Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Steve Jobs: Inovátor, perfekcionista, „tvrďas“ a iniciátor revolúcie v počítačovom, hudobnom aj filmovom priemysle

Zuzana Fryč Lídri Poslať

Svet ho pozná ako jedného z najznámejších vizionárov, dizajnérov a podnikateľov minulého storočia. Od 80. rokov minulého storočia sa prostredníctvom spoločnosti Apple Computer významne podieľal na revolúcii nových technológií a počítačov. Hoci jeho cesta za úspechom nebola ľahká, Jobs stál pri zrode prvého osobného počítača Apple Macintosh a ďalších revolučných noviniek, ako MacBook, iTunes, iPod, iPad či iPhone.

Steve Jobs

Foto: Shutterstock

Už od detstva prejavoval záujem o elektroniku a dizajn

Steven Paul Jobs sa narodil v San Franciscu v roku 1955. Keďže jeho rodičia boli len mladými študentmi na univerzite, Steva dali na adopciu. Mal však šťastie, pretože si ho adoptovali náhradní rodičia Paul a Clara Jobsovci, s ktorými mal veľmi dobrý vzťah a považoval ich za vlastných. 

Aj vďaka svojmu nevlastnému otcovi si Jobs už ako chlapec vypestoval záujem o dizajn a elektroniku. Prvé praktické skúsenosti získaval pri práci s ním v rodinnej garáži. Jeho záľuba sa neskôr pretavila do húževnatosti a technickej zručnosti. 

V škole bol šikovný, no formálne vzdelávanie ho nebavilo

Jobs chodil do školy v Kalifornii a neskôr sa prihlásil na Reed College v Portlande. V škole sa mu darilo, bol inteligentný a inovatívny mysliteľ, o čom svedčili aj jeho výborné výsledky, no frustrovalo ho formálne vzdelávanie.

Už po šiestich mesiacoch zanechal štúdium na univerzite a dlhší čas sa zúčastňoval len na kreatívnych hodinách, ktoré ho bavili. Navštevoval aj kurz kaligrafie, ktorý ho natoľko zaujal, že spoločnosť Apple neskôr jeho znalosti využila pri tvorbe vlastných fontov počítačového písma, ktoré sa stali súčasťou textového editora.

Začínal ako dizajnér videohier

V roku 1974 získal svoju prvú prácu v spoločnosti Atari ako dizajnér videohier. Uvedomil si však, že nie je typ, ktorý by dokázal byť dlhodobo niekomu podriadený. Začali sa totiž prejavovať jeho vlastnosti lídra, keď vnímal, že potrebuje väčšiu slobodu v rozhodovaní. Vzácne tu boli aj začiatky spolupráce s jeho priateľom a počítačovým technikom Stevom Wozniakom.

Po niekoľkých mesiacoch však z firmy odišiel a vydal sa na cestu do Indie, kde hľadal duchovné osvietenie. Počas niekoľkých mesiacov spoznával budhistickú duchovnú filozofiu. O skúsenostiach z Indie neskôr prehlásil, že mu pomohli získať širšiu perspektívu života a podnikania.

Spoločnosť Apple založil ako 21-ročný

Priateľstvo a spolupráca so S. Wozniakom vyústili do založenia spoločnosti Apple Computer. Stalo sa to v rodinnej garáži Jobsovcov, kde spoločne pracovali na návrhoch a realizácii prototypov prvých osobných počítačov s cieľom čo najviac ich priblížiť bežným používateľom. Bola to veľká revolúcia v počítačovom priemysle, keďže ich nové, omnoho menšie ako konkurenčné, a intuitívne zariadenia boli naozaj jedinečné.

Steve Wozniak v rozhovore pre PC World v roku 2007 priblížil, prečo si s Jobsom tak dobre rozumel: „Obaja sme milovali elektroniku a spôsob, akým sa používali digitálne čipy. Len veľmi málo ľudí v tom čase tušilo, čo sú to čipy a ako fungujú.“

Ich spolupráca zožala prvý veľký úspech s druhou radou počítača Apple II, ktorý bol jeden z prvých veľmi úspešných sériovo vyrábaných a predávaných mikropočítačov. Vďaka predaju modelu Apple II sa tržby ich spoločnosti zvýšili o 700 % na 139 miliónov dolárov.

Z garáže priamo do Silicon Valley

V priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov sa spoločnosť Apple rýchlo rozširovala, pretože trh s domácimi počítačmi naberal na čoraz väčšom významne. Aj vďaka tomu sa výroba čoskoro presunula z garáže do rozľahlých moderných priestorov v Silicon Valley. V roku 1980 sa Apple stala verejne obchodovanou spoločnosťou, ktorej trhová hodnota na konci prvého obchodného dňa predstavovala 1,2 miliardy dolárov.

Vďaka investorom a množstvu ďalších zamestnancov sa vývoj nových technológií rozbehol a Jobs sa rozhodol presvedčiť marketingového experta Johna Sculleyho, aby odišiel zo spoločnosti Pepsi a prijal funkciu výkonného riaditeľa v spoločnosti Apple. Sculley cítil, že je to príležitosť, ako sa presadiť, preto neváhal.

Zo svojho tímu sa snažil vyťažiť maximum

Napriek napredovaniu a inováciám, ktoré spoločnosť Apple produkovala, vo firme dochádzalo k zvyšovaniu napätia medzi Jobsom a jeho tímom. Je známe, že na svojich zamestnancov mal vysoké nároky. Bol to perfekcionista, ktorý chcel veci doťahovať do dokonalosti.

Mal svoju vlastnú filozofiu, ako pracovať s ľuďmi. Svedčí o tom aj jedno z jeho vyjadrení: „Mojou úlohou nie je byť na ľudí mierny. Mojou prácou je týchto skvelých ľudí, ktorých máme, poháňať a robiť ich ešte lepšími.“

Úspechy spoločnosti Apple striedali pády

Počas Jobsovho pôsobenia úspechy striedali menej úspešné obdobia. V tom čase bola najväčším konkurentom spoločnosti Apple IT spoločnosť IBM, ktorá vyrábala osobné počítače z lacnejších súčiastok a pri nižších nákladoch. Tie však fungovali len na operačnom systéme MS-DOS a používali iba znakové rozhranie. Aj preto sa niektoré modely Apple na trhu neujali a firma musela čeliť finančným stratám a sklamaniu svojich zákazníkov.

Jobsovi sa však tento spôsob nezdal dostatočný priateľský pre bežného používateľa, preto sa rozhodol vyvinúť revolučný počítač, ktorý nazval Macintosh. Bol to model, ktorý vďaka plnohodnotnému grafickému používateľskému rozhraniu (GUI) dokázali ovládať aj deti. Na vykonávanie jednotlivých úkonov slúžila myš a operačný systém založený na ponuke. Rok 1984 predstavoval prelom v domácej výpočtovej technike, pretože dovtedajšie systémy pracovali len s príkazovým riadkom. Macintosh bol preto kľúčový pre ďalší vývoj osobných počítačov.

Prinútili ho odísť z vlastnej spoločnosti

Pre pretrvávajúce nezhody s predstavenstvom bol však Jobs v roku 1985 nútený odísť z vlastnej spoločnosti. Na jeho odchod tlačil najmä výkonný riaditeľ Sculley, ktorého do firmy sám priviedol.

S odstupom času sa k vzniknutej situácii vyjadril, že jeho odchod z Apple bol jednou z najlepších vecí, ktoré sa mu stali. „Pomohlo mi to získať späť pocit inovatívnosti a slobody,“ povedal.

Zakladá nové úspešné spoločnosti

V tom istom roku založil novú počítačovú spoločnosť NeXT, ktorá sa špecializovala na vývoj počítačov pre oblasti vyššieho vzdelávania a obchodné trhy. Dušou však bol stále vo svojej prvej a roky budovanej firme Apple.

Jeho osobnosť sa okrem toho spája aj s úspešným filmovým štúdiom Pixar, v ktorom sa ako jeden zo zakladateľov pričinil o produkciu prvých počítačovo-animovaných filmov. Medzi ne neodmysliteľne patria dnes už rozprávkové klasiky, ako Hľadá sa Nemo či Príbeh hračiek. V roku 2006 spoločnosť Pixar predal spoločnosti Walt Disney Company za 7,4 miliardy dolárov.

O tom, že štúdio Pixar bolo ďalším dôležitým míľnikom v histórii filmového a počítačového priemyslu, svedčí aj neuveriteľné množstvo ocenení, ktoré získalo. Bolo to 20 Oscarov, 9 Zlatých glóbusov, 11 cien Grammy a mnoho ďalších skvelých úspechov.

Veľký návrat späť do Apple

Po tom, čo v roku 1996 spoločnosť Apple kúpila firmu NeXT za 429 miliónov dolárov, sa Jobs po niekoľkých mesiacoch opäť vrátil do Apple a stal sa jej výkonným riaditeľom. Vďaka nemu sa veci znovu začali hýbať správnym smerom. Firma v tom čase totiž výrazne zaostávala za konkurenciou, ktorú vtedy predstavovala najmä spoločnosť Microsoft.

Snažil sa znovu vrátiť k svojej pôvodnej myšlienke vytvárať produkty prístupné širokej verejnosti, s atraktívnym dizajnom, inovatívnymi funkciami a najlepšími riešeniami, aké tu kedy boli.

Presadil sa aj na ďalších trhoch

Na vývoji produktov, ktoré zmenili svet, úzko spolupracoval s dizajnérom Jonym Iveom. Počnúc reklamnou kampaňou s názvom „Think different“ v roku 1997 a pokračujúc inovatívnymi produktmi iMac, iPod, iTunes, Apple Store, iPad, iPhone, MacBook či App Store. Jony Ive pôsobil v spoločnosti Apple vyše dvadsať rokov až do roku 2019.

V roku 2007 spoločnosť Apple úspešne vstúpila na trh mobilných telefónov so smartfónom iPhone. Rok nato sa iTunes stali druhým najväčším hudobným maloobchodníkom v USA s viac ako šiestimi miliardami stiahnutých skladieb a viac ako 200 miliónmi predaných iPodov. V roku 2010 firma predstavila revolučne nový štýl tabletových počítačov iPad.

Jobs v jednom zo svojich vyhlásení povedal, že hoci jeho majetok rokmi narastal do 9-ciferných čísel, nebolo to preňho to najdôležitejšie. Nič z toho, čo robil, totiž nikdy nerobil pre peniaze.

Čo ste o Stevovi Jobsovi nevedeli?

Ako 23-ročnému sa mu narodila dcéra Lisa, ktorú mal s priateľkou Chrisann Brennanovou. K dcére sa však dlhé roky nepriznával. Vzťah s dcérou nadviazal Jobs, až keď mala 7 rokov. 

V roku 1991 sa oženil s Laurene Powellovou, s ktorou mal tri deti. Žili spolu v Palo Alto v Kalifornii.

V roku 2003 mu lekári diagnostikovali rakovinu. Napriek zhoršujúcemu sa zdravotnému stavu pokračoval v práci v spoločnosti Apple až do augusta 2011, keď z nej definitívne odišiel. V tom istom roku aj zomrel. 

V roku 2011 magazín Forbes odhadol majetok Steva Jobsa na zhruba 6,5 ​​až 7 miliárd dolárov, a to najmä vďaka predaju spoločnosti Pixar spoločnosti Walt Disney Company v roku 2006. 

Ak by však Jobs nepredal svoje akcie spoločnosti Apple v roku 1985, keď ju prvýkrát opustil, jeho čisté imanie by sa odhadovalo až na 36 miliárd dolárov.

logo
Prečítajte si tiež:
24.4.2024 Redakcia FinReport

Do fondov EÚ sme za dve desaťročia vložili 13,1 miliardy eur, no získali sme takmer 25 miliárd

Slovenská republika je od roku 2004, teda už dve desaťročia, členom Európskej únie. Počas tohto obdobia sme do spoločného uniálneho ...

24.4.2024 Roland Régely

Home office alebo hybridná práca? Banky na Slovensku preferujú skôr druhú možnosť

Slovenská sporiteľňa nedávno oznámila, že jej call centrum bude kompletne pracovať z domu. Najväčšia slovenská banka to odôvodnila ...

24.4.2024 Redakcia FinReport

Novela zákona o ochrane spotrebiteľa pomôže nakupujúcim aj obchodníkom

Ďalšia novela zákona o ochrane spotrebiteľa je na svete. Schválili ju poslanci parlamentu a platiť začne od 1. júla tohto roku. Hlavným ...

24.4.2024 Robert Juriš

Prečo je pri umelej inteligencii potrebné vnímať nielen vysoké tržby, ale aj možné riziká

Spoločnosť OpenAI je jednou z firiem, ktorej sa vlani podarilo urobiť takzvanú dieru do sveta. Na báze umelej inteligencie vyvinula chatbot ...

24.4.2024 Martin Jamnický

Pri investovaní si dávajte pozor na neuveriteľne výhodné ponuky aj na falošné garancie

Investičné podvody najčastejšie cielia na finančne menej zdatných občanov. Ich najčastejším príznakom je snaha o rýchle a extrémne ...

24.4.2024 Redakcia FinReport

mBank menila úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov

Zvyšovanie úrokových sadzieb hypotekárnych úverov sa v roku 2024 prakticky zastavilo. Na začiatku roka síce tri spomedzi bánk pôsobiacich na ...

16.4.2024 Martin Jamnický

Vietnamskú podnikateľku Truong My Lan odsúdili na smrť za podvod vo výške 44 miliárd dolárov

Súd vo vietnamskom Hočiminovom meste odsúdil na smrť miestnu podnikateľku v oblasti nehnuteľností Truong My Lan. Obvinená bola z jedného z ...

15.4.2024 Redakcia FinReport

Kristalina Georgievová: Šéfkou Medzinárodného menového fondu zostane aj ďalších päť rokov

Staronovou šéfkou Medzinárodného menového fondu aj počas nasledujúcich piatich rokov zostane Kristalina Georgievová. Výkonná rada MMF ...

15.4.2024 Redakcia FinReport

Peter Kažimír: Jún 2024 je vhodnou príležitosťou na zníženie úrokových sadzieb

Inflácia na Slovensku je aktuálne o niečo nižšia ako priemer krajín eurozóny. „Je to skvelá správa pre ľudí a ekonomiku u nás a v celej ...

12.4.2024 Redakcia FinReport

Tomáš Braverman: Nový riaditeľ zážitkového portálu Slevomat

Novým šéfom portálu Slevomat sa v lete tohto roku stane bývalý šéf skupiny Heureka Group Tomáš Braverman. Na pozícii vystrieda Ladislava ...

10.4.2024 Redakcia FinReport

Tewfik Sabongui sa stal novým výkonným riaditeľom spoločnosti Colliers pre Slovensko

Spoločnosť Colliers, ktorá pôsobí aj v oblasti investičného manažmentu, oznámila, že jej súčasný managing partner v Českej republike ...

9.4.2024 Redakcia FinReport

Miroslav Boublík: Na čele Across Private Investments vystriedal Petra Jakubičku

Na uvoľnenú pozíciu Chief Executive Officer spoločnosti Across Private Investments nastúpil Miroslav Boublík. Tento manažér s ...

5.4.2024 Redakcia FinReport

Citibank vymenovala Jana Melichara za nového generálneho riaditeľa pre Slovenskú republiku

Citibank Europe vymenovala Jana Melichara do funkcie Citi Country Officer (CCO) and Banking Head pre Slovensko a do funkcie Branch Manager pre ...

4.4.2024 Redakcia FinReport

Zakladateľa kryptoburzy Thodex Fatiha Ozera odsúdili na 11 196 rokov väzenia

Bývalý šéf neúspešnej tureckej kryptomenovej burzy Thodex Faruk Fatih Ozer (30) nastúpil na doživotný trest odňatia slobody po tom, ako bol ...

29.3.2024 Redakcia FinReport

Pav Gill: Whistleblower z kauzy Wirecard spustil novú oznamovaciu platformu Confide

Muž, ktorý pomohol odhaliť machinácie predchádzajúc „strate“ 1,9 miliardy eur a krachu nemeckej finančnej spoločnosti Wirecard, má nový ...

19.3.2024 Redakcia FinReport

Novou členkou predstavenstva bratislavského Volkswagenu je Agnieszka Olendereková

Trojčlenné predstavenstvo spoločnosti Volkswagen Slovakia má novú tvár. Posilou je Poľka Agnieszka Olendereková. Na pozícii členky ...

13.3.2024 Redakcia FinReport

Šéfom spoločnosti Coca-Cola pre Česko a Slovensko sa stal Martin Binder

Novým generálnym riaditeľom spoločnosti Coca-Cola pre Českú republiku a Slovensko sa stal Martin Binder. Vo funkcii nahradil Zbyňka Kovářa. ...

11.3.2024 Robert Juriš

Christine Lagardová: Úrokové sadzby možno znížime v júni 2024

Napriek poklesu inflácie v dvadsiatke krajín eurozóny na úroveň 2,6 %, čo už je blízko dlhodobému dvojpercentnému cieľu, ECB naďalej ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay