Hľadaj

Rastislav Havran: Spochybňovanie status quo ma posúva vpred

Jana Schochmann Lídri Poslať

Rastislav Havran pôsobí vo funkcii generálneho riaditeľa spoločnosti UNIQA necelý rok. Pred nástupom do najvyššej pozície riadil rezort Operations a IT. Zaujímalo nás, do akej miery sa pôsobenie v oblasti IT prejaví na ambíciách pri riadení finančného domu UNIQA, ktorý je v poistení na Slovensku štvorkou na trhu a veľkým hráčom v oblasti sporenia na dôchodok, kde mu patrí druhé miesto a pôsobí aj v oblasti investícií. Za FinReport sme sa opýtali, aké sú jeho priority, ciele, ale aj osobné hodnoty.

Generálny riaditeľ spoločnosti UNIQA Rastislav Havran

Foto: archív Rastislava Havrana

Začiatky kariéry

Do funkcie generálneho riaditeľa poisťovne ste nastúpili zhruba pred rokom. Vaša kariéra sa však s rovnakou značkou spojila už hneď po ukončení univerzity. Môžete nám na úvod v krátkosti porozprávať o vašej „ceste“ od absolventa až po generálneho riaditeľa?

Bola to cesta, a to najlepšie, čo ma na nej postretlo, sú ľudia. Práve od kolegýň a kolegov som sa veľa naučil a každým dňom sa stále učím niečo nové. Po ukončení vysokoškolského štúdia som nastúpil do medzinárodného „trainee programu“ pre stážistov, rok som bol na Slovensku a pol roka vo Viedni. Cieľom programu bola výchova budúceho manažmentu pre UNIQA skupinu.

Po ukončení som dostal ponuku pracovať pre UNIQA International. Bola to časť koncernu, ktorá sa zaoberala akvizíciami a integráciou v strednej a východnej Európe. Pôsobil som v Rumunsku, Srbsku, Bulharsku aj v Chorvátsku, strávil som tam asi päť rokov môjho pracovného života. Následne som dostal ponuku nastúpiť na pozíciu člena predstavenstva pre UNIQA Česko a Slovensko za Operations a IT.

Za dôležitý míľnik v mojej kariére považujem určite aj akvizíciu AXA spoločnosti. Ostatným zásadným bodom v mojom životopise je pozícia generálneho riaditeľa od mája minulého roka. Dá sa povedať, že celý môj profesionálny život bol doposiaľ spojený s UNIQA. Aj napriek tomu mi to prináša stále nové výzvy a spoznávam nových ľudí – a to ma naozaj baví.

Aké sú vaše priority pri riadení poisťovne? Aké zásadné kroky budú alebo už sú spojené s vaším pôsobením vo funkcii generálneho riaditeľa?

Našou stratégiou je, že chceme byť zmysluplným partnerom v životoch našich klientov. Nechceme sa orientovať len na produkt a krytie, ale poskytovať aj celkové riešenia. Znamená to, že dávame osobitý dôraz nielen na asistenčné služby, ale aj na digitálnu komunikáciu. Jeden z príkladov je nový produkt poistenia majetku a domácnosti. V prípade, že klienti nahlásia udalosť online a aj komunikujú s nami online, vieme garantovať vyriešenie poistnej udalosti do 48 hodín.

Ďalšou dôležitou témou je prevencia. Nikto predsa nechce, aby poistná udalosť nastala. Klientov sa napr. preto snažíme informovať a varovať pred zlým počasím, akým je víchrica alebo krúpy. Aby vedeli urobiť opatrenia a ochrániť svoj majetok. Nadmieru dôležitým aspektom je tiež spolupráca s klientmi aj s cieľom neustáleho zlepšovania našich procesov. Meriame klientsku spokojnosť, získané informácie vyhodnocujeme a intenzívne pracujeme na zlepšovaní procesov. Podstatou našej práce je práve pomoc klientom. Máme misiu. Pomáhame ľuďom v kritických životných situáciách, a preto vnímam ako kľúčové, aby sme každú spoluprácu alebo klientsku cestu mali nastavenú tak, aby bola čo najrýchlejšia a najefektívnejšia.

Čo je však najdôležitejšie – nie sme iba poisťovňa. UNIQA je silný finančný dom, ktorý sa stará o finančnú kondíciu našich zákazníčok a zákazníkov počas celého života. Okrem poistenia ponúkame investičné služby a sporenie na dôchodok, takže ľudia nájdu u nás komplexné služby pod jednou strechou. Fúziou sme sa stali silnejšími, vieme viac vychádzať v ústrety klientom a poskytovať komplexnejšie služby. Prioritami pre nás zostáva aj naďalej orientácia na klienta, jednoduchosť a zrozumiteľnosť riešení, a za zásadnú považujem digitalizáciu a prácu s dátami.

Nadviažem na vašu poslednú vetu a prejdeme k téme IT. Vy ste riadili rezort Operations a IT. Chcem sa teda opýtať, ako konkrétne sa to prejaví vo vašej terajšej pozícii vo vedení poisťovne?

Vnímam to opäť najmä cez klientov, ktorých by som rozdelil do troch kategórií podľa generácií.

Je tu nastupujúca generácia, vysokoškoláci, mladí ľudia, ktorí fungujú so samozrejmosťou do veľkej miery digitálne. Potom je tu moja generácia, ktorá sa naučila celkom efektívne komunikovať a riešiť veci online – či už kvôli pandémii, alebo prirodzeným vývojom. Moju generáciu nazývam „hybridní klienti“. Tou treťou kategóriou sú tzv. papieroví klienti.

Chceme obslúžiť všetkých klientov, ale jedno je za mňa jasné. Digitalizácia umožňuje v súčasnosti omnoho väčšiu rýchlosť aj efektivitu. Zákazníci sú stále náročnejší a službu chcú mať poskytnutú 24 hodín denne a 7 dní v týždni. My im takýto servis vieme dať, ale je nevyhnutné, aby sa komunikácia presunula do online sveta. Preto chcem, aby UNIQA bola „benchmark“ v rámci digitálnych služieb. Určite nielen v rámci likvidácie poistných udalostí, ale aj v rámci nového biznisu a správy zmlúv.

Digitalizácia

Digitalizácia sa dotýka aj budúcnosti distribúcie poistných produktov. Ako to vidíte vy?

Poistenie je biznis, ktorý potrebuje sprostredkovateľov. Nefunguje to tak, že klient sa ráno zobudí a povie si, že potrebuje nové životné poistenie alebo poistku domácnosti. Náš biznis je založený vo významnej miere na sprostredkovateľoch. Máme silnú internú sieť aj silných externých partnerov, a podľa mňa sa toto nezmení. Trendy však jasne ukazujú, že v blízkej budúcnosti sa bude posilňovať priamy biznis – teda online predaj alebo call centrá. Ide o biznis model, na ktorom fungujú napr. aj porovnávače.

Ak hovoríme o budúcnosti distribúcie, zásadnou výzvou je docieliť pre klienta prirodzený prechod medzi jednotlivými obchodnými kanálmi. Klient si má vybrať službu, ktorá mu najviac vyhovuje. Možno jeden druh poistenia bude chcieť vyriešiť online a na iný bude potrebovať svojho poradcu. Podstatné je, aby jednotlivé cesty vytvorené pre klienta boli tak prepojené, že to pre neho nebude znamenať žiadnu komplikáciu.

Legislatívne zmeny

Ako by ste posúdili aktuálnu ekonomickú situáciu a jej vplyv na poisťovníctvo? Do akej miery sa na ďalších plánoch podpíše napríklad inflácia alebo aj regulácie, ktoré prichádzajú aj vo vzťahu k poisťovníctvu? Ako hodnotíte legislatívne procesy v odvetví?

Som veľmi rád, že poisťovníctvo na Slovensku je stabilnou a bezproblémovou súčasťou ekonomiky a doteraz sa mu podarilo prekonať každú krízu. Všetky krajiny vrátane Slovenska a spoločnosti vo všetkých odvetviach vrátane poisťovníctva však musia reagovať na celosvetové výzvy – klimatické zmeny, migráciu či demografiu. Mnohé veci by mohli fungovať ešte lepšie najmä vo vzťahu ku klientom, ale potrebujeme upraviť legislatívu.

V tejto oblasti vnímam ako zásadné tri body. V súčasnosti máme na Slovensku približne 318-tisíc nepoistených áut. Hovorím o povinnom zmluvnom poistení. Ak by sme to porovnali s okolitými krajinami, povedzme aj s krajinami Vyšehradskej štvorky: Česko, Maďarsko a Poľsko, tak tieto čísla sa pohybujú medzi jedným až dvoma percentami nepoistených áut. U nás je to takmer 9 %. Tou druhou témou je nemajetková ujma. V súčasnosti sa ustálila súdna prax, ale v Občianskom zákonníku táto téma stále podchytená nie je. Poisťovne si svoje záväzky plnia, ale plnia si ich na základe súdnej praxe. Pomohlo by jasné ukotvenie v legislatíve.

9

Treťou, asi najaktuálnejšou témou, je smernica MID. Je to smernica EÚ a zakotvuje aj povinnosť poisťovať e-kolobežky a e-bicykle v závislosti od váhy a rýchlosti, ktorá ďalej hovorí o limitoch pre majetkové a nemajetkové ujmy v rámci PZP, aj o onlinenizácii alebo výmene dát. Smernica mala byť platná už koncom minulého roka, aktuálne sa počíta s účinnosťou od 1.augusta tohto roka. Ak by sa minimálne tieto tri veci vyriešili, nemuselo by dochádzať k mnohým zbytočným konfrontáciám medzi klientmi a poisťovňami.

Líder poisťovne

Ak by ste sám seba mali zhodnotiť ako lídra, ako by ste definovali svoj spôsob riadenia?

Mojou úlohou je spájať ľudí a spájať know-how, a myslím, že v tomto som silný. Som zároveň vďačný za každý jeden deň, keď sa niečo nové môžem naučiť, a preto je dôležité byť obklopený ľuďmi, ktorí myslia kriticky a vedia neustále veci zlepšovať. V spoločnosti ma už poznajú, že neustále hovorím, ako treba „challengovať status quo“. Znamená to stavať na veciach, ktoré nám idú veľmi dobre, a na ktoré sme hrdí, a zároveň nemať problém hovoriť o záležitostiach, ktoré nám nefungujú optimálne. Práve tie musíme zlepšovať. Takáto spätná väzba je pre mňa uzavretím kruhu a vnímam to ako kľúčové, aby sme vedeli veci posúvať vpred.

Čo si vy ako líder myslíte o budovaní osobnej značky? Pracujete na budovaní vlastnej osobnej značky, pomáha to vám osobne alebo firme? Ako?

Mojou výhodou je, že celá moja kariéra je spätá s UNIQA skupinou, a preto som s jej značkou absolútne profesijne spätý. Z pozície generálneho riaditeľa vnímam, že som neustále na očiach. Stretávam sa s mnohými ľuďmi a uvedomujem si, že som jedným z nositeľov vnímania a zlepšovania značky UNIQA na trhu. Budovanie osobnej značky nevnímam ako niečo neprirodzené. Práve naopak, chcem byť autentický líder a zároveň v absolútnej symbióze s budovaním brandu UNIQA.

Keď niekde vystupujem, keď dávam rozhovory alebo som aktívny v rámci sociálnych sietí, snažím sa propagovať to dobré, čo poskytujeme, keďže som o finančnej skupine, pre ktorú pracujem, absolútne presvedčený.

Zameriava sa poisťovňa aj na témy, ako udržateľnosť, spoločenská zodpovednosť, wellbeing?

Určite. Som veľmi hrdý na to, že UNIQA sa naplno venuje podpore a pomoci v oblasti duševného zdravia, ktoré za posledné roky veľmi utrpelo. Aj preto sme finančne podporili vybudovanie prvých detských psychiatrických stacionárov na Slovensku. V podpore duševného zdravia ideme za hranice toho, čo ľudia od finančnej spoločnosti očakávajú, pretože teraz to potrebujú viac ako kedykoľvek predtým.

Stigmatizácia duševných ochorení, ako aj nedostatok voľných kapacít pre odbornú liečbu, sú totiž stále alarmujúce. Vďaka podpore UNIQA sa na Slovensko a do Česka dostal celosvetovo známy Kurz prvej pomoci pre duševné zdravie a UNIQA je prvá spoločnosť, ktorá do školení zapojila svojich zamestnancov a zamestnankyne. Dobročinnosť má UNIQA v DNA – minulý rok sme sa rozhodli venovať rozpočet určený na vianočné darčeky charitatívnej organizácii a naši zamestnanci sa s radosťou zapojili.

Vo svojom životopise uvádzate, že rád čítate životopisy známych osobností. Aká osobnosť vás najviac inšpirovala, čo vo vás zarezonovalo?

Z tých klasických a známych životopisov, ktoré ma oslovili, je to určite životopis Steva Jobsa, čo by sa vzhľadom na moje zameranie zrejme dalo aj očakávať. Zaujal ma, ako svojím vizionárskym pohľadom zmenil svet v mnohých oblastiach. Je mi blízke jeho: „Think different.“ Ja zasa hovorím „challengovať status quo“.

Je tu ešte jeden príklad z úplne inej oblasti, ktorý ma však taktiež zaujal. Bol to životopis Arnolda Schwarzeneggera, ktorý hovorí o tom, ako prerazil v rámci fitness a bodybuildingu, následne ako sa presadil vo filme a nakoniec dokonca aj v politike – bol aj guvernérom Kalifornie. Veľmi zaujímavý príbeh. Je fascinujúce, čo všetko človek môže dokázať, ak veľmi chce.

logo
Prečítajte si tiež:
10.12.2024 Robert Juriš

Na Slovensku sa postavilo o štvrtinu menej bytov ako pred rokom

Výstavba nových bytov na Slovensku sa prepadáva a čísla sú čoraz nepriaznivejšie. V treťom štvrťroku tohto roku sa začalo stavať o 22,5 ...

10.12.2024 Redakcia FinReport

Odložené platby odvodov za december 2021 je potrebné zaplatiť do konca tohto roka

Sociálna poisťovňa pripomína a upozorňuje samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a zamestnávateľov na blížiaci sa termín odkladu ...

10.12.2024 Redakcia FinReport

Priemyselná produkcia pokračuje v raste najmä vďaka výrobe automobilov

Priemyselná produkcia na Slovensku rastie. V októbri 2024 sa jej podarilo byť v pluse už štvrtý mesiac za sebou. K tomuto trendu prispela ...

10.12.2024 Redakcia FinReport

Slovenské firmy sú vo využívaní digitálnych technológií podpriemerné

Slovenské firmy sú vo využívaní digitálnych technológií piate najhoršie v celej Európskej únii. Síce zaostávame aj za našimi ...

10.12.2024 Martina Staňová

Spotrebné úvery: Záujem o ne zvyšuje očakávané zdražovanie

Objem spotrebných úverov poskytnutých bankami na Slovensku v tomto roku v porovnaní s minulým rokom vzrástol. Podľa Národnej banky Slovenska ...

9.12.2024 Robert Juriš

Cena bitcoinu prekonala 100-tisíc dolárov, no víťazom býčieho trhu bude blockchain

Cena najsilnejšej kryptomeny na trhu – bitcoinu dosiahla minulý týždeň svoje nové historické maximum, keď prekonala psychologickú hranicu ...

27.11.2024 Redakcia FinReport

Do čoho investujú slovenskí milionári? Rast ich majetku sa zrýchlil

Slovenskí dolároví milionári majú za sebou mimoriadne úspešné obdobie. Hlavným zdrojom ich bohatstva aj naďalej zostáva príjem z ...

25.11.2024 Redakcia FinReport

Donald Trump chce za ministra financií USA miliardára Scotta Bessenta

Novozvolený americký prezident Donald Trump si za ministra financií vybral miliardára Scotta Bessenta. Tento muž, ktorý v minulosti zbohatol ...

22.11.2024 Redakcia FinReport

KPMG na Slovensku vymenovalo päticu nových equity partnerov

Spoločnosť KPMG na Slovensku s účinnosťou od 1. októbra 2024 vymenovala päť nových Equity partnerov. Sú nimi – Štefan Karšay, Rado ...

20.11.2024 Redakcia FinReport

Finax spravuje viac ako jednu miliardu eur

Spoločnosť Finax prekročila významný míľnik od svojho vzniku v roku 2018. Aktuálne spravuje majetok v objeme viac ako jedna miliarda eur. ...

13.11.2024 Redakcia FinReport

Novým generálnym riaditeľom Všeobecnej zdravotnej poisťovne sa stal Matúš Jurových

Minister zdravotníctva Kamil Šaško vymenoval Matúša Jurových do funkcie predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa Všeobecnej ...

6.11.2024 Robert Juriš

Donald Trump zvíťazil a opäť sa stane americkým prezidentom

Boli to v poradí 60. prezidentské voľby, ktoré počas uplynulých hodím pozorne sledovali ľudia na celom svete. Za ich víťaza sa vyhlásil ...

4.11.2024 Redakcia FinReport

Ivana Kniežová: Nová obchodná riaditeľka maklérskej spoločnosti FinGO.sk

Maklérska spoločnosť FinGO.sk má novú obchodnú riaditeľku. Stala sa ňou Ivana Kniežová, ktorá do broker poolu prichádza z korporátneho ...

26.10.2024 Redakcia FinReport

C. M. Isărescu: Už 34 rokov je guvernérom centrálnej banky Rumunska a chystá sa pokračovať

Constantin Mugur Isărescu je už takmer 34 rokov guvernérom Národnej banky Rumunska. Vďaka tomu je najdlhšie slúžiacim šéfom centrálnej ...

21.10.2024 Redakcia FinReport

Peter Kažimír: ECB síce znížila úrokové sadzby, no nad infláciou sme ešte nezvíťazili

Minulotýždňové rozhodnutie o znížení úrokových sadzieb ECB by sa po poklese inflácie v eurozóne pod 2 % mnohým mohlo zdať ako ...

18.10.2024 Dominik Horváth

Nobelovu cenu za ekonómiu 2024 si odniesla trojica profesorov

Nobelovu cenu za ekonómiu si tento rok odnáša trojica profesorov pôsobiacich v USA. Ich spoločný dlhoročný výskum pomohol identifikovať, ...

14.10.2024 Redakcia FinReport

Nobelovu cenu za ekonómiu 2024 si rozdelili traja odborníci

Laureátmi Nobelovej ceny za ekonómiu sa v roku 2024 stali Daron Acemoğlu, Simon Johnson a James A. Robinson. Vo svojej práci sa okrem iného ...

9.10.2024 Robert Juriš

Mark Zuckerberg je po mnohomiliardových stratách opäť druhým najbohatším človekom na svete

Traja ľudia na svete majú v súčasnosti majetok vyšší ako 200 miliárd dolárov. Suverénom je podľa agentúry Bloomberg Elon Musk s ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay