Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

TOP 7 investorov: Dlhé roky sa im darilo dosahovať výsledky ako nikomu inému, až sa stali legendou

Dominik Horváth Lídri
SK
EN
Poslať

Najznámejší investori sú ako rockové hviezdy finančného sveta. Majú dlhoročnú schopnosť svojimi geniálnymi rozhodnutiami porážať trh, čo im v priebehu ich investičnej kariéry prinieslo veľkú slávu a úspech. Títo investori sa veľmi líšia v stratégiách a filozofiách, ktoré uplatňovali pri svojom obchodovaní. Niektorí prišli s novými a inovatívnymi spôsobmi analýzy, zatiaľ čo iní si vyberali cenné papiere takmer výlučne inštinktom. V čom sa títo investori nelíšia, je ich schopnosť zarobiť milióny, často až miliardy. My sme si pre vás pripravili zoznam najznámejších investorov z minulosti aj prítomnosti.

image

Foto: Getty Images / Financial Report

1) Benjamin Graham

Rekord: 21 % ročne po dobu 20 rokov

Benjamin GrahamUčiteľ Warrena Buffeta a jeden z najznámejších investorov všetkých čias. Ben Graham vynikal ako investičný manažér aj ako finančný pedagóg. Bol autorom knihy Inteligentný investor, ktorá sa dodnes považuje za bibliu moderného investovania. Okrem nej napísal aj ďalšie investičné bezkonkurenčné klasiky, ktoré sa dodnes používajú na hodinách ekonómie. Je tiež všeobecne uznávaný ako otec dvoch základných investičných disciplín – fundamentálnej analýzy akcií a hodnotového investovania.

Podstatou Grahamovho hodnotového investovania je predpoklad, že investor by mal kupovať len podhodnotené akcie. Inými slovami, nakupoval akcie pod ich účtovnou hodnotou a trpezlivo čakal, kým ich hodnota stúpne. Veril, že z hľadiska dlhodobého časového horizontu 10 až 20 rokov sa takéto akcie ukážu ako ziskové, a krátkodobé pohyby cien smerom nadol sú pre inteligentného investora zanedbateľné.

Grahamov investičný štýl je charakteristický dlhodobým študovaním súvah spoločností, do ktorých investuje, pričom si vyberal zásadne spoločnosti s nízkym dlhom, dostatočnými hotovostnými tokmi a dlhoročnou históriou výplaty dividend.

2) Warren Buffet

Rekord: 23 % ročne po dobu 54 rokov

Warren BuffetWarren Buffett, prezývaný ako „Veštec z Omahy“, je považovaný za jedného z najúspešnejších investorov v histórii. Je najznámejším študentom Benjamina Grahama. Aj keď Graham položil základy hodnotového investovania, až Buffet ich celosvetovo preslávil. Buffet si cestu k investovaniu našiel už v mladosti, svoju prvú akciu kúpil, keď mal iba 11 rokov.

Buffetov investičný štýl je veľmi podobný štýlu jeho učiteľa. Aj on veril v hodnotové investovanie s dlhodobým horizontom a nerád sa púšťal do rizikových investícií. Je tiež známym odporcom finančných derivátov, kryptomien a iných rizikových cenných papierov. Najradšej investuje do overených spoločností s dlhodobou históriou, ako sú napríklad Coca-Cola, Bank of America alebo Apple.

Jeho spoločnosť Berkshire Hathaway patrí k 50 najväčším spoločnostiam na svete. Pôvodne textilnú firmu dokázal pretransformovať na holdingovú spoločnosť, ktorá pôsobí v poisťovníctve, energetike a priemysle, a ktorej trhová hodnota dnes presahuje 637 miliárd dolárov. Buffetova trpezlivosť a disciplína mu priniesli majetok cez 101 miliárd dolárov a v súčasnosti patrí do prvej desiatky najbohatších ľudí na svete.

