Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Lukáš Novák: Uplynulé náročné obdobie bolo pre našu InTeFi festivalom príležitostí

Robert Juriš Lídri Poslať

Moderné spoločnosti dnes už neuspokojuje prvoplánový biznis založený na princípe – lacno nakúp, draho predaj. Po novom sa venujú budovaniu podnikateľských ekosystémov, kde riešenia majú svoju logiku, a sledujú nielen zabezpečenie profitu, ale aj vytváranie synergických efektov a dlhodobú udržateľnosť. O takomto modeli podnikania sa zhovárame s Lukášom Novákom, zakladateľom a CEO investičnej spoločnosti InTeFi, ktorá zastrešuje online finančného makléra FinGO.sk, technologickú spoločnosť BOOTIQ Group, niekoľko developerských projektov a podiel má aj v Knižním Holdingu v Česku.

Lukáš Novák

Foto: FinGO.sk

Ste šéfom skupiny InTeFi. Čo vlastne znamená táto skratka?

Je to medzinárodne zrozumiteľné spojenie slov. Prvé dve písmená sú skratkou pre inovácie, druhé pre technológie a tretie pre financie. V angličtine aj češtine, a teda aj v slovenčine, tie slová znejú podobne a ich význam je identický. Keď som zakladal našu skupinu, tak som sa rozhodol pre toto riešenie, ktoré zastrešuje naše hlavné aktivity, pretože nazvať ju napríklad Lukáš Novák holding mi prišlo trochu trápne.

Plne digitalizovaný finančný maklér

Podobne poskladaným slovom je aj názov vašej broker poolovej spoločnosti venujúcej sa finančnému sprostredkovaniu. Čo znamená skratka FinGO.sk?

V tomto prípade sme hľadali univerzálny názov pre nášho online makléra a zároveň sme chceli čo najvýstižnejšie pomenovať to, čo máme vo svojej DNA, teda digitalizáciu. Rozhodli sme sa preto pre spojenie dvoch slov financie + go, čo nám znelo tak trochu ako financie v pohybe, a k tomu sme ešte pridali „.sk“, čo znamená, že ide o online riešenie pre slovenský trh.

Finančný agent FinGO.sk o sebe hovorí, že je najrýchlejšie rastúcim maklérom na trhu. Čo to znamená v praxi?

Po troch rokoch pôsobenia sme sa dokázali prepracovať do TOP 10 najvýkonnejších maklérov na slovenskom trhu. V predaji hypoték sme sa už po dvoch rokoch pôsobenia dostali do TOP 5 a v roku 2020 sme v Slovenskej sporiteľni obsadili perfektné druhé miesto. V roku 2019 sme vďaka 66 % nárastu boli najrýchlejšie rastúcim maklérom na trhu a aj za vlaňajšok sme zaznamenali výborný 40 %-ný rast. Práve teraz rozširujeme naše pôsobenie aj na trhu v Českej republike.

Ako, respektíve na čom, ste vystavali svoj sprostredkovateľský biznis model?

Nie sme tradičný broker pool, ale hybridná firma. Náš systém stojí na spolupráci dvoch tímov. Jedným je plne digitalizovaná skupina zložená z ľudí, ktorí majú skúsenosti s e-commerce projektmi. Druhým tímom sú tradiční offline sprostredkovatelia finančných produktov. Títo hráči nemusia úplne rozumieť digitalizácii a online postupom, ale rešpektujú svojich kolegov, ktorí im pripravujú prostredie pre ich pôsobenie. A, naopak, online kolegovia zase nerobia biznis, ale rešpektujú svojich offline kolegov, ktorí riešia zadania priamo s klientmi. 

Znie to, akoby ste si z tradičného aj moderného finančného sprostredkovania chceli zobrať to najlepšie, alebo aspoň to, čo vášmu biznis modelu najlepšie vyhovuje.

Presne tak. Našou veľkou konkurenčnou výhodou je, že sme na trhu len veľmi krátko. Ak by sme tu boli dlhšie, museli by sme, ako všetci v tom čase, fungovať na báze MLM (takzvaný multilevel marketing – pozn. red.), a ak by sme sa chceli transformovať na online makléra, bola by to veľmi náročná a strastiplná cesta. Keďže sme však vznikli len pred tromi rokmi, mohli sme si vybrať z offline aj online riešení to najlepšie a zamerali sme sa na synergiu týchto dvoch systémov. Mali sme vlastne šťastie, že sme sa narodili do doby, keď je digitalizácia akoby samozrejmá.

Online služby sú dôležité nielen pre klientov, ale aj pre samotných maklérov. Ako to máte nastavené u vás?

Jedna vec je B2B služba pre agenta, čiže vytvoriť mu čo najkvalitnejšie pracovné prostredie a poskytnúť mu čo najkomplexnejšie informácie o finančných produktoch. Druhá vec je B2C, teda práca makléra s klientom. Tá môže byť tradičná, osobná, offline, ale keďže my sme digitálny hráč, dokážeme „onboardovať“ klienta z ktoréhokoľvek smeru aj prostredníctvom všetkých typov online nástrojov.

V tomto procese je tiež dôležité, ako sú na tom s digitalizáciou aj vlastníci finančných produktov. Ako sú na tom?

Bez integrácie poisťovní a bánk nie je možné uzatvárať finančné zmluvy „paperless“, teda bezpapierovo. V čase pandémie koronavírusu mnohí, alebo väčšina poskytovateľov finančných produktov, digitalizovali svoje činnosti. Výsledkom je napríklad, že všetky poisťovne začali uzatvárať online aj svoje životné poistenia, čo dovtedy bolo, až na niekoľko výnimiek, prakticky nemožné. Takisto sa začali viac digitalizovať aj možnosti sporenia a investovania. My sme navyše silní aj v sprostredkovaní predaja hypoték, ktoré sa síce nedajú kompletne uzavrieť online, ale vďaka online technológiám vieme rýchlo spojiť záujemcu o hypotéku s našimi maklérmi.

Vlani ste túto svoju činnosť ešte posilnili spustením online platformy Fingo Reality. Opäť jeden z príkladov vášho tradičného vytvárania synergických efektov?

Presne tak. Platforma prepája broker pool s realitnými kanceláriami, ktoré využívajú našu sieť hypotekárnych špecialistov a tento systém obom stranám poskytuje efektívny  model spolupráce. Vlani sa rozrástla aj sieť Fingo Premium centier, v ktorých profesionálni sprostredkovatelia poskytujú komplexné finančné služby a pomáhajú nielen klientom, ale aj našej maklérskej sieti.

Svojim klientom v rámci investičných príležitostí umožňujete kúpu investičného zlata prostredníctvom ďalšej vašej spoločnosti Golden Oak Trust. Čo presne sledujete touto aktivitou?

Je to možnosť, ako investovať priamo do zlata, respektíve do investičných zlatých mincí Viedenskí filharmonici. Teda nie je to o nakupovaní akcií alebo dlhopisov spoločností, ktoré sa zlatom zaoberajú. Táto stratégia sa nám osvedčila osobitne v čase koronakrízy, keď sa ukázalo, že volatilita zlata je len minimálna a historicky jeho hodnota neustále rastie. Opäť sme sa raz presvedčili, že zlato je ideálnym prvkom pre diverzifikáciu každého investičného portfólia.

Nie čiastkové, ale komplexné IT riešenia

Spomenuli ste prepojenie plne digitalizovaného finančného makléra s technologickou spoločnosťou, ktorá je tiež súčasťou vášho podnikateľského portfólia. Ako sa v ťažkom roku darilo tejto aktivite?

Spoločnosť BOOTIQ Group je vývojárska spoločnosť, ktorá nielenže vyvíja a produkuje softvéry, ale vytvára aj komplexné IT projekty pre známe korporácie aj začínajúce startupy. Vlani dokončila významnú akvizíciu poprednej slovenskej IT firmy EEA, v tomto roku BOOTIQ kúpil majoritu v digitálnej agentúre Bluesoft, ktorá okrem Česka pôsobí aj vo Viedni či v Londýne. Za uplynulé obdobie sa rozšíril aj o vývojársku agentúru Moonlake, pražskú digitálnu agentúru Blueberry či spoločnosť Novasoft, ktorá v Česku patrí k lídrom v dodávkach SAP technológií.

Čo sledujete týmito početnými a nákladnými akvizíciami?

BOOTIQ Group prostredníctvom akvizícií realizuje víziu vybudovať komplexnú IT skupinu, ktorá sa stane kľúčovým dodávateľom IT služieb na českom a slovenskom trhu. Vo svojich radoch má 400 vývojárov a ďalších technologických odborníkov a do svojich tímov v oboch krajinách neustále naberá nové posily a hľadá vývojárov ovládajúcich široké spektrum technológií. Na Slovensku v poslednom čase rozšíril hlavne divíziu SAP.

Je to všeobecný trend na úkor čiastkových IT služieb poskytovať skôr komplexné riešenia?

Doba si žiada komplexné riešenia, a my preto integrujeme do svojich radov spoločnosti a aktivity, ktoré nám to umožnia. Roky to fungovalo tak, že firmy sa špecializovali na jednotlivé čiastkové činnosti. Stávalo sa však, že jednotlivé IT riešenia navzájom nekomunikovali a klientovi sa dodanie riešení často predlžovalo a predražovalo. Preto bolo potrebné hľadať nové riešenia, ktorými je, zdá sa, integrácia väčšieho počtu riešení a zručností pod jednou strechou v podobe dnes čoraz častejšie vyhľadávaných komplexných „delivery company“.

Knižné projekty mali naozaj náročný rok

Knižný biznis to vlani zrejme z vašich podnikateľských aktivít „schytal“ najviac. Udržíte ho nad vodou, respektíve za aký čas sa opäť dokáže postaviť na nohy?

Knižný trh je veľmi špecifický a mimoriadne fragmentovaný. Hoci fungovali aj online predajné kanály, nestačilo to. Ak chcete robiť knižný biznis, v podstate máte len dve možnosti. Buď v malom pri minimálnych nákladoch, alebo, naopak, naozaj vo veľkom. To si však vyžaduje vybudovať a uživiť všetku potrebnú infraštruktúru. Do úvahy je tiež potrebné brať to, že online predaj kníh nefunguje tak ako u iných komodít. Ľudia ich odmietajú nakupovať takýmto spôsobom bez emócií a sentimentu. Navyše tu nejde len o predaj kníh, ale aj o vydavateľskú činnosť. A tá sa počas koronakrízy významne spomalila.

Knižní Holding, ktorý zastrešuje knižnú skupinu Euromedia Group a kníhkupectvá Luxor, vlastníte spoločne s Patrikom Tkáčom a Danielom Křetínským. Minulý rok ste zrejme skončili v červených číslach.

Čo sa týka predajní kníh Luxor, táto spoločnosť skončila v strate. Na tržbách sme šli dolu o desiatky percent, a preto sme do nej ako akcionári museli naliať peniaze navyše, aby prežila. Zato Euromedia Group, ktorá je primárne knižným nakladateľom, najsilnejším distribútorom a zároveň má k dispozícii Knižný klub, čiže knihy dokáže predávať aj po starom cez katalóg, tak tam sa nám podarilo urobiť lepšie čísla ako v predchádzajúcom roku, a dokonca aj vygenerovať vyšší zisk. Celkovo knižná skupina nakoniec zostala v zisku, ale v nižšom ako v minulých rokoch.

Kedy by vaša knižná divízia mohla dohnať straty z uplynulých mesiacov?

Vyzerá to tak, že návrat ľudí na pracoviská z home office a tiež do kamenných obchodov nebude taký intenzívny, ako sa pôvodne predpokladalo. Na normál si zrejme budeme musieť počkať ešte niekoľko mesiacov. A potom si zanalyzujeme, ktoré nákupy pripíšeme odloženej spotrebe alebo iným typom aktuálneho nákupného správania sa klientov. Predpokladám, že vykrytie škôd bude trvať dva, maximálne tri roky.

Developerské projekty na Slovensku aj v Česku

Ďalšou sférou vášho podnikateľského záujmu sú developerské projekty. Prečo práve nehnuteľnosti?

Logicky to súvisí s naším zameraním na sprostredkovanie finančných produktov. Zaujímavé sú pre nás aj preto, lebo hoci nemajú takú dynamiku na marži ako iné sektory, ako povedzme IT, majú svoju stabilitu. Napríklad v Nitre by sme chceli vybudovať projekt Spišská v mestskej časti Chrenová pozostávajúci zo šiestich polyfunkčných objektov s 230 bytovými jednotkami v hodnote 25 miliónov eur. Práve teraz sme získali územné rozhodnutie a verím, že na prelome rokov začíname s kopaním základov. V Českej republike pripravujeme projekt na výstavbu 300 bytov a v hre je aj niekoľko ďalších projektov.

Vaša spoločnosť sa však nevenuje len výstavbe bytových priestorov, ale zaujíma sa aj o priestory nebytové. Kúpa najväčšieho biznis centra na východnom Slovensku – Cassovar v Košiciach je toho dôkazom. Prečo práve Cassovar?

Pretože je to skvelá budova, ktorá bola technologicky skonštruovaná aj vybavená vo vysokom nadštandarde, aby mohla prichýliť poprednú IT firmu T-systems. Páčili sa nám riešenia jej pripojenia k internetu, k zdrojom energií, ako je chránená proti útokom hekerov. Inak povedané, bola postavená podľa striktných technologických požiadaviek, a my ju chceme posunúť na ešte vyššiu úroveň – ekologickú, aby bola CO2 neutrálna. Navyše sa nám páči aj architektonicky a tiež, že sa s ňou bude dať pracovať v budúcnosti.

COVID-19 a podnikanie

Čo priniesol COVID-19 pre vašu spoločnosť? Nejaké zásadné poznanie alebo ponaučenie?

Nechcem opakovať to, čo už mnohí povedali predo mnou. Ja si dokonca ani nemyslím, že z COVID-19 plynú nejaké ponaučenia. Potvrdilo sa mi však, že proces digitalizácie je pre nás a naše podnikanie tou správnou cestou. Ďalej sa mi potvrdilo, že firma sa vždy musí spoliehať len sama na seba, pretože štát nám nepomohol. Napríklad v súvislosti s naším knižným biznisom som rokoval so všetkými najvyššími zástupcami českej vlády. Každý z nich ma ubezpečil, že chápe, aké sú knihy dôležité pre vzdelávanie... ale vo finále sa žiaden ich prísľub nestal realitou. Skôr by som to zhodnotil tak, že pandémia koronavírusu bola pre nás akýmsi festivalom príležitostí.

Ako to vyzeralo v praxi?

Po nástupe pandémie sme zabrzdili niektoré naše akvizície a povedali sme si, že sa pokúsime hľadať nové cesty a riešenia. Výsledkom bolo, že firmy, s ktorými sme chceli spolupracovať, ale nejako sa nám s nimi nedarilo nadviazať kontakt, zrazu boli ochotné debatovať. Prehodili sme preto priority a presunuli našu energiu do spoluprác, ktoré až dovtedy boli pre nás nedosiahnuteľné. Napríklad pred pandémiou sa banky bránili, aby im firmy zvonku spravovali ich systémy. Dnes je to už možné. Rovnako pred pandémiou len málokto bol ochotný využívať na uskladnenie svojich citlivých dát externý cloud. Dnes je to samozrejmosť.

Ako sa vám osvedčila práca na home office?

Nastavila nám zrkadlo. Ukázala nám, nakoľko to naši zamestnanci s nami, teda s materskou firmou, myslia vážne. Vďaka tomu, že sme vedeli porovnať efektivitu našich ľudí, keď pracovali na pracovisku a keď vykonávali úlohy z domu, mohli sme účinne reorganizovať a prenastaviť fungovanie firiem. 

V súvislosti s ostatným krízovým rokom – urobili by ste niečo inak?

Beriem to tak, že ak urobíme viac vecí, ktoré sa nám podaria, ako tých, ktoré sa nepodaria, tak je všetko úplne v poriadku. Pretože ak by sme chceli byť stále len extrémne úspešní, tak by sa z nás rýchlo mohli stať stroje, a to by potom už nebola žiadna zábava. Pokojne by nás tak mohla nahradiť aj umelá inteligencia. My sa však snažíme robiť náš biznis tak, aby nás to aj bavilo.

Kto je Lukáš Novák

Lukáš NovákJe spoluzakladateľom a majiteľom broker poolovej spoločnosti FinGO.sk a zároveň CEO investičnej skupiny InTeFi. Svoj biznis stavia na prirodzených synergiách, komplexnom prístupe a technológiách, ktoré zefektívňujú prácu jeho spoločností. InTeFi je lokálna investičná skupina s globálnym presahom, ktorá vlastní a riadi české a slovenské spoločnosti s obratom viac ako 3 miliardy českých korún. Spája firmy z oblasti financií, developerských projektov, realitného biznisu, IT a kníh. Zamestnáva spolu viac ako 1 200 ľudí, 800 spolupracovníkov FinGO.sk a v Slovenskej republike má projekty v hodnote presahujúcej 40 miliónov eur. 

logo
Prečítajte si tiež:
14.6.2024 Redakcia FinReport

Kedy nemusia brigádnici platiť preddavky na daň

Obdobie letných brigád prináša zvýšený počet dohôd o brigádnickej práci. Aj z takto nadobudnutých príjmov je potrebné platiť preddavky ...

13.6.2024 Robert Juriš

Ceny bytov stúpajú, no realitný boom sa zatiaľ nekoná

Po prvých piatich mesiacoch tohto roka je slovenský realitný trh v pluse o 3,2 %. Stúpajú ceny starších aj novších bytov. Pozitívny signál ...

13.6.2024 Martin Jamnický

NKÚ: Slovensko musí zlepšiť udržateľnosť verejných financií

Deficit verejnej správy sa na Slovensku medziročne výrazne zvýšil a skončil na úrovni viac ako 6 miliárd eur. A ako podiel na hrubom domácom ...

13.6.2024 Robert Juriš

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa pomôže nakupujúcim aj obchodníkom

S príchodom tohtoročného leta, od 1. júla 2024, začne platiť novela zákona o ochrane spotrebiteľa, ktorá zmení niektoré doteraz platné ...

13.6.2024 Redakcia FinReport

Reálne mzdy v priebehu posledného roka stúpli o 7 %

Reálne mzdy v sledovaných odvetviach rástli v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku o viac ako 7 %. Najviac sa zvýšili zárobky ...

13.6.2024 Redakcia FinReport

Študentky, pozor! Nárok na tehotenské a materské dávky majú len ženy s nemocenským poistením

Študentky ani mladé tehotné ženy po skončení štúdia nemajú automaticky nárok na tehotenskú a materskú dávku. Podmienkou na ich získanie ...

10.6.2024 Redakcia FinReport

Inflačná beštia zatiaľ nie je úplne skrotená

„To, čo sme dlho očakávali, a to, čo sme aj dlho avizovali, sa stalo realitou. Znížili sme úrokové sadzby, a to prvýkrát od septembra ...

6.6.2024 Miloslava Némová

Rebríček desiatich najbohatších celebrít sveta. Figurujú v ňom len traja muži

Zbohatli vďaka hudbe, herectvu, športu, sláve či osobným značkám. Mnohí z nich zarábajú najmä mimo svojej hlavnej kariéry, a to na ...

31.5.2024 Redakcia FinReport

Marcel Klimek: Nový výkonný riaditeľ Slovenskej bankovej asociácie

Slovenská banková asociácia (SBA) bude mať nového výkonného riaditeľa. K 1. júlu 2024 v tejto funkcii končí doterajšia výkonná ...

24.5.2024 Jana Schochmann

Rastislav Havran: Spochybňovanie status quo ma posúva vpred

Rastislav Havran pôsobí vo funkcii generálneho riaditeľa spoločnosti UNIQA necelý rok. Pred nástupom do najvyššej pozície riadil rezort ...

21.5.2024 Redakcia FinReport

Andrej Zaťko: CEO 365.bank sa stal vlastníkom 9,9-percentného podielu v tejto banke

V akcionárskej štruktúre 365.bank nastali zmeny. Súčasný CEO a predseda predstavenstva banky Andrej Zaťko nadobudol prostredníctvom svojej ...

20.5.2024 Jana Schochmann

Tatiana Ondrejková: O úspech sa musíte pričiniť sami

Tatiana Ondrejková je známa a úspešná slovenská podnikateľka. Ak by sme sa opýtali, v čom tkvie jej podnikateľský úspech, sama Táňa by ...

20.5.2024 Redakcia FinReport

Zomrel jeden z prvých slovenských veľkopodnikateľov Jozef Majský

Vo veku 78 rokov zomrel jeden z prvých veľkopodnikateľov, ktorí významne zbohatli po vzniku samostatnej Slovenskej republiky – Jozef Majský ...

17.5.2024 Redakcia FinReport

Staronovou prezidentkou Európskej banky pre obnovu a rozvoj je Odile Renaudová-Bassová

Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR) oznámila, že jej šéfkou aj naďalej bude Francúzka Odile Renaudová-Bassová. Opätovne zvolená do ...

15.5.2024 Redakcia FinReport

Generálnym riaditeľom spoločnosti SAP aj naďalej zostáva Christian Klein

Spoločnosť SAP SE oznámila, že predlžuje zmluvu so svojím generálnym riaditeľom a členom predstavenstva Christianom Kleinom o ďalšie tri ...

9.5.2024 Redakcia FinReport

Michal Stachník: Nový šéf českého a slovenského Microsoftu

Spoločnosť Microsoft Česká republika a Slovensko má nového Country Managera. Stal sa ním Michal Stachník. Vedúcu pozíciu prevzal od Michala ...

3.5.2024 Robert Juriš

Rastislav Kaňuch: Slovák, ktorý vedie komunikačnú agentúru v Kambodži

Bol dlhoročným riaditeľom najväčšej mediálnej agentúry na Slovensku – Unimedie. Poznajú ho top manažéri, ľudia z reklamy aj marketingu ...

16.4.2024 Martin Jamnický

Vietnamskú podnikateľku Truong My Lan odsúdili na smrť za podvod vo výške 44 miliárd dolárov

Súd vo vietnamskom Hočiminovom meste odsúdil na smrť miestnu podnikateľku v oblasti nehnuteľností Truong My Lan. Obvinená bola z jedného z ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay