Hľadaj

Výrobca drevených lyží: Slováci si poctivú remeselnú prácu nevážia

Lídri Poslať

Na Slovensku existujú veľkoobchody, ktoré ponúkajú lacný tovar v priemernej kvalite. To sa týka aj lyží, za ktorých kvalitu si musí zákazník priplatiť. Remeslo, ktoré je na Slovensku unikátom, pretavili do výroby lyží, z ktorých vznikajú unikáty. Ako sa podniká na Slovensku a ako nesplynúť s davom, rozpráva pre magazín Financial Report Michal Falat, výrobca slovenských drevených lyží, zakladateľ Simini Skis.

image

Foto: Michal Falat

Hovorí sa, že remeselná výroba na Slovensku upadá. V akom stave sú remeslá na Slovensku?

Určite upadá. Vidím to už len z nášho pohľadu, keď potrebujeme vyriešiť napríklad subdodávku, prípadne keď hľadáme niekoho, kto by u nás pracoval. Ale kvalitného a šikovného človeka dnes, pokiaľ ide o remeselnú výrobu, nenájdete. Neviem, akí ľudia vychádzajú zo škôl a ako ich pripravujú, ale je neskutočný problém nájsť kvalitného odborníka. V rámci našej výroby potrebujeme extrémnu precíznosť. Vo firme sme dvaja sochári, čo vnímam z hľadiska remeselného veľmi širokospektrálne, keďže musíme byť majstrami mnohých materiálov a technológií. To nám aj dalo základné vedomosti o dreve, plastoch,  kompozitoch, či spracovaní kovov a my sa to snažíme zužitkovať.  No za pomerne krátky čas vnímame situáciu tak, že chýbajú mladí ľudia ktorí by mali záujem študovať odbory, kde sa jednoducho poctivo manuálne pracuje. Zrejme nemajú motiváciu. Skôr ich lákajú odbory, ktoré na prvý pohľad predstavujú budúcnosť, ale pomaly zisťujeme, že práve odbory remeselné, typu stavebníctvo ako také, strojárstvo, sochárstvo a mnoho ďalších, budú v budúcnosti čoraz vzácnejšie. 

Mám však zaujímavú skúsenosť z Kanady. Do istej miery ma prekvapilo, že si Slováci si v Kanade vybudovali veľmi dobré meno. Dokonca lepšie ako Česi. Myslím si, že Slováci ako pracovníci sú poctiví a v zahraničí sa s nami dobre pracuje. 

 

Prečo ste sa rozhodli rozbehnúť podnik na východe? 

Dôvod je úplne prozaický. Podnikáme vo svojom rodnom kraji. Neviem, či by bol v biznise prínosom  Západoslovenský kraj, keďže tam sa koncentruje väčšina slovenských firiem. Našej firme by však určite prospelo sústrediť sa na miesta, kde sa koncentruje veľa lyžiarov, teda v blízkosti lyžiarskych stredísk. Doslova by sme sa priblížili k zákazníkom v otvorenej dielni, kde by si mohli pozrieť proces výroby ich lyží, doladiť požiadavky, a iste by to oslovilo aj ďalších nadšencov. Dobrým príkladom je Jasná - miesto bližšie k horám.

Na východnom Slovensku je výhoda v tom, že máme oveľa nižšie náklady, ako na opačnom konci krajiny. Neviem si predstaviť presunúť výrobu do hlavného mesta, kde by sme si museli zohnať nájom na prevádzku a mnoho iných vecí. 

Je teda ťažké podnikať na Slovensku?

Myslím si, že áno. Najhoršia je byrokratická záťaž. Ďalšou záťažou je zriadenie prevádzky, kde normy a podmienky sú nastavené v neprospech začínajúceho podnikateľa.

Snažil som sa naštudovať si podobné firmy alebo značky v USA, ktoré sa venujú podobnej výrobe ako my. Skúmal som najmä podmienky a byrokratickú záťaž. Zistil som, že tam je to oveľa jednoduchšie a menej prísne. 

„Podnikanie je ako šport.  Treba vydržať a výsledky sa dostavia. Energia sa nestráca, transformuje sa a musí sa vrátiť.“

Váš web nemá slovenskú mutáciu, aký podiel vašich klientov sú Slováci? 

My sme na začiatku popravde ani nevedeli akú skupinu ľudí tento projekt zaujme. Keďže to nie je najlacnejšia záležitosť  možno sme trošku podcenili domáci trh. Časom sme zistili, že väčšina klientov sú zahraniční Slováci. Ľudia v zahraničí cítia volanie domova. Chcú tiež podporiť kvalitnú slovenskú remeselnú výrobu. Zahraniční Slováci by chceli aby na Slovensku bolo lepšie. A ak by bolo určite by sa  vrátili domov. Dokonca aj naši ambasádori v Kanade sú Slováci. 

Existuje na Slovensku životaschopný trh pre drevené lyže?

Začiatky boli ťažké. Dnes je taká doba, že každý jeden z nás sa chce odlíšiť. Chceme byť iní, štýloví, byť jednoducho cool. Ľudia hľadajú originálne veci. Mal som dni, keď som si myslel, že to nemá význam, že to nemôže fungovať a že tu trh pre drevené lyže určite nie je. Ale ľudia si nás všímajú, vidia našu prácu, a dokonca sme prednedávnom posielali lyže do Nemecka, hoci by sa o Nemcoch dalo povedať, že sú hrdý národ, ktorý si stráži  svoje bohatstvo a presadzuje väčšinou svoje produkty. 

Myslím si, že my sme protipól Nemcov. Z iných odvetví viem, respektíve mám pocit, že si nevážime kvalitnú slovenskú prácu a nie sme na ňu hrdí. Utekáme za všetkým do zahraničia, všetko zahraničné je pre nás dobré, len nie slovenské. Zákazníci si za slovenskú výrobu nechcú ani priplatiť. Na Slovensku je veľa kvalitných a šikovných remeselníkov, ktorí nie sú dostatočne docenení. 

Zažil som dokonca aj to, že sa ku mne Slováci v zahraničí ani nepriznali. Vedeli, že som Slovák, sedel som na obede s Mexičanom a nechceli sa ani rozprávať. Ako keby vo mne videli konkurenciu. 

„Neviem, akí ľudia vychádzajú zo škôl a ako ich pripravujú, ale je neskutočný problém nájsť kvalitného človeka do remeselnej výroby.“

Čo by ste odporúčali ľuďom, ktorí chcú podnikať?

Vydržať. A nebáť sa. Podobne je to aj v športe. Treba vydržať a výsledky sa určite dostavia. Energia sa nestráca, transformuje sa a musí sa vrátiť. 

Podnikať sme nezačali rýchlo. Žiadny raketový boom s miliónovým rozpočtom. Ale vidím, že krivka postupne rastie v každom smere. Či už v produkte a výrobe ako takej, alebo v záujme ľudí o náš produkt. 

Prečo ste sa rozhodli vyrábať lyže?

Už od detstva som bol aktívnym lyžiarom a vždy to bola moja najväčšia vášeň a oddych. Aj to je veľmi dôležité v dnešnom rýchlom svete. Vedieť oddychovať. Veľa som lyžoval a bola to pre mňa výzva. Kládol som si v živote čiastočné méty a ciele, aby som nestagnoval a mal motiváciu za niečím ísť, a toto bola jedna z nich. Blízka bola aj môjmu remeslu, keďže som sochár a poznal som každý materiál. Jeho štruktúru, ako sa správa za rôznych podmienok. 

Do výroby som sa síce chcel pustiť sám ale hneď sa ku mne pridali kamaráti, ktorí sú veľmi šikovní. Dnes sme partneri a je to tak dobre, lebo sa vieme navzájom podržať. Bez ich záujmu by som to ďaleko nedotiahol, pretože na jedného človeka je to veľa. Sú to páni odborníci. 

 

Aký je rozdiel medzi kupovanými lyžami v bežnom obchode a tými vyrobenými na mieru?

V prvom rade ľudská práca a prístup. V tom je určite rozdiel. Za nás to nerobia stroje. A tie stroje, ktoré vo výrobe máme, sme si tiež vyrobili sami. Keď lyže vyjdú z lisu, trvá nám ešte približne tri dni, kým ich dáme do konečného stavu. Povrch aj konštrukciu lyží upravujeme podľa požiadaviek zákazníka, a preto sú každé lyže originál - taký osobný šperk.  Nechceme prejsť do veľkovýroby a vyrábať niekoľko sto kusov rovnakej veľkosti a rovnakého tvaru. 

Rozdiel je určite v použitých materiáloch. Na začiatku, ešte pred tým, ako sme začali vyrábať, sme skúmali materiály, ktoré sú použité v bežných lyžiach, ktoré zákazník kúpi v akomkoľvek športovom obchode. Samozrejme, to, čo bolo použité na výrobu týchto lyží, nebolo totožné s informáciami o produkte, ktoré boli napísané na cenovke. Lyžiam vo veľkovýrobe chýbalo predovšetkým poctivé drevené jadro. 

Ak sa na to pozriem všeobecne, laik len ťažko dokáže rozoznať kvalitné lyže od nekvalitných. Pri výbere v obchode nie je schopný posúdiť, ktoré lyže sú tie kvalitné. Pomôcť mu môže povedzme  aj cena. Napríklad lyže určené na zjazdovku nemajú dôvod byť ľahké, preto ak si v danej kategórii vezmeme dva páry, tak s najväčšou pravdepodobnosťou tie ťažšie budú kvalitnejšie aj drahšie a v skialpinizme presne naopak. Ak by som to mohol porovnať, tak naše náklady na jeden pár lyží sú približne 300 eur, čo sa týka iba materiálov. Za túto cenu si však zákazník vie kúpiť kompletné lyže v športovom obchode. 

Hmotnosť je rozhodujúcim prvkom pri výbere lyží. Zjazdárske lyže musia byť ťažšie a aj materiály, ktoré sú v týchto lyžiach použité, sú ťažké, ako napríklad drevené jadro a titanal (zliatina duralu). My sa zameriavame skôr na lyže určené pre backcountry a v tejto oblasti je dôležitá práve čo najnižšia hmotnosť, a tak veľmi dôležitým prvkom kompozitu je uhlíkové vlákno známe aj ako karbón.  Štandardná lyža má životnosť okolo 200 jazdeckých dní pokiaľ sa materiál unaví a lyža stratí svoje pôvodné vlastnosti. No lyža bez dreveného jadra to zvyčajne nevydrží. 

„Podnikateľov trápi najmä prísna regulácia. Podobné firmy v USA majú omnoho voľnejšie pravidlá“. 

Do akej miery pomáha podľa vás vášmu biznisu úspech a rozmach skialpinizmu?

Rozmach skialpinizmu je momentálne veľmi citeľný. Ľudí láka voľnosť a sloboda, ktorú v doline pod ťarchou povinností strácajú, a preto utekajú do hôr. Svahy sú preplnené, a tak prirodzená voľba je nalepiť na lyže stúpacie pásy a vyšliapať si svoju vlastnú cestu. Niektorí majú radšej kratšie užšie skialpinistické lyže, iní si s dlhými širokými lyžami radšej vychutnávajú zjazdy. Všetkých však spája drina, pot a eufória na snehu.

Ready Made Maklér
Staňte sa samostatným
finančným agentom už dnes.
Robte biznis,
byrokraciu nechajte na nás.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
26.8.2019 Redakcia FinReport

Ecocapsule sa vrátila zo sveta. Prenajať sa dá v bratislavskej štvrti Zuckermandel

Z newyorského Times Square do bratislavského Zuckermandlu. Po úspešnej prezentácii v zahraničí umožní slovenská firma Ecocapsule® v ...

19.8.2019 Natália Hučková

Legislatívne zmeny vo schvaľovaní účtovných závierok

Novela zákona o účtovníctve by mala čiastočne znížiť administratívnu záťaž firiem. Zmeny sa týkajú povinného schvaľovania ...

18.8.2019 Ferrari

Prvý hybrid od Ferrari poháňa tisíc koní

Elektromobilita je nezastaviteľný trend, a to si uvedomuje aj ikonická talianska značka Ferrari. Automobilka z Maranella otvára novú kapitolu ...

14.8.2019 Redakcia FinReport

CFO Fórum Slovensko

Pozícia CFO je veľmi náročná a zodpovedná. Čo však finančný riaditeľ potrebuje na to, aby bol úspešný? Okrem odborných znalostí, ...

13.8.2019 Správy

Slovenskí podnikatelia sa pripravujú na možnú hospodársku krízu, Klub 500 dáva za vzor Nemecko

12.8.2019 (Webnoviny.sk) - Slovenskí podnikatelia sa pripravujú na možnú hospodársku krízu. Už teraz pociťujú pokles výroby a ochladzovanie ...

13.8.2019 Natália Hučková

Stačí vám v zahraničí len európsky preukaz zdravotného poistenia?

Počas dovolenkovej sezóny stúpa počet prípadov, v ktorých dovolenkári a turisti musia využiť zdravotnú starostlivosť v zahraničí. Mnohé ...

13.8.2019 Redakcia FinReport

Veci, ktoré by ste mali poznať, predtým, než si otvoríte online kasíno

Online kasína predstavujú centrum zábavy pre milióny ľudí vrátane tisícov Slovákov. Sú aj zaujímavou príležitosťou pre obchodníkov z ...

25.7.2019 Adela Jasenovcová, redakcia FinReport

Móda ako účelný pracovný prostriedok

Mnohí si to stále nepripúšťajú, ale oblečením a svojím zovňajškom komunikujeme svoj postoj nielen k móde, ale aj to, ako sme pripravení, ...

24.7.2019 Ján Beracka

Ondrej Faith: Klienti sú citliví na cenu poistenia. Riešia aj navýšenie o päť eur ročne

„Niektorí klienti chcú poistku najmä rýchlo, na svojho agenta často nemajú čas,“ hovorí Ondrej Faith, prezident Slovenskej asociácie ...

16.7.2019 Ján Beracka

Nick de Maesschalck o smernici IDD: Určité rozdiely medzi krajinami sú zdravé, no nesmú byť veľké

Smernica IDD je základnou reguláciou, ktorá predstavuje minimálnu harmonizáciu pravidiel v oblasti distribúcie poistenia. Členské štáty ...

10.7.2019 Peter Petráš

Tomáš Kročian: Cestovné poistenie nekryje len lekársku starostlivosť. V zahraničí sú aj státisícové nástrahy

Choroba môže razom zmeniť vysnívanú dovolenku na nočnú moru. Najmä vo vyspelých krajinách, v ktorých bežné zákroky v nemocnici stoja ...

25.6.2019 Redakcia FinReport

Asociácia AFISP si volila vedenie, predsedom ostáva Martin Lancz

Valné zhromaždenie Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP) si v pondelok zvolilo nové predstavenstvo. ...

20.5.2019 Redakcia FinReport

M. Lancz: Chcem bojovať s byrokraciou a chrániť vaše peniaze

Onedlho sú voľby do európskeho parlamentu. O kreslo europoslanca sa uchádza aj Martin Lancz, predseda predstavenstva Asociácie finančných ...

14.5.2019 Ivana Brillová

Realitný expert: Ľudia sú emocionálne naviazaní na svoje nehnuteľnosti

„Ak by dnes mladá rodina mala za dvojizbový byt platiť nájomné 380 eur mesačne a vedela by, že v tom byte môže žiť 20 rokov, nič by ju ...

9.4.2019 Ivana Brillová

B. Šprocha: Budúci dôchodcovia budú musieť žiť z vlastných úspor, dôchodky nepokryjú všetky ich potreby

Slovensko môže byť podľa najnovších prognóz jednou z najstarších krajín Európskej únie. Súvisí to aj s niektorými novými fenoménmi ...

4.4.2019 Redakcia FinReport

M. Lancz: Chceme aktívne zlepšovať finančný trh i legislatívu

„Vlaňajší rok bol pre členov Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP) jeden z najnáročnejších. Aj ...

4.4.2019 Ivana Brillová

Peter Brudňák: Množstvo ľudí nahnala do garantovaných dôchodkových fondov nesprávna regulácia

Posledný štvrťrok 2018 bol pre fondy druhého a tretieho piliera náročný. Všetky fondy skončili v strate. Napriek tomu do druhého piliera ...

31.3.2019 Ján Beracka

Slovensko si prvýkrát v histórii zvolilo prezidentku. Kto je Zuzana Čaputová?

Slovensko bude mať prvýkrát vo svojej relatívne krátkej histórii prezidentku, bude ňou Zuzana Čaputová. Do paláca tak prichádza liberálna ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Ecocapsule sa vrátila zo sveta. Prenajať sa dá v bratislavskej štvrti Zuckermandel
 2. 2.
  Prezident Trump ľutuje, že clá na dovozy z Číny nezvýšil ešte viac
 3. 3.
  Za pokles preferencií OĽaNO môže podľa politológa do istej miery aj vznikajúca Kiskova strana
 4. 4.
  Izrael ostreľoval ciele Hamasu, náletom predchádzalo vystrelenie troch rakiet z Pásma Gazy
 5. 5.
  Foto: Opička aj odvolajte Jankovskú, bolo na transparentoch na proteste pred ministerstvom spravodlivosti