Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Biliónové spoločnosti: TOP klub výnimočných má dnes šesť členov

Dominik Horváth Podnikanie Poslať

Hranica trhovej kapitalizácie na úrovni jedného bilióna dolárov bola ešte v nedávnej minulosti pre spoločnosti niečím neuskutočniteľným. Pre väčšinu z nich to platí dodnes. Nájdu sa však výnimky, ktoré vďaka svojim špičkovým produktom dokázali prekonať túto hranicu a zapísať sa do histórie. Zatiaľ sa to podarilo len šiestim spoločnostiam. Prvou bola Apple, ktorá je číslom jeden aj v súčasnosti. Jedna spoločnosť to do dokázala dokonca za jeden-jediný deň obchodovania na burze. A kto je nováčikom v tomto zozname?

TOP klub

Foto: FR

 

1) Apple

Apple
Trhová hodnota: 2,942 bilióna dolárov

Celosvetovo známy výrobca elektroniky Apple Inc. stojí v rebríčku najhodnotnejších firiem sveta na prvom mieste. Spoločnosť so sídlom v Cupertine v Kalifornii sa preslávila hlavne výrobou produktov, akými sú iPhone, Mac a iPod. Spoločnosť založili Steve Jobs a Steve Wozniak v apríli 1976 a odvtedy sa Apple stala jednou z najväčších svetových korporácií, ktorá každoročne generuje miliardy dolárov. Spoločnosť vstúpila na burzu v roku 1980 a hneď za prvý deň obchodovania dokázali jej akcie vygenerovať viac ako 100 miliónov dolárov.

Významný zvrat spoločnosti nastal v roku 2011, keď zomrel Steve Jobs a miesto generálneho riaditeľa pripadlo Timovi Cookovi. Ten dokázal od svojho nástupu do roku 2021 zdvojnásobiť príjmy aj zisk a trhová hodnota Apple sa pod jeho vedením zvýšila z 348 miliárd dolárov na viac ako 2 bilióny dolárov. Apple bola historicky prvou spoločnosťou na svete, ktorá presiahla túto hranicu, a dlhé roky jej patrilo prvé miesto z pohľadu trhovej kapitalizácie. Celkovo jej trvalo 37 rokov, kým dosiahla hranicu jedného bilióna dolárov, a podobne ako Microsoft potrebovala len ďalšie dva roky, kým sa dostala cez 2 bilióny.

Ak by sme porovnali HDP s trhovou kapitalizáciou, spoločnosť by bola 8. najbohatšou krajinou na svete, medzi Francúzskom a Talianskom. Momentálne zamestnáva 147-tisíc zamestnancov v 25 štátoch a prevádzkuje viac ako 500 maloobchodných predajní po celom svete. Aj keď sa Apple tento rok výrazne darilo, výsledky tretieho štvrťroku nenaplnili očakávania Wall Street. Predaj smartfónov iPhone medziročne vzrástol o 47 %, a celkové príjmy vzrástli o 29 %, analytici však očakávali viac.

Ako uviedol Cook pri prezentovaní výsledkov firmy, hlavným dôvodom je celosvetový nedostatok čipov. Nebyť tohto nedostatku, tržby Apple mohli byť vyššie o takmer 6 miliárd dolárov. Ďalším z dôvodov je fakt, že celosvetové predaje vlajkovej lode spoločnosti, smartfónu iPhone 13, sa započítajú do tržieb až vo štvrtom kvartáli.

2) Microsoft

Microsoft
Trhová hodnota: 2,567 bilióna dolárov

Microsoft Corporation dokázala tento rok prvýkrát prekonať svojho dlhoročné rivala, spoločnosť Apple, a stať sa najhodnotnejšou spoločnosťou na svete. Tento titul jej však vydržal len približne tri mesiace a dnes Microsoftu patrí druhá priečka.

