Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Najdôležitejšie momenty zo života kráľovnej Alžbety II., ktorá navždy zmenila nielen Britániu, ale aj celý svet

Roland Régely Lídri Poslať

Vo veku 96 rokov zomrela najdlhšie vládnuca panovníčka britskej monarchie Alžbeta II. Narodila sa ako princezná, ktorá nikdy nemala byť kráľovnou. Keď sa tak napokon stalo, zaslúžila sa nielen o to, že sa kráľovská rodina viac otvorila verejnosti, no bola stabilným pilierom západného sveta aj v neľahkých časoch. Tu sú najdôležitejšie momenty, ktorými Alžbeta II. pomohla tvoriť novodobé dejiny.

Alžbeta II.

Foto: Shutterstock

 

Na trón priamo z Afriky

Alžbeta bola do momentu svojich 21. narodenín ako potomok kráľa Juraja VI. „bežnou“ súčasťou kráľovskej rodiny. Jej cesta do Afriky však všetko zmenila. Pri príležitosti narodenín odvysielala z Kapského Mesta svoj prvý prejav určený Commonwealthu, kde predniesla pôsobivú reč. Venovala ju mládeži britskej rodiny národov a zaviazala sa slúžiť Commonwealthu po celý svoj život. Juhoafrická vláda z dňa návštevy Alžbety na jej počesť dokonca urobila štátny sviatok.

Britskí historici sa domnievajú, že práve spomínaná cesta po východnej Afrike ovplyvnila Alžbetin pohľad na zahraničnú politiku a vzbudila u nej doživotný záujem o Commonwealth, teda spoločenstvo krajín patriacich pod vplyv Spojeného kráľovstva. 

Zahraničnú misiu Alžbeta absolvovala po boku svojho muža, princa Filipa, ktorý od mladého veku slúžil ako dôstojník Stredomorskej flotily. Spoločne mali z poverenia kráľa navštíviť okrem Afriky aj Austráliu a Juhovýchodnú Áziu, túto cestu však nedokončili. Dostali sa len do Kene, kde ich zastihla správa o panovníkovej smrti. Alžbeta sa tak podľa protokolu stala kráľovnou okamžite a bezprostredne po svojom návrate podstúpila korunováciu.  

Najdôležitejšie rozhodnutie jej života

Britskí historici zvyknú hovoriť, že spoločenstvo krajín Commonwealthu a Alžbeta II. sú svojím spôsobom dvojičky. Panovníčka sa totiž narodila v roku 1926, keď bola vyhlásená aj takzvaná Balfourova deklarácia. Tá predstavovala prelomové rozhodnutie o nezávislosti takzvaných bielych domínií vo vzťahu k Británii, vďaka čomu sa vo svojej podstate zrodil Commonwealth.

„Skutočnými“ dvojičkami sa však panovníčka a spoločenstvo stali až o niekoľko desaťročí neskôr. V čase nástupu Alžbety II. na trón v roku 1952 sa toho pre Britské impérium spočiatku veľa nezmenilo. No už po prvých dvanástich rokoch jej panovania sa britská koloniálna ríša prakticky úplne rozpadla a v roku 1965 sa tiež prestal používať termín „Britské impérium“.

V tom čase začala Alžbeta II. písať najdôležitejšie písmená nielen britskej, ale aj celosvetovej histórie. Britské kráľovstvo mohlo „zahodiť“ svoju minulosť a začať značku Great Britain stavať odznova, alebo pretaviť hriechy nepopulárnej minulosti impéria v niečo pozitívne. Kráľovná si vybrala druhú možnosť, čo mnohí považujú za najdôležitejšie rozhodnutie jej života.

Británia sa podľa kráľovnej mala stať vzorovou krajinou pre ostatné spoločenstvá Commonwealthu. Alžbeta II. vo svojich prejavoch pritom často zdôrazňovala dôležitosť dodržiavania ľudských práv, demokracie a mieru. Británia tak po prvýkrát nechcela diktovať ostatným krajinám, ako majú žiť, ale chcela ísť príkladom a byť prvá medzi rovnými.

Cieľom Commonwealthu sa preto nestal prostriedok na ovládnutie sveta, respektíve na vytvorenie svetovej veľmoci, ako mnohí britskí politici dúfali. Kráľovná pochopila úlohu Commonwealthu inak ako vtedajší ministri a otvorene hovorila o tom, že je nevyhnutné zbaviť sa starých myšlienok imperiality a anglosaskej nadvlády, a namiesto toho prijať národy medzi seba.

Najviac scestovaný panovník

Alžbeta bola od svojho útleho detstva svedkom, ako sa jej rodičia vydávali na oficiálne cesty po celom svete. Neskôr sa sama stala jednou z najviac scestovaných panovníčok nielen v rámci britskej, ale aj celosvetovej histórie. 

Už krátko po korunovácii sa kráľovná vydala na zahraničnú púť. Stanovila si za cieľ navštíviť všetky krajiny Commonwealthu, čo znamenalo cestu dlhú viac ako 60-tisíc kilometrov. Úspešne precestovala Karibik, Stredomorie, východnú Afriku, vtedajší Cejlón (Srí Lanka – pozn. redakcie), Juhovýchodnú Áziu, Austráliu aj najvzdialenejšie tichomorské teritóriá. 

Prelomovým sa stal jej prejav na Vianoce 1953 z novozélandského Aucklandu. Hovorila v ňom o „absolútne novej koncepcii, postavenej na vyšších duchovných hodnotách človeka – na priateľstve, vernosti a vôli po mieri a slobode“. Tejto novej koncepcii sa Alžbeta zaviazala „venovať srdce a dušu po celý zvyšok svojho života“.

Počas svojho panovania navštívila celkovo 116 krajín, a zrejme tak predstavuje najscestovanejšiu hlavu štátu v dejinách. Oficiálne kráľovské návštevy sa aj vďaka nej stali nevyhnutnou súčasťou globálnej britskej diplomacie.

Commonwealth sa tvaroval roky

Premenlivá medzinárodná politika Commonwealth nevyhnutne „roztrhala“, ale tiež opätovne spájala a tvarovala. V histórii dochádzalo k závažným odchodom zo spoločenstva, ako v prípade Írska, JAR a Fidži, takisto k vylučovaniu a žiadostiam o vstup krajín, ktoré pod britskou nadvládou nikdy neboli. Rovnako tak bol svet svedkom vojenských invázií tretích strán, ktoré často viedli ku škodlivým vnútorným rozbrojom. Rozdielne názory na republiku, vstup Británie do Európskeho hospodárskeho spoločenstva, upadajúci obchod medzi Commonwealthom a materským ostrovným štátom – to všetko Spoločenstvo národov ovplyvňovalo dlhé roky. Vzájomné vzťahy potom poškodili dramatické momenty, ako Suezská kríza, pri ktorej Británia a Francúzsko vpadli do Egypta, a ignorovanie problémov, ktoré prinášala nadvláda bielej menšiny v Rodézii a Juhoafrickej republike.

Diplomacia na špičkovej úrovni

Hoci mnohí britskí politici Alžbete II. vyčítali, že nebola dostatočne rázna a pôsobila veľmi umiernene, odborníci na diplomaciu to vidia inak. Jednoznačne poukazujú práve na jej osobnostné kvality, vzťahy a vystupovanie, vďaka ktorým si získala nielen verejnosť, ale aj priazeň najmocnejších predstaviteľov krajín.

Kráľovná Alžbeta II. často viedla rokovania o zisku nezávislosti konkrétnych štátov, vytvárala s novozriadenými krajinami prvé vzťahy a riešila aktuálnu podobu diplomatického protokolu – to všetko na pozadí celosvetového nepokoja, presýteného rivalitou medzi východom a západom a roztržkami medzi severom a juhom. Často postupovala v rozpore s oficiálnou politikou britskej vlády a ignorovala názory svojich ministrov.

Aj preto, lebo sa Commonwealth nikdy nepretavil v mocenský orgán, stratili oň postupne britská vláda, celý štátny aparát aj verejnosť záujem. Kráľovná však nie. Naďalej sa starala o inštitúciu, ktorú sama pomáhala vytvoriť. Jej post hlavy spoločenstva pozostávajúceho z 53 krajín, ale aj pozícia na čele 16 z nich, podľa odborníkov vyžadoval veľmi vážny prístup, ktorý sa však v politike britskej vlády nie vždy odrážal.

Podľa historika Bena Pimlotta sa nájdu aj také spoločenstvá, ktoré tvrdia, že kráľovná Commonwealth potrebovala viac než členské krajiny samotné. „Monarchia so svojou imperiálnou minulosťou dychtivo prijala úlohu vedenia Commonwealthu, čiastočne aby ospravedlnila svoju existenciu, ale aj preto, lebo brala svoju nadnárodnú funkciu veľmi vážne, a to spôsobom, ktorý politici nikdy plne nepochopili,“ vysvetľuje s tým, že kráľovná naďalej udržiavala spojenie so vzdialenými spoločenstvami, ktoré vyjadrovali svoju lojalitu postojom, ktorý zostal pre profesionálnych politikov z vlády „absolútne nezachytiteľný.“

Novým kráľom je Karol III.

Novým britským kráľom sa po smrti Alžbety II. okamžite stal jej najstarší syn – princ Charles. Žiadny britský panovník nečakal na trón tak dlho ako nový kráľ Karol III. Nástupcom svojej matky sa stal pred siedmimi desaťročiami. Portál Vox uvádza, že z Karla III. by sa mohol stať „klimatický kráľ“. K životnému prostrediu sa vyjadruje aj na medzinárodných fórach, naposledy vystúpil vlani na klimatickej konferencii v Glasgowe. Nový kráľ síce nemá skutočnú zákonodarnú ani výkonnú moc, no upozorňovaním na niektoré témy môže docieliť, že im verejnosť bude venovať väčšiu pozornosť.

logo
Prečítajte si tiež:
16.4.2024 Redakcia FinReport

Desiatka bánk na Slovensku začína používať jednotný ESG dotazník pre zákazníkov

Desiatka bánk pôsobiacich na slovenskom finančnom trhu začína používať nový jednotný ESG (Environmental – Social – Governance) ...

16.4.2024 Redakcia FinReport

Európske banky vyzvali EÚ, aby ich označila za strategický sektor

Európske banky vyzvali Európsku úniu, aby ich označila za kriticky dôležitý, respektíve strategický sektor. V zdôvodnení tejto požiadavky ...

16.4.2024 Redakcia FinReport

Hodnota bodu pre úrazové dávky sa v tomto roku zvýšila na 28,60 eura

Hodnota bodu, ktorá je potrebná na výpočet sumy úrazových dávok, je v tomto roku 28,60 eura. V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa ...

16.4.2024 Zuzana Fryč

Konzervatívne investície prinášajú zaujímavú alternatívu k bankovým vkladom

Konzervatívne investičné produkty začínajú byť opäť zaujímavé z pohľadu zhodnotenia v krátkom časovom horizonte. Kým pred dvomi rokmi ...

16.4.2024 Redakcia FinReport

Slovensko je v európskom Indexe prosperity až na 24. mieste. Za nami sú už len tri krajiny

Druhé vydanie Indexu prosperity Slovenska zaradilo našu krajinu až na 24. miesto v rámci Európskej únie. Za nami skončili už len Rumunsko, ...

16.4.2024 Martin Jamnický

Vietnamskú podnikateľku Truong My Lan odsúdili na smrť za podvod vo výške 44 miliárd dolárov

Súd vo vietnamskom Hočiminovom meste odsúdil na smrť miestnu podnikateľku v oblasti nehnuteľností Truong My Lan. Obvinená bola z jedného z ...

16.4.2024 Redakcia FinReport

Zubné benefity zdravotných poisťovní sa v apríli 2024 skončia

Poskytovaniu zubných benefitov v zdravotných poisťovniach je koniec. Od mája 2024 budú minulosťou. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že ...

15.4.2024 Redakcia FinReport

Kristalina Georgievová: Šéfkou Medzinárodného menového fondu zostane aj ďalších päť rokov

Staronovou šéfkou Medzinárodného menového fondu aj počas nasledujúcich piatich rokov zostane Kristalina Georgievová. Výkonná rada MMF ...

15.4.2024 Redakcia FinReport

Peter Kažimír: Jún 2024 je vhodnou príležitosťou na zníženie úrokových sadzieb

Inflácia na Slovensku je aktuálne o niečo nižšia ako priemer krajín eurozóny. „Je to skvelá správa pre ľudí a ekonomiku u nás a v celej ...

12.4.2024 Redakcia FinReport

Tomáš Braverman: Nový riaditeľ zážitkového portálu Slevomat

Novým šéfom portálu Slevomat sa v lete tohto roku stane bývalý šéf skupiny Heureka Group Tomáš Braverman. Na pozícii vystrieda Ladislava ...

10.4.2024 Redakcia FinReport

Tewfik Sabongui sa stal novým výkonným riaditeľom spoločnosti Colliers pre Slovensko

Spoločnosť Colliers, ktorá pôsobí aj v oblasti investičného manažmentu, oznámila, že jej súčasný managing partner v Českej republike ...

9.4.2024 Redakcia FinReport

Miroslav Boublík: Na čele Across Private Investments vystriedal Petra Jakubičku

Na uvoľnenú pozíciu Chief Executive Officer spoločnosti Across Private Investments nastúpil Miroslav Boublík. Tento manažér s ...

5.4.2024 Redakcia FinReport

Citibank vymenovala Jana Melichara za nového generálneho riaditeľa pre Slovenskú republiku

Citibank Europe vymenovala Jana Melichara do funkcie Citi Country Officer (CCO) and Banking Head pre Slovensko a do funkcie Branch Manager pre ...

4.4.2024 Redakcia FinReport

Zakladateľa kryptoburzy Thodex Fatiha Ozera odsúdili na 11 196 rokov väzenia

Bývalý šéf neúspešnej tureckej kryptomenovej burzy Thodex Faruk Fatih Ozer (30) nastúpil na doživotný trest odňatia slobody po tom, ako bol ...

29.3.2024 Redakcia FinReport

Pav Gill: Whistleblower z kauzy Wirecard spustil novú oznamovaciu platformu Confide

Muž, ktorý pomohol odhaliť machinácie predchádzajúc „strate“ 1,9 miliardy eur a krachu nemeckej finančnej spoločnosti Wirecard, má nový ...

19.3.2024 Redakcia FinReport

Novou členkou predstavenstva bratislavského Volkswagenu je Agnieszka Olendereková

Trojčlenné predstavenstvo spoločnosti Volkswagen Slovakia má novú tvár. Posilou je Poľka Agnieszka Olendereková. Na pozícii členky ...

13.3.2024 Redakcia FinReport

Šéfom spoločnosti Coca-Cola pre Česko a Slovensko sa stal Martin Binder

Novým generálnym riaditeľom spoločnosti Coca-Cola pre Českú republiku a Slovensko sa stal Martin Binder. Vo funkcii nahradil Zbyňka Kovářa. ...

11.3.2024 Robert Juriš

Christine Lagardová: Úrokové sadzby možno znížime v júni 2024

Napriek poklesu inflácie v dvadsiatke krajín eurozóny na úroveň 2,6 %, čo už je blízko dlhodobému dvojpercentnému cieľu, ECB naďalej ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay