Byrokratické nezmysly pribúdajú, nové pravidlo 1 in 2 out veľké úľavy neprinieslo
Množstvo nariadení, administratívnych povinností, evidencií a neustále sa zvyšujúcich finančných nárokov trápi nejedného podnikateľa. Preto im kompetentní prisľúbili úľavy a zaviedli nové zjednodušujúce a úsporné pravidlo. Podnikatelia však zďaleka nie sú takí optimistickí ako rezort hospodárstva, ktorý novinku priniesol.

Foto: Shutterstock
Ak zaťaží, tak musí priniesť aj úľavy
Vláda sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazala ku skvalitňovaniu podnikateľského prostredia a znižovaniu daňového zaťaženia podnikateľov. V roku 2021 schválila zavedenie pravidla, podľa ktorého má byť nová administratívna záťaž kompenzovaná rušením existujúcich povinností v rovnakom objeme a od roku 2022 dokonca v dvojnásobnej výške.
Princíp 1 in 2 out spočíva v tom, že ak štát pre podnikateľov zavedie nejakú novú povinnosť, súčasťou zmeny by mal byť aj návrh, ako na inom mieste ušetriť, či inú povinnosť „odpustiť“.
Aby sa dali výsledky pravidla reálne merať, tak vláda schválila aj metodiku, ako vybrané vplyvy na podnikateľské prostredie posudzovať. Pravidelne, na mesačnej báze, zverejňuje výsledky vo forme ušetrených financií. Bilanciu aktualizuje Ministerstvo hospodárstva SR.
Pravidlo 1 in 2 out zatiaľ pre podnikateľov ušetrilo viac ako 32,9 milióna eur. Zvýšené náklady v rámci mechanizmu prekračujú úroveň 11,4 milióna eur. Taký bol k začiatku decembra 2022 tohto roku stav virtuálneho účtu regulácií s vplyvom na podnikateľské prostredie.
Početné byrokratické nezmysly pribúdajú
Podnikatelia veľmi pozorne vnímajú opatrenia na zníženie záťaže. V súvislosti s novým pravidlom 1 in 2 out však zatiaľ nepociťujú rovnaký optimizmus ako rezort hospodárstva.
„Firmy aj počas roka 2022 boli opakovane svedkami predkladania legislatívy, ktorá tieto parametre ani zďaleka nespĺňala. Spomeňme napríklad e-faktúru, ktorá mala zásadným spôsobom zaťažiť podniky, no na druhej strane im neprinášala žiadne benefity, či schválenú novelu Zákonníka práce, ktorá bola prijatá bez diskusie so sociálnymi partnermi,“ komentuje situáciu výkonný sekretár Republikovej únie zamestnancov (RÚZ) Martin Hošták.
Na početné prípady prijímania opatrení, ktorých výsledkom bolo nadmerné administratívne zaťaženie firiem, upozornili aj výsledky ankety Byrokratický nezmysel roka.
Víťazi ankety Byrokratický nezmysel roka 2022
Víťazom ankety sa stal značne komplikovanejší výpočet daňového bonusu na dieťa. Na druhom mieste skončila povinnosť zápisu rodných čísiel do obchodného registra a tretím byrokratickým nezmyslom sú administratívne povinnosti vyplývajúce z novej mediálnej legislatívy.
Nikdy sa nekončiaci proces
Anketu vyhlasuje Združenie mladých podnikateľov Slovenska (ZPS). „Desiatky tohtoročných námetov ukazujú, že boj s byrokraciou je nikdy sa nekončiaci proces,“ konštatuje predsedníčka ZPS Simona Mištíková.
„Hoci medzi kandidátmi na Byrokratický nezmysel roka bolo niekoľko zastaralých regulácií, ktoré mali byť dávno zmenené, väčšina finálových nezmyslov vznikla len nedávno,“ dopĺňa prezident ZPS Ján Solík. Z hľadiska početnosti nominácií dominovali námety súvisiace s duplicitným požadovaním údajov a dokladov rôznymi štátnymi úradmi, nedotiahnutou digitalizáciou, podnety z oblasti pracovného práva, bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (BOZP), požiarnej a civilnej ochrany.
Len pre ilustráciu v roku 2021 strávil podnikateľ 224 hodín ročne papierovaním a byrokraciou. Mierny nárast spôsobila pandémia a s ňou súvisiace rôzne byrokratické náklady, medzi nimi napríklad meranie teploty zamestnancom. Výsledky za rok 2022 zatiaľ nie sú známe.
Záťaž je vysoká, úľavy príliš malé
ZPS vníma, že dôsledné dodržiavanie princípu a poctivé počítanie nových nákladov a úspor zo zrušených povinností je dôležité. Musia si ho však osvojiť úradníci a predkladatelia zákonov, pretože neexistujú automatické sankcie za porušenie pravidla.
„Ak dáme dokopy bezzubosť nových pravidiel, široko definované výnimky, nedôsledné výpočty, ktorých snahou je skôr ukázať pozitívne čísla ako kvantifikovať skutočné vplyvy, tak sa nemožno čudovať, že máloktorý podnikateľ si v praxi všimol zmenu a tieto pravidlá fungujú zatiaľ skôr len na papieri,“ reaguje J. Solík.
Podnikatelia pociťujú neistotu v súčasnej energetickej kríze, ktorá im zvyšuje náklady, no napriek tomu vláda prináša rôzne návrhy zákonov, ktoré im komplikujú podnikateľskú situáciu.
Republiková únia zamestnávateľov ďalej upozorňuje, že v uplynulom roku vláda zlyhala najmä v schopnosti efektívne a promptne zareagovať na aktuálne dianie počas energetickej krízy. „Práve v takýchto časoch navyše prichádzala s viac než stovkou návrhov zákonov, ktoré zásadným spôsobom negatívne zasahovali do činnosti domácich podnikov,“ uzatvára M. Hošták.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Prognóza: Tri scenáre, ako by sa mohli kryptomeny vyvíjať v roku 2023
- 2.Nvidia je víťazom bankovej krízy. Pomohla jej previazanosť s bitcoinom?
- 3.Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet
- 4.Ceny pohonných látok znovu začali klesať a benzín je opäť lacnejší ako nafta
- 5.365.bank dostala od Finančnej spravodajskej jednotky pokutu 2 milióny eur, jej závery odmieta