Hľadaj

Susanne Hannestadová: SR má dobrý postoj k bezhotovostnému styku, no stále zaostáva

Lídri Poslať

Škandinávske krajiny sú dlhodobo lídrami v oblasti finančných technológií a bezhotovostných platieb. Hotovosť hrá v severských krajinách len okrajovú úlohu. O tom, kedy sa do podobnej situácie dostane aj Slovensko, hovorí v rozhovore pre Financial Report Susanne Hannestadová, odborníčka na bezhotovostné platby z Nórska.

image

Zdroj foto: Deň bez hotovosti

 

 

Čo je kľúčom k úspechu bezkontaktných platieb v severoeurópskych krajinách? Čo robí Nórsko lepšie ako ostatní?

Myslím, že sme mali určitým spôsobom spoločný projekt, vznikla organizácia Nets, ktorá spája jednotlivé subjekty do siete, v rámci ktorej fungujú digitálne platby. Banky boli hnacím motorom, komunikovali s obchodníkmi a držiteľmi kariet. Hoci si banky konkurujú, tu sa vytvoril spoločný projekt, ktorý banky tvorili simultánne. 

 

Ako dlho to trvalo?

To je dobrá otázka, ťažko povedať. Na jednej strane potrebujete mať základnú technológiu, ktorá bude dobre fungovať, teda kartu a terminály. Druhým krokom je fáza vzdelávania, v ktorej je potrebné vzdelávať zákazníkov a aj obchodníkov. Ukazuje sa, že zákazníkov presvedčíte ľahšie, rýchlejšie sa adaptujú. Obchodníci sú jednoducho príliš zaneprázdnení tým, aby predali svoje produkty. Špeciálnou kategóriou, ktorá sa ťažko prispôsobuje, sú malé a stredné podniky. 

Jedna z ciest pre malé a stredné podniky môže byť, že dostanú výhodnejšie ceny, prípadne vzniknú balíky služieb. Potom aj tento segment postupne akceptuje celý systém. 

 

 

Aké problémy ostávajú v Nórsku zatiaľ nevyriešené?

Doposiaľ nevyriešenou oblasťou zostávajú nové produkty, elektronické peňaženky. Na trh ich prichádza veľa, z pohľadu klienta to môže byť rušivé, pretože ja ako zákazník zo svojho pohľadu nepotrebujem viac ako jednu. Spektrum ponúkaných elektronických peňaženiek je pritom veľké.

 

Predpokladám, že tento veľký počet peňaženiek nie je zjednotený do jedného fungujúceho systému...

Presne tak. Nakoniec sa celý systém skonsoliduje, je to proces, ktorý v tejto chvíli prebieha v škandinávskych krajinách. Pred rokom či dvoma existovalo päť alebo šesť rôznych peňaženiek, teraz sa ich počet znížil na približne dve. Myslím, že smerujeme k tomu, že zostane len jedna. 

Ďalším problémom je, že prichádzajú systémy ako Apple pay, Samsung pay a Alipay, ktoré sa stávajú vo veľkej miere globálne. My, región severských krajín, chceme, samozrejme, vyčnievať, takže musíme veľké prostriedky investovať do tohto biznisu, napríklad do marketingu. Je to nevyhnutné, aby sme boli konkurencieschopní a možno zabezpečili, že škandinávske riešenie sa stane celosvetovým. 


Považujete teda napríklad príchod Apple pay za narušenie fungujúceho systému na severe Európy?

Áno, je to narušenie. Je dobré sa na to pozrieť ako na otázku výberu stratégie. Možno by bolo dobré spolupracovať a zaviesť do vlastného systému to, čo majú v USA či v Číne. Myslím, že to platí pre celú Európu. 

 

Deje sa toto aj s nórskym systémom? Vyváža Nórsko svoje know-how?

Nórsko vyváža svoje poznatky čoraz viac a viac. Sme totiž dobre známi svojou technológiou, sme známi svojimi inováciami a v náš prospech hrá aj veľká dôvera. Iné krajiny rady nakupujú zo Škandinávie, pretože máme otvorený a transparentný systém. Povedala by som, že pôsobíme dobre. Všetky krajiny Škandinávii veria. 

Ktoré svetové regióny sú všeobecne v oblasti fintech podľa vás veľmi dobré?

Singapur je dobrý, mne sa veľmi páči Londýn. Veľmi dobrý je Šanghaj, tam sa robí veľa v tejto oblasti. Tiež by som mohla spomenúť New York, hoci USA ako celok v oblasti fintech zaostávajú.

 

O tomto som vás už počul v minulosti hovoriť. Je to skutočne tak, zaostávajú USA?

Kalifornia je výnimočne skvelá, ale ak dáte preč tento štát, je to skutočne tak. USA ako celok sa rozvíjajú v oblasti platieb pomaly. Američania ešte stále vo veľkej miere používajú hotovosť a šeky, nevyužívajú až tak veľmi karty, takže zaostávajú. 

To znie prekvapivo, čo za tým podľa vás je? Aký je dôvod?

Do veľkej miery za to môže deregulácia, teda rôznorodé prostredie. Každý štát má vlastné regulačné prostredie pre banky. USA sa vyznačujú akousi stálosťou prostredia, v tejto oblasti sa do konkrétnej technológie neinvestuje, kým sa nestane úplným základom. USA skutočne nepatria k najlepším z najlepších. Kanada je lepšia, Brazília je lepšia. 

Brazília?

Brazília je dobrá. Je to veľká krajina, robia v tejto oblasti veľa. Platí to predovšetkým pre väčšie mestá, napríklad Rio de Janeiro, Sao Paulo či Brazília. Táto krajina má celkom dobré bankovníctvo a predovšetkým platobný systém. 

Samozrejme, všetci počúvame o korupcii, ktorá tam vládne, a to krajinu brzdí. Hoci je v krajine veľa sivých či čiernych peňazí, Brazília je zároveň veľmi dobrá, pokiaľ ide o platobný systém. Podobný prípad ako Brazília je Španielsko, ktoré má tiež veľmi dobrý platobný systém, no aj táto krajina tiež čelí vlastným výzvam. 

Menujete mnoho krajín, Slovensko medzi nimi nie je. Zdá sa, že zaostáva...

Zaostáva, no máte správny prístup k veci a na Slovensku badať otvorenosť, určité povedomie. Slovensko je malá krajina, ako Nórsko, môžete si veľa zobrať. Potrebujete, samozrejme, do procesu zapojiť všetky strany, vládu, banky, obchodníkov, platobnú schému. Potrebujete určitú kolektívnu silu na to, aby ste dokázali povedať, že hotovosť je drahá a treba sa posunúť inam. Úlohou médií je podľa mňa prinášať pozitívne príbehy, aby sa to dalo uskutočniť. 

V  situácii, v akej sme dnes, čo by mala malá krajina ako Slovensko urobiť ako prvé, aby sa posunula k úplne bezkontaktným platbám?

Kľúčová je infraštruktúra. Dôležité je, aby v celom procese zohrali svoju úlohu všetky zúčastnené strany a aby sa odstraňovali bariéry... Kľúčové je odstraňovanie prekážok.

Ako dlho potrvá, kým sa Slovensko v oblasti bezkontaktných platieb dostane na úroveň Nórska?

Môžete veľmi zrýchliť, dôležité je nastavenie mysle, aby všetci chápali, že je to dôležité a zároveň existovala podpora vlády. Môže to trvať dva, tri, štyri až päť rokov. Dôležitá je však spolupráca, pretože ide o vytvorenie infraštruktúry. 

 

Predpokladám, že Nórsko v skvalitňovaní služieb neprestane a nebude nečinne čakať, kým ho ostatní dobehnú. Aké najbližšie kroky Nórsko čakajú?

Nórsko momentálne stojí na prahu rozvoja fintech trhu. Už dnes existuje množstvo malých spoločností, pôsobiacich v tejto oblasti. Tieto inovácie môžeme potom exportovať, čo bude mať pozitívne dôsledky. Množstvo nórskych firiem sa môže stať globálnymi hráčmi. Finančné služby a fintech sú už zo svojej podstaty globálnym podnikaním.

 

Povedzme, že nórske spoločnosti uspejú. Fintech nie je iba o platbách, aké ďalšie oblasti sa budú rozvíjať?

Nórske spoločnosti majú dobrú štartovaciu pozíciu, ktorú získali vďaka prevládajúcej dôvere. Rozvíjať sa môžu služby každodenného bankovníctva, poistenie, riadenie aktív, úverovanie.

Čo z toho vyzerá najsľubnejšie?

Myslím si, že poistenie. Toto odvetvie doposiaľ zaostávalo. Banky preskákali veľa vzhľadom na finančnú krízu, potom prišlo množstvo regulačných opatrení a objavili sa aj fintech spoločnosti. Poisťovníctvo zaostávalo, stále v tejto oblasti existuje veľký priestor. Je toho veľa, čo poisťovne môžu urobiť. Evolúcia v poisťovníctve v porovnaní s bankami zaostáva možno o päť rokov. Poisťovne sa čoraz viac stávajú objektom záujmu fintech spoločností, vidím tam veľký potenciál. 

 

Aké sú najhmatateľnejšie zmeny, ktoré by v poisťovníctve mohli nastať?

Zvýšiť by sa mohla flexibilita, klienti budú platiť za tie služby, ktoré budú využívať, flexibilná bude aj doba poistenia. Rozhodujúce budú potreby klienta. Ak si prenajmem vozidlo na tri mesiace, platiť poistku budem iba v tomto období, nie celý rok. Ak si kúpim auto, ktoré budem používať iba v lete, nebudem platiť poistenie aj v zimných mesiacoch. Poistenie sa napríklad bude dať vybaviť priamo u predajcu vozidla, ten sa stane agentom, ktorý ponúkne poistný produkt. 

Susanne Hannestadová sa pohybuje v  bankovom svete už viac ako 25 rokov a založila spoločnosť Fintech Mundi v nórskom Osle. Spoločnosť pomáha nielen startupom, ale aj väčším firmám v oblasti fintech. Spoločnosť Fintech Mundi slúži ako akcelerátor startupov, ktoré vyvíjajú prelomové platobné technológie. Zároveň pôsobí v predstavenstve spoločnosti Nordax Bank AB a vo vedení spoločností Payr, Vio Media a Førstehjelperen AS.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
25.1.2020 Marek Mittaš

Únik pred chladom. Najluxusnejšie rezorty, kde majú leto cez zimu

Ak nechcete mať pocit, že najbližšie tri mesiace ste zatvorení v chladničke, je načase zdúchnuť za teplom. Našťastie je tu dostatok ...

23.1.2020 Branislav Jankovský

Zdravotnú poisťovňu zmenilo štvrť milióna Slovákov, VšZP upozorňuje na nekalé prepoisťovanie

Pre zmenu zdravotnej poisťovne sa rozhodlo takmer štvrť milióna Slovákov. V porovnaní s predchádzajúcim rokom je počet poistencov, ktorí ...

22.1.2020 Jana Schochmann

Nezanechávajme po sebe neporiadok, radšej niečo pekné...

Projekt „Zelený event“ vznikol ako spolupráca dvoch zodpovedných mladých žien, ktoré sa rozhodli, že odpad by nemal byť tým, čo ostane ...

21.1.2020 Zuzana Mecková

Anketa: Čo robia pre ekologicky šetrné správanie slovenské firmy?

20.1.2020 Marek Mittaš

OTP banka na Slovensku končí. Čo bude s jej klientmi?

Po osemnástich rokoch na Slovensku OTP Banka definitívne končí a prevod na nového vlastníka sa uskutoční do konca jari. Klienti sa však o ...

17.1.2020 Natália Hučková

Sociálnej poisťovni unikli osobné údaje poistenca, musí zaplatiť pokutu

Sociálna poisťovňa dostala pokutu vo výške 50-tisíc eur za porušenie pravidiel ochrany osobných údajov. Pri doručovaní dokumentov sa jej ...

13.1.2020 Redakcia FinReport

Zomrel Ondrej Matvija, spoluzakladateľ a generálny riaditeľ FinGO.sk

BRATISLAVA, 13. 1. 2020 – Po dlhej a ťažkej chorobe zomrel dnes vo veku 47 rokov Ondrej Matvija, spoluzakladateľ a generálny riaditeľ ...

10.1.2020 Zuzana Mecková

Voliť poštou zo zahraničia chce už 70-tisíc Slovákov

Pre približne 300-tisíc Slovákov žijúcich v zahraničí je piatok 10. január 2020 posledná možnosť, kedy môžu požiadať o voľbu poštou ...

29.10.2019 Redakcia FinReport

Nobelovu cenu za ekonómiu získala trojica vedcov za boj proti globálnej chudobe

Tohtoročnú cenu Švédskej centrálnej banky za ekonómiu na počesť Alfreda Nobela získala dvojica Esther Duflová a Abhijit Banerjee z ...

25.10.2019 Ján Beracka

Manažérske rošády

Za posledné obdobie sa na manažérskych pozíciách udiali zmeny. Financial Report vám pravidelne prináša tie najpodstatnejšie novinky z ...

17.10.2019 Ivana Brillová

Peter Krištofovič: Väčšina ľudí nikdy nevyhorí, pretože sa pre svoju prácu ani nenadchne

Zamestnávateľ by nemal mať zamestnancov, ale spoluzamestnancov, ktorí vnímajú pozitívne zmysel svojej činnosti. Ak ich práca baví a sú v ...

14.10.2019 Jana Schochmann

Marián Chrvala: Komunikujte tak, aby ste boli uveriteľní. Robte to s vášňou!

Podľa komunikačného kouča Mariána Chrvalu by mali firmy najmä jasne a zrozumiteľne prezentovať svoje hodnoty a mali by im veriť. Pritiahnu ...

30.9.2019 Zuzana Stískalová

Biznis lídri sa stretli šiestykrát na CFO Fórum Slovensko, pripravujú sa na brexit

Hovorí sa, že úspech je nákazlivý, ak sa oň delíte s inými. Čo všetko potrebuje CFO na to, aby bol úspešný? Pozícia finančného ...

24.9.2019 Zuzana Stískalová

Svet stojí na pokraji katastrofy

Na pondelkovom klimatickom summite v New Yorku sa stretli významní vládni činitelia, aby vyjadrili svoje znepokojenie nad klimatickými zmenami ...

14.8.2019 Redakcia FinReport

CFO Fórum Slovensko

Pozícia CFO je veľmi náročná a zodpovedná. Čo však finančný riaditeľ potrebuje na to, aby bol úspešný? Okrem odborných znalostí, ...

25.7.2019 Adela Jasenovcová, redakcia FinReport

Móda ako účelný pracovný prostriedok

Mnohí si to stále nepripúšťajú, ale oblečením a svojím zovňajškom komunikujeme svoj postoj nielen k móde, ale aj to, ako sme pripravení, ...

24.7.2019 Ján Beracka

Ondrej Faith: Klienti sú citliví na cenu poistenia. Riešia aj navýšenie o päť eur ročne

„Niektorí klienti chcú poistku najmä rýchlo, na svojho agenta často nemajú čas,“ hovorí Ondrej Faith, prezident Slovenskej asociácie ...

16.7.2019 Ján Beracka

Nick de Maesschalck o smernici IDD: Určité rozdiely medzi krajinami sú zdravé, no nesmú byť veľké

Smernica IDD je základnou reguláciou, ktorá predstavuje minimálnu harmonizáciu pravidiel v oblasti distribúcie poistenia. Členské štáty ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Trump navrhuje vytvoriť palestínsky štát, židovské osady by prezident USA prisúdil Izraelu
 2. 2.
  Ošetrovné na dieťa počas chrípky môže získať len jeden rodič. Aké tlačivá potrebujete?
 3. 3.
  Dekriminalizácia drog nebude, národniari nesúhlasili s návrhom na koaličnej rade
 4. 4.
  Opitý Ján týral svoju 87-ročnú matku, pri poslednom vyčíňaní ju škrtil
 5. 5.
  Ľadovým expresom ku klenotom slovenskej prírody. Príďte sa presvedčiť, či na Kráľovej holi stojí strom zelený