Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

TOP 7 najlepšie zarábajúcich spevákov: Vedie Madonna pred Céline Dionovou a Michaelom Jacksonom

Dominik Horváth Lídri Poslať

O spevákoch sa často hovorí, že raz skončia na mizine. No existuje veľa výnimiek, ktoré predávajú milióny hudobných nosičov po celom svete, stali sa medzinárodne uznávanými ikonami, a zároveň si dokázali zarobiť obrovský majetok. Okrem toho mnoho z nich použilo peniaze zarobené spevom a investovalo do umenia, nehnuteľností alebo do akcií spoločností. My sme si pre vás pripravili zoznam historicky najbohatších spevákov, z ktorých sa stali superhviezdy, a vďaka tomu aj neuveriteľne zbohatli.

Madonna

Foto: Getty Images

1) Madonna

Majetok: 880 miliónov dolárov

Madonna Louise Cicconeová, známa ako Madonna, je jednou z najznámejších a najvplyvnejších celebrít hudobného priemyslu. Hlavne pre svoj dynamický a kontroverzný vizuál je Madonna od 80. rokov minulého storočia často označovaná ako kráľovná popu.

Svoju úspešnú kariéru začala už v roku 1982, keď sa jej debutový singel Holiday stal celosvetovým hitom. Do roku 1984, keď vyšiel jej druhý album Like A Virgin, Madonnin štýl obliekania uchvátil celý svet a mnohé mladé ženy ho začali kopírovať.

Od roku 1985 bola trajektória Madonny k superhviezde a svetovému uznaniu nezastaviteľná. Like A Virgin bol albumom číslo jeden vo väčšine Európy, Veľkej Británie a USA, a predalo sa z neho viac ako 21 miliónov kópií.

Madonna počas svojej doterajšej kariéry vydala 14 štúdiových albumov, účinkovala na 11 koncertných turné a hrala v 17 filmoch. Okrem toho ju Americká asociácia nahrávacích priemyselných odvetví zaradila k najpredávanejším umelcom 20. storočia a vďaka 64,5 milióna predaných albumov je druhou najpredávanejšou speváčkou v USA.

Na celosvetovom trhu predala viac ako 300 miliónov platní a je najpredávanejšou ženskou umelkyňou všetkých čias. Získala 7 z 28 nominácií na ceny Grammy, 20 zo 68 nominácií na MTV Video Music Awards a je prvou ženskou umelkyňou, ktorá získala cenu Video Vanguard Award za celoživotné zásluhy. V roku 2008 sa stala členkou Rock and rollovej siene slávy.

2) Céline Dionová

Majetok: 800 miliónov dolárov

Céline Dionová je slávna kanadská speváčka, herečka, skladateľka a podnikateľka. Hneď jej prvý album La Voix du bon Dieu ju preslávil a stal sa v Kanade hitom číslo 1. Medzinárodnú pozornosť upútala v roku 1982, keď získala Cenu najlepšej interpretky na svetovom festivale v Tokiu. Kým dovŕšila 18 rokov, nahrala deväť francúzskych albumov a získala niekoľko prestížnych ocenení.

Jej skutočný medzinárodný úspech prišiel v roku 1992 s animovaným filmom Kráska a zviera, v ktorom spolu s Peabom Brysonom naspievala titulnú skladbu. V roku 1996 vydala svoj štvrtý album v angličtine s názvom Falling Into You, ktorý jej získal ceny Grammy za album roka a najlepší popový album.

V rokoch 2000 až 2010 bola Céline Dionová najlepšie zarábajúcou speváčkou na svete. Vďačí za to hlavne lukratívnemu vystupovaniu v Las Vegas v rokoch 2011 až 2019. Len na predaji vstupeniek zarobila 350 miliónov dolárov. V Las Vegas vystupovala 70-krát za rok a za každý koncert dostala 500-tisíc dolárov.

Céline je tiež známa svojou charitatívnou činnosťou. Dlhodobo prispieva Kanadskej nadácii pre cystickú fibrózu. Taktiež darovala viac ako 1,5 milióna dolárov obetiam hurikánu Katrina a 1 milión dolárov obetiam ázijského cunami v roku 2004.

Celkovo získala 5 cien Grammy, 12 World Music Awards, 7 American Music Awards a mnoho ďalších ocenení. Jej piesne získali tiež dve Academy Awards a tri Zlaté glóbusy.

3) Michael Jackson

Majetok: 750 miliónov dolárov

Michael Joseph Jackson, ôsme dieťa azda najslávnejšej hudobnej rodiny všetkých čias, sa narodil v roku 1958. Mal len sotva 7 rokov, keď sa pridal k svojim bratom, s ktorými začal vystupovať ako skupina Jackson 5. Koncom 60. až začiatkom 70. rokov sa Michael začal presadzovať ako sólový umelec a vydal sólové albumy, ako Ben (1972), Music & Me (1973) a Forever Michael (1975).

V roku 1979 sa Michael presťahoval do New Yorku a vydal album Off the Wall, z ktorého sa zrodila hitparádová skladba Don’t Stop ‘Til You Get Enough. Vydanie šiesteho albumu Thriller v roku 1982 rýchlo upevnilo Michaelovu slávu, pričom sa stal známym pre svoj jedinečný talent v tanci aj speve. Album Bad, vydaný v roku 1987 po päťročnej prestávke, zaznamenal obrovský úspech a celosvetovo sa ho predalo viac ako 45 miliónov kópií. Jeho ďalší úspešný album Dangerous vydaný v roku 1991 bol 7-krát platinový a predal po celom svete cez 30 miliónov kópií.

Z 35 nominácií na cenu Grammy získal Jackson 13. Z celkového počtu 244 nominácií na rôzne hudobné ceny získal 152 ocenení. Aj po jeho smrti v roku 2016 má majetok Michaela Jacksona odhadovanú hodnotu viac ako 750 miliónov dolárov. Tá sa má ešte zvýšiť s plánovanou premiérou muzikálu MJ: The Musical na konci roku 2021. Vo svojom závete rozdelil svoj majetok na tri časti: 40 % nechal svojim trom deťom, ďalších 20 % išlo na rôzne detské charity a zvyšných 40 % dostala jeho matka Katherine.

4) José Iglesias

Majetok: 600 miliónov dolárov

Julio José Iglesias de la Cueva, španielsky spevák, ktorý sa preslávil najmä vďaka svojmu zamatovému hlasu, sa narodil v roku 1943. Pred tým, ako sa stal spevákom, bol profesionálnym futbalistom.

Julio je jedným z najúspešnejších spevákov v španielskom jazyku. Predal 100 miliónov platní po celom svete v 14 jazykoch. Počas svojej kariéry odohral viac ako 5-tisíc koncertov pre viac ako 60 miliónov ľudí na piatich kontinentoch.

Neskôr sa presťahoval do Miami, kde podpísal zmluvu s CBS International a začal písať piesne v angličtine, francúzštine, portugalčine a nemčine. Potom vydal svoj prvý anglický album Begin the Beguine, ktorý sa dostal na prvé miesto v Spojenom kráľovstve. Počas svojej kariéry vydal viac ako 40 albumov a v roku 2013 bol dokonca ocenený ako najobľúbenejší medzinárodný umelec na svete.

Najväčšiu časť jeho majetku tvorí portfólio nehnuteľností po celom svete s hodnotou medzi 200 – 300 miliónmi dolárov. Zaujímavosťou je, že Iglesias a návrhár oblečenia Oscar de la Renta (spolu s ďalšími investormi) spoluvlastnia hlavné letisko Punta Cana v Dominikánskej republike.

Julio získal dve ceny Grammy a niekoľko desiatok iných ocenení. Od roku 1985 má svoju hviezdu na hollywoodskom chodníku slávy. Je otcom Enrique Iglesiasa, tiež veľmi populárneho americko-španielskeho speváka.

5) Beyoncé

Majetok: 550 miliónov dolárov

Beyoncé Giselle Knowlesová sa narodila v roku 1981. Najskôr sa preslávila so svojou dievčenskou skupinou Destiny's Child. Ich druhý štúdiový album The Writing's on the Wall získal dve ceny Grammy a v USA predal viac ako osem miliónov kópií. Ich tretí štúdiový album Survivor sa dostal na prvé miesto v rebríčku Billboard 200.

Beyoncé opustila skupinu začiatkom roku 2000 a v roku 2003 uviedla na trh svoj sólový album s názvom Dangerously in Love. V roku 2010 opäť ovládla Grammy a získala šesť cien, vrátane najlepšej piesne roka, najlepšieho ženského popového vokálneho výkonu a najlepšieho súčasného R&B.

Zaujímavosťou je jej koncert v roku 2015. Beyoncé bola najatá vtedajším generálnym riaditeľom spoločnosti Uber Travisom Kalanickom na súkromný koncert pre zamestnancov spoločnosti. Za koncert jej ponúkol 6 miliónov dolárov. Namiesto výplaty v hotovosti požiadala o vyplatenie v akciách spoločnosti. V súčasnosti majú jej akcie hodnotu viac ako 25 miliónov dolárov.

Beyoncé doteraz predala viac ako 100 miliónov platní. Je najčastejšie nominovanou speváčkou na cenu Grammy s celkovým počtom 24 víťazstiev. Do dnešného dňa nazbierala aj 24 cien MTV Music Video Awards. Z 804 nominácií počas svojej kariéry získala 418 ocenení.

6) Sir Elton John

Majetok: 500 miliónov dolárov

Sir Elton Hercules John je spevák, skladateľ a hudobník. Jeho sláva pretrváva už viac ako 50 rokov a Eltonove piesne dnes poznajú takmer všetky generácie. Predal viac ako 300 miliónov platní a na svojom konte má viac ako 50 najlepších hitov v britskej hitparáde jednotlivcov a americkom rebríčku Billboard 100. Vyprodukoval aj sedem po sebe idúcich albumov číslo jeden v USA.

Úspechy zožal aj v muzikáloch, komponoval pre Levieho kráľa, Aidu a Billy Elliot the Musical. Pesnička Candle In The Wind, napísaná na počesť princeznej Diany, predala viac ako 33 miliónov kópií a patrí jej titul najpredávanejšieho singla v histórii britskej a americkej hitparády. Elton je tiež známy ako jeden z najneznámejších zberateľov umenia zo sveta celebrít. Jeho zbierka má v súčasnosti odhadovanú hodnotu okolo 200 miliónov dolárov a obsahuje kúsky od Mapplethorpa, Warhola, Basquiata, Haringa, Damiena Hirsta a mnohých ďalších.

Sir Elton John doteraz získal päť cien Grammy, päť cien Brit Awards, dve Academy Awards a dva Zlaté glóbusy. Zo 67 nominácií na hudobné ceny získal 30 ocenení.

7) Mariah Careyová

Majetok: 320 miliónov dolárov

Mariah Careyová, narodená v roku 1969, je celosvetovou senzáciou a drží rekord v počte singlov číslo jedna sólového umelca. Jej najúspešnejšie piesne Hero, Without You, All I Want For Christmas Is You a One Sweet Day sa umiestnili na popredných miestach amerického rebríčka Billboard 100.

Počas svojej kariéry predala viac ako 200 miliónov platní po celom svete, čo z nej robí jednu z najpredávanejších hudobných umelkýň všetkých čias. Jej najúspešnejšia pesnička All I Want For Christmas Is You sa stala jedným z najpredávanejších a najziskovejších singlov hudobnej histórie. Pieseň figuruje v desiatkach vianočných filmov a pre Careyovú generuje honoráre vo výške asi 600-tisíc dolárov ročne.

V roku 2012 zarobila 18 miliónov dolárov za účinkovanie v jednej sezóne televíznej šou American Idol. Je druhou najpredávanejšou ženskou umelkyňou všetkých čias. Mariah tiež získala päť cien Grammy a z 377 nominácií na všetky hudobné ceny získala 337 ocenenítri uvedenia do siene slávy.

logo
Prečítajte si tiež:
21.1.2024 Redakcia FinReport

Top 7 finančných hriechov, ktoré vás pripravia o peniaze

Vlastniť dostatok peňazí na pokrytie pohodového života a občas aj po troche luxusu túži zrejme úplne každý. Nie všetci sa však vo ...

20.10.2022 Andrej Vida

TOP 11 rád, ako môžete ušetriť na energiách vo svojej domácnosti – 1. časť

Otázka nárastu nákladov na energie je už niekoľko mesiacov aktuálna vo všetkých európskych krajinách. Týka sa to, samozrejme, aj nás. ...

13.8.2022 Naďa Černá

TOP 7 najväčších ekonomických kríz v histórii ľudstva

Finančné krízy sú ekonomický jav, ktorý sa v histórii ľudstva vyskytol už niekoľkokrát. Aj v súčasnosti stojíme na prahu jednej, o ...

6.8.2022 Naďa Černá

TOP 6 praktických rád, ako ušetriť financie

Ceny za energie a potraviny neustále stúpajú. Mnohých ľudí to núti zamyslieť sa nad možnosťami, ako ušetriť, respektíve ako zbytočne ...

9.6.2022 Redakcia FinReport

TOP 10 praktických rád, ako ušetriť na poplatkoch v banke

Viaceré banky zvýšili poplatky pre klientov a ďalšie zdražovanie v sadzobníkoch ohlásili aj od mája a júna 2022. Preto je dobré vedieť, ...

28.5.2022 Redakcia FinReport

Toto je 5 základných pravidiel, ako naučiť deti zaobchádzať s peniazmi

Čo sa v mladosti naučíš, v starobe akoby si našiel. Známe príslovie platí pri nakladaní s financiami dvojnásobne. Deti, ktoré si do ...

15.4.2022 Redakcia FinReport

Inflácia pohlcuje úspory, preto je dobré vedieť, ako ich ochrániť pred znehodnotením

Slováci majú v bankách uložených viac ako 40 miliárd eur, ktoré postupne pohlcuje inflácia. Všetky peniaze na bežných účtoch strácajú ...

3.4.2022 Redakcia FinReport

TOP 5 tipov, ako ochrániť svoje peniaze pred prudko rastúcou infláciou

Inflácia na Slovensku v roku 2022 vyskočila nad 8 %. Rast cien tovarov a služieb je výsledkom súhry viacerých faktorov. Príčinou je najmä ...

15.1.2022 Dominik Horváth

V čele najväčších technologických spoločností stoja lídri z Indie

V priebehu posledných dvoch desaťročí sa viacerí generálni riaditelia s indickými koreňmi dokázali presadiť v celosvetovom rebríčku ...

14.1.2022 Redakcia FinReport

TOP 4 spôsoby, ako môžu veľké firmy prispieť k zelenšej planéte

Téma ekológie a udržateľnosti v ekonomike a podnikaní je v súčasnosti už takmer rovnako dôležitá ako téma zisku a prosperity. ...

24.12.2021 Robert Juriš

Aukcie: Rebríček TOP 10 komerčne najúspešnejších maliarov, ktorých obrazy vydražili za stámilióny eur

Mnohé slávne obrazy majú nielen estetickú a umeleckú hodnotu. Stávajú sa tiež predmetom dražieb, a teda investícií zberateľov umenia či ...

4.12.2021 Naďa Černá

Psychológia peňazí: TOP 9 tipov pre správne finančné rozhodnutia

Správne hospodárenie s financiami je často diskutovanou témou. Nakupovanie nepotrebných vecí a zbytočné míňanie peňazí trápi mnohých ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay