Peter Kažimír: Po zvýšení úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou je mínus minulosťou
Tvrdohlavo vysoká inflácia a riziká s ňou spojené nastolili zásadnú otázku – ísť v júli 2022 hore so sadzbami o 25 alebo o 50 bázických bodov? Európska centrálna banka (ECB) sa napokon rozhodla pre odvážnejší krok a úroky zdvihla nahor o 50 bázických bodov. Čo to prinesie v praxi a aké kroky podnikne ECB ďalej?

Foto: NBS
Zmena po 11 rokoch čakania
„Informácie, ktoré sme získali za uplynulých šesť týždňov, mnohých, vrátane mňa, presvedčili o potrebe začať razantne. Štvrtok 21. júla 2022 ukončil jedenásť rokov čakania na zvýšenie úrokových sadzieb zo strany ECB. Je to začiatok série krokov, ktoré sú potrebné a nevyhnutné na skrotenie inflačných rizík,“ myslí si guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír.
Podľa jeho slov, o tom, o koľko ECB zvýši sadzby v septembri tohto roku a na svojich ďalších zasadaniach, rozhodne vývoj ekonomiky v eurozóne a mimo nej. V septembri je preto možné čakať nárast o 25 či 50 bázických bodov. Dôvodom je snaha o zabezpečenie cenovej stability pre dobro občanov, podnikov aj ekonomiky ako celku.
Ako fungovať bez opakujúcich sa kríz
„Nevieme zázračne stlačiť ceny benzínu, plynu, potravín tak, aby v najbližších mesiacoch nerástli. Vieme však robiť opatrenia, aby po tom, ako odznejú šialené tlaky na ceny spôsobené vojnou na Ukrajine a pandémiou koronavírusu, sa vrátil vývoj do normálnych koľaji. Dostať infláciu na želané úrovne však ešte chvíľu potrvá,“ konštatuje ďalej guvernér NBS, ktorý vyslovil obavy z pretrvávajúcej neistoty, zakrádajúcej sa recesie a problematického oživenia európskej aj globálnej ekonomiky.
Problémom podľa neho je, že chýba akýkoľvek politický apetít pokračovať v dobudovaní hospodárskej a menovej únie. Upozorňuje tiež na potrebu dokončiť úniu kapitálových trhov. „Chýba odvaha čo i len snívať o prvkoch fiškálnej únie, bez ktorých naša menová únia nebude nikdy fungovať bez opakujúcich sa kríz,“ uvádza ďalej.
Riešenie majú v rukách vlády
ECB však nielen zvyšovala svoje kľúčové úrokové sadzby, ale predstavila aj nový nástroj na ochranu transmisie menovej politiky – Transmission Protection Instrument (TPI), ktorého úlohou je potlačiť turbulencie najmä pri obchodovaní so štátnymi dlhopismi.
„Bol by som rád, keby sme tento nástroj s krkolomným názvom nikdy nemuseli použiť. Závisieť to bude od toho, ako vážne a zodpovedne sa vlády v Európe postavia k vyriešeniu prapôvodných príčin nerovnováh a fragmentácie. Ony majú v rukách kľúče od zapaľovania, ony musia konsolidovať a investovať do udržateľného rastu a inovácií. Bez toho všetkého máme na krku zásadný problém,“ dodáva P. Kažimír.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 2.Slovenská sporiteľňa a Prima banka prinášajú nové hypotéky so zvýšenými úrokovými sadzbami
- 3.Spoločnosť Positive digitalizáciou finančného trhu vlani ušetrila 53 ton papiera a teraz vysádza aj nové stromy
- 4.Sociálna poisťovňa bude rozposielať dôchodkovú prognózu v troch možných scenároch
- 5.Ceny nových nehnuteľností idú dole, u tých starších zatiaľ ešte nezačali klesať