Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Steve Jobs: Inovátor, perfekcionista, „tvrďas“ a iniciátor revolúcie v počítačovom, hudobnom aj filmovom priemysle

Zuzana Fryč Lídri Poslať

Svet ho pozná ako jedného z najznámejších vizionárov, dizajnérov a podnikateľov minulého storočia. Od 80. rokov minulého storočia sa prostredníctvom spoločnosti Apple Computer významne podieľal na revolúcii nových technológií a počítačov. Hoci jeho cesta za úspechom nebola ľahká, Jobs stál pri zrode prvého osobného počítača Apple Macintosh a ďalších revolučných noviniek, ako MacBook, iTunes, iPod, iPad či iPhone.

Steve Jobs

Foto: Shutterstock

Už od detstva prejavoval záujem o elektroniku a dizajn

Steven Paul Jobs sa narodil v San Franciscu v roku 1955. Keďže jeho rodičia boli len mladými študentmi na univerzite, Steva dali na adopciu. Mal však šťastie, pretože si ho adoptovali náhradní rodičia Paul a Clara Jobsovci, s ktorými mal veľmi dobrý vzťah a považoval ich za vlastných. 

Aj vďaka svojmu nevlastnému otcovi si Jobs už ako chlapec vypestoval záujem o dizajn a elektroniku. Prvé praktické skúsenosti získaval pri práci s ním v rodinnej garáži. Jeho záľuba sa neskôr pretavila do húževnatosti a technickej zručnosti. 

V škole bol šikovný, no formálne vzdelávanie ho nebavilo

Jobs chodil do školy v Kalifornii a neskôr sa prihlásil na Reed College v Portlande. V škole sa mu darilo, bol inteligentný a inovatívny mysliteľ, o čom svedčili aj jeho výborné výsledky, no frustrovalo ho formálne vzdelávanie.

Už po šiestich mesiacoch zanechal štúdium na univerzite a dlhší čas sa zúčastňoval len na kreatívnych hodinách, ktoré ho bavili. Navštevoval aj kurz kaligrafie, ktorý ho natoľko zaujal, že spoločnosť Apple neskôr jeho znalosti využila pri tvorbe vlastných fontov počítačového písma, ktoré sa stali súčasťou textového editora.

Začínal ako dizajnér videohier

V roku 1974 získal svoju prvú prácu v spoločnosti Atari ako dizajnér videohier. Uvedomil si však, že nie je typ, ktorý by dokázal byť dlhodobo niekomu podriadený. Začali sa totiž prejavovať jeho vlastnosti lídra, keď vnímal, že potrebuje väčšiu slobodu v rozhodovaní. Vzácne tu boli aj začiatky spolupráce s jeho priateľom a počítačovým technikom Stevom Wozniakom.

Po niekoľkých mesiacoch však z firmy odišiel a vydal sa na cestu do Indie, kde hľadal duchovné osvietenie. Počas niekoľkých mesiacov spoznával budhistickú duchovnú filozofiu. O skúsenostiach z Indie neskôr prehlásil, že mu pomohli získať širšiu perspektívu života a podnikania.

Spoločnosť Apple založil ako 21-ročný

Priateľstvo a spolupráca so S. Wozniakom vyústili do založenia spoločnosti Apple Computer. Stalo sa to v rodinnej garáži Jobsovcov, kde spoločne pracovali na návrhoch a realizácii prototypov prvých osobných počítačov s cieľom čo najviac ich priblížiť bežným používateľom. Bola to veľká revolúcia v počítačovom priemysle, keďže ich nové, omnoho menšie ako konkurenčné, a intuitívne zariadenia boli naozaj jedinečné.

Steve Wozniak v rozhovore pre PC World v roku 2007 priblížil, prečo si s Jobsom tak dobre rozumel: „Obaja sme milovali elektroniku a spôsob, akým sa používali digitálne čipy. Len veľmi málo ľudí v tom čase tušilo, čo sú to čipy a ako fungujú.“

Ich spolupráca zožala prvý veľký úspech s druhou radou počítača Apple II, ktorý bol jeden z prvých veľmi úspešných sériovo vyrábaných a predávaných mikropočítačov. Vďaka predaju modelu Apple II sa tržby ich spoločnosti zvýšili o 700 % na 139 miliónov dolárov.

Z garáže priamo do Silicon Valley

V priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov sa spoločnosť Apple rýchlo rozširovala, pretože trh s domácimi počítačmi naberal na čoraz väčšom významne. Aj vďaka tomu sa výroba čoskoro presunula z garáže do rozľahlých moderných priestorov v Silicon Valley. V roku 1980 sa Apple stala verejne obchodovanou spoločnosťou, ktorej trhová hodnota na konci prvého obchodného dňa predstavovala 1,2 miliardy dolárov.

Vďaka investorom a množstvu ďalších zamestnancov sa vývoj nových technológií rozbehol a Jobs sa rozhodol presvedčiť marketingového experta Johna Sculleyho, aby odišiel zo spoločnosti Pepsi a prijal funkciu výkonného riaditeľa v spoločnosti Apple. Sculley cítil, že je to príležitosť, ako sa presadiť, preto neváhal.

Zo svojho tímu sa snažil vyťažiť maximum

Napriek napredovaniu a inováciám, ktoré spoločnosť Apple produkovala, vo firme dochádzalo k zvyšovaniu napätia medzi Jobsom a jeho tímom. Je známe, že na svojich zamestnancov mal vysoké nároky. Bol to perfekcionista, ktorý chcel veci doťahovať do dokonalosti.

Mal svoju vlastnú filozofiu, ako pracovať s ľuďmi. Svedčí o tom aj jedno z jeho vyjadrení: „Mojou úlohou nie je byť na ľudí mierny. Mojou prácou je týchto skvelých ľudí, ktorých máme, poháňať a robiť ich ešte lepšími.“

Úspechy spoločnosti Apple striedali pády

Počas Jobsovho pôsobenia úspechy striedali menej úspešné obdobia. V tom čase bola najväčším konkurentom spoločnosti Apple IT spoločnosť IBM, ktorá vyrábala osobné počítače z lacnejších súčiastok a pri nižších nákladoch. Tie však fungovali len na operačnom systéme MS-DOS a používali iba znakové rozhranie. Aj preto sa niektoré modely Apple na trhu neujali a firma musela čeliť finančným stratám a sklamaniu svojich zákazníkov.

Jobsovi sa však tento spôsob nezdal dostatočný priateľský pre bežného používateľa, preto sa rozhodol vyvinúť revolučný počítač, ktorý nazval Macintosh. Bol to model, ktorý vďaka plnohodnotnému grafickému používateľskému rozhraniu (GUI) dokázali ovládať aj deti. Na vykonávanie jednotlivých úkonov slúžila myš a operačný systém založený na ponuke. Rok 1984 predstavoval prelom v domácej výpočtovej technike, pretože dovtedajšie systémy pracovali len s príkazovým riadkom. Macintosh bol preto kľúčový pre ďalší vývoj osobných počítačov.

Prinútili ho odísť z vlastnej spoločnosti

Pre pretrvávajúce nezhody s predstavenstvom bol však Jobs v roku 1985 nútený odísť z vlastnej spoločnosti. Na jeho odchod tlačil najmä výkonný riaditeľ Sculley, ktorého do firmy sám priviedol.

S odstupom času sa k vzniknutej situácii vyjadril, že jeho odchod z Apple bol jednou z najlepších vecí, ktoré sa mu stali. „Pomohlo mi to získať späť pocit inovatívnosti a slobody,“ povedal.

Zakladá nové úspešné spoločnosti

V tom istom roku založil novú počítačovú spoločnosť NeXT, ktorá sa špecializovala na vývoj počítačov pre oblasti vyššieho vzdelávania a obchodné trhy. Dušou však bol stále vo svojej prvej a roky budovanej firme Apple.

Jeho osobnosť sa okrem toho spája aj s úspešným filmovým štúdiom Pixar, v ktorom sa ako jeden zo zakladateľov pričinil o produkciu prvých počítačovo-animovaných filmov. Medzi ne neodmysliteľne patria dnes už rozprávkové klasiky, ako Hľadá sa Nemo či Príbeh hračiek. V roku 2006 spoločnosť Pixar predal spoločnosti Walt Disney Company za 7,4 miliardy dolárov.

O tom, že štúdio Pixar bolo ďalším dôležitým míľnikom v histórii filmového a počítačového priemyslu, svedčí aj neuveriteľné množstvo ocenení, ktoré získalo. Bolo to 20 Oscarov, 9 Zlatých glóbusov, 11 cien Grammy a mnoho ďalších skvelých úspechov.

Veľký návrat späť do Apple

Po tom, čo v roku 1996 spoločnosť Apple kúpila firmu NeXT za 429 miliónov dolárov, sa Jobs po niekoľkých mesiacoch opäť vrátil do Apple a stal sa jej výkonným riaditeľom. Vďaka nemu sa veci znovu začali hýbať správnym smerom. Firma v tom čase totiž výrazne zaostávala za konkurenciou, ktorú vtedy predstavovala najmä spoločnosť Microsoft.

Snažil sa znovu vrátiť k svojej pôvodnej myšlienke vytvárať produkty prístupné širokej verejnosti, s atraktívnym dizajnom, inovatívnymi funkciami a najlepšími riešeniami, aké tu kedy boli.

Presadil sa aj na ďalších trhoch

Na vývoji produktov, ktoré zmenili svet, úzko spolupracoval s dizajnérom Jonym Iveom. Počnúc reklamnou kampaňou s názvom „Think different“ v roku 1997 a pokračujúc inovatívnymi produktmi iMac, iPod, iTunes, Apple Store, iPad, iPhone, MacBook či App Store. Jony Ive pôsobil v spoločnosti Apple vyše dvadsať rokov až do roku 2019.

V roku 2007 spoločnosť Apple úspešne vstúpila na trh mobilných telefónov so smartfónom iPhone. Rok nato sa iTunes stali druhým najväčším hudobným maloobchodníkom v USA s viac ako šiestimi miliardami stiahnutých skladieb a viac ako 200 miliónmi predaných iPodov. V roku 2010 firma predstavila revolučne nový štýl tabletových počítačov iPad.

Jobs v jednom zo svojich vyhlásení povedal, že hoci jeho majetok rokmi narastal do 9-ciferných čísel, nebolo to preňho to najdôležitejšie. Nič z toho, čo robil, totiž nikdy nerobil pre peniaze.

Čo ste o Stevovi Jobsovi nevedeli?

Ako 23-ročnému sa mu narodila dcéra Lisa, ktorú mal s priateľkou Chrisann Brennanovou. K dcére sa však dlhé roky nepriznával. Vzťah s dcérou nadviazal Jobs, až keď mala 7 rokov. 

V roku 1991 sa oženil s Laurene Powellovou, s ktorou mal tri deti. Žili spolu v Palo Alto v Kalifornii.

V roku 2003 mu lekári diagnostikovali rakovinu. Napriek zhoršujúcemu sa zdravotnému stavu pokračoval v práci v spoločnosti Apple až do augusta 2011, keď z nej definitívne odišiel. V tom istom roku aj zomrel. 

V roku 2011 magazín Forbes odhadol majetok Steva Jobsa na zhruba 6,5 ​​až 7 miliárd dolárov, a to najmä vďaka predaju spoločnosti Pixar spoločnosti Walt Disney Company v roku 2006. 

Ak by však Jobs nepredal svoje akcie spoločnosti Apple v roku 1985, keď ju prvýkrát opustil, jeho čisté imanie by sa odhadovalo až na 36 miliárd dolárov.

logo
Prečítajte si tiež:
24.6.2024 Redakcia FinReport

Byrokracia v EÚ bujnie, nárasty sú v stovkách percent

Od prijatia Maastrichtskej zmluvy (od 1. januára 1994 do 1. januára 2024) sa počet právnych predpisov EÚ zvýšil o 729 % a od prijatia ...

24.6.2024 Redakcia FinReport

Dotácia na stravu pokračuje, žiadatelia o ňu musia splniť dve povinnosti

Zabezpečiť jedlo pre deti v školských zariadeniach, viesť ich k zdravým stravovacím návykom a odbremeniť rodičov od nadmerných ...

24.6.2024 Redakcia FinReport

Ekonomická situácia sa zlepšuje, odhady rastu sú čoraz optimistickejšie

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť zvýšila odhad tohtoročného rastu slovenskej ekonomiky na 2,7 %. Odvoláva sa pritom na nižšiu infláciu a ...

24.6.2024 Robert Juriš

Katastrofické scenáre o nesplácaní hypoték sa nenaplnili, objem poskytnutých úverov začal rásť

Trh s hypotékami pomaly opäť začína ožívať. Jeden zo samostatných finančných agentov pôsobiacich na slovenskom trhu tvrdí, že za menej ...

24.6.2024 Redakcia FinReport

NKÚ: Slovensko zaostáva v strategickom riadení aj vo vyvodzovaní osobnej zodpovednosti

Slovensko potrebuje jasnú stratégiu smerovania, lebo na súčasnej ceste dlhodobého udržateľného rozvoja sa čoraz viac potáca, zraňuje a ...

24.6.2024 Mário Špilberger

Ponúk na skrátený úväzok je málo. Ako sa na ňom dohodnúť so zamestnávateľom?

Ženy s malými deťmi, študenti či seniori často túžia po práci na skrátený úväzok. Momentálne sú vo výhode tí, ktorí hľadajú menej ...

14.6.2024 Redakcia FinReport

Vladimír Cvik je novým Country Managerom porovnávača Superpoistenie.sk

Porovnávač poistení Superpoistenie.sk, ktorý na Slovensku pôsobí už od roku 2007, predstavil nového Country Managera. Stal sa ním Vladimír ...

10.6.2024 Redakcia FinReport

Inflačná beštia zatiaľ nie je úplne skrotená

„To, čo sme dlho očakávali, a to, čo sme aj dlho avizovali, sa stalo realitou. Znížili sme úrokové sadzby, a to prvýkrát od septembra ...

6.6.2024 Miloslava Némová

Rebríček desiatich najbohatších celebrít sveta. Figurujú v ňom len traja muži

Zbohatli vďaka hudbe, herectvu, športu, sláve či osobným značkám. Mnohí z nich zarábajú najmä mimo svojej hlavnej kariéry, a to na ...

31.5.2024 Redakcia FinReport

Marcel Klimek: Nový výkonný riaditeľ Slovenskej bankovej asociácie

Slovenská banková asociácia (SBA) bude mať nového výkonného riaditeľa. K 1. júlu 2024 v tejto funkcii končí doterajšia výkonná ...

24.5.2024 Jana Schochmann

Rastislav Havran: Spochybňovanie status quo ma posúva vpred

Rastislav Havran pôsobí vo funkcii generálneho riaditeľa spoločnosti UNIQA necelý rok. Pred nástupom do najvyššej pozície riadil rezort ...

21.5.2024 Redakcia FinReport

Andrej Zaťko: CEO 365.bank sa stal vlastníkom 9,9-percentného podielu v tejto banke

V akcionárskej štruktúre 365.bank nastali zmeny. Súčasný CEO a predseda predstavenstva banky Andrej Zaťko nadobudol prostredníctvom svojej ...

20.5.2024 Jana Schochmann

Tatiana Ondrejková: O úspech sa musíte pričiniť sami

Tatiana Ondrejková je známa a úspešná slovenská podnikateľka. Ak by sme sa opýtali, v čom tkvie jej podnikateľský úspech, sama Táňa by ...

20.5.2024 Redakcia FinReport

Zomrel jeden z prvých slovenských veľkopodnikateľov Jozef Majský

Vo veku 78 rokov zomrel jeden z prvých veľkopodnikateľov, ktorí významne zbohatli po vzniku samostatnej Slovenskej republiky – Jozef Majský ...

17.5.2024 Redakcia FinReport

Staronovou prezidentkou Európskej banky pre obnovu a rozvoj je Odile Renaudová-Bassová

Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR) oznámila, že jej šéfkou aj naďalej bude Francúzka Odile Renaudová-Bassová. Opätovne zvolená do ...

15.5.2024 Redakcia FinReport

Generálnym riaditeľom spoločnosti SAP aj naďalej zostáva Christian Klein

Spoločnosť SAP SE oznámila, že predlžuje zmluvu so svojím generálnym riaditeľom a členom predstavenstva Christianom Kleinom o ďalšie tri ...

9.5.2024 Redakcia FinReport

Michal Stachník: Nový šéf českého a slovenského Microsoftu

Spoločnosť Microsoft Česká republika a Slovensko má nového Country Managera. Stal sa ním Michal Stachník. Vedúcu pozíciu prevzal od Michala ...

3.5.2024 Robert Juriš

Rastislav Kaňuch: Slovák, ktorý vedie komunikačnú agentúru v Kambodži

Bol dlhoročným riaditeľom najväčšej mediálnej agentúry na Slovensku – Unimedie. Poznajú ho top manažéri, ľudia z reklamy aj marketingu ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay