Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Politický marketér Lengyel: Sociálne siete sú dôležité, ale úspech nezaručia

Magdaléna Švančarková Lídri Poslať

Predvolebná kampaň na Slovensku prináša viacero zaujímavých prvkov. Ako sa dajú zhodnotiť kampane prebiehajúce na Slovensku? Prinášajú čierne PR, útočné prvky, alebo sa nesú v konštantnom duchu malej krajiny s piatimi miliónmi obyvateľov? Na naše otázky odpovedal politický marketér Martin Lengyel, ktorý v minulosti pracoval na kampaniach napríklad na Ukrajine a v Bangladéši.

Politický marketér Martin Lengyel

Foto: Tomáš Griger

Zaujať voliča skúšajú rôznymi spôsobmi

Videá strany Smer ‒ SD s názvom Bežný deň slovenskej opozície a ďalšie to, kde Robert Fico „dohovára“ deťom zo škôlky s menami opozičných lídrov, majú miliónové počty pozretí. Pri Smere sme na takúto kampaň neboli zvyknutí. Nie sú tieto videá už trochu cez čiaru?
Je to oficiálna antikampaň, ale nemôžeme tvrdiť, že je to čierne PR. Jednoducho len využili niektoré slabé miesta opozície a spojili ich. Smer komunikuje, že je zodpovednou zmenou a v tomto prípade vizualizuje, prečo je opozícia nezodpovednou zmenou. Ale aj opozícia legitímne útočí a poukazuje na dôvody, prečo vymeniť Smer alebo vládu, pretože tu budú korupcie a škandály. Zatiaľ je to úplne bežný, predvolebný, konkurenčný boj v rámci pravidiel.

Kedy by sme mohli hovoriť o čiernej kampani?
To by bolo v prípade, ak by si politická strana vymyslela nejaký fakt a tvrdila by, že je to pravda. Samozrejme, aj o videách Smeru by sa dalo polemizovať, či v nich je, alebo nie je pravda. Je to však skôr hravé zobrazenie reality pre ich vlastných voličov. Celá ich stratégia, či už video Petra Pellegriniho, v ktorom predstavuje zodpovednú zmenu, alebo aj bilbordy, smeruje na svojich voličov, prípadne na ľudí, u ktorých cítia potenciál. Niektorých voličov môžu takéto videá mobilizovať. V podstate je to len iná forma posolstva – nevoľte opozičné strany. Čo sa týka čiernej kampane, mám skúsenosť, že to nie je dobrá cesta a politické strany na tom zhoria. Ľudia sú na takéto praktiky citliví a navyše aj otrávení. Hlavne, keď máte na výber napríklad z piatich subjektov. V tom prípade, ak jeden útočí na druhého, tak máte ešte stále na výber ďalšie tri subjekty.

Môžeme teda povedať, že súčasná kampaň na Slovensku je iná ako tá pred štyrmi rokmi a prináša nové trendy?
Táto kampaň nie je v zásade výnimočná. Prináša síce zaujímavé prvky, ale v podstate je veľmi podobná tej poslednej. Zaujímavé je to, že vznikli nové strany, ktoré majú podľa prieskumov šancu dostať sa do parlamentu. A potom sú tu strany, ktoré sú na politickej scéne dlhšie, a prieskumy ukazujú, že ich šance dostať sa do parlamentu sú, naopak, nízke. Konkurencia je veľmi veľká. Kandidatúra bývalého prezidenta Andreja Kisku je tiež nový prvok na Slovensku. Ale žiadna kampaň nevyčnieva. Prekvapením je akurát strana Smer, ktorá zmenila logo a prezentuje nového lídra.

Nielen facebook, pomáha aj osobný kontakt

Úspešnú výmenu lídra sme na Slovensku zatiaľ nemali. Každá strana so svojím lídrom skončila. Bolo to tak v prípade HZDS a Mečiara, SDKÚ a Dzurindu.
Áno, Smer sa o to teraz pokúša. Oni vedia, že Pellegrini je populárny, a na tom stavajú. Ak by sa im podarilo vymeniť Fica za Pellegriniho a vyhrať vo voľbách, tak by boli prvou stranou na Slovensku, ktorej sa to podarilo.

Spomínali ste nové strany. Kiskova strana Za ľudí má podľa prieskumov potenciál dostať sa do politiky. Naopak, Progresívnemu Slovensku klesajú preferencie. Čím to je?
Kiskom a Trubanom. Keď Progresívne Slovensko rástlo, tak si ho ľudia spájali najmä so Zuzanou Čaputovou. Keď vyhrala voľby a stala sa prezidentkou, preferencie rástli. Potom prišiel Truban. Myslím, že nie je ani podstatné, aké škandály sa s ním spájajú, skôr je pre voliča stále neznámym človekom. Nie je pre nich lídrom s charizmou. Otázka znie, či má dosť času, aby voličov presvedčil. Možno zahviezdi v televíznej debate a ľudia si povedia, že je superstar, ale teraz dávajú logicky svoju pozornosť Kiskovi, ktorého poznajú ako prezidenta. Voliči sa prikláňajú k tomu, kto má podľa nich najväčšiu šancu niečo zmeniť. A ak sa nič zásadné nestane, tak to aj tak zostane.

Voliči sa prikláňajú k tomu, kto má podľa nich najväčšiu šancu niečo zmeniť.

Spomínali ste televízne debaty. Je to fenomén, ktorý pomáha v rámci kampane?
Určite. Niektorí politici dokázali zahviezdiť v televíznych debatách. Napríklad Procházkovi to išlo veľmi dobre. Opačným príkladom bol zase Milan Kňažko. Všetci čakali, že mu to pôjde, ale jednoducho niekedy to nevyjde podľa plánu. Debaty sú dôležité, ale tiež aj osobná, priama komunikácia s voličmi. Niekedy je to naozaj len o tom, koľko rúk potrasiete. Volič sa správa inak, keď sa s vami stretne, porozpráva, keď vás počuje a buduje si tak nejaký vzťah. Kampaň má vždy veľa aspektov. Je to mix viacerých vecí, ako sú sociálne siete, reklama, televízne spoty, debaty, a potom máte náladu obyvateľstva, ktoré sa chce k niekomu pridať. Nie všetky veci sú však drahé a občas stačí ísť len medzi ľudí. Táto kampaň má dosť nešťastný termín – vo februári. Vtedy sa ťažšie realizujú stretnutia, eventy, koncerty.

Sociálne siete dnes využíva množstvo politikov. Dokážu tak obísť novinárov a hovoriť priamo k svojim voličom.
Sociálne siete sa používajú konštantne posledné štyri roky. Len teraz je viac aktívnych politikov, ktorí pochopili silu sociálnych sietí. Napríklad Blaha má jeden z najsledovanejších kanálov. Alebo Boris Kollár, ktorý využil sociálne siete na to, aby sa dostal do parlamentu.

To znamená, že stačí byť aktívny na sociálnych sieťach, aby som uspela vo voľbách?
Sociálne siete sú dôležité, ale výsledok sa nedá kúpiť. Je to kombinácia viacerých faktorov. Môžete mať akokoľvek silno nastavený digitál, ale pokiaľ máte zle nastavené posolstvo, tak to dopadne zle. Urobíte jednu chybu, ako urobil Mistrík, prípadne sériu niekoľkých chýb, a môžete skončiť a percentá vám klesajú. Chybu počas kampane môžete jednoducho urobiť vždy. Na jednej strane máte bilbordy, televízny spot, komunikujete na sociálnych sieťach, no vaše posolstvo je nastavené zle. A to už je naozaj problém.

V posledných komunálnych voľbách niektorí kandidáti čelili na facebooku mnohým negatívnym diskusiám. Vyzeralo to tak, že voľby nemôžu vyhrať, a napokon ich vyhrali s výrazným náskokom.
Facebook je jednoducho obmedzená realita. Väčšinou potrebujete prieskum, aby ste vedeli, čo je naozaj pravda. Je niekoľko dôvodov, prečo vám facebook neposkytne relevantné údaje. Na jednej strane je množstvo ľudí, ktorí politiku nesledujú, ďalší sa zase nezapájajú do debát. Potom sú ľudia, ktorí sa vyjadrujú ku všetkému a majú aj viacero nickov.

Politika sa nedá postaviť iba na prieskumoch

Čo sa týka volebných prieskumov, čo zaujíma politické strany a aké informácie si zisťujú o svojich voličoch?
Okrem preferencií by si mali strany zisťovať aj voličský potenciál, kde môžu voličov získať a kde stratiť, alebo ktorá strana im konkuruje. Podstatné je aj otestovať si svoje obsahové posolstvo, či ľudia rozumejú, čo je to zodpovedná zmena, menší štát, čo to znamená za ľudí. Okrem toho zisťujú aj prognózy, ako by sa mohli preferencie uberať, či majú tendenciu rásť, alebo naopak klesať. V zásade prieskumy ukazujú cestu, kam má strana ďalej smerovať.

Ako často a hlavne koľko investujú politické strany do prieskumov?
To závisí od toho, aký je prieskum veľký. Cena môže byť zhruba od 4-tisíc až do 15-tisíc eur. Odvíja sa aj od takých vecí, či prieskum robíte štýlom face to face, alebo telefonicky, prípadne online. Väčšie politické strany si ich dávajú robiť tak raz, dvakrát do mesiaca. Ale napríklad, keď sme robili kampaň na Ukrajine, tak tam nebol deň, kedy by sme nerobili prieskum. Vďaka tomu sme mali priebežne stále dostatok údajov. Podobne je to aj v Amerike. Čím máte viac údajov, tým sa vám lepšie pracuje a rozhoduje. Moja rada by bola pre politické strany robiť prieskumy stále, ale niečo to stojí. Navyše u nás rozpočty na kampaň nedosahujú také sumy ako napríklad v spomínanej Amerike a na Ukrajine. Tam to naozaj funguje v iných rozmeroch ako u nás.

Cena jedného prieskumu verejnej mienky môže byť až 15-tisíc eur.

V akých rozmeroch?
Jednoducho je všetko oveľa väčšie. Mám skúsenosť s organizáciou kampane na Ukrajine a bez toho, aby som hovoril nejaké detaily, tak všetko je desať- až dvadsaťnásobne väčšie, a to od rozpočtov na kampane, cez tisícky dobrovoľníkov až po entuziazmus vo volebnej kampani. Samozrejme, je to aj obrovská krajina.

Prieskumy sú teda základom kampane?
Nedá sa robiť politika postavená iba na prieskumoch verejnej mienky, to ste potom vlastne taký „fejkový“ politik, hoci môžete kandidovať len preto, že sa chcete dostať do parlamentu. Urobíte si prieskum, nastavíte svoje ciele tak, aby sa to ľuďom páčilo. Je to jeden prístup, a občas aj funguje. No v politike by mali existovať nejaké princípy. Chcete vstúpiť do politiky preto, lebo veríte svojim myšlienkam, máte nejaké princípy – napríklad chcete menší štát, menšie dane alebo chcete sociálny štát, alebo ste naozajstný nacionalista, prípadne sa iba hráte na nacionalistu. Ja si myslím, že kombinácia by mala byť niekde v strede. Viete, čo chcete povedať, ale zároveň viete počúvať ľudí a snažíte sa nastaviť vašu komunikáciu tak, aby to pochopili.

logo
Prečítajte si tiež:
20.4.2024 Redakcia FinReport

Chatbot s umelou inteligenciou od Klarny pracuje ako 700 zamestnancov na plný úväzok

Klarna – švédska spoločnosť zaoberajúca sa sprostredkovaním platieb v oblasti elektronického obchodovania tvrdí, že jej chatbot vyvinutý ...

20.4.2024 Redakcia FinReport

Nie je diéta ako diéta, vždy ide najmä o obchod

S príchodom jari sa pozornosť veľkého množstva spotrebiteľov sústreďuje na to, či do leta stihnú schudnúť do plaviek. Na mnohých ...

19.4.2024 Eva Sadovská

Dnes (19. apríla) je svetový deň investičných fondov. Ako sa im darí na Slovensku?

Práve 19. apríla sa narodil Abraham van Ketwich, ktorý v roku 1774 založil historicky prvý investičný fond. Investovanie do fondov je ...

19.4.2024 Robert Juriš

OpenAI je najviac financovaná spoločnosť s umelou inteligenciou. Jednorožec vyzbieral už 14 miliárd dolárov

Explozívny rast trhu s umelou inteligenciou pritiahol obrovskú pozornosť investorov rizikového kapitálu, ktorí naliali miliardy dolárov do ...

19.4.2024 Roland Régely

Pomoc s hypotékou sa má po novom týkať aj ľudí s refinancovaným úverom

Štát sa usiluje pomáhať ľuďom so splácaním ich hypotekárnych úverov a po novom chce kompenzovať zvýšené splátky hypoték aj tým, ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Prémiový benzín už stojí viac ako 1,90 eura, lacnejší sa blíži k hranici 1,70 eura za liter

Liter oboch druhov benzínu oproti predchádzajúcemu týždňu zdražel v priemere o ďalšie dva centy. Ten drahší prémiový 98-oktánový už ...

16.4.2024 Martin Jamnický

Vietnamskú podnikateľku Truong My Lan odsúdili na smrť za podvod vo výške 44 miliárd dolárov

Súd vo vietnamskom Hočiminovom meste odsúdil na smrť miestnu podnikateľku v oblasti nehnuteľností Truong My Lan. Obvinená bola z jedného z ...

15.4.2024 Redakcia FinReport

Kristalina Georgievová: Šéfkou Medzinárodného menového fondu zostane aj ďalších päť rokov

Staronovou šéfkou Medzinárodného menového fondu aj počas nasledujúcich piatich rokov zostane Kristalina Georgievová. Výkonná rada MMF ...

15.4.2024 Redakcia FinReport

Peter Kažimír: Jún 2024 je vhodnou príležitosťou na zníženie úrokových sadzieb

Inflácia na Slovensku je aktuálne o niečo nižšia ako priemer krajín eurozóny. „Je to skvelá správa pre ľudí a ekonomiku u nás a v celej ...

12.4.2024 Redakcia FinReport

Tomáš Braverman: Nový riaditeľ zážitkového portálu Slevomat

Novým šéfom portálu Slevomat sa v lete tohto roku stane bývalý šéf skupiny Heureka Group Tomáš Braverman. Na pozícii vystrieda Ladislava ...

10.4.2024 Redakcia FinReport

Tewfik Sabongui sa stal novým výkonným riaditeľom spoločnosti Colliers pre Slovensko

Spoločnosť Colliers, ktorá pôsobí aj v oblasti investičného manažmentu, oznámila, že jej súčasný managing partner v Českej republike ...

9.4.2024 Redakcia FinReport

Miroslav Boublík: Na čele Across Private Investments vystriedal Petra Jakubičku

Na uvoľnenú pozíciu Chief Executive Officer spoločnosti Across Private Investments nastúpil Miroslav Boublík. Tento manažér s ...

5.4.2024 Redakcia FinReport

Citibank vymenovala Jana Melichara za nového generálneho riaditeľa pre Slovenskú republiku

Citibank Europe vymenovala Jana Melichara do funkcie Citi Country Officer (CCO) and Banking Head pre Slovensko a do funkcie Branch Manager pre ...

4.4.2024 Redakcia FinReport

Zakladateľa kryptoburzy Thodex Fatiha Ozera odsúdili na 11 196 rokov väzenia

Bývalý šéf neúspešnej tureckej kryptomenovej burzy Thodex Faruk Fatih Ozer (30) nastúpil na doživotný trest odňatia slobody po tom, ako bol ...

29.3.2024 Redakcia FinReport

Pav Gill: Whistleblower z kauzy Wirecard spustil novú oznamovaciu platformu Confide

Muž, ktorý pomohol odhaliť machinácie predchádzajúc „strate“ 1,9 miliardy eur a krachu nemeckej finančnej spoločnosti Wirecard, má nový ...

19.3.2024 Redakcia FinReport

Novou členkou predstavenstva bratislavského Volkswagenu je Agnieszka Olendereková

Trojčlenné predstavenstvo spoločnosti Volkswagen Slovakia má novú tvár. Posilou je Poľka Agnieszka Olendereková. Na pozícii členky ...

13.3.2024 Redakcia FinReport

Šéfom spoločnosti Coca-Cola pre Česko a Slovensko sa stal Martin Binder

Novým generálnym riaditeľom spoločnosti Coca-Cola pre Českú republiku a Slovensko sa stal Martin Binder. Vo funkcii nahradil Zbyňka Kovářa. ...

11.3.2024 Robert Juriš

Christine Lagardová: Úrokové sadzby možno znížime v júni 2024

Napriek poklesu inflácie v dvadsiatke krajín eurozóny na úroveň 2,6 %, čo už je blízko dlhodobému dvojpercentnému cieľu, ECB naďalej ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay