Hľadaj

Úspešný a zároveň kontroverzný politik a diplomat Henry Kissinger oslávil sté narodeniny

Dominik Horváth Lídri Poslať

Henry Kissinger bol jedným z najvplyvnejších politikov a diplomatov 20. storočia. Do povedomia širokej verejnosti sa dostal najmä ako minister zahraničných vecí Spojených štátov počas vlády Richarda Nixona. Vo svojej funkcii sa pričinil o výrazné zlepšenie vzťahov so Sovietskym zväzom a Čínou. Za rokovania o konci vojny vo Vietname dostal Nobelovu cenu za mier. Aj napriek týmto úspechom sa však so životom Kissingera spája množstvo kontroverzií. Pred mesiacom oslávil 100 rokov a podľa jeho slov sa z aktívneho života v politike tak skoro nechystá.

Henry Kissinger oslávil storočnicu

Foto: Shutterstock

Útek z nacistického Nemecka

Henry sa narodil ako Heinz Alfred Kissinger 27. mája 1923 v nemeckom mestečku Fürth. Jeho matka bola gazdiná a otec učiteľ, obidvaja židovského pôvodu. Priezvisko Kissinger prijal v roku 1817 jeho praprastarý otec Meyer Löb podľa bavorského kúpeľného mesta Bad Kissingen.

Ako spomína vo svojej životnej bibliografii, počas nacistickej vlády boli Kissinger a jeho známi pravidelne obťažovaní a bití gangmi Hitlerjugend. V dôsledku nacistických antisemitských zákonov Kissingera nezobrali na gymnázium a jeho otec bol prepustený zo školy. Rodina sa preto v roku 1938 rozhodla z Nemecka ujsť.

Usadili v New Yorku a 15-ročný mladík si krátko po emigrácii zmenil meno na Henry. Hoci sa rýchlo prispôsobil americkej kultúre, nikdy nestratil výrazný nemecký prízvuk. Po prvom ročníku na strednej škole Georgea Washingtona začal chodiť do nočnej školy a cez deň pracoval v továrni na štetky na holenie. Neskôr sa rozhodol študovať účtovníctvo na City College of New York. Jeho štúdium bolo prerušené začiatkom roku 1943, keď bol povolaný do americkej armády.

Kariéra počas druhej svetovej vojny

Kissinger absolvoval základný výcvik v Camp Croft v Južnej Karolíne. Vďaka svojmu intelektu a znalosti nemčiny ho neskôr pridelili do divízie vojenskej rozviedky. Priamo sa zúčastnil bojov o oslobodenie Európy a dobrovoľne sa prihlásil na nebezpečné spravodajské činnosti počas bitky o Ardeny. Neskôr sa stal špeciálnym agentom kontrarozviedky (Counter Intelligence Corps), kde rýchlo postupoval a získal hodnosť seržanta. Ku koncu vojny pôsobil v Hannoveri, kde bol poverený pátraním po dôstojníkoch gestapa a vedúcich nacistoch, za čo mu bola udelená bronzová hviezda. Po skončení vojny krátko učil na dôstojníckej škole v Camp King.

Akademické roky

V roku 1950 získal bakalársky titul z politických vied na Harvarde. Jeho bakalárska práca mala viac ako 400 strán. Na rovnakej univerzite, kde získal aj titul MA a PhD. v rokoch 1951 a 1954, zostal neskôr učiť ako člen fakulty ministerstva vlády. V rokoch 1951 až 1971 pôsobil ako riaditeľ Harvardského medzinárodného seminára.

V rokoch 1955 až 1956 bol tiež študijným riaditeľom pre jadrové zbrane a zahraničnú politiku v Rade pre zahraničné vzťahy. V roku 1957 vydal knihu Jadrové zbrane a zahraničná politika. Kniha v tom čase vyvolala veľa kontroverzií, pretože navrhovala pravidelné používanie jadrových zbraní s cieľom predísť vojnám. V tom istom roku tiež vydal knihu Obnovenie svetového poriadku, ktorá patrí k jeho najznámejším dielam a zaoberá sa svetovým usporiadaním po páde Napoleonského impéria.

Politické začiatky

V 70. rokoch 20. storočia začal pôsobiť v politike. Najskôr zastával funkciu zahraničnopolitického poradcu v prezidentských kampaniach republikána Nelsona Rockefellera. Jeho nomináciu podporil v rokoch 1960, 1964 a 1968. Po tom, ako bolo jasné, že Rockefeller prehrá a republikánsku nomináciu získa Richard Nixon, rozhodol sa podporiť Nixona. Ide o veľmi paradoxný obrat, pretože ešte v roku 1968 ho označil za „najnebezpečnejšieho zo všetkých mužov, ktorí sa uchádzajú o post prezidenta“.

Obrat v mienke sa však vyplatil, a keď sa Nixon v januári 1969 stal prezidentom, Kissinger bol vymenovaný za jeho poradcu pre národnú bezpečnosť. Túto pozíciu zastával do roku 1973 a následne sa stal ministrom zahraničných vecí. Ako uvádzajú mnohí politológovia, Nixon a Kissinger mali nezvyčajne blízky vzťah. Zdieľali záľubu v utajovaní rôznych informácií a viedli spolu početné „backchannel“ rokovania. Kissinger je momentálne posledným žijúcim členom kabinetu Nixonovej administratívy.

Minister zahraničných vecí

Do povedomia širokej verejnosti sa však dostal najmä ako americký minister zahraničných vecí. Na tomto poste pôsobil od roku 1973 do roku 1977. Medzi jeho najväčšie úspechy patrí rozšírenie tzv. politiky uvoľnenia napätia, ktorá zohrala kľúčovú úlohu pri vytváraní a udržiavaní kanálov komunikácie medzi USA a Sovietskym zväzom počas studenej vojny.

Jeho úsilie viedlo k historickej návšteve Nixona v Moskve v roku 1972, kde obe strany podpísali Dohodu o obmedzení zbrojenia. Kissinger bol jedným z jej hlavných architektov a dohoda stanovila obmedzenia v jadrových programoch obidvoch krajín.

Podobne úspešným bol aj pri vytvorení komunikácie s Čínou, kde jeho snaha otvorila dvere k vzájomnému uznaniu a normalizácii vzťahov po desaťročiach napätia. Bol strojcom rozhovorov medzi USA a Čínou, vďaka ktorým spolu vytvorili strategickú protisovietsku alianciu. Kissingerova diplomacia taktiež viedla k ekonomickým a kultúrnym výmenám medzi oboma stranami a zriadeniu styčných kancelárií v čínskych a amerických metropolách, hoci k úplnej normalizácii vzťahov s Čínou došlo až v roku 1979.

Azda najvýznamnejším míľnikom jeho diplomatickej kariéry bolo vyjednávanie o konci vojny vo Vietname. Kissinger bol hlavným americkým vyjednávačom v týchto rokovaniach. Diskusie trvali takmer päť rokov a pozostávali z desiatok stretnutí medzi juhovietnamskou, severovietnamskou stranou a USA. Hlavným protipólom Kissingera bol generál a politik komunistického severného Vietnamu Le Duc Tho. Kissinger a Tho sa pravidelne stretávali v Paríži a Vietname, pričom výsledkom ich snahy je podpísanie Parížskej mierovej dohody v roku 1973. Dohoda mala ukončiť zapojenie Spojených štátov v tomto vojnovom konflikte.

Najkontroverznejšia nobelovka v histórii

Obidvaja získali za túto snahu Nobelovu cenu za mier. Podľa historikov to bola najkontroverznejšia cena v histórii, pretože po podpísaní mieru boje neustali. Zároveň jedinýkrát v dejinách si obidvaja laureáti na protest cenu neprevzali. Tho ju odmietol, tvrdiac, že mier nebol nastolený, pretože Spojené štáty a vláda južného Vietnamu porušili Parížsku mierovú dohodu. Kissinger cenu prijal, no nezúčastnil sa odovzdávajúceho ceremoniálu. Celú finančnú sumu venoval deťom amerických vojakov, ktorí zahynuli vo vojne.

74744

Ďalšie kontroverzie

Nobelova cena nie je jedinou kontroverziou, ktorá sa spája s Kissingerom. Pred tým, ako viedol mierové rozhovory, priamo podporoval a riadil rozsiahle bombardovanie severného Vietnamu. Ako uvádza historik Karnow, Kissinger poradil Nixonovi, aby bombardoval severný Vietnam s cieľom donútiť jeho predstaviteľov, aby „hovorili vážne o mierových rokovaniach“. Podľa oficiálnych štatistík zahynulo pri bombardovaní okolo 400- až 600-tisíc ľudí, zväčša civilistov. Bombardovanie tiež spôsobilo obrovské materiálne škody.

Kissinger sa spolu s Nixonom podieľali aj na bombardovaní Kambodže, a to bez vyhlásenia vojny, pričom Američania bombardovanie pred verejnosťou dlho tajili. Tento vojenský zásah bol súčasťou úsilia Spojených štátov zastaviť pohyb severovietnamských jednotiek cez hranice s Kambodžou. Bombardovanie rovnako viedlo k obrovským stratám na ľudských životoch a k materiálnym škodám.

Kissinger bol tiež ostro kritizovaný za podporu autoritatívnych režimov a diktátorov počas svojho pôsobenia vo funkcii. Podporoval napríklad Pinochetov režim v Čile, ktorý bol zodpovedný za mučenie a zabíjanie politických oponentov. Mnohí aktivisti obviňujú Kissingera z ignorovania porušovania ľudských práv a využitia týchto autoritárskych režimov na dosiahnutie amerických záujmov.

Odchod z politiky

V roku 1974 bol prezident Nixon, po prevalení sa škandálu Watergate, prinútený odstúpiť, a Kissingerov vplyv sa v novej administratíve Geralda R. Forda výrazne zmenšil. Definitívne odišiel z funkcie ministra zahraničia v roku 1977, keď Forda porazil vo voľbách demokrat Jimmy Carter.

Kissinger však zostal aktívnym poradcom, učiteľom a prednášajúcim v otázkach diplomacie a geopolitiky. Od roku 1977 do roku 1981 pôsobil ako profesor na Georgetownskej univerzite. V roku 1982 založil svoju súkromnú medzinárodnú spoločnosť Kissinger Associates, ktorá sa špecializuje na politické a ekonomické poradenstvo.

Neskôr napísal niekoľko významných kníh o medzinárodnej politike, ako napríklad Diplomacia, O Číne a Svetový poriadok. V súčasnosti sa zameriava na poskytovanie poradenstva a zúčastňuje sa na konferenciách a podujatiach týkajúcich sa medzinárodnej politiky.

Svojich sto rokov oslávil 27. mája tohto roka. Aj napriek tomuto vysokému veku zatiaľ neplánuje podľa svojich slov vo svojich aktivitách skončiť. Ako povedal v rozhovore pre portál The Economist: „Môj život bol ťažký, ale dáva priestor na optimizmus. A problémy – to sú tiež výzvy. Mojím dnešným cieľom je čo najviac inšpirovať mladú generáciu.“

logo
Prečítajte si tiež:
12.9.2024 Robert Juriš

ECB po druhý raz v tomto roku znížila svoje hlavné úrokové sadzby

Očakávané zníženie úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou je konečne realitou. Guvernéri centrálnych bánk členských krajín ...

12.9.2024 Mário Špilberger

Finančným spoločnostiam pribudnú povinnosti súvisiace s kyberbezpečnosťou

Približne o štyri mesiace by sa mala začať dôslednejšie posilňovať odolnosť finančníkov voči rizikám v oblasti kybernetickej ...

12.9.2024 Martin Jamnický

Nováčikom medzi biliónovými spoločnosťami je Berkshire Hathaway Warrena Buffetta

Rodina spoločností s trhovou hodnotou vyššou ako jeden bilión dolárov má nového člena. Je ňou konglomerát Berkshire Hathaway, ktorý ...

12.9.2024 Redakcia FinReport

Prieskum: Polovica Slovákov registruje kryptomeny, druhá polovica o nich nevie vôbec nič

Kryptomeny rozdeľujú populáciu Slovákov na dve približne rovnaké polovice. Kým jedna ich vníma, snaží sa pochopiť ich význam a takmer ...

12.9.2024 Redakcia FinReport

Rast miezd na Slovensku prevyšuje infláciu, najviac v maloobchode

Mzdy v slovenskej ekonomike počas júla rástli rýchlejšie ako inflácia. Vo všetkých 10 sledovaných odvetviach sa podarilo dosiahnuť nielen ...

12.9.2024 Redakcia FinReport

Zlato s prehľadom prekonáva akcie, jeho hodnota ešte môže rásť

Cena zlata v tomto roku vzrástla o 20 % a hneď niekoľkokrát pokorila svoje vlastné historické maximá. Naposledy sa jej to podarilo pred menej ...

11.9.2024 Redakcia FinReport

IT spoločnosť PosAm po 30 rokoch mení generálneho riaditeľa, prichádza Maroš Čuchta

IT spoločnosť PosAm mení po 30 rokoch svojho generálneho riaditeľa. Mariána Mareka strieda Maroš Čuchta, ktorý má viac ako 25 rokov ...

11.9.2024 Robert Juriš

Prezidentské voľby v USA: Aké sú najzásadnejšie rozdiely kandidátov v názoroch na ekonomiku

Kamala Harrisová a Donald Trump sa 5. novembra tohto roka stretnú v súboji o Biely dom. Tento polarizujúci duel má niekoľko rovín, ktoré ...

10.9.2024 Redakcia FinReport

Novou členkou predstavenstva skupiny ORLEN Unipetrol sa stala Agnieszka Bobrukiewiczová

Agnieszka Bobrukiewiczová sa stala členkou predstavenstva skupiny ORLEN Unipetrol. Zameriavať sa bude najmä na riadenie maloobchodného segmentu ...

9.9.2024 Jana Schochmann

Róbert Schochmann: Skonštruoval lietadlo, ktoré je začiatkom ďalšieho projektu

New Product Development, alebo inovačné inžinierstvo, je oblasť, ktorá je na Slovensku veľmi vzácna a priťahuje o to väčšiu pozornosť. Ak ...

4.9.2024 Redakcia FinReport

Novou finančnou riaditeľkou Slovenskej sporiteľne sa stala Andrea Blažová

Slovenská sporiteľňa má novú finančnú riaditeľku. Stala sa ňou Andrea Blažová, ktorá v uplynulých rokoch v banke riadila odbor ...

2.9.2024 Redakcia FinReport

Na Briana Niccola čaká v Starbucks viac ako 100 miliónov dolárov

Nový šéf americkej siete kaviarní Starbucks Brian Niccol si tento rok môže pripísať na mzde, odmenách, províziách a kompenzáciách viac ...

23.8.2024 Zuzana Reľovská

Ako kvalitní lídri menia firemnú kultúru a zvyšujú výkon zamestnancov?

Kvalitné líderstvo je v 21. storočí nevyhnutným základom pre udržanie zdravia a vysokého výkonu zamestnancov. Dnešný svet je čoraz ...

21.8.2024 Redakcia FinReport

Analýza: Ako by zareagovali trhy na víťazstvo Kamaly Harrisovej a ako na úspech Donalda Trumpa?

Prezidentské voľby v USA sa budú konať 5. novembra 2024. V prípade výhry demokratky Kamaly Harrisovej očakáva Saxo Bank na základe ...

19.8.2024 Redakcia FinReport

Zomrel legendárny herec Alain Delon, začína sa vojna o dedičstvo

Vo veku 88 rokov zomrel francúzsky legendárny herec Alain Delon. Bol to jeden z najvýraznejších európskych hercov druhej polovice 20. ...

16.8.2024 Redakcia FinReport

Patrik Tkáč odchádza z predstavenstva J&T BANKY, stáva sa predsedom predstavenstva J&T FINANCE GROUP

Spoluzakladateľ finančnej skupiny J&T Patrik Tkáč skončil ako predseda predstavenstva J&T BANKY a ujal sa pozície predsedu predstavenstva ...

12.8.2024 Redakcia FinReport

Zomrela Susan Wojcicki, jedna z najvplyvnejších žien v IT biznise

Vo veku 56 rokov zomrela jedna z najvplyvnejších žien v americkom sektore IT – Susan Wojcicki. Podieľala sa na založení a rozbehu ...

2.8.2024 Redakcia FinReport

Novým generálnym riaditeľom Arval Competence Center Bratislava je Marek Kramár

Expertné centrum nadnárodnej skupiny Arval BNP Paribas – Arval Competence Center Bratislava, mení vedenie. Spoločnosť od 1. augusta 2024 vedie ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay