Hľadaj

Steve Jobs: Inovátor, perfekcionista, „tvrďas“ a iniciátor revolúcie v počítačovom, hudobnom aj filmovom priemysle

Zuzana Mecková Lídri Poslať

Svet ho pozná ako jedného z najznámejších vizionárov, dizajnérov a podnikateľov minulého storočia. Od 80. rokov minulého storočia sa prostredníctvom spoločnosti Apple Computer významne podieľal na revolúcii nových technológií a počítačov. Hoci jeho cesta za úspechom nebola ľahká, Jobs stál pri zrode prvého osobného počítača Apple Macintosh a ďalších revolučných noviniek, ako MacBook, iTunes, iPod, iPad či iPhone.

image

Foto: Shutterstock

Už od detstva prejavoval záujem o elektroniku a dizajn

Steven Paul Jobs sa narodil v San Franciscu v roku 1955. Keďže jeho rodičia boli len mladými študentmi na univerzite, Steva dali na adopciu. Mal však šťastie, pretože si ho adoptovali náhradní rodičia Paul a Clara Jobsovci, s ktorými mal veľmi dobrý vzťah a považoval ich za vlastných. 

Aj vďaka svojmu nevlastnému otcovi si Jobs už ako chlapec vypestoval záujem o dizajn a elektroniku. Prvé praktické skúsenosti získaval pri práci s ním v rodinnej garáži. Jeho záľuba sa neskôr pretavila do húževnatosti a technickej zručnosti. 

V škole bol šikovný, no formálne vzdelávanie ho nebavilo

Jobs chodil do školy v Kalifornii a neskôr sa prihlásil na Reed College v Portlande. V škole sa mu darilo, bol inteligentný a inovatívny mysliteľ, o čom svedčili aj jeho výborné výsledky, no frustrovalo ho formálne vzdelávanie.

Už po šiestich mesiacoch zanechal štúdium na univerzite a dlhší čas sa zúčastňoval len na kreatívnych hodinách, ktoré ho bavili. Navštevoval aj kurz kaligrafie, ktorý ho natoľko zaujal, že spoločnosť Apple neskôr jeho znalosti využila pri tvorbe vlastných fontov počítačového písma, ktoré sa stali súčasťou textového editora.

Začínal ako dizajnér videohier

V roku 1974 získal svoju prvú prácu v spoločnosti Atari ako dizajnér videohier. Uvedomil si však, že nie je typ, ktorý by dokázal byť dlhodobo niekomu podriadený. Začali sa totiž prejavovať jeho vlastnosti lídra, keď vnímal, že potrebuje väčšiu slobodu v rozhodovaní. Vzácne tu boli aj začiatky spolupráce s jeho priateľom a počítačovým technikom Stevom Wozniakom.

Po niekoľkých mesiacoch však z firmy odišiel a vydal sa na cestu do Indie, kde hľadal duchovné osvietenie. Počas niekoľkých mesiacov spoznával budhistickú duchovnú filozofiu. O skúsenostiach z Indie neskôr prehlásil, že mu pomohli získať širšiu perspektívu života a podnikania.

Spoločnosť Apple založil ako 21-ročný

Priateľstvo a spolupráca so S. Wozniakom vyústili do založenia spoločnosti Apple Computer. Stalo sa to v rodinnej garáži Jobsovcov, kde spoločne pracovali na návrhoch a realizácii prototypov prvých osobných počítačov s cieľom čo najviac ich priblížiť bežným používateľom. Bola to veľká revolúcia v počítačovom priemysle, keďže ich nové, omnoho menšie ako konkurenčné, a intuitívne zariadenia boli naozaj jedinečné.

Steve Wozniak v rozhovore pre PC World v roku 2007 priblížil, prečo si s Jobsom tak dobre rozumel: „Obaja sme milovali elektroniku a spôsob, akým sa používali digitálne čipy. Len veľmi málo ľudí v tom čase tušilo, čo sú to čipy a ako fungujú.“

Ich spolupráca zožala prvý veľký úspech s druhou radou počítača Apple II, ktorý bol jeden z prvých veľmi úspešných sériovo vyrábaných a predávaných mikropočítačov. Vďaka predaju modelu Apple II sa tržby ich spoločnosti zvýšili o 700 % na 139 miliónov dolárov.

Z garáže priamo do Silicon Valley

V priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov sa spoločnosť Apple rýchlo rozširovala, pretože trh s domácimi počítačmi naberal na čoraz väčšom významne. Aj vďaka tomu sa výroba čoskoro presunula z garáže do rozľahlých moderných priestorov v Silicon Valley. V roku 1980 sa Apple stala verejne obchodovanou spoločnosťou, ktorej trhová hodnota na konci prvého obchodného dňa predstavovala 1,2 miliardy dolárov.

Vďaka investorom a množstvu ďalších zamestnancov sa vývoj nových technológií rozbehol a Jobs sa rozhodol presvedčiť marketingového experta Johna Sculleyho, aby odišiel zo spoločnosti Pepsi a prijal funkciu výkonného riaditeľa v spoločnosti Apple. Sculley cítil, že je to príležitosť, ako sa presadiť, preto neváhal.

Zo svojho tímu sa snažil vyťažiť maximum

Napriek napredovaniu a inováciám, ktoré spoločnosť Apple produkovala, vo firme dochádzalo k zvyšovaniu napätia medzi Jobsom a jeho tímom. Je známe, že na svojich zamestnancov mal vysoké nároky. Bol to perfekcionista, ktorý chcel veci doťahovať do dokonalosti.

Mal svoju vlastnú filozofiu, ako pracovať s ľuďmi. Svedčí o tom aj jedno z jeho vyjadrení: „Mojou úlohou nie je byť na ľudí mierny. Mojou prácou je týchto skvelých ľudí, ktorých máme, poháňať a robiť ich ešte lepšími.“

Úspechy spoločnosti Apple striedali pády

Počas Jobsovho pôsobenia úspechy striedali menej úspešné obdobia. V tom čase bola najväčším konkurentom spoločnosti Apple IT spoločnosť IBM, ktorá vyrábala osobné počítače z lacnejších súčiastok a pri nižších nákladoch. Tie však fungovali len na operačnom systéme MS-DOS a používali iba znakové rozhranie. Aj preto sa niektoré modely Apple na trhu neujali a firma musela čeliť finančným stratám a sklamaniu svojich zákazníkov.

Jobsovi sa však tento spôsob nezdal dostatočný priateľský pre bežného používateľa, preto sa rozhodol vyvinúť revolučný počítač, ktorý nazval Macintosh. Bol to model, ktorý vďaka plnohodnotnému grafickému používateľskému rozhraniu (GUI) dokázali ovládať aj deti. Na vykonávanie jednotlivých úkonov slúžila myš a operačný systém založený na ponuke. Rok 1984 predstavoval prelom v domácej výpočtovej technike, pretože dovtedajšie systémy pracovali len s príkazovým riadkom. Macintosh bol preto kľúčový pre ďalší vývoj osobných počítačov.

Prinútili ho odísť z vlastnej spoločnosti

Pre pretrvávajúce nezhody s predstavenstvom bol však Jobs v roku 1985 nútený odísť z vlastnej spoločnosti. Na jeho odchod tlačil najmä výkonný riaditeľ Sculley, ktorého do firmy sám priviedol.

S odstupom času sa k vzniknutej situácii vyjadril, že jeho odchod z Apple bol jednou z najlepších vecí, ktoré sa mu stali. „Pomohlo mi to získať späť pocit inovatívnosti a slobody,“ povedal.

Zakladá nové úspešné spoločnosti

V tom istom roku založil novú počítačovú spoločnosť NeXT, ktorá sa špecializovala na vývoj počítačov pre oblasti vyššieho vzdelávania a obchodné trhy. Dušou však bol stále vo svojej prvej a roky budovanej firme Apple.

Jeho osobnosť sa okrem toho spája aj s úspešným filmovým štúdiom Pixar, v ktorom sa ako jeden zo zakladateľov pričinil o produkciu prvých počítačovo-animovaných filmov. Medzi ne neodmysliteľne patria dnes už rozprávkové klasiky, ako Hľadá sa Nemo či Príbeh hračiek. V roku 2006 spoločnosť Pixar predal spoločnosti Walt Disney Company za 7,4 miliardy dolárov.

O tom, že štúdio Pixar bolo ďalším dôležitým míľnikom v histórii filmového a počítačového priemyslu, svedčí aj neuveriteľné množstvo ocenení, ktoré získalo. Bolo to 20 Oscarov, 9 Zlatých glóbusov, 11 cien Grammy a mnoho ďalších skvelých úspechov.

Veľký návrat späť do Apple

Po tom, čo v roku 1996 spoločnosť Apple kúpila firmu NeXT za 429 miliónov dolárov, sa Jobs po niekoľkých mesiacoch opäť vrátil do Apple a stal sa jej výkonným riaditeľom. Vďaka nemu sa veci znovu začali hýbať správnym smerom. Firma v tom čase totiž výrazne zaostávala za konkurenciou, ktorú vtedy predstavovala najmä spoločnosť Microsoft.

Snažil sa znovu vrátiť k svojej pôvodnej myšlienke vytvárať produkty prístupné širokej verejnosti, s atraktívnym dizajnom, inovatívnymi funkciami a najlepšími riešeniami, aké tu kedy boli.

Presadil sa aj na ďalších trhoch

Na vývoji produktov, ktoré zmenili svet, úzko spolupracoval s dizajnérom Jonym Iveom. Počnúc reklamnou kampaňou s názvom „Think different“ v roku 1997 a pokračujúc inovatívnymi produktmi iMac, iPod, iTunes, Apple Store, iPad, iPhone, MacBook či App Store. Jony Ive pôsobil v spoločnosti Apple vyše dvadsať rokov až do roku 2019.

V roku 2007 spoločnosť Apple úspešne vstúpila na trh mobilných telefónov so smartfónom iPhone. Rok nato sa iTunes stali druhým najväčším hudobným maloobchodníkom v USA s viac ako šiestimi miliardami stiahnutých skladieb a viac ako 200 miliónmi predaných iPodov. V roku 2010 firma predstavila revolučne nový štýl tabletových počítačov iPad.

Jobs v jednom zo svojich vyhlásení povedal, že hoci jeho majetok rokmi narastal do 9-ciferných čísel, nebolo to preňho to najdôležitejšie. Nič z toho, čo robil, totiž nikdy nerobil pre peniaze.

Čo ste o Stevovi Jobsovi nevedeli?

Ako 23-ročnému sa mu narodila dcéra Lisa, ktorú mal s priateľkou Chrisann Brennanovou. K dcére sa však dlhé roky nepriznával. Vzťah s dcérou nadviazal Jobs, až keď mala 7 rokov. 

V roku 1991 sa oženil s Laurene Powellovou, s ktorou mal tri deti. Žili spolu v Palo Alto v Kalifornii.

V roku 2003 mu lekári diagnostikovali rakovinu. Napriek zhoršujúcemu sa zdravotnému stavu pokračoval v práci v spoločnosti Apple až do augusta 2011, keď z nej definitívne odišiel. V tom istom roku aj zomrel. 

V roku 2011 magazín Forbes odhadol majetok Steva Jobsa na zhruba 6,5 ​​až 7 miliárd dolárov, a to najmä vďaka predaju spoločnosti Pixar spoločnosti Walt Disney Company v roku 2006. 

Ak by však Jobs nepredal svoje akcie spoločnosti Apple v roku 1985, keď ju prvýkrát opustil, jeho čisté imanie by sa odhadovalo až na 36 miliárd dolárov.

Kľúčové slová

logo
survey services
Prečítajte si tiež:
14.4.2021 Zuzana Mecková

O nemajetkovej ujme pri dopravných nehodách rozhodujú súdy. Zmena môže vodičom priniesť zvýšenie poistného

Škody na majetku, ktoré vzniknú pri dopravných nehodách, sú zo zákona zahrnuté v povinnom zmluvnom poistení (PZP). Čo však urobiť s ...

14.4.2021 Redakcia FinReport

Trh kryptomien sa od začiatku tohto roka zdvojnásobil na dva bilióny dolárov. Polovicu jeho hodnoty tvorí bitcoin

Trh kryptomien neustále naberá na objeme a po prvýkrát v histórii jeho hodnota presiahla dva bilióny dolárov. Vďaka záujmu malých, ale aj ...

13.4.2021 Redakcia FinReport

Produkcia automobilov na Slovensku sa prepadla dvojciferne, aj tak sme svetová veľmoc

Slovensko vlani zaznamenalo medziročne dvojciferný percentuálny pokles v počte vyrobených automobilov. Na prvý pohľad to vyzerá ako zlá ...

13.4.2021 Roland Régely

Teraz je správny čas na „upratanie“ nevýhodných zmlúv. Ušetriť možno desiatky až stovky eur, radia odborníci

Hypotéka, životné poistenie či poistka na auto. Mnohé finančné produkty nestrácajú na popularite ani počas pandémie, a podľa odborníkov ...

12.4.2021 Robert Juriš

Objavila sa nová generácia investorov. Zmysel našli v ESG fondoch, zodpovedných firmách a zelenom investovaní

Slováci akosi stále nevedia prísť investovaniu na chuť. Máme dlhodobo najnižší podiel investovania spomedzi krajín združených v OECD. ...

12.4.2021 Redakcia FinReport

Paradox: V koronakríze sužovanom gastro sektore vlani vzniklo viac ako 700 nových reštaurácií

Jedným z najviac postihnutých odvetví aktuálnou koronakrízou je gastro sektor. Už viac ako rok znášajú majitelia reštaurácií, bistier a ...

10.4.2021 Dominik Horváth

Richard Branson: Ako sa z dyslektika stal miliardár, rytier a priekopník komerčných letov do vesmíru

Kvôli svojej túžbe podnikať odišiel zo školy už v 16-tich rokoch. Presadil sa v hudobnom priemysle. Neskôr presedlal na lietadlá, a jeho ...

3.4.2021 Dominik Horváth

Bill Gates: Závidel Jobsovi, bál sa konkurencie a rozprávkovo zbohatol na podnikaní v IT biznise

Jedným z najznámejších podnikateľov na svete je bezpochyby spoluzakladateľ Microsoftu Bill Gates. Svoju programátorskú kariéru začal už v ...

1.4.2021 Roland Régely

Federica Barberis: Českí zákazníci IKEA si potrpia na praktickosť, Slovákom ide viac o vzhľad domácnosti

Nábytkársky gigant IKEA mení štýl podnikania v strednej Európe. Počas uplynulého roka firma rozšírila online služby a rozbieha nové ...

29.3.2021 Redakcia FinReport

Zahynul český miliardár Petr Kellner. Osudným sa mu stal let vrtuľníkom na adrenalínovú lyžovačku

Český miliardár, podnikateľ a jeden z najvplyvnejších ľudí v Česku aj na Slovensku Petr Kellner zahynul pri páde vrtuľníka na Aljaške. ...

25.3.2021 Redakcia FinReport

Novým šéfom skupiny Wüstenrot na Slovensku sa stal domáci manažér Marián Hrotka

Wüstenrot poisťovňa a Wüstenrot stavebná sporiteľňa majú nového generálneho riaditeľa. Tento týždeň na pozíciu CEO nastúpil Marian ...

23.3.2021 Andrea Tittelová

Ľubica Ragulová: Energetický systém sa tu formoval desiatky až stovky rokov a my ho chceme zreformovať za jedinú dekádu

Európska únia (EÚ) kladie čoraz väčší dôraz na zelenšiu a udržateľnejšiu budúcnosť členských štátov. Dôkazom je nová Európska ...

20.3.2021 Dominik Horváth

Warren Buffett: Majetok deväťdesiatročného Veštca z Omahy prekročil hranicu 100 miliárd dolárov

Warren Buffett na prvý pohľad nevyzerá ako jeden z najbohatších ľudí na svete. Prezentuje sa ako usmievavý a charizmatický starší pán, ...

16.3.2021 Redakcia FinReport

Bývalý generálny riaditeľ Slovenskej sporiteľne Jozef Síkela odišiel z bankovníctva do sveta investícií

Bývalý generálny riaditeľ Slovenskej sporiteľne a člen predstavenstva Erste Group Jozef Síkela mieri z bankovníctva do investičného sveta. ...

10.3.2021 Andrea Tittelová

Moira Ní Ghallachóir: Digitalizácia je len nové balenie, základom podnikania stále zostáva budovanie osobných vzťahov

Digitalizácia činností a prenos viacerých procesov do online prostredia je nový spôsob, ako úspešne podnikať aj v čase pandémie ...

6.3.2021 Dominik Horváth

Jeff Bezos: Začínal skromne brigádou v McDonald´s, dnes je najbohatším človekom na svete

Je zakladateľom a výkonným riaditeľom spoločnosti Amazon, vlastníkom novín The Washington Post a zakladateľom spoločnosti Blue Origin, ...

27.2.2021 Dominik Horváth

Elon Musk: Jeden z najbohatších ľudí na svete chce v blízkej budúcnosti kolonizovať Mars

Zdá sa, že neexistuje nič, čo by vizionársky podnikateľ Elon Musk nevyskúšal. Jeho ohromujúci úspech ho vyniesol do siene slávy, a mnohí ...

25.2.2021 Robert Juriš

Michal Liday: Sme banka, ktorá je posadnutá inovatívnosťou a mladosťou

Na slovenskom trhu má zvláštny zvuk. Je inovatívna, moderná, udávajúca trendy a oceňovaná. Pri vyslovení jej mena spozornejú najmä ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Primátor Ružomberka Čombor sa bráni v prípade sporného ocenenia historika Františka Vnuka
 2. 2.
  Banskobystrický kraj otvoril ďalšie vakcinačné centrum, tímy lekárov a sestier zabezpečili jódové kúpele
 3. 3.
  O nemajetkovej ujme pri dopravných nehodách rozhodujú súdy. Zmena môže vodičom priniesť zvýšenie poistného
 4. 4.
  Trh kryptomien sa od začiatku tohto roka zdvojnásobil na dva bilióny dolárov. Polovicu jeho hodnoty tvorí bitcoin
 5. 5.
  Teraz je správny čas na „upratanie“ nevýhodných zmlúv. Ušetriť možno desiatky až stovky eur, radia odborníci