3) Peter Lynch

Rekord: 29,2 % ročne po dobu 13 rokov

Peter LynchPeter Lynch bol známy ako manažér fondu Fidelity Magellan, jedného z najväčších podielových fondov v Amerike. Počas 13 rokov pôsobenia vo funkcii manažéra fondu zvýšil jeho hodnotu z 20 miliónov dolárov na viac ako 14 miliárd dolárov. Je tiež známym autorom viacerých bestsellerov z oblasti investovania, jeho najznámejšia kniha je One Up on Wall Street.

Lynchov investičný štýl bol charakteristický tým, že rád vlastnil desiatky až stovky akcií naraz. Veril totiž, že tak zvyšuje šancu na nájdenie aspoň jednej alebo aj viacerých skutočne výnimočných akcií. Takíto víťazi mu potom pokryli aj prípadné straty z ostatných spoločností.

Bol tiež známym skeptikom elitárstva na Wall Street. Veril, že aj obyčajný človek dokáže poraziť trh, ak strávi dostatočne veľa času skúmaním finančných dokumentov spoločností. Odmietal tvrdenia, že investovanie je určené len pre horných niekoľko percent, a preto podporoval aj malých investorov.

Podľa neho bežný človek nie je zahltený stovkami informácií ako portfólio manažéri, a ak si všíma, čo sa deje okolo neho, dokáže poraziť profesionálov, ku ktorým sa tieto informácie dostávajú často až príliš neskoro.

4) Carl Icahn

Rekord: 31 % ročne po dobu 43 rokov

Carl IcahnIcahn patrí k najznámejším „korporátnym nájazdníkom“, ako sa v 70. a 80. rokoch minulého storočia označovali investori zameraní na násilné akvizície spoločností. Icahn sa zameriaval na podhodnotené spoločnosti so zlým vedením, v ktorých postupne zvyšoval svoj podiel, až kým sa nestal väčšinovým vlastníkom. Potom prepustil väčšinu vedenia a zaviedol výrazné škrty v rozpočtoch spoločností. Ak sa spoločnosť do niekoľkých rokov nepozviechala, tak ju celú rozpredal konkurencii.  

Za svoj agresívny finančný štýl si vyslúžil prezývku finančného žraloka, ktorý sa nezastaví pred ničím. V súvislosti s ním je najviac známy takzvaný Icahnov zdvih. Tento jav opisuje prudký nárast cien akcií spoločnosti, ktorý sa zvyčajne stane len preto, lebo Icahn začne kupovať akcie spoločnosti, o ktorej sa domnieva, že je zle riadená.

Medzi jeho najznámejšie obchody patrí akvizícia leteckej spoločnosti TWA. Po získaní úplnej kontroly nad TWA sa rozhodol zbaviť sa všetkých aktív spoločnosti a vyprázdnil dôchodkové fondy pre zamestnancov. Celkovo na tomto obchode zarobil 469 miliónov dolárov za necelé tri roky. Tento obchod sa stal inšpiráciou pre známy film Wall Street z roku 1987, v ktorom si postavu Gordona Gekka, alias Carla Icahna, zahral slávny Michael Douglas.

5) George Soros

Rekord: 20 % ročne po dobu 40 rokov

George SorosGeorge Soros bol majstrom v odhade hospodárskych trendov so zameraním na pozície v dlhopisoch a menách. Ako investor bol Soros krátkodobým špekulantom, ktorý uzatváral obrovské stávky na smerovanie finančných trhov. V roku 1973 založil spoločnosť Soros Fund Management, z ktorej sa nakoniec stal známy Quantum fond.

Jeho investičný štýl je známy svojou globálnou makrostratégiou, filozofiou zameranou na uzatváranie masívnych jednosmerných stávok na pohyby menových kurzov, cien komodít, akcií, dlhopisov a ďalších aktív na základe makroekonomickej analýzy.

Jeho asi najznámejším obchodom je položenie britskej libry. Soros začiatkom 90. rokov uzavrel stávku v hodnote niekoľkých miliárd dolárov na to, že britská libra počas jediného obchodného dňa významne stratí svoju hodnotu. K tomuto pádu dopomohol tým, že zamenil niekoľko miliárd libier za nemecké marky, kvôli čomu začala cena libry klesať. Soros v podstate priamo bojoval s britským systémom centrálneho bankovníctva, ktorý sa snažil umelo udržať cenu libry. Na tomto obchode zarobil viac ako jednu miliardu dolárov a vyslúžil si prezývku „Muž, ktorý položil Anglickú národnú banku“.

6) Bill Ackman

Rekord: 70 % za rok 2020

Bill AckmanBill Ackman je známy ako zakladateľ fondu Pershing Square Capital Management. Za sebou má pôsobivé výnosy a jedným z kľúčov k jeho trvalému úspechu je jeho prístup k aktivistickému investovaniu. Ackman nakupuje veľké podiely v spoločnostiach, ktoré by boli podľa jeho názoru hodnotnejšie, ak by došlo k určitým prevádzkovým alebo štrukturálnym zmenám. Po získaní vplyvného podielu potom svoj vplyv použije na to, aby prinútil spoločnosť upraviť svoje podnikanie.

Rád udržiava vysoko koncentrované portfólio s najviac 10 až 15 akciami a nemá rád príliš veľkú diverzifikáciu. Táto koncentrácia mu umožňuje investovať zväčša okolo 10 miliárd dolárov do jednotlivej investície, pričom nakupuje čoraz väčšie podiely v čoraz väčších spoločnostiach. Keď si vyberá spoločnosti, rád sa zameriava na realitný priemysel. Taktiež rád vyhľadáva spoločnosti, u ktorých verí v určitý katalyzátor, ktorý vystrelí cenu akcií nahor.

Jeho asi najlepším obchodom bol hedge z decembra 2019, keď bol akciový trh na svojich maximách. Veril totiž, že v nasledujúcich mesiacoch príde k výraznému prepadu trhu. To sa potvrdilo príchodom koronakrízy. Na tejto jednej predpovedi zarobil viac ako 2,6 miliardy dolárov za menej ako jeden mesiac.

7) Catherine Woodová

Rekord: 39 % ročne po dobu 7 rokov

Catherine WoodCathie Woodová je zakladateľkou a výkonnou riaditeľkou spoločnosti ARK Invest, ktorá sa zaoberá správou viacerých ETF fondov. ARK Invest bola založená v roku 2014 a v súčasnosti spravuje viac ako 80 miliárd dolárov. Jej vlajkový fond ARK Innovation ETF fond vykázal za minulý rok 150 % návratnosť, čím prekonal 99 % fondov vo svojej kategórii.

Jej investičná stratégia sa zameriava na hľadanie nových inovácií najmä v oblasti robotiky, umelej inteligencie, ukladania energie a technológií blockchain. Okrem finančných analytikov ARK zamestnáva aj vedcov a informatikov, ktorí neustále hľadajú nové technológie s možnosťou rastu. Okrem toho dáva šancu aj mladým ľuďom, väčšina analytikov spoločnosti nemá predchádzajúce skúsenosti na Wall Street.

Je tiež veľkou podporovateľkou takzvaných rušivých technológií, teda technológií, ktoré narúšajú zaužívané zvyky v spoločnosti. Príkladom je obrovská pozícia fondu v spoločnostiach, ako sú napríklad Tesla alebo Slack. Práve Tesla patrí k najúspešnejším obchodom Catherine.

V roku 2016, keď sa cena akcií Tesly prepadla o 11 % a väčšina odborníkov predpovedala krach spoločnosti, rozhodla sa Woodová trojnásobne zvýšiť svoju pozíciu. Vďaka minuloročnému nárastu cien sa hodnota pozície fondu v Tesle zvýšila z pôvodných 6 miliárd na 26,9 miliardy dolárov, a to celé len v priebehu štyroch rokov. 

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
8.9.2021 Robert Juriš

Chýba nám základná finančná gramotnosť, aj tak sme prehnane sebavedomí

Financie sú pre Slovákov fenomén, o ktorom si myslíme, že mu rozumieme, ale v skutočnosti je pravdou úplný opak. Napriek tomu sa v otázke ...

8.8.2021 Redakcia FinReport

TOP 5 rád, ako riešiť problémy s peniazmi či platobnými kartami počas dovolenky

Tohtoročné leto sa prehuplo do svojej druhej polovice. Mnohí ľudia však majú svoju dovolenku stále ešte len pred sebou. Preto je vhodný čas ...

26.7.2021 Zuzana Mecková

TOP 7 tipov, ako na kúpu rekreačnej nehnuteľnosti. Zvážte, čo naozaj chcete a koľko ste do toho ochotní investovať

Keďže počas pretrvávajúcej pandémie koronavírusu čoraz viac ľudí potrebovalo uniknúť z bytov v mestách do voľnejšieho priestoru, dopyt ...

19.7.2021 Roland Régely

TOP 8 tipov, ako úspešne investovať a zároveň sa vyhnúť najčastejším chybám

Počet investorov na Slovensku síce rastie, no investujeme málo, slabo diverzifikujeme a často sa chceme len krátkodobo zviezť na rastovej vlne. ...

6.7.2021 Dominik Horváth

TOP 7 najzaujímavejších blockchain firiem na svete podľa magazínu Financial Report

Blockchain – nový typ technológie v súčasnosti zažíva raketový nárast a so zvyšujúcim sa dopytom stúpa aj jeho potenciál. S jeho ...

11.6.2021 Redakcia FinReport

TOP 9 rád, na čo by ste nemali zabudnúť pred aj počas cesty autom na dovolenku

Mnohí z nás obľubujú jazdu autom za dovolenkou, pretože poskytuje slobodu, voľnosť a možnosť zažiť dobrodružstvá. Zo Slovenska to máme ...

2.6.2021 Redakcia FinReport

TOP 5 rád, ako sa správne poistiť proti povodni a záplavám, aby vám poisťovňa pokryla všetky škody

Prívalové dažde a búrky s krupobitím každoročne spôsobujú nemalé škody na majetku Slovákov. Zatopené pivnice a zatečené steny, ...

25.5.2021 Zuzana Mecková

TOP 10 rád, ako hospodáriť s peniazmi po uvoľnení pandemických opatrení

Pandémia koronavírusu nám ukázala, aké dôležité je každý mesiac si niečo zo svojho príjmu odložiť. Niektorí pre pandémiu ušetrili ...

24.5.2021 Roland Régely

Slovákov hnevajú absurdné poplatky v bankách. Podľa bankárov sa týkajú len malého počtu klientov

Zriaďte si bankový účet, využívajte balík služieb a nebudete platiť nič navyše. Taká je reakcia slovenských bánk na nedávnu anketu s ...

17.5.2021 Robert Juriš

Slováci nerozumejú inflácii, ale milujú rizikové investície a často sa riadia aj odporúčaním influencerov

Slováci sa počas koronakrízy zlepšili v sporení. Podiel tých, ktorí si pravidelne odkladajú finančné prostriedky, narástol až na 82 %. ...

10.5.2021 Redakcia FinReport

TOP 7 kľúčových prekážok, ktoré je potrebné zdolať na ceste k zotaveniu sa ekonomiky

Po dlhých mesiacoch ekonomických problémov sa globálna ekonomika začala pomaly ozdravovať. Rýchlosť zotavenia sa však nebude rovnomerná a ...

29.3.2021 Redakcia FinReport

TOP 7 trendov hybridného spôsobu práce. Microsoft upozorňuje na vyčerpanosť a stratu pracovných vzťahov

Spoločnosť Microsoft uverejnila výsledky svojho každoročného prieskumu Work Trend Index 2021. Konštatuje v nich, že najzásadnejšou zmenou ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Nedostatok čipov obmedzuje výrobu v českom Škoda Auto aj v bratislavskom Volkswagene
 2. 2.
  Ľahká americká ropa aj severomorská ropa Brent zdraželi
 3. 3.
  Firmy doteraz zaplatili na dani z príjmov o vyše štyristo miliónov eur menej než minulý rok
 4. 4.
  Vývojári aplikácií vysúdili od Apple 100 miliónov dolárov. Appky v App Store však zrejme lacnejšie nebudú
 5. 5.
  Národná banka Slovenska povolila činnosť správcovskej spoločnosti Partners Asset Management