Slovensko si prvýkrát v histórii zvolilo prezidentku. Kto je Zuzana Čaputová?
Slovensko bude mať prvýkrát vo svojej relatívne krátkej histórii prezidentku, bude ňou Zuzana Čaputová. Do paláca tak prichádza liberálna právnička a dlhoročná občianska aktivistka.
Foto: Slavomír Frešo
Budúca slovenská prezidentka vyhrala obe kolá prezidentských volieb. V prvom kole získala 870 415 hlasov, teda 40,57 % hlasov, v druhom kole podľa priebežných výsledkov získala 1 056 582 hlasov, čo predstavuje 58,40 %.
Najvážnejším protikandidátom budúcej prezidentky bol Maroš Šefčovič, nezávislý kandidát s podporou strany Smer - Sociálna demokracia. Maroš Šefčovič v prvom kole získal 400 379 hlasov, teda 18,66 %. V druhom kole presvedčil podľa priebežných výsledkov 752 403 občanov, jeho volebný zisk teda je 41,59 %.
Zuzana Čaputová do prezidentských volieb vstupovala ako nezávislá kandidátka s podporou mimoparlamentnej politickej strany Progresívne Slovensko. Bola podpredsedníčkou tejto strany a po úspechu v prvom kole prezidentských volieb tento post opustila a zostala len radovou členkou Progresívneho Slovenska.
Titul magisterka práv získala Zuzana Čaputová na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v roku 1996. Počas štúdia a po jeho skončení pracovala v miestnej samospráve v Pezinku, najprv ako asistentka na právnom oddelení, neskôr ako zástupkyňa prednostu mestského úradu.
Od roku 1998 pôsobila v treťom sektore, kde sa venovala verejnej správe a problematike týraných a zneužívaných detí. Následne pracovala ako projektová manažérka v občianskom združení EQ Klub na projekte rozvoja miestnych komunít.
V rokoch 2001 až 2017 spolupracovala s občianskym združením Via Iuris, od roku 2010 ako advokátka. Venovala sa témam právneho štátu a presadzovaniu spravodlivosti vo vybraných oblastiach práva, napríklad fungovaniu justičných orgánov, zodpovednosti verejných činiteľov, transparentnému nakladaniu s verejným majetkom a posilňovaniu kontroly verejnej moci.
Čaputová si vybudovala aj povesť environmentálnej aktivistky. Stala sa tvárou boja proti povoleniu ďalšej skládky odpadu v Pezinku. Zápas proti skládke vyvrcholil v roku 2013, keď slovenský Najvyšší súd rozhodol, že nová povolená skládka bola nezákonná. Za svoje aktivity v tejto kauze získala Čaputová v roku 2016 Goldmanovú environmentálnu cenu. Toto ocenenie sa považuje za „zelenú Nobelovu cenu“.
Zuzana Čaputová v kampani vyhlasovala, že sa chce ako prezidentka do veľkej miery zaoberať spravodlivosťou na Slovensku. Angažovala sa aj v boji za zrušenie takzvaných „Mečiarových amnestií“. Práve organizácia Via Iuris spustila petíciu za zrušenie týchto amnestií. Túto petíciu podpísalo viac ako osemdesiattisíc ľudí a téma zrušenia amnestií sa aj pričinením Via Iuris stala celospoločensky významnou. Ústavný súd Slovenskej republiky nakoniec amnestie v máji 2017 zrušil.
Popularita Zuzany Čaputovovej v kampani raketovo stúpala. Ešte v januári jej agentúra Focus v predvolebnom prieskume namerala len 9 %, čo ju radilo až na piate miesto. Približne o mesiac neskôr už bola favoritkou volieb. V jej prospech sa napokon koncom februára vzdal kandidát Robert Mistrík, ktorý pôvodne patril k favoritom volieb.
Budúca prezidentka žije v Pezinku, je matkou dvoch dcér.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 2.Aké problémy môže priniesť využívanie umelej inteligencie v e-commerce
- 3.Sociálna poisťovňa bude zasielať dôchodkové prognózy aj e-mailom
- 4.Investovanie do kryptomien si zatiaľ vyskúšalo menej slovenských žien ako mužov
- 5.Farmári blokujú cesty naprieč celým Francúzskom na protest proti nízkym zárobkom a rastúcim nákladom (foto)