Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Laureáti tohtoročnej Nobelovej ceny za ekonómiu zbúrali mýtus o minimálnej mzde

Dominik Horváth Lídri
SK
EN
Poslať

Nobelovu cenu za ekonómiu v roku 2021 získala trojica odborníkov. Odmenení boli za priekopnícky výskum, ktorý zmenil široko rozšírené predstavy o vplyve výšky minimálnej mzdy na nezamestnanosť a pomohol rozvoju spôsobov štúdia rôznych typov sociálnych problémov v ekonómii.

image

Foto: The Nobel Prize

Trojica ocenených vedcov

Nobelovu cenu za ekonómiu si tento rok podelia až traja laureáti. Kanaďan David Card z Kalifornskej univerzity v Berkeley získal polovicu ceny za preukázanie, ako minimálna mzda, imigrácia a vzdelanie ovplyvňujú trh práce. O druhú polovicu ceny sa podelili Joshua Angrist z Massachusettského technologického inštitútu a holandský rodák Guido Imbens zo Stanfordskej univerzity za vynájdenie nových metód štúdia problémov v ekonómii, ktoré sa nespoliehajú na tradičné vedecké experimenty.

Kráľovská švédska akadémia vied uviedla, že trojica „úplne pretvorila empirické práce v ekonomických vedách“. Laureáti pomohli rozšíriť používanie „prírodných experimentov“, teda štúdií založených na pozorovaní údajov z reálneho sveta. Vďaka takémuto výskumu je ekonómia aplikovateľnejšia v každodennom živote, a vedcom poskytuje skutočné dôkazy o výsledkoch.

Minimálna mzda vs. zamestnanosť

V každej učebnici ekonómie sa píše, že zvýšenie minimálnej mzdy má negatívny vplyv na zamestnanosť. Tento predpoklad vychádza zo základných zákonov dopytu a ponuky – ak zvýšite cenu niečoho, dostanete toho menej. A teda ak sa zvýši minimálna mzda, pre zamestnávateľov je drahšie najímať rovnaké množstvo zamestnancov, a tak určitú časť z nich prepustia. Tým sa zvýši nezamestnanosť.

Tento pohľad uznávala väčšina ekonómov už dlhé desaťročia. Napríklad časopis Economist v roku 1992 u členov Americkej ekonomickej asociácie (AEA) zistil, že 79 % z nich súhlasí s tým, že zákon o minimálnej mzde zvyšuje nezamestnanosť, hlavne u mladších a menej kvalifikovaných pracovníkov.

Tu prichádza na rad Cardov výskum, na ktorom pracoval so svojím kolegom Alanom Kruegerom. V štúdii publikovanej v roku 1993 sa Card pozrel na to, ako zmena minimálnej mzdy ovplyvnila zamestnanie vo fastfoodových reštauráciách, akými boli napríklad Burger King, KFC alebo Wendy's. Presnejšie, čo sa stalo, keď tieto reštaurácie v New Jersey zvýšili svoju minimálnu mzdu zo 4,25 na 5,05 dolára.

Oproti nim postavil kontrolnú alebo porovnávaciu skupinu reštaurácií v susednej Pensylvánii, ktoré zachovali pôvodnú výšku minimálnej mzdy. Na rozdiel od predchádzajúcich štúdií zistil, že zvýšenie minimálnej mzdy nemalo žiadny vplyv na počet zamestnancov v reštauráciách.

Je potrebné prepísať učebnice?

Ich zistenia vyvolali záujem o ďalší výskum toho, prečo vyššia „minimálka“ nezníži zamestnanosť. Jedným zo záverov bolo, že spoločnosti sú schopné prenášať náklady na zákazníkov prostredníctvom zvyšovania cien.

Ďalší dôvod navyše majú spoločnosti, ktoré sú monopolným zamestnávateľom v určitej oblasti. Tie mali prostriedky na to, aby dokázali udržať mimoriadne nízke mzdy v minulosti, pretože pracovníci nemali na výber. A tak, ak sa zvýši minimálna mzda, môžu si to tieto firmy dovoliť bez znižovania počtu pracovných miest.

Ich výskum otriasol ekonomickou obcou na veľmi zásadnej úrovni,“ povedal Arindrajit Dube, profesor ekonómie na University of Massachusetts.

Pre porovnanie, v roku 2000 už iba 46 % členov AEA uviedlo, že zákony o minimálnej mzde zvyšujú nezamestnanosť, a to predovšetkým kvôli Cardovej a Kruegerovej štúdii. Krueger by sa takmer určite podieľal na Nobelovej cene, no zomrel v roku 2019 vo veku 58 rokov. Tri desaťročia učil na Princetone a bol hlavným ekonómom ministerstva práce za prezidenta Billa Clintona. Bol tiež Obamovým predsedom Rady ekonomických poradcov. Nobelova cena za ekonómiu sa, žiaľ, posmrtne neudeľuje.

Imigranti neznižujú cenu práce

Cardov výskum tiež zistil, že príliv imigrantov do mesta nezvyšuje nezamestnanosť domácich robotníkov ani neznižuje ich zárobky. Takýto príliv môže skôr negatívne ovplyvniť skorších imigrantov v danom meste.

Pri tomto výskume Card študoval trh práce v Miami v roku 1980. Toto mesto zažilo obrovský nával imigrantov po prekvapivom rozhodnutí komunistickej Kuby uvoľniť hranice a dovoliť ľudom emigrovať do USA. Celkovo v roku 1980 emigrovalo do Miami približne 125-tisíc ľudí. Výsledkom bolo len 7-percentné zvýšenie pracovnej sily v meste.

Porovnaním vývoja miezd a zamestnanosti v Miami a ďalších štyroch mestách prišiel Card k záveru, že imigranti nemajú žiadne negatívne účinky na zamestnanosť obyvateľov Miami s nízkou úrovňou vzdelania. Následné výskumy tiež ukázali, že zvýšená imigrácia môže mať pozitívny vplyv na príjem domácich zamestnancov, pričom ich plat má tendenciu rásť kvôli prílivu novej nekvalifikovanej pracovnej sily.

Príčina a následok

Cardov výskum o minimálnej mzde je jedným z najznámejších prírodných experimentov v ekonomike. Problém takýchto experimentov je v tom, že je ťažké izolovať príčinu a následok. Napríklad, ak chceme zistiť, či ďalší rok vzdelávania zvýši príjem človeka, nemôžeme jednoducho porovnávať príjmy tých, ktorí chodili o rok dlhšie do školy s tými, ktorí tento extra rok nemali k dispozícii.

Je to preto, lebo existuje mnoho ďalších faktorov, ktoré môžu rozhodnúť o tom, či tí, ktorí študovali o rok viac, sú schopní zarobiť viac peňazí. Možno sú len talentovanejší alebo usilovnejší ako tí, ktorí nemali rok školy navyše a darilo by sa im rovnako, aj keby nezostali v škole.

Tu sa na scénu dostávajú Angrist a Imbens, ktorí vypracovali riešenia takýchto problémov, ktoré umožňujú ekonómom vyvodiť solídne závery o príčine a následku, aj keď nemôžu vykonávať štúdie podľa prísnych vedeckých metód. Ich hlavným výtvorom je model, ktorý použili na lepšie vypočítavanie spomínaných ekonomických problémov.

Jeho hlavným prínosom bolo odstránenie zaujatosti a náhodných premenných. Pre zaujímavosť výsledkom štúdie o dodatočnom roku vzdelania je, že každý ďalší rok v škole zvyšuje plat v priemere o 9 %.  

Vtipné reakcie laureátov

Card v reakcii po získaní prestížneho ocenenia povedal, že si najskôr myslel, že ide o žart. Zobudil sa o druhej ráno na telefonát zo Švédska, a kým neuvidel, že telefónne číslo skutočne pochádza zo Švédska, nechcel svojej výhre veriť.

Neskôr uviedol, že si svoje víťazstvo veľmi cení, najmä preto, lebo spolu s Kreugerom sprvoti čelili nedôvere ostatných ekonómov. „V tom čase boli naše závery trochu kontroverzné. Pomerne veľa ekonómov bolo voči našim výsledkom skeptických,“ povedal.

