Vrátia nám voľby unesený štát? Koľko bude stáť výkupné?
Všetci voláme po zmene! Politické strany sa prispôsobili celospoločenskej požiadavke a prezentujú nám „ZMENU“ v rôznych formách. Málo je takých, ktorí ponúkajú konkrétne riešenia realizovateľné v našich geopolitických podmienkach. Väčšinou je to opäť len vábivá predvolebná rétorika a populistické gestá. V tomto smere zmena žiaľ, nenastala.
Po voľbách k istým zmenám pravdepodobne dôjde, nech už dopadnú akokoľvek. Je len otázne, aká zmena to bude. Či pri moci ostanú tí, ktorí uniesli náš štát a vládnu už dvanásť rokov, pričom hlavná zmena, ktorú voličovi ponúkajú, je výmena figúrky. Alebo to budú extrémisti, ktorých „vodca“ ak by skutočne dostal šancu realizovať svoje predstavy o vedení štátu, zrejme by tým prinajmenšom zaskočil najmä svojich skalných voličov. Navyše, svoju šancu zmeniť veci k lepšiemu už dostal v regionálnej politike, no nezapôsobil a nezaobišlo sa to ani bez nepríjemných káuz. Treťou možnosťou je opozičný prúd, ktorý ak chce vládnuť, musí sa najprv zjednotiť. Voliči túžia po tom, aby sa Slovensko stalo spravodlivejšou krajinou, kde vysokopostavení štátni činitelia konečne začnú byť zodpovední za svoje činy. Zmena vládnej garnitúry by tento proces mohla urýchliť.
Momentálne je však volič zmätený. Predvolebné kampane sú miliónovými investíciami politických strán. Ponúkajú prekáračky politikov, osočovanie vo videách na sociálnych sieťach či v televíznych debatách. Sľuby a predstavy o vedení krajiny možno znejú presvedčivo, no v niektorých prípadoch je ich realizácia absolútne neuskutočniteľná. V nemalej miere rozhodujú aj sympatie voči samotným kandidátom. Volič analyzuje a vyberá si. Hľadať pravdu medzi sľubmi a klamstvami nie je jednoduché. Je prinajmenšom nesmierne náročné rozhodnúť sa, komu a čomu uveriť, a či sa vôbec ešte veriť oplatí.
Aj preto sme sa v našom prvom vydaní v roku 2020 rozhodli detailne pozrieť na volebné programy politických strán z pohľadu ich vnímania slovenskej ekonomiky. Zamerali sme sa na desať politických subjektov, ktoré majú podľa predvolebných prieskumov najväčšiu šancu dostať sa do parlamentu. Objasňujeme ich postoje k sociálnym otázkam v oblasti podpory mladých rodín, nájomného bývania či dôchodcov. Predstavujeme tiež návrhy jednotlivých politických strán, ktoré chcú reformovať daňovo-odvodové zaťaženie slovenských občanov alebo znižovať ich byrokratickú záťaž. Analyzujeme aj prístup k vyrovnanému štátnemu rozpočtu. Ako sa tieto ekonomické parametre premietnu do reality po voľbách, je otázne. Ak by aj nechýbala vôľa politikov, faktom ostáva, že žiadna veľká zmena k lepšiemu sa nerodí ľahko. Otázka by sa dala položiť aj takto: „Koľko nás bude stáť výkupné za unesený štát?“
Nie je dôležité preferovať jednu stranu a presviedčať o nej všetkých svojich známych. Je najmä dôležité ísť voliť a presvedčiť o tom aj svoje blízke okolie. Pretože váš favorit po voľbách nebude vládnuť sám. Ak bude chcieť byť vo vláde, musí spolupracovať s ostatnými politickými partnermi a nájsť spoločné kompromisy. Tak, ako v bežnom živote.
Za redakciu magazínu Financial Report prajem príjemné čítanie prvého vydania v roku 2020, a zároveň vás prosím, ak vám na Slovensku záleží, rozhodnite sa správne a choďte v sobotu 29. februára voliť.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Ako sa zvýšia dôchodky v roku 2025 a kde sa stratil rodičovský dôchodok?
- 2.Hrebienok bude aj túto zimu dejiskom súťaže vo vyrezávaní ľadových sôch Tatry Ice Master
- 3.V ktorých mestách môžete navštíviť najkrajšie európske vianočné trhy?
- 4.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 5.Slovensku sa stále nedarí oslobodiť kryptomeny od vysokých daní