Peter Kažimír: Sprísňovanie sa nekončí, inflačné riziká stále trvajú
„Inflačné riziká nielenže pretrvávajú, ale prehlbujú sa ešte viac. Bolo preto nevyhnutné razantne pokračovať vo zvyšovaní základných úrokových sadzieb aj v októbri 2022,“ vyhlásil guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír po tom, ako Rada guvernérov Európskej centrálnej banky zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu na 2 %.

Foto: ECB
Riziko recesie je čoraz väčšie
„Napriek očakávanému spomaleniu rastu cien v nasledujúcich dvoch rokoch hrozí, že inflácia zostane nad naším cieľom. To nie je akceptovateľné a my potrebujeme dôsledne konať. Nebude to jednoduché, riziko recesie v eurozóne je čoraz väčšie, neistota a volatilita na finančných trhoch s nami zostávajú. Trh práce je síce zatiaľ odolný, čo je dobrou správou, no uvidíme, ako dlho to vydrží,“ uviedol ďalej.
Problémom podľa jeho slov je, že inflačné riziká sa rozširujú. Zatiaľ čo dnes rast cien ťahajú najmä ceny energií a potravín, postupne sa k nim pridávajú ďalšie a ďalšie položky. Riziká pre infláciu rastú smerom nahor a nie sú zanedbateľné.
Kompenzácie musia sprevádzať reformy
Na zozname nových rizík pribudla napríklad fiškálna politika. „Kompenzačné opatrenia zo strany vlád zmierňujúce negatívne vplyvy na domácnosti a podnikateľský sektor sú namieste a sú nenahraditeľné. Musia však byť šité na mieru, cielené a dočasné. Problémom je, že sa tak nedeje. Paušálne riešenia v sebe nesú pre budúcu infláciu nemalé riziká,“ pokračuje šéf centrálnej banky.
Paušálne riešenia by podľa neho mali sprevádzať aj štrukturálne reformy posilňujúce odolnosť európskej ekonomiky vrátane tých, ktoré zvýšia energetickú nezávislosť členských krajín.
Vyslovil tiež predpoklad, že v decembri 2022 a prvých mesiacoch budúceho roka sa bude sadzba ECB ďalej zvyšovať. „V koľkých krokoch a v akom tempe, to ukážu nasledujúce týždne. Už dnes je však možné povedať, že cez neutrálnu sadzbu prefičíme ako rozbehnutý vlak. Potrebujeme totiž dostať menovú politiku do takzvaného reštriktívneho prostredia, a to aspoň na isté obdobie,“ dodáva P. Kažimír.
Ako sa zvyšovali úroky Európskej centrálnej banky
Rada guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) sa 27. októbra 2022 rozhodla zvýšiť svoje úrokové sadzby o 75 bázických bodov. Kľúčová sadzba tak dosiahla rovné 2 %. Príčinou tohto rozhodnutia je snaha o skrotenie vysokej inflácie, ktorá sa v krajinách eurozóny v septembri 2022 dostala už na úroveň 9,9 %. Európska centrálna banka začala so zvyšovaním úrokových sadzieb v júli tohto roku, keď zdvihla úroky z nuly, na ktorej sa držali od roku 2016. Ďalšie zvýšenie prišlo v septembri a zatiaľ posledné práve teraz. Aktuálna úroveň 2 % je najvyššia od krízového roku 2009.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Finančné aktuality 37/2018: Podnikatelia slabo využívajú sociálne siete
- 2.Na trhu je čoraz menej poisťovní so slovenským kapitálom
- 3.Slovak Lines spustil bezkontaktné platby kartou v autobusoch do Viedne
- 4.NBS potvrdila, že Generali bude na Slovensku pôsobiť už len ako pobočka zahraničnej poisťovne
- 5.Hamas prepustil 12 rukojemníkov, z izraelských väzení prepustia dokopy 30 Palestínčanov