Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Waltonovci: Najbohatšia rodina na svete, ktorá založila sieť obchodov Walmart, zamestnáva 2 milióny ľudí

Dominik Horváth Lídri
SK
EN
Poslať

Zakladateľ Walmartu Samuel Walton finančne pomáhal svojej rodine už ako dieťa. Neskôr sa vďaka jeho šikovnosti a revolučným obchodným metódam z Walmartu stala najväčšia maloobchodná sieť v USA. V súčasnosti ju tvorí 11 443 obchodov v 26 krajinách sveta s ročným obratom presahujúcim 548 miliárd dolárov. Okrem toho je tiež najväčším zamestnávateľom na svete s 2,2 milióna zamestnancami. Po smrti zakladateľa zdedili sieť jeho štyria potomkovia, ktorí dokopy vlastnia viac ako 50 % spoločnosti. Waltonovcom dnes patrí titul najbohatšej rodiny na svete a dlhodobo sa umiestňujú v prvej dvadsiatke najbohatších ľudí na svete.

image

Foto: Getty Images

Pracovité dieťa

Zakladateľ Walmartu Samuel Moore Walton sa narodil v roku 1918 v mestečku Kingfisher v štáte Oklahoma. Rodina spočiatku žila na farme, ale poľnohospodárstvo im neposkytovalo dostatok peňazí na obživu, a tak sa presťahovali do mesta Kolumbia v štáte Missouri.

Samuelov otec Thomas skúsil šťastie ako hypotekárny agent, ale nedarilo sa mu. Neskôr krajinu zasiahla Veľká depresia. Samuel bol už od mladosti nútený finančne pomáhať rodine. Privyrábal si dojením kráv a roznášal noviny. Neskôr v rozhovore pre CNN uviedol: „Už od útleho veku som vedel, že pre deti je dôležité pomáhať rodine a prispievať na zabezpečenie domova. Deti by sa mali učiť byť skôr darcami ako príjemcami.“

Po strednej škole sa Walton rozhodol študovať v nádeji, že nájde lepší spôsob, ako prispieť svojej rodine. Navštevoval univerzitu v Missouri a neskôr sa prihlásil do armády. Okrem toho si v tomto období privyrábal rôznymi drobnými prácami. Výmenou za jedlo napríklad utieral stoly v reštauráciách.

Po skončení vysokej školy nastúpil ako stážista manažmentu do spoločnosti J. C. Penney. Tá je dodnes jedným z najväčších maloobchodov v USA. Walton tu pracoval približne 18 mesiacov. V roku 1942 bol nútený narukovať do armády. Tu pôsobil v spravodajskom zbore a dohliadal na bezpečnosť v leteckých závodoch. Dosiahol hodnosť kapitána. Počas pôsobenia v armáde si uvedomil, že chce podnikať v maloobchode a mať vlastné potraviny.

Prvý obchod, prvá lekcia

V roku 1945 po odchode z armády si Walton založil svoj prvý obchod s potravinami. S jeho kúpou mu pomohol svokor, ktorý mu požičal 20-tisíc dolárov. Obchod nazval Ben Franklin a bol franšízou reťazca Butler Brothers.

Za prvé tri roky jeho obrat stúpol z 80-tisíc na 225-tisíc dolárov. Kvôli tomuto úspechu sa o obchod začal zaujímať jeho prenajímateľ P. K. Holmes. Holmes obdivoval Samov úspech a chcel získať obchod späť pre svojho syna. Preto odmietol obnoviť Samovi nájomnú zmluvu. Holmes postupne Waltona vytlačil, a jemu tak nezostávalo nič iné, ako predať obchod za 50-tisíc dolárov. Tento neúspech bol jednou z jeho prvých obchodných lekcií.

Nový začiatok, prvý Walmart

Walton tak začal hľadať nové miesto, kde by si mohol založiť obchod s potravinami. Našiel ho na námestí v centre mesta Bentonville v štáte Arkansas. Obchod s názvom Walton's Five and Dime začal predávať svoj tovar 9. mája 1950, teda pred 71 rokmi. V súčasnosti je stále vo vlastníctve rodiny a dnes je z neho Walmart múzeum.

S pomocou svojho brata Buda a svokra Sam otvoril niekoľko nových obchodov. V nich vyzval svojich manažérov, aby investovali a prevzali majetkový podiel v podniku. To ich malo motivovať, aby priebežne zdokonaľovali svoje schopnosti. Do roku 1962 spolu s bratom vlastnil 16 obchodov v Arkansase, Missouri a Kansase.

Prvý skutočný Walmart otvoril 2. júla 1962 v mestečku Rogers v štáte Arkansas. Obchod s názvom Wal-Mart Discount City sa zameriaval na predaj výlučne amerických výrobkov. Sam veril v americkú kvalitu a snažil sa nájsť amerických výrobcov, ktorí by mohli dodávať tovar pre celý reťazec Walmart za cenu dostatočne nízku na to, aby porazila zahraničnú konkurenciu.

Výraznou súčasťou tohto modelu bola logistika. Svoje obchody umiestňoval tak, aby boli najviac jeden deň jazdy od regionálnych skladov spoločnosti. Tým dokázal zaručiť čerstvosť produktov a znížiť náklady. Walmart neskôr zabezpečoval distribúciu prostredníctvom vlastnej nákladnej flotily. Tento obchodný model sa osvedčil a úspech spoločnosti rástol.

Čo je to Walmart efekt a ako funguje

Walton bol priekopníkom mnohých koncepcií, ktoré sa stali rozhodujúcimi pre jeho úspech. Pri tvorbe svojej obchodnej stratégie inšpiroval sieťou Meijer. Tá sa na rozdiel od vtedy prevládajúcej praxe amerických obchodných reťazcov nezameriavala na veľké mestá, ale skôr na menšie mestečká a dediny. Walton prebral tento model a snažil sa nájsť miesta bez konkurencie. To ponúkalo dve výhody. Po prvé obmedzil hospodársku súťaž a po druhé, ak bol obchod dostatočne veľký na to, aby kontroloval dopyt v meste a jeho okolí, odrádzal tým ostatných obchodníkov od vstupu na trh. Okrem toho sa postaral o to, aby boli obchody neustále zásobené širokým sortimentom tovaru. Je dokázané, že Walmart významne ovplyvňuje každý región, v ktorom má obchod. Tieto vplyvy, pozitívne aj negatívne, sa nazývajú Walmart efekt.

Walmart v každom štáte USA

V roku 1969 sa spoločnosť premenovala na Wal-Mart a v roku 1970 bola oficiálne založená ako korporácia s názvom Wal-Mart Stores Inc. Sieť v tom čase mala 38 obchodov s 1 500 zamestnancami a tržbami v hodnote 44,2 milióna dolárov. V roku 1971 vstúpil Walmart prvýkrát na burzu. V 80. rokoch pokračoval v rýchlom raste. Do 25. výročia spoločnosti v roku 1987 mal 1 198 obchodov s tržbami 15,9 miliardy dolárov a zamestnával 200-tisíc pracovníkov.

Od roku 1984 Walton poľavil vo svojich štandardoch a prvýkrát začal v sieti predajní ponúkať aj výrobky z Číny. V roku 1988 odstúpil z funkcie generálneho riaditeľa a na jeho miesto nastúpil David Glass. Aj naďalej však zostal predsedom predstavenstva. Do roku 1990 sa stal Walmart najväčšou maloobchodnou sieťou v USA. Spoločnosť sa postupne rozšírila na obidve pobrežia USA. Aj tam, kde dovtedy nemala žiadne zastúpenie.

Smrť zakladateľa

Sam Walton zomrel v roku 1992 na rakovinu krvi. Dodnes je považovaný za jedného z najväčších priekopníkov v oblasti maloobchodu. Často uskutočňoval neohlásené návštevy v obchodoch po celej krajine, aby overil kvalitu, ktorú garantovala jeho značka.

V roku 1998 bol zaradený na zoznam 100 najvplyvnejších ľudí 20. storočia podľa časopisu Time. Za svoj prínos pre americký maloobchod získal mnoho vyznamenaní. V roku 1992, len krátko pred smrťou, mu prezident George H. W. Bush udelil Prezidentskú medailu slobody.

Dlhodobo patril k najbohatším Američanom. Od roku 1982 do roku 1988 mu patrila prvá priečka v rebríčku najbohatších ľudí na svete. Svoj majetok po smrti rozdelil medzi svoje štyri deti a manželku Helen.

Tá po smrti svojho manžela založila nadáciu Walton Family Foundation, ktorá je zameraná hlavne na podporu vzdelávania. Napríklad v roku 2002 nadácia darovala 300 miliónov dolárov univerzite v Arkansase, čo je historicky najväčší jednorazový dar pre univerzitu v Spojených štátoch.

Helen tiež založila štipendijný program s názvom Walton Scholars, ktorý každoročne pomáha 150 študentom zo Strednej Ameriky dostať sa do USA a vzdelávať sa v maloobchodnom podnikaní.

Nová generácia

Po smrti otca sa z Waltonových detí stali jedni z najbohatších ľudí v Amerike. Najstarší syn Samuel Robson Walton nahradil svojho otca v riadení spoločnosti a pôsobil ako predseda správnej rady.

Pod jeho vedením firma naďalej prosperovala a rozšírila svoje pôsobenie na ďalšie kontinenty. V roku 1995 otvorila prvé obchody v Južnej Amerike, konkrétne v Argentíne a Brazílii. Neskôr v roku 1997 sa pridali aj Európa a Veľká Británia.

Do roku 2005 Walmart zvýšil svoje tržby na 312,4 miliardy dolárov a celkovo vlastnil viac ako 6 200 obchodov po celom svete. Prítomnosť siete sa v USA rozrástla tak rýchlo, že dostupnosť Walmartu z akéhokoľvek miesta v USA je najviac 97 kilometrov.

Od roku 2006 sa spoločnosť zamerala na zlepšovanie životného prostredia. Za posledných 10 rokov minula viac ako 500 miliónov dolárov na redukciu skleníkových plynov. Tiež sa snaží znížiť vplyvy výfukových plynov svojej flotily nákladných vozidiel.

Do roku 2015 sa z Walmartu stal najväčší americký komerčný výrobca solárnej energie s celkovým ročným výkonom okolo 142 MW. Môžu za to hlavne solárne panely, ktoré spoločnosť nainštalovala na strechy svojich obchodov.

Klan Waltonovcov

V roku 2015 Samuel Robson skončil ako predseda výkonnej rady, pričom ho vystriedal jeho zať Greg Penner. Greg je v súčasnosti jediným, aj keď nepriamym členom rodiny Waltonovcov, ktorý sa určitým spôsobom podieľa na vedení spoločnosti.

Okrem Samuela Robsona krátky čas pôsobili v správnej rade aj jeho bratia. Stredný syn John Thomas Walton pracoval v spoločnosti od roku 1998. Okrem toho bol aj veľkým filantropom. Založil napríklad detskú charitu Children's Scholarship Fund, ktorá dodnes poskytuje rodinám s nízkym príjmom peniaze na vzdelanie ich detí. John v roku 2005 tragicky zahynul pri leteckej nehode.

Najmladší Samov syn Jim Walton v roku 2005 nahradil svojho zosnulého brata Johna v predstavenstve spoločnosti. Neskôr však z Walmartu odišiel a pracoval ako generálny riaditeľ banky Arvest Bank. Potom pôsobil ako predseda tlačiarenskej firmy Community Publishers Inc.

Jediným potomkom zakladateľa Samuela, ktorý nikdy nepracoval vo Walmarte, je jeho dcéra Alice. Tá najskôr v roku 1988 založila investičnú banku Llama Company, kde bola prezidentkou, predsedníčkou predstavenstva a výkonnou riaditeľkou. Neskôr sa stala patrónkou umenia. V roku 2011 založila galériu Crystal Bridges v meste Bentonville, kde jej otec kedysi otvoril svoj prvý obchod. Hodnota umeleckej zbierky v galérii sa odhaduje na 500 miliónov dolárov.

Rodina Waltonovcov vlastní spolu viac ako 50 % akcií spoločnosti. Vďaka nim sa jej členovia radia k najbohatším ľudom na svete. Alice patrí 16. priečka s celkovým imaním 66,3 miliardy dolárov, Jimovi 17. priečka s 64,5 miliardami dolárov a Samuelovi Robsonovi 18. priečka s majetkom v hodnote 63,7 miliardy dolárov.

Časť akcií okrem potomkov zakladateľa vlastnia aj ich manželia a manželky, ich vnuci a vnučky. Celkovo klanu Waltonovcov patrí titul najbohatšej rodiny na svete. Keby sa ich imanie sčítalo, dosiahlo by hodnotu 238,2 miliardy dolárov.

Najbohatšia rodina na svete vlastní miliardy dolárov

Alice Waltonová: 66,3 miliardy dolárov

Jim Walton: 64,5 miliardy dolárov

Samuel Robson Walton: 63,7 miliardy dolárov

Lukas Walton, syn Johna T. Waltona: 17,7 miliardy dolárov

Ann Walton Kroenke, dcéra Buda Waltona: 9,4 miliardy dolárov

Nancy Walton Laurie, dcéra Buda Waltona: 8,5 miliardy dolárov

Christy Ruth Waltonová, vdova Johna T. Waltona: 8,1 miliardy dolárov

bezpecnykurier
bezpecnykurier
bezpecnykurier Chráňte
vašu komunikáciu
bezpecnykurier Dôverné informácie
zabezpečte heslom
bezpecnykurier Diskrétnosť požadujte
aj od vašich partnerov

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
27.9.2021 Redakcia FinReport

Akcia Kuriér: Podvodníci mohli na spotrebnej dani pripraviť štát o 1,1 milióna eur. Polícia im zhabala 12 ton tabaku

Ozbrojení príslušníci Kriminálneho úradu finančnej správy pri zásahu pod krycím názvom Kuriér zaistili vyše 12 ton tabaku a zadržali ...

27.9.2021 Zuzana Mecková

Asistenčné služby k cestovnému poisteniu v prípade nepríjemnej udalosti fungujú ako záchranný padák

Pandemická situácia sa síce zhoršuje, ale všetci cestovatelia veria, že tomuto spôsobu trávenia voľného času určite nie je koniec. Pri ...

27.9.2021 Redakcia FinReport

Odložené sociálne odvody je potrebné uhradiť najneskôr do konca septembra

Zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO), ktorí si počas koronakrízy požiadali o odklad poistného za marec 2020, ...

27.9.2021 Redakcia FinReport

Záujem o počítačové hry mierne ochabol, no pravdepodobne je to len dočasné

Akcie firiem zameraných na počítačové hry zažili minulý rok prudký rozmach. V tomto roku sa však situácia obrátila. Nohy im podlomilo ...

26.9.2021 Redakcia FinReport

Tento rok si dovolenku pri mori užilo viac Slovákov. Prezradili ich platby kartou

Tohtoročná letná turistická sezóna bola určite lepšia ako tá minuloročná. Svedčí o tom aj objem zaznamenaných platieb kartou a tiež ...

26.9.2021 Redakcia FinReport

Vývoz produktov chemického priemyslu z krajín EÚ do sveta je oveľa vyšší ako ich dovoz

Krajiny Európskej únie sú dôležitým exportérom produktov chemického priemyslu do zahraničia. Vývoz produktov chemického priemyslu z ...

23.9.2021 Redakcia FinReport

Marián Hossa: Po uplynutí kontraktu v zámorí sa vrhol na podnikanie s mrazenými výrobkami

Legendárny slovenský hokejista a trojnásobný držiteľ najprestížnejšej hokejovej ceny Stanley Cup sa po uplynutí svojho športového ...

22.9.2021 Jana Schochmann

Dušan Macula – Ak chcete byť presvedčivý obchodník, buďte autentický

Na nič sa nehrajte! Úspech firmy tkvie v dobrých a úprimných vzťahoch lídra so spolupracovníkmi. To je stručný „recept na úspech“ od ...

17.9.2021 Redakcia FinReport

Novým generálnym riaditeľom Národnej diaľničnej spoločnosti sa stal Vladimír Jacko

Vladimír Jacko sa stal Novým generálnym riaditeľom Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS). Výberové konanie organizovalo Ministerstvo ...

9.9.2021 Redakcia FinReport

Branislav Sandtner je novým generálnym riaditeľom Citibank pre Slovenskú republiku

Citibank Europe vymenovala Branislava Sandtnera za nového generálneho riaditeľa pre Slovenskú republiku. Na svojej novej pozícii bude ...

8.9.2021 Redakcia FinReport

Novým členom predstavenstva Allianz – Slovenskej poisťovne sa stane Robert Altfahrt-Riedler

Robert Altfahrt-Riedler sa od začiatku nasledujúceho roku stane novým členom predstavenstva Allianz – Slovenskej poisťovne. Na starosti bude ...

6.9.2021 Redakcia FinReport

Novým generálnym riaditeľom spoločnosti McDonald´s pre Česko a Slovensko je Američan Dan Camp

Po siedmich rokoch prichádza k zmene na najvyššej pozícii v spoločnosti McDonald's v Česku a na Slovensku. Poliaka Tomasza Rogacza na poste ...

23.8.2021 Robert Juriš

Marek Chrastina: Pri investovaní nikdy nedosiahnete 100-percentnú úspešnosť. Pointou je, aby zisky prevýšili straty

Kedysi v investorskom praveku stačilo poznať jedinú kľúčovú informáciu, a o obchodný biznis bolo postarané. Neskôr bolo dôležité túto ...

13.8.2021 Dominik Horváth

TOP 7 investorov: Dlhé roky sa im darilo dosahovať výsledky ako nikomu inému, až sa stali legendou

Najznámejší investori sú ako rockové hviezdy finančného sveta. Majú dlhoročnú schopnosť svojimi geniálnymi rozhodnutiami porážať trh, ...

11.8.2021 Redakcia FinReport

Novým riaditeľom spoločnosti Ikea na Slovensku sa stane David McCabe

David (Dave) McCabe sa stane novým generálnym riaditeľom Ikea v Českej republike, Maďarsku a na Slovensku. Na novej pozícii sa predstaví ...

4.8.2021 Redakcia FinReport

Štvrtý najbohatší človek na svete, Bill Gates, je rozvedený. O osude 130-miliardového majetku rozhodne súd

Aktuálne štvrtý najbohatší človek na svete, jeden z najznámejších podnikateľov vôbec a spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft, Bill ...

10.7.2021 Dominik Horváth

Larry Ellison: Zakladateľ Oracle často počúval, že v živote nič nedosiahne. Tak sa zaťal a dnes je z neho miliardár

Larry mal ťažké detstvo. Matka ho dala na adopciu a jeho adoptívny otec mu hovoril, že nikdy v živote nič nedosiahne. Možno práve kvôli ...

8.7.2021 Robert Juriš

Lukáš Novák: Uplynulé náročné obdobie bolo pre našu InTeFi festivalom príležitostí

Moderné spoločnosti dnes už neuspokojuje prvoplánový biznis založený na princípe – lacno nakúp, draho predaj. Po novom sa venujú ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Starostlivosť o zrak: Aké zľavy poskytujú jednotlivé zdravotné poisťovne?
 2. 2.
  Asistenčné služby k cestovnému poisteniu v prípade nepríjemnej udalosti fungujú ako záchranný padák
 3. 3.
  Firmám už zostáva len niekoľko dní na aktualizáciu údajov v obchodnom registri, inak budú vymazané
 4. 4.
  Záujem o počítačové hry mierne ochabol, no pravdepodobne je to len dočasné
 5. 5.
  Komunálne voľby v Grazi nečakane vyhrali komunisti, získali takmer 30 percent hlasov