Najväčším smoliarom uplynulého roku je Elon Musk. Prišiel o 200 miliárd dolárov
V roku 2022 malo smolu viacero miliardárov. Viacerým sa ich majetok znížil o desiatky miliárd dolárov. Najmä tým, ktorí svoje podnikanie zamerali na technológie, ktorým sa ešte počas koronakrízy mimoriadne darilo. Najväčším smoliarom je zrejme Elon Musk, ktorý počas jediného roka prišiel o viac ako 200 miliárd dolárov a tiež o titul najbohatšieho človeka na svete.

Foto: Getty Images
Príčinou je oslabenie Tesly
Podnikateľ a miliardár sa v roku 2021 stal prvým človekom na svete, ktorého majetok prekonal hodnotu 300 miliárd dolárov. V novembri sa hodnota jeho majetku vyšplhala na 337 miliárd dolárov, vďaka čomu sa stal najbohatším človekom na svete v jeho novodobých dejinách.
K tomuto titulu mu pomohla najmä automobilka Tesla, ktorá sa iba niekoľko mesiacov predtým stala len šiestou firmou, ktorej imanie je vyššie ako bilión dolárov. Odvtedy sa však situácia radikálne zmenila.
Muskov majetok sa stenčil o rekordných 200 miliárd dolárov a hodnota Tesly podľa indexu agentúry Bloomberg klesla na 137 miliárd dolárov. Práve táto skutočnosť spôsobila taký radikálny prepad hodnoty Muskovho majetku, pretože Tesla je jeho kľúčovou súčasťou.
Vytvoril aj PayPal a SpaceX
Muskovo podnikanie sa však nespája len s automobilkou Tesla, od ktorej, mimochodom, dostáva plat jeden dolár ročne. Už na sklonku milénia založil spoločnosť X.com zameranú na poskytovanie finančných služieb online. Neskôr ju premenoval na PayPal.
Potom svoj pohľad aj plány obrátil k oblohe a založil spoločnosť Space Exploration Technologies Corp., známu ako SpaceX. V roku 2008 po prvýkrát na obežnú dráhu Zeme vypustil svoju raketu Falcon 1. O desať rokov neskôr oznámil plánovanú súkromnú misiu do vesmíru s názvom #dearMoon, ktorej cieľom je obletieť Mesiac. V súčasnosti sa zapodieva myšlienkou vytvoriť ľudskú kolóniu na Marse.
Kúpil si Twitter a rozkolísal kryptomeny
V roku 2022 si Musk našiel novú podnikateľskú zábavku v podobe komunikačnej platformy Twitter. Po niekoľkomesačnom vyjednávaní za sociálnu sieť zaplatil 44 miliárd dolárov a vzápätí sa pustil do práce. Vyhodil manažment firmy, oznámil prepúšťanie niekoľko tisíc zamestnancov a na zvyšných pritlačil tak, že v súčasnosti pracujú sedem dní v týždni. Ani tak však zatiaľ nedokázal vrátiť firmu na jej niekdajšiu úspešnú dráhu.
Zaujímavý je tiež jeho niekdajší vplyv na kolísanie hodnoty niektorých kryptomien. Ešte vlani platilo, že keď sa vyjadril napríklad k dogecoinu alebo shiba inu, ich hodnota razom vyletela nahor rádovo v stovkách percent. Samozrejme, v niektorých prípadoch to fungovalo aj naopak. Na testovanie svojich podnikateľských zámerov vo svete kryptomien ako komunikačný kanál využíval práve spomenutý Twitter.
Novým lídrom je Bernard Arnault
Tak, ako bolo veľkou udalosťou, keď Musk v rebríčku najbohatších ľudí na svete prekonal iného úspešného podnikateľa-miliardára Jeffa Bezosa, rovnako veľký ohlas vyvolal aj jeho pád spojený s nástupom nového lídra v podobe Bernarda Arnaulta.
Majiteľ módneho domu LVMH sa pôvodne chcel stať klaviristom, ale časom sa z neho stal vplyvný podnikateľ. Skúpil viacero ikonických módnych značiek, vrátane Dior, Louis Vuitton či Moët alebo Hennessy, a vo svojich aktivitách pokračuje aj naďalej. Aj vďaka tomu je dlhodobo najbohatším človekom v Európe a najnovšie aj na svete.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Prognóza: Tri scenáre, ako by sa mohli kryptomeny vyvíjať v roku 2023
- 2.Nvidia je víťazom bankovej krízy. Pomohla jej previazanosť s bitcoinom?
- 3.NBS zverejnila klimatickú správu o uhlíkovej stope svojho investičného portfólia
- 4.Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet
- 5.Zelenskyj sa stretol s delegáciou Svetovej banky, Ukrajina potrebuje na obnovu najmenej 411 miliárd dolárov