Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Steve Jobs: Inovátor, perfekcionista, „tvrďas“ a iniciátor revolúcie v počítačovom, hudobnom aj filmovom priemysle

Zuzana Fryč Lídri
SK
EN
Poslať

Svet ho pozná ako jedného z najznámejších vizionárov, dizajnérov a podnikateľov minulého storočia. Od 80. rokov minulého storočia sa prostredníctvom spoločnosti Apple Computer významne podieľal na revolúcii nových technológií a počítačov. Hoci jeho cesta za úspechom nebola ľahká, Jobs stál pri zrode prvého osobného počítača Apple Macintosh a ďalších revolučných noviniek, ako MacBook, iTunes, iPod, iPad či iPhone.

image

Foto: Shutterstock

Už od detstva prejavoval záujem o elektroniku a dizajn

Steven Paul Jobs sa narodil v San Franciscu v roku 1955. Keďže jeho rodičia boli len mladými študentmi na univerzite, Steva dali na adopciu. Mal však šťastie, pretože si ho adoptovali náhradní rodičia Paul a Clara Jobsovci, s ktorými mal veľmi dobrý vzťah a považoval ich za vlastných. 

Aj vďaka svojmu nevlastnému otcovi si Jobs už ako chlapec vypestoval záujem o dizajn a elektroniku. Prvé praktické skúsenosti získaval pri práci s ním v rodinnej garáži. Jeho záľuba sa neskôr pretavila do húževnatosti a technickej zručnosti. 

V škole bol šikovný, no formálne vzdelávanie ho nebavilo

Jobs chodil do školy v Kalifornii a neskôr sa prihlásil na Reed College v Portlande. V škole sa mu darilo, bol inteligentný a inovatívny mysliteľ, o čom svedčili aj jeho výborné výsledky, no frustrovalo ho formálne vzdelávanie.

Už po šiestich mesiacoch zanechal štúdium na univerzite a dlhší čas sa zúčastňoval len na kreatívnych hodinách, ktoré ho bavili. Navštevoval aj kurz kaligrafie, ktorý ho natoľko zaujal, že spoločnosť Apple neskôr jeho znalosti využila pri tvorbe vlastných fontov počítačového písma, ktoré sa stali súčasťou textového editora.

Začínal ako dizajnér videohier

V roku 1974 získal svoju prvú prácu v spoločnosti Atari ako dizajnér videohier. Uvedomil si však, že nie je typ, ktorý by dokázal byť dlhodobo niekomu podriadený. Začali sa totiž prejavovať jeho vlastnosti lídra, keď vnímal, že potrebuje väčšiu slobodu v rozhodovaní. Vzácne tu boli aj začiatky spolupráce s jeho priateľom a počítačovým technikom Stevom Wozniakom.

Po niekoľkých mesiacoch však z firmy odišiel a vydal sa na cestu do Indie, kde hľadal duchovné osvietenie. Počas niekoľkých mesiacov spoznával budhistickú duchovnú filozofiu. O skúsenostiach z Indie neskôr prehlásil, že mu pomohli získať širšiu perspektívu života a podnikania.

Spoločnosť Apple založil ako 21-ročný

Priateľstvo a spolupráca so S. Wozniakom vyústili do založenia spoločnosti Apple Computer. Stalo sa to v rodinnej garáži Jobsovcov, kde spoločne pracovali na návrhoch a realizácii prototypov prvých osobných počítačov s cieľom čo najviac ich priblížiť bežným používateľom. Bola to veľká revolúcia v počítačovom priemysle, keďže ich nové, omnoho menšie ako konkurenčné, a intuitívne zariadenia boli naozaj jedinečné.

Steve Wozniak v rozhovore pre PC World v roku 2007 priblížil, prečo si s Jobsom tak dobre rozumel: „Obaja sme milovali elektroniku a spôsob, akým sa používali digitálne čipy. Len veľmi málo ľudí v tom čase tušilo, čo sú to čipy a ako fungujú.“

Ich spolupráca zožala prvý veľký úspech s druhou radou počítača Apple II, ktorý bol jeden z prvých veľmi úspešných sériovo vyrábaných a predávaných mikropočítačov. Vďaka predaju modelu Apple II sa tržby ich spoločnosti zvýšili o 700 % na 139 miliónov dolárov.

Z garáže priamo do Silicon Valley

V priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov sa spoločnosť Apple rýchlo rozširovala, pretože trh s domácimi počítačmi naberal na čoraz väčšom významne. Aj vďaka tomu sa výroba čoskoro presunula z garáže do rozľahlých moderných priestorov v Silicon Valley. V roku 1980 sa Apple stala verejne obchodovanou spoločnosťou, ktorej trhová hodnota na konci prvého obchodného dňa predstavovala 1,2 miliardy dolárov.

Vďaka investorom a množstvu ďalších zamestnancov sa vývoj nových technológií rozbehol a Jobs sa rozhodol presvedčiť marketingového experta Johna Sculleyho, aby odišiel zo spoločnosti Pepsi a prijal funkciu výkonného riaditeľa v spoločnosti Apple. Sculley cítil, že je to príležitosť, ako sa presadiť, preto neváhal.

Zo svojho tímu sa snažil vyťažiť maximum

Napriek napredovaniu a inováciám, ktoré spoločnosť Apple produkovala, vo firme dochádzalo k zvyšovaniu napätia medzi Jobsom a jeho tímom. Je známe, že na svojich zamestnancov mal vysoké nároky. Bol to perfekcionista, ktorý chcel veci doťahovať do dokonalosti.

Mal svoju vlastnú filozofiu, ako pracovať s ľuďmi. Svedčí o tom aj jedno z jeho vyjadrení: „Mojou úlohou nie je byť na ľudí mierny. Mojou prácou je týchto skvelých ľudí, ktorých máme, poháňať a robiť ich ešte lepšími.“

Úspechy spoločnosti Apple striedali pády

Počas Jobsovho pôsobenia úspechy striedali menej úspešné obdobia. V tom čase bola najväčším konkurentom spoločnosti Apple IT spoločnosť IBM, ktorá vyrábala osobné počítače z lacnejších súčiastok a pri nižších nákladoch. Tie však fungovali len na operačnom systéme MS-DOS a používali iba znakové rozhranie. Aj preto sa niektoré modely Apple na trhu neujali a firma musela čeliť finančným stratám a sklamaniu svojich zákazníkov.

Jobsovi sa však tento spôsob nezdal dostatočný priateľský pre bežného používateľa, preto sa rozhodol vyvinúť revolučný počítač, ktorý nazval Macintosh. Bol to model, ktorý vďaka plnohodnotnému grafickému používateľskému rozhraniu (GUI) dokázali ovládať aj deti. Na vykonávanie jednotlivých úkonov slúžila myš a operačný systém založený na ponuke. Rok 1984 predstavoval prelom v domácej výpočtovej technike, pretože dovtedajšie systémy pracovali len s príkazovým riadkom. Macintosh bol preto kľúčový pre ďalší vývoj osobných počítačov.

Prinútili ho odísť z vlastnej spoločnosti

Pre pretrvávajúce nezhody s predstavenstvom bol však Jobs v roku 1985 nútený odísť z vlastnej spoločnosti. Na jeho odchod tlačil najmä výkonný riaditeľ Sculley, ktorého do firmy sám priviedol.

S odstupom času sa k vzniknutej situácii vyjadril, že jeho odchod z Apple bol jednou z najlepších vecí, ktoré sa mu stali. „Pomohlo mi to získať späť pocit inovatívnosti a slobody,“ povedal.

Zakladá nové úspešné spoločnosti

V tom istom roku založil novú počítačovú spoločnosť NeXT, ktorá sa špecializovala na vývoj počítačov pre oblasti vyššieho vzdelávania a obchodné trhy. Dušou však bol stále vo svojej prvej a roky budovanej firme Apple.

Jeho osobnosť sa okrem toho spája aj s úspešným filmovým štúdiom Pixar, v ktorom sa ako jeden zo zakladateľov pričinil o produkciu prvých počítačovo-animovaných filmov. Medzi ne neodmysliteľne patria dnes už rozprávkové klasiky, ako Hľadá sa Nemo či Príbeh hračiek. V roku 2006 spoločnosť Pixar predal spoločnosti Walt Disney Company za 7,4 miliardy dolárov.

O tom, že štúdio Pixar bolo ďalším dôležitým míľnikom v histórii filmového a počítačového priemyslu, svedčí aj neuveriteľné množstvo ocenení, ktoré získalo. Bolo to 20 Oscarov, 9 Zlatých glóbusov, 11 cien Grammy a mnoho ďalších skvelých úspechov.

Veľký návrat späť do Apple

Po tom, čo v roku 1996 spoločnosť Apple kúpila firmu NeXT za 429 miliónov dolárov, sa Jobs po niekoľkých mesiacoch opäť vrátil do Apple a stal sa jej výkonným riaditeľom. Vďaka nemu sa veci znovu začali hýbať správnym smerom. Firma v tom čase totiž výrazne zaostávala za konkurenciou, ktorú vtedy predstavovala najmä spoločnosť Microsoft.

Snažil sa znovu vrátiť k svojej pôvodnej myšlienke vytvárať produkty prístupné širokej verejnosti, s atraktívnym dizajnom, inovatívnymi funkciami a najlepšími riešeniami, aké tu kedy boli.

Presadil sa aj na ďalších trhoch

Na vývoji produktov, ktoré zmenili svet, úzko spolupracoval s dizajnérom Jonym Iveom. Počnúc reklamnou kampaňou s názvom „Think different“ v roku 1997 a pokračujúc inovatívnymi produktmi iMac, iPod, iTunes, Apple Store, iPad, iPhone, MacBook či App Store. Jony Ive pôsobil v spoločnosti Apple vyše dvadsať rokov až do roku 2019.

V roku 2007 spoločnosť Apple úspešne vstúpila na trh mobilných telefónov so smartfónom iPhone. Rok nato sa iTunes stali druhým najväčším hudobným maloobchodníkom v USA s viac ako šiestimi miliardami stiahnutých skladieb a viac ako 200 miliónmi predaných iPodov. V roku 2010 firma predstavila revolučne nový štýl tabletových počítačov iPad.

Jobs v jednom zo svojich vyhlásení povedal, že hoci jeho majetok rokmi narastal do 9-ciferných čísel, nebolo to preňho to najdôležitejšie. Nič z toho, čo robil, totiž nikdy nerobil pre peniaze.

Čo ste o Stevovi Jobsovi nevedeli?

Ako 23-ročnému sa mu narodila dcéra Lisa, ktorú mal s priateľkou Chrisann Brennanovou. K dcére sa však dlhé roky nepriznával. Vzťah s dcérou nadviazal Jobs, až keď mala 7 rokov. 

V roku 1991 sa oženil s Laurene Powellovou, s ktorou mal tri deti. Žili spolu v Palo Alto v Kalifornii.

V roku 2003 mu lekári diagnostikovali rakovinu. Napriek zhoršujúcemu sa zdravotnému stavu pokračoval v práci v spoločnosti Apple až do augusta 2011, keď z nej definitívne odišiel. V tom istom roku aj zomrel. 

V roku 2011 magazín Forbes odhadol majetok Steva Jobsa na zhruba 6,5 ​​až 7 miliárd dolárov, a to najmä vďaka predaju spoločnosti Pixar spoločnosti Walt Disney Company v roku 2006. 

Ak by však Jobs nepredal svoje akcie spoločnosti Apple v roku 1985, keď ju prvýkrát opustil, jeho čisté imanie by sa odhadovalo až na 36 miliárd dolárov.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
10.8.2022 Redakcia FinReport

J&T a Penta vydávajú dlhopisy za milióny eur

Národná banka Slovenska schválila prospekty dlhopisov dvom finančným spoločnostiam. Presnejšie ide o spoločnosti J&T Global Finance XIV a ...

10.8.2022 Redakcia FinReport

Martin Kaňa: Od októbra 2022 sa stane novým výkonným riaditeľom Slovenskej kancelárie poisťovateľov

Novým výkonným riaditeľom Slovenskej kancelárie poisťovateľov (SKP) sa od 1. októbra 2022 stane Martin Kaňa. Vo funkcii nahradí Imricha ...

10.8.2022 Zuzana Fryč

Na zmenu zdravotnej poisťovne zostávajú necelé dva mesiace. Čo všetko pri tom musíme mať na pamäti?

Desaťtisíce Slovákov sa každý rok rozhodnú pre zmenu svojej zdravotnej poisťovne. Takýto krok je možné urobiť len jedenkrát ročne, ...

10.8.2022 Redakcia FinReport

Slovenský priemysel pribrzdil, jeho júnová produkcia medziročne klesla o 5,7 %

Spomalenie produkcie sa počas júna 2022 prejavilo vo väčšine priemyselných odvetví. Rasty malých odvetví nedokázali kompenzovať hlbší ...

10.8.2022 Redakcia FinReport

Slováci potrebujú na kúpu nového bytu s rozlohou 70 metrov štvorcových až 13 hrubých ročných miezd

Pri súčasných cenách nehnuteľností na bývanie potrebujeme na kúpu bytu s rozlohou 70 metrov štvorcových v priemere takmer 13 hrubých ...

10.8.2022 Monika Jakábová

Čína systematicky zvyšuje svoj vplyv v Afrike. Západ je znepokojený

Prítomnosť Číny v Afrike neustále rastie. Jedným z kľúčových kanálov, prostredníctvom ktorých ovplyvňuje africký kontinent, sú ...

9.8.2022 Robert Juriš

Úrokové sadzby nových hypoték za štyri mesiace stúpli o takmer celé jedno percento

Úrokové sadzby úverov na bývanie na Slovensku rastú už štyri mesiace. V priemere sa zvýšili o takmer celé 1 %. Kým vo februári 2022 sa ...

8.8.2022 Real Estate Market

Yuliya Badritdinová: McDonald’s pre český a slovenský trh má novú generálnu riaditeľku z Ukrajiny

Spoločnosť McDonald’s v Českej republike a na Slovensku vymenovala novú generálnu riaditeľku. S účinnosťou od 1. augusta 2022 na pozíciu ...

27.7.2022 Redakcia FinReport

Manlio Lostuzzi: Nový riaditeľ v skupine Generali pre strednú a východnú Európu

Skupina Generali vymenovala Manlia Lostuzziho za regionálneho riaditeľa pre oblasť strednej a východnej Európy. Tento región sa stáva ...

26.7.2022 Redakcia FinReport

Christine Lagardeová: Zvýšenie úrokových sadzieb je cestou k nižšej inflácii

Inflácia je príliš vysoká. Ruská vojna na Ukrajine zdvihla náklady na energie a poľnohospodárske výrobky. K rastu cien prispieva aj ...

22.7.2022 Redakcia FinReport

Peter Kažimír: Po zvýšení úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou je mínus minulosťou

Tvrdohlavo vysoká inflácia a riziká s ňou spojené nastolili zásadnú otázku – ísť v júli 2022 hore so sadzbami o 25 alebo o 50 ...

19.7.2022 Monika Jakábová

Erika Piirmetsová: Digitalizácia nie je len o technológiách, potrebujete aj kompetentné vedenie

Estónsko je považované za jedného zo svetových digitálnych lídrov. Počas posledných rokov táto malá pobaltská krajina prešla ...

4.7.2022 Redakcia FinReport

Martin Šuster je novým členom Rady pre rozpočtovú zodpovednosť

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť má nového člena. Anettu Čaplánovú, ktorej funkčné obdobie sa skončilo 2. júla 2022 vystriedal ekonóm ...

30.6.2022 Redakcia FinReport

Christina Lagardová: Éra ultranízkej inflácie sa už pravdepodobne nevráti

„Éra ultranízkej inflácie v eurozóne sa už pravdepodobne nevráti,“ povedala prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová ...

30.6.2022 Redakcia FinReport

Finanční riaditelia spoločnosti Achmea si na Slovensku a v Grécku vymenia svoje pozície

Po piatich rokoch pôsobenia v slovenskom Unione, ktorý je dcérskou spoločnosťou holandskej firmy Achmea, bol finančný riaditeľ (CFO) René ...

23.6.2022 Redakcia FinReport

Novým šéfom Slovenskej asociácie poisťovní sa stane Martin Kaňa

Novým výkonným riaditeľom Slovenskej asociácie poisťovní (SLASPO) sa od 1. júla 2022 stane Martin Kaňa. Vo funkcii nahradí Jozefínu ...

22.6.2022 Jana Schochmann

Zuzana Gergeľová: Mojou úlohou je vytvárať bezpečný priestor a podnecovať

O včeľom spoločenstve sa hovorí, že má vynikajúcu organizáciu a jej príslušníčky sú nezvyčajne užitočné a nadané. Popri tom, ako ...

17.6.2022 Redakcia FinReport

Novou členkou predstavenstva Tatra banky je Zuzana Koštialová

Zuzana Koštialová sa od júla tohto roku stane novou členkou predstavenstva Tatra banky. Na pozícii nahradí Marcela ...

Aplikácia

 1. 1.
  Od 1. júla 2022 sa mení daňový bonus, prídavky na deti, životné minimum aj odvody pre živnostníkov
 2. 2.
  Slováci potrebujú na kúpu nového bytu s rozlohou 70 metrov štvorcových až 13 hrubých ročných miezd
 3. 3.
  Ukrajina mala zastaviť dodávky ropy cez ropovod Družba, Rusi jej nezaplatili za tranzit
 4. 4.
  Čína systematicky zvyšuje svoj vplyv v Afrike. Západ je znepokojený
 5. 5.
  J&T a Penta vydávajú dlhopisy za milióny eur