Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Ako sa zmenilo nakupovanie od nežnej revolúcie?

Eva Sadovská Podnikanie Poslať

Nežnú revolúciu z roku 1989 si každoročne pripomíname práve v týchto novembrových dňoch. Slovákom priniesla výrazné zmeny v ekonomike – spotrebu a nakupovanie nevynímajúc. V našej analýze sme sa preto pozreli podrobnejšie na to, čo sa v prípade obchodov, nákupov, ale aj cien tovarov a služieb za vyše tri dekády zmenilo najviac.

Nakupovanie

Zdroj: Unsplash

Ako sa zväčšila predajná plocha obchodov

Slováci majú v súčasnosti oveľa viac možností, kde a ako nakupovať. Podľa najaktuálnejších údajov Štatistického úradu SR predajná plocha obchodov v roku 2021 predstavovala 4,03 milióna štvorcových metrov. Na jedného Slováka tak pripadá približne 0,74 štvorcového metra z plochy obchodu.

Úplne iná situácia bola v porevolučných rokoch, pretože v roku 1993 predajná plocha obchodov bola viac ako štvornásobne menšia v porovnaní so súčasnosťou, a to vo výmere 0,93 milióna štvorcových metrov. Na jedného obyvateľa našej krajiny tak vtedy pripadalo iba 0,18 štvorcového metra z plochy obchodu.

Nákupné centrá aj ako zdroj zábavy a zážitkov

Koncom deväťdesiatych rokov začali na Slovensku pôsobiť zahraničné reťazce, ktoré náš trh postupne rozšírili o supermarkety a hypermarkety. Na začiatku nového milénia malo Slovensko aj prvé moderné nákupné centrum na Vajnorskej ulici v Bratislave, ku ktorému postupne pribúdali ďalšie. Nákupné centrá sa za posledné desaťročia stali pre ľudí nielen miestom na nákupy, ale aj zdrojom zážitkov – zábavy, kultúry či gastronómie pod jednou strechou. Sú neoddeliteľnou súčasťou nielen Bratislavy, ale aj krajských či väčších okresných miest.

Reálne zarábame viac ako pred revolúciou

Na nakupovanie Slovákov vplýva nielen dostupnosť obchodov a tovarov, ale aj situácia na trhu prácevýška ich príjmov. Slováci začali reálne, teda po očistení o infláciu, zarábať viac ako v roku 1989 až v rokoch 2007 – 2008. Takmer celý prepad reálnych miezd bol zaznamenaný najmä v porevolučných rokoch, a to v dôsledku viacerých devalvácií koruny, striktných ekonomických reforiem a prudkého rastu cien. V súčasnosti zarábame v priemere reálne o 30 až 35 % viac ako v roku 1989.

88553

V minulom režime „byť bez práce“ bolo takmer nemožné, no začiatkom 90. rokov minulého storočia vyskočila miera nezamestnanosti na dvojciferné hodnoty. Vysoké úrovne nezamestnanosti pocítili Slováci aj v dôsledku hospodárskej krízy spred vyše desiatich rokov.

Naopak, tesne pred vypuknutím pandémie koronavírusu na prelome rokov 2019 a 2020 sa evidovanej miere nezamestnanosti na Slovensku podarilo dostať sa na historicky najnižšie úrovne pod 5 %. Koronakríza spôsobila jej nárast na úroveň 8 %, no v tomto roku nielenže klesla pod úroveň 6 %, ale priblížila sa viac k 5 %.

Zmeny nastali aj vo svete financií

Československo bolo pred revolúciou hotovostnou ekonomikou. Ľudia dostávali mzdy a platili účty v hotovosti. Výnimkou boli azda iba sporožírové účty, ktoré neskôr slúžili ako nástroj bezhotovostného platenia (napríklad inkaso, nájomné, poplatky za telefón či poistné). Spomedzi sporiacich produktov boli populárnymi vkladné knižky, na ktoré si ľudia odkladali a sporili peniaze, a takto si vytvárali finančnú rezervu.

52720

V súčasnosti panuje v našej ekonomike už bezhotovostný platobný styk. Bežné účty sa stali nevyhnutnou súčasťou našich životov – dostávame na ne výplatu, platíme z nich už takmer za všetko prostredníctvom platobných kariet, využívame elektronické bankovníctvo, a keď potrebujeme hotovosť, vyberáme si ju prostredníctvom bankomatov. Veľký pokrok v správe našich financií priniesli aj smartfóny. Neporovnateľne pestrejšie je aj portfólio sporiacich produktov (termínované vklady, sporiace účty, stavebné sporenie či investičné životné poistenie).

investovaní, tak, ako ho poznáme dnes, nemohla byť pred revolúciou ani reč. Slováci v súčasnosti majú pestrú škálu investičných príležitostí, ako zhodnotiť svoje finančné prostriedky. Za rokmi overené možnosti sa považujú investície do zlata či firemných akciídlhopisov. Medzi obľúbené nástroje patria podielové fondy, pričom na popularite získavajú čoraz viac realitné fondy.

78185

Na trhu sa však v posledných rokoch etablovali aj takzvané ETF (Exchange Traded Funds) či investície do kryptomien. Faktom však je, že Slováci naďalej držia zbytočne veľké množstvo peňazí na vkladových produktoch (až 60 %), a v investovaní sa tak vyspelejším ekonomikám EÚ pozeráme doslova na chrbát.

Nákupy sú dnes „lacnejšie“ a bývanie „drahšie“

Porovnaním priemerných nominálnych miezd (v roku 1989 na úrovni 3 142 Kčs a v prvom polroku 2023 na úrovni 1 373 eur) a cien konkrétnych produktov môžeme zjednodušene vyjadriť, koľko času museli Slováci odpracovať na kúpu vybraných tovarov pred vyše tridsiatimi rokmi a koľko v súčasnosti.

Na nákup mnohých potravín nám dnes stačí v priemere odpracovať kratší čas. A to aj napriek tomu, že počas vlaňajšieho a tohto roka sme boli svedkami prudkého zdražovania potravín. Platí to najmä pre mäsové výrobky, vajcia, ale aj cukor. O niečo dlhší čas ako kedysi strávime v práci kvôli nákupom niektorých mliečnych výrobkov.

Na kúpu chleba dnes však musíme odpracovať dvojnásobne dlhší čas ako kedysi. Cenovo dostupnejšie sú dnes aj oblečenie a obuv. Kým kúpa „lodičiek“ stála ženu v roku 1989 takmer dva dni strávené v práci, dnes to nie je v priemere ani jeden celý pracovný deň.

88144

Podstatne kratší čas potrebujeme odpracovať na nákup tovarov dlhodobej spotreby. Napríklad na kúpu farebného televízora sme museli v roku 1989 odpracovať približne 9-násobne dlhší čas ako dnes, keď si chceme zaobstarať LCD televízor. Ak sme si pred vyše tromi dekádami chceli dopriať novú chladničku, stálo nás to päťnásobne viac času stráveného v práci ako dnes. V prípade kúpy automobilu išlo kedysi o viac ako dvojnásobne dlhší odpracovaný čas.

Ako sa vyvíjal trh s bytmi

Zaujímavou oblasťou sú byty a ich cenový vývoj. Do roku 1989 sa byty prideľovali vo veľkej miere zadarmo, alebo stáli 20- až 40-tisíc Kčs. V súčasnosti je už čakanie v poradovníkoch minulosťou, za posledné desaťročia vznikol štandardný trh s bývaním a záujemcovia si môžu vyberať z podstatne širšej ponuky.

Ceny bytov však vzrástli niekoľkonásobne na desiatky až stovky tisíc eur. Dnes tak na kúpu nehnuteľnosti musíme pracovať oveľa dlhšie ako pred revolúciou. Kým v roku 1989 jeden štvorcový meter vychádzal na 5 dní strávených v práci, tak v súčasnosti je to osemnásobne viac – vyše 40 dní. Bez hypotéky či úveru na bývanie sa dnes mnohé slovenské domácnosti pri kúpe nehnuteľnosti nezaobídu.

88408

Pochopiteľne, takéto porovnanie nezohľadňuje ekonomické rozdiely v jednotlivých regiónoch Slovenska. V rámci krajiny sú najvyššie platy a zároveň najnižšia miera nezamestnanosti v Bratislavskom kraji, vďaka čomu sa vyznačuje najvyššou kúpnou silou obyvateľov. V regióne metropoly je zároveň najvyššia koncentrácia obchodov a nákupných centier a realizuje sa v ňom dlhodobo aj najviac nákupov.

Zmeny v nákupnom správaní sa Slovákov za posledných 30 rokov:

  • Slováci majú možnosť nakupovať online, pretože e-shopy sa za posledné desaťročia stali vhodným doplnkovým predajným kanálom pre kamenné predajne.
  • Zákazníci chcú mať z nakupovania zážitok. Aj preto za posledné desaťročia získali na popularite nákupné centrá, ktoré pod jednou strechou ponúkajú nielen nakupovanie, ale aj možnosť stravovania sa, zábavy, relaxu či stretávania sa s rodinou a priateľmi.
  • Z fenoménu sa realitou stala aj nákupná turistika do zahraničia. Pre našu ekonomiku to však nie je dobrá správa.
  • Čoraz častejšie sa kladie dôraz na uvedomelý prístup k nakupovaniu, a to kvôli snahe nevytvárať zbytočný odpad, neplytvať energiami, a teda aj pri nakupovaní čo najmenej ekologicky zaťažovať našu planétu.
logo
Prečítajte si tiež:
3.12.2023 Redakcia FinReport

HSBC je prvou bankou na svete, ktorá ponúka tokenizované zlato

Britská spoločnosť HSBC poskytujúca bankové a finančné služby vyvinula platformu, ktorá využíva technológiu distribuovanej účtovnej ...

3.12.2023 Redakcia FinReport

Slabá finančná gramotnosť má negatívny vplyv aj na domáce rozpočty

Ľudia, ktorí majú lepšie finančné vedomosti, sú schopní efektívnejšie hospodáriť so svojimi peniazmi, a to aj napriek rastúcim cenám. ...

2.12.2023 Redakcia FinReport

Zamestnanec pripravil banku o 2,2 milióna libier, čaká ho štvorročné väzenie

Bankový úradník si zrejme pomýlil povolanie. Namiesto toho, aby plnil zadania nadriadených najlepšie ako vie, rozšíril svoju činnosť aj o ...

2.12.2023 Redakcia FinReport

Ženy by investovaním mohli kompenzovať nerovnosti vo výške dôchodkov voči mužom

Investičná platforma Fondee od začiatku roka 2023 zvýšila aktíva vo svojej správe o 30 %. Pôsobí na území troch krajín, pričom ...

1.12.2023 Roland Régely

Poistenie kybernetických rizík chráni pred krádežou peňazí, ale aj identity

Kybernetické riziká dnes ohrozujú nielen firmy, ale aj jednotlivcov. Kyberpoistenie pomáha ochrániť klienta pred zneužitím osobných údajov, ...

1.12.2023 Robert Juriš

Žalobám čelí nielen kryptoburza Binance, ale už aj jej marketingová tvár Cristiano Ronaldo

Kauza kryptomenovej burzy Binance, ktorá čelí obžalobe z prania špinavých peňazí a nepovoleného predaja cenných papierov, naberá nový ...

30.11.2023 Redakcia FinReport

ESG KLUB: Udržateľnosť nie je prekážka v podnikaní, ale príležitosť pre biznis

Princípy udržateľnosti sú čoraz dôležitejším faktorom pre budúcu úspešnosť firiem. Pre mnohé je samozrejmosťou ekologické nakladanie ...

30.11.2023 Jana Schochmann, Adela Jasenovcová

Vaša osobná značka na profesionálnych sociálnych sieťach

Sociálne siete sa dajú považovať samy osebe za zvláštny jav. Priniesli však so sebou aj niekoľko ďalších fenoménov, s ktorými sa musíme ...

21.11.2023 Martin Jamnický

Vláda schválila nový zákon o ochrane spotrebiteľa

Vláda schválila novelu o ochrane spotrebiteľa. Právna úprava zjednocuje doteraz platnú legislatívu, prináša bezpečnejšie online nákupy a ...

18.11.2023 Redakcia FinReport

Tržby v e-commerce klesajú, e-shopy hľadajú spôsoby, ako znížiť náklady

Obdobie kovidových lockdownov prialo e-shopom. Rast odvetvia e-commerce zbrzdila až vojna na Ukrajine a následná inflácia. Rast cien dnes ...

14.11.2023 Redakcia FinReport

Návštevnosť ubytovacích zariadení sa približuje k číslam spred vypuknutia pandémie

Počty domácich hostí v hoteloch a penziónoch v septembri 2023 dosiahli úroveň turisticky rekordného roku 2019. Zahraniční návštevníci ...

13.11.2023 Redakcia FinReport

Wellbeing ako podpora prosperity firmy

Wellbeing je staro-nový koncept starostlivosti o zdravie, ktorý sa zameriava na celkovú pohodu a kvalitu života. Zahrňuje fyzické, duševné aj ...

10.11.2023 Redakcia FinReport

Protimonopolný úrad: Obchodné reťazce nemôžu za vysoké ceny potravín

Protimonopolný úrad SR (PMÚ) zverejnil výsledky niekoľkomesačného prešetrovania potravinárskeho sektora. Zisťoval, či za rastom cien ...

7.11.2023 Redakcia FinReport

Potravinári: Na vyhlásenie o odvodovej úľave je čas už len do 20. novembra 2023

Subjekty, ktoré si uplatňujú odvodovú úľavu pre potravinárov, majú na doručenie vyhlásenia o poskytnutí štátnej pomoci za mesiac ...

6.11.2023 Redakcia FinReport

Štatisti zisťujú dáta, ktorými chcú zlepšiť poľnohospodársku politiku EÚ

Štatistický úrad SR spúšťa prieskum s cieľom získať jedinečné informácie o agrárnom sektore, obrábanej pôde aj o chove hospodárskych ...

3.11.2023 Redakcia FinReport

Vouchery na pomoc s digitalizáciou a inováciami sú k dispozícii do 24. novembra 2023

Už len necelé tri týždne majú firmy na to, aby podali svoje žiadosti o digitálne a inovačné vouchery. Na pomoc pri inováciách a najmä ...

30.10.2023 Martin Jamnický

Potrebujete pomoc a rozhodli ste sa pre kouča? Dajte si pozor na šarlatánov

Rýchlo sa rozvíjajúcou profesiou na Slovensku je aj koučing. Stále jej však chýba zakotvenie v legislatíve. Koučom sa tak nazýva čoraz ...

27.10.2023 Martin Jamnický

Najvyšší súd SR oklieštil kompetencie prokuristov vo firmách

Mnohé firmy na Slovensku riadia okrem konateľov aj prokuristi, ktorí môžu pri prevádzke podniku vykonávať na základe splnomocnenia všetky ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay