Ako získať finančný príspevok na podnikanie?
Ak si chcete založiť živnosť, ale nemáte dostatok financií na jej rozbeh, môžete využiť príspevok od štátu. Pomôže vám pokryť nevyhnutné výdavky počas prvých mesiacov a prekonať neisté obdobie začiatkov podnikania. Získať môžete 5 600 alebo 7 500 eur, v závislosti od miesta, v ktorom plánujete svoju činnosť vykonávať. Prinášame vám návod, ako o tento príspevok požiadať.

Foto: Freepik
Tri mesiace na úrade práce
Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť (SZČ) poskytuje úrad práce, sociálnych vecí a rodiny evidovaným uchádzačom o zamestnanie. Preto je nevyhnutnou podmienkou byť vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie na úrade práce najmenej tri mesiace. Ak ste v období šiestich mesiacov pred zaradením do evidencie skončili alebo pozastavili živnosť, musíte byť evidovaným uchádzačom o zamestnanie dlhšie, a to minimálne 12 mesiacov.
Príspevok je určený na prevádzkovanie živnosti v zmysle zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní alebo na vykonávanie poľnohospodárskej výroby vrátane hospodárenia v lesoch podľa § 12a až 12e zákona č. 105/1990 Zb. o súkromnom podnikaní občanov.
Ďalšou podmienkou je, aby od založenia vaša živnosť fungovala nepretržite aspoň dva roky, počas ktorých budete úradu podávať správu o jej prevádzkovaní a čerpaní poskytnutého príspevku.
Písomná žiadosť a príprava
Žiadosť sa podáva písomnou formou na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, v ktorého obvode budete svoju SZČ prevádzkovať. Na úrade zároveň absolvujete prípravu. „Žiadateľ má povinnosť úspešne absolvovať profesijné poradenstvo pre uchádzačov o zamestnanie, ktoré je zamerané na prípravu na vykonávanie SZČ,“ uvádza Marianna Šebová z tlačového oddelenia Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Táto príprava spočíva v absolvovaní troch tematických celkov. V prvom sa dozviete, aké sú podmienky získania príspevku na SZČ, oprávnené výdavky, vaše povinnosti a súvisiace legislatívne predpisy. V druhom sa preberajú dokumenty potrebné k žiadosti, osnova podnikateľského zámeru, kalkulácia nákladov a marketingové zručnosti. Na poslednom stretnutí prebieha predbežné posudzovanie vypracovaných a predložených návrhov podnikateľských zámerov. Celkový rozsah stretnutí sa pohybuje od 10,5 do 18 hodín.
Na príspevok nevzniká právny nárok. Dôkladná príprava a komunikácia s úradom je však dobrým predpokladom jeho získania.
Napíšte si podnikateľský zámer
K žiadosti o príspevok je potrebné priložiť spomínaný podnikateľský zámer spolu s kalkuláciou nákladov na prevádzkovanie SZČ. Jeho náležitosti sú definované úradom práce a dostupné na stránkach Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Podnikateľský zámer by mal mať minimálne päť strán. Obsahovať má údaje o žiadateľovi, profesijný životopis a doklad o poslednom ukončenom vzdelaní. Ak ste v minulosti ukončili alebo prerušili živnosť, je potrebné uviesť dôvod.
Ďalším bodom je opis predmetu podnikateľskej činnosti, teda produktov alebo služieb, ktoré budete ponúkať. Následne je potrebné definovať postup realizácie vášho zámeru. Súčasťou zámeru je aj opis miesta výkonu SZČ. Ak ste vlastníkom nehnuteľnosti, v ktorej budete živnosť prevádzkovať, predložíte výpis z listu vlastníctva. Postačí výpis z portálu katastra nehnuteľností. Ak si priestory budete prenajímať, treba preukázať nájomný vzťah.
Opíšte tiež technické a organizačné zabezpečenie realizácie zámeru. V ďalšom bode zhrniete marketingové informácie, teda situáciu na trhu v danom regióne, prehľad konkurencie, definujete vaše marketingové ciele, odhadnete rozsah produkcie podnikateľskej činnosti a načrtnete plánovanú reklamu. V podnikateľskom zámere nemôže chýbať SWOT analýza, teda definícia silných a slabých stránok, príležitostí a rizík. Pripravte si aj celkovú finančnú prognózu projektu – priebeh finančných tokov minimálne na tri roky, predpokladané náklady a výnosy, podiel vlastného vkladu na celkovom financovaní, či aké budete mať iné zdroje financovania. Doplniť môžete aj certifikáty, ktoré súvisia s predmetom vašej živnosti.
Nevyhnutnou súčasťou zámeru je kalkulácia predpokladaných nákladov. Ide o náklady, na ktoré chcete príspevok použiť, a ktoré budete následne v povinných správach úradu dokladovať. V zásade platí, že výdavky musia nevyhnutne súvisieť s predmetom činnosti. Príkladom je nákup techniky, nástrojov, zariadenia priestorov, marketingové výdavky, ako aj preddavky na povinné verejné zdravotné poistenie. V kalkulácii je potrebné uviesť zoznam takýchto výdavkov a ku každej položke aj prieskum trhu, teda tri cenové ponuky získané z webových stránok alebo priamo od dodávateľov.
Štát definuje aj neoprávnené výdavky. Medzi inými je to mzda, výdavky povinného poistného na sociálne poistenie a povinných príspevkov na starobné dôchodkové sporenie SZČO, dobrovoľné preddavky do Sociálnej poisťovne alebo výdavky vynaložené v rámci exekučných konaní. Príspevok nie je možné použiť ani na nákup infraštruktúry, motorového dopravného prostriedku, nehnuteľností a pozemkov. Neoprávnené sú aj úroky z dlhov, vratná daň z pridanej hodnoty, výdavky bez priameho vzťahu k oprávnenému projektu a ďalšie.
Ďalšie doklady potrebné k žiadosti
K žiadosti sa ďalej prikladá čestné vyhlásenie o tom, či ste v minulosti podnikali a čestné vyhlásenie o poskytnutej pomoci. Oba dokumenty sú dostupné na webovej stránke Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Predkladáte aj kópiu dokladu osvedčenia o prevádzkovaní SZČ, teda osvedčenie o živnostenskom oprávnení alebo osvedčenie o zápise samostatne hospodáriaceho roľníka (SHR) do evidencie. Veľmi dôležité je, aby dátum založenia SZČ bol neskôr, ako je dátum podpísania dohody s úradom práce. V žiadosti sa uvádza, že doklad je potrebné doložiť v deň podpisu dohody, alebo po dohovore s úradom, najneskôr však do 10 dní od podpisu dohody.
Schválenie žiadosti a podpis zmluvy
Podnikateľský zámer spolu s kalkuláciou nákladov posudzuje komisia vytvorená výborom pre otázky zamestnanosti úradu. „Žiadateľ sa v rámci procesu obhajoby podnikateľského zámeru osobne zúčastňuje na zasadnutí komisie,“ spresňuje M. Šebová.
Komisia posúdi podnikateľský zámer spolu s kalkuláciou nákladov žiadateľa a svoje súhlasné stanovisko predloží Výboru pre otázky zamestnanosti. Na základe odporúčania tohto výboru je so žiadateľom uzavretá dohoda o poskytnutí príspevku. V nej sa zaväzuje začať prevádzkovať SZČ a udržať ju nepretržite minimálne dva roky, a to v súlade s predloženou žiadosťou, podnikateľským zámerom a kalkuláciou nákladov.
„Úrad posúdi žiadosť o príspevok vrátane povinných príloh do 30 kalendárnych dní odo dňa jej predloženia. V závažných a odôvodnených prípadoch je možné lehotu predĺžiť na 60 kalendárnych dní,“ spresňuje M. Šebová.
Výška príspevku
Aký vysoký príspevok dostanete, závisí od miesta podnikania. V krajoch, kde je priemerná miera evidovanej nezamestnanosti (MEN) nižšia alebo rovnaká, ako je celoslovenský priemer, môžete získať maximálne 5 650,86 eura. V krajoch s priemernou mierou evidovanej nezamestnanosti vyššou ako celoslovenský priemer je maximálna výška príspevku 7 534,48 eura. Získaný príspevok môžete použiť od prvého dňa začatia prevádzkovania SZČ, najneskôr do dvoch rokov.
Výplata v dvoch fázach
Príspevok je vyplácaný v dvoch platbách. Prvých maximálne 60 % vám úrad zaplatí do 30 kalendárnych dní odo dňa uzatvorenia dohody o poskytnutí príspevku. Zvyšných 40 % príspevku poskytne po 12 mesiacoch prevádzkovania živnosti. K tomu je potrebné predložiť prvú správu o prevádzkovaní SZČ a o čerpaní poskytnutého príspevku. Lehota na jej dodanie sú tri mesiace po uplynutí spomínaných 12 mesiacov.
Okrem tejto správy má poberateľ príspevku povinnosť predložiť aj druhú správu, a to za obdobie druhého roka prevádzkovania SZČ, vrátane dokladov preukazujúcich vynaložené prostriedky do celej výšky poskytnutého príspevku. Aj v tomto prípade tak musíte urobiť najneskôr do troch mesiacov. Všetky výdavky, na ktoré ste príspevok použili, musia byť doložené účtovnými dokladmi evidovanými v účtovníctve. Tie je potrebné uchovať počas desiatich rokov od ukončenia dvojročného záväzku vykonávať SZČ. O príspevok môžete požiadať znovu po ôsmich rokoch od začiatku prevádzkovania živnosti.
Na záver je potrebné dodať, že popri živnosti sa môžete kedykoľvek zamestnať alebo zastávať funkciu v obchodnej spoločnosti. Živnosť však musíte v zmysle zmluvy o príspevku prevádzkovať nepretržite minimálne počas dvoch rokov. „Ak by príjemca príspevku prestal prevádzkovať alebo vykonávať SZČ pred uplynutím dvoch rokov, je povinný vrátiť úradu pomernú časť poskytnutého finančného príspevku zodpovedajúcu obdobiu, počas ktorého neprevádzkoval alebo nevykonával SZČ,“ dodáva M. Šebová.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Finančné aktuality 37/2018: Podnikatelia slabo využívajú sociálne siete
- 2.Na trhu je čoraz menej poisťovní so slovenským kapitálom
- 3.Slovak Lines spustil bezkontaktné platby kartou v autobusoch do Viedne
- 4.NBS potvrdila, že Generali bude na Slovensku pôsobiť už len ako pobočka zahraničnej poisťovne
- 5.Hamas prepustil 12 rukojemníkov, z izraelských väzení prepustia dokopy 30 Palestínčanov