Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Mark Zuckerberg už nepatrí do desiatky najbohatších ľudí na svete

Dominik Horváth Lídri
SK
EN
Poslať

Mark Zuckerberg, zakladateľ Facebooku a generálny riaditeľ spoločnosti Meta, vypadol z rebríčka 10 najbohatších ľudí na svete. Meta prišla za jediný deň o 232 miliárd dolárov trhovej hodnoty a stanovila tak rekord pre najväčšiu jednodňovú stratu akejkoľvek americkej spoločnosti v histórii. Nie je to však prvýkrát, čo Meta a Zuckerberg utrpeli podobnú rýchlu a „bolestivú“ stratu.

image

Foto: Shutterstock

Pokles používateľov

Akcie spoločnosti Meta klesli o 26 % po tom, ako spoločnosť vykázala slabé štvrťročné výnosy a zisky, ktoré nenaplnili očakávania analytikov. Vedúci pracovníci spoločnosti Meta za tento neúspech čiastočne obvinili spoločnosť Apple. Tá na konci minulého roka predstavila nové pravidlá ochrany osobných údajov v systéme iOS. Tie výrazne obmedzili schopnosť Facebooku zobrazovať reklamy, ktoré patria k jedným z najdôležitejších zdrojov príjmov spoločnosti.

Meta tiež uviedla, že počet aktívnych používateľov Facebooku po prvýkrát v histórii klesol, v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom, o približne pol milióna. Výsledky vystrašili investorov, ktorí sa obávajú, že Meta a jej flotila sociálnych médií strácajú pôdu pod nohami v porovnaní s mladšími rivalmi, ako sú Snapchat a TikTok. Tie dominujú na trhu u generácie Z, ktorá tvorí gro používateľov sociálnych sietí. Do tejto generácie patria ľudia narodení v rokoch 1996 až 2009.

Metaverzová bublina

„Ľudia majú veľa možností, ako chcú tráviť svoj čas, a aplikácie, ako TikTok, veľmi rýchlo rastú,“ povedal Zuckerberg pri zverejňovaní štvrťročných výsledkov.

Meta síce prekonala očakávania tržieb, na úrovni 33,67 miliárd dolárov za posledný štvrťrok, ale ani zďaleka nedosiahla predpovede zisku. Divízia Reality Labs, ktorá je zodpovedná za vybudovanie svojej verzie takzvaného metaverza (virtuálneho sveta), stratila vo fiškálnom roku 2021 viac ako 10 miliárd dolárov. Meta sa pri zverejnení výsledkov netajila tým, že do tejto divízie plánuje zvýšiť investície aj v nasledujúcich štvrťrokoch.

Generálny riaditeľ spoločnosti Meta Mark Zuckerberg môže mať záujem priviesť svet k alternatívnej realite, ale neuspokojivé výsledky za štvrtý štvrťrok rýchlo praskli jeho metaverzovú bublinu,“ povedala pre agentúru Reuters akciová analytička spoločnosti Hargreaves Lansdown Laura Hoyová.

V top 10 ho nahradil Ind

Ťažký začiatok roka 2022 mala nielen Meta, ale aj samotný Mark Zuckerberg, ktorý vlastní 13-percentný podiel v spoločnosti. Po páde hodnoty akcií sa čisté imanie Zuckerberga znížilo z pôvodných 120,6 miliardy dolárov na 92 miliárd dolárov. Podľa agentúry Bloomberg tak Zuckerberg za jediný deň prišiel o takmer 29 miliárd dolárov. Tento pád ho vyhodil z rebríčka 10 najbohatších ľudí na svete po prvýkrát od roku 2015.

Jednodňová strata zakladateľa Facebooku je druhá najväčšia v histórii. V novembri 2021 prišiel generálny riaditeľ Tesly Elon Musk o 35 miliárd dolárov po tom, čo na Twitteri zverejnil plán predať 10 % akcií svojej spoločnosti. Akcie spoločnosti Tesla klesli o 12 %, pretože investori sa ponáhľali predbehnúť výpredaj generálneho riaditeľa. Musk sa však zo straty rýchlo zotavil a stále mu patrí titul najbohatšieho človeka na svete s čistým imaním 231 miliárd dolárov.

Zuckerberga v rebríčku top 10 nahradil Mukeshom Ambanim – predseda indického telekomunikačného konglomerátu Reliance Industries. Pre Ambaniho to je historický úspech, pretože po prvýkrát sa mu podarilo prebojovať sa do prvej desiatky. Naopak, Zuckerberg pokračuje vo svojom páde a v súčasnosti mu patrí až 12. priečka s čistím imaním okolo 83,1 miliardy dolárov.

História sa opakuje

Nie je to prvýkrát, čo sa akcie Mety a imanie Zuckerberga za jediný deň prepadli o desiatky percent. Podobný pád spoločnosť zažila v roku 2018 pri zverejňovaní výsledkov za druhý štvrťrok. Vtedy akcie spoločnosti za jediný deň klesli o viac ako 19 % a trhová hodnota Facebooku sa znížila o 119 miliárd dolárov.

Dôvod poklesu mal však úplne iný charakter ako dnes. Za pádom stálo prevalenie škandálu známeho ako Cambridge Analytica scandal. Anglický denník The Guardian vtedy zverejnil informácie o tom, ako britská konzultačná firma Cambridge Analytica zbierala osobné údaje 87 miliónov používateľov Facebooku bez ich súhlasu a používala ich na účely politickej reklamy.

Táto udalosť vtedy otriasla verejnosťou, pretože existovali dôkazy, že osobné údaje boli v roku 2016 zneužité na poskytnutie analytickej pomoci prezidentským kampaniam amerických republikánskych kandidátov Teda Cruza a Donalda Trumpa. Cambridge Analytica bola tiež obviňovaná zo zasahovania do referenda o brexite. Škandál spôsobil, že 3 milióny používateľov Facebooku v Európe opustili sociálnu sieť, a práve toto malo za následok vtedajší pád akcií spoločnosti.

Samotný Zuckerberg, ktorý vtedy vlastnil takmer 17 % firmy, prišiel o 17 miliárd dolárov, keď sa jeho majetok znížil z 87 miliárd dolárov na 70 miliárd dolárov. Okrem toho sa prepadol z tretej priečky najbohatších ľudí na svete na šiestu.

Ťažký začiatok roku

Meta nie je jediná technologická spoločnosť, ktorej akcie zažívajú ťažký rok. Technologické spoločnosti sa v roku 2022 dostali pod rastúci tlak, keďže investori očakávajú, že sprísnenie menovej politiky amerického Federálneho rezervného systému (FED) po rokoch nízkych úrokových sadzieb naruší raketové rasty tohto odvetvia. Index Nasdaq, ktorému dominujú technologické a iné rastové akcie, klesol v januári o viac ako 9 %, čo je najhorší mesačný pokles od prepadu trhu vyvolaného koronavírusom v marci 2020.

Sú to práve technologické akcie, ktoré sú známe výkyvmi svojej trhovej hodnoty. Ak sa pozrieme na 10 najväčších jednodňových pádov v nedávnej histórii, pri všetkých išlo o technologické spoločnosti. Prvenstvo do nedávnej minulosti patrilo spoločnosti Apple, ktorá klesla v septembri 2020 o 182 miliárd dolárov. Nasleduje Microsoft, ktorý sa v marci 2020 prepadol o 178 miliárd dolárov. Okrem nich sa v rebríčku nachádzajú ešte Amazon a Tesla.

Pokles hodnoty technologických akcií sa tak prejavuje aj v rebríčku najbohatších ľudí na svete, ktorých z veľkej časti tvoria technologickí inovátori. Od začiatku roka sa napríklad znížil majetok Elona Muska o 46 miliárd dolárov, zakladateľ Amazonu Jeff Bezos prišiel o 14 miliárd dolárov, obaja zakladatelia Googlu Larry Page a Sergey Brin stratili po 8 miliardách dolárov.

Z 10 najbohatších ľudí sveta len jeden sledoval, ako sa jeho imanie zvyšuje. Tým je Warren Buffett, ktorý si od začiatku roka polepšil o približne 6,6 miliardy dolárov, čím sa jeho celkový majetok zvýšil na 115 miliárd dolárov. Tento týždeň predseda a generálny riaditeľ spoločnosti Berkshire Hathaway poskočil v rebríčku top 10 už na 6. miesto. Práve toto miesto ešte donedávna patrilo Zuckerbergovi.

Vypadne Meta z MAMAA?

Pád Mety spôsobil aj to, že investori začínajú pochybovať o tom, že patrí medzi top technologické spoločnosti na svete. Tie boli dlhé roky známe pod prezývkou FAANG. Išlo o spoločnosti Facebook, Amazon, Apple, Netflix a Google. Byť súčasťou tejto skupiny bolo do značnej miery otázkou prestíže a spoločnosti ťažili z PR, ktoré tento titul prinášal.

Akronym FAANG vymyslel Jim Cramer, moderátor úspešnej investičnej šou Mad Money (Šialené peniaze). Táto prezývka sa ujala aj preto, lebo po anglicky sa píše podobne ako „fang“, teda tesák. Toto prirovnanie vystihuje dravý charakter týchto rastových spoločností.

Po premenovaní Facebooku na Meta a Googlu na Alphabet však prezývka stratila svoj význam. Okrem toho sa akcie Netflixu za posledné obdobie výrazne prepadli a spoločnosť tak prišla o svoje miesto v tomto zozname. Cramer však opäť nesklamal a vymyslel akronym MAMAA, ktorý zahŕňa spoločnosti Microsoft, Amazon, Meta, Apple a Alphabet. Po nedávnom prepade Mety však zostáva otázkou, či ju nepostihne podobný osud ako Netflix a tiež nestratí svoje miesto v tejto top skupine.

Ready Made Maklér
Staňte sa samostatným
finančným agentom už dnes.
Robte biznis,
byrokraciu nechajte na nás.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
2.7.2022 Dominik Horváth

TOP 7 najdrahších známok na svete. Prečo sú tieto staré farebné papieriky také vzácne?

Zbieranie známok patrí dlhé roky k obľúbeným koníčkom mnohých ľudí. Hoci na Slovensku sa mu venovali pravdepodobne najmä staršie ...

2.7.2022 Redakcia FinReport

Vodičov so smartfónom čakajú mastné pokuty. Zareagujú aj poisťovne?

Parlament schválil zmeny v zákone o cestnej premávke, ktorý od augusta okrem iného výrazne postihuje telefonovanie a obsluhovanie telefónu ...

1.7.2022 Redakcia FinReport

Eurostat: Inflácia v eurozóne narástla na 8,6 % a na Slovensku až na 12,5 %

Ročná inflácia v eurozóne sa podľa rýchleho odhadu Európskeho štatistického úradu Eurostat v júni 2022 zvýši o pol percentuálneho bodu ...

1.7.2022 Robert Juriš

Niektoré fintech spoločnosti prepúšťajú, iné robia masívne nábory – chcú získať konkurenčnú výhodu

Technologický sektor v posledných týždňoch začal s veľkým prepúšťaním. Zástupcovia mnohých firiem, finančné nevynímajúc, hovoria, ...

1.7.2022 Redakcia FinReport

Od 1. júla 2022 sa mení daňový bonus, prídavky na deti, životné minimum aj odvody pre živnostníkov

Dnešný deň, 1. júl 2022, je zaujímavý dátum z pohľadu viacerých zmien, ktoré prinesie do života mnohých obyvateľov Slovenska. Mení sa ...

1.7.2022 Redakcia FinReport

Volvo prichádza na Slovensko a prináša miliardovú investíciu

Do priemyselného parku Valaliky pri Košiciach prichádza švédske Volvo. Vyrábať chce približne štvrť milióna elektromobilov ročne, pričom ...

30.6.2022 Redakcia FinReport

Christina Lagardová: Éra ultranízkej inflácie sa už pravdepodobne nevráti

„Éra ultranízkej inflácie v eurozóne sa už pravdepodobne nevráti,“ povedala prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová ...

30.6.2022 Redakcia FinReport

Finanční riaditelia spoločnosti Achmea si na Slovensku a v Grécku vymenia svoje pozície

Po piatich rokoch pôsobenia v slovenskom Unione, ktorý je dcérskou spoločnosťou holandskej firmy Achmea, bol finančný riaditeľ (CFO) René ...

23.6.2022 Redakcia FinReport

Novým šéfom Slovenskej asociácie poisťovní sa stane Martin Kaňa

Novým výkonným riaditeľom Slovenskej asociácie poisťovní (SLASPO) sa od 1. júla 2022 stane Martin Kaňa. Vo funkcii nahradí Jozefínu ...

22.6.2022 Jana Schochmann

Zuzana Gergeľová: Mojou úlohou je vytvárať bezpečný priestor a podnecovať

O včeľom spoločenstve sa hovorí, že má vynikajúcu organizáciu a jej príslušníčky sú nezvyčajne užitočné a nadané. Popri tom, ako ...

17.6.2022 Redakcia FinReport

Novou členkou predstavenstva Tatra banky je Zuzana Koštialová

Zuzana Koštialová sa od júla tohto roku stane novou členkou predstavenstva Tatra banky. Na pozícii nahradí Marcela ...

14.6.2022 Redakcia FinReport

Svetovým podnikateľom roka 2022 podľa EY sa stal Gaston Taratuta z Argentíny

Zakladateľ a generálny riaditeľ argentínskej spoločnosti Aleph Group Gaston Taratuta bol vyhlásený za EY Svetového podnikateľa roka 2022. ...

13.6.2022 Redakcia FinReport

Peter Kažimír: Tohtoročné leto bude horúce, ale od roku 2024 to už pre ekonomiku vyzerá už priaznivo

V júli 2011 to bolo poslednýkrát, čo Európska centrálna banka (ECB) zvýšila svoje úrokové sadzby. Dnes sa po 12 rokoch opäť hlási o ...

8.6.2022 Redakcia FinReport

David Malpass: Svetová banka znižuje odhad tohtoročného rastu ekonomiky zo 4,1 na 2,9 %

Svetová banka znížila odhad tohtoročného rastu globálnej ekonomiky z pôvodne zverejneného odhadu vo výške 4,1 % na 2,9 %. Vyšší odhad ...

8.6.2022 Redakcia FinReport

Juraj Barta je novým členom predstavenstva Slovenskej sporiteľne

Slovenská sporiteľňa má nového člena predstavenstva zodpovedného za retailové bankovníctvo. Stal sa ním Juraj Barta, ktorý počas ...

7.6.2022 Redakcia FinReport

Generálny prokurátor rozhodol, že Peter Kažimír už nie je obvinený z podplácania

Bývalý dvojnásobný minister financií a súčasný guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír bol od polovice októbra minulého roku ...

27.5.2022 Redakcia FinReport

Depeche Mode sú už len duo. Zomrel zakladajúci člen skupiny Andrew Fletcher

Priekopnícka britská elektronická hudobná skupina, ktorá vznikla pred 45 rokmi, ohlásila smrť svojho zakladajúceho člena. Slávni Depeche ...

26.5.2022 Redakcia FinReport

Novým predsedom Najvyššieho kontrolného úradu bude Ľubomír Andrassy

Ľubomír Andrassy sa stane šéfom Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) po tom, ako zaňho v parlamente hlasovalo 75 poslancov. Situáciu na ...

Aplikácia

 1. 1.
  Od 1. júla 2022 sa mení daňový bonus, prídavky na deti, životné minimum aj odvody pre živnostníkov
 2. 2.
  TOP 7 najdrahších známok na svete. Prečo sú tieto staré farebné papieriky také vzácne?
 3. 3.
  Vodičov so smartfónom čakajú mastné pokuty. Zareagujú aj poisťovne?
 4. 4.
  Štátny príspevok za ubytovanie Ukrajincov sa od 1. júla 2022 zvýši až trojnásobne
 5. 5.
  Niektoré fintech spoločnosti prepúšťajú, iné robia masívne nábory – chcú získať konkurenčnú výhodu