Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

V čele najväčších technologických spoločností stoja lídri z Indie

Dominik Horváth Lídri Poslať

V priebehu posledných dvoch desaťročí sa viacerí generálni riaditelia s indickými koreňmi dokázali presadiť v celosvetovom rebríčku korporácií a zohrali kľúčovú úlohu vo vedení viacerých obrovských spoločností. Od Microsoftu cez Google, respektíve Alphabet, až po Mastercard, Indovia zohrali kľúčovú úlohu v raste a expanzii týchto známych značiek. V súčasnosti zastávajú pozíciu generálneho riaditeľa oveľa častejšie ako v minulosti, a až 30 % spoločností z rebríčka Fortune 500 má generálneho riaditeľa indického pôvodu.

Microsoft, Google, Mastercard, Twitter, PepsiCo

Foto: Microsoft, Google, Mastercard, Twitter, PepsiCo

1) Satya Nadella, Microsoft

Imanie: 877 miliónov dolárov

Satya Nadella, MicrosoftSatya Nadella sa narodil v roku 1967 v juhoindickom meste Hyderabad. V roku 1990 sa presťahoval do USA, kde na Wisconsinskej univerzite v Milwaukee získal inžiniersky titul z informatiky. V Microsofte začal pracovať od roku 1992 a postupne stabilne stúpal v radoch jeho manažmentu.

V roku 1999 bol vymenovaný za viceprezidenta služby Microsoft bCentral pre malé podniky a o dva roky neskôr sa stal viceprezidentom Microsoft Business Solutions. V roku 2007 bol povýšený na senior viceprezidenta výskumu a vývoja online služieb spoločnosti, a neskôr pôsobil ako prezident divízie serverov, ktorá ročne generovala príjmy približne 19 miliárd dolárov.

V roku 2014 sa Nadella stal generálnym riaditeľom spoločnosti Microsoft. Po spoluzakladateľovi spoločnosti Billovi Gatesovi a Stevovi Ballmerovi je tak treťou osobou, ktorá zastáva túto pozíciu v takmer 40-ročnej histórii spoločnosti. Satyovi dlhé roky patril titul najlepšie plateného generálneho riaditeľa v technologickom sektore na svete, a dnes sa jeho plat pohybuje okolo 50 miliónov ročne.

Pod Nadellovou taktovkou sa Microsoft začal viac zameriavať na cloud computing a presadenie vlastnej cloudovej služby Azure. Takisto uskutočnil množstvo podnikových akvizícií, z ktorých najväčšia bola akvizícia sociálnej siete LinkedIn za 26,2 miliardy dolárov a akvizícia spoločnosti Skype za 8,5 miliardy dolárov.

Všetky tieto kroky viedli k tomu, že odkedy Satya Nadella nahradil Steva Ballmera, akcie Microsoftu vzrástli o viac ako 600 %. Okrem toho trhová hodnota spoločnosti narástla z 381 miliárd na 2,5 bilióna dolárov, a Microsoft je v súčasnosti najbohatšou spoločnosťou na svete.

2) Sundar Pichai, Google/Alphabet

Imanie: 600 miliónov dolárov

Sundar Pichai, Google/AplhabetSundar Pichai sa narodil v roku 1972 v indickom meste Madras. Už v ranom veku prejavil záujem o technológie a mal mimoriadnu pamäť. Ako uviedol vo svojej biografii, jeho otec pracoval často do noci, aby zabezpečil jemu a jeho bratovi čo najlepšie vzdelanie.

Po vyštudovaní Indického inštitútu technológie v Kharagpuru získal štipendium na Stanfordskej univerzite. Po krátkom pôsobení v poradenskej firme McKinsey & Co. v roku 2004 nastúpil do spoločnosti Google ako vedúci produktového manažmentu a vývoja, a venoval sa vylepšeniu firemnej platformy.

Počas niekoľkých nasledujúcich rokov sa priamo podieľal na vývoji prehľadávača Google Chrome, ktorý spoločnosť predstavila verejnosti v roku 2008. V tom istom roku bol Pichai vymenovaný za viceprezidenta pre vývoj produktov. V roku 2012 sa stal senior viceprezidentom a o dva roky neskôr postúpil na pozíciu produktového šéfa pre Google a operačný systém Android.

V roku 2015 sa zakladatelia Googlu Larry Page a Sergey Brin rozhodli reštrukturalizovať spoločnosť a vytvoriť holding Alphabet Inc. Google sa stal dcérskou spoločnosťou Alphabetu a pre zasvätených nebolo žiadnym prekvapením, že Pichaia vymenovali za generálneho riaditeľa Googlu. Zaujímavosťou je, že Sundar neskôr priznal, že ponuku na generálneho riaditeľa dostal aj od spoločnosti Microsoft, no Page a Brin ho presvedčili, aby zostal v Googli.

Sundar v Googli presadil zameranie na cloudové služby a generovanie príjmov prostredníctvom reklamy. Podieľal sa tiež na rozvoji platformy YouTube, ktorú Google kúpil v roku 2006 za 1,35 miliardy dolárov. V roku 2019 sa zakladatelia Googlu rozhodli úplne opustiť svoje výkonné pozície a Sundar prebral ich miesto ako generálny riaditeľ Alphabetu. Celkovo pod jeho vedením narástla hodnota Googlu a neskôr Alphabetu z 528 miliárd na 1,97 bilióna dolárov a akcie spoločnosti stúpli o viac ako 458 %.

3) Ajaypal Singh Banga, Mastercard

Imanie: 451 miliónov dolárov

Ajaypal Singh Banga, MastercardAjaypal sa narodil v roku 1959 v meste Pune na východe Indie. Vyštudoval St. Stephen's College v Dillí a je absolventom Indického inštitútu manažmentu v Ahmedabáde. Banga začal svoju kariéru v Nestlé India v roku 1981 a ďalších 13 rokov strávil plnením rôznych úloh v oblasti predaja, marketingu a manažmentu.

Neskôr nastúpil do indickej divízie PepsiCo, kde sa podieľal na spustení reštaurácií Pizza Hut a KFC v Indii. V roku 1996 prestúpil do banky Citigroup ako vedúci marketingu pre Indiu. Neskôr sa stal obchodným riaditeľom pre CitiFinancial, divíziu aktív v USA, kam sa presťahoval v roku 2002.

V roku 2009 prestúpil Ajaypal do spoločnosti Mastercard, kde začal pôsobiť na pozícii prevádzkového riaditeľa. O rok neskôr sa stal generálnym riaditeľom. V tejto funkcii vydržal do januára 2021. Pod Bangovým dohľadom Mastercard v poslednom desaťročí zažil obrovský nárast. Banga transformoval Mastercard z kartovej spoločnosti na platobnú platformu, rozšíril podnikanie do viacerých geografických oblastí a vytvoril si konexie s mnohými svetovými vládami.

Banga tiež investoval množstvo prostriedkov do výskumu Mastercard v oblastiach kybernetickej bezpečnosti a platieb v reálnom čase, vďaka čomu spoločnosť dlhé roky patrila k najrýchlejším platobným platformám. Počas jeho obdobia sa trhová kapitalizácia Mastercard zvýšila z 33 miliárd na 358 miliárd dolárov, a akcie spoločnosti za toto obdobie narástli o viac ako 1 000 %.

Medzi jeho najväčšie úspechy patrí partnerstvo Mastercard s investičnou bankou GoldmanSachs a spoločnosťou Apple, ktoré prinieslo na trh Apple Card. Tú v súčasnosti používa viac ako 6 miliónov ľudí. Aj keď Ajaypal na začiatku roka 2021 odstúpil z pozície generálneho riaditeľa, stále zastáva v spoločnosti Mastercard pozíciu predsedu výkonnej rady.

4) Parag Agrawal, Twitter

Imanie: 2 milióny dolárov

Parag Agrawal, TwitterParag sa narodil v roku 1984 v severoindickom meste Ajmer. Jeho otec bol vysokopostaveným úradníkom indického ministerstva pre atómovú energiu a jeho matka bola učiteľkou. Parag odmalička prejavoval záujem o technológie, v roku 2001 vyhral Medzinárodnú fyzikálnu olympiádu v Turecku.

V roku 2005 získal titul v odbore počítačová veda a inžinierstvo na Indickom inštitúte technológie v Bombaji. Následne sa presťahoval do USA, kde pokračoval v doktorandskom štúdiu počítačovej vedy na Stanfordskej univerzite.

Krátko po skončení štúdia pracoval v spoločnostiach Microsoft, Yahoo a americkom telekomunikačnom gigante AT&T na rôznych výskumných pozíciách. V roku 2011 nastúpil ako softvérový inžinier do Twitteru. Túto pozíciu zastával viac ako 6 rokov a neskôr bol povýšený na generálneho technického riaditeľa.

Tu bol zodpovedný za technickú stratégiu spoločnosti a viedol vývoj a implementáciu strojového učenia a umelej inteligencie. Od roku 2019 okrem toho viedol projekt Bluesky, spolu s nezávislým tímom architektov, inžinierov a dizajnérov, ktorý má bojovať proti zneužívajúcim a zavádzajúcim informáciám na Twitteri.

V novembri 2021 spoluzakladateľ a generálny riaditeľ Twitteru Jack Dorsey oznámil, že odstupuje zo svojej pozície. Nahradil ho práve Parag, ktorý sa zo dňa na deň stal najmladším generálnym riaditeľom v indexe S&P 500, do ktorého patrí aj Twitter, a ktorý sleduje 500 najväčších spoločností v USA.

Twitter v súčasnosti zažíva turbulentné obdobie. Aj keď sa mu z finančného hľadiska relatívne darí, v lete zažila platforma výrazný odliv svojich používateľov po tom, ako sa rozhodla zrušiť účet bývalému prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi. K tejto kontroverzii sa pridal aj súdny spor s investormi spoločnosti, ktorým mal Twitter klamať o počte nových používateľov. Twitter spor prehral a musel zaplatiť pokutu vo výške 809 miliónov dolárov.

Parag teda nebude mať v novej funkcii ľahký štart. Ako však uviedol denník Washington Post, Parag už začal s reštrukturalizáciou spoločnosti. Do konca roka majú Twitter opustiť dvaja riaditelia a desiatky zamestnancov. Či táto reštrukturalizácia vráti Twitter na úspešnú vlnu, ukáže až čas.

BONUS: Indra Nooyiová, PepsiCo

Imanie: 290 miliónov

Indra Nooyi, PepsiCoAj keď Nooyiová v súčasnosti už nezastáva pozíciu CEO, historicky patrí k najznámejším indickým generálnym riaditeľom a bola jednou z prvých indických žien, ktoré sa presadili v USA na tejto pozícii.

Indra sa narodila v roku 1955 v Madrase. Na Indickom inštitúte manažmentu v Kalkate získala magisterský titul v odbore obchodná administratíva. Po presťahovaní sa do Spojených štátov amerických v roku 1980 získala dodatočný magisterský titul na univerzite Yale. Nasledujúcich šesť rokov pracovala ako konzultantka pre Boston Consulting Group. Neskôr zastávala výkonné pozície v spoločnosti Motorola Inc. a v inžinierskej firme Asea Brown Boveri (teraz ABB).

V roku 1994 sa Nooyiová zamestnala v PepsiCo ako senior viceprezidentka pre podnikovú stratégiu a rozvoj. V roku 2001 bola vymenovaná za finančnú riaditeľku spoločnosti. O päť rokov neskôr v októbri 2006 prevzala funkciu generálnej riaditeľky a stala sa piatym CEO v 42-ročnej histórii PepsiCo. Bola tiež prvou ženou, ktorá viedla tento gigant s nealkoholickými nápojmi a občerstvením.

Nooyiová zorganizovala veľkú reštrukturalizáciu spoločnosti, ktorá zahŕňala odčlenenie jej reštaurácií – medzi ktoré patrili KFC, Pizza Hut a Taco Bell – od materskej spoločnosti. Okrem toho dohliadala na fúziu s výrobcom cereálií Quaker Oats Co., ktorá bola súčasťou stratégie PepsiCo zamerať sa na zdravšie nápoje a potraviny. Zamerala sa aj na environmentálne záujmy spoločnosti a udržateľnosť, a prepracovala obaly Pepsi, aby sa pri ich výrobe znížil odpad, šetrila voda a boli jednoduchšie na recykláciu.

Stratégiu PepsiCo nastavila tak, aby sa stala dobre vyváženou spoločnosťou a bola menej závislá od predaja svojho vlajkového produktu. Agresívne tiež presadzovala medzinárodnú expanziu. Pod jej vedením sa tržby PepsiCo zvýšili z 35 miliárd v roku 2006 na 172 miliárd dolárov v roku 2018. V roku 2018 oznámila, že odstúpi z funkcie generálnej riaditeľky, na ktorej ju vystriedal Ramon Laguarta, ktorý na tomto poste pôsobí dodnes.

logo
Prečítajte si tiež:
21.1.2024 Redakcia FinReport

Top 7 finančných hriechov, ktoré vás pripravia o peniaze

Vlastniť dostatok peňazí na pokrytie pohodového života a občas aj po troche luxusu túži zrejme úplne každý. Nie všetci sa však vo ...

20.10.2022 Andrej Vida

TOP 11 rád, ako môžete ušetriť na energiách vo svojej domácnosti – 1. časť

Otázka nárastu nákladov na energie je už niekoľko mesiacov aktuálna vo všetkých európskych krajinách. Týka sa to, samozrejme, aj nás. ...

13.8.2022 Naďa Černá

TOP 7 najväčších ekonomických kríz v histórii ľudstva

Finančné krízy sú ekonomický jav, ktorý sa v histórii ľudstva vyskytol už niekoľkokrát. Aj v súčasnosti stojíme na prahu jednej, o ...

6.8.2022 Naďa Černá

TOP 6 praktických rád, ako ušetriť financie

Ceny za energie a potraviny neustále stúpajú. Mnohých ľudí to núti zamyslieť sa nad možnosťami, ako ušetriť, respektíve ako zbytočne ...

9.6.2022 Redakcia FinReport

TOP 10 praktických rád, ako ušetriť na poplatkoch v banke

Viaceré banky zvýšili poplatky pre klientov a ďalšie zdražovanie v sadzobníkoch ohlásili aj od mája a júna 2022. Preto je dobré vedieť, ...

28.5.2022 Redakcia FinReport

Toto je 5 základných pravidiel, ako naučiť deti zaobchádzať s peniazmi

Čo sa v mladosti naučíš, v starobe akoby si našiel. Známe príslovie platí pri nakladaní s financiami dvojnásobne. Deti, ktoré si do ...

15.4.2022 Redakcia FinReport

Inflácia pohlcuje úspory, preto je dobré vedieť, ako ich ochrániť pred znehodnotením

Slováci majú v bankách uložených viac ako 40 miliárd eur, ktoré postupne pohlcuje inflácia. Všetky peniaze na bežných účtoch strácajú ...

3.4.2022 Redakcia FinReport

TOP 5 tipov, ako ochrániť svoje peniaze pred prudko rastúcou infláciou

Inflácia na Slovensku v roku 2022 vyskočila nad 8 %. Rast cien tovarov a služieb je výsledkom súhry viacerých faktorov. Príčinou je najmä ...

14.1.2022 Redakcia FinReport

TOP 4 spôsoby, ako môžu veľké firmy prispieť k zelenšej planéte

Téma ekológie a udržateľnosti v ekonomike a podnikaní je v súčasnosti už takmer rovnako dôležitá ako téma zisku a prosperity. ...

24.12.2021 Robert Juriš

Aukcie: Rebríček TOP 10 komerčne najúspešnejších maliarov, ktorých obrazy vydražili za stámilióny eur

Mnohé slávne obrazy majú nielen estetickú a umeleckú hodnotu. Stávajú sa tiež predmetom dražieb, a teda investícií zberateľov umenia či ...

4.12.2021 Naďa Černá

Psychológia peňazí: TOP 9 tipov pre správne finančné rozhodnutia

Správne hospodárenie s financiami je často diskutovanou témou. Nakupovanie nepotrebných vecí a zbytočné míňanie peňazí trápi mnohých ...

28.11.2021 Redakcia FinReport

Ako finančne zvládnuť Vianoce? Pomôže rezerva a plánovanie výdavkov

Väčšina rodín si chce dvakrát do roka – v lete počas dovolenky a na Vianoce – dopriať viac ako zvyčajne. To na Slovensku dlhodobo ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay