Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Laureáti tohtoročnej Nobelovej ceny za ekonómiu zbúrali mýtus o minimálnej mzde

Dominik Horváth Lídri Poslať

Nobelovu cenu za ekonómiu v roku 2021 získala trojica odborníkov. Odmenení boli za priekopnícky výskum, ktorý zmenil široko rozšírené predstavy o vplyve výšky minimálnej mzdy na nezamestnanosť a pomohol rozvoju spôsobov štúdia rôznych typov sociálnych problémov v ekonómii.

Nobelova cena

Foto: The Nobel Prize

Trojica ocenených vedcov

Nobelovu cenu za ekonómiu si tento rok podelia až traja laureáti. Kanaďan David Card z Kalifornskej univerzity v Berkeley získal polovicu ceny za preukázanie, ako minimálna mzda, imigrácia a vzdelanie ovplyvňujú trh práce. O druhú polovicu ceny sa podelili Joshua Angrist z Massachusettského technologického inštitútu a holandský rodák Guido Imbens zo Stanfordskej univerzity za vynájdenie nových metód štúdia problémov v ekonómii, ktoré sa nespoliehajú na tradičné vedecké experimenty.

Kráľovská švédska akadémia vied uviedla, že trojica „úplne pretvorila empirické práce v ekonomických vedách“. Laureáti pomohli rozšíriť používanie „prírodných experimentov“, teda štúdií založených na pozorovaní údajov z reálneho sveta. Vďaka takémuto výskumu je ekonómia aplikovateľnejšia v každodennom živote, a vedcom poskytuje skutočné dôkazy o výsledkoch.

Minimálna mzda vs. zamestnanosť

V každej učebnici ekonómie sa píše, že zvýšenie minimálnej mzdy má negatívny vplyv na zamestnanosť. Tento predpoklad vychádza zo základných zákonov dopytu a ponuky – ak zvýšite cenu niečoho, dostanete toho menej. A teda ak sa zvýši minimálna mzda, pre zamestnávateľov je drahšie najímať rovnaké množstvo zamestnancov, a tak určitú časť z nich prepustia. Tým sa zvýši nezamestnanosť.

Tento pohľad uznávala väčšina ekonómov už dlhé desaťročia. Napríklad časopis Economist v roku 1992 u členov Americkej ekonomickej asociácie (AEA) zistil, že 79 % z nich súhlasí s tým, že zákon o minimálnej mzde zvyšuje nezamestnanosť, hlavne u mladších a menej kvalifikovaných pracovníkov.

Tu prichádza na rad Cardov výskum, na ktorom pracoval so svojím kolegom Alanom Kruegerom. V štúdii publikovanej v roku 1993 sa Card pozrel na to, ako zmena minimálnej mzdy ovplyvnila zamestnanie vo fastfoodových reštauráciách, akými boli napríklad Burger King, KFC alebo Wendy's. Presnejšie, čo sa stalo, keď tieto reštaurácie v New Jersey zvýšili svoju minimálnu mzdu zo 4,25 na 5,05 dolára.

Oproti nim postavil kontrolnú alebo porovnávaciu skupinu reštaurácií v susednej Pensylvánii, ktoré zachovali pôvodnú výšku minimálnej mzdy. Na rozdiel od predchádzajúcich štúdií zistil, že zvýšenie minimálnej mzdy nemalo žiadny vplyv na počet zamestnancov v reštauráciách.

Je potrebné prepísať učebnice?

Ich zistenia vyvolali záujem o ďalší výskum toho, prečo vyššia „minimálka“ nezníži zamestnanosť. Jedným zo záverov bolo, že spoločnosti sú schopné prenášať náklady na zákazníkov prostredníctvom zvyšovania cien.

Ďalší dôvod navyše majú spoločnosti, ktoré sú monopolným zamestnávateľom v určitej oblasti. Tie mali prostriedky na to, aby dokázali udržať mimoriadne nízke mzdy v minulosti, pretože pracovníci nemali na výber. A tak, ak sa zvýši minimálna mzda, môžu si to tieto firmy dovoliť bez znižovania počtu pracovných miest.

Ich výskum otriasol ekonomickou obcou na veľmi zásadnej úrovni,“ povedal Arindrajit Dube, profesor ekonómie na University of Massachusetts.

Pre porovnanie, v roku 2000 už iba 46 % členov AEA uviedlo, že zákony o minimálnej mzde zvyšujú nezamestnanosť, a to predovšetkým kvôli Cardovej a Kruegerovej štúdii. Krueger by sa takmer určite podieľal na Nobelovej cene, no zomrel v roku 2019 vo veku 58 rokov. Tri desaťročia učil na Princetone a bol hlavným ekonómom ministerstva práce za prezidenta Billa Clintona. Bol tiež Obamovým predsedom Rady ekonomických poradcov. Nobelova cena za ekonómiu sa, žiaľ, posmrtne neudeľuje.

Imigranti neznižujú cenu práce

Cardov výskum tiež zistil, že príliv imigrantov do mesta nezvyšuje nezamestnanosť domácich robotníkov ani neznižuje ich zárobky. Takýto príliv môže skôr negatívne ovplyvniť skorších imigrantov v danom meste.

Pri tomto výskume Card študoval trh práce v Miami v roku 1980. Toto mesto zažilo obrovský nával imigrantov po prekvapivom rozhodnutí komunistickej Kuby uvoľniť hranice a dovoliť ľudom emigrovať do USA. Celkovo v roku 1980 emigrovalo do Miami približne 125-tisíc ľudí. Výsledkom bolo len 7-percentné zvýšenie pracovnej sily v meste.

Porovnaním vývoja miezd a zamestnanosti v Miami a ďalších štyroch mestách prišiel Card k záveru, že imigranti nemajú žiadne negatívne účinky na zamestnanosť obyvateľov Miami s nízkou úrovňou vzdelania. Následné výskumy tiež ukázali, že zvýšená imigrácia môže mať pozitívny vplyv na príjem domácich zamestnancov, pričom ich plat má tendenciu rásť kvôli prílivu novej nekvalifikovanej pracovnej sily.

Príčina a následok

Cardov výskum o minimálnej mzde je jedným z najznámejších prírodných experimentov v ekonomike. Problém takýchto experimentov je v tom, že je ťažké izolovať príčinu a následok. Napríklad, ak chceme zistiť, či ďalší rok vzdelávania zvýši príjem človeka, nemôžeme jednoducho porovnávať príjmy tých, ktorí chodili o rok dlhšie do školy s tými, ktorí tento extra rok nemali k dispozícii.

Je to preto, lebo existuje mnoho ďalších faktorov, ktoré môžu rozhodnúť o tom, či tí, ktorí študovali o rok viac, sú schopní zarobiť viac peňazí. Možno sú len talentovanejší alebo usilovnejší ako tí, ktorí nemali rok školy navyše a darilo by sa im rovnako, aj keby nezostali v škole.

Tu sa na scénu dostávajú Angrist a Imbens, ktorí vypracovali riešenia takýchto problémov, ktoré umožňujú ekonómom vyvodiť solídne závery o príčine a následku, aj keď nemôžu vykonávať štúdie podľa prísnych vedeckých metód. Ich hlavným výtvorom je model, ktorý použili na lepšie vypočítavanie spomínaných ekonomických problémov.

Jeho hlavným prínosom bolo odstránenie zaujatosti a náhodných premenných. Pre zaujímavosť výsledkom štúdie o dodatočnom roku vzdelania je, že každý ďalší rok v škole zvyšuje plat v priemere o 9 %.  

Vtipné reakcie laureátov

Card v reakcii po získaní prestížneho ocenenia povedal, že si najskôr myslel, že ide o žart. Zobudil sa o druhej ráno na telefonát zo Švédska, a kým neuvidel, že telefónne číslo skutočne pochádza zo Švédska, nechcel svojej výhre veriť.

Neskôr uviedol, že si svoje víťazstvo veľmi cení, najmä preto, lebo spolu s Kreugerom sprvoti čelili nedôvere ostatných ekonómov. „V tom čase boli naše závery trochu kontroverzné. Pomerne veľa ekonómov bolo voči našim výsledkom skeptických,“ povedal.

Imbes na svoju výhru reagoval tiež žartovne. Najviac ho vraj teší, že bude mať dobrý argument pred manželkou Susan Atheyovou. Tá je totiž tiež uznávanou ekonómkou a prezidentkou AEA. Ako uviedol, pred svojimi tromi deťmi sa často zvyknú hádať o ekonomike. „Dúfam, že moja výhra znamená, že sa ma naučí počúvať aspoň o trochu viac. No obávam sa, že sa tak nestane," povedal s úsmevom.

Angrist zase zaspal a zmeškal hovor od predstaviteľov Nobelovej ceny a prebudil sa až na príval gratulačných SMS od priateľov. „Sotva tomu môžem uveriť. Je to len pár hodín a stále sa to snažím spracovať,“ povedal.

„Nobelova“ cena za ekonómiu

Nobelova cena za ekonómiu v skutočnosti nie je klasickou Nobelovou cenou. Je to cena Švédskej ríšskej banky za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobela. S ostatnými Nobelovými cenami má spoločné akurát spojenie s Nobelovým menom, no nejde o jednu z cien, ktoré Alfred Nobel ustanovil vo svojom testamente v roku 1895. Túto cenu zaviedla Švédska ríšska banka v roku 1968 pri svojom 300. výročí, keď prostredníctvom daru prispela Nobelovej nadácii. Cena sa však spravuje spolu s Nobelovými cenami a laureáti sú vyhlásení za laureátov Nobelovej ceny, pričom si cenu preberajú na rovnakom ceremoniáli. Súčasťou ceny je zlatá medaila a finančná odmena vo výške 10 miliónov švédskych korún (približne 1 milión eur).

Ready Made Maklér
Staňte sa samostatným
finančným agentom už dnes.
Robte biznis,
byrokraciu nechajte na nás.
logo
Prečítajte si tiež:
9.12.2023 Redakcia FinReport

Pozor na veľký počet finančných podvodov, najmä prostredníctvom autorizovaných platieb

Regulačný úrad finančného trhu v Spojenom kráľovstve Financial Conduct Authority (FCA), a nielen on, varuje pred narastajúcimi finančnými ...

8.12.2023 Redakcia FinReport

Každý siedmy Slovák sa pred Vianocami plánuje zadlžiť

Vianočné sviatky sú silným lákadlom pre zvýšenie osobných výdavkov, často aj nad rámec vlastných finančných možností. Tento rok sa ...

8.12.2023 Redakcia FinReport

Poslanci schválili daňový bonus pre ľudí, ktorí nevládzu splácať hypotéky

Parlament v zrýchlenom legislatívnom konaní schválil pomoc ľuďom, ktorí v tomto roku nezvládajú uhrádzať zvýšené splátky svojich ...

8.12.2023 Miloslava Némová

Prvá univerzita ruší bakalárske práce, dôvodom je umelá inteligencia. Pridajú sa ďalšie?

Zatiaľ jedna vysoká škola v Českej republike pristúpila k zrušeniu bakalárskych prác. Dôvodom tohto rozhodnutia je, že študenti často ...

8.12.2023 Redakcia FinReport

Zlacňovanie benzínu sa spomaľuje, u nafty sa úplne zastavilo

Pohonné látky na Slovensku počas uplynulých týždňov zlacňovali. V tom poslednom sa však situácia začala postupne meniť, znižovanie cien ...

8.12.2023 Roland Régely

Štyri banky od nového roka zvyšujú ceny za niektoré svoje služby

Slovenské banky zvyknú na prelome rokov meniť výšku poplatkov a nevyhneme sa tomu ani teraz. Už dnes je isté, že od 1. januára 2024 zmenia ...

7.12.2023 Redakcia FinReport

Noví šéfovia v Sociálnej poisťovni, Eximbanke aj na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví

Podniky, ktorých vedenie menuje štát, respektíve vláda, menia svojich šéfov. Nových riaditeľov a predsedu, majú Sociálna poisťovňa, ...

5.12.2023 Redakcia FinReport

Oliver Pichler: Nový člen predstavenstva Tatra banky

Novým členom predstavenstva zodpovedným za finančný manažment, dane, controlling, treasury a riadenie dcérskych spoločností Tatra banka ...

23.11.2023 Miloslava Némová

Petr Suchánek: Niekedy je výhodnejšie ísť do reštrukturalizácie, inokedy zase podnikanie úplne ukončiť

Vlastné podnikanie môže fungovať skvele a prinášať slušné výnosy, na druhej strane to vždy tak nie je. Ako spoznať, či vaše podnikanie ...

22.11.2023 Redakcia FinReport

Kryptoburza Binance zaplatí pokutu 4,3 miliardy dolárov a jej šéf Chanpeng Zhao 50 miliónov dolárov

Generálny riaditeľ najväčšej kryptomenovej burzy na svete Binance Changpeng Zhao sa priznal, že porušil zákon. Konkrétne išlo o pranie ...

21.11.2023 Robert Juriš

Lukáš Novák je opäť stopercentným vlastníkom FinGO, vyplatil minoritného akcionára

Piata najväčšia sprostredkovateľská spoločnosť na slovenskom finančnom trhu FinGO bude mať opäť len jediného vlastníka. Zakladateľ a ...

21.11.2023 Robert Juriš

Richard Raši: Jednou z našich priorít je boj proti internetovej chudobe

Novovytvorená vláda, ktorá vzišla zo septembrových parlamentných volieb, chce okrem iného zabojovať aj s digitálnou chudobou. Minister ...

20.11.2023 Redakcia FinReport

Sama Altmana odvolali z pozície riaditeľa spoločnosti OpenAI, ktorá vyvinula ChatGPT

Sam Altman – líder spoločnosti OpenAI, ktorá sa postarala o najväčšiu technologickú senzáciu tohto roku, keď dokázala vyvinúť a ...

19.11.2023 Redakcia FinReport

Generálny riaditeľ fintechu Voyager Stephen Ehrlich čelí žalobe z podvodu

Bývalý generálny riaditeľ dnes už zbankrotovaných spoločností Voyager Digital, Voyager Digital Holdings a Voyager Digital Stephen Ehrlich ...

15.11.2023 Redakcia FinReport

Tomáš Myler: Nový Impact Director McDonald’s pre Česko, Slovensko a Ukrajinu

Na pozíciu Impact Director McDonald's prichádza Tomáš Myler, ktorý doteraz pôsobil v spoločnosti Lidl. V McDonald's povedie tím internej a ...

14.11.2023 Redakcia FinReport

Adam Legerský: Nový finančný riaditeľ Plzeňského Prazdroja

Plzeňský Prazdroj má nového finančného riaditeľa. Od októbra 2023 sa ním stal Adam Legerský, ktorý sa do firmy vracia po troch rokoch. Vo ...

8.11.2023 Redakcia FinReport

Jana Lvová: Nová generálna riaditeľka Mastercard pre Slovensko a Česko

Novou generálnou riaditeľkou spoločnosti Mastercard pre Slovensko a Českú republiku sa od 1. decembra 2023 stane Jana Lvová. Manažérka s ...

6.11.2023 Redakcia FinReport

Sam Bankman-Fried: Šéf skrachovanej kryptoburzy FTX je vinný z podvodu, sprenevery a sprisahania

Newyorský súd uznal zakladateľa skrachovanej kryptoburzy FTX Sama Bankmana-Frieda vinným v siedmich bodoch obžaloby z podvodu, sprenevery a ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay