Nobelovu cenu za ekonómiu 2024 si odniesla trojica profesorov
Nobelovu cenu za ekonómiu si tento rok odnáša trojica profesorov pôsobiacich v USA. Ich spoločný dlhoročný výskum pomohol identifikovať, prečo sú na tom chudobné štáty tak zle. Laureátom sa tak podarilo zodpovedať jednu z najnaliehavejších otázok v spoločenských vedách v súčasnosti a zlepšiť aj chápanie globálnej nerovnosti.
Foto: nobelprize.org
Kto sú laureáti tohtoročnej Nobelovej ceny
Prvým oceneným je Daron Acemoglu (na snímke vľavo), ktorý sa narodil v tureckom Istanbule. Bakalársky titul získal na Yorskej univerzite, následne získal tituly MSc. a PhD. z London School of Economics. Do Ameriky prišiel v roku 1993 a stal sa profesorom ekonómie na Massachusettskom technologickom inštitúte (MIT).
Simon Johnson (na snímke uprostred) sa narodil v Spojenom kráľovstve. Titul B.A. získal na univerzite v Oxforde a magisterský titul na univerzite v Manchestri. Titul PhD. získal na MIT, kde momentálne pôsobí. Od roku 2007 do roku 2008 pôsobil ako hlavný ekonóm v Medzinárodnom menovom fonde (MMF).
James Robinson (na snímke vpravo) sa tak isto narodil v Spojenom kráľovstve a získal titul BSc. z London School of Economics. Pred príchodom do Spojených štátov získal titul PhD. na univerzite v Yale. V roku 2015 sa stal profesorom na University of Chicago, predtým pôsobil ako profesor na Harvarde, U. C. – Berkeley a ďalších inštitúciách.
Trojica laureátov sa dôverne pozná, dokopy spolu vydali viac ako desiatku štúdií a vedeckých výskumov. Acemoglu s Johnsonom sú okrem toho kolegovia z MIT, Robinson a Acemoglu zase spolu napísali knihu s názvom Úzka chodba: Štáty, spoločnosti a osud slobody, ktorá získala množstvo ocenení.
Nobelova cena za ekonómiu
Nobelova cena za ekonómiu v skutočnosti nie je klasickou Nobelovou cenou. Je to cena Švédskej ríšskej banky za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobela. S ostatnými Nobelovými cenami má spoločné akurát spojenie s Nobelovým menom, no nejde o jednu z cien, ktoré Alfred Nobel ustanovil vo svojom testamente v roku 1895. Túto cenu zaviedla Švédska ríšska banka v roku 1968 pri svojom 300. výročí, keď prostredníctvom daru prispela Nobelovej nadácii. Cena sa však spravuje spolu s Nobelovými cenami a vybraní odborníci si ceny preberajú spolu so skutočne ocenenými laureátmi. Súčasťou ceny je zlatá medaila a finančná odmena vo výške 10 miliónov švédskych korún (približne 0,9 milióna eur), ktorá sa rozdelí medzi laureátov.
Ekonomická prosperita závisí od vlády
Podľa oficiálnej tlačovej správy Kráľovskej švédskej akadémie vied, si trojica cenu zaslúžila za „preukázanie dôležitosti spoločenských inštitúcií pre prosperitu krajiny“. Spoločnosti so zlým právnym štátom a inštitúcie, ktoré vykorisťujú obyvateľstvo, podľa nich negenerujú rast ani zmenu k lepšiemu.
Hlavnou hypotézou ich výskumu bol fakt, že 20 % najbohatších krajín je v súčasnosti približne 30-krát bohatších ako 20 % najchudobnejších. Okrem toho rozdiely v príjmoch medzi najbohatšími a najchudobnejšími krajinami pretrvávajú. Hoci najchudobnejšie krajiny postupne bohatnú, nevedia dobehnúť tie najprosperujúcejšie. Výskum trojice dokázal vysvetliť, prečo je to tak.
„Zaviedli nové prístupy, empirické aj teoretické, ktoré výrazne zlepšili naše chápanie globálnej nerovnosti,“ povedal riaditeľ a profesor ekonómie na Inštitúte medzinárodných ekonomických štúdií v Štokholme Jakob Svensson.
Otázka, prečo sú rozdiely medzi chudobnými a bohatými národmi také pretrvávajúce, nie je nová, ale zostáva „jednou z najnaliehavejších otázok v spoločenských vedách,“ dodal.
Môžu za všetko Európania?
Poďme sa teda pozrieť, ako sa im to podarilo. Trojica ekonómov skúmala dlhodobú históriu ľudstva, pričom sa zamerala na najchudobnejšie oblasti. Väčšina z nich bola v minulosti kolonizovaná Európanmi. Jednou zo základných hypotéz výskumu teda bolo, ako kolonizácia ovplyvnila vývoj daných území.
Jedným z dôležitých vysvetlení súčasných rozdielov v prosperite sú politické a ekonomické systémy, ktoré kolonizátori zavádzali už od 16. storočia. Laureáti ukázali, že to viedlo k úplnému obratu ekonomickej situácie v kolonizovaných územiach.
Miesta, ktoré boli v čase kolonizácie relatívne najbohatšie, teraz patria medzi najchudobnejšie. Čím bohatšie územie bolo, tým hustejšie bolo obývané, a z pohľadu kolonizátorov sa dal očakávať väčší odpor. Na druhej strane väčšia domorodá populácia – raz porazená – ponúkala lukratívne príležitosti na lacnú pracovnú silu. To malo za následok, že sa do už aj tak husto osídlených kolónií sťahovalo menej európskych osadníkov.
Miesta, ktoré boli riedko osídlené, ponúkali menší odpor voči kolonizátorom a menej práce na vykorisťovanie, preto sa do týchto riedko osídlených miest sťahovalo viac európskych kolonizátorov.
Keď bolo kolonizátorov málo, zameriavali sa na prospech miestnej elity na úkor širšej populácie. Nekonali sa žiadne voľby a politické práva boli extrémne obmedzené. Naproti tomu kolónie s mnohými kolonizátormi – osadnícke kolónie potrebovali mať inkluzívne ekonomické inštitúcie, ktoré by osadníkov motivovali, aby tvrdo pracovali a investovali do svojej novej vlasti. To následne viedlo k požiadavkám na politické práva.
Výskum teda empiricky dokázal, že čím viac je európskych osadníkov, tým väčšia je pravdepodobnosť vytvorenia politických a ekonomických systémov, ktoré podporujú dlhodobý hospodársky rast. Zaujímavosťou je, že dokázali presne kvantifikovať vzťah medzi úmrtnosťou kolonizátorov a dnešným hrubým domácim produktom (HDP) – čím vyššia úmrtnosť medzi kolonizátormi, tým nižší je dnešný HDP na obyvateľa v danej krajine. Tu je odpoveďou fakt, že čím viac bolo nebezpečné kolonizovať danú oblasť, tým menej kolonizátorov sem prišlo a rovnako sa zameriavali na svoj prospech oproti domácemu obyvateľstvu.
Vyjadrenia laureátov Nobelovej ceny za ekonómiu
Acemoglu sa o svojej výhre dozvedel v gréckych Aténach, kde mal vystúpiť na konferencii. Ocenenie ho prekvapilo. „Nikdy nečakáte niečo takéto. Vo všeobecnosti si myslím, že práca, ktorú sme vykonali, podporuje demokraciu,“ povedal v telefonáte s Nobelovou komisiou a reportérmi v Štokholme.
Johnson zase v telefonickom rozhovore s agentúrou Reuters varoval pred dôležitosťou prezidentských volieb v USA a uviedol, že podľa neho sú inštitúcie v Spojených štátoch pod stresom, najmä kvôli odmietnutiu Donalda Trumpa uznať, že prehral voľby v roku 2020.
„Momentálne by som vyzdvihol Spojené štáty ako miesto, kde sú naše existujúce demokratické inštitúcie pod veľkým tlakom. Myslím si, že to je najväčšie riziko, ktoré momentálne vidím v rozvinutom svete,“ dodal, pričom prezidentské voľby 5. novembra 2024 označil za „vážnu záťažovú skúšku“ pre demokraciu USA.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Aké problémy môže priniesť využívanie umelej inteligencie v e-commerce
- 2.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 3.Sociálna poisťovňa bude zasielať dôchodkové prognózy aj e-mailom
- 4.Investovanie do kryptomien si zatiaľ vyskúšalo menej slovenských žien ako mužov
- 5.Ľadový dóm, kilometre zjazdoviek a bežkárskych tratí, skialpinizmus aj rôzne podujatia. Vysoké Tatry majú v zime čo ponúknuť