Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Voľby do Národnej rady SR 2020. Všetko, čo potrebujete ako voliči vedieť

Zuzana Fryč Lídri
SK
EN
Poslať

Ako bude vyzerať priebeh parlamentných volieb 2020, na základe čoho sa rozhodne, ktorí kandidáti a politické strany prevezmú vládu v novom štvorročnom období? Volebné moratórium sa začína 27. februára 2020 po polnoci, preto politické strany ukončia svoje predvolebné kampane dva dni pred voľbami. Výsledky volieb budú známe 1. marca 2020.

image

Foto: shutterstock

Ako a kedy sa bude voliť

Blížiace sa parlamentné voľby boli vyhlásené na sobotu 29. februára 2020 od siedmej rána do desiatej hodiny večer. Jednotlivé mestá a obce tak zašlú najneskôr 25 dní pred voľbami všetkým svojim občanom starším ako 18 rokov oznámenie o voľbách, ktoré obsahuje volebný okrsok, čas a miesto, kde občan môže voliť. Voliči, ktorí sa nemôžu kvôli závažným, najmä zdravotným dôvodom dostaviť do volebnej miestnosti, majú možnosť požiadať mesto alebo obec, resp. príslušnú okrskovú volebnú komisiu, o vykonanie hlasovania do prenosnej volebnej schránky.

Voľby budú mať tradičný priebeh. Slovenskí občania starší ako 18 rokov sa vo volebnej miestnosti najprv musia preukázať občianskym preukazom a prevezmú si hlasovacie lístky, spomedzi ktorých budú vyberať svoju preferovanú politickú stranu. Prevzatie lístkov ešte pred tým potvrdia v zozname voličov vlastnoručným podpisom. Hlasovanie prebieha klasicky v samostatnom priestore, kde volič vyberá jeden hlasovací lístok politickej strany, ktorej sa rozhodol odovzdať svoj hlas. Voliť v tomto priestore je povinné, v inom prípade voličovi okrsková volebná komisia neumožní voliť.

Volič má dve možnosti, ako hlasovať. Prvou je, že vyberie hlasovací lístok strany, ktorej chce odovzdať hlas a bez ďalšej úpravy ho vloží do obálky a hodí do volebnej urny. Druhou možnosťou je, že na vybranom hlasovacom lístku strany volič zakrúžkuje poradové číslo najviac štyroch ľubovoľných kandidátov, ktorých preferuje. V prípade, že by ich zakrúžkoval viac, hlasovací lístok sa bude počítať v prospech politickej strany, ale nebude sa prihliadať na zakrúžkované prednostné hlasy.

Na čo nesmie volič zabudnúť, je jeho povinnosť odložiť nepoužité alebo nesprávne vyplnené hlasovacie lístky do zapečatenej schránky, ktorá bude k dispozícii vo volebnej miestnosti. V opačnom prípade sa podľa Ministerstva vnútra Slovenskej republiky volič dopustí priestupku, za ktorý zaplatí pokutu 33 eur.

Koniec volebných kampaní a predvolebných prieskumov

Predvolebné kampane kandidátov sú v plnom prúde. Začali sa už 5. novembra po oficiálnom vyhlásení parlamentných volieb Andrejom Dankom a zverejnení tohto rozhodnutia v Zbierke zákonov SR. K tomu sa vzťahuje volebné moratórium, ktoré sa začína 27. februára 2020 po polnoci, čo pre kandidátov znamená zákaz vedenia predvolebných kampaní 48 hodín pred dňom konania volieb. Pre médiá sa moratórium začína 48 hodín pred začiatkom volieb, čo je teda tiež 27. februára o siedmej ráno.

Moratórium platí aj na predvolebné prieskumy. Predstavitelia strán Smer-SD, SNS a ĽSNS prišli pred niekoľkými týždňami s návrhom zvýšiť súčasných 14 dní moratória na predvolebné prieskumy až na 50 dní pred voľbami. Informovanosť občanov o stave preferencií jednotlivých strán by tak bola na dlhšie obdobie obmedzená. Podľa poslancov sa v tomto prípade neobmedzuje právo voličov na informácie, ale naopak, snahou je ochrániť voliča pred dezinformáciami. Ich motiváciou mala byť vyššia orientácia voličov na program politických strán.

Súčasná vláda sa síce na novom návrhu zhodla, prezidentka Zuzana Čaputová ho však nepodporila. Najprv ho nepodpísala a vrátila ho parlamentu, po opätovnom schválení poslancami sa obrátila na Ústavný súd SR, aby dočasne pozastavil účinnosť novely zákona a preskúmal jeho ústavnosť. „Som presvedčená o tom, a to bol aj dôvod vetovania príslušného ustanovenia, že je v rozpore s viacerými právami garantovanými Ústavou SR,“ vyjadrila sa Zuzana Čaputová. Konkrétne ide o porušenie práva na informácie, právo zhromažďovania či šírenia informácií.

Ústavný súd SR nakoniec prijal návrh prezidentky 18. decembra 2019 a rozhodol o pozastavení účinnosti novely. To znamená, že v najbližších parlamentných voľbách bude znovu platiť pôvodné 14-dňové moratórium na predvolebné prieskumy, platiť začne od 14. februára 2020. Ústavný súd však bude naďalej dôkladne posudzovať ústavnosť moratória, preto definitívny výsledok môže byť známy až o niekoľko mesiacov. Ten však už nebude mať vplyv na najbližšie voľby.

Kedy a kde budú známe výsledky volieb

V sobotu 29. februára 2020 sa volebné miestnosti zatvoria o desiatej večer. Okrsková volebná komisia následne sčíta všetky hlasy, vylúči neplatné hlasovacie lístky a zistí, koľko voličov politickej strany alebo koalície využilo právo prednostného hlasu. Nato vypracuje zápisnicu, ktorú doručí okresnej volebnej komisii. Tá ju odošle štátnej volebnej komisii. Oficiálne výsledky volieb budú vyhlásené štátnou volebnou komisiou na druhý deň po uskutočnení volieb v nedeľu 1. marca 2020. Predbežné neoficiálne výsledky sa však objavia už po prvých sčítaných hlasoch na webe Štatistického úradu SR.

Ako sa rozdelia mandáty

Tu zasahuje Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán, ktorá má povinnosť zistiť, koľko platných hlasov celkovo bolo odovzdaných pre každú politickú stranu. Politické strany, ktoré získali viac ako 5 % hlasov z celkového počtu odovzdaných platných hlasov, získavajú miesto v parlamente. V prípade koalície dvoch alebo troch strán je hranica až 7 %, širšie koalície až desať percent. Pri prideľovaní mandátov, teda počtu miest v parlamente pre jednotlivé politické strany, je potrebné zistiť najprv republikové volebné číslo. To predstavuje súčet platných hlasov odovzdaných pre postupujúce politické strany alebo koalície, ktorý sa vydelí číslom 151. Výsledná hodnota sa zaokrúhli na celé číslo – tak vzniká republikové volebné číslo.

Následne sa celkový počet platných hlasov, ktorý získala politická strana alebo koalícia, delí republikovým volebným číslom. Na základe tohto výsledku politická strana získa výsledný počet mandátov. Právo voleného kandidáta na mandát závisí od vopred určeného poradia kandidátov na hlasovacích lístkoch, prípadne podľa prednostne zakrúžkovaného kandidáta. Prednostné právo na mandát získa spomedzi všetkých kandidátov ten, kto získal aspoň 3 % prednostných hlasov zo všetkých platných hlasov, ktoré jeho politická strana vo voľbách dostala.

Počet miest v parlamente je obmedzený pre 150 poslancov, ktorí sú volení na štvorročné obdobie svojho pôsobenia. Podľa počtu získaných mandátov vo voľbách tak politické strany obsadia 150 miest svojimi víťaznými kandidátmi, ktorí splnili vyššie uvedené podmienky na získanie mandátu.

Kto môže zostaviť vládu

Politická strana, ktorá získa najväčší počet hlasov v demokratických voľbách, ešte nemá isté, že bude mať možnosť tvoriť vládu. Dôležité slovo tu má prezidentka, ktorá podľa ústavy poveruje zostaviť vládu predsedu politickej strany, ktorá dokáže zabezpečiť väčšinové zastúpenie poslancov v parlamente (aspoň 76 poslancov), napríklad aj spojením viacerých strán do vládnej koalície. Je však na prezidentke, či poverí zostavením vlády víťaznú stranu z volieb (čo bolo doposiaľ vždy zvykom), alebo dá priestor na zostavenie vlády napríklad aj v poradí druhej strane.

V prípade, že by prezidentka poverila zostavením vlády víťaznú stranu, a tá by nebola schopná zabezpečiť väčšinovú koalíciu v parlamente, teda že by poslanci z iných strán neboli ochotní dohodnúť sa na spoločných hodnotách a ďalšej spolupráci, prezidentka môže poveriť zostavením vlády predsedu ďalšej politickej strany, ktorá by väčšinovú koalíciu dokázala vytvoriť.

Po vytvorení väčšinovej koalície dáva prezidentka súhlas na výkon pôsobnosti vlády, vymenúva predsedu vlády a na jeho návrh aj ďalších predstaviteľov vlády.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
31.3.2023 Redakcia FinReport

Ceny pohonných látok sú stabilné, neklesajú, no ani nestúpajú

Čerpacie stanice po nedávnom prepisovaní cenoviek pohonných látok zaznamenali pokojný týždeň. Priemerné ceny 95-oktánového benzínu a ...

31.3.2023 Redakcia FinReport

Mnohí ľudia majú problémy so splácaním dlhov, hrozia im exekúcie

Viac ako 15-percentná inflácia valcuje rozpočty slovenských domácností. Reálne mzdy klesajú, spotrebitelia pociťujú, že im bežné ...

31.3.2023 Redakcia FinReport

Najzraniteľnejší občania dostanú jednorazový 100-eurový finančný príspevok

Najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva dostanú finančnú pomoc. Občania, ktorí majú za posledného pol roka mesačný príjem menší ako ...

31.3.2023 Zuzana Fryč

Parlament schválil novelu zákona o príspevku pri narodení dieťaťa. Ktoré mamičky dostanú viac peňazí?

Parlament schválil zmeny vo výške príspevku pri narodení dieťaťa. Po novom rodičia pri štvrtom narodenom dieťati dostanú rovnaký ...

31.3.2023 Redakcia FinReport

Poslanci rozhodli: Spotrebná daň z liehu sa zvyšuje o 30 %

Poslanci Národnej rady SR rozhodli, že od 1. apríla 2023 nadobudne účinnosť novela zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov, ktorou ...

31.3.2023 Martin Jamnický

Tohtoročná Veľká noc nebude štedrá. Slováci plánujú šetriť viac ako v predchádzajúcich rokoch

Slováci sa, v porovnaní s minulým rokom, plánujú počas Veľkej noci viac uskromniť. Môžu za to vysoké ceny potravín, ale aj neistá ...

30.3.2023 Robert Juriš

Jan Tyl: Úlohou umelej inteligencie nie je konať za nás, ale stimulovať naše myslenie

Je technologickým fenoménom súčasnosti. Pochopenie jej fungovania nie je jednoduché, preto môže niekoho iritovať, ďalšieho fascinovať a ...

30.3.2023 Redakcia FinReport

Sergio Ermotti: Vracia sa na čelo švajčiarskej banky UBS a bude riadiť prevzatie konkurenčnej Credit Suisse

Do čela najväčšej švajčiarskej banky UBS sa postaví Sergio Ermotti, ktorý už na čele tejto banky stál počas uplynulého desaťročia od ...

29.3.2023 Redakcia FinReport

Novým generálnym riaditeľom spoločnosti Arval Slovakia sa stal Marian Burian

Líder na trhu operatívneho lízingu, spoločnosť Arval Slovakia, mení po 12 rokoch vedenie. Novým generálnym riaditeľom firmy sa v marci 2023 ...

29.3.2023 Ján Sípos

Richard Branson: Namiesto letov ku hviezdam mu hrozí veľmi tvrdé pristátie

Spoločnosti Virgin Orbit britského miliardára Richarda Bransona hrozí bankrot. Firma spustila prípravy na možný krach, keďže si dlhšie ...

27.3.2023 Ján Sípos

To Kwon: Chytili najhľadanejšieho kryptopodvodníka na svete. Spreneveriť mal 40 miliárd dolárov

Malý balkánsky štát – Čierna Hora má na svojom konte pozoruhodný úlovok. Tamojším policajným orgánom sa podarilo zadržať ...

23.3.2023 Ján Sípos

Šéf BP Bernard Loony vlani zarobil 10 miliónov libier. Darilo sa aj ďalším top manažérom energetických firiem

Kým spotrebitelia bojujú s rastúcimi účtami za energie, energetické giganty a ich top manažéri počítajú na svojich účtoch stúpajúce ...

20.3.2023 Redakcia FinReport

Milan Krajniak: Pracovať dnes môže takmer každý, kto má o to záujem

Nezamestnanosť na Slovensku vo februári opäť o niečo poklesla. Podiel uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku sa znížil z ...

17.3.2023 Redakcia FinReport

Peter Kažimír: S rozhodnutím zvyšovať kľúčové úrokové sadzby som spokojný a plne ho podporujem

Európska centrálna banka opäť zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o 50 bázických bodov na aktuálnych 3,5 %. Rozhodovanie Rade ...

16.3.2023 Redakcia FinReport

Lukáš Sojka: Nový viceprezident Finančnej správy SR

Novým viceprezidentom Finančnej správy SR je od 15. marca 2023 Lukáš Sojka. Do tejto funkcie ho ustanovil predseda vlády a poverený minister ...

9.3.2023 Redakcia FinReport

Joe Biden chce nanovo zdaniť najbohatších a najlepšie zarábajúcich Američanov

Americký prezident Joe Biden navrhuje 25-percentnú daň pre miliardárov. Viac chce zdaniť aj bohatých investorov a korporácie. Ak by sa mu to ...

8.3.2023 Monika Jakábová Anglická verzia Anglická verzia

Anca D. Goronová: Umelá inteligencia už dnes formuje budúcnosť ľudstva

Svet informačných technológií už dávno nie je iba mužskou doménou. Hoci dnes máme v IT sektore viac ženských vzorov ako kedykoľvek ...

8.3.2023 Redakcia FinReport

EY Podnikateľom roka 2022 Slovenskej republiky sa stal Juraj Fehervari zo spoločnosti Be Lenka

Spoluzakladateľ spoločnosti Be Lenka Juraj Fehervari (na snímke vľavo) je čerstvým držiteľom titulu EY Podnikateľ roka 2022 Slovenskej ...

Mobilná aplikácia