Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Lukáš Novák: Uplynulé náročné obdobie bolo pre našu InTeFi festivalom príležitostí

Robert Juriš Lídri
SK
EN
Poslať

Moderné spoločnosti dnes už neuspokojuje prvoplánový biznis založený na princípe – lacno nakúp, draho predaj. Po novom sa venujú budovaniu podnikateľských ekosystémov, kde riešenia majú svoju logiku, a sledujú nielen zabezpečenie profitu, ale aj vytváranie synergických efektov a dlhodobú udržateľnosť. O takomto modeli podnikania sa zhovárame s Lukášom Novákom, zakladateľom a CEO investičnej spoločnosti InTeFi, ktorá zastrešuje online finančného makléra FinGO.sk, technologickú spoločnosť BOOTIQ Group, niekoľko developerských projektov a podiel má aj v Knižním Holdingu v Česku.

image

Foto: FinGO.sk

Ste šéfom skupiny InTeFi. Čo vlastne znamená táto skratka?

Je to medzinárodne zrozumiteľné spojenie slov. Prvé dve písmená sú skratkou pre inovácie, druhé pre technológie a tretie pre financie. V angličtine aj češtine, a teda aj v slovenčine, tie slová znejú podobne a ich význam je identický. Keď som zakladal našu skupinu, tak som sa rozhodol pre toto riešenie, ktoré zastrešuje naše hlavné aktivity, pretože nazvať ju napríklad Lukáš Novák holding mi prišlo trochu trápne.

Plne digitalizovaný finančný maklér

Podobne poskladaným slovom je aj názov vašej broker poolovej spoločnosti venujúcej sa finančnému sprostredkovaniu. Čo znamená skratka FinGO.sk?

V tomto prípade sme hľadali univerzálny názov pre nášho online makléra a zároveň sme chceli čo najvýstižnejšie pomenovať to, čo máme vo svojej DNA, teda digitalizáciu. Rozhodli sme sa preto pre spojenie dvoch slov financie + go, čo nám znelo tak trochu ako financie v pohybe, a k tomu sme ešte pridali „.sk“, čo znamená, že ide o online riešenie pre slovenský trh.

Finančný agent FinGO.sk o sebe hovorí, že je najrýchlejšie rastúcim maklérom na trhu. Čo to znamená v praxi?

Po troch rokoch pôsobenia sme sa dokázali prepracovať do TOP 10 najvýkonnejších maklérov na slovenskom trhu. V predaji hypoték sme sa už po dvoch rokoch pôsobenia dostali do TOP 5 a v roku 2020 sme v Slovenskej sporiteľni obsadili perfektné druhé miesto. V roku 2019 sme vďaka 66 % nárastu boli najrýchlejšie rastúcim maklérom na trhu a aj za vlaňajšok sme zaznamenali výborný 40 %-ný rast. Práve teraz rozširujeme naše pôsobenie aj na trhu v Českej republike.

Ako, respektíve na čom, ste vystavali svoj sprostredkovateľský biznis model?

Nie sme tradičný broker pool, ale hybridná firma. Náš systém stojí na spolupráci dvoch tímov. Jedným je plne digitalizovaná skupina zložená z ľudí, ktorí majú skúsenosti s e-commerce projektmi. Druhým tímom sú tradiční offline sprostredkovatelia finančných produktov. Títo hráči nemusia úplne rozumieť digitalizácii a online postupom, ale rešpektujú svojich kolegov, ktorí im pripravujú prostredie pre ich pôsobenie. A, naopak, online kolegovia zase nerobia biznis, ale rešpektujú svojich offline kolegov, ktorí riešia zadania priamo s klientmi. 

Znie to, akoby ste si z tradičného aj moderného finančného sprostredkovania chceli zobrať to najlepšie, alebo aspoň to, čo vášmu biznis modelu najlepšie vyhovuje.

Presne tak. Našou veľkou konkurenčnou výhodou je, že sme na trhu len veľmi krátko. Ak by sme tu boli dlhšie, museli by sme, ako všetci v tom čase, fungovať na báze MLM (takzvaný multilevel marketing – pozn. red.), a ak by sme sa chceli transformovať na online makléra, bola by to veľmi náročná a strastiplná cesta. Keďže sme však vznikli len pred tromi rokmi, mohli sme si vybrať z offline aj online riešení to najlepšie a zamerali sme sa na synergiu týchto dvoch systémov. Mali sme vlastne šťastie, že sme sa narodili do doby, keď je digitalizácia akoby samozrejmá.

Online služby sú dôležité nielen pre klientov, ale aj pre samotných maklérov. Ako to máte nastavené u vás?

Jedna vec je B2B služba pre agenta, čiže vytvoriť mu čo najkvalitnejšie pracovné prostredie a poskytnúť mu čo najkomplexnejšie informácie o finančných produktoch. Druhá vec je B2C, teda práca makléra s klientom. Tá môže byť tradičná, osobná, offline, ale keďže my sme digitálny hráč, dokážeme „onboardovať“ klienta z ktoréhokoľvek smeru aj prostredníctvom všetkých typov online nástrojov.

V tomto procese je tiež dôležité, ako sú na tom s digitalizáciou aj vlastníci finančných produktov. Ako sú na tom?

Bez integrácie poisťovní a bánk nie je možné uzatvárať finančné zmluvy „paperless“, teda bezpapierovo. V čase pandémie koronavírusu mnohí, alebo väčšina poskytovateľov finančných produktov, digitalizovali svoje činnosti. Výsledkom je napríklad, že všetky poisťovne začali uzatvárať online aj svoje životné poistenia, čo dovtedy bolo, až na niekoľko výnimiek, prakticky nemožné. Takisto sa začali viac digitalizovať aj možnosti sporenia a investovania. My sme navyše silní aj v sprostredkovaní predaja hypoték, ktoré sa síce nedajú kompletne uzavrieť online, ale vďaka online technológiám vieme rýchlo spojiť záujemcu o hypotéku s našimi maklérmi.

Vlani ste túto svoju činnosť ešte posilnili spustením online platformy Fingo Reality. Opäť jeden z príkladov vášho tradičného vytvárania synergických efektov?

Presne tak. Platforma prepája broker pool s realitnými kanceláriami, ktoré využívajú našu sieť hypotekárnych špecialistov a tento systém obom stranám poskytuje efektívny  model spolupráce. Vlani sa rozrástla aj sieť Fingo Premium centier, v ktorých profesionálni sprostredkovatelia poskytujú komplexné finančné služby a pomáhajú nielen klientom, ale aj našej maklérskej sieti.

Svojim klientom v rámci investičných príležitostí umožňujete kúpu investičného zlata prostredníctvom ďalšej vašej spoločnosti Golden Oak Trust. Čo presne sledujete touto aktivitou?

Je to možnosť, ako investovať priamo do zlata, respektíve do investičných zlatých mincí Viedenskí filharmonici. Teda nie je to o nakupovaní akcií alebo dlhopisov spoločností, ktoré sa zlatom zaoberajú. Táto stratégia sa nám osvedčila osobitne v čase koronakrízy, keď sa ukázalo, že volatilita zlata je len minimálna a historicky jeho hodnota neustále rastie. Opäť sme sa raz presvedčili, že zlato je ideálnym prvkom pre diverzifikáciu každého investičného portfólia.

Nie čiastkové, ale komplexné IT riešenia

Spomenuli ste prepojenie plne digitalizovaného finančného makléra s technologickou spoločnosťou, ktorá je tiež súčasťou vášho podnikateľského portfólia. Ako sa v ťažkom roku darilo tejto aktivite?

