Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Warren Buffett: Majetok deväťdesiatročného Veštca z Omahy prekročil hranicu 100 miliárd dolárov

Dominik Horváth Lídri Poslať

Warren Buffett na prvý pohľad nevyzerá ako jeden z najbohatších ľudí na svete. Prezentuje sa ako usmievavý a charizmatický starší pán, ktorý je veľmi skromný a v tom istom dome býva už viac ako 63 rokov. Napriek tomu dnes patrí k historicky najúspešnejším investorom na svete a za svoje úspechy si vyslúžil prezývku Veštec z Omahy.

warren buffett

Foto: Getty Images

S investovaním do akcií začal už ako 11-ročný, pričom sa vždy držal veľmi jednoduchej obchodnej stratégie. Tá sa mu vyplatila a tento rok majetok 90-ročného Buffetta prvýkrát prekonal hranicu 100 miliárd dolárov. 

Podnikal už ako malý chlapec

Warren Edward Buffett sa narodil v roku 1930 v meste Omaha a štáte Nebraska, ako druhé z troch detí Leily a Howarda Buffettovcov. Jeho otec začínal svoju kariéru vo financiách ako obchodník s akciami. Warren tvrdí, že mali k sebe veľmi blízko a veľa svojich úspechov pripisuje práve otcovmu vplyvu. Vďaka nemu sa už ako dieťa začal zaujímať o investovanie. 

Buffett sa tiež už v mladom veku zaujímal o podnikanie. Inšpiroval sa knihou, ktorú si vo svojich siedmich rokoch vypožičal z verejnej knižnice. Nazývala sa „Tisíc spôsobov, ako zarobiť 1 000 dolárov“ a podľa neho to bola jedna z najdôležitejších kníh jeho života. Za jednu zo svojich prvých obchodných aktivít si aj vďaka nej vybral podomový predaj žuvačiek, fliaš Coca-Coly a týždenníkov. Pracoval tiež v obchode s potravinami u svojho starého otca.

Svoje prvé akcie si Warren kúpil už ako 11-ročný, keď ho otec zobral na výlet do New Yorku. Išlo o akcie spoločnosti Cities Services, ktoré nakúpil za 38,25 dolára a neskôr predal za 40 dolárov. O krátky čas však ich cena vystrelila na 202 dolárov a mladý Warren si uvedomil, že mohol zarobiť oveľa viac, ak by bol trpezlivejší. Ako neskôr povedal, na tomto prvom obchode sa naučil, že pri investovaní je vždy najdôležitejší čas.

V roku 1942 bol jeho otec zvolený za republikánskeho kongresmana a rodina sa presťahovala do Washingtonu DC. Neskôr si na strednej škole zarábal doručovaním novín a známok. Ako 14-ročný si sám vyplnil a podal daňové priznanie, v ktorom si napríklad odpočítal 35 dolárov za používanie svojho bicykla.

V 15. rokoch zarábal mesačne okolo 175 dolárov doručovaním novín Washington Post, čo bolo viac, ako vtedy zarábali jeho učitelia. Neskôr investoval do podniku, ktorý vlastnil jeho otec a kúpil 40-árovú farmu, ktorú prenajímal roľníkom. Kým dokončil vysokú školu, dokázal nazhromaždiť úspory vo výške 9 800 dolárov, čo by dnes bolo v prepočte okolo 105-tisíc dolárov.  

Na univerzite stretol svojho mentora

Po skončení strednej školy Buffett študoval na Wharton University. Neskôr sa hlásil na Harvard Bussiness School, ale nevzali ho. Rozhodol sa preto vyskúšať šťastie na Columbia Bussiness School, kde vtedy učil známy investor Benjamin Graham.

Ten je autorom knihy „Inteligentný investor“, ktorá sa dodnes považuje za jednu z najlepších kníh o investovaní vôbec. Graham bol tiež známy zástanca dlhodobého investovania, vždy sa snažil o podrobnú analýzu spoločnosti a nerád sa púšťal do rizikových investícií.

„Nemôžem si spomenúť, koľko som zaplatil za prvú kópiu ,Inteligentného investora´. Nech to bolo koľkokoľvek, podčiarkne to pravdivé Benjaminovo príslovie: Cena je to, čo platíte, hodnota je to čo dostanete. Zo všetkých investícií, ktoré som kedy urobil, bol nákup Benjaminovej knihy tou najlepšou,“ uviedol Buffett v rozhovore pre New York Times.

Počas štúdia mal Graham na Buffetta obrovský vplyv a stal sa jeho mentorom. Warren pod Grahamovým vedením v škole exceloval a svoje štúdium dokončil v roku 1951. Veľmi túži presadiť sa na Wall Street a dokonca sa ponúkol, že pre Grahama bude pracovať zadarmo, no ten to odmietol.

Buffett sa preto sa vrátil do Omahy a začal pracovať v investičnej firme svojho otca. Vtedy bol však z neho priveľmi introvertný a plachý človek. Tieto vlastnosti nie sú práve vítané v podnikateľskom biznise, kde sa vyžaduje maximálna priebojnosť, preto sa rozhodol absolvovať kurz rečníctva. „Už len pri pomyslení na rozprávanie pred ľuďmi mi bývalo fyzicky zle. Tento kurz za 100 dolárov je najdôležitejším titulom, aký mám. Vďaka nemu som teraz tam, kde som,“ uviedol Buffett vo svojom dokumente pre BBC.

Prvá vlastná spoločnosť

V roku 1952 sa oženil so Susan Thompsonovou, s ktorou mal tri deti. Neskôr dostal ponuku od Grahama, aby preňho pracoval ako analytik cenných papierov v jeho spoločnosti Graham Newman. Mladá rodina sa preto presťahovala do New Yorku. „Susan ma skutočne dala dokopy, verila mi. Vďaka nej som za tie roky lepšie pochopil ľudskú podstatu,“ uviedol Buffett v rozhovore pre Forbes.

V roku 1956 odišiel Graham do dôchodku a jeho spoločnosť zanikla. Warren sa preto vrátil naspäť do Omahy a založil si svoju prvú spoločnosť Buffett Partnership Ltd. Jeho prvými investormi boli niekoľkí členovia rodiny a priatelia, ktorí dokopy investovali okolo 105-tisíc dolárov, pričom on sám vložil do vlastného podniku len 100 dolárov.

Do roku 1962 spravovala spoločnosť aktíva za 7,2 milióna dolárov a Buffett sa prvýkrát stal milionárom. V tom istom roku sa stretol s Charliem Mungerom, priateľom a kolegom, ktorý je dodnes jeho  pravou rukou.

Legendárna Berkshire Hathaway

Buffett je dnes známy hlavne ako riaditeľ spoločnosti Berkshire Hathaway. Hlavným predmetom podnikania spoločnosti bola v minulosti výroba a spracovanie textilu, a Buffet v nej pôsobil ako obyčajný investor. No v roku 1964 prevzal kontrolu nad celou spoločnosťou.

Rýchlo však zistil, že textilný priemysel nie je taký ziskový, ako si predstavoval. Preto presunul podnik do poisťovacieho sektora. Berkshire Hathaway sa v poisťovníctve darilo veľmi dobre a čoskoro sa hodnota spoločnosti zvýšila na viac ako 60 miliónov dolárov. V roku 1970 sa Buffett vymenoval za predsedu predstavenstva a napísal svoj prvý list akcionárom. Tieto listy sa neskôr stali veľmi slávnymi a dodnes ich študuje mnoho investorov z celého sveta. „Riziko vyplýva z toho, že nerozumiete tomu, čo robíte. Či už hovoríme o ponožkách, alebo o akciách, rád kupujem kvalitný tovar so silnou značkou,“ hovorí Buffett.

V roku 1971 uskutočnil dovtedy najväčšiu investíciu svojej kariéry a za 25 miliónov dolárov kúpil výrobcu čokolád See’s Candy. Warren rád vyhľadával spoločnosti, ktorých podnikaniu rozumel a ktoré podľa neho mali stabilnú zákaznícku základňu. Preto sa často zameriaval na rôzne typy spotrebiteľských výrobkov, a tento typ investícií sa čoskoro stal poznávacím znakom Berkshire Hathaway.

Postupne investoval do spoločností, ako napríklad do novín Washington Post, televíznej a rádiovej stanice ABC alebo do banky Solomon Brothers. Práve vďaka tejto banke sa dostal do povedomia širšej verejnosti, keď nahradil jej generálneho riaditeľa Johna Gutfreunda. Ten bol spolu s vyšším manažmentom obvinený z podvodov a nelegálneho obchodovania s akciami, a tak sa Warren stal šéfom banky, kým sa krízová situácia nevyriešila. „Dvadsať rokov trvá vybudovať si reputáciu, ale len päť minút je potrebných na jej zničenie. Ak sa nad tým zamyslíte, budete robiť veci inak,“ uviedol vtedy na margo škandálu banky Solomon Brothers.

Prvýkrát miliardárom

V roku 1988 začal nakupovať akcie spoločnosti Coca-Cola. Jeho celkový podiel predstavoval 7 % spoločnosti vo výške 1,02 miliardy dolárov. O dva roky neskôr vstúpila Berkshire Hathaway prvýkrát na burzu a Warren sa vďaka nárastu ceny akcií spoločnosti stal prvýkrát miliardárom. Nasledujúce roky si udržiaval svoj investičný štýl a ďalej investoval do spoločností, ktoré mali podľa neho stabilnú hodnotu. Vyhol sa tak napríklad technologickej bubline, ktorá sa objavila na trhoch okolo roku 2000 a tiež finančnej kríze v roku 2008. Práve počas krízy zvýšil svoje podiely v spoločnostiach, akými boli napríklad konglomerát General Electric alebo banky Goldman Sachs a Bank of America.

Celkové výsledky jeho portfólia sú jedny z najlepších v histórii akciových trhov. Napríklad v porovnaní s indexom S&P 500, ktorý od roku 1965 priniesol ročné výnosy v priemere 9,7 % vrátane dividend, za rovnaké časové obdobie narástol Berkshire Hathaway o 20,8 % ročne. Warren tak poráža trh o viac ako dvojnásobok už viac ako 50 rokov.

V roku 2008 sa Buffett stal na krátky čas najbohatším človekom na svete. Jeho celkové imanie vtedy predstavovalo 62 miliárd dolárov, vďaka čomu predbehol Billa Gatesa, ktorý bol na prvom mieste 13 po sebe nasledujúcich rokov. O Buffettovi a Gatesovi je inak známe, že sú dlhoročnými priateľmi a často spolu hrajú bridž. Zaujímavosťou je, že Buffett zarobil 94 % svojho bohatstva pomerne neskoro, od svojich 60 rokov do súčasnosti. Jeho najväčšou investíciou v posledných rokoch bol nákup akcií spoločnosti Apple, ktoré začal skupovať v roku 2016. 

Zacielený na charitu

Aj keď Warren stále zostáva na poste generálneho riaditeľa Berkshire Hathaway, v poslednom čase sa venuje najmä charitatívnej činnosti. Túto činnosť vykonávajú aj jeho tri deti, každé z nich je v súčasnosti riaditeľom nadácie alebo charity v Buffettovom mene. Warren sa v roku 2012 vyjadril, že každému dieťaťu nechá „len“ 2 miliardy dolárov. „Je to dostatok peňazí na to, aby cítili, že môžu robiť čokoľvek, ale nie toľko, aby nemuseli robiť vôbec nič,“ uviedol vtedy v rozhovore pre Washington Post.

Vo februári 2011 získal za svoju charitatívnu činnosť Prezidentskú medailu slobody, ktorá je najvyšším americkým civilným vyznamenaním. Udelil mu ju vtedajší prezident Barack Obama. Dokopy venoval na charitu viac ako 37 miliárd dolárov, čím sa stal najštedrejším miliardárom na svete. Tiež sa zaviazal, že po jeho smrti pôjde 99 % jeho bohatstva na charitatívne účely, pričom 83 % z toho pôjde nadácii Billa a Melindy Gatesových.

V posledných mesiacoch sa Buffettovi podarilo prekonať pokles ziskov spôsobených pandémiou. Berkshire Hathaway v roku 2021 vzrástla o takmer o 15 %, čo spoločnosti dáva trhovú kapitalizáciu vo výške viac ako 600 miliárd dolárov. Jeho imanie vďaka tomuto nárastu prvýkrát prekročilo hranicu 100 miliárd dolárov.

V exkluzívnom klube je len šesť najbohatších ľudí

Vo svojich 90. rokoch sa tak stal šiestym človekom na svete, ktorému sa podarilo nahonobiť majetok vyšší ako 100 miliárd dolárov. Okrem neho je v tomto exkluzívnom klube Jeff Bezos, Elon Musk, Bill Gates, Bernard Arnault a Mark Zuckerberg. Možno sa mu darí aj preto, že sa stále drží svojho najznámejšieho výroku: „Pravidlo číslo 1 znie, nikdy nestrácaj peniaze. Pravidlo číslo 2, nikdy nezabudni na pravidlo číslo 1.“

Ready Made Maklér
Staňte sa samostatným
finančným agentom už dnes.
Robte biznis,
byrokraciu nechajte na nás.
logo
Prečítajte si tiež:
18.4.2024 Redakcia FinReport

ECB sa chystá testovať účtovanie peňazí cez blockchain

Hoci sa Európska centrálna banka v posledných dvoch rokoch spomína najmä v súvislosti so zvyšovaním základných úrokových sadzieb, ktoré ...

18.4.2024 Redakcia FinReport

Novela zákona o sociálnom poistení prinesie penzistom vyššie 13. dôchodky

Poslanci Národnej rady SR schválili novelu zákona o sociálnom poistení, v rámci ktorej odhlasovali vznik novej dôchodkovej dávky. Je ňou 13. ...

18.4.2024 Martin Jamnický

Predmanželská zmluva sa na Slovensku uzavrieť nedá, no upraviť bezpodielové spoluvlastníctvo je možné

Snúbenci na Slovensku nemôžu uzavrieť pred svadbou predmanželskú zmluvu a dohodnúť sa tak vopred na vyrovnaní majetku v prípade rozvodu. ...

18.4.2024 Redakcia FinReport

Registrácia daňových subjektov z úradnej moci je opäť o niečo jednoduchšia

Registrácia daňových subjektov Finančnou správou SR z úradnej moci je od polovice apríla tohto roku o niečo jednoduchšia. Daniari totiž ...

18.4.2024 Redakcia FinReport

Spoločnosti Amundi US a Victory Capital sa zlúčia

Spoločnosti Amundi a Victory Capital podpísali Memorandum o porozumení, na základe ktorého sa Amundi US stane strategickým akcionárom vo ...

18.4.2024 Miloslava Némová

Umelá inteligencia vládne aj trhu so smartfónmi. Apple je pod tlakom, Samsung na vzostupe

Spoločnosť Apple, donedávna líder v predaji mobilných telefónov, po prudkom poklese predaja stratila svoju čelnú pozíciu na svetovom trhu v ...

16.4.2024 Martin Jamnický

Vietnamskú podnikateľku Truong My Lan odsúdili na smrť za podvod vo výške 44 miliárd dolárov

Súd vo vietnamskom Hočiminovom meste odsúdil na smrť miestnu podnikateľku v oblasti nehnuteľností Truong My Lan. Obvinená bola z jedného z ...

15.4.2024 Redakcia FinReport

Kristalina Georgievová: Šéfkou Medzinárodného menového fondu zostane aj ďalších päť rokov

Staronovou šéfkou Medzinárodného menového fondu aj počas nasledujúcich piatich rokov zostane Kristalina Georgievová. Výkonná rada MMF ...

15.4.2024 Redakcia FinReport

Peter Kažimír: Jún 2024 je vhodnou príležitosťou na zníženie úrokových sadzieb

Inflácia na Slovensku je aktuálne o niečo nižšia ako priemer krajín eurozóny. „Je to skvelá správa pre ľudí a ekonomiku u nás a v celej ...

12.4.2024 Redakcia FinReport

Tomáš Braverman: Nový riaditeľ zážitkového portálu Slevomat

Novým šéfom portálu Slevomat sa v lete tohto roku stane bývalý šéf skupiny Heureka Group Tomáš Braverman. Na pozícii vystrieda Ladislava ...

10.4.2024 Redakcia FinReport

Tewfik Sabongui sa stal novým výkonným riaditeľom spoločnosti Colliers pre Slovensko

Spoločnosť Colliers, ktorá pôsobí aj v oblasti investičného manažmentu, oznámila, že jej súčasný managing partner v Českej republike ...

9.4.2024 Redakcia FinReport

Miroslav Boublík: Na čele Across Private Investments vystriedal Petra Jakubičku

Na uvoľnenú pozíciu Chief Executive Officer spoločnosti Across Private Investments nastúpil Miroslav Boublík. Tento manažér s ...

5.4.2024 Redakcia FinReport

Citibank vymenovala Jana Melichara za nového generálneho riaditeľa pre Slovenskú republiku

Citibank Europe vymenovala Jana Melichara do funkcie Citi Country Officer (CCO) and Banking Head pre Slovensko a do funkcie Branch Manager pre ...

4.4.2024 Redakcia FinReport

Zakladateľa kryptoburzy Thodex Fatiha Ozera odsúdili na 11 196 rokov väzenia

Bývalý šéf neúspešnej tureckej kryptomenovej burzy Thodex Faruk Fatih Ozer (30) nastúpil na doživotný trest odňatia slobody po tom, ako bol ...

29.3.2024 Redakcia FinReport

Pav Gill: Whistleblower z kauzy Wirecard spustil novú oznamovaciu platformu Confide

Muž, ktorý pomohol odhaliť machinácie predchádzajúc „strate“ 1,9 miliardy eur a krachu nemeckej finančnej spoločnosti Wirecard, má nový ...

19.3.2024 Redakcia FinReport

Novou členkou predstavenstva bratislavského Volkswagenu je Agnieszka Olendereková

Trojčlenné predstavenstvo spoločnosti Volkswagen Slovakia má novú tvár. Posilou je Poľka Agnieszka Olendereková. Na pozícii členky ...

13.3.2024 Redakcia FinReport

Šéfom spoločnosti Coca-Cola pre Česko a Slovensko sa stal Martin Binder

Novým generálnym riaditeľom spoločnosti Coca-Cola pre Českú republiku a Slovensko sa stal Martin Binder. Vo funkcii nahradil Zbyňka Kovářa. ...

11.3.2024 Robert Juriš

Christine Lagardová: Úrokové sadzby možno znížime v júni 2024

Napriek poklesu inflácie v dvadsiatke krajín eurozóny na úroveň 2,6 %, čo už je blízko dlhodobému dvojpercentnému cieľu, ECB naďalej ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay