Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Najdrahšie rozvody: Jeff Bezos vyplatil svojej žene 36 miliárd dolárov, Gatesovci by ich mohli prekonať

Dominik Horváth Lídri Poslať

Ohlásenie rozvodu zakladateľa Microsoftu Billa Gatesa s manželkou Melindou šokovalo verejnosť. Pár, ktorý bol spolu viac ako 27 rokov a založil najväčšiu súkromnú charitatívnu nadáciu na svete, už nechce byť viac spolu. Otáznou nateraz zostáva suma, ktorú Melinda po rozvode od manžela dostane. Gates je v súčasnosti štvrtým najbohatším človekom na svete s celkovým imaním okolo 129 miliárd dolárov. Ak by Melinda dostala polovicu z tohto majetku, išlo by o najdrahší rozvod v dejinách. Ten momentálne patrí zakladateľovi Amazonu Jeffovi Bezosovi a jeho exmanželke MacKenzie, ktorá si vysúdila 36 miliárd dolárov.

image

Foto: Getty Images

 

Redakcia Financial Report pre vás pripravila prehľad doteraz najdrahších rozvodov, ktoré vyšli na viac ako miliardu dolárov.

1) Jeff Bezos a MacKenzie Scottová

Suma: 36 miliárd dolárov

Dosiaľ najdrahší rozvod v histórii sa „podaril“ zakladateľovi Amazonu Jeffovi Bezosovi a jeho manželke MacKenzie. Dvojica prvýkrát informovala o rozvode v apríli 2019. MacKenzie bola manželkou Bezosa viac ako 25 rokov. Stretla sa s ním v roku 1992, keď pracovala ako jeho asistentka v investičnej spoločnosti D. E. Shaw. Po troch mesiacoch randenia sa vzali a v roku 1994 sa presťahovali z New Yorku do Seattlu. Spolu majú štyri deti – troch synov a jednu dcéru adoptovanú z Číny.

Bezosovo bohatstvo v čase rozvodu presahovalo 140 miliárd dolárov. Súd rozhodol, že MacKenzie dostane 4 % akcií Amazonu, ktorých hodnota predstavovala okolo 36 miliárd dolárov. Bezosovi zostal 75 % podiel v Amazone a tiež hlasovacie práva na akcie exmanželky. MacKenzie sa okrem toho vzdala podielu v novinách Washington Post a v raketovej spoločnosti Blue Origin, ktoré Bezos vlastní. Po rozvode sa MacKenzie stala treťou najbohatšou ženou a 22. najbohatším človekom na svete.

Neskôr sa MacKenzie premenovala z Bezosovej na Scottovú. V súčasnosti je vydatá za učiteľa chémie Dana Jewetta, s ktorým sa vzali v roku 2020. Obidvaja sa vo veľkom venujú filantropii. MacKenzie len v roku 2020 minula na rôzne charity viac ako 4 miliardy dolárov. Celkovo prispela 384 organizáciám pôsobiacim hlavne v USA a Latinskej Amerike. Okrem toho podpísala aj iniciatívu Giving Pledge, v ktorej sa zaväzuje, že do svojej smrti daruje charite viac ako polovicu svojho majetku.

V súčasnosti je Bezos, aj napriek rozvodu, stále najbohatším človekom na svete s celkovým majetkom presahujúcim 187 miliárd dolárov. Vďaka rastu akcií Amazonu sa zvýšilo aj imanie MacKenzie, a dnes sa pohybuje na úrovni 57 miliárd dolárov.

2) Alec Wildenstein a Jocelyn Wildensteinová

Suma: 3,8 miliardy dolárov

Druhé miesto v našom rebríčku patrí americkému miliardárovi Alecovi Wildensteinovi, ktorý držal rekord v prehľade najdrahších rozvodov od roku 1999. Wildenstein bol známy obchodník, patrón umenia a chovateľ koní. Patril do štvrtej generácie rodinného obchodu s umením, ktorý založil jeho predok Nathan Wildenstein v roku 1875. Rodina vlastnila jednu z najprestížnejších galérií v New Yorku – Wildenstein Gallery. Okrem toho jej tiež patrila vtedy údajne najväčšia súkromná zbierka moderného umenia na svete.

Alec sa v roku 1999 po 21 rokoch manželstva rozviedol so svojou manželkou Jocelyn. Pár sa spoznal v roku 1977 na safari v Afrike a mal spolu dve deti. Súd pridelil Jocelyn 3,8 miliardy dolárov z 10-miliardového majetku jej manžela. Rozvod bol v tom čase ostro sledovaný verejnosťou najmä kvôli vzhľadu Jocelyn. Tá sa vyžívala v plastických operáciách, za ktoré utrácala množstvo peňazí. 

Okrem toho žila veľmi extravagantný život. Na súde uviedla, že nedokáže vyžiť z menej ako 1 milióna dolárov mesačne. Tieto náklady zahŕňali napríklad platy slúžok, šoférov a iných zamestnancov vo výške 200-tisíc dolárov. Ďalších viac ako 100-tisíc dolárov išlo na jedlo a pitie. Zvyšok zvykla minúť na rôzne šperky, drahé oblečenie a večierky.

Wildenstein zomrel v roku 2008 vo veku 67 rokov. Jocelyn sa neskôr zasnúbila s módnym dizajnérom Lloydom Kleinom, ale pár sa napokon rozišiel. Neslávne skončil aj jej majetok. Kvôli nesplateným dlhom a stálemu utrácaniu vyhlásila v roku 2018 bankrot a stratila titul miliardárky.

3) Rupert Murdoch a Anna Maria Mannová

Suma: 1,7 miliardy dolárov

Na tretej priečke nášho prehľadu sa nachádza mediálny magnát Rupert Murdoch a jeho druhá žena Anna Maria. Rupert prostredníctvom svojej spoločnosti News Corp vlastní stovky novín a vydavateľstiev po celom svete. Do jeho zbierky patria napríklad anglické tituly The Sun a The Times, austrálsky The Daily Telegraph a americký The Wall Street Journal či New York Post. Okrem toho tiež vlastní viaceré televízne stanice, napríklad Sky News Australia a Fox News. Do roku 2019 bol tiež vlastníkom filmového štúdia 21st Century Fox.

Anna bola v mladosti novinárkou. Pracovala pre jeden z Rupertových časopisov – Sydney Daily Mirror. Ten ju v roku 1966 poslal urobiť interview s majiteľom. Anna Ruperta očarila už pri prvom stretnutí a pár spolu vydržal 31 rokov. Ich manželstvo bolo mediálne ostro sledované, hlavne po pokuse o jej únos v roku 1969. Dvaja indicko-trinidadskí páchatelia si však pri únose pomýlili autá a namiesto Anny uniesli Muriel McKayovú. Tá bola manželkou Alicka McKaya, výkonného riaditeľa News Corpu a Rupertovho zástupcu. Muriel únos neprežila a únoscovia dostali doživotie.

Anna a Rupert sa rozviedli v roku 1999. Súd vtedy pridelil Anne rekordnú sumu 1,7 miliardy dolárov zo 7,2-miliardového majetku jej manžela. Okrem toho v podmienkach rozvodu bolo, že Anna dostane 100 miliónov dolárov v hotovosti a Rupert musí zabezpečiť bývanie pre ich tri deti. Obidvaja sa však z rozvodu spamätali pomerne rýchlo. Rupert sa len 17 dní po rozvode oženil s hlásateľkou Wendi Dengovou a Anna si o pol roka neskôr zobrala finančníka Williama Mannoma.

4) Bernie Ecclestone a Slavica Radicová

Suma: 1,2 miliardy dolárov

Štvrté miesto medzi miliardovými rozvodmi patrí dlhoročnému šéfovi Formuly 1 Bernardovi Ecclestoneovi. Ten pôsobil ako generálny riaditeľ F1 takmer 40 rokov a pod jeho vedením sa tento prestížny šport spopularizoval hlavne prostredníctvom televíznych prenosov. Z nich má Ecclestone dodnes finančné podiely a patrí tak medzi najbohatších ľudí v Anglicku.

Bernie sa so Slavicou spoznal v roku 1969. Slavica sa do Anglicka prisťahovala z Bosny a Hercegoviny a pracovala ako modelka. So svojím budúcim manželom, vtedy 52-ročným Ecclestoneom, sa po prvý raz stretla počas veľkej ceny Talianska v Monze v roku 1982. Pár sa zosobášil o tri roky neskôr. Okrem 28-ročného vekového rozdielu im neprekážala ani jazyková bariéra. Ona totiž hovorila len po srbsky a taliansky, on zase iba po anglicky. Viditeľný bol aj výškový rozdiel – kým Slavica meria 186 cm, Bernie iba 159 cm.

Napriek tomu tvorili pár viac ako 24 rokov a majú spolu dve dcéry. O rozvod požiadala Slavica v roku 2009 pre „rozdiely v životných záujmoch“. Súd jej pridelil tretinu majetku jej manžela v hodnote 1,2 miliardy dolárov, Berniemu zostalo 2,4 miliardy. Za túto rekordnú sumu môže hlavne skutočnosť, že Ecclestone v minulosti prepísal takmer všetok majetok na Slavicu. V roku 1999 totiž absolvoval operáciu srdca, voperovali mu trojitý bajpas, a v obave o svoj zdravotný stav chcel zabezpečiť svoju rodinu. V roku 2012 sa Bernie znova oženil s Fabianou Flosiovou, ktorá je od neho mladšia o 45 rokov.

5) Bill Gates a Melinda Gatesová

Suma: zatiaľ nezverejnená

Na začiatku mája tohto roka oznámil svoj rozvod aj zakladateľ Microsoftu Bill Gates. Ten spolu so svojou manželkou Melindou tvoril pár takmer 27 rokov. Prvýkrát sa stretli v Microsofte, kde Melinda pracovala ako marketingová manažérka. S Billom začala chodiť v roku 1987 a vzali sa v roku 1994. Spolu majú tri deti – dve dcéry a jedného syna.

Obaja si nebudú deliť len svoje obrovské bohatstvo odhadované na zhruba 129 miliárd dolárov. Ich rozvod totiž môže potenciálne ohroziť aj budúcnosť Nadácie Billa a Melindy Gatesových. Založili ju v roku 2000 a odvtedy sa stala najväčšou súkromnou charitatívnou organizáciou na svete. Obaja sa okrem toho zaviazali iniciatíve Giving Pledge s tým, že do konca života venujú polovicu svojho majetku charite.

Ako uviedol denník Wall Street Journal, Melinda sa stretávala s právnikmi už od roku 2019. Rozvod teda mohol byť plánovaný dopredu. Pár nemá podpísanú predmanželskú zmluvu, takže o finálnej hodnote rozhodne až súd. Napriek tomu je už časť peňazí v pohybe. Aj keď by si niekto mohol myslieť, že zakladateľ Microsoftu vlastní väčšinu tejto spoločnosti, nie je to tak. Bill dlhý čas vlastnil významný podiel v Microsofte, ale v priebehu rokov ho rozdal (nadácii Gates Foundation) alebo predal, a teraz drží menej ako 1 % akcií spoločnosti.

Napriek tomu vlastní množstvo akcií iných spoločností za miliardy dolárov. Tie spravuje jeho investičná spoločnosť Cascade Investments, ktorá deň po tom, ako dvojica oznámila rozvod, previedla Melinde cenné papiere v hodnote 2,4 miliardy dolárov. Aj napriek tomuto prevodu zostáva momentálne Gates štvrtým najbohatším človekom na svete.

Okrem akcií a podielov sú v hre aj viaceré hmotné aktíva. Dvojici napríklad patrí portfólio nehnuteľností v celkovej hodnote okolo 166 miliónov dolárov. Bill vlastní aj zbierku lietadiel a áut v hodnote 100 miliónov dolárov a tiež rozsiahlu umeleckú kolekciu v odhadovanej hodnote 130 miliónov dolárov. Patria do nej aj diela Leonarda da Vinciho, Andrewa Wyetha a Winslowa Homera.

Môžeme sa pripraviť na najdrahší rozvod v histórii?

V súčasnosti nie je známy dátum súdneho vyrovnania sa dvojice a na finálnu sumu, ktorú dostane Melinda, si tak ešte budeme musieť počkať. Vzhľadom na to, ako dlho boli manželia spolu, je možné, že tento rozvod predbehne Bezosov rozvod s MacKenzie a stane sa tak najdrahším v histórii.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
15.6.2021 Redakcia FinReport

Extrémne prejavy počasia ovplyvnené zmenou klímy menia štruktúru poistných udalostí

Škody na nehnuteľnostiach spôsobené lokálnymi živlami sú čoraz nepredvídateľnejšie. A počet poistných udalostí, za ktoré môžu ...

15.6.2021 Roland Régely

Lacné nákupy z Číny alebo USA sa od júla skomplikujú a predražia

Finančná správa predstavila nový web určený na preclievanie zásielok z krajín mimo Európskej únie. Urobila tak v súvislosti so zmenami, ...

15.6.2021 Redakcia FinReport

NBS schválila kúpu Poštovej poisťovne poisťovňou Union, ktorá takto získala 160-tisíc nových klientov

Národná banka Slovenska (NBS) schválila, že poisťovňa Union môže definitívne prevziať Poštovú poisťovňu. Financial. Report o tejto ...

14.6.2021 Redakcia FinReport

LIVE STREAM s Petrom Štadlerom: Ako správne investovať

Investovanie sa stáva trendom, a preto sa budeme s Petrom Štadlerom naživo rozprávať o tom, ako by dnes ľudia mali rozmýšľať o ...

14.6.2021 Zuzana Mecková

Nová vyhláška ministerstva financií skomplikuje život klientom poisťovní. Je nepresná a mätúca

Nedávno publikovaná vyhláška z rezortu financií, ktorá zahŕňa tri nové formuláre o jednotlivých zložkách poistného, nadobudne ...

14.6.2021 Redakcia FinReport

Obmedzili sme platenie v hotovosti, ale bezkontaktné platby aj tak využíva len necelá štvrtina Slovákov

Napriek tomu, že bezkontaktné platby sa stali bankovým aj fintechovým hitom minulého roku, hotovosť je stále najpoužívanejším platobným ...

9.6.2021 Redakcia FinReport

Konferencia opäť s osobnou účasťou! V júni sa zíde viac než sto finančných riaditeľov

Výročné stretnutie finančných riaditeľov CFO Congress 2021 je tento rok naplánované na 22. júna. Je to jedna z prvých tohtoročných ...

4.6.2021 Patrícia Beličková

Róbert Schochmann: Šéf inovatívneho startupu Trainshot predstavil robotický terč fungujúci na báze umelej inteligencie

Hoci mnohé krajiny ešte stále fungujú v „obmedzenom“ režime, slovenskému startupu Trainshot sa podarilo uspieť na medzinárodnej výstave ...

29.5.2021 Dominik Horváth

Najdrahšie svadby na svete: Mala ju dcéra indického oceliarskeho magnáta Mittala, či ruský oligarcha Gutseriev?

Pre mnohých ľudí je svadba najdôležitejším dňom ich života. Tento obrad spečatenia lásky slávime už od nepamäti. Nie všetci sa však ...

22.5.2021 Dominik Horváth

Françoise Bettencourt Meyersová: Najbohatšia žena na svete by najradšej zabudla na minulosť svojich predkov

Kozmetické impérium L’Oréal za svoj počiatočný úspech vďačí revolúcii, ktorú prinieslo do oblasti ženskej vlasovej kozmetiky. ...

13.5.2021 Robert Juriš

Matej Ftáčnik: Naše bankovníctvo patrí k svetovej špičke, ale na platenie úsmevom si musíme ešte chvíľu počkať

Umelá inteligencia, dátové technológie, technologické inovácie, to nie sú len témy, ktoré čakajú na to, ako ich uchopíme. To je veľmi ...

8.5.2021 Dominik Horváth

Waltonovci: Najbohatšia rodina na svete, ktorá založila sieť obchodov Walmart, zamestnáva 2 milióny ľudí

Zakladateľ Walmartu Samuel Walton finančne pomáhal svojej rodine už ako dieťa. Neskôr sa vďaka jeho šikovnosti a revolučným obchodným ...

4.5.2021 Redakcia FinReport

Agata Aniela Przygoda a Juraj Dlhopolček sa stali novými členmi predstavenstva Allianz SDSS

Novými členmi predstavenstva v Allianz – Slovenskej dôchodkovej správcovskej spoločnosti (ASDSS) sa stali Agata Aniela Przygoda a Juraj ...

3.5.2021 Redakcia FinReport

Novým generálnym riaditeľom PPSS a DSS Poštovej banky je Gabriel Balog

Prvá penzijná správcovská spoločnosť (PPSS) Poštovej banky a Dôchodková správcovská spoločnosť (DSS) Poštovej banky majú nového ...

1.5.2021 Dominik Horváth

Bernie Madoff: Marketingový čarodejník „namotal“ exkluzívnu klientelu, ktorú pripravil o 65 miliárd dolárov

Odborník na finančné trhy, riaditeľ burzy NASDAQ a finančný mág. Tak poznala verejnosť Bernarda Madoffa. Okrem toho bol však aj tvorcom ...

24.4.2021 Dominik Horváth

Bernard Arnault: Vlk v kašmírovom kabáte – vďaka svojej bezohľadnosti je druhým najbohatším človekom na svete

Svoju kariéru začínal v spoločnosti svojho otca. Neskôr sa mu podarilo kúpiť legendu módneho priemyslu – značku Christian Dior. Známym sa ...

15.4.2021 Robert Juriš

Radim Foltýn: Najlepším ambasádorom značky McDonald´s v regióne je šikovný podnikateľ

Niektorými milovaná, inými zatracovaná. Svetovo preslávená a masovo obľúbená značka s nálepkou symbolu konzumnej spoločnosti v čase ...

10.4.2021 Dominik Horváth

Richard Branson: Ako sa z dyslektika stal miliardár, rytier a priekopník komerčných letov do vesmíru

Kvôli svojej túžbe podnikať odišiel zo školy už v 16-tich rokoch. Presadil sa v hudobnom priemysle. Neskôr presedlal na lietadlá, a jeho ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  GLOBSEC 2021 je vďaka Vacuumlabs a jeho projektu Rýchlotest-Covid bezpečným miestom bez COVID-19
 2. 2.
  Dodávateľovi antigénových testov Eurolab Lambda vlani narástol zisk, prilepšil si takmer o štyri milióny eur
 3. 3.
  Nová vyhláška ministerstva financií skomplikuje život klientom poisťovní. Je nepresná a mätúca
 4. 4.
  Lacné nákupy z Číny alebo USA sa od júla skomplikujú a predražia
 5. 5.
  Extrémne prejavy počasia ovplyvnené zmenou klímy menia štruktúru poistných udalostí