Ako si nájsť kvalitného účtovníka
Účtovníctvo je časť podnikania, ktorú nie je možné zanedbať a musí ho viesť každý podnikateľ. Preto sa pri vstupe do podnikania majitelia spoločností často pasujú s otázkou, ako nájsť kvalitného účtovníka.

Foto: shutterstock
Šetriť na kvalifikovanom účtovníkovi sa neoplatí
V začiatkoch rozbiehania biznisu zvyčajne každý podnikateľ maximálne šetrí svoje výdavky a zbiera skúsenosti. K tomu mnohým z nich napadne, že účtovníctvo nemusí viesť odborník, ale podľa príručky (brožúrky, knihy o účtovníctve) ho zvládnu aj sami. Je to veľká chyba.
V 90-tych rokoch bolo častou praxou v účtovníctve na Slovensku vidieť dva trendy. Prvým bolo, že obchodný obrat spoločnosti (tržby) zvyčajne považovali niektorí podnikatelia za svoj zisk. Dôvodom bola neznalosť účtovníctva. Druhým trendom bolo, že veľa živnostníkov i majiteľov spoločností si účtovníctvo dalo radšej robiť svojim známym alebo rodinným príslušníkom s ekonomickým vzdelaním bez uzatvorenia písomnej zmluvy o vedení účtovníctva. V prípade, že bola uzavretá, tak bez zmluvnej pokuty a poistky voči chybovosti a možnej následnej finančnej škode.
Nestálo to však za tie stresy pri daňovej kontrole, ktorá im vyčíslila veľké rozdiely a často uštedrila pre firmu likvidačné doruby dane aj s príslušenstvom. To znamená, že k rozdielu dane v rámci zákonných sankcií museli zaplatiť aj penále a pokuty. Z toho vyplýva, že šetriť na účtovníkovi, ak ide o kvalitu, sa nevypláca. Pri ich výbere sa oplatí opierať o referencie a heslo múdrych predkov: ,,Pokiaľ vyberieš, tak najskôr trikrát zmeraj.“
Výhody a nevýhody zverenia účtovníctva
Ak podnikateľ zverí spracovanie účtovníctva a zostavenie daňového priznania kvalifikovanej osobe, môže mať z toho viaceré výhody, napríklad:
-
podnikateľ sa môže naplno venovať podnikaniu,
-
systém kolobehu dokladov môže byť efektívne nastavený, aby daňové priznanie mohlo byť spracované včas, kvalitne a bez stresu,
-
riziko vzniku chýb je nižšie,
-
prípadné sankcie kryje poistenie zodpovednosti za škodu.
Riziká pri zverení účtovníctva nekompetentnej osobe
-
daňové priznanie nemusí byť zostavené podľa aktuálnej legislatívy,
-
je tu možnosť, že transakcie, ktoré zrealizovala počas roka, nebudú správne posúdené z účtovného a daňového hľadiska,
-
môže obsahovať formálne chyby,
-
daňové priznanie nebude spracované včas a v dôsledku toho sa aj prípadná daň neuhradí v termíne,
-
ak sa zistí, že daň mala byť vyššia, než je v priznaní, správca dane vyrubí aj úrok z omeškania.
Desatoro k nájdeniu dobrého účtovníka
-
Stavovské organizácie – Pri hľadaní kvalitného účtovníka sa treba informovať u organizácií, ktoré účtovníkov združujú (napr. skcu.sk, rusr.sk, cus.sk).
-
Referencie – Životopis nestačí, zistiť a vyžiadať si treba aj referencie na prácu účtovníka od firiem, ktoré doteraz účtoval, alebo v ktorých ako účtovník pracoval.
-
Špecializácia – Hľadať účtovníka čo najtesnejšie k charakteru nášho účtovníctva (napr. ak som fyzická osoba – tak na jednoduché účtovníctvo, ak právnická osoba – tak experta na podvojné účtovníctvo) a so skúsenosťami i znalosťami charakteru biznisu, v ktorom hľadajúci podniká.
-
Prax – Účtovníctvo neskúšajte zveriť človeku bez primerane dlhej (aspoň 10-ročnej) odbornej praxe.
-
Fyzická alebo právnická osoba – Zvážiť treba, či ide o fyzickú osobu (napr. živnostníka – účtovníka), alebo o právnickú osobu (napr. spoločnosť s viacerými účtovníkmi).
-
Garancia, poistka – Od účtovníka je vhodné vyžiadať si poistku voči chybe (napr. profesionálna zodpovednosť za škodu pri výkone povolania). Nestačí ústna dohoda, ale treba písomnú zmluvu aj s nejakou garanciou (napr. doložka tzv. zmluvnej pokuty za chyby v účtovníctve – z toho možné daňové konzekvencie a finančné škody).
-
Daňový kontext – Uprednostniť je vhodné účtovníka, ktorý má aj daňový prehľad a dokáže vyplniť daňové priznanie (minimálne na dani z príjmov).
-
Interný verzus externý účtovník – Zvážiť všetky fakty a efekty, výhody a nevýhody k tomu, či prijať interného účtovníka ako zamestnanca, alebo zakúpiť účtovné služby externe u dodávateľskej externej účtovnej firmy.
-
Osobná chémia – Porovnať štýl práce, charakter predstavy o profesionalite i osobnú vzájomnosť, či si dokážete rozumieť a budete vedieť spolu fungovať v spolupráci s dotyčnou účtovníčkou (dotyčným účtovníkom).
-
Profesionalita – Málokoho vskutku zláka ťažká práca účtovníka. Pri hľadaní profesionála je vhodné vyžiadať si a porovnať viac atribútov – dôkazov vysokej profesionality od uchádzača na účtovníka.
Kľúčové slová
Do čoho investovať

TOP 10

Inšpiratívne filmy

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.PCR test v Bratislave zoženiete už za menej ako 37 €
- 2.Bezplatný účet, cashback aj investovanie. Internetová banka Vivid ide do priameho súboja s Revolutom
- 3.Poistenie bývania v ČSOB má veľký benefit. Pri hypotéke ho klienti majú pod jednou strechou
- 4.V Banskobystrickom kraji vyrazia do regiónov očkovacie autobusy pre seniorov, ministerstvo poverí aj ďalšie župy
- 5.Gastro prevádzkovatelia žiadajú okamžité otvorenie terás a vyplatenie pomoci