Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

V čele najväčších technologických spoločností stoja lídri z Indie

Dominik Horváth Lídri
SK
EN
Poslať

V priebehu posledných dvoch desaťročí sa viacerí generálni riaditelia s indickými koreňmi dokázali presadiť v celosvetovom rebríčku korporácií a zohrali kľúčovú úlohu vo vedení viacerých obrovských spoločností. Od Microsoftu cez Google, respektíve Alphabet, až po Mastercard, Indovia zohrali kľúčovú úlohu v raste a expanzii týchto známych značiek. V súčasnosti zastávajú pozíciu generálneho riaditeľa oveľa častejšie ako v minulosti, a až 30 % spoločností z rebríčka Fortune 500 má generálneho riaditeľa indického pôvodu.

image

Foto: Microsoft, Google, Mastercard, Twitter, PepsiCo

1) Satya Nadella, Microsoft

Imanie: 877 miliónov dolárov

Satya Nadella, MicrosoftSatya Nadella sa narodil v roku 1967 v juhoindickom meste Hyderabad. V roku 1990 sa presťahoval do USA, kde na Wisconsinskej univerzite v Milwaukee získal inžiniersky titul z informatiky. V Microsofte začal pracovať od roku 1992 a postupne stabilne stúpal v radoch jeho manažmentu.

V roku 1999 bol vymenovaný za viceprezidenta služby Microsoft bCentral pre malé podniky a o dva roky neskôr sa stal viceprezidentom Microsoft Business Solutions. V roku 2007 bol povýšený na senior viceprezidenta výskumu a vývoja online služieb spoločnosti, a neskôr pôsobil ako prezident divízie serverov, ktorá ročne generovala príjmy približne 19 miliárd dolárov.

V roku 2014 sa Nadella stal generálnym riaditeľom spoločnosti Microsoft. Po spoluzakladateľovi spoločnosti Billovi Gatesovi a Stevovi Ballmerovi je tak treťou osobou, ktorá zastáva túto pozíciu v takmer 40-ročnej histórii spoločnosti. Satyovi dlhé roky patril titul najlepšie plateného generálneho riaditeľa v technologickom sektore na svete, a dnes sa jeho plat pohybuje okolo 50 miliónov ročne.

Pod Nadellovou taktovkou sa Microsoft začal viac zameriavať na cloud computing a presadenie vlastnej cloudovej služby Azure. Takisto uskutočnil množstvo podnikových akvizícií, z ktorých najväčšia bola akvizícia sociálnej siete LinkedIn za 26,2 miliardy dolárov a akvizícia spoločnosti Skype za 8,5 miliardy dolárov.

Všetky tieto kroky viedli k tomu, že odkedy Satya Nadella nahradil Steva Ballmera, akcie Microsoftu vzrástli o viac ako 600 %. Okrem toho trhová hodnota spoločnosti narástla z 381 miliárd na 2,5 bilióna dolárov, a Microsoft je v súčasnosti najbohatšou spoločnosťou na svete.

2) Sundar Pichai, Google/Alphabet

Imanie: 600 miliónov dolárov

Sundar Pichai, Google/AplhabetSundar Pichai sa narodil v roku 1972 v indickom meste Madras. Už v ranom veku prejavil záujem o technológie a mal mimoriadnu pamäť. Ako uviedol vo svojej biografii, jeho otec pracoval často do noci, aby zabezpečil jemu a jeho bratovi čo najlepšie vzdelanie.

Po vyštudovaní Indického inštitútu technológie v Kharagpuru získal štipendium na Stanfordskej univerzite. Po krátkom pôsobení v poradenskej firme McKinsey & Co. v roku 2004 nastúpil do spoločnosti Google ako vedúci produktového manažmentu a vývoja, a venoval sa vylepšeniu firemnej platformy.

Počas niekoľkých nasledujúcich rokov sa priamo podieľal na vývoji prehľadávača Google Chrome, ktorý spoločnosť predstavila verejnosti v roku 2008. V tom istom roku bol Pichai vymenovaný za viceprezidenta pre vývoj produktov. V roku 2012 sa stal senior viceprezidentom a o dva roky neskôr postúpil na pozíciu produktového šéfa pre Google a operačný systém Android.

V roku 2015 sa zakladatelia Googlu Larry Page a Sergey Brin rozhodli reštrukturalizovať spoločnosť a vytvoriť holding Alphabet Inc. Google sa stal dcérskou spoločnosťou Alphabetu a pre zasvätených nebolo žiadnym prekvapením, že Pichaia vymenovali za generálneho riaditeľa Googlu. Zaujímavosťou je, že Sundar neskôr priznal, že ponuku na generálneho riaditeľa dostal aj od spoločnosti Microsoft, no Page a Brin ho presvedčili, aby zostal v Googli.

Sundar v Googli presadil zameranie na cloudové služby a generovanie príjmov prostredníctvom reklamy. Podieľal sa tiež na rozvoji platformy YouTube, ktorú Google kúpil v roku 2006 za 1,35 miliardy dolárov. V roku 2019 sa zakladatelia Googlu rozhodli úplne opustiť svoje výkonné pozície a Sundar prebral ich miesto ako generálny riaditeľ Alphabetu. Celkovo pod jeho vedením narástla hodnota Googlu a neskôr Alphabetu z 528 miliárd na 1,97 bilióna dolárov a akcie spoločnosti stúpli o viac ako 458 %.

3) Ajaypal Singh Banga, Mastercard

Imanie: 451 miliónov dolárov

Ajaypal Singh Banga, MastercardAjaypal sa narodil v roku 1959 v meste Pune na východe Indie. Vyštudoval St. Stephen's College v Dillí a je absolventom Indického inštitútu manažmentu v Ahmedabáde. Banga začal svoju kariéru v Nestlé India v roku 1981 a ďalších 13 rokov strávil plnením rôznych úloh v oblasti predaja, marketingu a manažmentu.

Neskôr nastúpil do indickej divízie PepsiCo, kde sa podieľal na spustení reštaurácií Pizza Hut a KFC v Indii. V roku 1996 prestúpil do banky Citigroup ako vedúci marketingu pre Indiu. Neskôr sa stal obchodným riaditeľom pre CitiFinancial, divíziu aktív v USA, kam sa presťahoval v roku 2002.

V roku 2009 prestúpil Ajaypal do spoločnosti Mastercard, kde začal pôsobiť na pozícii prevádzkového riaditeľa. O rok neskôr sa stal generálnym riaditeľom. V tejto funkcii vydržal do januára 2021. Pod Bangovým dohľadom Mastercard v poslednom desaťročí zažil obrovský nárast. Banga transformoval Mastercard z kartovej spoločnosti na platobnú platformu, rozšíril podnikanie do viacerých geografických oblastí a vytvoril si konexie s mnohými svetovými vládami.

Banga tiež investoval množstvo prostriedkov do výskumu Mastercard v oblastiach kybernetickej bezpečnosti a platieb v reálnom čase, vďaka čomu spoločnosť dlhé roky patrila k najrýchlejším platobným platformám. Počas jeho obdobia sa trhová kapitalizácia Mastercard zvýšila z 33 miliárd na 358 miliárd dolárov, a akcie spoločnosti za toto obdobie narástli o viac ako 1 000 %.

Medzi jeho najväčšie úspechy patrí partnerstvo Mastercard s investičnou bankou GoldmanSachs a spoločnosťou Apple, ktoré prinieslo na trh Apple Card. Tú v súčasnosti používa viac ako 6 miliónov ľudí. Aj keď Ajaypal na začiatku roka 2021 odstúpil z pozície generálneho riaditeľa, stále zastáva v spoločnosti Mastercard pozíciu predsedu výkonnej rady.

4) Parag Agrawal, Twitter

Imanie: 2 milióny dolárov

Parag Agrawal, TwitterParag sa narodil v roku 1984 v severoindickom meste Ajmer. Jeho otec bol vysokopostaveným úradníkom indického ministerstva pre atómovú energiu a jeho matka bola učiteľkou. Parag odmalička prejavoval záujem o technológie, v roku 2001 vyhral Medzinárodnú fyzikálnu olympiádu v Turecku.

V roku 2005 získal titul v odbore počítačová veda a inžinierstvo na Indickom inštitúte technológie v Bombaji. Následne sa presťahoval do USA, kde pokračoval v doktorandskom štúdiu počítačovej vedy na Stanfordskej univerzite.

Krátko po skončení štúdia pracoval v spoločnostiach Microsoft, Yahoo a americkom telekomunikačnom gigante AT&T na rôznych výskumných pozíciách. V roku 2011 nastúpil ako softvérový inžinier do Twitteru. Túto pozíciu zastával viac ako 6 rokov a neskôr bol povýšený na generálneho technického riaditeľa.

Tu bol zodpovedný za technickú stratégiu spoločnosti a viedol vývoj a implementáciu strojového učenia a umelej inteligencie. Od roku 2019 okrem toho viedol projekt Bluesky, spolu s nezávislým tímom architektov, inžinierov a dizajnérov, ktorý má bojovať proti zneužívajúcim a zavádzajúcim informáciám na Twitteri.

V novembri 2021 spoluzakladateľ a generálny riaditeľ Twitteru Jack Dorsey oznámil, že odstupuje zo svojej pozície. Nahradil ho práve Parag, ktorý sa zo dňa na deň stal najmladším generálnym riaditeľom v indexe S&P 500, do ktorého patrí aj Twitter, a ktorý sleduje 500 najväčších spoločností v USA.

Twitter v súčasnosti zažíva turbulentné obdobie. Aj keď sa mu z finančného hľadiska relatívne darí, v lete zažila platforma výrazný odliv svojich používateľov po tom, ako sa rozhodla zrušiť účet bývalému prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi. K tejto kontroverzii sa pridal aj súdny spor s investormi spoločnosti, ktorým mal Twitter klamať o počte nových používateľov. Twitter spor prehral a musel zaplatiť pokutu vo výške 809 miliónov dolárov.

Parag teda nebude mať v novej funkcii ľahký štart. Ako však uviedol denník Washington Post, Parag už začal s reštrukturalizáciou spoločnosti. Do konca roka majú Twitter opustiť dvaja riaditelia a desiatky zamestnancov. Či táto reštrukturalizácia vráti Twitter na úspešnú vlnu, ukáže až čas.

BONUS: Indra Nooyiová, PepsiCo

Imanie: 290 miliónov

Indra Nooyi, PepsiCoAj keď Nooyiová v súčasnosti už nezastáva pozíciu CEO, historicky patrí k najznámejším indickým generálnym riaditeľom a bola jednou z prvých indických žien, ktoré sa presadili v USA na tejto pozícii.

Indra sa narodila v roku 1955 v Madrase. Na Indickom inštitúte manažmentu v Kalkate získala magisterský titul v odbore obchodná administratíva. Po presťahovaní sa do Spojených štátov amerických v roku 1980 získala dodatočný magisterský titul na univerzite Yale. Nasledujúcich šesť rokov pracovala ako konzultantka pre Boston Consulting Group. Neskôr zastávala výkonné pozície v spoločnosti Motorola Inc. a v inžinierskej firme Asea Brown Boveri (teraz ABB).

V roku 1994 sa Nooyiová zamestnala v PepsiCo ako senior viceprezidentka pre podnikovú stratégiu a rozvoj. V roku 2001 bola vymenovaná za finančnú riaditeľku spoločnosti. O päť rokov neskôr v októbri 2006 prevzala funkciu generálnej riaditeľky a stala sa piatym CEO v 42-ročnej histórii PepsiCo. Bola tiež prvou ženou, ktorá viedla tento gigant s nealkoholickými nápojmi a občerstvením.

Nooyiová zorganizovala veľkú reštrukturalizáciu spoločnosti, ktorá zahŕňala odčlenenie jej reštaurácií – medzi ktoré patrili KFC, Pizza Hut a Taco Bell – od materskej spoločnosti. Okrem toho dohliadala na fúziu s výrobcom cereálií Quaker Oats Co., ktorá bola súčasťou stratégie PepsiCo zamerať sa na zdravšie nápoje a potraviny. Zamerala sa aj na environmentálne záujmy spoločnosti a udržateľnosť, a prepracovala obaly Pepsi, aby sa pri ich výrobe znížil odpad, šetrila voda a boli jednoduchšie na recykláciu.

Stratégiu PepsiCo nastavila tak, aby sa stala dobre vyváženou spoločnosťou a bola menej závislá od predaja svojho vlajkového produktu. Agresívne tiež presadzovala medzinárodnú expanziu. Pod jej vedením sa tržby PepsiCo zvýšili z 35 miliárd v roku 2006 na 172 miliárd dolárov v roku 2018. V roku 2018 oznámila, že odstúpi z funkcie generálnej riaditeľky, na ktorej ju vystriedal Ramon Laguarta, ktorý na tomto poste pôsobí dodnes.

bezpecnykurier
bezpecnykurier
bezpecnykurier Chráňte
vašu komunikáciu
bezpecnykurier Dôverné informácie
zabezpečte heslom
bezpecnykurier Diskrétnosť požadujte
aj od vašich partnerov

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
20.10.2022 Andrej Vida

TOP 11 rád, ako môžete ušetriť na energiách vo svojej domácnosti – 1. časť

Otázka nárastu nákladov na energie je už niekoľko mesiacov aktuálna vo všetkých európskych krajinách. Týka sa to, samozrejme, aj nás. ...

13.8.2022 Naďa Černá

TOP 7 najväčších ekonomických kríz v histórii ľudstva

Finančné krízy sú ekonomický jav, ktorý sa v histórii ľudstva vyskytol už niekoľkokrát. Aj v súčasnosti stojíme na prahu jednej, o ...

6.8.2022 Naďa Černá

TOP 6 praktických rád, ako ušetriť financie

Ceny za energie a potraviny neustále stúpajú. Mnohých ľudí to núti zamyslieť sa nad možnosťami, ako ušetriť, respektíve ako zbytočne ...

9.6.2022 Redakcia FinReport

TOP 10 praktických rád, ako ušetriť na poplatkoch v banke

Viaceré banky zvýšili poplatky pre klientov a ďalšie zdražovanie v sadzobníkoch ohlásili aj od mája a júna 2022. Preto je dobré vedieť, ...

28.5.2022 Redakcia FinReport

Toto je 5 základných pravidiel, ako naučiť deti zaobchádzať s peniazmi

Čo sa v mladosti naučíš, v starobe akoby si našiel. Známe príslovie platí pri nakladaní s financiami dvojnásobne. Deti, ktoré si do ...

15.4.2022 Redakcia FinReport

Inflácia pohlcuje úspory, preto je dobré vedieť, ako ich ochrániť pred znehodnotením

Slováci majú v bankách uložených viac ako 40 miliárd eur, ktoré postupne pohlcuje inflácia. Všetky peniaze na bežných účtoch strácajú ...

3.4.2022 Redakcia FinReport

TOP 5 tipov, ako ochrániť svoje peniaze pred prudko rastúcou infláciou

Inflácia na Slovensku v roku 2022 vyskočila nad 8 %. Rast cien tovarov a služieb je výsledkom súhry viacerých faktorov. Príčinou je najmä ...

14.1.2022 Redakcia FinReport

TOP 4 spôsoby, ako môžu veľké firmy prispieť k zelenšej planéte

Téma ekológie a udržateľnosti v ekonomike a podnikaní je v súčasnosti už takmer rovnako dôležitá ako téma zisku a prosperity. ...

24.12.2021 Robert Juriš

Aukcie: Rebríček TOP 10 komerčne najúspešnejších maliarov, ktorých obrazy vydražili za stámilióny eur

Mnohé slávne obrazy majú nielen estetickú a umeleckú hodnotu. Stávajú sa tiež predmetom dražieb, a teda investícií zberateľov umenia či ...

4.12.2021 Naďa Černá

Psychológia peňazí: TOP 9 tipov pre správne finančné rozhodnutia

Správne hospodárenie s financiami je často diskutovanou témou. Nakupovanie nepotrebných vecí a zbytočné míňanie peňazí trápi mnohých ...

28.11.2021 Redakcia FinReport

Ako finančne zvládnuť Vianoce? Pomôže rezerva a plánovanie výdavkov

Väčšina rodín si chce dvakrát do roka – v lete počas dovolenky a na Vianoce – dopriať viac ako zvyčajne. To na Slovensku dlhodobo ...

3.10.2021 Redakcia FinReport

TOP 10 rád, ako viesť deti k finančným návykom: Prasiatko v 6 rokoch, prvý bankový účet v desiatich

Prvým krokom k budovaniu finančnej gramotnosti u detí je zvyčajne poskytnutie prvého vreckového. Odporúča sa začať s ním približne od 6 ...

Mobilná aplikácia

Najčítanejšie

 1. 1.
  Viacero bánk ku koncu januára upravovalo úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov
 2. 2.
  Národná banka Slovenska pokutovala ďalšieho samostatného finančného agenta
 3. 3.
  Komu pomohol kolaps kryptoburzy FTX a komu, naopak, najviac uškodil
 4. 4.
  Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet
 5. 5.
  Dôvera podnikateľov a spotrebiteľov v slovenskú ekonomiku sa v úvode nového roka mierne zlepšila