Hľadaj

Susanne Hannestadová: SR má dobrý postoj k bezhotovostnému styku, no stále zaostáva

Lídri Poslať

Škandinávske krajiny sú dlhodobo lídrami v oblasti finančných technológií a bezhotovostných platieb. Hotovosť hrá v severských krajinách len okrajovú úlohu. O tom, kedy sa do podobnej situácie dostane aj Slovensko, hovorí v rozhovore pre Financial Report Susanne Hannestadová, odborníčka na bezhotovostné platby z Nórska.

image

Zdroj foto: Deň bez hotovosti

 

 

Čo je kľúčom k úspechu bezkontaktných platieb v severoeurópskych krajinách? Čo robí Nórsko lepšie ako ostatní?

Myslím, že sme mali určitým spôsobom spoločný projekt, vznikla organizácia Nets, ktorá spája jednotlivé subjekty do siete, v rámci ktorej fungujú digitálne platby. Banky boli hnacím motorom, komunikovali s obchodníkmi a držiteľmi kariet. Hoci si banky konkurujú, tu sa vytvoril spoločný projekt, ktorý banky tvorili simultánne. 

 

Ako dlho to trvalo?

To je dobrá otázka, ťažko povedať. Na jednej strane potrebujete mať základnú technológiu, ktorá bude dobre fungovať, teda kartu a terminály. Druhým krokom je fáza vzdelávania, v ktorej je potrebné vzdelávať zákazníkov a aj obchodníkov. Ukazuje sa, že zákazníkov presvedčíte ľahšie, rýchlejšie sa adaptujú. Obchodníci sú jednoducho príliš zaneprázdnení tým, aby predali svoje produkty. Špeciálnou kategóriou, ktorá sa ťažko prispôsobuje, sú malé a stredné podniky. 

Jedna z ciest pre malé a stredné podniky môže byť, že dostanú výhodnejšie ceny, prípadne vzniknú balíky služieb. Potom aj tento segment postupne akceptuje celý systém. 

 

 

Aké problémy ostávajú v Nórsku zatiaľ nevyriešené?

Doposiaľ nevyriešenou oblasťou zostávajú nové produkty, elektronické peňaženky. Na trh ich prichádza veľa, z pohľadu klienta to môže byť rušivé, pretože ja ako zákazník zo svojho pohľadu nepotrebujem viac ako jednu. Spektrum ponúkaných elektronických peňaženiek je pritom veľké.

 

Predpokladám, že tento veľký počet peňaženiek nie je zjednotený do jedného fungujúceho systému...

Presne tak. Nakoniec sa celý systém skonsoliduje, je to proces, ktorý v tejto chvíli prebieha v škandinávskych krajinách. Pred rokom či dvoma existovalo päť alebo šesť rôznych peňaženiek, teraz sa ich počet znížil na približne dve. Myslím, že smerujeme k tomu, že zostane len jedna. 

Ďalším problémom je, že prichádzajú systémy ako Apple pay, Samsung pay a Alipay, ktoré sa stávajú vo veľkej miere globálne. My, región severských krajín, chceme, samozrejme, vyčnievať, takže musíme veľké prostriedky investovať do tohto biznisu, napríklad do marketingu. Je to nevyhnutné, aby sme boli konkurencieschopní a možno zabezpečili, že škandinávske riešenie sa stane celosvetovým. 


Považujete teda napríklad príchod Apple pay za narušenie fungujúceho systému na severe Európy?

Áno, je to narušenie. Je dobré sa na to pozrieť ako na otázku výberu stratégie. Možno by bolo dobré spolupracovať a zaviesť do vlastného systému to, čo majú v USA či v Číne. Myslím, že to platí pre celú Európu. 

 

Deje sa toto aj s nórskym systémom? Vyváža Nórsko svoje know-how?

Nórsko vyváža svoje poznatky čoraz viac a viac. Sme totiž dobre známi svojou technológiou, sme známi svojimi inováciami a v náš prospech hrá aj veľká dôvera. Iné krajiny rady nakupujú zo Škandinávie, pretože máme otvorený a transparentný systém. Povedala by som, že pôsobíme dobre. Všetky krajiny Škandinávii veria. 

Ktoré svetové regióny sú všeobecne v oblasti fintech podľa vás veľmi dobré?

Singapur je dobrý, mne sa veľmi páči Londýn. Veľmi dobrý je Šanghaj, tam sa robí veľa v tejto oblasti. Tiež by som mohla spomenúť New York, hoci USA ako celok v oblasti fintech zaostávajú.

 

O tomto som vás už počul v minulosti hovoriť. Je to skutočne tak, zaostávajú USA?

Kalifornia je výnimočne skvelá, ale ak dáte preč tento štát, je to skutočne tak. USA ako celok sa rozvíjajú v oblasti platieb pomaly. Američania ešte stále vo veľkej miere používajú hotovosť a šeky, nevyužívajú až tak veľmi karty, takže zaostávajú. 

To znie prekvapivo, čo za tým podľa vás je? Aký je dôvod?

Do veľkej miery za to môže deregulácia, teda rôznorodé prostredie. Každý štát má vlastné regulačné prostredie pre banky. USA sa vyznačujú akousi stálosťou prostredia, v tejto oblasti sa do konkrétnej technológie neinvestuje, kým sa nestane úplným základom. USA skutočne nepatria k najlepším z najlepších. Kanada je lepšia, Brazília je lepšia. 

Brazília?

Brazília je dobrá. Je to veľká krajina, robia v tejto oblasti veľa. Platí to predovšetkým pre väčšie mestá, napríklad Rio de Janeiro, Sao Paulo či Brazília. Táto krajina má celkom dobré bankovníctvo a predovšetkým platobný systém. 

Samozrejme, všetci počúvame o korupcii, ktorá tam vládne, a to krajinu brzdí. Hoci je v krajine veľa sivých či čiernych peňazí, Brazília je zároveň veľmi dobrá, pokiaľ ide o platobný systém. Podobný prípad ako Brazília je Španielsko, ktoré má tiež veľmi dobrý platobný systém, no aj táto krajina tiež čelí vlastným výzvam. 

Menujete mnoho krajín, Slovensko medzi nimi nie je. Zdá sa, že zaostáva...

Zaostáva, no máte správny prístup k veci a na Slovensku badať otvorenosť, určité povedomie. Slovensko je malá krajina, ako Nórsko, môžete si veľa zobrať. Potrebujete, samozrejme, do procesu zapojiť všetky strany, vládu, banky, obchodníkov, platobnú schému. Potrebujete určitú kolektívnu silu na to, aby ste dokázali povedať, že hotovosť je drahá a treba sa posunúť inam. Úlohou médií je podľa mňa prinášať pozitívne príbehy, aby sa to dalo uskutočniť. 

V  situácii, v akej sme dnes, čo by mala malá krajina ako Slovensko urobiť ako prvé, aby sa posunula k úplne bezkontaktným platbám?

Kľúčová je infraštruktúra. Dôležité je, aby v celom procese zohrali svoju úlohu všetky zúčastnené strany a aby sa odstraňovali bariéry... Kľúčové je odstraňovanie prekážok.

Ako dlho potrvá, kým sa Slovensko v oblasti bezkontaktných platieb dostane na úroveň Nórska?

Môžete veľmi zrýchliť, dôležité je nastavenie mysle, aby všetci chápali, že je to dôležité a zároveň existovala podpora vlády. Môže to trvať dva, tri, štyri až päť rokov. Dôležitá je však spolupráca, pretože ide o vytvorenie infraštruktúry. 

 

Predpokladám, že Nórsko v skvalitňovaní služieb neprestane a nebude nečinne čakať, kým ho ostatní dobehnú. Aké najbližšie kroky Nórsko čakajú?

Nórsko momentálne stojí na prahu rozvoja fintech trhu. Už dnes existuje množstvo malých spoločností, pôsobiacich v tejto oblasti. Tieto inovácie môžeme potom exportovať, čo bude mať pozitívne dôsledky. Množstvo nórskych firiem sa môže stať globálnymi hráčmi. Finančné služby a fintech sú už zo svojej podstaty globálnym podnikaním.

 

Povedzme, že nórske spoločnosti uspejú. Fintech nie je iba o platbách, aké ďalšie oblasti sa budú rozvíjať?

Nórske spoločnosti majú dobrú štartovaciu pozíciu, ktorú získali vďaka prevládajúcej dôvere. Rozvíjať sa môžu služby každodenného bankovníctva, poistenie, riadenie aktív, úverovanie.

Čo z toho vyzerá najsľubnejšie?

Myslím si, že poistenie. Toto odvetvie doposiaľ zaostávalo. Banky preskákali veľa vzhľadom na finančnú krízu, potom prišlo množstvo regulačných opatrení a objavili sa aj fintech spoločnosti. Poisťovníctvo zaostávalo, stále v tejto oblasti existuje veľký priestor. Je toho veľa, čo poisťovne môžu urobiť. Evolúcia v poisťovníctve v porovnaní s bankami zaostáva možno o päť rokov. Poisťovne sa čoraz viac stávajú objektom záujmu fintech spoločností, vidím tam veľký potenciál. 

 

Aké sú najhmatateľnejšie zmeny, ktoré by v poisťovníctve mohli nastať?

Zvýšiť by sa mohla flexibilita, klienti budú platiť za tie služby, ktoré budú využívať, flexibilná bude aj doba poistenia. Rozhodujúce budú potreby klienta. Ak si prenajmem vozidlo na tri mesiace, platiť poistku budem iba v tomto období, nie celý rok. Ak si kúpim auto, ktoré budem používať iba v lete, nebudem platiť poistenie aj v zimných mesiacoch. Poistenie sa napríklad bude dať vybaviť priamo u predajcu vozidla, ten sa stane agentom, ktorý ponúkne poistný produkt. 

Susanne Hannestadová sa pohybuje v  bankovom svete už viac ako 25 rokov a založila spoločnosť Fintech Mundi v nórskom Osle. Spoločnosť pomáha nielen startupom, ale aj väčším firmám v oblasti fintech. Spoločnosť Fintech Mundi slúži ako akcelerátor startupov, ktoré vyvíjajú prelomové platobné technológie. Zároveň pôsobí v predstavenstve spoločnosti Nordax Bank AB a vo vedení spoločností Payr, Vio Media a Førstehjelperen AS.
bezpecnykurier
bezpecnykurier
bezpecnykurier Chráňte
vašu komunikáciu
bezpecnykurier Dôverné informácie
zabezpečte heslom
bezpecnykurier Diskrétnosť požadujte
aj od vašich partnerov

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
19.8.2019 Natália Hučková

Legislatívne zmeny vo schvaľovaní účtovných závierok

Novela zákona o účtovníctve by mala čiastočne znížiť administratívnu záťaž firiem. Zmeny sa týkajú povinného schvaľovania ...

18.8.2019 Ferrari

Prvý hybrid od Ferrari poháňa tisíc koní

Elektromobilita je nezastaviteľný trend, a to si uvedomuje aj ikonická talianska značka Ferrari. Automobilka z Maranella otvára novú kapitolu ...

14.8.2019 Redakcia FinReport

CFO Fórum Slovensko

Pozícia CFO je veľmi náročná a zodpovedná. Čo však finančný riaditeľ potrebuje na to, aby bol úspešný? Okrem odborných znalostí, ...

13.8.2019 Správy

Slovenskí podnikatelia sa pripravujú na možnú hospodársku krízu, Klub 500 dáva za vzor Nemecko

12.8.2019 (Webnoviny.sk) - Slovenskí podnikatelia sa pripravujú na možnú hospodársku krízu. Už teraz pociťujú pokles výroby a ochladzovanie ...

13.8.2019 Natália Hučková

Stačí vám v zahraničí len európsky preukaz zdravotného poistenia?

Počas dovolenkovej sezóny stúpa počet prípadov, v ktorých dovolenkári a turisti musia využiť zdravotnú starostlivosť v zahraničí. Mnohé ...

13.8.2019 Redakcia FinReport

Veci, ktoré by ste mali poznať, predtým, než si otvoríte online kasíno

Online kasína predstavujú centrum zábavy pre milióny ľudí vrátane tisícov Slovákov. Sú aj zaujímavou príležitosťou pre obchodníkov z ...

12.8.2019 Marek Mittaš

Ničivých búrok pribúda. Ako riešiť škody po živelných pohromách?

Meteorologický vývoj za posledné roky posúva Slovensko klimaticky do rozbúrenej oblasti. Stúpa priemerná teplota vzduchu a škody spôsobené ...

25.7.2019 Adela Jasenovcová, redakcia FinReport

Móda ako účelný pracovný prostriedok

Mnohí si to stále nepripúšťajú, ale oblečením a svojím zovňajškom komunikujeme svoj postoj nielen k móde, ale aj to, ako sme pripravení, ...

24.7.2019 Ján Beracka

Ondrej Faith: Klienti sú citliví na cenu poistenia. Riešia aj navýšenie o päť eur ročne

„Niektorí klienti chcú poistku najmä rýchlo, na svojho agenta často nemajú čas,“ hovorí Ondrej Faith, prezident Slovenskej asociácie ...

16.7.2019 Ján Beracka

Nick de Maesschalck o smernici IDD: Určité rozdiely medzi krajinami sú zdravé, no nesmú byť veľké

Smernica IDD je základnou reguláciou, ktorá predstavuje minimálnu harmonizáciu pravidiel v oblasti distribúcie poistenia. Členské štáty ...

10.7.2019 Peter Petráš

Tomáš Kročian: Cestovné poistenie nekryje len lekársku starostlivosť. V zahraničí sú aj státisícové nástrahy

Choroba môže razom zmeniť vysnívanú dovolenku na nočnú moru. Najmä vo vyspelých krajinách, v ktorých bežné zákroky v nemocnici stoja ...

25.6.2019 Redakcia FinReport

Asociácia AFISP si volila vedenie, predsedom ostáva Martin Lancz

Valné zhromaždenie Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP) si v pondelok zvolilo nové predstavenstvo. ...

20.5.2019 Redakcia FinReport

M. Lancz: Chcem bojovať s byrokraciou a chrániť vaše peniaze

Onedlho sú voľby do európskeho parlamentu. O kreslo europoslanca sa uchádza aj Martin Lancz, predseda predstavenstva Asociácie finančných ...

14.5.2019 Ivana Brillová

Realitný expert: Ľudia sú emocionálne naviazaní na svoje nehnuteľnosti

„Ak by dnes mladá rodina mala za dvojizbový byt platiť nájomné 380 eur mesačne a vedela by, že v tom byte môže žiť 20 rokov, nič by ju ...

16.4.2019 Ivana Brillová

Výrobca drevených lyží: Slováci si poctivú remeselnú prácu nevážia

Na Slovensku existujú veľkoobchody, ktoré ponúkajú lacný tovar v priemernej kvalite. To sa týka aj lyží, za ktorých kvalitu si musí ...

9.4.2019 Ivana Brillová

B. Šprocha: Budúci dôchodcovia budú musieť žiť z vlastných úspor, dôchodky nepokryjú všetky ich potreby

Slovensko môže byť podľa najnovších prognóz jednou z najstarších krajín Európskej únie. Súvisí to aj s niektorými novými fenoménmi ...

4.4.2019 Redakcia FinReport

M. Lancz: Chceme aktívne zlepšovať finančný trh i legislatívu

„Vlaňajší rok bol pre členov Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP) jeden z najnáročnejších. Aj ...

4.4.2019 Ivana Brillová

Peter Brudňák: Množstvo ľudí nahnala do garantovaných dôchodkových fondov nesprávna regulácia

Posledný štvrťrok 2018 bol pre fondy druhého a tretieho piliera náročný. Všetky fondy skončili v strate. Napriek tomu do druhého piliera ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Grécko znovu začalo s deportáciami migrantov do Turecka, tábory trojnásobne prevýšili svoju kapacitu
 2. 2.
  Vydali zatykač na lídra srbskej menšiny, je podozrivý v prípade vraždy kosovského politika
 3. 3.
  Macron odmieta dohodu o voľnom obchode, dôvodom je postoj Brazílie k životnému prostrediu
 4. 4.
  Kandidátov na ústavných sudcov pribúda, doteraz je prihlásených trinásť uchádzačov
 5. 5.
  Odveta Číny je tu, zavedie nové clá na americké tovary