Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Mark Zuckerberg už nepatrí do desiatky najbohatších ľudí na svete

Dominik Horváth Lídri
SK
EN
Poslať

Mark Zuckerberg, zakladateľ Facebooku a generálny riaditeľ spoločnosti Meta, vypadol z rebríčka 10 najbohatších ľudí na svete. Meta prišla za jediný deň o 232 miliárd dolárov trhovej hodnoty a stanovila tak rekord pre najväčšiu jednodňovú stratu akejkoľvek americkej spoločnosti v histórii. Nie je to však prvýkrát, čo Meta a Zuckerberg utrpeli podobnú rýchlu a „bolestivú“ stratu.

image

Foto: Shutterstock

Pokles používateľov

Akcie spoločnosti Meta klesli o 26 % po tom, ako spoločnosť vykázala slabé štvrťročné výnosy a zisky, ktoré nenaplnili očakávania analytikov. Vedúci pracovníci spoločnosti Meta za tento neúspech čiastočne obvinili spoločnosť Apple. Tá na konci minulého roka predstavila nové pravidlá ochrany osobných údajov v systéme iOS. Tie výrazne obmedzili schopnosť Facebooku zobrazovať reklamy, ktoré patria k jedným z najdôležitejších zdrojov príjmov spoločnosti.

Meta tiež uviedla, že počet aktívnych používateľov Facebooku po prvýkrát v histórii klesol, v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom, o približne pol milióna. Výsledky vystrašili investorov, ktorí sa obávajú, že Meta a jej flotila sociálnych médií strácajú pôdu pod nohami v porovnaní s mladšími rivalmi, ako sú Snapchat a TikTok. Tie dominujú na trhu u generácie Z, ktorá tvorí gro používateľov sociálnych sietí. Do tejto generácie patria ľudia narodení v rokoch 1996 až 2009.

Metaverzová bublina

„Ľudia majú veľa možností, ako chcú tráviť svoj čas, a aplikácie, ako TikTok, veľmi rýchlo rastú,“ povedal Zuckerberg pri zverejňovaní štvrťročných výsledkov.

Meta síce prekonala očakávania tržieb, na úrovni 33,67 miliárd dolárov za posledný štvrťrok, ale ani zďaleka nedosiahla predpovede zisku. Divízia Reality Labs, ktorá je zodpovedná za vybudovanie svojej verzie takzvaného metaverza (virtuálneho sveta), stratila vo fiškálnom roku 2021 viac ako 10 miliárd dolárov. Meta sa pri zverejnení výsledkov netajila tým, že do tejto divízie plánuje zvýšiť investície aj v nasledujúcich štvrťrokoch.

Generálny riaditeľ spoločnosti Meta Mark Zuckerberg môže mať záujem priviesť svet k alternatívnej realite, ale neuspokojivé výsledky za štvrtý štvrťrok rýchlo praskli jeho metaverzovú bublinu,“ povedala pre agentúru Reuters akciová analytička spoločnosti Hargreaves Lansdown Laura Hoyová.

V top 10 ho nahradil Ind

Ťažký začiatok roka 2022 mala nielen Meta, ale aj samotný Mark Zuckerberg, ktorý vlastní 13-percentný podiel v spoločnosti. Po páde hodnoty akcií sa čisté imanie Zuckerberga znížilo z pôvodných 120,6 miliardy dolárov na 92 miliárd dolárov. Podľa agentúry Bloomberg tak Zuckerberg za jediný deň prišiel o takmer 29 miliárd dolárov. Tento pád ho vyhodil z rebríčka 10 najbohatších ľudí na svete po prvýkrát od roku 2015.

Jednodňová strata zakladateľa Facebooku je druhá najväčšia v histórii. V novembri 2021 prišiel generálny riaditeľ Tesly Elon Musk o 35 miliárd dolárov po tom, čo na Twitteri zverejnil plán predať 10 % akcií svojej spoločnosti. Akcie spoločnosti Tesla klesli o 12 %, pretože investori sa ponáhľali predbehnúť výpredaj generálneho riaditeľa. Musk sa však zo straty rýchlo zotavil a stále mu patrí titul najbohatšieho človeka na svete s čistým imaním 231 miliárd dolárov.

Zuckerberga v rebríčku top 10 nahradil Mukeshom Ambanim – predseda indického telekomunikačného konglomerátu Reliance Industries. Pre Ambaniho to je historický úspech, pretože po prvýkrát sa mu podarilo prebojovať sa do prvej desiatky. Naopak, Zuckerberg pokračuje vo svojom páde a v súčasnosti mu patrí až 12. priečka s čistím imaním okolo 83,1 miliardy dolárov.

História sa opakuje

Nie je to prvýkrát, čo sa akcie Mety a imanie Zuckerberga za jediný deň prepadli o desiatky percent. Podobný pád spoločnosť zažila v roku 2018 pri zverejňovaní výsledkov za druhý štvrťrok. Vtedy akcie spoločnosti za jediný deň klesli o viac ako 19 % a trhová hodnota Facebooku sa znížila o 119 miliárd dolárov.

Dôvod poklesu mal však úplne iný charakter ako dnes. Za pádom stálo prevalenie škandálu známeho ako Cambridge Analytica scandal. Anglický denník The Guardian vtedy zverejnil informácie o tom, ako britská konzultačná firma Cambridge Analytica zbierala osobné údaje 87 miliónov používateľov Facebooku bez ich súhlasu a používala ich na účely politickej reklamy.

Táto udalosť vtedy otriasla verejnosťou, pretože existovali dôkazy, že osobné údaje boli v roku 2016 zneužité na poskytnutie analytickej pomoci prezidentským kampaniam amerických republikánskych kandidátov Teda Cruza a Donalda Trumpa. Cambridge Analytica bola tiež obviňovaná zo zasahovania do referenda o brexite. Škandál spôsobil, že 3 milióny používateľov Facebooku v Európe opustili sociálnu sieť, a práve toto malo za následok vtedajší pád akcií spoločnosti.

Samotný Zuckerberg, ktorý vtedy vlastnil takmer 17 % firmy, prišiel o 17 miliárd dolárov, keď sa jeho majetok znížil z 87 miliárd dolárov na 70 miliárd dolárov. Okrem toho sa prepadol z tretej priečky najbohatších ľudí na svete na šiestu.

Ťažký začiatok roku

Meta nie je jediná technologická spoločnosť, ktorej akcie zažívajú ťažký rok. Technologické spoločnosti sa v roku 2022 dostali pod rastúci tlak, keďže investori očakávajú, že sprísnenie menovej politiky amerického Federálneho rezervného systému (FED) po rokoch nízkych úrokových sadzieb naruší raketové rasty tohto odvetvia. Index Nasdaq, ktorému dominujú technologické a iné rastové akcie, klesol v januári o viac ako 9 %, čo je najhorší mesačný pokles od prepadu trhu vyvolaného koronavírusom v marci 2020.

Sú to práve technologické akcie, ktoré sú známe výkyvmi svojej trhovej hodnoty. Ak sa pozrieme na 10 najväčších jednodňových pádov v nedávnej histórii, pri všetkých išlo o technologické spoločnosti. Prvenstvo do nedávnej minulosti patrilo spoločnosti Apple, ktorá klesla v septembri 2020 o 182 miliárd dolárov. Nasleduje Microsoft, ktorý sa v marci 2020 prepadol o 178 miliárd dolárov. Okrem nich sa v rebríčku nachádzajú ešte Amazon a Tesla.

Pokles hodnoty technologických akcií sa tak prejavuje aj v rebríčku najbohatších ľudí na svete, ktorých z veľkej časti tvoria technologickí inovátori. Od začiatku roka sa napríklad znížil majetok Elona Muska o 46 miliárd dolárov, zakladateľ Amazonu Jeff Bezos prišiel o 14 miliárd dolárov, obaja zakladatelia Googlu Larry Page a Sergey Brin stratili po 8 miliardách dolárov.

Z 10 najbohatších ľudí sveta len jeden sledoval, ako sa jeho imanie zvyšuje. Tým je Warren Buffett, ktorý si od začiatku roka polepšil o približne 6,6 miliardy dolárov, čím sa jeho celkový majetok zvýšil na 115 miliárd dolárov. Tento týždeň predseda a generálny riaditeľ spoločnosti Berkshire Hathaway poskočil v rebríčku top 10 už na 6. miesto. Práve toto miesto ešte donedávna patrilo Zuckerbergovi.

Vypadne Meta z MAMAA?

Pád Mety spôsobil aj to, že investori začínajú pochybovať o tom, že patrí medzi top technologické spoločnosti na svete. Tie boli dlhé roky známe pod prezývkou FAANG. Išlo o spoločnosti Facebook, Amazon, Apple, Netflix a Google. Byť súčasťou tejto skupiny bolo do značnej miery otázkou prestíže a spoločnosti ťažili z PR, ktoré tento titul prinášal.

Akronym FAANG vymyslel Jim Cramer, moderátor úspešnej investičnej šou Mad Money (Šialené peniaze). Táto prezývka sa ujala aj preto, lebo po anglicky sa píše podobne ako „fang“, teda tesák. Toto prirovnanie vystihuje dravý charakter týchto rastových spoločností.

Po premenovaní Facebooku na Meta a Googlu na Alphabet však prezývka stratila svoj význam. Okrem toho sa akcie Netflixu za posledné obdobie výrazne prepadli a spoločnosť tak prišla o svoje miesto v tomto zozname. Cramer však opäť nesklamal a vymyslel akronym MAMAA, ktorý zahŕňa spoločnosti Microsoft, Amazon, Meta, Apple a Alphabet. Po nedávnom prepade Mety však zostáva otázkou, či ju nepostihne podobný osud ako Netflix a tiež nestratí svoje miesto v tejto top skupine.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
8.2.2023 Redakcia FinReport

Deficit zahraničného obchodu Slovenska v roku 2022 dosiahol rekordných 4,3 miliardy eur

Slovensko vykázalo pasívne saldo zahraničného obchodu na celoročnej báze naposledy v roku 2008, keď dosiahlo necelých 760 miliónov eur. V ...

8.2.2023 Redakcia FinReport

Inštitút finančnej politiky tvrdí, že inflácia je na ústupe a ekonomickej recesii sa vyhneme

Ekonomická depresia z konca roka 2022 ustupuje do úzadia a do budúcnosti ju nahrádza mierny optimizmus. Vyhliadky slovenskej ekonomiky do ...

8.2.2023 Zuzana Fryč

Novela Obchodného zákonníka prináša možnosť založiť si eseročku online

Do platnosti vstúpila novela Obchodného zákonníka. Účinná je od 1. februára 2023. Vďaka nej môžu podnikatelia využiť zjednodušený ...

8.2.2023 Martin Jamnický

Poslanci zmenili zákon o pomoci v hmotnej núdzi a schválili obedy pre deti zadarmo

Poslanci parlamentu schválili novelu zákona o pomoci v hmotnej núdzi, v rámci ktorej odobrili aj opätovné zavedenie plošnej dotácie na obedy ...

8.2.2023 Redakcia FinReport

Správa o ochrane osobných údajov poukazuje na zásadné nedostatky

Správa o ochrane osobných údajov za rok 2022 poukazuje na množstvo nedostatkov, ktoré na Slovensku existujú v oblasti ochrany osobných ...

8.2.2023 Robert Juriš

Technologické firmy sú v červených číslach a prepúšťajú tisíce zamestnancov

Prepúšťanie v technologickom sektore naberá na obrátkach. Počas pandémie koronavírusu to bola naozaj rýchla jazda, keď mimoriadne ...

3.2.2023 Redakcia FinReport

Novým vedúcim pobočky poisťovne Generali na Slovensku sa stal Pavol Pitoňák

Vo vedení poisťovne Generali na Slovensku nastanú zmeny. Novým vedúcim pobočky poisťovne na Slovensku sa od 1. marca 2023 stane Pavol ...

3.2.2023 Redakcia FinReport

Peter Kažimír: Pri krotení inflačnej beštie sme sa s úrokovými sadzbami zatiaľ nedostali na vrchol

Európska centrálna banka zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu na 3 %, čo je najviac za posledných 15 rokov. Očakáva sa, že týmto ...

2.2.2023 Redakcia FinReport

Gautam Adani: Za dva roky rozprávkovo zbohatol, no počas posledného týždňa prišiel o 100 miliárd dolárov

V októbri minulého roku sme priniesli informáciu o tom, že dovtedy takmer neznámy indický podnikateľ a obchodník Gautam Adani rozprávkovo ...

1.2.2023 Redakcia FinReport

Martina Slabejová: Nová výkonná riaditeľka Americkej obchodnej komory

Novou výkonnou riaditeľkou Americkej obchodnej komory na Slovensku sa stala Martina Slabejová. Na pozícii nahradí Ronalda Blaška, ktorý ...

1.2.2023 Redakcia FinReport

Slovenská banková asociácia má nového prezidenta. Stal sa ním šéf Slovenskej sporiteľne Peter Krutil

Prezídium Slovenskej bankovej asociácie (SBA) si na svojom zasadnutí zvolilo nového prezidenta. Novozvoleným šéfom asociácie sa stal predseda ...

26.1.2023 Redakcia FinReport

Oliver Felszeghy: Ministerstvo financií SR ho vymenovalo za nového šéfa Tiposu

Novým predsedom predstavenstva národnej lotériovej spoločnosti Tipos sa stal Oliver Felszeghy. Za predsedu predstavenstva stávkovej kancelárie, ...

25.1.2023 Redakcia FinReport

Šéfom pobočkovej siete Slovenskej sporiteľne sa stal Radoslav Plučinský

Novým riaditeľom pobočkovej siete najväčšej banky na Slovensku je Radoslav Plučinský. V Slovenskej sporiteľni pracuje od roku 2011. ...

24.1.2023 Redakcia FinReport

Peter Kažimír: Nie je dôvod spomaliť zvyšovanie úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky

Guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír tvrdí, že pokles inflácie dva mesiace po sebe je síce dobrou správou, no nepovažuje to za ...

18.1.2023 Redakcia FinReport

Yawar Shah: Predseda predstavenstva spoločnosti SWIFT po 16 rokoch odstupuje z funkcie

Spoločnosť SWIFT, ktorá sa už 50 rokov prakticky na celom svete stará o medzibankovú komunikáciu, prichádza o svojho šéfa. Predseda ...

16.1.2023 Naďa Černá

Kto bol víťazom a kto porazeným v roku 2022? Najviac stratili tí najbohatší

Rok 2022 bol ťažký pre každého vrátane známych miliardárov, ktorí počas neho prišli o nepredstaviteľné množstvo peňazí. K tým, ...

3.1.2023 Martin Jamnický

Najväčším smoliarom uplynulého roku je Elon Musk. Prišiel o 200 miliárd dolárov

V roku 2022 malo smolu viacero miliardárov. Viacerým sa ich majetok znížil o desiatky miliárd dolárov. Najmä tým, ktorí svoje podnikanie ...

2.1.2023 Redakcia FinReport

Vláda odvolala riaditeľku Eximbanky Zuzanu Kalivodovú, namiesto nej menovala Mariána Janočka

Štátna exportno-importná banka Slovenskej republiky – Eximbanka dostala pred koncom roka nové vedenie. Vláda SR odvolala doterajšiu ...

Mobilná aplikácia

 1. 1.
  Daňový bonus na dieťa: Výpočet je komplikovaný, pre niektorých živnostníkov bude bonus nedosiahnuteľný
 2. 2.
  Daňové priznanie: Čo všetko si môže živnostník odpočítať z daní?
 3. 3.
  Finančná správa SR testuje úhradu dane z príjmov a spotrebných daní aj prostredníctvom platobnej karty
 4. 4.
  Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet
 5. 5.
  Canva: Vytvorte manuál značky 16.02.2023