Sme rodina chce postaviť 25-tisíc nájomných bytov ročne
Hnutie SME RODINA je jedno z tých, ktoré stoja na strane „ľudu“. Túto svoju orientáciu sa snaží podporiť silným sociálnym programom. V ňom ponúka občanovi štátnu starostlivosť „od kolísky až po hrob“ s cieľom vytvoriť ideálne prostredie pre rodinu.

Foto: Facebook Sme rodina
Prvým krkom je rozvoj nájomného bývania. Sme rodina chce postaviť až 25-tisíc nájomných bytov ročne, v ktorých by bol nájom nižší oproti trhovej cene o 10 až 40 %. Rodinám s deťmi do troch rokov chcú poskytnúť 100-eurový príspevok na bývanie. Zvýšiť materskú dávku o 200 eur tým, že sa otcova nečerpaná materská presunie na matku. Pomerne silný je aj záväzok dostať rodičovský príspevok na úroveň minimálnej mzdy. Ako jedni z mála navrhujú zvýšenie rodinných prídavkov a ich odstupňovanie podľa veku (čím staršie dieťa, tým vyššie sú).
Vo svojom programe tiež navrhujú 6-hodinový pracovný čas pre matky s deťmi na 1. stupni ZŠ pri zachovaní platu (stratu zamestnávateľom kompenzuje štát). V oblasti dávok kompenzujúcich stratu príjmu je revolučný takzvaný SOS príspevok. Po jeho zavedení by domácnosť mala dostávať 75 % príjmu osoby, ktorá vypadla zo zamestnania vplyvom kritickej choroby (napríklad rakovina).
V zdravotníctve chce Sme rodina zaviesť napríklad kardiologický alebo psychiatrický program, ktoré by boli financované percentami zo spotrebnej dane na tabakové výrobky a alkohol, spotrebnej dane na alkohol a výnosov z výherných automatov.
V školstve presadzujú optimalizáciu počtu škôl a učiteľov. Počet žiakov poklesol, no systém sa tomu neprispôsobil. Znížením počtu škôl a učiteľov by vzrástla kvalita a platy pri zachovaní toho istého financovania.
Podľa výpočtov hnutia by tieto opatrenia (ale najmä výstavba bytov) priniesli do štátneho rozpočtu (cez rôzne dane a odvody) 2 miliardy eur ročne. Ďalšiu približne miliardu na naplnenie programu chcú získať z lepšieho výberu DPH. Tiež chcú zaviesť 50 % daň pre energetické monopoly, digitálnu daň a daň z dividend pre veľké finančné inštitúcie a telekomunikačných operátorov.
Ekonomické programy jednotlivých strán:
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Mnohí ľudia majú problémy so splácaním dlhov, hrozia im exekúcie
- 2.Parlament schválil novelu zákona o príspevku pri narodení dieťaťa. Ktoré mamičky dostanú viac peňazí?
- 3.Poslanci rozhodli: Spotrebná daň z liehu sa zvyšuje o 30 %
- 4.Tohtoročná Veľká noc nebude štedrá. Slováci plánujú šetriť viac ako v predchádzajúcich rokoch
- 5.Vyplácanie aktivačného príspevku ľuďom bez práce sa od 1. apríla 2023 zmení