Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Susanne Hannestadová: SR má dobrý postoj k bezhotovostnému styku, no stále zaostáva

Ján Beracka Lídri Poslať

Škandinávske krajiny sú dlhodobo lídrami v oblasti finančných technológií a bezhotovostných platieb. Hotovosť hrá v severských krajinách len okrajovú úlohu. O tom, kedy sa do podobnej situácie dostane aj Slovensko, hovorí v rozhovore pre Financial Report Susanne Hannestadová, odborníčka na bezhotovostné platby z Nórska.

Zdroj foto: Deň bez hotovosti

 

 

Čo je kľúčom k úspechu bezkontaktných platieb v severoeurópskych krajinách? Čo robí Nórsko lepšie ako ostatní?

Myslím, že sme mali určitým spôsobom spoločný projekt, vznikla organizácia Nets, ktorá spája jednotlivé subjekty do siete, v rámci ktorej fungujú digitálne platby. Banky boli hnacím motorom, komunikovali s obchodníkmi a držiteľmi kariet. Hoci si banky konkurujú, tu sa vytvoril spoločný projekt, ktorý banky tvorili simultánne. 

 

Ako dlho to trvalo?

To je dobrá otázka, ťažko povedať. Na jednej strane potrebujete mať základnú technológiu, ktorá bude dobre fungovať, teda kartu a terminály. Druhým krokom je fáza vzdelávania, v ktorej je potrebné vzdelávať zákazníkov a aj obchodníkov. Ukazuje sa, že zákazníkov presvedčíte ľahšie, rýchlejšie sa adaptujú. Obchodníci sú jednoducho príliš zaneprázdnení tým, aby predali svoje produkty. Špeciálnou kategóriou, ktorá sa ťažko prispôsobuje, sú malé a stredné podniky. 

Jedna z ciest pre malé a stredné podniky môže byť, že dostanú výhodnejšie ceny, prípadne vzniknú balíky služieb. Potom aj tento segment postupne akceptuje celý systém. 

 

 

Aké problémy ostávajú v Nórsku zatiaľ nevyriešené?

Doposiaľ nevyriešenou oblasťou zostávajú nové produkty, elektronické peňaženky. Na trh ich prichádza veľa, z pohľadu klienta to môže byť rušivé, pretože ja ako zákazník zo svojho pohľadu nepotrebujem viac ako jednu. Spektrum ponúkaných elektronických peňaženiek je pritom veľké.

 

Predpokladám, že tento veľký počet peňaženiek nie je zjednotený do jedného fungujúceho systému...

Presne tak. Nakoniec sa celý systém skonsoliduje, je to proces, ktorý v tejto chvíli prebieha v škandinávskych krajinách. Pred rokom či dvoma existovalo päť alebo šesť rôznych peňaženiek, teraz sa ich počet znížil na približne dve. Myslím, že smerujeme k tomu, že zostane len jedna. 

Ďalším problémom je, že prichádzajú systémy ako Apple pay, Samsung pay a Alipay, ktoré sa stávajú vo veľkej miere globálne. My, región severských krajín, chceme, samozrejme, vyčnievať, takže musíme veľké prostriedky investovať do tohto biznisu, napríklad do marketingu. Je to nevyhnutné, aby sme boli konkurencieschopní a možno zabezpečili, že škandinávske riešenie sa stane celosvetovým. 


Považujete teda napríklad príchod Apple pay za narušenie fungujúceho systému na severe Európy?

Áno, je to narušenie. Je dobré sa na to pozrieť ako na otázku výberu stratégie. Možno by bolo dobré spolupracovať a zaviesť do vlastného systému to, čo majú v USA či v Číne. Myslím, že to platí pre celú Európu. 

 

Deje sa toto aj s nórskym systémom? Vyváža Nórsko svoje know-how?

Nórsko vyváža svoje poznatky čoraz viac a viac. Sme totiž dobre známi svojou technológiou, sme známi svojimi inováciami a v náš prospech hrá aj veľká dôvera. Iné krajiny rady nakupujú zo Škandinávie, pretože máme otvorený a transparentný systém. Povedala by som, že pôsobíme dobre. Všetky krajiny Škandinávii veria. 

Ktoré svetové regióny sú všeobecne v oblasti fintech podľa vás veľmi dobré?

Singapur je dobrý, mne sa veľmi páči Londýn. Veľmi dobrý je Šanghaj, tam sa robí veľa v tejto oblasti. Tiež by som mohla spomenúť New York, hoci USA ako celok v oblasti fintech zaostávajú.

 

O tomto som vás už počul v minulosti hovoriť. Je to skutočne tak, zaostávajú USA?

Kalifornia je výnimočne skvelá, ale ak dáte preč tento štát, je to skutočne tak. USA ako celok sa rozvíjajú v oblasti platieb pomaly. Američania ešte stále vo veľkej miere používajú hotovosť a šeky, nevyužívajú až tak veľmi karty, takže zaostávajú. 

To znie prekvapivo, čo za tým podľa vás je? Aký je dôvod?

Do veľkej miery za to môže deregulácia, teda rôznorodé prostredie. Každý štát má vlastné regulačné prostredie pre banky. USA sa vyznačujú akousi stálosťou prostredia, v tejto oblasti sa do konkrétnej technológie neinvestuje, kým sa nestane úplným základom. USA skutočne nepatria k najlepším z najlepších. Kanada je lepšia, Brazília je lepšia. 

Brazília?

Brazília je dobrá. Je to veľká krajina, robia v tejto oblasti veľa. Platí to predovšetkým pre väčšie mestá, napríklad Rio de Janeiro, Sao Paulo či Brazília. Táto krajina má celkom dobré bankovníctvo a predovšetkým platobný systém. 

Samozrejme, všetci počúvame o korupcii, ktorá tam vládne, a to krajinu brzdí. Hoci je v krajine veľa sivých či čiernych peňazí, Brazília je zároveň veľmi dobrá, pokiaľ ide o platobný systém. Podobný prípad ako Brazília je Španielsko, ktoré má tiež veľmi dobrý platobný systém, no aj táto krajina tiež čelí vlastným výzvam. 

Menujete mnoho krajín, Slovensko medzi nimi nie je. Zdá sa, že zaostáva...

Zaostáva, no máte správny prístup k veci a na Slovensku badať otvorenosť, určité povedomie. Slovensko je malá krajina, ako Nórsko, môžete si veľa zobrať. Potrebujete, samozrejme, do procesu zapojiť všetky strany, vládu, banky, obchodníkov, platobnú schému. Potrebujete určitú kolektívnu silu na to, aby ste dokázali povedať, že hotovosť je drahá a treba sa posunúť inam. Úlohou médií je podľa mňa prinášať pozitívne príbehy, aby sa to dalo uskutočniť. 

V  situácii, v akej sme dnes, čo by mala malá krajina ako Slovensko urobiť ako prvé, aby sa posunula k úplne bezkontaktným platbám?

Kľúčová je infraštruktúra. Dôležité je, aby v celom procese zohrali svoju úlohu všetky zúčastnené strany a aby sa odstraňovali bariéry... Kľúčové je odstraňovanie prekážok.

Ako dlho potrvá, kým sa Slovensko v oblasti bezkontaktných platieb dostane na úroveň Nórska?

Môžete veľmi zrýchliť, dôležité je nastavenie mysle, aby všetci chápali, že je to dôležité a zároveň existovala podpora vlády. Môže to trvať dva, tri, štyri až päť rokov. Dôležitá je však spolupráca, pretože ide o vytvorenie infraštruktúry. 

 

Predpokladám, že Nórsko v skvalitňovaní služieb neprestane a nebude nečinne čakať, kým ho ostatní dobehnú. Aké najbližšie kroky Nórsko čakajú?

Nórsko momentálne stojí na prahu rozvoja fintech trhu. Už dnes existuje množstvo malých spoločností, pôsobiacich v tejto oblasti. Tieto inovácie môžeme potom exportovať, čo bude mať pozitívne dôsledky. Množstvo nórskych firiem sa môže stať globálnymi hráčmi. Finančné služby a fintech sú už zo svojej podstaty globálnym podnikaním.

 

Povedzme, že nórske spoločnosti uspejú. Fintech nie je iba o platbách, aké ďalšie oblasti sa budú rozvíjať?

Nórske spoločnosti majú dobrú štartovaciu pozíciu, ktorú získali vďaka prevládajúcej dôvere. Rozvíjať sa môžu služby každodenného bankovníctva, poistenie, riadenie aktív, úverovanie.

Čo z toho vyzerá najsľubnejšie?

Myslím si, že poistenie. Toto odvetvie doposiaľ zaostávalo. Banky preskákali veľa vzhľadom na finančnú krízu, potom prišlo množstvo regulačných opatrení a objavili sa aj fintech spoločnosti. Poisťovníctvo zaostávalo, stále v tejto oblasti existuje veľký priestor. Je toho veľa, čo poisťovne môžu urobiť. Evolúcia v poisťovníctve v porovnaní s bankami zaostáva možno o päť rokov. Poisťovne sa čoraz viac stávajú objektom záujmu fintech spoločností, vidím tam veľký potenciál. 

 

Aké sú najhmatateľnejšie zmeny, ktoré by v poisťovníctve mohli nastať?

Zvýšiť by sa mohla flexibilita, klienti budú platiť za tie služby, ktoré budú využívať, flexibilná bude aj doba poistenia. Rozhodujúce budú potreby klienta. Ak si prenajmem vozidlo na tri mesiace, platiť poistku budem iba v tomto období, nie celý rok. Ak si kúpim auto, ktoré budem používať iba v lete, nebudem platiť poistenie aj v zimných mesiacoch. Poistenie sa napríklad bude dať vybaviť priamo u predajcu vozidla, ten sa stane agentom, ktorý ponúkne poistný produkt. 

Susanne Hannestadová sa pohybuje v  bankovom svete už viac ako 25 rokov a založila spoločnosť Fintech Mundi v nórskom Osle. Spoločnosť pomáha nielen startupom, ale aj väčším firmám v oblasti fintech. Spoločnosť Fintech Mundi slúži ako akcelerátor startupov, ktoré vyvíjajú prelomové platobné technológie. Zároveň pôsobí v predstavenstve spoločnosti Nordax Bank AB a vo vedení spoločností Payr, Vio Media a Førstehjelperen AS.
logo
Prečítajte si tiež:
28.3.2024 Zuzana Fryč

Ako postupovať pri dopravnej kolízii a ako si uplatniť škodu v poisťovni?

Na Slovensku sa každoročne stanú tisíce dopravných nehôd, ku ktorým je nevyhnutné privolať políciu a aktívne s ňou spolupracovať. Okrem ...

28.3.2024 Redakcia FinReport

Daňové úrady posilňujú podporu a predlžujú úradné hodiny

Posilnené podateľne, dlhšie otvorené daňové úrady a možnosť „drive in“. Daňové úrady po celom Slovensku budú posledné dva dni, ...

28.3.2024 Redakcia FinReport

Pohonné látky pred Veľkou nocou výrazne zdraželi

Spotrebiteľské ceny oboch druhov benzínov pred veľkonočnými sviatkami stúpli. Dosiahli najvyššiu úroveň za posledných 20 týždňov. ...

28.3.2024 Redakcia FinReport

Priemyselným výrobcom klesli ceny najvýraznejšie za 12 rokov

Výrobné ceny priemyselných výrobcov sa vo februári 2024 prepadli o viac ako 15 %. Najvýraznejší vplyv na celkový výsledok mali o tretinu ...

28.3.2024 Redakcia FinReport

Vďaka lotérii Mega Milllions je na svete o jedného miliardára viac

Americká lotéria s priliehavým názvom Mega Millions stvorila ďalšieho dolárového miliardára. Zatiaľ neznámy šťastlivec si totiž odnesie ...

27.3.2024 Roland Régely

Ktorý sprostredkovateľ má najviac podriadených finančných agentov a ktorý si vlani najviac polepšil?

Počet podriadených finančných agentov na Slovensku zrejme čoskoro prekročí hranicu 17-tisíc. Svedčia o tom štatistiky Národnej banky ...

19.3.2024 Redakcia FinReport

Novou členkou predstavenstva bratislavského Volkswagenu je Agnieszka Olendereková

Trojčlenné predstavenstvo spoločnosti Volkswagen Slovakia má novú tvár. Posilou je Poľka Agnieszka Olendereková. Na pozícii členky ...

13.3.2024 Redakcia FinReport

Šéfom spoločnosti Coca-Cola pre Česko a Slovensko sa stal Martin Binder

Novým generálnym riaditeľom spoločnosti Coca-Cola pre Českú republiku a Slovensko sa stal Martin Binder. Vo funkcii nahradil Zbyňka Kovářa. ...

11.3.2024 Robert Juriš

Christine Lagardová: Úrokové sadzby možno znížime v júni 2024

Napriek poklesu inflácie v dvadsiatke krajín eurozóny na úroveň 2,6 %, čo už je blízko dlhodobému dvojpercentnému cieľu, ECB naďalej ...

6.3.2024 Redakcia FinReport

Rezort dopravy hľadá top manažérov do štátnych podnikov

Ministerstvo dopravy vypísalo výberové konania na popredné pozície v štátnych podnikoch, ktoré má vo svojej gescii. Tým najexponovanejším ...

5.3.2024 Redakcia FinReport

Elon Musk už nie je najbohatší na svete, predbehol ho Jeff Bezos

Na čele rebríčka najbohatších ľudí na svete je poriadna tlačenica. Až traja muži dokázali nahonobiť majetok, ktorého hodnota dosahuje ...

5.3.2024 Miloslava Némová

Spolumajiteľ značky Hermès chce odkázať svoj miliardový majetok bývalému záhradníkovi

Potomok zakladateľa spoločnosti Hermès z piatej generácie Nicolas Puech v poslednom čase púta pozornosť tým, že si plánuje oficiálne ...

27.2.2024 Redakcia FinReport

Zomrel miliardár, finančník, bankár a filantrop Jacob Rothschild

V Spojenom kráľovstve zomrel vo veku 87 rokov známy finančník, investičný bankár a filantrop Jacob Rothschild. Bol to vysokopostavený člen ...

22.2.2024 Redakcia FinReport

Novým riaditeľom podniku Volvo Car Košice sa stal Marc Gombeer

Do čela spoločnosti Volvo Car Slovakia bol vymenovaný nový šéf. Novým riaditeľom závodu a vedúcim košického projektu sa začiatkom tohto ...

21.2.2024 Redakcia FinReport

Simona Kijonková po 13 rokoch odchádza z vedenia Packeta Group

Zakladateľka českej Zásilkovne Simona Kijonková odíde z vedenia skupiny Packeta. Zásilkovnu založila v roku 2010 a počas 13 rokov ju viedla ...

20.2.2024 Redakcia FinReport

Melinda Szabóová: Stane sa novou riaditeľkou českého T-Mobile a slovenského Slovak Telekomu

Český T-Mobile a slovenský Slovak Telekom budú mať nové vedenie. Od júna tohto roku sa novou riaditeľkou stane maďarská manažérka Melinda ...

19.2.2024 Redakcia FinReport

Jeff Bezos: Predal 24 miliónov akcií Amazonu za 4 miliardy dolárov

Americký miliardár a jeden z troch najbohatších ľudí na svete Jeff Bezos predal 24 miliónov akcií spoločnosti Amazon, ktorú v roku 1994 ...

14.2.2024 Redakcia FinReport

Peter Polák: Nový člen predstavenstva ČSOB Poisťovne

Novým členom predstavenstva ČSOB Poisťovne sa stal Peter Polák, ktorý dovtedy pôsobil ako riaditeľ divízie riadenia externej distribúcie. V ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay