Hľadaj

Staronovým šéfom FEDu je Jerome Powell. Biden má od Trumpovho človeka veľké očakávania

Dominik Horváth Lídri Poslať

Prezident USA Joe Biden oznámil, že Jerome Powell zostane šéfom Federálneho rezervného systému (FED) aj ďalšie volebné obdobie a tiež, že Laelu Brainardovú vymenuje za podpredsedníčku. Tento krok prichádza po týždňoch špekulácií, či práve Brainardová nenahradí Powella na čele FEDu. Čo toto rozhodnutie prinesie ekonomike Spojených štátov, ktorá v súčasnosti zápasí s dôsledkami koronakrízy, rekordne vysokou infláciou a ďalšími problémami?

Jerome Powell

Foto: Getty Image

Powell zostáva vo svojom kresle

Jerome Powell bol prvýkrát vymenovaný do funkcie prezidentom Donaldom Trumpom v roku 2017. Ten sa rozhodol veľmi nečakane odvolať vtedajšiu predsedníčku Janet Yellenovú, ktorá pôsobila ako hlava FEDu od roku 2013. Bol to veľmi nezvyčajný krok, keďže predsedovia FEDu sú zriedkavo odvolaní už po jednom funkčnom období.

Hoci Trump nominoval Powella, neskôr mu adresoval ničivú kritiku, keď centrálna banka v rokoch 2017 a 2018 sedemkrát zvýšila úrokové sadzby. Bývalý prezident zašiel tak ďaleko, že guvernérov FEDu za pokus o normalizáciu ekonomiky nazval „blbcami“.

Napriek tomu, že Powell je republikán, získal si vďaka svojim dlhoročným skúsenostiam podporu obidvoch politických strán. Stal sa uznávanou autoritou, čo len potvrdzuje fakt, že si ho vybral za šéfa centrálnej banky aj demokratický prezident Biden.

„Ako som už povedal predtým, nemôžeme sa len tak vrátiť tam, kde sme boli pred pandémiou, musíme lepšie budovať našu ekonomiku, a som presvedčený, že predseda Powell a Dr. Brainardová sa zamerajú na udržanie nízkej inflácie, stabilných cien a dosiahnutie plnej zamestnanosti, vďaka čomu bude naša ekonomika silnejšia ako kedykoľvek predtým,“ uviedol Biden vo svojom vyhlásení.

Čo je to FED a aká je jeho úloha v americkej ekonomike

FED je splnomocnený Kongresom plniť dva mandáty – maximalizovať zamestnanosť v USA a udržiavať stabilnú infláciu. Jeho vodcovia, známi ako guvernéri, sú nominovaní prezidentom a hlasujú o tom, ako upraviť úrokové sadzby, regulovať najväčšie banky v krajine a monitorovať zdravie ekonomiky. Predseda FEDu podľa zákona dvakrát ročne informuje Kongres o cieľoch menovej politiky. Pred Kongresom tiež vypovedá o mnohých ďalších finančných otázkach a pravidelne sa stretáva s ministrom financií, ktorý je členom prezidentovho kabinetu. Šéf FEDu je tiež predsedom Federálneho výboru pre voľný trh (FOMC), ktorý je rozhodujúci pri stanovovaní krátkodobej menovej politiky USA.

Čo robil FED cez pandémiu

FED po začatí pandémie COVID-19 spustil niekoľko úverových programov a zároveň znížil úrokové sadzby takmer na nulu. Nižšie úrokové sadzby uľahčujú korporáciám brať si úvery na výstavbu nových tovární a iných výdavkov, alebo jednotlivcom kupovať domy či autá. Podobné kroky podnikol FED napríklad počas finančnej krízy v roku 2008.

V boji proti prudkému nárastu nezamestnanosti a recesii, ktorá sa začala na jar 2020, centrálna banka taktiež spustila každý mesiac nákup štátnych dlhopisov a cenných papierov krytých hypotékami, v hodnote približne 120 miliárd dolárov. Od marca minulého roka nakúpila cenné papiere spolu za 4 bilióny dolárov.

FED taktiež zaviedol rôzne úverové programy zamerané na udržanie fungovania trhov s dlhopismi po tom, ako boli od začiatku pandémie vystavené značnému stresu. Ekonómovia pripisujú tejto rýchlej a rozsiahlej reakcii stabilizáciu finančných trhov. Od prepadu sa väčšina akciových aj dlhopisových trhov v USA vrátila na svoje predchádzajúce hodnoty.

„Predseda Powell zabezpečil stabilné vedenie počas bezprecedentne náročného obdobia vrátane najväčšieho hospodárskeho poklesu v modernej histórii a útokov na nezávislosť Federálneho rezervného systému,“ uvádza sa vo vyhlásení Bieleho domu. „Počas toho obdobia zohrala Lael Brainardová – jedna z popredných makroekonómok našej krajiny – kľúčovú vedúcu úlohu vo Federálnom rezervnom systéme, pričom spolupracovala s Powellom na podpore silného hospodárskeho oživenia našej krajiny.“

Ako reagovali akciové trhy

Akciové trhy na Powellovo znovuzvolenie reagovali neutrálne. Na začiatku obchodného dňa síce narástli o pár percent, ku koncu dňa však opäť klesli. Akciový index S&P 500, ktorý sleduje 500 najväčších spoločností v USA, klesol o 0,26 %. Index DowJones, ktorý sleduje 30 najväčších spoločností v USA, naopak, narástol o 0,09 %. Výnosy vládnych dlhopisov v priemere narástli o 2 %. Trhy pozorne sledujú rozhodnutia FEDu a už teraz sa pripravujú na to, čo bude nasledovať, keď FED postupne zníži svoju masívnu protipandemickú podporu.

FED už v minulosti naznačil, že začne postupne obmedzovať nákupy dlhopisov o približne 15 miliárd dolárov mesačne, čo by znamenalo, že program sa pravdepodobne skončí koncom jari alebo začiatkom leta 2022.

Zvyšovanie úrokových sadzieb je iná vec. Väčšina predstaviteľov FEDu doteraz uviedla, že nebudú uvažovať o zvýšení sadzieb aspoň dovtedy, kým sa neskončí program nákupu dlhopisov. Väčšina analytikov si myslí, že so zvyšovaním sadzieb sa začne najskôr v júni 2022.

„Prezident zvolil status quo pre menovú politiku a finančnú reguláciu,“ povedal Mark Zandi, hlavný ekonóm Moody's Analytics. „FED pomaly, ale stabilne stiahne nohu z menového akcelerátora.“

Chváli ho aj predchodkyňa

Súčasná ministerka financií Janet Yellenová, ktorá bola Powellovou bezprostrednou predchodkyňou na čele FEDu, ho pochválila za spôsob, akým túto prácu zvládal tvárou v tvár pandemickej kríze.

„Počas niekoľkých posledných rokov predseda Powell zabezpečil silné vedenie vo Federálnom rezervnom systéme, aby efektívne čelil neočakávaným ekonomickým a finančným výzvam a som rada, že naša ekonomika bude naďalej ťažiť z jeho správcovstva,“ povedala Yellenová.

Yellenová bola prvou ženou, ktorá slúžila ako predsedníčka FEDu a je prvou ministerkou financií v USA. Je tiež jednou z Bidenových najdôvernejších ekonomických poradkýň, a ako uviedla pre portál CNBC, pomáhala mu aj s tohtoročnou nomináciou predsedu FEDu.

„Hovorila som s ním o kandidátoch a poradila som mu, aby si vybral niekoho, kto je skúsený a dôveryhodný,“ povedala Yellenová. „Myslím si, že predseda Powell odviedol určite dobrú prácu.“

Ťažké obdobie FEDu

FED bol v poslednom čase pod paľbou po etickom škandále, v ktorom viacerí jeho úradníci obchodovali s akciami v čase, keď inštitúcia implementovala politiku zameranú na oživenie trhov.

Zároveň musí bojovať s infláciou, ktorá rástla oveľa rýchlejšie, než očakával – v skutočnosti najprudším tempom za posledných 30 rokov. Oficiálnou politikou FEDu je od septembra 2020 nechať infláciu o niečo vyššiu, než je štandardný 2-percentný cieľ, ak to umožní plnú zamestnanosť. Index cien spotrebiteľských výrobkov však narástol výrazne nad túto úroveň a v súčasnosti je inflácia v USA na úrovni 6,2 %.

Powell zastáva názor, že inflácia klesne, keď sa faktory spojené s pandémiou vrátia do normálu. FED bojuje s infláciou už od roku 2020, keď bol pôvodný striktný 2-percentný cieľ nahradený za snahu dosiahnuť infláciu, ktorá bude priebežne dosahovať v priemere 2 %. FED tak prvýkrát od roku 2008 zmenil svoju inflačnú politiku a nahradil stratégiu inflačného cielenia za takzvané cielenie priemernej inflácie. Ide o historický obrat v menovej politike centrálnej banky.

Kto je Leal Brainardová

Leal Brainardová si nekladie servítky pred ústa, vďaka čomu si vo FEDe vybudovala silnú reputáciu. Vo svojej úlohe jednej zo siedmich guvernérov FEDu má vo zvyku namietať aj proti inak jednomyseľným návrhom jej kolegov.

Napríklad v roku 2018 hlasovala proti návrhu na zrušenie finančných regulácií. Jej hlas proti bol prvým hlasom od roku 2011, pri ktorom nejaký guvernér nesúhlasil so svojimi kolegami. Všetky ostatné hlasovania v tomto časovom období prebehli vždy jednomyseľne.

Hoci jej námietky zostávajú často nepovšimnuté, našiel sa niekto, kto ju začal počúvať. Volá sa Joe Biden. Prezident vybral Brainardovú za podpredsedníčku FEDu, pričom ide o jednu z najsilnejších ekonomických pozícií na svete.

Podpredseda FEDu má závažné slovo v stanovovaní úrokových sadzieb, hľadaní rovnováhy medzi zamestnanosťou a infláciou, a regulovaní najväčších národných bánk, akými sú napríklad JPMorgan Chase, Bank of America alebo Wells Fargo.

Liberálka so snahou o reguláciu

Brainardová celkovo prináša do FEDu nový liberálny hlas, ktorý je však za výrazné regulovanie finančného sektora. V posledných mesiacoch predniesla prejavy na témy vrátane klimatických zmien a rasovo podmienených ekonomických rozdielov, ktoré pandémia COVID-19 ešte viac prehĺbila.

Už v minulosti presadzovala myšlienku digitálneho dolára a je považovaná za vedúcu predstaviteľku finančných inovácií vo FEDe. Na jarnej konferencii povedala, že kryptomena podporovaná centrálnou bankou by mohla uľahčiť život Američanom, ktorí si nemôžu dovoliť založiť bankový účet.

Pôvodnú snahu pretlačiť Brainardovú na miesto predsedu je možné čiastočne pripísať progresívnemu lobingu a demokratom, akými sú senátorka Elizabeth Warrenová alebo senátor Sheldon Whitehouse. Je však veľmi pravdepodobné, že jej posledné vyjadrenia o zmene klímy a iných progresívnych prioritách narušili jej podporu medzi republikánmi. A to ju nakoniec stálo miesto predsedu.

logo
Prečítajte si tiež:
25.4.2025 Laura Lišková

NBS vydáva nový súbor zberateľských euromincí

Národná banka Slovenska predstavila nový zberateľský súbor strieborných euromincí, ktorý oslavuje bohatstvo slovenskej prírody. Set ...

25.4.2025 Michal Sobek

Rizikové e-shopy – ako ich spoznať a nenechať sa nachytať?

Nakupovanie cez e-shopy je veľmi pohodlné a jednoduché. Treba si však dávať pozor na podvodné e-shopy, ktoré chcú od vás len vylákať ...

25.4.2025 Tlačová správa VšZP

VšZP podporí pacientov odkázaných na výnimkovú liečbu

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) potvrdzuje svoj záväzok k podpore pacientov odkázaných na výnimkovú liečbu. Najväčšia zdravotná ...

24.4.2025 Roland Régely

Novela o DPH zásadne zmenila zdaňovanie finančného lízingu

Od 1. januára 2025 nadobudla účinnosť novela zákona o dani z pridanej hodnoty (DPH), ktorá zásadne zmenila spôsob zdaňovania finančného ...

24.4.2025 Tlačová správa

Výrobný sektor čelí turbulentným časom. Situácia zdôrazňuje potrebu celoživotného vzdelávania

Transformácia globálnej ekonomiky, vplyv AI, ktorý sa prejavuje vo všetkých sférach života, hroziaca colná vojna. Žijeme v turbulentných ...

24.4.2025 Michal Sobek

Štát zvýši opatrovateľský príspevok o desiatky eur mesačne

Opatrovatelia a osobní asistenti by sa od júla tohto roka mohli dočkať vyššej finančnej podpory. O koľko sa zvýši opatrovateľský ...

25.2.2025 Mário Špilberger

Erik Eliáš: Od zlého rozhodnutia k finančnej gramotnosti

Erik Eliáš z Trnavy stojí za občianskym združením a online aplikáciou FinPlay – finančná gramotnosť hrou. Ako hovorí, snaží sa učiť ...

14.2.2025 Redakcia FinReport

Všeobecná zdravotná poisťovňa má nové vedenie

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) má nové vedenie. Predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom je Matúš Jurových (na snímke ...

29.1.2025 Redakcia FinReport

Novým Managing Directorom v CTP Slovakia je Ivan Šimo

Developerská spoločnosť CTP Slovakia oznámila meno svojho nového Managing Directora. Po ôsmich rokoch pôsobenia vo firme sa ním stal Ivan ...

27.1.2025 Redakcia FinReport

Prečo je Grónsko zaujímavé pre Donalda Trumpa?

Grónsko so svojimi obrovskými zásobami strategických zdrojov, ako sú prvky vzácnych zemín, urán a ropa, a svojou strategickou polohou ...

21.1.2025 Redakcia FinReport

Peter Kažimír očakáva ďalšie znižovanie úrokových sadzieb ECB

Guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír očakáva, že Európska centrálna banka (ECB) koncom januára opäť zníži svoje kľúčové ...

20.1.2025 Dominik Horváth

Trump 2.0 prináša zmeny v USA aj svetovej ekonomike

Inaugurácia Donalda J. Trumpa vracia tohto podnikateľa na politickú scénu. Trump už počas svojej prvej administratívy priniesol dramatické ...

18.1.2025 Redakcia FinReport

Do Kwon bude za 40-miliardový kryptopodvod súdený v USA

Jeden z najhľadanejších podvodníkov na svete Juhokórejčan Do Kwon sa bude sťahovať. Tento muž, ktorý stojí za pádom spoločnosti Terra, ...

16.1.2025 Dominik Horváth

Najbohatší človek na svete Elon Musk sa súdi o 100 miliárd dolárov

Rozsudok delawarského súdu v USA zamietol Elonovi Muskovi vyplatenie kompenzačného balíka presahujúceho hodnotu 100 miliárd dolárov. Balík ...

16.1.2025 Redakcia FinReport

Šéfom nového Inštitútu pre reguláciu hazardných hier je Dávid Lenčéš

Koncom minulého roka na Slovensku vznikol Inštitút pre reguláciu hazardných hier, ktorý sa odborne venuje otázkam regulácie hazardu. Vznik ...

10.1.2025 Redakcia FinReport

Novou generálnou tajomníčkou AFISP je Miriam Čizmazia

Novou generálnou tajomníčkou Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP) sa od januára 2025 stala Miriam ...

9.1.2025 Dominik Horváth

CEO roka 2024 je generálna riaditeľka spoločnosti AMD Lisa Su

Lisa Su sa stala generálnou riaditeľkou spoločnosti AMD v komplikovaných časoch. Dokázala však zabrániť jej krachu a vďaka jej ...

6.1.2025 Miloslava Némová

MacKenzie Scottová: Exmanželka Jeffa Bezosa rozdala charitám 14 miliárd dolárov

Jej meno pravdepodobne väčšina ľudí na svete nepozná, napriek tomu pomohla a aj naďalej pomáha miliónom ľudí ročne. MacKenzie Scottová ...

Apríl

 
P
U
S
Š
P
S
N
Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay