Richard Branson: Namiesto letov ku hviezdam mu hrozí veľmi tvrdé pristátie
Spoločnosti Virgin Orbit britského miliardára Richarda Bransona hrozí bankrot. Firma spustila prípravy na možný krach, keďže si dlhšie nedokázala zohnať finančnú pomoc. Všetko však môže byť aj inak, pretože aktuálne sa objavili chýry o novom investorovi. Táto informácia sa objavila len niekoľko dní po tom, ako spoločnosť oznámila dočasné zastavenie prevádzky, pričom všetci jej zamestnanci dostali neplatené voľno.

Foto: Shutterstock
Posledná kvapka alebo nový štart?
Mal to byť jeden z medzníkov firmy – vyniesť na obežnú dráhu Zeme deväť malých satelitov. Podľa médií síce tento projekt medzníkom zostane, no iným, ako predpokladal majiteľ spoločnosti. Januárové zlyhanie projektu bolo totiž pre firmu veľkou ranou, ktorá sa len tak nezahojí, čo zásadne prehĺbilo jej finančné problémy.
Štart rakety LauncerOne zo Spojeného kráľovstva sa totiž namiesto obežnej dráhy pre technickú chybu skončil uprostred oceánu.
Pripravujú sa na platobnú neschopnosť
Svetové agentúry informujú, že zakladateľ spoločnosti Virgin Orbit Richard Branson v súčasnosti rokuje s niekoľkými potenciálnymi investormi. Časť z nich pritom dohode ešte donedávna veľké nádeje nedávala.
Podľa dobre informovaných zdrojov, na ktoré sa agentúry odvolávajú, sa už manažment spoločnosti pripravuje aj na hroziacu platobnú neschopnosť. V tomto prípade nechce zrejme nič ponechať na náhodu, keďže si najal esá, pokiaľ ide o špecializáciu na firemnú reštrukturalizáciu, a to poradenské agentúry Alvarez & Marsal a Ducera.
Zachráni britského miliardára texaský?
Agentúra Reuters však teraz prichádza s informáciami, podľa ktorých by predsa len mohol nastať obrat. Podľa nej sa Virgin Orbit blíži k dohode o investícii vo výške 200 miliónov dolárov. Záchrancom má byť investor, ktorý sa špecializuje na rizikový kapitál. Údajne ide o texaského finančníka Matthewa Browna.
Vesmírny startup síce tieto chýry nekomentoval, no oznámil, že v týchto dňoch má v pláne nielen obnoviť prevádzku firmy, ale dokonca aj spustiť prípravy na svoju ďalšiu vesmírnu misiu. Jedným dychom však informoval aj o prepustení časti zamestnancov.
Hodnota firmy klesla z troch miliárd na 150 miliónov dolárov
Tento krok by mal Richardovi Bransonovi zvýšiť hodnotu akcií, ktoré sa prepadli o 60 %. Trhová kapitalizácia spoločnosti Virgin Orbit sa aktuálne prepadla na rekordné minimum na úrovni 150 miliónov dolárov, pričom pred dvoma rokmi jej hodnota presahovala 3 miliardy dolárov. Hoci rovnako skúpy na slovo bol aj potenciálny investor Matthew Brown, analytici predpokladajú, že dohoda by pre spoločnosť znamenala jednoznačné zvýšenie dôvery zo strany investorov.
Investícia je veľká a konkurencia silná
Virgin Orbit v posledných mesiacoch dostala od Bransonovej firmy Virgin Investments už niekoľko kapitálových injekcii vo výške približne 35 miliónov dolárov, no ani to zjavne nestačilo. Teraz sa hovorí o ďalších 200 miliónoch dolárov, ktoré má poskytnúť na jej záchranu texaský miliardár. Jeho akcie budú mať pravdepodobne rovnaké hlasovacie práva ako kmeňové. Virgin Investments je v súčasnosti najväčším akcionárom s takmer 75-percentným podielom vo firme.
Spoločnosť sa však bude musieť obracať aj v prípade dohody s investorom. Je totiž súčasťou segmentu komerčného trhu, kde je silná konkurencia v podobe spoločností Rocket Lab, Firefly Aerospace alebo Astra Space, ktoré už na obežnú dráhu úspešne vypustili družice pomocou svojich malých nosných rakiet, zatiaľ čo iné spoločnosti, ako Relativity Space alebo ABL Space Systems sú vo veľmi pokročilej časti vývoja.
Kto je Richard Branson
Syn advokáta a letušky a vnuk sudcu Najvyššieho súdu sa narodil v roku 1950 v anglickom meste Surrey. Štyri generácie jeho prarodičov pritom žili v Indii. Traduje sa, že riaditeľ školy mu povedal, že buď skončí ako zločinec, alebo sa z neho stane miliardár.
Len málokto čakal, že sa jeho veštba vyplní. V škole musel čeliť problémom s dyslexiou, v 60-tych rokoch ju totiž učitelia pripisovali skôr lenivosti ako vrodenej poruche. Trpel aj silnou krátkozrakosťou. Pri svojich plánoch sa však nebál pozerať do diaľky a rozhodne nebol ani pri ich realizácii lenivý.
Od časopisu k hudbe a k Virgin Records
V 16 rokoch založil úspešný študentský časopis, ďalšou jeho zastávkou bol zásielkový obchod s gramofónovými platňami, ktorý sa neskôr pretransformoval na nahrávacie štúdio a hudobné vydavateľstvo. V roku 1972 vznikla spoločnosť Virgin Records, ktorá sa nebála ísť do rizika a dať šancu začínajúcemu Mikeovi Oldfieldovi či Sex Pistols. Netrvalo dlho a vydavateľstvo sa dostalo medzi top firmy vo svojej brandži.
Od hudobných hviezd k nebeským
Pozornosť v zahraničí si získal založením leteckej spoločnosti Virgin Atlantic. Nápad podnikať v tomto segmente mu skrsol, keď mu zrušili let na Panenské ostrovy, ktoré majú tiež v názve Virgin. Náhradné letenky sa nedali kúpiť, a tak začal premýšľať o prenájme lietadla.
V roku 1984 sa nápad stal realitou a Virgin Atlantic Airways začala lietať. Na zisk nemuseli čakať dlho, prišiel už po pár mesiacoch. No prišli aj problémy. Branson musel svoju nahrávaciu spoločnosť predať, aby zachránil tú leteckú. Investície medzitým rozbehol aj v železničnej doprave, telekomunikáciách či finančníctve.
Menej rád spomína zrejme na projekty Virgin Vodka či Virgin Cola, ktoré odišli do zabudnutia. Pri podnikaní s hudobnými hviezdami však nikdy nezabudol na svoju víziu dopraviť ľudí ku skutočným hviezdam, a to nielen vyvolených astronautov, ale aj bohatých záujemcov z radov verejnosti. V roku 2004 spustil projekt vesmírnej turistiky cez spoločnosť Virgin Galactic.
Strmé pády, pozvoľné vzostupy
Toto Bransonovo podnikanie však už kopírovalo skôr horskú dráhu ako priamočiaru trajektóriu raketových štartov. Pri prvom teste prišiel o jedinú raketu, ktorú mal k dispozícii. Ďalšia nehoda v roku 2007 ho nepripravila len o časť financií, ale stála aj životy troch zamestnancov. Zomreli pri výbuchu motora lode SpaceShipTwo.
O sedem rokov neskôr pri havárii rakety VSS Enterprise prišiel o život pilot. Za uplynulé dva roky jeho firma úspešne odštartovala s nákladom len štyrikrát. Branson chcel vyhrať preteky o prvých turistov vo vesmíre, teraz však musí dať najprv dokopy svoj firemný vesmír a zachrániť ho pred úplným pádom.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Názor odborníka: Zlacňovanie benzínu sa ešte neskončilo
- 2.Kultúrne podujatia sa od 10. januára otvoria v režime OP, kapacita však bude obmedzená
- 3.Zelený štvrtok: Tradície, symbolika a duchovný odkaz
- 4.Deviatakov čaká celoslovenské testovanie. Ako bude prebiehať?
- 5.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom