Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Najdrahšie rozvody: Jeff Bezos vyplatil svojej žene 36 miliárd dolárov, Gatesovci by ich mohli prekonať

Dominik Horváth Lídri
SK
EN
Poslať

Ohlásenie rozvodu zakladateľa Microsoftu Billa Gatesa s manželkou Melindou šokovalo verejnosť. Pár, ktorý bol spolu viac ako 27 rokov a založil najväčšiu súkromnú charitatívnu nadáciu na svete, už nechce byť viac spolu. Otáznou nateraz zostáva suma, ktorú Melinda po rozvode od manžela dostane. Gates je v súčasnosti štvrtým najbohatším človekom na svete s celkovým imaním okolo 129 miliárd dolárov. Ak by Melinda dostala polovicu z tohto majetku, išlo by o najdrahší rozvod v dejinách. Ten momentálne patrí zakladateľovi Amazonu Jeffovi Bezosovi a jeho exmanželke MacKenzie, ktorá si vysúdila 36 miliárd dolárov.

image

Foto: Getty Images

 

Redakcia Financial Report pre vás pripravila prehľad doteraz najdrahších rozvodov, ktoré vyšli na viac ako miliardu dolárov.

1) Jeff Bezos a MacKenzie Scottová

Suma: 36 miliárd dolárov

Dosiaľ najdrahší rozvod v histórii sa „podaril“ zakladateľovi Amazonu Jeffovi Bezosovi a jeho manželke MacKenzie. Dvojica prvýkrát informovala o rozvode v apríli 2019. MacKenzie bola manželkou Bezosa viac ako 25 rokov. Stretla sa s ním v roku 1992, keď pracovala ako jeho asistentka v investičnej spoločnosti D. E. Shaw. Po troch mesiacoch randenia sa vzali a v roku 1994 sa presťahovali z New Yorku do Seattlu. Spolu majú štyri deti – troch synov a jednu dcéru adoptovanú z Číny.

Bezosovo bohatstvo v čase rozvodu presahovalo 140 miliárd dolárov. Súd rozhodol, že MacKenzie dostane 4 % akcií Amazonu, ktorých hodnota predstavovala okolo 36 miliárd dolárov. Bezosovi zostal 75 % podiel v Amazone a tiež hlasovacie práva na akcie exmanželky. MacKenzie sa okrem toho vzdala podielu v novinách Washington Post a v raketovej spoločnosti Blue Origin, ktoré Bezos vlastní. Po rozvode sa MacKenzie stala treťou najbohatšou ženou a 22. najbohatším človekom na svete.

Neskôr sa MacKenzie premenovala z Bezosovej na Scottovú. V súčasnosti je vydatá za učiteľa chémie Dana Jewetta, s ktorým sa vzali v roku 2020. Obidvaja sa vo veľkom venujú filantropii. MacKenzie len v roku 2020 minula na rôzne charity viac ako 4 miliardy dolárov. Celkovo prispela 384 organizáciám pôsobiacim hlavne v USA a Latinskej Amerike. Okrem toho podpísala aj iniciatívu Giving Pledge, v ktorej sa zaväzuje, že do svojej smrti daruje charite viac ako polovicu svojho majetku.

V súčasnosti je Bezos, aj napriek rozvodu, stále najbohatším človekom na svete s celkovým majetkom presahujúcim 187 miliárd dolárov. Vďaka rastu akcií Amazonu sa zvýšilo aj imanie MacKenzie, a dnes sa pohybuje na úrovni 57 miliárd dolárov.

2) Alec Wildenstein a Jocelyn Wildensteinová

Suma: 3,8 miliardy dolárov

Druhé miesto v našom rebríčku patrí americkému miliardárovi Alecovi Wildensteinovi, ktorý držal rekord v prehľade najdrahších rozvodov od roku 1999. Wildenstein bol známy obchodník, patrón umenia a chovateľ koní. Patril do štvrtej generácie rodinného obchodu s umením, ktorý založil jeho predok Nathan Wildenstein v roku 1875. Rodina vlastnila jednu z najprestížnejších galérií v New Yorku – Wildenstein Gallery. Okrem toho jej tiež patrila vtedy údajne najväčšia súkromná zbierka moderného umenia na svete.

Alec sa v roku 1999 po 21 rokoch manželstva rozviedol so svojou manželkou Jocelyn. Pár sa spoznal v roku 1977 na safari v Afrike a mal spolu dve deti. Súd pridelil Jocelyn 3,8 miliardy dolárov z 10-miliardového majetku jej manžela. Rozvod bol v tom čase ostro sledovaný verejnosťou najmä kvôli vzhľadu Jocelyn. Tá sa vyžívala v plastických operáciách, za ktoré utrácala množstvo peňazí. 

Okrem toho žila veľmi extravagantný život. Na súde uviedla, že nedokáže vyžiť z menej ako 1 milióna dolárov mesačne. Tieto náklady zahŕňali napríklad platy slúžok, šoférov a iných zamestnancov vo výške 200-tisíc dolárov. Ďalších viac ako 100-tisíc dolárov išlo na jedlo a pitie. Zvyšok zvykla minúť na rôzne šperky, drahé oblečenie a večierky.

Wildenstein zomrel v roku 2008 vo veku 67 rokov. Jocelyn sa neskôr zasnúbila s módnym dizajnérom Lloydom Kleinom, ale pár sa napokon rozišiel. Neslávne skončil aj jej majetok. Kvôli nesplateným dlhom a stálemu utrácaniu vyhlásila v roku 2018 bankrot a stratila titul miliardárky.

3) Rupert Murdoch a Anna Maria Mannová

Suma: 1,7 miliardy dolárov

Na tretej priečke nášho prehľadu sa nachádza mediálny magnát Rupert Murdoch a jeho druhá žena Anna Maria. Rupert prostredníctvom svojej spoločnosti News Corp vlastní stovky novín a vydavateľstiev po celom svete. Do jeho zbierky patria napríklad anglické tituly The Sun a The Times, austrálsky The Daily Telegraph a americký The Wall Street Journal či New York Post. Okrem toho tiež vlastní viaceré televízne stanice, napríklad Sky News Australia a Fox News. Do roku 2019 bol tiež vlastníkom filmového štúdia 21st Century Fox.

Anna bola v mladosti novinárkou. Pracovala pre jeden z Rupertových časopisov – Sydney Daily Mirror. Ten ju v roku 1966 poslal urobiť interview s majiteľom. Anna Ruperta očarila už pri prvom stretnutí a pár spolu vydržal 31 rokov. Ich manželstvo bolo mediálne ostro sledované, hlavne po pokuse o jej únos v roku 1969. Dvaja indicko-trinidadskí páchatelia si však pri únose pomýlili autá a namiesto Anny uniesli Muriel McKayovú. Tá bola manželkou Alicka McKaya, výkonného riaditeľa News Corpu a Rupertovho zástupcu. Muriel únos neprežila a únoscovia dostali doživotie.

Anna a Rupert sa rozviedli v roku 1999. Súd vtedy pridelil Anne rekordnú sumu 1,7 miliardy dolárov zo 7,2-miliardového majetku jej manžela. Okrem toho v podmienkach rozvodu bolo, že Anna dostane 100 miliónov dolárov v hotovosti a Rupert musí zabezpečiť bývanie pre ich tri deti. Obidvaja sa však z rozvodu spamätali pomerne rýchlo. Rupert sa len 17 dní po rozvode oženil s hlásateľkou Wendi Dengovou a Anna si o pol roka neskôr zobrala finančníka Williama Mannoma.

4) Bernie Ecclestone a Slavica Radicová

Suma: 1,2 miliardy dolárov

Štvrté miesto medzi miliardovými rozvodmi patrí dlhoročnému šéfovi Formuly 1 Bernardovi Ecclestoneovi. Ten pôsobil ako generálny riaditeľ F1 takmer 40 rokov a pod jeho vedením sa tento prestížny šport spopularizoval hlavne prostredníctvom televíznych prenosov. Z nich má Ecclestone dodnes finančné podiely a patrí tak medzi najbohatších ľudí v Anglicku.

Bernie sa so Slavicou spoznal v roku 1969. Slavica sa do Anglicka prisťahovala z Bosny a Hercegoviny a pracovala ako modelka. So svojím budúcim manželom, vtedy 52-ročným Ecclestoneom, sa po prvý raz stretla počas veľkej ceny Talianska v Monze v roku 1982. Pár sa zosobášil o tri roky neskôr. Okrem 28-ročného vekového rozdielu im neprekážala ani jazyková bariéra. Ona totiž hovorila len po srbsky a taliansky, on zase iba po anglicky. Viditeľný bol aj výškový rozdiel – kým Slavica meria 186 cm, Bernie iba 159 cm.

Napriek tomu tvorili pár viac ako 24 rokov a majú spolu dve dcéry. O rozvod požiadala Slavica v roku 2009 pre „rozdiely v životných záujmoch“. Súd jej pridelil tretinu majetku jej manžela v hodnote 1,2 miliardy dolárov, Berniemu zostalo 2,4 miliardy. Za túto rekordnú sumu môže hlavne skutočnosť, že Ecclestone v minulosti prepísal takmer všetok majetok na Slavicu. V roku 1999 totiž absolvoval operáciu srdca, voperovali mu trojitý bajpas, a v obave o svoj zdravotný stav chcel zabezpečiť svoju rodinu. V roku 2012 sa Bernie znova oženil s Fabianou Flosiovou, ktorá je od neho mladšia o 45 rokov.

5) Bill Gates a Melinda Gatesová

Suma: zatiaľ nezverejnená

Na začiatku mája tohto roka oznámil svoj rozvod aj zakladateľ Microsoftu Bill Gates. Ten spolu so svojou manželkou Melindou tvoril pár takmer 27 rokov. Prvýkrát sa stretli v Microsofte, kde Melinda pracovala ako marketingová manažérka. S Billom začala chodiť v roku 1987 a vzali sa v roku 1994. Spolu majú tri deti – dve dcéry a jedného syna.

Obaja si nebudú deliť len svoje obrovské bohatstvo odhadované na zhruba 129 miliárd dolárov. Ich rozvod totiž môže potenciálne ohroziť aj budúcnosť Nadácie Billa a Melindy Gatesových. Založili ju v roku 2000 a odvtedy sa stala najväčšou súkromnou charitatívnou organizáciou na svete. Obaja sa okrem toho zaviazali iniciatíve Giving Pledge s tým, že do konca života venujú polovicu svojho majetku charite.

Ako uviedol denník Wall Street Journal, Melinda sa stretávala s právnikmi už od roku 2019. Rozvod teda mohol byť plánovaný dopredu. Pár nemá podpísanú predmanželskú zmluvu, takže o finálnej hodnote rozhodne až súd. Napriek tomu je už časť peňazí v pohybe. Aj keď by si niekto mohol myslieť, že zakladateľ Microsoftu vlastní väčšinu tejto spoločnosti, nie je to tak. Bill dlhý čas vlastnil významný podiel v Microsofte, ale v priebehu rokov ho rozdal (nadácii Gates Foundation) alebo predal, a teraz drží menej ako 1 % akcií spoločnosti.

Napriek tomu vlastní množstvo akcií iných spoločností za miliardy dolárov. Tie spravuje jeho investičná spoločnosť Cascade Investments, ktorá deň po tom, ako dvojica oznámila rozvod, previedla Melinde cenné papiere v hodnote 2,4 miliardy dolárov. Aj napriek tomuto prevodu zostáva momentálne Gates štvrtým najbohatším človekom na svete.

Okrem akcií a podielov sú v hre aj viaceré hmotné aktíva. Dvojici napríklad patrí portfólio nehnuteľností v celkovej hodnote okolo 166 miliónov dolárov. Bill vlastní aj zbierku lietadiel a áut v hodnote 100 miliónov dolárov a tiež rozsiahlu umeleckú kolekciu v odhadovanej hodnote 130 miliónov dolárov. Patria do nej aj diela Leonarda da Vinciho, Andrewa Wyetha a Winslowa Homera.

Môžeme sa pripraviť na najdrahší rozvod v histórii?

V súčasnosti nie je známy dátum súdneho vyrovnania sa dvojice a na finálnu sumu, ktorú dostane Melinda, si tak ešte budeme musieť počkať. Vzhľadom na to, ako dlho boli manželia spolu, je možné, že tento rozvod predbehne Bezosov rozvod s MacKenzie a stane sa tak najdrahším v histórii.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
27.9.2021 Redakcia FinReport

Akcia Kuriér: Podvodníci mohli na spotrebnej dani pripraviť štát o 1,1 milióna eur. Polícia im zhabala 12 ton tabaku

Ozbrojení príslušníci Kriminálneho úradu finančnej správy pri zásahu pod krycím názvom Kuriér zaistili vyše 12 ton tabaku a zadržali ...

27.9.2021 Zuzana Mecková

Asistenčné služby k cestovnému poisteniu v prípade nepríjemnej udalosti fungujú ako záchranný padák

Pandemická situácia sa síce zhoršuje, ale všetci cestovatelia veria, že tomuto spôsobu trávenia voľného času určite nie je koniec. Pri ...

27.9.2021 Redakcia FinReport

Odložené sociálne odvody je potrebné uhradiť najneskôr do konca septembra

Zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO), ktorí si počas koronakrízy požiadali o odklad poistného za marec 2020, ...

27.9.2021 Redakcia FinReport

Záujem o počítačové hry mierne ochabol, no pravdepodobne je to len dočasné

Akcie firiem zameraných na počítačové hry zažili minulý rok prudký rozmach. V tomto roku sa však situácia obrátila. Nohy im podlomilo ...

26.9.2021 Redakcia FinReport

Tento rok si dovolenku pri mori užilo viac Slovákov. Prezradili ich platby kartou

Tohtoročná letná turistická sezóna bola určite lepšia ako tá minuloročná. Svedčí o tom aj objem zaznamenaných platieb kartou a tiež ...

26.9.2021 Redakcia FinReport

Vývoz produktov chemického priemyslu z krajín EÚ do sveta je oveľa vyšší ako ich dovoz

Krajiny Európskej únie sú dôležitým exportérom produktov chemického priemyslu do zahraničia. Vývoz produktov chemického priemyslu z ...

23.9.2021 Redakcia FinReport

Marián Hossa: Po uplynutí kontraktu v zámorí sa vrhol na podnikanie s mrazenými výrobkami

Legendárny slovenský hokejista a trojnásobný držiteľ najprestížnejšej hokejovej ceny Stanley Cup sa po uplynutí svojho športového ...

22.9.2021 Jana Schochmann

Dušan Macula – Ak chcete byť presvedčivý obchodník, buďte autentický

Na nič sa nehrajte! Úspech firmy tkvie v dobrých a úprimných vzťahoch lídra so spolupracovníkmi. To je stručný „recept na úspech“ od ...

17.9.2021 Redakcia FinReport

Novým generálnym riaditeľom Národnej diaľničnej spoločnosti sa stal Vladimír Jacko

Vladimír Jacko sa stal Novým generálnym riaditeľom Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS). Výberové konanie organizovalo Ministerstvo ...

9.9.2021 Redakcia FinReport

Branislav Sandtner je novým generálnym riaditeľom Citibank pre Slovenskú republiku

Citibank Europe vymenovala Branislava Sandtnera za nového generálneho riaditeľa pre Slovenskú republiku. Na svojej novej pozícii bude ...

8.9.2021 Redakcia FinReport

Novým členom predstavenstva Allianz – Slovenskej poisťovne sa stane Robert Altfahrt-Riedler

Robert Altfahrt-Riedler sa od začiatku nasledujúceho roku stane novým členom predstavenstva Allianz – Slovenskej poisťovne. Na starosti bude ...

6.9.2021 Redakcia FinReport

Novým generálnym riaditeľom spoločnosti McDonald´s pre Česko a Slovensko je Američan Dan Camp

Po siedmich rokoch prichádza k zmene na najvyššej pozícii v spoločnosti McDonald's v Česku a na Slovensku. Poliaka Tomasza Rogacza na poste ...

23.8.2021 Robert Juriš

Marek Chrastina: Pri investovaní nikdy nedosiahnete 100-percentnú úspešnosť. Pointou je, aby zisky prevýšili straty

Kedysi v investorskom praveku stačilo poznať jedinú kľúčovú informáciu, a o obchodný biznis bolo postarané. Neskôr bolo dôležité túto ...

13.8.2021 Dominik Horváth

TOP 7 investorov: Dlhé roky sa im darilo dosahovať výsledky ako nikomu inému, až sa stali legendou

Najznámejší investori sú ako rockové hviezdy finančného sveta. Majú dlhoročnú schopnosť svojimi geniálnymi rozhodnutiami porážať trh, ...

11.8.2021 Redakcia FinReport

Novým riaditeľom spoločnosti Ikea na Slovensku sa stane David McCabe

David (Dave) McCabe sa stane novým generálnym riaditeľom Ikea v Českej republike, Maďarsku a na Slovensku. Na novej pozícii sa predstaví ...

4.8.2021 Redakcia FinReport

Štvrtý najbohatší človek na svete, Bill Gates, je rozvedený. O osude 130-miliardového majetku rozhodne súd

Aktuálne štvrtý najbohatší človek na svete, jeden z najznámejších podnikateľov vôbec a spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft, Bill ...

10.7.2021 Dominik Horváth

Larry Ellison: Zakladateľ Oracle často počúval, že v živote nič nedosiahne. Tak sa zaťal a dnes je z neho miliardár

Larry mal ťažké detstvo. Matka ho dala na adopciu a jeho adoptívny otec mu hovoril, že nikdy v živote nič nedosiahne. Možno práve kvôli ...

8.7.2021 Robert Juriš

Lukáš Novák: Uplynulé náročné obdobie bolo pre našu InTeFi festivalom príležitostí

Moderné spoločnosti dnes už neuspokojuje prvoplánový biznis založený na princípe – lacno nakúp, draho predaj. Po novom sa venujú ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Starostlivosť o zrak: Aké zľavy poskytujú jednotlivé zdravotné poisťovne?
 2. 2.
  Asistenčné služby k cestovnému poisteniu v prípade nepríjemnej udalosti fungujú ako záchranný padák
 3. 3.
  Firmám už zostáva len niekoľko dní na aktualizáciu údajov v obchodnom registri, inak budú vymazané
 4. 4.
  Záujem o počítačové hry mierne ochabol, no pravdepodobne je to len dočasné
 5. 5.
  Komunálne voľby v Grazi nečakane vyhrali komunisti, získali takmer 30 percent hlasov