Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Biliónové spoločnosti: TOP klub výnimočných má dnes šesť členov

Dominik Horváth Podnikanie
SK
EN
Poslať

Hranica trhovej kapitalizácie na úrovni jedného bilióna dolárov bola ešte v nedávnej minulosti pre spoločnosti niečím neuskutočniteľným. Pre väčšinu z nich to platí dodnes. Nájdu sa však výnimky, ktoré vďaka svojim špičkovým produktom dokázali prekonať túto hranicu a zapísať sa do histórie. Zatiaľ sa to podarilo len šiestim spoločnostiam. Prvou bola Apple, ktorá je číslom jeden aj v súčasnosti. Jedna spoločnosť to do dokázala dokonca za jeden-jediný deň obchodovania na burze. A kto je nováčikom v tomto zozname?

image

Foto: FR

 

1) Apple

Apple
Trhová hodnota: 2,942 bilióna dolárov

Celosvetovo známy výrobca elektroniky Apple Inc. stojí v rebríčku najhodnotnejších firiem sveta na prvom mieste. Spoločnosť so sídlom v Cupertine v Kalifornii sa preslávila hlavne výrobou produktov, akými sú iPhone, Mac a iPod. Spoločnosť založili Steve Jobs a Steve Wozniak v apríli 1976 a odvtedy sa Apple stala jednou z najväčších svetových korporácií, ktorá každoročne generuje miliardy dolárov. Spoločnosť vstúpila na burzu v roku 1980 a hneď za prvý deň obchodovania dokázali jej akcie vygenerovať viac ako 100 miliónov dolárov.

Významný zvrat spoločnosti nastal v roku 2011, keď zomrel Steve Jobs a miesto generálneho riaditeľa pripadlo Timovi Cookovi. Ten dokázal od svojho nástupu do roku 2021 zdvojnásobiť príjmy aj zisk a trhová hodnota Apple sa pod jeho vedením zvýšila z 348 miliárd dolárov na viac ako 2 bilióny dolárov. Apple bola historicky prvou spoločnosťou na svete, ktorá presiahla túto hranicu, a dlhé roky jej patrilo prvé miesto z pohľadu trhovej kapitalizácie. Celkovo jej trvalo 37 rokov, kým dosiahla hranicu jedného bilióna dolárov, a podobne ako Microsoft potrebovala len ďalšie dva roky, kým sa dostala cez 2 bilióny.

Ak by sme porovnali HDP s trhovou kapitalizáciou, spoločnosť by bola 8. najbohatšou krajinou na svete, medzi Francúzskom a Talianskom. Momentálne zamestnáva 147-tisíc zamestnancov v 25 štátoch a prevádzkuje viac ako 500 maloobchodných predajní po celom svete. Aj keď sa Apple tento rok výrazne darilo, výsledky tretieho štvrťroku nenaplnili očakávania Wall Street. Predaj smartfónov iPhone medziročne vzrástol o 47 %, a celkové príjmy vzrástli o 29 %, analytici však očakávali viac.

Ako uviedol Cook pri prezentovaní výsledkov firmy, hlavným dôvodom je celosvetový nedostatok čipov. Nebyť tohto nedostatku, tržby Apple mohli byť vyššie o takmer 6 miliárd dolárov. Ďalším z dôvodov je fakt, že celosvetové predaje vlajkovej lode spoločnosti, smartfónu iPhone 13, sa započítajú do tržieb až vo štvrtom kvartáli.

2) Microsoft

Microsoft
Trhová hodnota: 2,567 bilióna dolárov

Microsoft Corporation dokázala tento rok prvýkrát prekonať svojho dlhoročné rivala, spoločnosť Apple, a stať sa najhodnotnejšou spoločnosťou na svete. Tento titul jej však vydržal len približne tri mesiace a dnes Microsoftu patrí druhá priečka.

Americká nadnárodná spoločnosť so sídlom v Redmonde vo Washingtone je známa najmä vďaka svojim operačným systémom Windows a programom Microsoft Office. Spoločnosť Microsoft založili Bill Gates a Paul Allen v roku 1975 s cieľom vyvinúť cenovo dostupný operačný systém pre bežných ľudí. Od svojho vzniku vlastní Microsoft viac ako 10-tisíc patentov a každý rok požiada v priemere o 3-tisíc ďalších.

Spoločnosť vstúpila na burzu v roku 1986 a následný rast ceny akcií vytvoril zo zamestnancov Microsoftu troch miliardárov a 12-tisíc milionárov. Z Billa Gatesa urobila spoločnosť vtedy najbohatšieho človeka na svete, ktorý viac ako 12 rokov kraľoval rebríčku najbohatších ľudí. V súčasnosti sa jeho majetok pohybuje na úrovni približne 139 miliárd dolárov a patrí mu štvrté miesto v zozname najbohatších ľudí.

Od 90. rokov sa Microsoft čoraz viac diverzifikovala a uskutočnila množstvo podnikových akvizícií, z ktorých najväčšia bola akvizícia sociálnej siete LinkedIn za 26,2 miliardy dolárov a akvizícia spoločnosti Skype za 8,5 miliardy dolárov. Akcie Microsoftu vzrástli o viac ako 600 %, odkedy Satya Nadella nahradil Steva Ballmera vo funkcii CEO v roku 2014. Počas 14-ročného pôsobenia Ballmera vo funkcii generálneho riaditeľa klesli akcie spoločnosti o 32 %.

V apríli 2019 spoločnosť Microsoft prvýkrát prekonala trhovú hodnotu bilión dolárov a po Apple a Amazon sa stala treťou verejnou spoločnosťou v USA, ktorej sa to podarilo. Microsoft potrebovala viac ako 33 rokov, aby dosiahla hranicu jeden bilión dolárov. Na zdvojnásobenie tejto hodnoty jej stačili už len ďalšie dva roky. Za tohtoročným úspechom spoločnosti stojí najmä raketový rast cloudových služieb. Microsoft Cloud, divízia zahŕňajúca služby Office a Azure, dosiahla najlepšie výsledky v tomto roku a v treťom štvrťroku vzrástla o 22 %. Ako uviedol S. Nadella, až 78 % z 500 najväčších spoločností na svete využíva aspoň v určitej forme cloudové služby Microsoftu.

3) Alphabet (Google)

Alphabet
Trhová hodnota: 1,943 bilióna dolárov

Alphabet Inc. je americký nadnárodný konglomerát so sídlom v Mountain View v štáte Kalifornia. Vznikol reštrukturalizáciou spoločnosti Google v roku 2015, pričom sa stal materskou spoločnosťou práve Googlu a niekoľkých ďalších dcérskych spoločností. Google založili v septembri 1998 Larry Page a Sergey Brin. Obaja zostali v Alphabete ako kontrolujúci akcionári a členovia predstavenstva. Spoločnosť Google prvýkrát vstúpila na burzu v roku 2004. Len za prvý deň sa Googlu podarilo zvýšiť trhovú kapitalizáciu o viac ako 23 miliárd dolárov. Google a neskôr Alphabet sa preslávili svojou akvizičnou politikou. Doteraz uskutočnili dohromady 229 akvizícií a 109 menších investícií do iných podnikov.

Najväčšou akvizíciou bola kúpa výrobcu mobilov Motorola Mobility v roku 2011 za 12,5 miliardy dolárov. Medzi ďalšie významné akvizície patrí odkúpenie streamovacej služby YouTube za 1,65 miliardy dolárov v roku 2006 alebo akvizícia navigačnej aplikácie Waze v roku 2013 za 966 miliónov dolárov. Alphabet v súčasnosti zamestnáva cez 135-tisíc ľudí v 50 krajinách. Prekonať hranicu jeden bilión dolárov sa spoločnosti podarilo 16. januára 2020 a Alphabet sa tak stala štvrtou americkou firmou, ktorá dosiahla túto métu. Hranicu 1 bilión dolárov sa jej podarilo dosiahnuť len za 15 rokov, a patrí jej tak titul prvej spoločnosti, ktorej sa to podarilo za menej ako dve desaťročia.

Darí sa aj Googlu. Akcie spoločnosti od začiatku tohto roka vzrástli o 58 %. Uspokojivé boli aj výsledky v treťom štvrťroku, ktoré prekonali očakávania analytikov. Tržby Googlu narástli medziročne o 41 % a dosiahli hodnotu 65 miliárd dolárov. Príjmy z reklamy vzrástli o 43 % na 53,13 miliardy z 37,1 miliardy v rovnakom období minulého roka. Podobne sa darí aj YouTube, ktorého tržby vzrástli na 7,21 miliardy, čo je nárast o 35 % z 5,04 miliardy dolárov pred rokom.

4) Saudi Aramco

Saudi Aramco
Trhová hodnota: 1,873 bilióna dolárov

Saudi Aramco, oficiálne Saudská arabská ropná spoločnosť, je ropná a plynárenská spoločnosť so sídlom v Dahráne. Dosahuje najvyššiu dennú ťažbu ropy na svete, vďaka čomu je schopná pokrývať 5 % celosvetového dopytu. Okrem toho má aj druhé najväčšie zásoby ropy na svete vo výške 270 miliárd barelov.

Spoločnosť začala svoje prvé ťažobné operácie v roku 1933. Počas nasledujúceho desaťročia sa rýchlo rozšírila a v súčasnosti zamestnáva viac ako 70-tisíc zamestnancov v 8 krajinách sveta. Saudi Aramco tiež prevádzkuje najväčšiu samostatnú uhľovodíkovú sieť na svete Master Gas System a spravuje viac ako sto ropných a plynových polí v Saudskej Arábii. Prevádzkuje aj najväčšie pobrežné ropné pole na svete Ghawar Field a najväčšie morské ropné pole na svete Safaniya Field.

Do roku 2019 bola spoločnosť v 100-percentnom vlastníctve saudskoarabskej kráľovskej rodiny. Tá získava značnú časť svojho bohatstva práve zo Saudi Aramco, ktoré platí saudskoarabskej vláde dane z príjmu vo výške 85 %. V decembri 2019 však spoločnosť prvýkrát vstúpila na burzu, a vďaka rastu cien akcií jej hodnota za prvé dva dni obchodovania prekonala hranicu 2 bilióny dolárov. Je tak najrýchlejšou spoločnosťou v histórii, ktorej sa to podarilo, no na rozdiel od ostatných firiem v tomto rebríčku za to vďačí hlavne podpore kráľovskej rodiny.

Saudi Aramco zažíva vynikajúci rok. Vďaka rekordným cenám ropy, ktoré sa dlhodobo pohybujú na 7-ročných maximách, sa celkové príjmy spoločnosti v treťom štvrťroku zvýšili o 160 %. Spoločnosť tiež uviedla, že bude „investovať do budúcnosti“ a v roku 2021 očakáva kapitálové výdavky vo výške približne 35 miliárd dolárov. Hlavným cieľom výdavkov je zlepšovanie životného prostredia. Aramco si kladie za cieľ dosiahnuť nulové emisie zo svojich prevádzok do roku 2050. Celkovo plánuje investovať takmer 190 miliárd dolárov na dosiahnutie tohto cieľa, čím si vyslúžila od pozorovateľov ropného priemyslu chválu aj dávku skepticizmu.

Aramco zverejnila svoj plán energetickej transformácie len niekoľko dní pred klimatickým samitom COP 26. Ako uviedol predseda spoločnosti, v druhom štvrťroku 2022 plánuje zverejniť svoju správu o udržateľnosti. V nej budú ďalšie podrobnosti o tom, ako plánuje prejsť energetickým prechodom a dosiahnuť svoju stratégiu nulových emisií.

5) Amazon

Amazon
Trhová hodnota: 1,716 bilióna dolárov

Piate miesto v rebríčku patrí spoločnosti Amazon. Spoločnosť so sídlom v Seattli v štáte Washington prevádzkuje najväčšiu maloobchodnú sieť na svete. Podľa výnosov je tiež najväčšou internetovou spoločnosťou a zároveň najväčším súkromným zamestnávateľom na svete.

Amazon založil Jeff Bezos vo svojej garáži v roku 1994. Začínala ako online obchod s knihami, ale postupne rozšírila svoju ponuku na tisíce produktov. V súčasnosti väčšina príjmov spoločnosti pochádza z cloudových služieb, ktoré prevádzkuje prostredníctvom divízie Amazon Web Services (AWS). Tej patrí titul svetovej jednotky, ktorá dokázala prekonať konkurenciu zo strany Microsoftu a Googlu. Divízia poskytuje cloudové riešenia a úložiská pre vládne orgány a spoločnosti, ako sú napríklad McDonald's a Netflix.

V priebehu rokov Amazon kúpila spoločnosti, ako je napríklad streamovacia platforma Twitch za 900 miliónov, alebo sieť potravín Whole Foods Market za 13,7 miliardy dolárov. V súčasnosti jej patrí titul najhodnotnejšej značky na svete, pričom spoločnosť zamestnáva cez 570-tisíc ľudí v 15 krajinách.

Spoločnosť vstúpila na burzu v roku 1997 a počas prvých niekoľkých dní bola schopná od investorov získať viac ako 54 miliónov dolárov. V roku 2013 sa stala najväčším maloobchodným online obchodom na svete. V roku 2015 prekonala trhovú kapitalizáciu spoločnosti Walmart, a stala sa tak najhodnotnejším maloobchodným predajcom na svete. Hranicu jeden bilión dolárov dokázala prekonať po 21 rokoch. Vďaka úspechu Amazonu sa z Bezosa stal druhý najbohatší človek na svete s celkovým imaním cez 204 miliárd dolárov. Na začiatku roka však oznámil, že odchádza z pozície generálneho riaditeľa spoločnosti, čo sa po približne polroku stalo realitou. Na poste CEO ho nahradil Andre Jassy, ktorý dovtedy viedol divíziu AWS.

Amazon po Bezosovom odchode nezažíva dobré obdobie. Výsledky za posledný štvrťrok nenaplnili očakávania Wall Street. Spoločnosť počíta so spomalením rastu predaja, keďže sa spotrebitelia vracajú do fyzických obchodov a spoločnosť čelí výzvam v dodávateľskom reťazci. Tržby v treťom štvrťroku vzrástli o 15 %, čo predstavuje pokles z 37 % rastu v rovnakom období pred rokom. Jediným segmentom, ktorý rástol, bol AWS, ktorý prekonal odhady, pričom tržby vyskočili o 39 % na 16,11 miliardy, zatiaľ čo analytici očakávali 15,48 miliardy. Bez silného zisku z AWS by Amazon zaznamenala v treťom štvrťroku 2021 stratu.

6) Tesla

Tesla
Trhová hodnota: 1,090 bilióna dolárov

Nováčikom v zozname biliónových spoločností je automobilka Tesla. Spoločnosť sa preslávila výrobou svojich elektromobilov a v súčasnosti jej patrí titul najväčšej elektroautomobilky a tiež najhodnotnejšej automobilky na svete. Spoločnosť so sídlom v Palo Alto v Kalifornii založili v roku 2003 Martin Eberhard a Marc Tarpenning. Jej názov je poctou vynálezcovi Nikolovi Teslovi. V roku 2004 sa Elon Musk stal najväčším akcionárom spoločnosti a od roku 2008 zastáva pozíciu generálneho riaditeľa. Pod Muskovou taktovkou sa z Tesly stal líder v oblasti elektromobilov a elektrobatérií.

Akcie spoločnosti sa začali prvýkrát predávať na burze v júni 2010. Jedna akcia vtedy stála 17 dolárov. Odvtedy ich hodnota dokázala narásť o neuveriteľných 6-tisíc %, a súčasná cena jednej akcie sa pohybuje okolo 1 100 dolárov. Vďaka tomuto úspechu sa z Elona Muska stal najbohatší človek na svete. Jeho imanie v súčasnosti dosahuje okolo 286 miliárd dolárov. Tesla je druhou najrýchlejšou spoločnosťou, ktorá prekonala hranicu 1 bilión dolárov. Podarilo sa jej to za necelých 12 rokov od svojho vstupu na burzu. Rýchlejší bol len Facebook, ktorému na to od IPO stačilo len niečo vyše 9 rokov. Hodnota Tesly je v súčasnosti väčšia ako hodnota ďalších 10 najhodnotnejších automobiliek na svete dokopy, hoci vyrába omnoho menej áut ako ony.

Zatiaľ najúspešnejším vozidlom je Tesla Model 3, ktorý je celosvetovo najpredávanejším plug-in elektromobilom a v júni 2021 sa stal prvým elektromobilom, ktorého sa celosvetovo predalo 1 milión kusov. Minulý mesiac si Model 3 dokonca vyslúžil titul najpredávanejšieho európskeho auta, a stal sa prvým elektrickým vozidlom, ktorému sa to podarilo. S celkovým počtom 25-tisíc kusov prekonal číslo dva Renault Clio, ktorého sa minulý mesiac v Európe predalo „len“ 18 200 kusov.

Tesla tak pokračuje aj tento rok v šnúre skvelých výsledkov. Za tretí štvrťrok oznámila rekordné dodávky. Spoločnosti sa podarilo prekonať celosvetový nedostatok čipov a ďalšie výzvy dodávateľského reťazca. Celkovo za tretí kvartál dodala 241 400 vozidiel. Ďalšou výbornou správou je nová dohoda s najväčšou požičovňou áut v USA, spoločnosťou Hertz. Tá si u Tesly objednala viac ako 100-tisíc elektromobilov, ktoré majú byť dodané do konca roka 2022. Tesla má tak našliapnuté k najlepšiemu ročnému výsledku vo svojej histórii.

Ready Made Maklér
Staňte sa samostatným
finančným agentom už dnes.
Robte biznis,
byrokraciu nechajte na nás.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
25.9.2022 Redakcia FinReport

Takmer 20-tisíc firiem na Slovensku ohrozuje ich vlastné okolie

Rizikoví vlastníci, dodávatelia, odberatelia či štatutárne orgány, to všetko sú faktory z bezprostredného okolia, ktoré môžu ohrozovať ...

24.9.2022 Redakcia FinReport

Internetový investičný maklér Robinhood prepúšťa stovky zamestnancov

Internetový investičný maklér Robinhood Markets zruší 780 pracovných miest. Predstavuje to približne štvrtinu spomedzi všetkých ...

24.9.2022 Redakcia FinReport

Výdavky na overenie digitálnej identity do roku 2027 celosvetovo presiahnu 20 miliárd dolárov

Nová štúdia od Juniper Research tvrdí, že výdavky na kontroly digitálnej identity v rámci celého sveta v roku 2027 dosiahnu 20,8 miliardy ...

23.9.2022 Roland Régely

Amundi: Nastal čas upraviť si investičné portfólio, dlhopisy sa vracajú na výslnie

Dlhopisy sú tento rok opäť „v kurze“. Vyplýva to z vyjadrení predstaviteľov francúzskej správcovskej spoločnosti Amundi. Tí tvrdia, že ...

23.9.2022 Redakcia FinReport

Až 12 % slovenských živnostníkov je priamo ohrozených chudobou

Chudobou alebo sociálnym vylúčením bolo v roku 2021 ohrozených až 12 % slovenských živnostníkov. Je to o 2 % menej ako v prvom pandemickom ...

23.9.2022 Naďa Černá

Kostru dinosaura vydražili za 6 miliónov dolárov. Vedci však z toho nadšení nie sú

Vzácnu kostru dinosaura starú 77 miliónov rokov sa podarilo vydražiť na prírodovednej aukcii za 6 miliónov dolárov. V aukčnej sieni ...

23.9.2022 Redakcia FinReport

Robert Kyncl: Do čela hudobného vydavateľstva Warner Music sa postaví rodák z Česka

Novým šéfom tretieho najväčšieho hudobného vydavateľstva na svete Warner Music Group sa stane český rodák Robert Kyncl. Na čele ...

23.9.2022 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa oznámila ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb svojich hypoték

Najväčšia banka pôsobiaca na domácom trhu – Slovenská sporiteľňa už po druhý raz počas tohtoročného septembra zvyšuje úrokové ...

20.9.2022 Redakcia FinReport

Na Slovensku od začiatku roka vzniklo 11-tisíc nových firiem

V prvom polroku tohto roka založili podnikatelia na Slovensku viac ako 11-tisíc nových kapitálových spoločností. Medziročné tempo vzniku ...

16.9.2022 Redakcia FinReport

Prenajímatelia bytov sa pred daniarmi už neschovajú. Finančná správa SR uvidí ich príjmy

Prenajímatelia bytu či chaty cez Booking alebo Airbnb, ako aj ľudia jazdiaci pre Uber či Bolt, sa od 1. januára 2023 už neschovajú pred ...

14.9.2022 Redakcia FinReport

Zamestnávatelia a SZČO: Splatnosť odloženého poistného za júl 2020 je len do 30. septembra 2022

Podnikateľským subjektom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO), ktoré počas pandémie koronavírusu v minulosti požiadali Sociálnu ...

10.9.2022 Redakcia FinReport

Digitalizácia firiem zlyháva tesne pred cieľom – podceňuje zvládnutie ľudského faktora

Digitalizácia firiem na Slovensku v čase pandémie koronavírusu napredovala míľovými krokmi. Potom sa však spomalila. Príčina spočíva aj ...

8.9.2022 Redakcia FinReport

Spoločnosť Wolt na Slovensku buduje vlastný virtuálny obchodný dom

Fínsky startup Wolt funguje na Slovensku už tri roky. Okrem donášky jedla buduje aj vlastný nový koncept obchodného domu vo vrecku. ...

5.9.2022 Redakcia FinReport

Tržby obchodníkov si udržiavajú mierny rast, no očakáva sa prechod k utlmovaniu spotreby

Maloobchodné tržby na Slovensku zaznamenali v júli 2022 medziročný nárast o 1,2 %. Kľúčovými hráčmi maloobchodného trhu na Slovensku s ...

25.8.2022 Redakcia FinReport

Každej šiestej firme na Slovensku hrozí úpadok a krach

Najrizikovejšie spoločnosti na Slovensku podnikajú v Bratislavskom a Trnavskom kraji. U týchto firiem je najväčšia pravdepodobnosť, že si ...

25.8.2022 Zuzana Fryč

Komu pomôže balík opatrení nazvaný Kilečko 2 a koho môže znevýhodniť?

Začiatkom leta parlament schválil ďalšiu časť balíka opatrení známych pod názvom Kilečko 2. Ide o zákon č. 249/2022 Z. z., ktorým sa ...

12.8.2022 Redakcia FinReport

Prieskum: Viac ako polovica firiem si myslí, že dáta budú dôležitejšie ako obchodné vzťahy

V dôsledku pandémie koronavírusu, ktorá narušila a prinútila digitalizovať obchodné operácie ako nikdy predtým, sa spôsoby práce ...

3.8.2022 Magdaléna Švančarková

Pre založenie firmy bude stačiť nasledovať interaktívneho sprievodcu a vyplniť formulár

Štát pripravuje zmeny, ktoré ocenia najmä podnikatelia. Na založenie novej eseročky bude stačiť vyplniť online formulár, pričom vaše ...

Aplikácia

 1. 1.
  Takmer 20-tisíc firiem na Slovensku ohrozuje ich vlastné okolie
 2. 2.
  Ružinovské hodové slávnosti 24.09. - 25.09.2022
 3. 3.
  V MLM sme sa len hrali na podnikateľov. Až vo FinGO.sk sme rozbehli náš vlastný biznis
 4. 4.
  Emisie skleníkových plynov za posledných 30 rokov klesli takmer vo všetkých odvetviach
 5. 5.
  Kam na dovolenku počas jesene? Tipy na najzaujímavejšie európske destinácie – 2. diel