Spoločnosť BOOTIQ Group je vývojárska spoločnosť, ktorá nielenže vyvíja a produkuje softvéry, ale vytvára aj komplexné IT projekty pre známe korporácie aj začínajúce startupy. Vlani dokončila významnú akvizíciu poprednej slovenskej IT firmy EEA, v tomto roku BOOTIQ kúpil majoritu v digitálnej agentúre Bluesoft, ktorá okrem Česka pôsobí aj vo Viedni či v Londýne. Za uplynulé obdobie sa rozšíril aj o vývojársku agentúru Moonlake, pražskú digitálnu agentúru Blueberry či spoločnosť Novasoft, ktorá v Česku patrí k lídrom v dodávkach SAP technológií.

Čo sledujete týmito početnými a nákladnými akvizíciami?

BOOTIQ Group prostredníctvom akvizícií realizuje víziu vybudovať komplexnú IT skupinu, ktorá sa stane kľúčovým dodávateľom IT služieb na českom a slovenskom trhu. Vo svojich radoch má 400 vývojárov a ďalších technologických odborníkov a do svojich tímov v oboch krajinách neustále naberá nové posily a hľadá vývojárov ovládajúcich široké spektrum technológií. Na Slovensku v poslednom čase rozšíril hlavne divíziu SAP.

Je to všeobecný trend na úkor čiastkových IT služieb poskytovať skôr komplexné riešenia?

Doba si žiada komplexné riešenia, a my preto integrujeme do svojich radov spoločnosti a aktivity, ktoré nám to umožnia. Roky to fungovalo tak, že firmy sa špecializovali na jednotlivé čiastkové činnosti. Stávalo sa však, že jednotlivé IT riešenia navzájom nekomunikovali a klientovi sa dodanie riešení často predlžovalo a predražovalo. Preto bolo potrebné hľadať nové riešenia, ktorými je, zdá sa, integrácia väčšieho počtu riešení a zručností pod jednou strechou v podobe dnes čoraz častejšie vyhľadávaných komplexných „delivery company“.

Knižné projekty mali naozaj náročný rok

Knižný biznis to vlani zrejme z vašich podnikateľských aktivít „schytal“ najviac. Udržíte ho nad vodou, respektíve za aký čas sa opäť dokáže postaviť na nohy?

Knižný trh je veľmi špecifický a mimoriadne fragmentovaný. Hoci fungovali aj online predajné kanály, nestačilo to. Ak chcete robiť knižný biznis, v podstate máte len dve možnosti. Buď v malom pri minimálnych nákladoch, alebo, naopak, naozaj vo veľkom. To si však vyžaduje vybudovať a uživiť všetku potrebnú infraštruktúru. Do úvahy je tiež potrebné brať to, že online predaj kníh nefunguje tak ako u iných komodít. Ľudia ich odmietajú nakupovať takýmto spôsobom bez emócií a sentimentu. Navyše tu nejde len o predaj kníh, ale aj o vydavateľskú činnosť. A tá sa počas koronakrízy významne spomalila.

Knižní Holding, ktorý zastrešuje knižnú skupinu Euromedia Group a kníhkupectvá Luxor, vlastníte spoločne s Patrikom Tkáčom a Danielom Křetínským. Minulý rok ste zrejme skončili v červených číslach.

Čo sa týka predajní kníh Luxor, táto spoločnosť skončila v strate. Na tržbách sme šli dolu o desiatky percent, a preto sme do nej ako akcionári museli naliať peniaze navyše, aby prežila. Zato Euromedia Group, ktorá je primárne knižným nakladateľom, najsilnejším distribútorom a zároveň má k dispozícii Knižný klub, čiže knihy dokáže predávať aj po starom cez katalóg, tak tam sa nám podarilo urobiť lepšie čísla ako v predchádzajúcom roku, a dokonca aj vygenerovať vyšší zisk. Celkovo knižná skupina nakoniec zostala v zisku, ale v nižšom ako v minulých rokoch.

Kedy by vaša knižná divízia mohla dohnať straty z uplynulých mesiacov?

Vyzerá to tak, že návrat ľudí na pracoviská z home office a tiež do kamenných obchodov nebude taký intenzívny, ako sa pôvodne predpokladalo. Na normál si zrejme budeme musieť počkať ešte niekoľko mesiacov. A potom si zanalyzujeme, ktoré nákupy pripíšeme odloženej spotrebe alebo iným typom aktuálneho nákupného správania sa klientov. Predpokladám, že vykrytie škôd bude trvať dva, maximálne tri roky.

Developerské projekty na Slovensku aj v Česku

Ďalšou sférou vášho podnikateľského záujmu sú developerské projekty. Prečo práve nehnuteľnosti?

Logicky to súvisí s naším zameraním na sprostredkovanie finančných produktov. Zaujímavé sú pre nás aj preto, lebo hoci nemajú takú dynamiku na marži ako iné sektory, ako povedzme IT, majú svoju stabilitu. Napríklad v Nitre by sme chceli vybudovať projekt Spišská v mestskej časti Chrenová pozostávajúci zo šiestich polyfunkčných objektov s 230 bytovými jednotkami v hodnote 25 miliónov eur. Práve teraz sme získali územné rozhodnutie a verím, že na prelome rokov začíname s kopaním základov. V Českej republike pripravujeme projekt na výstavbu 300 bytov a v hre je aj niekoľko ďalších projektov.

Vaša spoločnosť sa však nevenuje len výstavbe bytových priestorov, ale zaujíma sa aj o priestory nebytové. Kúpa najväčšieho biznis centra na východnom Slovensku – Cassovar v Košiciach je toho dôkazom. Prečo práve Cassovar?

Pretože je to skvelá budova, ktorá bola technologicky skonštruovaná aj vybavená vo vysokom nadštandarde, aby mohla prichýliť poprednú IT firmu T-systems. Páčili sa nám riešenia jej pripojenia k internetu, k zdrojom energií, ako je chránená proti útokom hekerov. Inak povedané, bola postavená podľa striktných technologických požiadaviek, a my ju chceme posunúť na ešte vyššiu úroveň – ekologickú, aby bola CO2 neutrálna. Navyše sa nám páči aj architektonicky a tiež, že sa s ňou bude dať pracovať v budúcnosti.

COVID-19 a podnikanie

Čo priniesol COVID-19 pre vašu spoločnosť? Nejaké zásadné poznanie alebo ponaučenie?

Nechcem opakovať to, čo už mnohí povedali predo mnou. Ja si dokonca ani nemyslím, že z COVID-19 plynú nejaké ponaučenia. Potvrdilo sa mi však, že proces digitalizácie je pre nás a naše podnikanie tou správnou cestou. Ďalej sa mi potvrdilo, že firma sa vždy musí spoliehať len sama na seba, pretože štát nám nepomohol. Napríklad v súvislosti s naším knižným biznisom som rokoval so všetkými najvyššími zástupcami českej vlády. Každý z nich ma ubezpečil, že chápe, aké sú knihy dôležité pre vzdelávanie... ale vo finále sa žiaden ich prísľub nestal realitou. Skôr by som to zhodnotil tak, že pandémia koronavírusu bola pre nás akýmsi festivalom príležitostí.

Ako to vyzeralo v praxi?

Po nástupe pandémie sme zabrzdili niektoré naše akvizície a povedali sme si, že sa pokúsime hľadať nové cesty a riešenia. Výsledkom bolo, že firmy, s ktorými sme chceli spolupracovať, ale nejako sa nám s nimi nedarilo nadviazať kontakt, zrazu boli ochotné debatovať. Prehodili sme preto priority a presunuli našu energiu do spoluprác, ktoré až dovtedy boli pre nás nedosiahnuteľné. Napríklad pred pandémiou sa banky bránili, aby im firmy zvonku spravovali ich systémy. Dnes je to už možné. Rovnako pred pandémiou len málokto bol ochotný využívať na uskladnenie svojich citlivých dát externý cloud. Dnes je to samozrejmosť.

Ako sa vám osvedčila práca na home office?

Nastavila nám zrkadlo. Ukázala nám, nakoľko to naši zamestnanci s nami, teda s materskou firmou, myslia vážne. Vďaka tomu, že sme vedeli porovnať efektivitu našich ľudí, keď pracovali na pracovisku a keď vykonávali úlohy z domu, mohli sme účinne reorganizovať a prenastaviť fungovanie firiem. 

V súvislosti s ostatným krízovým rokom – urobili by ste niečo inak?

Beriem to tak, že ak urobíme viac vecí, ktoré sa nám podaria, ako tých, ktoré sa nepodaria, tak je všetko úplne v poriadku. Pretože ak by sme chceli byť stále len extrémne úspešní, tak by sa z nás rýchlo mohli stať stroje, a to by potom už nebola žiadna zábava. Pokojne by nás tak mohla nahradiť aj umelá inteligencia. My sa však snažíme robiť náš biznis tak, aby nás to aj bavilo.

Kto je Lukáš Novák

Lukáš NovákJe spoluzakladateľom a majiteľom broker poolovej spoločnosti FinGO.sk a zároveň CEO investičnej skupiny InTeFi. Svoj biznis stavia na prirodzených synergiách, komplexnom prístupe a technológiách, ktoré zefektívňujú prácu jeho spoločností. InTeFi je lokálna investičná skupina s globálnym presahom, ktorá vlastní a riadi české a slovenské spoločnosti s obratom viac ako 3 miliardy českých korún. Spája firmy z oblasti financií, developerských projektov, realitného biznisu, IT a kníh. Zamestnáva spolu viac ako 1 200 ľudí, 800 spolupracovníkov FinGO.sk a v Slovenskej republike má projekty v hodnote presahujúcej 40 miliónov eur. 

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
8.8.2022 Andrej Vida

Americká hypotéka: Pre niektoré banky štandardný finančný produkt, pre iné neexistuje

Posledné roky dopriali bankám nezvyčajne bohatú úverovú žatvu. Vďaka klesajúcim úrokovým sadzbám objemy úverov na financovanie bývania ...

8.8.2022 Redakcia FinReport

Kryptomeny padajú a ich ťažiari si hľadajú nové uplatnenie

Hodnota kryptomien sa začiatkom júna 2022 prepadla na dvojročné minimá. Množstvo investorov zaplakalo, prekvapení boli aj tí, ktorí pri ...

8.8.2022 Redakcia FinReport

Medzibankový informačný systém SWIFT čelí novej výzve v oblasti cezhraničných platieb

Medzibankový informačný systém SWIFT po odpojení Ruska a narušení svojej globálnej schémy čelí novým výzvam. Správa Economist ...

8.8.2022 Redakcia FinReport

Ratingová agentúra Moody’s zmenila stabilný výhľad slovenskej ekonomiky na negatívny

Ratingová agentúra Moody’s varovala Slovensko pred zhoršením hodnoty jeho ratingu. Príčinou má byť najmä závislosť Slovenska od dodávok ...

8.8.2022 Redakcia FinReport

Sociálna poisťovňa už uhrádza lekárom výkony za ePN

Sociálna poisťovňa v júli 2022 po prvýkrát uhradila poskytovateľom zdravotnej starostlivosti zdravotné výkony na účely sociálneho ...

8.8.2022 Roland Régely

UniCredit Bank znížila úrokové sadzby hypoték, 365.bank ich zvýšila

Prvý augustový týždeň priniesol zaujímavé zmeny v úrokových sadzbách hypotekárnych úverov. Kým 365.bank zvýšila úrokové sadzby pri ...

8.8.2022 Real Estate Market

Yuliya Badritdinová: McDonald’s pre český a slovenský trh má novú generálnu riaditeľku z Ukrajiny

Spoločnosť McDonald’s v Českej republike a na Slovensku vymenovala novú generálnu riaditeľku. S účinnosťou od 1. augusta 2022 na pozíciu ...

27.7.2022 Redakcia FinReport

Manlio Lostuzzi: Nový riaditeľ v skupine Generali pre strednú a východnú Európu

Skupina Generali vymenovala Manlia Lostuzziho za regionálneho riaditeľa pre oblasť strednej a východnej Európy. Tento región sa stáva ...

26.7.2022 Redakcia FinReport

Christine Lagardeová: Zvýšenie úrokových sadzieb je cestou k nižšej inflácii

Inflácia je príliš vysoká. Ruská vojna na Ukrajine zdvihla náklady na energie a poľnohospodárske výrobky. K rastu cien prispieva aj ...

22.7.2022 Redakcia FinReport

Peter Kažimír: Po zvýšení úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou je mínus minulosťou

Tvrdohlavo vysoká inflácia a riziká s ňou spojené nastolili zásadnú otázku – ísť v júli 2022 hore so sadzbami o 25 alebo o 50 ...

19.7.2022 Monika Jakábová

Erika Piirmetsová: Digitalizácia nie je len o technológiách, potrebujete aj kompetentné vedenie

Estónsko je považované za jedného zo svetových digitálnych lídrov. Počas posledných rokov táto malá pobaltská krajina prešla ...

4.7.2022 Redakcia FinReport

Martin Šuster je novým členom Rady pre rozpočtovú zodpovednosť

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť má nového člena. Anettu Čaplánovú, ktorej funkčné obdobie sa skončilo 2. júla 2022 vystriedal ekonóm ...

30.6.2022 Redakcia FinReport

Christina Lagardová: Éra ultranízkej inflácie sa už pravdepodobne nevráti

„Éra ultranízkej inflácie v eurozóne sa už pravdepodobne nevráti,“ povedala prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová ...

30.6.2022 Redakcia FinReport

Finanční riaditelia spoločnosti Achmea si na Slovensku a v Grécku vymenia svoje pozície

Po piatich rokoch pôsobenia v slovenskom Unione, ktorý je dcérskou spoločnosťou holandskej firmy Achmea, bol finančný riaditeľ (CFO) René ...

23.6.2022 Redakcia FinReport

Novým šéfom Slovenskej asociácie poisťovní sa stane Martin Kaňa

Novým výkonným riaditeľom Slovenskej asociácie poisťovní (SLASPO) sa od 1. júla 2022 stane Martin Kaňa. Vo funkcii nahradí Jozefínu ...

22.6.2022 Jana Schochmann

Zuzana Gergeľová: Mojou úlohou je vytvárať bezpečný priestor a podnecovať

O včeľom spoločenstve sa hovorí, že má vynikajúcu organizáciu a jej príslušníčky sú nezvyčajne užitočné a nadané. Popri tom, ako ...

17.6.2022 Redakcia FinReport

Novou členkou predstavenstva Tatra banky je Zuzana Koštialová

Zuzana Koštialová sa od júla tohto roku stane novou členkou predstavenstva Tatra banky. Na pozícii nahradí Marcela ...

14.6.2022 Redakcia FinReport

Svetovým podnikateľom roka 2022 podľa EY sa stal Gaston Taratuta z Argentíny

Zakladateľ a generálny riaditeľ argentínskej spoločnosti Aleph Group Gaston Taratuta bol vyhlásený za EY Svetového podnikateľa roka 2022. ...

Aplikácia

 1. 1.
  V Karlovej Vsi horel byt, jeho obyvateľ unikol skokom z okna (foto)
 2. 2.
  Ratingová agentúra Moody’s zmenila stabilný výhľad slovenskej ekonomiky na negatívny
 3. 3.
  Kryptomeny padajú a ich ťažiari si hľadajú nové uplatnenie
 4. 4.
  Tajomstvo starého kufra je odhalené. Ukrýval poklad historických mincí za milión eur, ktoré teraz putujú do dražby
 5. 5.
  Politici reagujú na správu o úmrtí kardinála Tomka. Prezidentka vyzdvihla jeho pomoc ľuďom, ktorých prenasledovali komunisti