Richard Raši: Jednou z našich priorít je boj proti internetovej chudobe
Novovytvorená vláda, ktorá vzišla zo septembrových parlamentných volieb, chce okrem iného zabojovať aj s digitálnou chudobou. Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši tvrdí, že je potrebné dotovať internetové pripojenie pre tie domácnosti, ktoré na túto službu nemajú dostatok vlastných finančných prostriedkov.

Foto: MIRRI SR
Ako znížiť digitálnu priepasť
„Chceme dobehnúť, alebo sa aspoň čo najviac priblížiť k vyspelým krajinám, kde fungujú digitálne služby štátu na vysokej úrovni a občan sa na ne môže spoľahnúť. Na druhej strane je však potrebné riešiť aj digitálnu chudobu, ktorou je stále zasiahnutá podstatná časť obyvateľov Slovenska,“ povedal v úvode štvordňovej konferencie Jesenná ITAPA minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.
Podľa jeho slov boj s takzvanou digitálnou chudobou, keď rodina nemá dostatok finančných prostriedkov na zabezpečenie základných potrieb a už vôbec nie na pripojenie sa k internetovej sieti, je jednou zo strategických priorít súčasnej vlády. Mohlo by sa to stať jedným z opatrení, vďaka ktorému by sa podarilo udržať talentovaných ľudí na Slovensku.
Aj preto prišiel s návrhom na preplatenie internetových služieb, ktoré chudobným rodinám umožnia prístup k práci na diaľku, k službám štátu – takzvaným e-gov službám a tiež k vzdelávacím službám. Práve takto by mohlo podľa neho dôjsť k zníženiu digitálnej priepasti, ktorá vzniká medzi obyvateľmi Slovenska.
Služba vo verejnom záujme
Ako uviedol ďalej, štátom dotovaný internet by mohol fungovať podobne ako napríklad 350-eurové poukážky na nákup výpočtovej techniky v rámci projektu Digitálny žiak, ktorý priniesla predchádzajúca vláda.
Štát by mal podľa neho definovať, kto by mal byť adresátom takejto pomoci, respektíve ľudí, ktorí internet z pohľadu konektivity môžu mať, no nemajú ho, pretože im na to chýbajú finančné prostriedky.
„Dostupnosť internetu a potravín na vidieku musia byť vnímané ako služby vo verejnom záujme a nie ako komerčná báza, na ktorej asi len ťažko niekto zarobí, pretože investícia je rádovo vyššia,“ uviedol štátny tajomník ministerstva Michal Kaliňák.
Aby internet neputoval do záložne
Raši vo svojom príspevku síce poukázal na podobnosť s projektom Digitálny žiak, no zároveň ho aj skritizoval. „Nepovažujem za správne pustiť sa do projektu, keď nemám istotu, že každý tablet bude tam, kde má byť, to znamená u našich žiakov, a nie v záložniach,“ povedal.
Poukázal tým na informácie spred niekoľkých mesiacov, že niektorí adresáti výpočtovej techniky pre žiakov ju odniesli do záložní, kde mali za tablet zinkasovať približne 35 eur a za notebook takmer 100 eur.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Unicef

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Muž položil hlavu na koľaj pred prichádzajúci vlak
- 2.Minimálna mzda sa v nasledujúcom roku zvýši na 750 eur. Čo všetko to ovplyvní?
- 3.mBank zvyšuje úrokovú sadzbu na svojom sporiacom účte
- 4.Čo všetko musíte spĺňať, aby ste mali nárok na získanie hypotekárneho úveru
- 5.V poľskom meste Jaworzno prasklo v bani potrubie s vodou, pri incidente zomreli štyria muži