétnych návrhoch. Hneď ako bude mať Ministerstvo financií SR k dispozícii úplné znenie nálezu, bude sa ním zaoberať a analyzovať príslušné odôvodnenia.“
eKasa funguje na Slovensku od roku 2018
Zákon o používaní elektronickej registračnej pokladnice (eKase) schválila Národná rada SR v decembri 2018. Tento systém museli preto podnikatelia zo zákona zaviesť na evidenciu svojich tržieb v registračnej pokladnici. Pri jednotlivých hotovostných transakciách tak podnikatelia prostredníctvom eKasy odosielajú pokladničné doklady na servery finančnej správy. Za prípadné nesplnenie svojej povinnosti im hrozia sankcie.
Zneužitie dát nie je vylúčené
Podnet na Ústavný súd podalo ešte v roku 2019 viac ako 30 opozičných poslancov (SaS a OĽaNO). Dôvodom malo byť porušovanie práva na súkromie. Finančná správa totiž podľa nich cez eKasu získava údaje, ktoré zasahujú do osobných údajov, do súkromia a slobôd ľudí.
Podľa predstaviteľov SaS a OĽaNO malo ísť konkrétne o odosielanie dát z pokladničných blokov, ktoré sa dajú naviazať na vernostné karty, na ktorých sú zaznamenané údaje o veku, adrese, ale aj pohlaví kupujúceho, čo je podľa nich neprípustné, ak neexistuje záruka, že takéto dáta nebudú zneužité.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





- 1.Toto sú najdôležitejšie otázky súvisiace s rodičovským dôchodkom a odpovede na ne
- 2.Ako sa v roku 2023 zvýšia príplatky za prácu cez víkendy, v noci a počas sviatkov
- 3.Pre získanie úveru v banke je kľúčová bonita. Čo všetko musíte spĺňať, aby ste vyhoveli?
- 4.Banky vlani zaznamenali rekordné zisky 829 miliónov eur. Najväčšie príjmy pre ne predstavujú výnosy z úrokov
- 5.Mladí ľudia s hypotékou môžu získať až 400-eurový daňový bonus, ak splnia tieto podmienky