Americká nadnárodná spoločnosť so sídlom v Redmonde vo Washingtone je známa najmä vďaka svojim operačným systémom Windows a programom Microsoft Office. Spoločnosť Microsoft založili Bill Gates a Paul Allen v roku 1975 s cieľom vyvinúť cenovo dostupný operačný systém pre bežných ľudí. Od svojho vzniku vlastní Microsoft viac ako 10-tisíc patentov a každý rok požiada v priemere o 3-tisíc ďalších.

Spoločnosť vstúpila na burzu v roku 1986 a následný rast ceny akcií vytvoril zo zamestnancov Microsoftu troch miliardárov a 12-tisíc milionárov. Z Billa Gatesa urobila spoločnosť vtedy najbohatšieho človeka na svete, ktorý viac ako 12 rokov kraľoval rebríčku najbohatších ľudí. V súčasnosti sa jeho majetok pohybuje na úrovni približne 139 miliárd dolárov a patrí mu štvrté miesto v zozname najbohatších ľudí.

Od 90. rokov sa Microsoft čoraz viac diverzifikovala a uskutočnila množstvo podnikových akvizícií, z ktorých najväčšia bola akvizícia sociálnej siete LinkedIn za 26,2 miliardy dolárov a akvizícia spoločnosti Skype za 8,5 miliardy dolárov. Akcie Microsoftu vzrástli o viac ako 600 %, odkedy Satya Nadella nahradil Steva Ballmera vo funkcii CEO v roku 2014. Počas 14-ročného pôsobenia Ballmera vo funkcii generálneho riaditeľa klesli akcie spoločnosti o 32 %.

V apríli 2019 spoločnosť Microsoft prvýkrát prekonala trhovú hodnotu bilión dolárov a po Apple a Amazon sa stala treťou verejnou spoločnosťou v USA, ktorej sa to podarilo. Microsoft potrebovala viac ako 33 rokov, aby dosiahla hranicu jeden bilión dolárov. Na zdvojnásobenie tejto hodnoty jej stačili už len ďalšie dva roky. Za tohtoročným úspechom spoločnosti stojí najmä raketový rast cloudových služieb. Microsoft Cloud, divízia zahŕňajúca služby Office a Azure, dosiahla najlepšie výsledky v tomto roku a v treťom štvrťroku vzrástla o 22 %. Ako uviedol S. Nadella, až 78 % z 500 najväčších spoločností na svete využíva aspoň v určitej forme cloudové služby Microsoftu.

3) Alphabet (Google)

Alphabet
Trhová hodnota: 1,943 bilióna dolárov

Alphabet Inc. je americký nadnárodný konglomerát so sídlom v Mountain View v štáte Kalifornia. Vznikol reštrukturalizáciou spoločnosti Google v roku 2015, pričom sa stal materskou spoločnosťou práve Googlu a niekoľkých ďalších dcérskych spoločností. Google založili v septembri 1998 Larry Page a Sergey Brin. Obaja zostali v Alphabete ako kontrolujúci akcionári a členovia predstavenstva. Spoločnosť Google prvýkrát vstúpila na burzu v roku 2004. Len za prvý deň sa Googlu podarilo zvýšiť trhovú kapitalizáciu o viac ako 23 miliárd dolárov. Google a neskôr Alphabet sa preslávili svojou akvizičnou politikou. Doteraz uskutočnili dohromady 229 akvizícií a 109 menších investícií do iných podnikov.

Najväčšou akvizíciou bola kúpa výrobcu mobilov Motorola Mobility v roku 2011 za 12,5 miliardy dolárov. Medzi ďalšie významné akvizície patrí odkúpenie streamovacej služby YouTube za 1,65 miliardy dolárov v roku 2006 alebo akvizícia navigačnej aplikácie Waze v roku 2013 za 966 miliónov dolárov. Alphabet v súčasnosti zamestnáva cez 135-tisíc ľudí v 50 krajinách. Prekonať hranicu jeden bilión dolárov sa spoločnosti podarilo 16. januára 2020 a Alphabet sa tak stala štvrtou americkou firmou, ktorá dosiahla túto métu. Hranicu 1 bilión dolárov sa jej podarilo dosiahnuť len za 15 rokov, a patrí jej tak titul prvej spoločnosti, ktorej sa to podarilo za menej ako dve desaťročia.

Darí sa aj Googlu. Akcie spoločnosti od začiatku tohto roka vzrástli o 58 %. Uspokojivé boli aj výsledky v treťom štvrťroku, ktoré prekonali očakávania analytikov. Tržby Googlu narástli medziročne o 41 % a dosiahli hodnotu 65 miliárd dolárov. Príjmy z reklamy vzrástli o 43 % na 53,13 miliardy z 37,1 miliardy v rovnakom období minulého roka. Podobne sa darí aj YouTube, ktorého tržby vzrástli na 7,21 miliardy, čo je nárast o 35 % z 5,04 miliardy dolárov pred rokom.

4) Saudi Aramco

Saudi Aramco
Trhová hodnota: 1,873 bilióna dolárov

Saudi Aramco, oficiálne Saudská arabská ropná spoločnosť, je ropná a plynárenská spoločnosť so sídlom v Dahráne. Dosahuje najvyššiu dennú ťažbu ropy na svete, vďaka čomu je schopná pokrývať 5 % celosvetového dopytu. Okrem toho má aj druhé najväčšie zásoby ropy na svete vo výške 270 miliárd barelov.

Spoločnosť začala svoje prvé ťažobné operácie v roku 1933. Počas nasledujúceho desaťročia sa rýchlo rozšírila a v súčasnosti zamestnáva viac ako 70-tisíc zamestnancov v 8 krajinách sveta. Saudi Aramco tiež prevádzkuje najväčšiu samostatnú uhľovodíkovú sieť na svete Master Gas System a spravuje viac ako sto ropných a plynových polí v Saudskej Arábii. Prevádzkuje aj najväčšie pobrežné ropné pole na svete Ghawar Field a najväčšie morské ropné pole na svete Safaniya Field.

Do roku 2019 bola spoločnosť v 100-percentnom vlastníctve saudskoarabskej kráľovskej rodiny. Tá získava značnú časť svojho bohatstva práve zo Saudi Aramco, ktoré platí saudskoarabskej vláde dane z príjmu vo výške 85 %. V decembri 2019 však spoločnosť prvýkrát vstúpila na burzu, a vďaka rastu cien akcií jej hodnota za prvé dva dni obchodovania prekonala hranicu 2 bilióny dolárov. Je tak najrýchlejšou spoločnosťou v histórii, ktorej sa to podarilo, no na rozdiel od ostatných firiem v tomto rebríčku za to vďačí hlavne podpore kráľovskej rodiny.

Saudi Aramco zažíva vynikajúci rok. Vďaka rekordným cenám ropy, ktoré sa dlhodobo pohybujú na 7-ročných maximách, sa celkové príjmy spoločnosti v treťom štvrťroku zvýšili o 160 %. Spoločnosť tiež uviedla, že bude „investovať do budúcnosti“ a v roku 2021 očakáva kapitálové výdavky vo výške približne 35 miliárd dolárov. Hlavným cieľom výdavkov je zlepšovanie životného prostredia. Aramco si kladie za cieľ dosiahnuť nulové emisie zo svojich prevádzok do roku 2050. Celkovo plánuje investovať takmer 190 miliárd dolárov na dosiahnutie tohto cieľa, čím si vyslúžila od pozorovateľov ropného priemyslu chválu aj dávku skepticizmu.

Aramco zverejnila svoj plán energetickej transformácie len niekoľko dní pred klimatickým samitom COP 26. Ako uviedol predseda spoločnosti, v druhom štvrťroku 2022 plánuje zverejniť svoju správu o udržateľnosti. V nej budú ďalšie podrobnosti o tom, ako plánuje prejsť energetickým prechodom a dosiahnuť svoju stratégiu nulových emisií.

5) Amazon

Amazon
Trhová hodnota: 1,716 bilióna dolárov

Piate miesto v rebríčku patrí spoločnosti Amazon. Spoločnosť so sídlom v Seattli v štáte Washington prevádzkuje najväčšiu maloobchodnú sieť na svete. Podľa výnosov je tiež najväčšou internetovou spoločnosťou a zároveň najväčším súkromným zamestnávateľom na svete.

Amazon založil Jeff Bezos vo svojej garáži v roku 1994. Začínala ako online obchod s knihami, ale postupne rozšírila svoju ponuku na tisíce produktov. V súčasnosti väčšina príjmov spoločnosti pochádza z cloudových služieb, ktoré prevádzkuje prostredníctvom divízie Amazon Web Services (AWS). Tej patrí titul svetovej jednotky, ktorá dokázala prekonať konkurenciu zo strany Microsoftu a Googlu. Divízia poskytuje cloudové riešenia a úložiská pre vládne orgány a spoločnosti, ako sú napríklad McDonald's a Netflix.

V priebehu rokov Amazon kúpila spoločnosti, ako je napríklad streamovacia platforma Twitch za 900 miliónov, alebo sieť potravín Whole Foods Market za 13,7 miliardy dolárov. V súčasnosti jej patrí titul najhodnotnejšej značky na svete, pričom spoločnosť zamestnáva cez 570-tisíc ľudí v 15 krajinách.

Spoločnosť vstúpila na burzu v roku 1997 a počas prvých niekoľkých dní bola schopná od investorov získať viac ako 54 miliónov dolárov. V roku 2013 sa stala najväčším maloobchodným online obchodom na svete. V roku 2015 prekonala trhovú kapitalizáciu spoločnosti Walmart, a stala sa tak najhodnotnejším maloobchodným predajcom na svete. Hranicu jeden bilión dolárov dokázala prekonať po 21 rokoch. Vďaka úspechu Amazonu sa z Bezosa stal druhý najbohatší človek na svete s celkovým imaním cez 204 miliárd dolárov. Na začiatku roka však oznámil, že odchádza z pozície generálneho riaditeľa spoločnosti, čo sa po približne polroku stalo realitou. Na poste CEO ho nahradil Andre Jassy, ktorý dovtedy viedol divíziu AWS.

Amazon po Bezosovom odchode nezažíva dobré obdobie. Výsledky za posledný štvrťrok nenaplnili očakávania Wall Street. Spoločnosť počíta so spomalením rastu predaja, keďže sa spotrebitelia vracajú do fyzických obchodov a spoločnosť čelí výzvam v dodávateľskom reťazci. Tržby v treťom štvrťroku vzrástli o 15 %, čo predstavuje pokles z 37 % rastu v rovnakom období pred rokom. Jediným segmentom, ktorý rástol, bol AWS, ktorý prekonal odhady, pričom tržby vyskočili o 39 % na 16,11 miliardy, zatiaľ čo analytici očakávali 15,48 miliardy. Bez silného zisku z AWS by Amazon zaznamenala v treťom štvrťroku 2021 stratu.

6) Tesla

Tesla
Trhová hodnota: 1,090 bilióna dolárov

Nováčikom v zozname biliónových spoločností je automobilka Tesla. Spoločnosť sa preslávila výrobou svojich elektromobilov a v súčasnosti jej patrí titul najväčšej elektroautomobilky a tiež najhodnotnejšej automobilky na svete. Spoločnosť so sídlom v Palo Alto v Kalifornii založili v roku 2003 Martin Eberhard a Marc Tarpenning. Jej názov je poctou vynálezcovi Nikolovi Teslovi. V roku 2004 sa Elon Musk stal najväčším akcionárom spoločnosti a od roku 2008 zastáva pozíciu generálneho riaditeľa. Pod Muskovou taktovkou sa z Tesly stal líder v oblasti elektromobilov a elektrobatérií.

Akcie spoločnosti sa začali prvýkrát predávať na burze v júni 2010. Jedna akcia vtedy stála 17 dolárov. Odvtedy ich hodnota dokázala narásť o neuveriteľných 6-tisíc %, a súčasná cena jednej akcie sa pohybuje okolo 1 100 dolárov. Vďaka tomuto úspechu sa z Elona Muska stal najbohatší človek na svete. Jeho imanie v súčasnosti dosahuje okolo 286 miliárd dolárov. Tesla je druhou najrýchlejšou spoločnosťou, ktorá prekonala hranicu 1 bilión dolárov. Podarilo sa jej to za necelých 12 rokov od svojho vstupu na burzu. Rýchlejší bol len Facebook, ktorému na to od IPO stačilo len niečo vyše 9 rokov. Hodnota Tesly je v súčasnosti väčšia ako hodnota ďalších 10 najhodnotnejších automobiliek na svete dokopy, hoci vyrába omnoho menej áut ako ony.

Zatiaľ najúspešnejším vozidlom je Tesla Model 3, ktorý je celosvetovo najpredávanejším plug-in elektromobilom a v júni 2021 sa stal prvým elektromobilom, ktorého sa celosvetovo predalo 1 milión kusov. Minulý mesiac si Model 3 dokonca vyslúžil titul najpredávanejšieho európskeho auta, a stal sa prvým elektrickým vozidlom, ktorému sa to podarilo. S celkovým počtom 25-tisíc kusov prekonal číslo dva Renault Clio, ktorého sa minulý mesiac v Európe predalo „len“ 18 200 kusov.

Tesla tak pokračuje aj tento rok v šnúre skvelých výsledkov. Za tretí štvrťrok oznámila rekordné dodávky. Spoločnosti sa podarilo prekonať celosvetový nedostatok čipov a ďalšie výzvy dodávateľského reťazca. Celkovo za tretí kvartál dodala 241 400 vozidiel. Ďalšou výbornou správou je nová dohoda s najväčšou požičovňou áut v USA, spoločnosťou Hertz. Tá si u Tesly objednala viac ako 100-tisíc elektromobilov, ktoré majú byť dodané do konca roka 2022. Tesla má tak našliapnuté k najlepšiemu ročnému výsledku vo svojej histórii.

logo
Prečítajte si tiež:
19.4.2024 Redakcia FinReport

Odchod do predčasného dôchodku bude po novom menej výhodný

Čerstvo schválená novela zákona o sociálnom poistení priniesla nie jednu, ale hneď dve novinky, ktoré zaujímajú slovenských dôchodcov. ...

18.4.2024 Redakcia FinReport

ECB sa chystá testovať účtovanie peňazí cez blockchain

Hoci sa Európska centrálna banka v posledných dvoch rokoch spomína najmä v súvislosti so zvyšovaním základných úrokových sadzieb, ktoré ...

18.4.2024 Redakcia FinReport

Novela zákona o sociálnom poistení prinesie penzistom vyššie 13. dôchodky

Poslanci Národnej rady SR schválili novelu zákona o sociálnom poistení, v rámci ktorej odhlasovali vznik novej dôchodkovej dávky. Je ňou 13. ...

18.4.2024 Martin Jamnický

Predmanželská zmluva sa na Slovensku uzavrieť nedá, no upraviť bezpodielové spoluvlastníctvo je možné

Snúbenci na Slovensku nemôžu uzavrieť pred svadbou predmanželskú zmluvu a dohodnúť sa tak vopred na vyrovnaní majetku v prípade rozvodu. ...

18.4.2024 Redakcia FinReport

Registrácia daňových subjektov z úradnej moci je opäť o niečo jednoduchšia

Registrácia daňových subjektov Finančnou správou SR z úradnej moci je od polovice apríla tohto roku o niečo jednoduchšia. Daniari totiž ...

18.4.2024 Miloslava Némová

Umelá inteligencia vládne aj trhu so smartfónmi. Apple je pod tlakom, Samsung na vzostupe

Spoločnosť Apple, donedávna líder v predaji mobilných telefónov, po prudkom poklese predaja stratila svoju čelnú pozíciu na svetovom trhu v ...

15.4.2024 Martin Jamnický

NKÚ: Sociálne podniky, ktoré na Slovensku zamestnávajú 6 700 ľudí, dostali z EÚ 100-miliónovú podporu

Sociálne podniky zamestnávajúce znevýhodnených ľudí poskytujú prácu približne 6 700 zamestnancom. Napriek tomu, že ich podiel na ...

14.4.2024 Redakcia FinReport

E-commerce: V centre pozornosti sú umelá inteligencia a personalizované zážitky

Pre slovenské e-shopy bol minulý rok priaznivým rokom. Viac ako tri štvrtiny z nich zaznamenali vlani rast, alebo boli na tom porovnateľne ako v ...

7.4.2024 Redakcia FinReport

Reporting o zodpovednom prístupe k podnikaniu sa rozšíri aj na množstvo slovenských firiem

Nefinančný ESG reporting je od roku 2018 povinný pre niekoľko veľkých spoločností pôsobiacich na Slovensku. Do platnosti však vstúpi nová ...

5.4.2024 Martin Jamnický

V ktorých odvetviach vzniká a zaniká najviac firiem a živností

Minulý rok bol pre slovenských podnikateľov mimoriadne náročný. Kým v rokoch 2021 a 2022 zaniklo približne 3 300 spoločností, vlani ich ...

1.4.2024 Redakcia FinReport

Na európskom trhu dominujú mikropodniky, no až polovicu obratu generujú veľké firmy

V krajinách Európskej únie pôsobí približne 32 miliónov podnikov a firiem, ktoré zamestnávajú viac ako 160 miliónov ľudí a vlani mali ...

26.3.2024 Robert Juriš

Slovensko má najvyšší podiel fiktívnych živnostníkov v EÚ, švarcsystém dostane stopku

Slovensko má najvyšší podiel takzvaných fiktívnych živnostníkov v rámci krajín Európskej únie. Aj preto chystá Ministerstvo práce, ...

24.3.2024 Redakcia FinReport

McDonald’s vlani na Slovensku nakŕmil 19 miliónov zákazníkov

Slovákom hamburgery chutia. Spoločnosť McDonald's Slovakia vo svojich prevádzkach vlani obslúžila viac ako 19 miliónov zákazníkov. Tržby ...

21.3.2024 Redakcia FinReport

Penta zvažuje predaj stávkovej a hernej spoločnosti Fortuna

Spoločnosť Penta Investments zvažuje možný predaj svojho stávkového a herného operátora Fortuna Entertainment Group. Záujemcom o ...

20.3.2024 Redakcia FinReport

Na niekoľkých exponovaných adresách sídlia aj tisícky firiem naraz

Na Slovensku existuje takmer 1 260 exponovaných adries. Sú to adresy, na ktorých sídli viacero obchodných spoločností alebo neziskových ...

16.3.2024 Redakcia FinReport

Európska investičná banka vlani poskytla Slovensku 293 miliónov eur

Skupina Európskej investičnej banky (skupina EIB) podporila v roku 2023 hospodárstvo Slovenska sumou 293 miliónov eur v nových pôžičkách a ...

16.3.2024 Redakcia FinReport

Trh s hračkami sa prepadol, no Lego dokázalo zvýšiť svoje tržby

Farebné do seba zapadajúce dieliky stavebnice s názvom Lego sú stále populárne. A to aj v časoch, keď sa ľudia, respektíve deti, hrajú ...

14.3.2024 Redakcia FinReport

Novela zákona o inšpekcii práce sa zameria aj na znižovanie počtu nútených živností

Rezort práce pracuje na príprave novely zákona o inšpekcii práce. Jeho súčasťou by okrem iného malo byť aj intenzívnejšie monitorovanie a ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay