Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Trojica ekonómov dostala Nobelovu cenu za svoju prácu o vplyve kríz na bezpečnosť bánk

Dominik Horváth Lídri Poslať

Nobelovu cenu za ekonómiu si v tomto roku rozdelili traja laureáti. Výhercami sú Ben S. Bernanke, bývalý predseda amerického Federálneho rezervného systému (FED) a dvaja akademici Douglas W. Diamond a Philip H. Dybvig. Ekonómovia dostali cenu za výskum, s ktorým začali ešte v 80. rokoch minulého storočia.

The Nobel Prize

Foto: The Nobel Prize

Vo svojej práci sa ponorili do rôznych aspektov bankového systému. Okrem iného dokázali vysvetliť, čo spôsobuje zraniteľnosť bánk a ich nestabilitu, prečo sa finančné krízy predlžujú a ako by sa vo svetle týchto rizík mohol bankový systém stať bezpečnejším.

Kto sú výhercovia ceny

Meno prvého z výhercov tohtoročnej Nobelovej ceny je dnes vo finančnom svete už takpovediac legendou. Ben S. Bernanke (68) bol šéfom FED v rokoch 2006 až 2014, keď viedol americkú centrálnu banku a reagoval na kolaps finančného systému a následnú hlbokú globálnu hospodársku krízu v roku 2008.

Bol to práve Bernanke, kto rozhodol o tom, aby FED znížil kľúčové úrokové sadzby k nule a bol priekopníkom v používaní kvantitatívneho uvoľňovania v snahe zabrániť tomu, aby sa kríza v roku 2008 zmenila na zopakovanie veľkej hospodárskej krízy z 30. rokov 20. storočia. Dnes Bernanke učí na Brookingsovom inštitúte vo Washingtone.

Ďalšími dvoma laureátmi sú profesori ekonómie – Douglas W. Diamond (68) z Chicagskej univerzity a Philip H. Dybvig (67) z Washingtonskej univerzity v St. Louis, ktorí vytvorili model, ktorý dnes predstavuje základ modernej bankovej regulácie.

„Výsledky výskumu troch ekonómov sa navzájom posilňujú,“ uviedol Nobelov výbor vo svojich podkladových dokumentoch o cene a dodal: „Spoločne ponúkajú dôležité poznatky o prospešnej úlohe, ktorú banky zohrávajú v ekonomike, ale aj o tom, ako ich zraniteľnosť môže viesť k ničivým finančným krízam.“

„Nobelova“ cena za ekonómiu

Nobelova cena za ekonómiu v skutočnosti nie je klasickou Nobelovou cenou. Je to cena Švédskej ríšskej banky za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobela. S ostatnými Nobelovými cenami má spoločné akurát spojenie so zakladateľovým menom, no nejde o jednu z cien, ktoré ustanovil vo svojom testamente v roku 1895. Túto cenu zaviedla Švédska ríšska banka až v roku 1968 pri 300. výročí svojho založenia, keď prostredníctvom daru prispela Nobelovej nadácii. Cena sa však spravuje spolu s Nobelovými cenami a laureáti sú vyhlásení za laureátov Nobelovej ceny, pričom si cenu preberajú na rovnakom ceremoniáli. Súčasťou ceny je zlatá medaila a finančná odmena vo výške 10 miliónov švédskych korún (približne 1 milión eur), ktorá sa bude tento rok deliť medzi troch výhercov.

Odborník na krízy

Nobelov výbor sa rozhodol udeliť cenu za raný výskum ekonómom, vrátane vplyvnej práce Bernankeho z roku 1983, ktorá vysvetlila, ako môže krach bánk spôsobiť finančnú krízu a nie byť len jej dôsledkom. Hoci sa Nobelova cena zvyčajne udeľuje akademikom a nie politikom, Bernanke bol v akademických kruhoch všeobecne známy už pred svojím pôsobením vo FEDe práve za svoj výskum veľkej hospodárskej krízy.

Podľa tlačovej správy výboru jeho výskum položil základy súčasného chápania postavenia bánk vo svete a našiel odpovede na niekoľko zásadných otázok o bankách: „Ak bankový kolaps môže spôsobiť toľko škôd, dokázali by sme fungovať aj bez nich? Musia byť banky také nestabilné? Ako môže spoločnosť zlepšiť stabilitu bankového systému? Prečo následky bankovej krízy trvajú tak dlho?

Hlavnou hypotézou Bernankeho práce je konflikt – v prípade nečakaných výdavkov chcú mať  sporitelia okamžitý prístup k svojim peniazom. Na druhej strane dlžníci, ktorí v banke čerpajú úver, potrebujú vedieť, že nebudú nútení predčasne splatiť svoje pôžičky. Tieto situácie predstavujú základný problém, ktorý spôsobuje, že banky sú voči otrasom zraniteľné.

Nočná mora každého bankára

Najdôležitejším faktorom nestability je podľa Bernankeho výskumu existencia takzvaného behu na banku (bank run). Ide o situáciu, pri ktorej klienti stratia dôveru v banku, pretože si myslia, že je alebo sa čoskoro stane insolventnou a začnú hromadne vyberať svoje vklady.

Beh vyvolaný nesprávnymi informáciami môže viesť k bankrotu aj dovtedy bezproblémovej banky, pretože žiaden finančný dom nikdy nemôže vyplatiť všetky vklady naraz. Práve kvôli existencii tohto fenoménu je bankový systém považovaný za nestabilný a je len v rukách štátu, aby zastával post veriteľa poslednej inštancie.

„Prostredníctvom štatistickej analýzy a výskumu historických prameňov Bernanke ukázal, akú rozhodujúcu úlohu zohrali zlyhávajúce banky v globálnej depresii v 30. rokoch minulého storočia počas najhoršej hospodárskej krízy v modernej histórii. Okrem toho jeho analýza ukázala, prečo boli behy na banky hlavným dôvodom toho, že táto kríza bola taká dlhá a vážna,“ uvádza sa v správe akadémie. Aj vďaka tomuto výskumu je dnes oveľa lepšie pochopiteľná dôležitosť dobre fungujúcej bankovej regulácie.

Položili základ bankovej regulácie

Diamond aj Dybvig boli ocenení za svoju ranú tvorbu z roku 1983, v ktorej písali o rizikách spojených s transformáciou splatnosti, teda o procese, v ktorom banky menia krátkodobé pôžičky na dlhodobé. Ukázali, ako takýto proces môže banky vystaviť náhlym a panickým výberom zo strany klientov, ak neexistuje poistenie vkladov alebo iná ich ochrana.

Spolupracovali tiež na vývoji teoretických modelov vysvetľujúcich, prečo banky existujú a ako sú kvôli svojej úlohe v spoločnosti zraniteľnými voči fámam o ich blížiacom sa kolapse, a ako môže spoločnosť túto zraniteľnosť znížiť. „Tieto poznatky tvoria základ modernej bankovej regulácie,“ uvádza akadémia.

Model zachytáva centrálne mechanizmy bankovníctva, ako aj jeho slabé stránky. Je založený na predpoklade, že domácnosti si ušetria časť svojich príjmov a zároveň potrebujú mať možnosť vybrať si svoje peniaze, kedykoľvek si to želajú. To, že sa to nedeje v každej domácnosti súčasne, umožňuje investovať peniaze do projektov, ktoré potrebujú financovanie. Tvrdia preto, že banky sa javia ako prirodzení sprostredkovatelia, ktorí pomáhajú spoločnosti pri prelievaní likvidity zo strany, ktorá ju v danom momente nepotrebuje, na stranu, ktorá ju potrebuje.

„Výskum zostáva jedným z najjasnejších a najkrajších článkov v modernej ekonómii,“ povedal ekonóm z Harvardskej univerzity Kenneth Rogoff pre portál New York Times.

Vplyv na aktuálnu nepriaznivú ekonomickú situáciu

Možno to nie je náhoda, že práve tento rok vyhral Nobelovu cenu výskum o krízach. Vojna na Ukrajine, inflácia a energetická kríza spôsobujú, že akciové trhy zažívajú od začiatku roka 2022 mimoriadne turbulentné obdobie. Hoci k finančnej kríze podľa oficiálnej definície v tomto roku zatiaľ nedošlo, viaceré svetové ekonomiky už teraz čelia recesii, pričom vyriešenie a zlepšenie aktuálnej situácie zostáva v nedohľadne.

Nikdy neviete, čo sa napokon stane

Práve to, ako vidia dnešnú nestabilitu laureáti a odborníci na krízy, bolo jednou z kľúčových tém na tlačovej konferencii po odovzdávaní Nobelovej ceny za ekonómiu. Diamond povedal, že svet je teraz lepšie pripravený na akékoľvek finančné otrasy ako počas finančnej krízy v roku 2008, pretože „nedávne spomienky na túto krízu a regulačné zlepšenia spôsobili, že je bankový systém menej zraniteľný“.

Na otázku, či má dnes vzhľadom na nedávne turbulencie nejaké varovania pre banky a vlády, vyhlásil, že finančná kríza nastane, keď ľudia začnú strácať dôveru v stabilitu systému.

„V obdobiach, keď sa veci dejú neočakávane, napríklad pri rýchlorastúcich nominálnych úrokových sadzbách na celom svete, je zrejmé, že to v systéme vyvolá obavy,“ uviedol ďalej a dodal: „Najlepšou radou je byť pripravený, a uistiť sa, že vaša časť bankového sektora je vnímaná ako zdravá, a na zmeny v menovej politike reaguje uváženým a transparentným spôsobom.

Bernanke zase dostal otázku, ako sa ich výskum vzťahuje na súčasnú situáciu. „Určite nie sme v rovnakej situácii, ako sme boli pred 14 rokmi,“ povedal o stave finančného systému v USA. „Napriek tomu jednou z lekcií môjho života je, že nikdy neviete, čo sa napokon stane,“ uviedol na záver. Tretí laureát Nobelovej ceny P. H. Dybvig sa na konferencii nezúčastnil.

logo
Prečítajte si tiež:
23.4.2024 Redakcia FinReport

Ako získať vodičské oprávnenie s finančným príspevkom od štátu

Získať vodičské oprávnenie na Slovensku nie je veru lacnou záležitosťou. Mladí ľudia, ktorí sú v opatere centier pre deti a rodiny, po ...

23.4.2024 Martin Jamnický

Do dražby smeruje unikátna zbierka mincí, jej hodnota môže prekonať 5 miliónov eur

Zberatelia aj investori by mali zbystriť pozornosť. Do dražby putuje celoživotná zbierka významného zberateľa MUDr. Václava Brunu. ...

23.4.2024 Redakcia FinReport

Spotrebiteľská organizácia varuje pred sťahovaním aplikácie Temu

Používanie niektorých mobilných aplikácií môže byť vyslovene škodlivé nielen pre váš mobilný telefón, ale aj pre bankový účet, s ...

23.4.2024 Redakcia FinReport

VÚB banka: Vedenie účtu aj narábanie s hotovosťou budú drahšie

VÚB je ďalšou bankou pôsobiacou na slovenskom finančnom trhu, ktorá ohlásila zmeny v cenníku svojich služieb. Vychádza z nich, že klienti ...

23.4.2024 Zuzana Fryč

Výber PZP nemusí byť len o nízkej cene, dá sa z neho vyťažiť oveľa viac

Pri výbere povinného zmluvného poistenia (PZP) často rozhoduje čo najnižšia cena, keďže mnohí túto poistku považujú len za zákonnú ...

22.4.2024 Robert Juriš

Predaj bytov v Bratislave zaznamenal prvé oživenie od roku 2022, ceny stagnujú

Začiatok tohto roka sa na bratislavskom trhu s nehnuteľnosťami niesol v znamení mierneho oživenia. Počas prvých troch mesiacov 2024 sa ...

16.4.2024 Martin Jamnický

Vietnamskú podnikateľku Truong My Lan odsúdili na smrť za podvod vo výške 44 miliárd dolárov

Súd vo vietnamskom Hočiminovom meste odsúdil na smrť miestnu podnikateľku v oblasti nehnuteľností Truong My Lan. Obvinená bola z jedného z ...

15.4.2024 Redakcia FinReport

Kristalina Georgievová: Šéfkou Medzinárodného menového fondu zostane aj ďalších päť rokov

Staronovou šéfkou Medzinárodného menového fondu aj počas nasledujúcich piatich rokov zostane Kristalina Georgievová. Výkonná rada MMF ...

15.4.2024 Redakcia FinReport

Peter Kažimír: Jún 2024 je vhodnou príležitosťou na zníženie úrokových sadzieb

Inflácia na Slovensku je aktuálne o niečo nižšia ako priemer krajín eurozóny. „Je to skvelá správa pre ľudí a ekonomiku u nás a v celej ...

12.4.2024 Redakcia FinReport

Tomáš Braverman: Nový riaditeľ zážitkového portálu Slevomat

Novým šéfom portálu Slevomat sa v lete tohto roku stane bývalý šéf skupiny Heureka Group Tomáš Braverman. Na pozícii vystrieda Ladislava ...

10.4.2024 Redakcia FinReport

Tewfik Sabongui sa stal novým výkonným riaditeľom spoločnosti Colliers pre Slovensko

Spoločnosť Colliers, ktorá pôsobí aj v oblasti investičného manažmentu, oznámila, že jej súčasný managing partner v Českej republike ...

9.4.2024 Redakcia FinReport

Miroslav Boublík: Na čele Across Private Investments vystriedal Petra Jakubičku

Na uvoľnenú pozíciu Chief Executive Officer spoločnosti Across Private Investments nastúpil Miroslav Boublík. Tento manažér s ...

5.4.2024 Redakcia FinReport

Citibank vymenovala Jana Melichara za nového generálneho riaditeľa pre Slovenskú republiku

Citibank Europe vymenovala Jana Melichara do funkcie Citi Country Officer (CCO) and Banking Head pre Slovensko a do funkcie Branch Manager pre ...

4.4.2024 Redakcia FinReport

Zakladateľa kryptoburzy Thodex Fatiha Ozera odsúdili na 11 196 rokov väzenia

Bývalý šéf neúspešnej tureckej kryptomenovej burzy Thodex Faruk Fatih Ozer (30) nastúpil na doživotný trest odňatia slobody po tom, ako bol ...

29.3.2024 Redakcia FinReport

Pav Gill: Whistleblower z kauzy Wirecard spustil novú oznamovaciu platformu Confide

Muž, ktorý pomohol odhaliť machinácie predchádzajúc „strate“ 1,9 miliardy eur a krachu nemeckej finančnej spoločnosti Wirecard, má nový ...

19.3.2024 Redakcia FinReport

Novou členkou predstavenstva bratislavského Volkswagenu je Agnieszka Olendereková

Trojčlenné predstavenstvo spoločnosti Volkswagen Slovakia má novú tvár. Posilou je Poľka Agnieszka Olendereková. Na pozícii členky ...

13.3.2024 Redakcia FinReport

Šéfom spoločnosti Coca-Cola pre Česko a Slovensko sa stal Martin Binder

Novým generálnym riaditeľom spoločnosti Coca-Cola pre Českú republiku a Slovensko sa stal Martin Binder. Vo funkcii nahradil Zbyňka Kovářa. ...

11.3.2024 Robert Juriš

Christine Lagardová: Úrokové sadzby možno znížime v júni 2024

Napriek poklesu inflácie v dvadsiatke krajín eurozóny na úroveň 2,6 %, čo už je blízko dlhodobému dvojpercentnému cieľu, ECB naďalej ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay