Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Whitney Wolfe Herdová: Vlastnými silami zarobila viac ako miliardu dolárov

Dominik Horváth Lídri Poslať

Whitney Wolfe Herdová odmalička prejavovala záujem o podnikanie. Vo svojich začiatkoch sa zameriavala na charitatívne projekty, najmä v odevnom priemysle. Neskôr sa upriamila na vývoj softvéru a stála pri zrode najúspešnejšej zoznamovacej aplikácie na svete – Tinderu. No po sexuálnom obťažovaní zo spoločnosti odišla a začala odznova.

Whitney Wolfe Herdová

Foto: Shutterstock

Negatívne skúsenosti ju motivovali k tomu, aby založila novú zoznamovaciu aplikáciu, kde budú hrať prím ženy. Vznikla Bumble, ktorá je dnes najväčšou konkurenciou Tinderu. Vďaka úspechu spoločnosti dokázala získať titul vtedy najmladšej „self-made“ miliardárky na svete. Istý čas totiž bola najbohatšou ženou, ktorá dokázala desaťcifernú sumu zarobiť vlastnými silami. Bumble dnes používa viac ako 45 miliónov ľudí po celom svete.

Charitatívne začiatky

Whitney Wolfe Herdová sa narodila 1. júla 1989 v Salt Lake City v štáte Utah. Jej otec Michael Wolfe bol developerom nehnuteľností, zatiaľ čo jej matka Kelly bola ženou v domácnosti. Whitney navštevovala katolícku školu Judge Memoria, no vo štvrtom ročníku odišla študovať do Francúzska. Neskôr sa do USA vrátila a študovala na Southern Methodist University v Texase, kde sa špecializovala na medzinárodné vzťahy.

Už počas štúdia na univerzite prejavila záujem o podnikanie. Začala predávať bambusové tašky na podporu vtedajšej ekologickej katastrofy – úniku ropy v Mexickom zálive, pri ktorej do mora vytieklo 780-tisíc metrov kubických ropy. Neskôr sa spojila so známym stylistom celebrít Patrickom Aufdenkampom, s ktorým založila neziskovú organizáciu s názvom Help Us Project. Projekt mal veľký úspech a ich tašky začali nosiť známe celebrity, ako Shenae Grimesová, Rachel Zoeová alebo sestry Kardashianové.

O rok neskôr spustila Whitney podobný neziskový projekt s názvom Tender Heart. Prišla s odevmi, ktorých cieľom bolo zvýšenie povedomia o obchodovaní s ľuďmi a podpora spravodlivého obchodu. Po ukončení štúdia odcestovala do juhovýchodnej Ázie, kde spolupracovala s rôznymi detskými domovmi.

Spoluzakladateľka Tinderu

Po návrate sa Whitney v roku 2011 zamestnala v Los Angeles, kde pracovala pre spoločnosť s názvom Cardify. Išlo o malý startup, ktorý chcel vyvinúť aplikáciu na rýchlejšiu výmenu kontaktných informácií. Hoci nakoniec úspech nedosiahol, bol kľúčovým pre neskorší zrod Tinderu – najpoužívanejšej zoznamovej aplikácie na svete.

V Cardify totiž pracovali Sean Rad a Justin Mateen, ktorí po neúspechu Cardify založili aplikáciu MatchBox. Súčasťou tohto nového tímu bola aj Whitney. Po pár mesiacoch sa MatchBox premenoval na Tinder a v roku 2012 ho úspešne predstavili verejnosti.

Whitney ako jedna zo spoluzakladateliek spoločnosti mala na starosti marketing. A bola to práve ona, kto vymyslel nový názov spoločnosti. Inšpirovala sa pri ňom názvom materiálu, ktorý sa používa na podpálenie a rozhorenie ohňa – po anglicky tinder. Okrem toho navrhla aj pôvodné logo spoločnosti. Názov aj logo si vybrala kvôli skutočnosti, že plameň predstavuje emócie, vášeň a túžbu.

Ako uviedla počas rozhovoru pre portál Times, medzi jej hlavné povinnosti patrilo navštevovať univerzitné kampusy a propagovať aplikáciu prostredníctvom večierkov a rozdávaním letákov. Približne v rovnakom čase začala tvoriť pár s Justinom Mateenom. Whitney bola neskôr povýšená na marketingovú viceprezidentku spoločnosti.

77593

Súdny spor

Tinder sa za menej ako rok stal celosvetovým hitom. Rýchlo vstúpil do rebríčka 25 najpoužívanejších sociálnych sietí na svete a stal sa tiež prvou zoznamovacou aplikáciou za posledných 10 rokov, ktorá sa dostala medzi top päť najpoužívanejších aplikácií na svete. Napriek rýchlej trajektórii rastu spoločnosti sa to pre Whitney v tejto firme neskončilo dobre. Jej vzťah s Mateenom sa rozpadol, vďaka čomu sa jej pozícia v spoločnosti zo dňa na deň výrazne zhoršila.

Po rozchode začala zažívať na pracovisku sexuálne obťažovanie od viacerých vedúcich pracovníkov, teda práve od Mateena a Rada. Jedna bývalá zamestnankyňa Tinderu pre portál Times uviedla, že zažila, ako „nemenovaní vedúci pracovníci Whitney povedali, aby držala hubu, žiadali od nej, aby priniesla raňajky a diskutovali o jej postave“. Ďalší nemenovaný zamestnanec spomína, ako Whitney jeden zo zamestnancov počas večierka napľul do tváre.

Začiatkom roka 2014, teda po necelých dvoch rokoch, Whitney z Tinderu odišla a vedúcich pracovníkov spoločnosti obvinila zo sexuálneho obťažovania a diskriminácie. Súd jej dal za pravdu a ako súčasť vyrovnania dostala viac ako 1 milión dolárov plus akcie spoločnosti. Týždeň po vynesení rozsudku podal Mateen výpoveď. Po pár mesiacoch ho nasledoval aj Sean Rad, ktorý rezignoval zo svojho postu CEO, no po pár mesiacoch sa vrátil a v čele spoločnosti pôsobil do roku 2016.

Nový začiatok

Po týchto negatívnych skúsenostiach sa Whitney nechcela vrátiť do zoznamovacieho priemyslu. Namiesto toho sa pokúšala vytvoriť aplikáciu Merci, kde by si ženy mohli navzájom vymieňať komplimenty. Krátko nato začala spolupracovať s Andreym Andreevom, zakladateľom ďalšej zoznamovacej aplikácie Badoo. Ten prevádzkoval spoločnosť od roku 2006 a vo všetkých štatistikách zoznamovacích aplikácií vtedy Badoo zastávalo po Tinderi druhé miesto.

Whitney nakoniec so spoluprácou súhlasila a dvojica založila v októbri 2014 novú spoločnosť s názvom Bumble. Špecifikom tejto aplikácie je, že konverzáciu v heterosexuálnych chatoch môžu iniciovať iba ženy, čím sú ušetrené od otravovania zo strany nechcených potencionálnych partnerov. Inými slovami, v aplikácii píše, ako prvá žena, a len tým nápadníkom, ktorí ju zaujímajú.

Andreev investoval do spoločnosti 10 miliónov dolárov a prevzal 80-percentné vlastníctvo, zatiaľ čo Whitney patrí 20-percentný podiel a titul generálnej riaditeľky Bumble.

Postupný rast

Aplikácia bola oficiálne spustená v decembri 2014. Napriek prvotnému skepticizmu si nakoniec našla na trhu svoje pevné miesto a denne priťahovala pozornosť množstva ľudí. Do roku 2017 už Bumble používalo viac ako 22 miliónov používateľov.

Súčasťou počiatočnej vízie bolo posunúť aplikáciu za hranice zoznamovania. Whitney nechcela, aby bol Bumble len feministickou verziou Tinderu. Chcela, aby bol platformou na každodenné stretávanie sa s ľuďmi, ktorých by ste chceli mať vo svojom živote.

V roku 2016 preto spoločnosť spustila Bumble BFF, ktorá ľuďom umožnila používať aplikáciu na vytváranie priateľstiev. Namiesto hľadania partnera sa tak zameriava na hľadanie priateľov a je určená pre ľudí, ktorí sa napríklad prisťahovali do nového mesta, alebo si hľadajú skupinu známych na športovanie. Nasledujúci rok spoločnosť predstavila Bumble Bizz, ktorý je navrhnutý tak, aby pomohol ľuďom nájsť si nové obchodné kontakty. V mnohých oblastiach tak pripomína profesionálnu sociálnu sieť LinkedIn.

Ako uviedla Whitney v jednom zo svojich rozhovorov, uvedomuje si, že zmena správania v jednej aplikácii je len malou časťou väčšieho kultúrneho posunu. „Nemyslím si, že ak žena urobí prvý krok v Bumble, že tým vyrieši všetky ženské problémy na svete. Myslím si však, že je to dobrý prvý krok na prekalibrovanie odvekého systému, ktorý nás všetkých pripravuje na zlyhanie – mužov aj ženy. Pretože internet má obrovskú moc zmeniť správanie, ak ho používame správne a s dobrým úmyslom,” dodala.

Vstup na burzu

Bumble je v súčasnosti druhou najpoužívanejšou zoznamovacou aplikáciou v USA. Prvenstvo stále patrí Tinderu. Sídlo spoločnosti je v meste Austin v štáte Texas a od roku 2021 zamestnáva 650 ľudí po celom svete.

Vo februári 2021 Bumble prvýkrát vstúpil na burzu prostredníctvom IPO (prvotného úpisu akcií). Bumble bol kótovaný na burze NASDAQ, pričom hodnota akcií bola pôvodne 43 dolárov, no v prvý deň obchodovania vzrástla na 76 dolárov, čím spoločnosť dosiahla trhovú hodnotu neuveriteľných 13 miliárd dolárov. Prvotné nadšenie investorov však postupne ochladlo a cena akcií sa dnes pohybuje okolo 24 dolárov. Trhová kapitalizácia spoločnosti sa znížila na 5 miliárd dolárov.

Napriek tomu Bumble vygeneroval v roku 2021 príjmy vo výške 765 miliónov dolárov a zaznamenal medziročný nárast o 127 %. Rovnako vzrástol aj čistý zisk spoločnosti, ktorý dosiahol 286 miliónov dolárov, čo je zlepšenie oproti strate 110 miliónov dolárov v roku 2020. Bumble má 45 miliónov aktívnych používateľov, z ktorých si zhruba 1,5 milióna platí mesačne prémiové funkcie.

Najmladšia self-made miliardárka

Po prvotnom úspechu na burze získala Whitney titul vtedy najmladšej „self-made“ miliardárky na svete. Self-made znamená, že daný majetok nezdedila ani ho nezískala napríklad manželstvom. Herdovej sa podarilo získať tento titul v 27 rokoch a dokázala si ho udržať 10 mesiacov. Po páde cien akcií Bumble sa jej majetok odhaduje na „len“ 740 miliónov dolárov. Titul najmladšej self-made miliardárky dnes patrí speváčke Rihanne s majetkom v hodnote 1,4 miliardy dolárov.

Ženy miliardárky

Ak by sme sa pozreli na súčasných 100 najbohatších ľudí sveta, tak ani jedna žena v ňom sa nemôže pýšiť tým, že by svoj majetok vybudovala od nuly. Samozrejme, mnohé z nich časť majetku zdedili a postupne ho budovali ďalej a zveľaďovali. Aktuálne je najbohatšou self-made miliardárkou Diane Hendricksová. V rebríčku najbohatších ľudí na svete sa však nachádza až v druhej stovke.    

Whitney si údajne zo straty tohto titulu nerobí ťažkú hlavu. V súčasnosti sa zameriava na expanziu Bumble s cieľom postupne prekonať Tinder a stať sa číslom jedna v zoznamovacom priemysle. Čo sa týka súkromného života, Whitney sa v roku 2017 zosobášila s Michaelom Herdom, vnukom Boba Herda, zakladateľa texaskej ropnej a plynárenskej firmy Herd Producing Company, Inc. Michael pôsobí v spoločnosti, ktorá prevádzkuje viac ako 400 ropných vrtov v Louisiane a východnom Texase ako viceprezident. Pár má spolu dve deti.

logo
Prečítajte si tiež:
29.11.2023 Roland Régely

Podielové fondy budú od januára 2024 zaujímavejšou investíciou

Investori, ktorí bežne nakupujú podielové fondy, môžu od januára 2024 dosiahnuť vyššie výnosy. Po troch rokoch investovania už totiž ...

28.11.2023 Eva Sadovská

Aj tohtoročné Vianoce budú drahšie ako tie minuloročné

Blíži sa december, počas ktorého Slováci kvôli vianočným sviatkom nakupujú najviac v rámci celého roku. Decembrové tržby obchodníkov ...

28.11.2023 Redakcia FinReport

Chceme riešiť klimatické zmeny, ale len paralelne so sociálnymi a ekonomickými nerovnosťami

Až dve tretiny Slovákov sa domnievajú, že prechod na klimaticky neutrálne hospodárstvo sa môže uskutočniť len vtedy, ak sa budú súčasne ...

28.11.2023 Robert Juriš

Minimálna mzda sa v nasledujúcom roku zvýši na 750 eur. Čo všetko to ovplyvní?

Minimálna hrubá mesačná mzda sa od začiatku nasledujúceho roka zvýši z dnešných 700 na rovných 750 eur. Na sklonku augusta tohto roku sa ...

28.11.2023 Robert Juriš

Neživotné poistenie rýchlo rastie, pomohla mu vysoká inflácia

Životné poistenie po pandémii koronavírusu už druhý rok za sebou rastie. Nárast je síce len mierny, no trend je pozitívny. Vzostup je ...

28.11.2023 Redakcia FinReport

Sociálna poisťovňa začne s výplatou 300-eurového príspevku už v piatok 1. decembra 2023

Mimoriadny jednorazový príspevok vo výške 300 eur, ktorý schválili poslanci Národnej rady SR k pôvodnému 13. dôchodku, začne Sociálna ...

23.11.2023 Miloslava Némová

Petr Suchánek: Niekedy je výhodnejšie ísť do reštrukturalizácie, inokedy zase podnikanie úplne ukončiť

Vlastné podnikanie môže fungovať skvele a prinášať slušné výnosy, na druhej strane to vždy tak nie je. Ako spoznať, či vaše podnikanie ...

22.11.2023 Redakcia FinReport

Kryptoburza Binance zaplatí pokutu 4,3 miliardy dolárov a jej šéf Chanpeng Zhao 50 miliónov dolárov

Generálny riaditeľ najväčšej kryptomenovej burzy na svete Binance Changpeng Zhao sa priznal, že porušil zákon. Konkrétne išlo o pranie ...

21.11.2023 Robert Juriš

Lukáš Novák je opäť stopercentným vlastníkom FinGO, vyplatil minoritného akcionára

Piata najväčšia sprostredkovateľská spoločnosť na slovenskom finančnom trhu FinGO bude mať opäť len jediného vlastníka. Zakladateľ a ...

21.11.2023 Robert Juriš

Richard Raši: Jednou z našich priorít je boj proti internetovej chudobe

Novovytvorená vláda, ktorá vzišla zo septembrových parlamentných volieb, chce okrem iného zabojovať aj s digitálnou chudobou. Minister ...

20.11.2023 Redakcia FinReport

Sama Altmana odvolali z pozície riaditeľa spoločnosti OpenAI, ktorá vyvinula ChatGPT

Sam Altman – líder spoločnosti OpenAI, ktorá sa postarala o najväčšiu technologickú senzáciu tohto roku, keď dokázala vyvinúť a ...

19.11.2023 Redakcia FinReport

Generálny riaditeľ fintechu Voyager Stephen Ehrlich čelí žalobe z podvodu

Bývalý generálny riaditeľ dnes už zbankrotovaných spoločností Voyager Digital, Voyager Digital Holdings a Voyager Digital Stephen Ehrlich ...

15.11.2023 Redakcia FinReport

Tomáš Myler: Nový Impact Director McDonald’s pre Česko, Slovensko a Ukrajinu

Na pozíciu Impact Director McDonald's prichádza Tomáš Myler, ktorý doteraz pôsobil v spoločnosti Lidl. V McDonald's povedie tím internej a ...

14.11.2023 Redakcia FinReport

Adam Legerský: Nový finančný riaditeľ Plzeňského Prazdroja

Plzeňský Prazdroj má nového finančného riaditeľa. Od októbra 2023 sa ním stal Adam Legerský, ktorý sa do firmy vracia po troch rokoch. Vo ...

8.11.2023 Redakcia FinReport

Jana Lvová: Nová generálna riaditeľka Mastercard pre Slovensko a Česko

Novou generálnou riaditeľkou spoločnosti Mastercard pre Slovensko a Českú republiku sa od 1. decembra 2023 stane Jana Lvová. Manažérka s ...

6.11.2023 Redakcia FinReport

Sam Bankman-Fried: Šéf skrachovanej kryptoburzy FTX je vinný z podvodu, sprenevery a sprisahania

Newyorský súd uznal zakladateľa skrachovanej kryptoburzy FTX Sama Bankmana-Frieda vinným v siedmich bodoch obžaloby z podvodu, sprenevery a ...

26.10.2023 Robert Juriš

Anketa: Takto pomáha umelá inteligencia finančným spoločnostiam na Slovensku

Umelá inteligencia je tu s nami už dlhšie, no v tomto roku sa stala absolútnym technologickým fenoménom. Využíva sa prakticky pri každej ...

26.10.2023 Redakcia FinReport

Novou ministerkou hospodárstva sa stala exministerka vnútra Denisa Saková

Ministerstvo hospodárstva SR povedie prvá žena v histórii rezortu – Denisa Saková. Do funkcie ju spolu s novou vládou premiéra Roberta Fica ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay