Mark Zuckerberg: Zatiaľ neúspešne buduje metaverzum. Ruinuje tým nielen firmu, ale aj vlastný majetok
Akcie spoločnosti Meta, ktorá zastrešuje Facebook, Instagram, WhatsApp a Messenger, za jediný týždeň klesli o 30 %. Výpredaj spustili negatívne štvrťročné výsledky a pokles medziročného zisku o polovicu. Hlavným problémom však zostáva neistá budúcnosť spoločnosti, ktorá sa aktuálne chystá prepustiť 11-tisíc svojich zamestnancov. Kým generálny riaditeľ Mark Zuckerberg topí miliardy v budovaní metaverza, investori by radi videli návrat k reklame. Zakladateľ Facebooku si je však napriek tomu stopercentne istý smerovaním spoločnosti a výraznú zmenu tohto trendu zatiaľ nechystá. A to aj napriek tomu, že jeho osobný majetok sa za posledných 13 mesiacov znížil o viac ako 100 miliárd dolárov.
Foto: Shutterstock
Meta vo výpredaji
Akcie Mety koncom októbra 2022 za týždeň dokázali klesnúť o 30 %, čo je najväčší týždenný pokles v histórii spoločnosti, ktorá vstúpila na burzu pred desiatimi rokmi. Najnovší kolaps predbehol dokonca aj predchádzajúci pád o 26 %, ktorý spoločnosť zažila vo februári tohto roka. Výpredaj akcií sa začal v okamihu, keď firma zverejnila svoje posledné štvrťročné výsledky. To spustilo jeden z najväčších poklesov, aký kedy Wall Street zažil.
Hlavnou negatívnou správou boli štvrťročné tržby vo výške 27,7 miliardy dolárov, ktoré zaznamenali medziročný pokles o viac ako 4 %, pričom ide o druhý štvrťročný pokles za sebou. Okrem toho štvrťročný zisk Mety medziročne klesol o 52 % na 4,4 miliardy dolárov. Problémovým je aj budúci výhľad od samotnej spoločnosti. Meta varovala, že vo štvrtom kvartáli neočakáva zásadnú zmenu svojich príjmov, a ziskov a plánuje vydať slabší výhľad, ako sa očakávalo.
Všetky tieto negatívne správy spôsobili, že investori sa predbiehali v tom, kto dá čo najrýchlejšie od nej ruky preč. Cena akcií expresne rýchlo klesla na úroveň 97,94 dolára, čo je najnižšia od roku 2016. Dnes je dokonca ešte nižšia. Od posledného maxima, ktoré zaznamenali akcie na úrovni 378,69 dolára v septembri minulého roka, tak ide o pokles o závratných 75 %.
Čo je to vlastne metaverzum
Metaverzum je označenie 3D virtuálneho sveta zameraného na prenesenie používateľa do virtuálnej reality. Vo futurizme a sci-fi sa často opisuje ako hypotetický prenos internetu, ktorý vytvorí kópiu reálneho sveta v digitálnej forme. Pojem „metaverse“ (metaverzum) má svoj pôvod v sci-fi románe Snow Crash z roku 1992 a predstavuje spojenie slov „meta“ a „vesmíru“. Meta (z gréckeho μετά, znamená „po“ alebo „za“) je predpona s významom „komplexnejšie“ alebo „presahujúce“. Za posledné desaťročie boli vyvinuté rôzne druhy metaverza – najmä v oblasti videohier. Tie používajú technológiu virtuálnej reality alebo jej doplnky potrebné na prenesenie hráča do digitálneho sveta.
Miliardy utopené v metaverze
Ako je možné, že taká veľká spoločnosť ako Meta má problém s generovaním ziskov? Odpoveď je potrebné hľadať v špeciálnej divízii spoločnosti s názvom Meta’s Reality Labs, ktorá je zodpovedná za vývoj virtuálnej reality a súvisiacej technológie rozšírenej reality. Táto divízia len v tomto roku minula cez 9,4 miliardy dolárov na vývoj metaverza v snahe naplniť vízie svojho zakladateľa Marka Zuckerberga. Investorom sa nepáči najmä fakt, že spoločnosť očakáva, že tieto straty majú aj v roku 2023 „výrazne medziročne rásť“.
Meta teda momentálne topí miliardy v produktoch virtuálnej reality, ktoré však zatiaľ nepriniesli ovocie. Napriek tomu si je Zuckerberg svojím rozhodnutím stopercentne istý. Tvárou v tvár obavám investorov pri zverejňovaní štvrťročných výsledkov povedal, že je presvedčený, že výdavky na metaverzum a iné „experimentálne stávky“ sa nakoniec začnú vyplácať.
„Postupom času to budú veľmi dôležité investície pre budúcnosť nášho podnikania,“ povedal. „Toto je jedna z najvýznamnejších historických prác, ktoré robíme. Ľudia sa budú pozerať späť na toto desaťročie a hovoriť o dôležitosti práce, ktorá tu bola vykonaná. Hoci čelíme krátkodobým výzvam v oblasti výnosov, existujú základy pre návrat k ich silnejšiemu rastu.“
Problematické obdobie
Meta však v súčasnosti nečelí len obavám investorov a slabým štvrťročným výsledkom. Vrásky na čele vedenia firmy robí aj stále rastúca konkurencia, najmä v podobe TikToku, ktorému sa v roku 2022 zatiaľ darí viac ako výborne. Okrem toho Meta zápasila aj so zmenami zásad ochrany osobných údajov od spoločnosti Apple prijatými v roku 2021, ktoré podkopali jej primárny reklamný model. Spoločnosť predpovedala, že kvôli týmto zmenám pravdepodobne príde v roku 2022 o príjmy z reklamy vo výške 10 miliárd dolárov.
Meta nie je jedinou technologickou spoločnosťou so slabým rokom. Aj materská spoločnosť Google – Alphabet a tiež Microsoft sklamali investorov výsledkami za tretí štvrťrok. Dôvodom sú obavy z recesie a rastúcej inflácie. A práve kvôli obavám z recesie Meta naznačila rušenie viacerých pracovných miest a potencionálne zmrazenie náboru nových zamestnancov.
Samotný Zuckerberg povedal, že Meta zníži rozpočty vo väčšine tímov. „Meta bude držať niektoré tímy na rovnakej úrovni, pokiaľ ide o počet zamestnancov, iné zmenšovať. Investovanie do rastu počtu zamestnancov však bude možné vidieť len pri našich najväčších prioritách. V dôsledku toho očakávame, že počet zamestnancov na konci roka 2023 bude približne v súlade s úrovňou v treťom štvrťroku 2022,“ dodal.
Hlavný nepriateľ investorov
Všetky tieto negatívna prispeli k tomu, že väčšina investorov teraz vníma šéfa spoločnosti Meta ako hlavnú prekážku rozvoja firmy. Jeho stratégia v podobe zamerania sa na metaverzum obmedzuje zisky a je nepravdepodobné, že v najbližšom období dokáže zabezpečiť nejaké významné príjmy.
„Je hluchý k tomu, čo chcú vlastníci spoločnosti mimo neho,“ povedal investičný riaditeľ Matrix Asset Advisors David Katz pre portál Bloomberg. „Akcie by sa mohli za rok zdvojnásobiť, ale len s lepším riadením a riaditeľom, ktorý sa viac zameriava na akcionárov.“
Investori však môžu len túžiť po tom, aby Meta obnovila svoje zameranie na reklamy, ktoré boli dlhé roky jej hlavným zdrojom ziskov. Štruktúra spoločnosti dáva Zuckerbergovi úplnú kontrolu nad jej smerovaním. Ten totiž vlastní približne 90 % nekótovaných akcií spoločnosti triedy B, z ktorých každá má 10 hlasov oproti jednému hlasu pre akcie triedy A, ktoré sú verejne obchodovateľné. Táto štruktúra tak bráni komukoľvek ovplyvňovať predstavenstvo a vyšší manažment spoločnosti a chráni Metu pred zmenou vedenia, ktoré je v mnohých veľkých technologických spoločnostiach bežné.
Na otázku o neprimeranej kontrole Zuckerberga sa hovorca Mety odvolal na vyhlásenie spoločnosti o splnomocnení, ktoré znie: „Sme presvedčení, že naša kapitálová štruktúra je v súlade so záujmami našich akcionárov, a že naša súčasná štruktúra správy a riadenia spoločnosti je zdravá a efektívna. Dokázali sme vytvoriť hodnotu pre našich akcionárov a zvládať dôležité príležitosti a výzvy. To by nebolo možné, keby sa naše predstavenstvo a generálny riaditeľ zamerali na krátkodobý úspech v porovnaní s dlhodobými záujmami našej komunity a našej spoločnosti.“
Zo superboháča je už len boháč
Zuckerbergov významný podiel v spoločnosti mu síce umožňuje vládnuť samostatne, znamená však aj to, že jeho imanie je veľmi závislé od ceny akcií spoločnosti. Vďaka nedávnemu výpredaju sa jeho majetok za posledných 13 mesiacov znížil o 100 miliárd dolárov. Pre porovnanie, ešte na začiatku roka 2022 predstavoval niečo vyše 125 miliárd dolárov, no dnes dosahuje „len“ 34 miliárd dolárov.
Jeho zjavná ochota znášať takéto straty je znakom jeho viery v metaverzum. Ak jeho stávka naň vyjde, investori sa jedného dňa môžu s úľavou obzrieť späť a byť radi, že ho nedokázali presvedčiť, aby zmenil kurz. Otázkou bude, čo sa stane, ak táto stávka nevyjde.
Viacerí odborníci sa zhodujú, že rozumným krokom by bolo Metu reštrukturalizovať a oddeliť podnikanie Facebooku od projektu metaverza. Takéto rozdelenie by mohlo byť jedným zo spôsobov, ako obnoviť cenu akcií spoločnosti. „Ak by sa vám podarilo oddeliť Reality Labs, kde sa investuje do metaverza od platforiem Facebooku a Instagramu, pravdepodobne by ste videli nárast hodnoty platforiem Facebooku,“ povedal zakladateľ digitálnej reklamnej spoločnosti S4 Capital Sir Martin Sorrell pre BBC Radio.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Otec na materskej: Návod na vybavenie a tipy, ako získať čo najviac peňazí do rodinného rozpočtu
- 2.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 3.Aké sú peňažné príspevky pre zdravotne ťažko postihnutých
- 4.Túto daňovú povinnosť musíte stihnúť do konca januára 2025
- 5.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby