Analýza: Počet firiem doplácajúcich na platobnú neschopnosť sa nebezpečne zvyšuje
Platobná neschopnosť firiem rastie v troch štvrtinách krajín (75 %) sveta, pričom vo väčšine prípadov ide o dvojciferný nárast. V praxi to znamená, že medziročný rast insolvencií sa po náraste o 23 % v roku 2022 zvýšil na 29 % v roku 2023.
Foto: Freepik
Štátne podpory (ne)pomohli
„Vnímame najdynamickejší rast platobnej neschopnosti firiem od roku 2009. Jedným z dôvodov je utlmený počet insolvencií počas pandemických rokov, keď spoločnosti mali možnosť čerpať silné štátne podpory,“ vysvetľuje riaditeľ poisťovne pohľadávok Allianz Trade na Slovensku Peter Mucina.
Jedným z kľúčových hráčov, ktorí majú na svedomí nárast Globálneho indexu insolvencií, ktorý zohľadňuje aj veľkosť jednotlivých ekonomík, boli USA so 40 % a krajiny západnej Európy s 15-percentným nárastom. Aj tu sa však našli svetlé výnimky – Španielsko, Lotyšsko či Česká republika. Slovensko sa s 12-percentným nárastom zaradilo medzi Rakúsko a Belgicko.
Podľa jeho slov úroveň globálnej platobnej neschopnosti firiem bude stúpať aj v roku 2024, pričom v roku 2025 sa zastabilizuje. Nárast sa očakáva v 80 % krajín. Odhaduje sa, že najviac bude rásť v USA a Španielsku (28 %), ako aj v Holandsku (31 %).
Nervozita a neistota
Na neistotu a pocitovú nervozitu na finančných trhoch vplýva aj neistota v spoločnosti a geopolitike. Podľa P. Mucinu k ekonomickej neistote v roku 2024 prispeje aj fakt, že v krajinách, ktoré dokopy tvoria 60 % hrubého domáceho produktu (HDP), sa budú konať voľby. Tie môžu zásadne zmeniť geopolitické nastavenie krajín. Situácii nepomáhajú ani sprísňujúce sa regulácie, ktoré môžu viesť k ďalším nákladom firiem s cieľom dodržať predpisy.
Firmy aj naďalej čelia vysokým nákladom, a tento fakt je priamo prepojený s obavami o ich schopnosť splácať pôžičky. Na druhej strane, obmedzená dostupnosť financovania ohrozuje viacero odvetví. Najviac firiem, ktoré balansujú na úrovni neistoty, sa nachádza v Spojenom kráľovstve (15 %), Francúzsku (14 %), Taliansku (9 %) a v Nemecku (7 %).
K nárastu platobnej neschopnosti firiem v tomto roku zrejme prispeje aj popandemické zrýchlené zakladanie firiem. V Európe v rokoch 2021 až 2023 narástol počet nových firiem a podnikov v porovnaní s rokmi 2016 až 2019 až o 14 %. Z hľadiska sektorov najviac firiem pribudlo v oblastiach informácie a komunikácia (+32 %), doprava a skladovanie (+28 %), reality a B2B služby (24 %).
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.365.bank a mBank znížili úrokové sadzby hypoték, najnižšie ich má Prima banka
- 2.Elon Musk je so 440-miliardovým majetkom opäť najbohatší na svete
- 3.Insolvencie v strednej Európe rastú, problémy majú aj slovenské firmy
- 4.Okamžité platby pri prevodoch peňazí budú od januára 2025 povinné
- 5.Hotely a penzióny v auguste 2024 zaznamenali druhý najvyšší počet návštevníkov v histórii