V čele najväčších technologických spoločností stoja lídri z Indie
V priebehu posledných dvoch desaťročí sa viacerí generálni riaditelia s indickými koreňmi dokázali presadiť v celosvetovom rebríčku korporácií a zohrali kľúčovú úlohu vo vedení viacerých obrovských spoločností. Od Microsoftu cez Google, respektíve Alphabet, až po Mastercard, Indovia zohrali kľúčovú úlohu v raste a expanzii týchto známych značiek. V súčasnosti zastávajú pozíciu generálneho riaditeľa oveľa častejšie ako v minulosti, a až 30 % spoločností z rebríčka Fortune 500 má generálneho riaditeľa indického pôvodu.

Foto: Microsoft, Google, Mastercard, Twitter, PepsiCo
1) Satya Nadella, Microsoft
Imanie: 877 miliónov dolárov
Satya Nadella sa narodil v roku 1967 v juhoindickom meste Hyderabad. V roku 1990 sa presťahoval do USA, kde na Wisconsinskej univerzite v Milwaukee získal inžiniersky titul z informatiky. V Microsofte začal pracovať od roku 1992 a postupne stabilne stúpal v radoch jeho manažmentu.
V roku 1999 bol vymenovaný za viceprezidenta služby Microsoft bCentral pre malé podniky a o dva roky neskôr sa stal viceprezidentom Microsoft Business Solutions. V roku 2007 bol povýšený na senior viceprezidenta výskumu a vývoja online služieb spoločnosti, a neskôr pôsobil ako prezident divízie serverov, ktorá ročne generovala príjmy približne 19 miliárd dolárov.
V roku 2014 sa Nadella stal generálnym riaditeľom spoločnosti Microsoft. Po spoluzakladateľovi spoločnosti Billovi Gatesovi a Stevovi Ballmerovi je tak treťou osobou, ktorá zastáva túto pozíciu v takmer 40-ročnej histórii spoločnosti. Satyovi dlhé roky patril titul najlepšie plateného generálneho riaditeľa v technologickom sektore na svete, a dnes sa jeho plat pohybuje okolo 50 miliónov ročne.
Pod Nadellovou taktovkou sa Microsoft začal viac zameriavať na cloud computing a presadenie vlastnej cloudovej služby Azure. Takisto uskutočnil množstvo podnikových akvizícií, z ktorých najväčšia bola akvizícia sociálnej siete LinkedIn za 26,2 miliardy dolárov a akvizícia spoločnosti Skype za 8,5 miliardy dolárov.
Všetky tieto kroky viedli k tomu, že odkedy Satya Nadella nahradil Steva Ballmera, akcie Microsoftu vzrástli o viac ako 600 %. Okrem toho trhová hodnota spoločnosti narástla z 381 miliárd na 2,5 bilióna dolárov, a Microsoft je v súčasnosti najbohatšou spoločnosťou na svete.
2) Sundar Pichai, Google/Alphabet
Imanie: 600 miliónov dolárov
Sundar Pichai sa narodil v roku 1972 v indickom meste Madras. Už v ranom veku prejavil záujem o technológie a mal mimoriadnu pamäť. Ako uviedol vo svojej biografii, jeho otec pracoval často do noci, aby zabezpečil jemu a jeho bratovi čo najlepšie vzdelanie.
Po vyštudovaní Indického inštitútu technológie v Kharagpuru získal štipendium na Stanfordskej univerzite. Po krátkom pôsobení v poradenskej firme McKinsey & Co. v roku 2004 nastúpil do spoločnosti Google ako vedúci produktového manažmentu a vývoja, a venoval sa vylepšeniu firemnej platformy.
Počas niekoľkých nasledujúcich rokov sa priamo podieľal na vývoji prehľadávača Google Chrome, ktorý spoločnosť predstavila verejnosti v roku 2008. V tom istom roku bol Pichai vymenovaný za viceprezidenta pre vývoj produktov. V roku 2012 sa stal senior viceprezidentom a o dva roky neskôr postúpil na pozíciu produktového šéfa pre Google a operačný systém Android.
V roku 2015 sa zakladatelia Googlu Larry Page a Sergey Brin rozhodli reštrukturalizovať spoločnosť a vytvoriť holding Alphabet Inc. Google sa stal dcérskou spoločnosťou Alphabetu a pre zasvätených nebolo žiadnym prekvapením, že Pichaia vymenovali za generálneho riaditeľa Googlu. Zaujímavosťou je, že Sundar neskôr priznal, že ponuku na generálneho riaditeľa dostal aj od spoločnosti Microsoft, no Page a Brin ho presvedčili, aby zostal v Googli.
Sundar v Googli presadil zameranie na cloudové služby a generovanie príjmov prostredníctvom reklamy. Podieľal sa tiež na rozvoji platformy YouTube, ktorú Google kúpil v roku 2006 za 1,35 miliardy dolárov. V roku 2019 sa zakladatelia Googlu rozhodli úplne opustiť svoje výkonné pozície a Sundar prebral ich miesto ako generálny riaditeľ Alphabetu. Celkovo pod jeho vedením narástla hodnota Googlu a neskôr Alphabetu z 528 miliárd na 1,97 bilióna dolárov a akcie spoločnosti stúpli o viac ako 458 %.
3) Ajaypal Singh Banga, Mastercard
Imanie: 451 miliónov dolárov
Ajaypal sa narodil v roku 1959 v meste Pune na východe Indie. Vyštudoval St. Stephen's College v Dillí a je absolventom Indického inštitútu manažmentu v Ahmedabáde. Banga začal svoju kariéru v Nestlé India v roku 1981 a ďalších 13 rokov strávil plnením rôznych úloh v oblasti predaja, marketingu a manažmentu.
Neskôr nastúpil do indickej divízie PepsiCo, kde sa podieľal na spustení reštaurácií Pizza Hut a KFC v Indii. V roku 1996 prestúpil do banky Citigroup ako vedúci marketingu pre Indiu. Neskôr sa stal obchodným riaditeľom pre CitiFinancial, divíziu aktív v USA, kam sa presťahoval v roku 2002.
V roku 2009 prestúpil Ajaypal do spoločnosti Mastercard, kde začal pôsobiť na pozícii prevádzkového riaditeľa. O rok neskôr sa stal generálnym riaditeľom. V tejto funkcii vydržal do januára 2021. Pod Bangovým dohľadom Mastercard v poslednom desaťročí zažil obrovský nárast. Banga transformoval Mastercard z kartovej spoločnosti na platobnú platformu, rozšíril podnikanie do viacerých geografických oblastí a vytvoril si konexie s mnohými svetovými vládami.
Banga tiež investoval množstvo prostriedkov do výskumu Mastercard v oblastiach kybernetickej bezpečnosti a platieb v reálnom čase, vďaka čomu spoločnosť dlhé roky patrila k najrýchlejším platobným platformám. Počas jeho obdobia sa trhová kapitalizácia Mastercard zvýšila z 33 miliárd na 358 miliárd dolárov, a akcie spoločnosti za toto obdobie narástli o viac ako 1 000 %.
Medzi jeho najväčšie úspechy patrí partnerstvo Mastercard s investičnou bankou GoldmanSachs a spoločnosťou Apple, ktoré prinieslo na trh Apple Card. Tú v súčasnosti používa viac ako 6 miliónov ľudí. Aj keď Ajaypal na začiatku roka 2021 odstúpil z pozície generálneho riaditeľa, stále zastáva v spoločnosti Mastercard pozíciu predsedu výkonnej rady.
4) Parag Agrawal, Twitter
Imanie: 2 milióny dolárov
Parag sa narodil v roku 1984 v severoindickom meste Ajmer. Jeho otec bol vysokopostaveným úradníkom indického ministerstva pre atómovú energiu a jeho matka bola učiteľkou. Parag odmalička prejavoval záujem o technológie, v roku 2001 vyhral Medzinárodnú fyzikálnu olympiádu v Turecku.
V roku 2005 získal titul v odbore počítačová veda a inžinierstvo na Indickom inštitúte technológie v Bombaji. Následne sa presťahoval do USA, kde pokračoval v doktorandskom štúdiu počítačovej vedy na Stanfordskej univerzite.
Krátko po skončení štúdia pracoval v spoločnostiach Microsoft, Yahoo a americkom telekomunikačnom gigante AT&T na rôznych výskumných pozíciách. V roku 2011 nastúpil ako softvérový inžinier do Twitteru. Túto pozíciu zastával viac ako 6 rokov a neskôr bol povýšený na generálneho technického riaditeľa.
Tu bol zodpovedný za technickú stratégiu spoločnosti a viedol vývoj a implementáciu strojového učenia a umelej inteligencie. Od roku 2019 okrem toho viedol projekt Bluesky, spolu s nezávislým tímom architektov, inžinierov a dizajnérov, ktorý má bojovať proti zneužívajúcim a zavádzajúcim informáciám na Twitteri.
V novembri 2021 spoluzakladateľ a generálny riaditeľ Twitteru Jack Dorsey oznámil, že odstupuje zo svojej pozície. Nahradil ho práve Parag, ktorý sa zo dňa na deň stal najmladším generálnym riaditeľom v indexe S&P 500, do ktorého patrí aj Twitter, a ktorý sleduje 500 najväčších spoločností v USA.
Twitter v súčasnosti zažíva turbulentné obdobie. Aj keď sa mu z finančného hľadiska relatívne darí, v lete zažila platforma výrazný odliv svojich používateľov po tom, ako sa rozhodla zrušiť účet bývalému prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi. K tejto kontroverzii sa pridal aj súdny spor s investormi spoločnosti, ktorým mal Twitter klamať o počte nových používateľov. Twitter spor prehral a musel zaplatiť pokutu vo výške 809 miliónov dolárov.
Parag teda nebude mať v novej funkcii ľahký štart. Ako však uviedol denník Washington Post, Parag už začal s reštrukturalizáciou spoločnosti. Do konca roka majú Twitter opustiť dvaja riaditelia a desiatky zamestnancov. Či táto reštrukturalizácia vráti Twitter na úspešnú vlnu, ukáže až čas.
BONUS: Indra Nooyiová, PepsiCo
Imanie: 290 miliónov
Aj keď Nooyiová v súčasnosti už nezastáva pozíciu CEO, historicky patrí k najznámejším indickým generálnym riaditeľom a bola jednou z prvých indických žien, ktoré sa presadili v USA na tejto pozícii.
Indra sa narodila v roku 1955 v Madrase. Na Indickom inštitúte manažmentu v Kalkate získala magisterský titul v odbore obchodná administratíva. Po presťahovaní sa do Spojených štátov amerických v roku 1980 získala dodatočný magisterský titul na univerzite Yale. Nasledujúcich šesť rokov pracovala ako konzultantka pre Boston Consulting Group. Neskôr zastávala výkonné pozície v spoločnosti Motorola Inc. a v inžinierskej firme Asea Brown Boveri (teraz ABB).
V roku 1994 sa Nooyiová zamestnala v PepsiCo ako senior viceprezidentka pre podnikovú stratégiu a rozvoj. V roku 2001 bola vymenovaná za finančnú riaditeľku spoločnosti. O päť rokov neskôr v októbri 2006 prevzala funkciu generálnej riaditeľky a stala sa piatym CEO v 42-ročnej histórii PepsiCo. Bola tiež prvou ženou, ktorá viedla tento gigant s nealkoholickými nápojmi a občerstvením.
Nooyiová zorganizovala veľkú reštrukturalizáciu spoločnosti, ktorá zahŕňala odčlenenie jej reštaurácií – medzi ktoré patrili KFC, Pizza Hut a Taco Bell – od materskej spoločnosti. Okrem toho dohliadala na fúziu s výrobcom cereálií Quaker Oats Co., ktorá bola súčasťou stratégie PepsiCo zamerať sa na zdravšie nápoje a potraviny. Zamerala sa aj na environmentálne záujmy spoločnosti a udržateľnosť, a prepracovala obaly Pepsi, aby sa pri ich výrobe znížil odpad, šetrila voda a boli jednoduchšie na recykláciu.
Stratégiu PepsiCo nastavila tak, aby sa stala dobre vyváženou spoločnosťou a bola menej závislá od predaja svojho vlajkového produktu. Agresívne tiež presadzovala medzinárodnú expanziu. Pod jej vedením sa tržby PepsiCo zvýšili z 35 miliárd v roku 2006 na 172 miliárd dolárov v roku 2018. V roku 2018 oznámila, že odstúpi z funkcie generálnej riaditeľky, na ktorej ju vystriedal Ramon Laguarta, ktorý na tomto poste pôsobí dodnes.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Viacero bánk ku koncu januára upravovalo úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov
- 2.Národná banka Slovenska pokutovala ďalšieho samostatného finančného agenta
- 3.Komu pomohol kolaps kryptoburzy FTX a komu, naopak, najviac uškodil
- 4.Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet
- 5.Dôvera podnikateľov a spotrebiteľov v slovenskú ekonomiku sa v úvode nového roka mierne zlepšila