Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Vladimír Pikora: Najlepším receptom na koronakrízu sú pot a slzy, ale ľuďom sa musí oplatiť pracovať

Robert Juriš Lídri
SK
EN
Poslať

Hovorí, že v ekonomickom boji s koronakrízou by pomohlo znižovanie daní. Zároveň striktne nesúhlasí, aby ľudia dostávali pomoc bez zásluhy. Je silným priaznivcom českej koruny, voči euru je skeptický. Presnejšie, euro by mu nevadilo, ak by ním neplatili astronomicky zadlžené krajiny južnej Európy. Ak by si mohol vybrať, uprednostnil by krátku a intenzívnu krízu pred problémami s miernejším priebehom, ale dlhším trvaním. Financial Report sa zhovára s renomovaným českým ekonómom a analytikom spoločnosti Next Finance Vladimírom Pikorom.

image

Foto: archív Vladimíra Pikoru

Zasiahnutá je celá planéta, ale tragédia to nie je

V marci 2020 sa zastavil svet. Ekonomiky prestali fungovať najprv v pôvodnom tempe, niektoré neskôr alebo vôbec. Ako vnímate COVID-19? Ako tragédiu, alebo skôr ako výstrahu, prípadne ako inšpiráciu?

Ani jedno. Vnímam ho ako vonkajší náraz ekonomiky. Zasiahnutá bola celá planéta. Tragédia to však nie je. Z dostupných dát vyplýva, že tento rok v Českej republike zomrelo menej ľudí ako vlani či predvlani. Výstraha by to bola, ak by som bol presvedčený, že za vírus si môžeme svojím vlastným pričinením. A inšpirácia? K čomu? Iba ak k tomu, ako prežiť v súčasnej nezvyčajnej dobe.

Ktoré z ekonomických opatrení, ktoré boli prijaté v Českej republike, hodnotíte ako výborné, ktoré ako štandardné, a ktoré ako nedostatočné, prípadne ktoré vám úplne chýbali?

Za správny krok považujem zrušenie dane z prevodu nehnuteľností. Ľudia mali motiváciu kupovať, a trhu to pomohlo prežiť pandémiu. Viac-menej mala byť táto daň zrušená už dávno, pretože je nemorálne zdaňovať už zdanené peniaze a jej výnos pre štát bol malý. Ostatné vládne opatrenia boli jeden veľký chaos, ktorý postupne prerástol do predvolebnej kampane. Napríklad program Antivírus spôsobil, že prestal fungovať trh práce. Výsledkom je rekordný deficit štátneho rozpočtu a úplne tragický návrh rozpočtového deficitu na rok 2021. A čo mi chýbalo? Jednoznačne pomoc ekonomike v podobe nižších daní. Štát na to šiel úplne opačne, teda v podobe vyšších dávok a dôchodkov.


Za správny krok považujem zrušenie dane z prevodu nehnuteľností.

Veľa sa diskutovalo o nepodmienenej podpore ekonomiky štátu, napríklad pomocou nepodmieneného príjmu občanov (aby sa podporila spotreba a opätovne sa naštartovalo hospodárstvo). Súhlasíte, aby sa robili takéto opatrenia, alebo nie?

V Česku sa tejto témy chytili marxisti... Šialené! V rámci Európy sa o nepodmienenej pomoci diskutovalo hlavne v Nemecku. Niektorí jedinci zneužili situáciu, aby sa začalo hovoriť o téme, ktorú v iných krajinách úplne zavrhli, či už to bolo vo Fínsku, alebo Švajčiarsku. Verím, že ani v Nemecku sa tento typ pomoci nepodarí presadiť. Mohli by sa totiž rovno pripraviť na ďalšiu migračnú vlnu. Mnoho ľudí vo svete totiž hľadá krajinu, kde pečené holuby padajú rovno do úst. Navyše si myslím, že ani bohaté Nemecko by na takúto pomoc nemalo dostatok prostriedkov.

Záporné úrokové sadzby sú cesta do pekla

Kríza trvá už viac ako pol roka a je predpoklad, že sa tak rýchlo neskončí. Sú ešte k dispozícii nejaké dosiaľ nepoužité ekonomické stimuly, ktoré by sa mohli prejaviť naozaj pozitívne?

Mrzí ma, že som nezaznamenal žiadnu veľkú snahu o podporu ľudí, ktorí sú aktívni. Podporovaní sú len tí, ktorí nerobia vôbec nič. Výsledkom je nárast dlhov a zvýšená frustrácia tých, ktorí sa o niečo snažia. Preto by som podporil tých, ktorí pracujú, napríklad už spomenutým znížením daní.

Ktoré krajiny vás v boji s koronavírusom zaujali a čím?

Vlády vo všeobecnosti zareagovali hystericky. Na začiatku krízy zatvorili ekonomiky, nechali prepadnúť HDP, a teraz čakajú, ako to celé dopadne. Zaujali ma však opatrenia v dvoch krajinách – vo Švédsku a v Číne. Švédsko síce tiež trpí, ale klesá menej ako ostatné štáty. Česká aj slovenská ekonomika padajú dva kvartály za sebou, švédska len v jednom. V druhom kvartáli 2020 slovenská ekonomika poklesla o 12,1 %, švédska len o 7,7 %. No nie je to inšpiratívne?

Samostatnou kapitolou je Čína. Najprv veľmi trpela, ale teraz sa jej už naozaj darí. Jej HDP klesal len v prvom kvartáli, za celý rok 2020 však vzrastie. V iných vyspelých krajinách toto dnes skrátka neexistuje. Koronakríza pomohla Číne upevniť si postavenie v globálnej ekonomike.

Ako teda pomôcť ekonomike? Napríklad na Slovensku už nemôžeme znižovať úrokové sadzby, pretože ich máme tak nízko, že sa to už ani nedá. V Česku táto možnosť ešte existuje.

Myslím si, že sme sa dostali do bodu, keď je menová politika už neúčinná. Teória o nej hovorí ako o pasci na likviditu. Je pravda, že technicky ešte môžeme znížiť úrokové sadzby, podobne ako Európska centrálna banka, do záporných hodnôt. Podľa mňa je to však cesta do pekla. Záporné úrokové sadzby nie sú kompatibilné s kapitalizmom. Zničili by nám napríklad penzijné fondy.


Záporné úrokové sadzby nie sú kompatibilné s kapitalizmom.

Čo teda odporúčate?

V tejto chvíli vidím ako riešenie, ktoré však nie je prijateľné pre aktuálne populistické vlády, a to je pot a slzy. Ľudia musia prestať žiť z podpory a dotácií a začať pracovať. Musí prestať narastať dlh. Naopak, musíme začať s jeho znižovaním. Ľuďom sa musí oplatiť pracovať, preto musia klesnúť dane. Potrebné je tiež znížiť počet štátnych zamestnancov. Tým sa vrátime k normálnej trhovej ekonomike.

Je pre Českú republiku výhodou, že má v súčasnosti ešte stále lokálnu menu, respektíve je pre Slovenskú republiku nevýhodou, že u nás platí globálna mena euro?

Pozrime sa na čísla. Podľa Eurostatu má Slovensko v porovnaní s Českom viac než dvojnásobnú nezamestnanosť. V najhoršom tohtoročnom mesiaci, v apríli, sa podľa Reuters český priemysel prepadol o 35,2 %, kým slovenský o 42 %. Priemerný medziročný pokles za prvých sedem mesiacov tohto roku v Česku predstavuje 13,1 %, na Slovensku 15,5 %. V prvom kvartáli 2020 klesol český HDP o 2 %, slovenský o 3,7 %. V druhom kvartáli prepad v Česku predstavoval 10,9 %, na Slovensku 12,1 %. Keď sa pozriem na dlh, Eurostat v Česku konštatuje 32,8 % HDP, na Slovensku 49,3 % HDP. Dáta jasne ukazujú, že Slovensko s eurom zvláda koronakrízu horšie ako Česká republika s korunou.

Bez eura sme na tom v Česku o trochu lepšie

Znamená to teda, že ak by sa Slovensko držalo svojej pôvodnej meny, bolo by teraz na tom lepšie?

Vývoj v oboch krajinách je veľmi podobný a euro v tom nehrá žiadnu zásadnú úlohu. Ak by sme my prijali euro, naša situácia by sa dramaticky nezhoršila. Aj tak si však myslím, že bez eura sme na tom o trochu lepšie. Už od roku 2002 tvrdím, že euro v Česku nechcem, pokiaľ ho budú mať krajiny z juhu Európy. Neželám si totiž rovnakú menu, akú používajú štáty s obrovskými dlhmi. Taliansky dlh by mal v tomto roku dosiahnuť takmer 160 % a grécky by sa mal priblížiť až k neuveriteľným 200 %.


Neželám si rovnakú menu, akú používajú štáty s obrovskými dlhmi.

Experti sa predbiehajú v predpovediach, aký tvar písmena bude kopírovať táto kríza. Či to bude L, U, alebo V. Sú v hre ešte aj iné hlásky?

Počítam s tým, že ešte príde niekoľko menších vĺn nákazy. Preto som vždy odmietal víziu oživenia ekonomiky v tvare písmena V, teda pokiaľ sa pozeráme na medziročné hodnoty. Skôr to vidím na písmeno U. Koronakríza však nie je jediný negatívny faktor, ktorý má vplyv na svetovú ekonomiku. Spomeniem napríklad prezidentské voľby v USA a hroziacu právnu bitku o to, kto sa stane ich víťazom. Nejasnosti panujú okolo brexitu. Možno zostane bez dohody. Toto sú neekonomické riziká, ktoré sú ťažko merateľné, a ich vplyv je len ťažko odhadnuteľný.

Potrebujeme niečo iné ako automobilový priemysel

Podľa nedávneho vyjadrenia guvernéra Národnej banky Slovenska, prepad ekonomiky štátu by nemal byť taký dramatický, ako sa pôvodne očakávalo. Zároveň dodal, že zotavenie sa ekonomiky oproti starším prognózam pôjde pomalšie. Čo je podľa vás pre ekonomiku lepšie – rýchly a dramatický prepad s rýchlym návratom do normálu, alebo miernejší prepad s pomalším návratom späť?

Som priaznivec rýchlych kríz. Myslím si, že lepšie je trpieť veľa, ale krátko, ako trpieť menej, ale dlho.

Ekonomiky oboch našich štátov stoja a padajú na automobilovom priemysle. Cena práce na Slovensku ani v Česku však už nepatrí k najlacnejším. Navyše v čase koronakrízy sa závislosť našich ekonomík od krajín, kam tovar vyvážame, ukázala ako naozajstná slabina. Aké kroky je potrebné podniknúť, aby sme sa posilnili?

V minulosti sa u mnohých ekonomík ukázalo, že je nezdravé, keď sú veľmi úzko naviazané na jedno priemyselné odvetvie. Vždy, keď po nejakom čase prišiel útlm tohto odvetvia, ekonomika štátu upadla. To je aj náš prípad. Je pravdepodobné, že o približne 15 rokov budú autá „samoriaditeľné“ a „zdieľané“, a nebude ich treba toľko ako dnes. Preto by sme mali okamžite hľadať spôsob, ako odísť od tohto priemyslu k nejakému inému odvetviu. Potrebujeme niečo úplne nové. Perspektívne vnímam farmáciu a IT. Už žiadne sklady, montovne ani výroba s nízkou pridanou hodnotou. Ako príklad môžem spomenúť Dubaj, ktorý hľadal cestu od ropy a našiel ju v turistickom ruchu.


Už žiadne sklady, montovne ani výroba s nízkou pridanou hodnotou.

Trúfnete si predpovedať, kedy sa opäť dokážeme dostať na predkrízovú úroveň?

Bude dobré, ak sa nám to podarí do konca roku 2022. Pravdepodobnejšie to však vidím na rok 2023. Situáciu nesmieme dramatizovať. Keď sa pozriem na HDP v stálych cenách a po kvartáloch, česká ekonomika sa v druhom kvartáli 2020, teda v čase najhlbšieho prepadu a úplného vypnutia ekonomiky, vrátila len do druhej polovice roku 2015.

Každá kríza okrem negatívnych vplyvov prináša aj isté pozitíva. Čo pozitívne nám tu zanechá koronakríza?

Myslím si, že sme významne pohli s prechodom na online ekonomiku. Dlho sa hovorilo o tom, že sa možno raz bude dať vyučovať na diaľku. A v priebehu niekoľkých dní sa to stalo realitou. Podobné je to s celým e-commerce a prácou z home office. Zrazu nie je potrebné všade cestovať a chodiť osobne, tlačiť každý dokument zvlášť..., zrazu je viac času na rodinu.

Kto je Vladimír Pikora

Vladimír PikoraIng. Vladimír Pikora, PhD. (43), je český analytik finančných trhov, makroekonóm a publicista. Najprv pôsobil ako hlavný ekonóm vo Volksbank CZ. V roku 2006 prešiel do analytického tímu Next Finance, kde ako hlavný ekonóm pôsobí dodnes. V rámci hospodárskej politiky sa venuje najmä menovej politike, vplyvu umelej inteligencie na ekonomiku a dôchodkovej reforme. O týchto témach napísal spoločne s manželkou Markétou Šichtařovou niekoľko kníh. Tá posledná, vydaná v tomto roku, sa nazýva Jak nepřijít o peníze. Spoločne napísali aj knihu rozprávok o finančnej gramotnosti Zlatý poklad, ktorá vyšla aj v slovenčine. Je otcom šiestich detí a angažuje sa v presadzovaní finančnej gramotnosti na základných a stredných školách.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
20.9.2021 Redakcia FinReport

NBS schválila developerom emisie dlhopisov spolu za viac ako 100 miliónov eur

Národná banka Slovenska schválila vydanie emisií dlhopisov dvom spoločnostiam, za ktorými stoja firmy venujúce sa developerstvu. Prvá emisia ...

20.9.2021 Redakcia FinReport

Spoločnosť NN Slovensko spravuje takmer štvrtinu všetkých dôchodkových úspor Slovákov

Lídrom v starostlivosti o dôchodky na Slovensku je podľa najnovších informácií spoločnosť NN Slovensko. V II. a III. pilieri sporí ...

20.9.2021 Dominik Horváth

Vývojári aplikácií vysúdili od Apple 100 miliónov dolárov. Appky v App Store však zrejme lacnejšie nebudú

Súd rozhodol, že spoločnosť Apple musí vo fungovaní svojho obchodu App Store urobiť niekoľko zásadných zmien. Spoločnosť roky ...

19.9.2021 Redakcia FinReport

Spoločnosť Mastercard sa akvizíciami posilnila v oblasti otvoreného bankovníctva aj kryptomien

Spoločnosť Mastercard po nedávnych akvizíciách spoločností Uphold, Gemini a BitPay v priebehu týždňa oznámila dve ďalšie novinky. Prvou ...

19.9.2021 Redakcia FinReport

Vo financovaní výskumu a vývoja ďaleko zaostávame za priemerom Európskej únie

Krajiny Európskej únie v minulom roku zo svojich štátnych rozpočtov vyčlenili na rozvoj výskumu a vývoja viac ako 100 miliárd eur. Podľa ...

18.9.2021 Redakcia FinReport

Tehotné ženy, ktoré cestujú do zahraničia, sa môžu poistiť len do 26. týždňa, pozor však na výluky

Ste tehotná a chceli by ste cestovať do zahraničia? Ak nemáte žiadne zdravotné komplikácie a cestu vám odporučil aj lekár, pozorne si ...

17.9.2021 Redakcia FinReport

Novým generálnym riaditeľom Národnej diaľničnej spoločnosti sa stal Vladimír Jacko

Vladimír Jacko sa stal Novým generálnym riaditeľom Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS). Výberové konanie organizovalo Ministerstvo ...

9.9.2021 Redakcia FinReport

Branislav Sandtner je novým generálnym riaditeľom Citibank pre Slovenskú republiku

Citibank Europe vymenovala Branislava Sandtnera za nového generálneho riaditeľa pre Slovenskú republiku. Na svojej novej pozícii bude ...

8.9.2021 Redakcia FinReport

Novým členom predstavenstva Allianz – Slovenskej poisťovne sa stane Robert Altfahrt-Riedler

Robert Altfahrt-Riedler sa od začiatku nasledujúceho roku stane novým členom predstavenstva Allianz – Slovenskej poisťovne. Na starosti bude ...

6.9.2021 Redakcia FinReport

Novým generálnym riaditeľom spoločnosti McDonald´s pre Česko a Slovensko je Američan Dan Camp

Po siedmich rokoch prichádza k zmene na najvyššej pozícii v spoločnosti McDonald's v Česku a na Slovensku. Poliaka Tomasza Rogacza na poste ...

23.8.2021 Robert Juriš

Marek Chrastina: Pri investovaní nikdy nedosiahnete 100-percentnú úspešnosť. Pointou je, aby zisky prevýšili straty

Kedysi v investorskom praveku stačilo poznať jedinú kľúčovú informáciu, a o obchodný biznis bolo postarané. Neskôr bolo dôležité túto ...

13.8.2021 Dominik Horváth

TOP 7 investorov: Dlhé roky sa im darilo dosahovať výsledky ako nikomu inému, až sa stali legendou

Najznámejší investori sú ako rockové hviezdy finančného sveta. Majú dlhoročnú schopnosť svojimi geniálnymi rozhodnutiami porážať trh, ...

11.8.2021 Redakcia FinReport

Novým riaditeľom spoločnosti Ikea na Slovensku sa stane David McCabe

David (Dave) McCabe sa stane novým generálnym riaditeľom Ikea v Českej republike, Maďarsku a na Slovensku. Na novej pozícii sa predstaví ...

4.8.2021 Redakcia FinReport

Štvrtý najbohatší človek na svete, Bill Gates, je rozvedený. O osude 130-miliardového majetku rozhodne súd

Aktuálne štvrtý najbohatší človek na svete, jeden z najznámejších podnikateľov vôbec a spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft, Bill ...

10.7.2021 Dominik Horváth

Larry Ellison: Zakladateľ Oracle často počúval, že v živote nič nedosiahne. Tak sa zaťal a dnes je z neho miliardár

Larry mal ťažké detstvo. Matka ho dala na adopciu a jeho adoptívny otec mu hovoril, že nikdy v živote nič nedosiahne. Možno práve kvôli ...

8.7.2021 Robert Juriš

Lukáš Novák: Uplynulé náročné obdobie bolo pre našu InTeFi festivalom príležitostí

Moderné spoločnosti dnes už neuspokojuje prvoplánový biznis založený na princípe – lacno nakúp, draho predaj. Po novom sa venujú ...

3.7.2021 Dominik Horváth

Jeff Bezos odstupuje z postu riaditeľa Amazonu. Ostane mu viac času na kozmické projekty

Zakladateľ Amazonu Jeff Bezos plánuje 5. júla 2021 odstúpiť z postu výkonného riaditeľa spoločnosti. Bezos, ktorý založil gigant vo svojej ...

27.6.2021 Redakcia FinReport

Čang I-ming: Tržby spoločnosti vlastniacej TikTok sa zdvojnásobili, no jej šéf oznámil, že končí

Šéf a líder čínskej spoločnosti ByteDance, ktorej najznámejšou súčasťou je úspešná sociálna sieť TikTok, po 10 rokoch odchádza zo ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Nedostatok čipov obmedzuje výrobu v českom Škoda Auto aj v bratislavskom Volkswagene
 2. 2.
  Ľahká americká ropa aj severomorská ropa Brent zdraželi
 3. 3.
  Firmy doteraz zaplatili na dani z príjmov o vyše štyristo miliónov eur menej než minulý rok
 4. 4.
  Video: Ruská nákladná loď sa dostala k ISS v rekordnom čase, použili nové rakety Sojuz
 5. 5.
  Národná banka Slovenska povolila činnosť správcovskej spoločnosti Partners Asset Management