Hľadaj

Ako získať finančný príspevok na podnikanie?

Martina Staňová Podnikanie Poslať

Ak si chcete založiť živnosť, ale nemáte dostatok financií na jej rozbeh, môžete využiť príspevok od štátu. Pomôže vám pokryť nevyhnutné výdavky počas prvých mesiacov a prekonať neisté obdobie začiatkov podnikania. Získať môžete 5 600 alebo 7 500 eur, v závislosti od miesta, v ktorom plánujete svoju činnosť vykonávať. Prinášame vám návod, ako o tento príspevok požiadať.

Finančný príspevok na podnikanie

Foto: Freepik

Tri mesiace na úrade práce

Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť (SZČ) poskytuje úrad práce, sociálnych vecí a rodiny evidovaným uchádzačom o zamestnanie. Preto je nevyhnutnou podmienkou byť vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie na úrade práce najmenej tri mesiace. Ak ste v období šiestich mesiacov pred zaradením do evidencie skončili alebo pozastavili živnosť, musíte byť evidovaným uchádzačom o zamestnanie dlhšie, a to minimálne 12 mesiacov.

99059

Príspevok je určený na prevádzkovanie živnosti v zmysle zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní alebo na vykonávanie poľnohospodárskej výroby vrátane hospodárenia v lesoch podľa § 12a až 12e zákona č. 105/1990 Zb. o súkromnom podnikaní občanov.

Ďalšou podmienkou je, aby od založenia vaša živnosť fungovala nepretržite aspoň dva roky, počas ktorých budete úradu podávať správu o jej prevádzkovaní a čerpaní poskytnutého príspevku.

Písomná žiadosť a príprava

Žiadosť sa podáva písomnou formou na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, v ktorého obvode budete svoju SZČ prevádzkovať. Na úrade zároveň absolvujete prípravu. „Žiadateľ má povinnosť úspešne absolvovať profesijné poradenstvo pre uchádzačov o zamestnanie, ktoré je zamerané na prípravu na vykonávanie SZČ,“ uvádza Marianna Šebová z tlačového oddelenia Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

98864

Táto príprava spočíva v absolvovaní troch tematických celkov. V prvom sa dozviete, aké sú podmienky získania príspevku na SZČ, oprávnené výdavky, vaše povinnosti a súvisiace legislatívne predpisy. V druhom sa preberajú dokumenty potrebné k žiadosti, osnova podnikateľského zámeru, kalkulácia nákladov a marketingové zručnosti. Na poslednom stretnutí prebieha predbežné posudzovanie vypracovaných a predložených návrhov podnikateľských zámerov. Celkový rozsah stretnutí sa pohybuje od 10,5 do 18 hodín.

Na príspevok nevzniká právny nárok. Dôkladná príprava a komunikácia s úradom je však dobrým predpokladom jeho získania.

Napíšte si podnikateľský zámer

K žiadosti o príspevok je potrebné priložiť spomínaný podnikateľský zámer spolu s kalkuláciou nákladov na prevádzkovanie SZČ. Jeho náležitosti sú definované úradom práce a dostupné na stránkach Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Podnikateľský zámer by mal mať minimálne päť strán. Obsahovať má údaje o žiadateľovi, profesijný životopis a doklad o poslednom ukončenom vzdelaní. Ak ste v minulosti ukončili alebo prerušili živnosť, je potrebné uviesť dôvod.

98829

Ďalším bodom je opis predmetu podnikateľskej činnosti, teda produktov alebo služieb, ktoré budete ponúkať. Následne je potrebné definovať postup realizácie vášho zámeru. Súčasťou zámeru je aj opis miesta výkonu SZČ. Ak ste vlastníkom nehnuteľnosti, v ktorej budete živnosť prevádzkovať, predložíte výpis z listu vlastníctva. Postačí výpis z portálu katastra nehnuteľností. Ak si priestory budete prenajímať, treba preukázať nájomný vzťah.

Opíšte tiež technické a organizačné zabezpečenie realizácie zámeru. V ďalšom bode zhrniete marketingové informácie, teda situáciu na trhu v danom regióne, prehľad konkurencie, definujete vaše marketingové ciele, odhadnete rozsah produkcie podnikateľskej činnosti a načrtnete plánovanú reklamu. V podnikateľskom zámere nemôže chýbať SWOT analýza, teda definícia silných a slabých stránok, príležitostí a rizík. Pripravte si aj celkovú finančnú prognózu projektu – priebeh finančných tokov minimálne na tri roky, predpokladané náklady a výnosy, podiel vlastného vkladu na celkovom financovaní, či aké budete mať iné zdroje financovania. Doplniť môžete aj certifikáty, ktoré súvisia s predmetom vašej živnosti.

98407

Nevyhnutnou súčasťou zámeru je kalkulácia predpokladaných nákladov. Ide o náklady, na ktoré chcete príspevok použiť, a ktoré budete následne v povinných správach úradu dokladovať. V zásade platí, že výdavky musia nevyhnutne súvisieť s predmetom činnosti. Príkladom je nákup techniky, nástrojov, zariadenia priestorov, marketingové výdavky, ako aj preddavky na povinné verejné zdravotné poistenie. V kalkulácii je potrebné uviesť zoznam takýchto výdavkov a ku každej položke aj prieskum trhu, teda tri cenové ponuky získané z webových stránok alebo priamo od dodávateľov.

Štát definuje aj neoprávnené výdavky. Medzi inými je to mzda, výdavky povinného poistného na sociálne poistenie a povinných príspevkov na starobné dôchodkové sporenie SZČO, dobrovoľné preddavky do Sociálnej poisťovne alebo výdavky vynaložené v rámci exekučných konaní. Príspevok nie je možné použiť ani na nákup infraštruktúry, motorového dopravného prostriedku, nehnuteľností a pozemkov. Neoprávnené sú aj úroky z dlhov, vratná daň z pridanej hodnoty, výdavky bez priameho vzťahu k oprávnenému projektu a ďalšie.

Ďalšie doklady potrebné k žiadosti

K žiadosti sa ďalej prikladá čestné vyhlásenie o tom, či ste v minulosti podnikali a čestné vyhlásenie o poskytnutej pomoci. Oba dokumenty sú dostupné na webovej stránke Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Predkladáte aj kópiu dokladu osvedčenia o prevádzkovaní SZČ, teda osvedčenie o živnostenskom oprávnení alebo osvedčenie o zápise samostatne hospodáriaceho roľníka (SHR) do evidencie. Veľmi dôležité je, aby dátum založenia SZČ bol neskôr, ako je dátum podpísania dohody s úradom práce. V žiadosti sa uvádza, že doklad je potrebné doložiť v deň podpisu dohody, alebo po dohovore s úradom, najneskôr však do 10 dní od podpisu dohody.

Schválenie žiadosti a podpis zmluvy

Podnikateľský zámer spolu s kalkuláciou nákladov posudzuje komisia vytvorená výborom pre otázky zamestnanosti úradu. „Žiadateľ sa v rámci procesu obhajoby podnikateľského zámeru osobne zúčastňuje na zasadnutí komisie,“ spresňuje M. Šebová.

Ready Made Maklér
Staňte sa samostatným
finančným agentom už dnes.
Robte biznis,
byrokraciu nechajte na nás.

Komisia posúdi podnikateľský zámer spolu s kalkuláciou nákladov žiadateľa a svoje súhlasné stanovisko predloží Výboru pre otázky zamestnanosti. Na základe odporúčania tohto výboru je so žiadateľom uzavretá dohoda o poskytnutí príspevku. V nej sa zaväzuje začať prevádzkovať SZČ a udržať ju nepretržite minimálne dva roky, a to v súlade s predloženou žiadosťou, podnikateľským zámerom a kalkuláciou nákladov.

„Úrad posúdi žiadosť o príspevok vrátane povinných príloh do 30 kalendárnych dní odo dňa jej predloženia. V závažných a odôvodnených prípadoch je možné lehotu predĺžiť na 60 kalendárnych dní,“ spresňuje M. Šebová.

Výška príspevku

Aký vysoký príspevok dostanete, závisí od miesta podnikania. V krajoch, kde je priemerná miera evidovanej nezamestnanosti (MEN) nižšia alebo rovnaká, ako je celoslovenský priemer, môžete získať maximálne 5 650,86 eura. V krajoch s priemernou mierou evidovanej nezamestnanosti vyššou ako celoslovenský priemer je maximálna výška príspevku 7 534,48 eura. Získaný príspevok môžete použiť od prvého dňa začatia prevádzkovania SZČ, najneskôr do dvoch rokov.

Výplata v dvoch fázach

Príspevok je vyplácaný v dvoch platbách. Prvých maximálne 60 % vám úrad zaplatí do 30 kalendárnych dní odo dňa uzatvorenia dohody o poskytnutí príspevku. Zvyšných 40 % príspevku poskytne po 12 mesiacoch prevádzkovania živnosti. K tomu je potrebné predložiť prvú správu o prevádzkovaní SZČ a o čerpaní poskytnutého príspevku. Lehota na jej dodanie sú tri mesiace po uplynutí spomínaných 12 mesiacov.

Okrem tejto správy má poberateľ príspevku povinnosť predložiť aj druhú správu, a to za obdobie druhého roka prevádzkovania SZČ, vrátane dokladov preukazujúcich vynaložené prostriedky do celej výšky poskytnutého príspevku. Aj v tomto prípade tak musíte urobiť najneskôr do troch mesiacov. Všetky výdavky, na ktoré ste príspevok použili, musia byť doložené účtovnými dokladmi evidovanými v účtovníctve. Tie je potrebné uchovať počas desiatich rokov od ukončenia dvojročného záväzku vykonávať SZČ. O príspevok môžete požiadať znovu po ôsmich rokoch od začiatku prevádzkovania živnosti.

98063

Na záver je potrebné dodať, že popri živnosti sa môžete kedykoľvek zamestnať alebo zastávať funkciu v obchodnej spoločnosti. Živnosť však musíte v zmysle zmluvy o príspevku prevádzkovať nepretržite minimálne počas dvoch rokov. „Ak by príjemca príspevku prestal prevádzkovať alebo vykonávať SZČ pred uplynutím dvoch rokov, je povinný vrátiť úradu pomernú časť poskytnutého finančného príspevku zodpovedajúcu obdobiu, počas ktorého neprevádzkoval alebo nevykonával SZČ,“ dodáva M. Šebová.

logo
Prečítajte si tiež:
21.3.2025 Tlačová správa

V Slovenskej sporiteľni nakupovali ľudia štátne dlhopisy aj v noci. Vďaka Georgeovi

Najväčšia digitálna banka na Slovensku predala najviac štátnych dlhopisov a to aj vďaka tomu, že ako jediná ponúkla investovanie online cez ...

20.3.2025 Redakcia FinReport

Európsky kvíz o peniazoch opäť preveril finančnú gramotnosť tínedžerov

V ôsmom ročníku Európskeho kvízu o peniazoch (European Money Quiz), ktorý na Slovensku organizuje Slovenská banková asociácia v spolupráci ...

20.3.2025 Finančná správa

Výber daní sa v januári a februári zvýšil o 24,5%

Prvé dva mesiace tohto roka ukazujú, že plnenie rozpočtu má pozitívny trend. Finančná správa počas nich vybrala o 672 miliónov eur viac, ...

20.3.2025 Klaudia Lászlóová

Za družstevným bývaním sa už netreba sťahovať do Rakúska

Na Slovensku družstevné byty po roku 1989 zanikli, ale veľa Slovákov využíva túto formu bývania napríklad v susednom Rakúsku. Práve ...

19.3.2025 Redakcia FinReport

Tatra banka uľahčila otváranie účtov pre podnikateľov

Tatra banka zavádza nový, jednoduchší spôsob otvárania účtov pre podnikateľov. Tento krok je veľkým zjednodušením pre všetkých, ktorí ...

19.3.2025 Roland Régely

Viac peňazí za nočné a víkendy: príplatky výrazne porastú, firmy rátajú s dopadmi

Od januára 2026 sa na Slovensku očakáva významné zvýšenie minimálnej mzdy, ktorá by mala dosiahnuť 915 eur mesačne, čo predstavuje ...

18.3.2025 Redakcia FinReport

Slovák vytvoril inteligentné AI lietadlo ovládané hlasom

Schochman AI Glass Cockpit prináša umelú inteligenciu a hlasové ovládanie do kokpitu športových lietadiel. Systém integruje satelitné ...

14.3.2025 Tlačová správa

Zmeny v tlačivách k dani z príjmov fyzických osôb

Finančná správa (FS) prináša zoznam hlavných zmien v tlačivách k dani z príjmu. O tom, že sú tlačivá daňovníkom k dispozícii, ...

28.2.2025 Martin Jamnický

Kedy spotrebiteľ (ne)môže odstúpiť od zmluvy

S rozmachom e-shopov sa do právnej úpravy dostalo aj právo na odstúpenie od zmluvy do 14 dní od prevzatia tovaru bez udania dôvodu. Takéto ...

19.2.2025 Roland Régely

Ako legálne vybrať peniaze z s. r. o.

Slovenskí podnikatelia vystupujúci ako jednoosobové eseročky sa každoročne stretávajú s otázkou, ako optimalizovať svoje dane a zároveň ...

18.2.2025 Redakcia FinReport

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa zasiahne aj voči greenwashingu

Aj vám sa už stalo, že vás výrobca alebo predajca presviedčali, že ich výrobok je ekologický, zelený, udržateľný či inak priateľský k ...

18.2.2025 Dominik Horváth

Technologickí lídri, ktorí zaspali dobu – Kodak, Nokia, IBM

V minulosti boli na vrchole, dnes sú na dne. Existuje množstvo príkladov spoločností, ktoré boli kedysi neohrozené, no napokon zlyhali, ...

13.2.2025 Roland Régely

Oplatí sa pri začiatku podnikania viac živnosť alebo s. r. o.?

Kedy sa na začiatku podnikania oplatí založiť živnosť a kedy radšej spoločnosť s ručením obmedzeným (s. r. o.)? Rozhodnutie môže ...

11.2.2025 Roland Régely

Ukončenie živnosti a daňové priznanie – čo všetko je potrebné zohľadniť?

Zrušenie živnosti je dnes vďaka online komunikácii s úradmi jednoduchšie. Môžete tak urobiť kedykoľvek počas roka, no nesmiete zabudnúť ...

10.2.2025 Mário Špilberger

V čom sa oplatí podnikať v roku 2025?

Uvažujete o tom, že v najbližších týždňoch alebo mesiacoch začnete podnikať? Sú oblasti, ktoré budú rásť nielen v tomto, ale aj v ...

9.2.2025 Redakcia FinReport

Dedičské konanie sprevádzané spormi môže oslabiť biznis vo firme

Prechod rodinného majetku a vedenia firmy na mladšiu generáciu je pre mnohých slovenských podnikateľov novou výzvou, ktorú sprevádza ...

6.2.2025 Redakcia FinReport

Ako môže firma ušetriť využívaním hybridov a elektromobilov

Od 1. januára 2025 je pre firmy finančne výhodnejšie, ak budú ako služobné autá používať plug-in hybridy alebo elektromobily. Pri ...

6.2.2025 Redakcia FinReport

Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby

Konsolidačný balíček, ktorý bol schválený v záujme zníženia deficitu verejných financií, obsahuje aj viacero opatrení, ktoré sa ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay