Až 87 % podnikateliek tvrdí, že koronavírus má negatívny vplyv na ich podnikanie. Najlepšie podmienky na prácu majú v Izraeli
Takmer deväť z desiatich (presne 87 %) spomedzi oslovených podnikateliek uvádza, že aktuálna svetová pandémia COVID-19 nepriaznivo ovplyvnila ich podnikanie. Z novej štúdie Mastercard Index of Women Entrepreneurs 2020 (MIWE 2020) zároveň vyplýva, že najlepšie podmienky na podnikanie majú ženy v Izraeli. Na druhom mieste skončili Spojené štáty americké, ktoré boli v minulom roku prvé, nasledované Švajčiarskom.

Foto: Shutterstock
Štúdia MIWE 2020 po štvrtýkrát upozorňuje na sociálno-ekonomický prínos podnikateliek na celom svete a poskytuje prehľad o faktoroch, ktoré ovplyvňujú či brzdia ich postup. Zároveň porovnáva podmienky žien v podnikaní v období pred pandémiou v 58 krajinách, v ktorých žije takmer 80 % ženskej pracovnej sily.
Izrael prvýkrát na vrchole, predbehol aj USA
Ukážkovým príkladom podpory žien v podnikaní je Izrael, ktorý poskočil zo 4. miesta v roku 2019 na prvé miesto v roku 2020, čím predbehol Spojené štáty americké. USA sa v tomto roku umiestnili na 2. mieste.
Cieľom Izraela je do dvoch rokov zdvojnásobiť počet žien na pozícii podnikateliek. Za prvým miestom v rebríčku stojí veľká podpora malých a stredných podnikov, v čom sa tento rok vyšplhal na 1. miesto oproti 42. miestu v minulom roku.
Podobný skok zaznamenalo Švajčiarsko, ktoré si tento rok v oblasti podpory zo strany štátu pre malé a stredné podniky zlepšilo pozíciu z jedenásteho miesta na tretie.
Na vysokých priečkach sa umiestnili aj krajiny so všeobecne nižšou životnou úrovňou, ako napríklad Malajzia (26), Botswana (31), Mexiko (34) či Uruguaj (35).
Z našich susedov ženy podnikateľky najviac podporujú v Poľsku
Spomedzi našich susedných krajín sa v prvej desiatke objavilo iba Poľsko, ktoré sa umiestnilo na 5. mieste a polepšilo si tak oproti minulému roku až o jedenásť priečok. Maďarsko sa umiestnilo na 33. mieste a Česká republika je tento rok na 45. mieste. Slovensko v prieskume MIWE 2020 nefiguruje.
COVID-19 spôsobil problémy, ale vytvoril aj príležitosti na zmeny
Štúdia poskytuje tiež analýzu následkov pandemickej krízy na pracujúce ženy vo svete a zdôrazňuje efektívne podporné metódy k obnoveniu či udržaniu si práce. Aj keď sa môžu v rôznych krajinách líšiť, ako najefektívnejšie sa ukázali pomocné opatrenia pre malé a stredné podniky – od platových dotácií a dovolenkových schém až po fiškálnu výpomoc.
„Kríza vždy odhalí nedokonalosti systémov a COVID-19 sa o to poriadne postaral. Boli sme svedkami šokujúcich rozdielov medzi mužmi a ženami, ktorým ženy v biznise čelia. No na rozdiel od iných ekonomických kríz dal vírus vládam, ktoré sa na to dostatočne zamerali, príležitosť na uskutočnenie pozitívnych zmien,“ hovorí výkonná viceprezidentka pre globálne spotrebiteľské produkty a finančné začlenenie Mastercard Sue Kelseyová.
Rozšírený záväzok – pomoc pre milióny podnikateliek
Mastercard v roku 2020 rozšíril svoj záväzok v oblasti finančného začlenenia o cieľ do roku 2025 priviesť do digitálnej ekonomiky miliardu fyzických osôb a 50 miliónov mikro a malých podnikov. Súčasťou tohto záväzku je poskytovanie priamej pomoci 25 miliónom ženských podnikateliek v podobe finančnej podpory, mentoringu či technológií, ktoré podporia ich podnikanie.
Kľúčové slová
Do čoho investovať

TOP 10

Inšpiratívne filmy

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Anketa: Ako sa masívny nástup digitalizácie premietol do konania lídrov a riadenia finančných spoločností
- 2.Bratislava bude bohatšia o nájomné byty, mesto má rozpracovaných až 12 projektov
- 3.Nové vydanie Financial Report aj s rozšírenou realitou (VIDEO)
- 4.Impeachment Donalda Trumpa sa začne vo februári, ako jediný prezident mu čelil až dvakrát
- 5.Film Riziko prináša príbeh divokého sveta burzových maklérov, ktorí sa nezastavia takmer pred ničím