Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Biliónové spoločnosti: TOP klub výnimočných má dnes šesť členov

Dominik Horváth Podnikanie
SK
EN
Poslať

Hranica trhovej kapitalizácie na úrovni jedného bilióna dolárov bola ešte v nedávnej minulosti pre spoločnosti niečím neuskutočniteľným. Pre väčšinu z nich to platí dodnes. Nájdu sa však výnimky, ktoré vďaka svojim špičkovým produktom dokázali prekonať túto hranicu a zapísať sa do histórie. Zatiaľ sa to podarilo len šiestim spoločnostiam. Prvou bola Apple, ktorá je číslom jeden aj v súčasnosti. Jedna spoločnosť to do dokázala dokonca za jeden-jediný deň obchodovania na burze. A kto je nováčikom v tomto zozname?

image

Foto: FR

 

1) Apple

Apple
Trhová hodnota: 2,942 bilióna dolárov

Celosvetovo známy výrobca elektroniky Apple Inc. stojí v rebríčku najhodnotnejších firiem sveta na prvom mieste. Spoločnosť so sídlom v Cupertine v Kalifornii sa preslávila hlavne výrobou produktov, akými sú iPhone, Mac a iPod. Spoločnosť založili Steve Jobs a Steve Wozniak v apríli 1976 a odvtedy sa Apple stala jednou z najväčších svetových korporácií, ktorá každoročne generuje miliardy dolárov. Spoločnosť vstúpila na burzu v roku 1980 a hneď za prvý deň obchodovania dokázali jej akcie vygenerovať viac ako 100 miliónov dolárov.

Významný zvrat spoločnosti nastal v roku 2011, keď zomrel Steve Jobs a miesto generálneho riaditeľa pripadlo Timovi Cookovi. Ten dokázal od svojho nástupu do roku 2021 zdvojnásobiť príjmy aj zisk a trhová hodnota Apple sa pod jeho vedením zvýšila z 348 miliárd dolárov na viac ako 2 bilióny dolárov. Apple bola historicky prvou spoločnosťou na svete, ktorá presiahla túto hranicu, a dlhé roky jej patrilo prvé miesto z pohľadu trhovej kapitalizácie. Celkovo jej trvalo 37 rokov, kým dosiahla hranicu jedného bilióna dolárov, a podobne ako Microsoft potrebovala len ďalšie dva roky, kým sa dostala cez 2 bilióny.

Ak by sme porovnali HDP s trhovou kapitalizáciou, spoločnosť by bola 8. najbohatšou krajinou na svete, medzi Francúzskom a Talianskom. Momentálne zamestnáva 147-tisíc zamestnancov v 25 štátoch a prevádzkuje viac ako 500 maloobchodných predajní po celom svete. Aj keď sa Apple tento rok výrazne darilo, výsledky tretieho štvrťroku nenaplnili očakávania Wall Street. Predaj smartfónov iPhone medziročne vzrástol o 47 %, a celkové príjmy vzrástli o 29 %, analytici však očakávali viac.

Ako uviedol Cook pri prezentovaní výsledkov firmy, hlavným dôvodom je celosvetový nedostatok čipov. Nebyť tohto nedostatku, tržby Apple mohli byť vyššie o takmer 6 miliárd dolárov. Ďalším z dôvodov je fakt, že celosvetové predaje vlajkovej lode spoločnosti, smartfónu iPhone 13, sa započítajú do tržieb až vo štvrtom kvartáli.

2) Microsoft

Microsoft
Trhová hodnota: 2,567 bilióna dolárov

Microsoft Corporation dokázala tento rok prvýkrát prekonať svojho dlhoročné rivala, spoločnosť Apple, a stať sa najhodnotnejšou spoločnosťou na svete. Tento titul jej však vydržal len približne tri mesiace a dnes Microsoftu patrí druhá priečka.

Americká nadnárodná spoločnosť so sídlom v Redmonde vo Washingtone je známa najmä vďaka svojim operačným systémom Windows a programom Microsoft Office. Spoločnosť Microsoft založili Bill Gates a Paul Allen v roku 1975 s cieľom vyvinúť cenovo dostupný operačný systém pre bežných ľudí. Od svojho vzniku vlastní Microsoft viac ako 10-tisíc patentov a každý rok požiada v priemere o 3-tisíc ďalších.

Spoločnosť vstúpila na burzu v roku 1986 a následný rast ceny akcií vytvoril zo zamestnancov Microsoftu troch miliardárov a 12-tisíc milionárov. Z Billa Gatesa urobila spoločnosť vtedy najbohatšieho človeka na svete, ktorý viac ako 12 rokov kraľoval rebríčku najbohatších ľudí. V súčasnosti sa jeho majetok pohybuje na úrovni približne 139 miliárd dolárov a patrí mu štvrté miesto v zozname najbohatších ľudí.

Od 90. rokov sa Microsoft čoraz viac diverzifikovala a uskutočnila množstvo podnikových akvizícií, z ktorých najväčšia bola akvizícia sociálnej siete LinkedIn za 26,2 miliardy dolárov a akvizícia spoločnosti Skype za 8,5 miliardy dolárov. Akcie Microsoftu vzrástli o viac ako 600 %, odkedy Satya Nadella nahradil Steva Ballmera vo funkcii CEO v roku 2014. Počas 14-ročného pôsobenia Ballmera vo funkcii generálneho riaditeľa klesli akcie spoločnosti o 32 %.

V apríli 2019 spoločnosť Microsoft prvýkrát prekonala trhovú hodnotu bilión dolárov a po Apple a Amazon sa stala treťou verejnou spoločnosťou v USA, ktorej sa to podarilo. Microsoft potrebovala viac ako 33 rokov, aby dosiahla hranicu jeden bilión dolárov. Na zdvojnásobenie tejto hodnoty jej stačili už len ďalšie dva roky. Za tohtoročným úspechom spoločnosti stojí najmä raketový rast cloudových služieb. Microsoft Cloud, divízia zahŕňajúca služby Office a Azure, dosiahla najlepšie výsledky v tomto roku a v treťom štvrťroku vzrástla o 22 %. Ako uviedol S. Nadella, až 78 % z 500 najväčších spoločností na svete využíva aspoň v určitej forme cloudové služby Microsoftu.

3) Alphabet (Google)

Alphabet
Trhová hodnota: 1,943 bilióna dolárov

Alphabet Inc. je americký nadnárodný konglomerát so sídlom v Mountain View v štáte Kalifornia. Vznikol reštrukturalizáciou spoločnosti Google v roku 2015, pričom sa stal materskou spoločnosťou práve Googlu a niekoľkých ďalších dcérskych spoločností. Google založili v septembri 1998 Larry Page a Sergey Brin. Obaja zostali v Alphabete ako kontrolujúci akcionári a členovia predstavenstva. Spoločnosť Google prvýkrát vstúpila na burzu v roku 2004. Len za prvý deň sa Googlu podarilo zvýšiť trhovú kapitalizáciu o viac ako 23 miliárd dolárov. Google a neskôr Alphabet sa preslávili svojou akvizičnou politikou. Doteraz uskutočnili dohromady 229 akvizícií a 109 menších investícií do iných podnikov.

Najväčšou akvizíciou bola kúpa výrobcu mobilov Motorola Mobility v roku 2011 za 12,5 miliardy dolárov. Medzi ďalšie významné akvizície patrí odkúpenie streamovacej služby YouTube za 1,65 miliardy dolárov v roku 2006 alebo akvizícia navigačnej aplikácie Waze v roku 2013 za 966 miliónov dolárov. Alphabet v súčasnosti zamestnáva cez 135-tisíc ľudí v 50 krajinách. Prekonať hranicu jeden bilión dolárov sa spoločnosti podarilo 16. januára 2020 a Alphabet sa tak stala štvrtou americkou firmou, ktorá dosiahla túto métu. Hranicu 1 bilión dolárov sa jej podarilo dosiahnuť len za 15 rokov, a patrí jej tak titul prvej spoločnosti, ktorej sa to podarilo za menej ako dve desaťročia.

Darí sa aj Googlu. Akcie spoločnosti od začiatku tohto roka vzrástli o 58 %. Uspokojivé boli aj výsledky v treťom štvrťroku, ktoré prekonali očakávania analytikov. Tržby Googlu narástli medziročne o 41 % a dosiahli hodnotu 65 miliárd dolárov. Príjmy z reklamy vzrástli o 43 % na 53,13 miliardy z 37,1 miliardy v rovnakom období minulého roka. Podobne sa darí aj YouTube, ktorého tržby vzrástli na 7,21 miliardy, čo je nárast o 35 % z 5,04 miliardy dolárov pred rokom.

4) Saudi Aramco

Saudi Aramco
Trhová hodnota: 1,873 bilióna dolárov

Saudi Aramco, oficiálne Saudská arabská ropná spoločnosť, je ropná a plynárenská spoločnosť so sídlom v Dahráne. Dosahuje najvyššiu dennú ťažbu ropy na svete, vďaka čomu je schopná pokrývať 5 % celosvetového dopytu. Okrem toho má aj druhé najväčšie zásoby ropy na svete vo výške 270 miliárd barelov.

Spoločnosť začala svoje prvé ťažobné operácie v roku 1933. Počas nasledujúceho desaťročia sa rýchlo rozšírila a v súčasnosti zamestnáva viac ako 70-tisíc zamestnancov v 8 krajinách sveta. Saudi Aramco tiež prevádzkuje najväčšiu samostatnú uhľovodíkovú sieť na svete Master Gas System a spravuje viac ako sto ropných a plynových polí v Saudskej Arábii. Prevádzkuje aj najväčšie pobrežné ropné pole na svete Ghawar Field a najväčšie morské ropné pole na svete Safaniya Field.

Do roku 2019 bola spoločnosť v 100-percentnom vlastníctve saudskoarabskej kráľovskej rodiny. Tá získava značnú časť svojho bohatstva práve zo Saudi Aramco, ktoré platí saudskoarabskej vláde dane z príjmu vo výške 85 %. V decembri 2019 však spoločnosť prvýkrát vstúpila na burzu, a vďaka rastu cien akcií jej hodnota za prvé dva dni obchodovania prekonala hranicu 2 bilióny dolárov. Je tak najrýchlejšou spoločnosťou v histórii, ktorej sa to podarilo, no na rozdiel od ostatných firiem v tomto rebríčku za to vďačí hlavne podpore kráľovskej rodiny.

Saudi Aramco zažíva vynikajúci rok. Vďaka rekordným cenám ropy, ktoré sa dlhodobo pohybujú na 7-ročných maximách, sa celkové príjmy spoločnosti v treťom štvrťroku zvýšili o 160 %. Spoločnosť tiež uviedla, že bude „investovať do budúcnosti“ a v roku 2021 očakáva kapitálové výdavky vo výške približne 35 miliárd dolárov. Hlavným cieľom výdavkov je zlepšovanie životného prostredia. Aramco si kladie za cieľ dosiahnuť nulové emisie zo svojich prevádzok do roku 2050. Celkovo plánuje investovať takmer 190 miliárd dolárov na dosiahnutie tohto cieľa, čím si vyslúžila od pozorovateľov ropného priemyslu chválu aj dávku skepticizmu.

Aramco zverejnila svoj plán energetickej transformácie len niekoľko dní pred klimatickým samitom COP 26. Ako uviedol predseda spoločnosti, v druhom štvrťroku 2022 plánuje zverejniť svoju správu o udržateľnosti. V nej budú ďalšie podrobnosti o tom, ako plánuje prejsť energetickým prechodom a dosiahnuť svoju stratégiu nulových emisií.

5) Amazon

Amazon
Trhová hodnota: 1,716 bilióna dolárov

Piate miesto v rebríčku patrí spoločnosti Amazon. Spoločnosť so sídlom v Seattli v štáte Washington prevádzkuje najväčšiu maloobchodnú sieť na svete. Podľa výnosov je tiež najväčšou internetovou spoločnosťou a zároveň najväčším súkromným zamestnávateľom na svete.

Amazon založil Jeff Bezos vo svojej garáži v roku 1994. Začínala ako online obchod s knihami, ale postupne rozšírila svoju ponuku na tisíce produktov. V súčasnosti väčšina príjmov spoločnosti pochádza z cloudových služieb, ktoré prevádzkuje prostredníctvom divízie Amazon Web Services (AWS). Tej patrí titul svetovej jednotky, ktorá dokázala prekonať konkurenciu zo strany Microsoftu a Googlu. Divízia poskytuje cloudové riešenia a úložiská pre vládne orgány a spoločnosti, ako sú napríklad McDonald's a Netflix.

V priebehu rokov Amazon kúpila spoločnosti, ako je napríklad streamovacia platforma Twitch za 900 miliónov, alebo sieť potravín Whole Foods Market za 13,7 miliardy dolárov. V súčasnosti jej patrí titul najhodnotnejšej značky na svete, pričom spoločnosť zamestnáva cez 570-tisíc ľudí v 15 krajinách.

Spoločnosť vstúpila na burzu v roku 1997 a počas prvých niekoľkých dní bola schopná od investorov získať viac ako 54 miliónov dolárov. V roku 2013 sa stala najväčším maloobchodným online obchodom na svete. V roku 2015 prekonala trhovú kapitalizáciu spoločnosti Walmart, a stala sa tak najhodnotnejším maloobchodným predajcom na svete. Hranicu jeden bilión dolárov dokázala prekonať po 21 rokoch. Vďaka úspechu Amazonu sa z Bezosa stal druhý najbohatší človek na svete s celkovým imaním cez 204 miliárd dolárov. Na začiatku roka však oznámil, že odchádza z pozície generálneho riaditeľa spoločnosti, čo sa po približne polroku stalo realitou. Na poste CEO ho nahradil Andre Jassy, ktorý dovtedy viedol divíziu AWS.

Amazon po Bezosovom odchode nezažíva dobré obdobie. Výsledky za posledný štvrťrok nenaplnili očakávania Wall Street. Spoločnosť počíta so spomalením rastu predaja, keďže sa spotrebitelia vracajú do fyzických obchodov a spoločnosť čelí výzvam v dodávateľskom reťazci. Tržby v treťom štvrťroku vzrástli o 15 %, čo predstavuje pokles z 37 % rastu v rovnakom období pred rokom. Jediným segmentom, ktorý rástol, bol AWS, ktorý prekonal odhady, pričom tržby vyskočili o 39 % na 16,11 miliardy, zatiaľ čo analytici očakávali 15,48 miliardy. Bez silného zisku z AWS by Amazon zaznamenala v treťom štvrťroku 2021 stratu.

6) Tesla

Tesla
Trhová hodnota: 1,090 bilióna dolárov

Nováčikom v zozname biliónových spoločností je automobilka Tesla. Spoločnosť sa preslávila výrobou svojich elektromobilov a v súčasnosti jej patrí titul najväčšej elektroautomobilky a tiež najhodnotnejšej automobilky na svete. Spoločnosť so sídlom v Palo Alto v Kalifornii založili v roku 2003 Martin Eberhard a Marc Tarpenning. Jej názov je poctou vynálezcovi Nikolovi Teslovi. V roku 2004 sa Elon Musk stal najväčším akcionárom spoločnosti a od roku 2008 zastáva pozíciu generálneho riaditeľa. Pod Muskovou taktovkou sa z Tesly stal líder v oblasti elektromobilov a elektrobatérií.

Akcie spoločnosti sa začali prvýkrát predávať na burze v júni 2010. Jedna akcia vtedy stála 17 dolárov. Odvtedy ich hodnota dokázala narásť o neuveriteľných 6-tisíc %, a súčasná cena jednej akcie sa pohybuje okolo 1 100 dolárov. Vďaka tomuto úspechu sa z Elona Muska stal najbohatší človek na svete. Jeho imanie v súčasnosti dosahuje okolo 286 miliárd dolárov. Tesla je druhou najrýchlejšou spoločnosťou, ktorá prekonala hranicu 1 bilión dolárov. Podarilo sa jej to za necelých 12 rokov od svojho vstupu na burzu. Rýchlejší bol len Facebook, ktorému na to od IPO stačilo len niečo vyše 9 rokov. Hodnota Tesly je v súčasnosti väčšia ako hodnota ďalších 10 najhodnotnejších automobiliek na svete dokopy, hoci vyrába omnoho menej áut ako ony.

Zatiaľ najúspešnejším vozidlom je Tesla Model 3, ktorý je celosvetovo najpredávanejším plug-in elektromobilom a v júni 2021 sa stal prvým elektromobilom, ktorého sa celosvetovo predalo 1 milión kusov. Minulý mesiac si Model 3 dokonca vyslúžil titul najpredávanejšieho európskeho auta, a stal sa prvým elektrickým vozidlom, ktorému sa to podarilo. S celkovým počtom 25-tisíc kusov prekonal číslo dva Renault Clio, ktorého sa minulý mesiac v Európe predalo „len“ 18 200 kusov.

Tesla tak pokračuje aj tento rok v šnúre skvelých výsledkov. Za tretí štvrťrok oznámila rekordné dodávky. Spoločnosti sa podarilo prekonať celosvetový nedostatok čipov a ďalšie výzvy dodávateľského reťazca. Celkovo za tretí kvartál dodala 241 400 vozidiel. Ďalšou výbornou správou je nová dohoda s najväčšou požičovňou áut v USA, spoločnosťou Hertz. Tá si u Tesly objednala viac ako 100-tisíc elektromobilov, ktoré majú byť dodané do konca roka 2022. Tesla má tak našliapnuté k najlepšiemu ročnému výsledku vo svojej histórii.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
16.5.2022 Redakcia FinReport

Počet pracovných ponúk pre absolventov stúpa. Najvyššie mzdy očakávajú v Bratislavskom kraji

Opäť sa blíži obdobie, keď na trh práce prichádza množstvo absolventov stredných a vysokých škôl. Pre zamestnávateľov je to ...

16.5.2022 Redakcia FinReport

Rusko žongluje s úrokovými sadzbami a umelo posilňuje rubeľ

Ruskému rubľu sa v tomto roku mimoriadne darí. Koncom minulého týždňa sa dostal na úroveň nižšiu ako 63 rubľov za dolár, čo je najmenej ...

16.5.2022 Eva Sadovská

Tri štvrtiny Sloveniek si pri investovaní neverí. Ich potenciál je však vysoký

Ženy si v oblasti investícií veria menej ako muži. Ich potenciál stať sa úspešnými investorkami je však vysoký. Predurčuje ich k tomu ...

16.5.2022 Redakcia FinReport

V bežnom linkovom autobuse pašovali 62,5 kilogramu jantáru

Príslušníci Finančnej správy SR na hraničnom priechode vo Vyšnom Nemeckom odhalili ďalší pokus o nezákonný dovoz jantáru na územie ...

15.5.2022 Redakcia FinReport

Ako sa vyvarovať TOP 7 chýb, ktorých sa najčastejšie dopúšťame pri životnom poistení

Slováci sa čoraz intenzívnejšie zaujímajú o životné poistenie. Súvisí to predovšetkým s pandémiou COVID-19. Ľudia sa pýtajú, ako im ...

15.5.2022 Redakcia FinReport

Až tri štvrtiny seniorov majú aj pred platbou kartou stále veľký rešpekt

Slovensko zaostáva za európskym priemerom v používaní internetbankingu. A pokrivkáva aj v ďalších oblastiach finančnej gramotnosti. ...

6.5.2022 Robert Juriš

Mnohí dlžníci zneužívajú pravidlá, oddlžujú sa aj ľudia s nadštandardným príjmom

Pred vyše piatimi rokmi nadobudli účinnosť nové pravidlá, ktorými sa stal osobný bankrot dostupnejším. Mal umožniť dlžníkom dostať sa ...

16.4.2022 Redakcia FinReport

Slovenské firmy vlani získali od investorov miliardu eur, zaujali nehnuteľnosti a IT sektor

Rozvíjajúce sa trhy krajín strednej a východnej Európy boli v roku 2021 pre investorov oveľa atraktívnejšie ako v roku 2020. Nielenže sa ...

11.4.2022 Redakcia FinReport

SZČO – občania Ukrajiny môžu prerušené sociálne poistenie oznámiť aj elektronicky

Po tom, ako vstúpil do platnosti takzvaný lex Ukrajina, zmenil sa aj zákon o sociálnom poistení. Sociálna poisťovňa v tejto súvislosti ...

9.4.2022 Redakcia FinReport

Ženy podnikateľky sú cenným aktívom svetovej ekonomiky

Ženy sú v podnikaní jedným z najcennejších aktív svetovej ekonomiky, pretože preukazujú veľkú odolnosť voči ťažkostiam vyvolaným ...

7.4.2022 Redakcia FinReport

Firmy dostali do rúk nové nástroje na riešenie svojich finančných ťažkostí

Slovenský parlament schválil dlhoočakávaný zákon o riešení hroziaceho úpadku. Cieľom zákona je naplniť reformu slovenského ...

5.4.2022 Zuzana Mecková

Novela zákona o regionálnej investičnej pomoci prináša dočasne zvýhodnené podmienky pre investorov

Zmena zákona o štátnej pomoci, ktorá sa dotýka regionálnej investičnej pomoci, vstúpila do platnosti v polovici marca 2022. Na základe tejto ...

2.4.2022 Správy

SZČO môžu žiadať štát o príspevok na udržanie zamestnanosti za marec, musia splniť niekoľko podmienok

2.4.2022 (Webnoviny.sk) - Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), ktoré pre pandemické opatrenia museli prerušiť alebo obmedziť svoju ...

1.4.2022 Redakcia FinReport

Kedy je možné požiadať o podporu v čase skrátenej práce

Zamestnávatelia môžu od 1. apríla 2022 po splnení zákonných podmienok žiadať o podporu v čase skrátenej práce. Jednou z podmienok ...

30.3.2022 Redakcia FinReport

Na Slovensku je viac ako 31-tisíc spiacich firiem, ktoré nevyvíjajú žiadnu činnosť

Slovenský obchodný register je zaplnený množstvom takzvaných spiacich spoločností. Aktuálne sa na Slovensku nachádza 31-tisíc subjektov, ...

16.3.2022 Redakcia FinReport

Štát by mal podnikateľom umožniť poskytovať dary bez dodatočného zdanenia

Množstvo firiem na Slovensku sa snaží pomôcť ukrajinským občanom, ktorí sa ocitli v núdzi. Humanitárne dary či bezodplatné poskytnutie ...

8.3.2022 Redakcia FinReport

Zisky slovenských podnikov vlani prekonali predpandemické obdobie až o 3 miliardy eur

Podnikom sa v roku 2021 na Slovensku naozaj darilo. Vyprodukovali zisky, ktoré boli približne o 3 miliardy eur vyššie ako zisky v predpandemickom ...

7.3.2022 Redakcia FinReport

Etickí hekeri urobili z Citadelo jednu z najrýchlejšie rastúcich kyberbezpečnostných spoločností

Slovenská firma Citadelo, ktorá sa zameriava na etický heking a penetračné testy, sa umiestnila na 8. mieste rebríčka FT 1000: Europe´s ...

Aplikácia

 1. 1.
  Slováci čoraz častejšie využívajú výhodné úrokové sadzby sporenia v Česku
 2. 2.
  V bežnom linkovom autobuse pašovali 62,5 kilogramu jantáru
 3. 3.
  Partners Group SK: Potvrdili pozíciu jednotky na trhu s obratom takmer 50 miliónov eur
 4. 4.
  Tri štvrtiny Sloveniek si pri investovaní neverí. Ich potenciál je však vysoký
 5. 5.
  Ako sa vyvarovať TOP 7 chýb, ktorých sa najčastejšie dopúšťame pri životnom poistení