Imbes na svoju výhru reagoval tiež žartovne. Najviac ho vraj teší, že bude mať dobrý argument pred manželkou Susan Atheyovou. Tá je totiž tiež uznávanou ekonómkou a prezidentkou AEA. Ako uviedol, pred svojimi tromi deťmi sa často zvyknú hádať o ekonomike. „Dúfam, že moja výhra znamená, že sa ma naučí počúvať aspoň o trochu viac. No obávam sa, že sa tak nestane," povedal s úsmevom.

Angrist zase zaspal a zmeškal hovor od predstaviteľov Nobelovej ceny a prebudil sa až na príval gratulačných SMS od priateľov. „Sotva tomu môžem uveriť. Je to len pár hodín a stále sa to snažím spracovať,“ povedal.

„Nobelova“ cena za ekonómiu

Nobelova cena za ekonómiu v skutočnosti nie je klasickou Nobelovou cenou. Je to cena Švédskej ríšskej banky za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobela. S ostatnými Nobelovými cenami má spoločné akurát spojenie s Nobelovým menom, no nejde o jednu z cien, ktoré Alfred Nobel ustanovil vo svojom testamente v roku 1895. Túto cenu zaviedla Švédska ríšska banka v roku 1968 pri svojom 300. výročí, keď prostredníctvom daru prispela Nobelovej nadácii. Cena sa však spravuje spolu s Nobelovými cenami a laureáti sú vyhlásení za laureátov Nobelovej ceny, pričom si cenu preberajú na rovnakom ceremoniáli. Súčasťou ceny je zlatá medaila a finančná odmena vo výške 10 miliónov švédskych korún (približne 1 milión eur).

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
25.1.2022 Redakcia FinReport

Každý ôsmy nezamestnaný na Slovensku nepracuje už viac než štyri roky

Sedem mesiacov za sebou klesala miera nezamestnanosti na Slovensku. V decembri 2021 sa však tento pokles zastavil a vystriedal ho mierny nárast. ...

25.1.2022 Redakcia FinReport

Na prelome rokov cestovalo do zahraničia takmer toľko Slovákov ako pred pandémiou

Záujem stráviť Vianoce v zahraničí sa minulý rok vrátil na predpandemické čísla. Kým v roku 2020 takzvanú malú sezónu poznamenali ...

25.1.2022 Redakcia FinReport

Platitelia DPH nemôžu doručiť svoje podania pre poruchu portálu Finančnej správy SR

Finančná správa SR už druhý deň eviduje výpadky svojho online portálu, na odstránení ktorých pracuje spoločne s výrobcom systému. ...

25.1.2022 Roland Régely

Podriadení finanční agenti pribúdajú, aktuálne je ich viac ako 16-tisíc

Počet podriadených finančných agentov (PFA) v roku 2021 presiahol hranicu 16-tisíc. To je takmer o 10 % viac ako v predchádzajúcom roku 2020. ...

25.1.2022 Redakcia FinReport

V rámci plánu obnovy a odolnosti na nás v tomto roku čaká 1,302 miliardy eur

V polovici júna 2021 Brusel schválil slovenský plán obnovy a odolnosti. Predseda vlády Eduard Heger to označil za veľký deň pre Slovensko. ...

24.1.2022 Dominik Horváth

Ako investovať do krypta a nenakupovať priamo kryptomeny?

Investovanie do kryptomien má svoje výhody aj nevýhody. Ide o veľmi volatilnú a vysoko špekulatívnu investíciu, čo spôsobuje, že mnohí ...

17.1.2022 Redakcia FinReport

Riaditeľ banky Credit Suisse odstúpil, pretože porušil karanténu

Šéf banky Credit Suisse Antonio Horta-Osorio už nie je riaditeľom tejto tradičnej a veľkej švajčiarskej banky s viac ako 150-ročnou ...

15.1.2022 Dominik Horváth

V čele najväčších technologických spoločností stoja lídri z Indie

V priebehu posledných dvoch desaťročí sa viacerí generálni riaditelia s indickými koreňmi dokázali presadiť v celosvetovom rebríčku ...

4.1.2022 Redakcia FinReport

Novým členom predstavenstva Prvej stavebnej sporiteľne je Jochen Maier

Prvá stavebná sporiteľňa má od začiatku tohto roku nového člena predstavenstva. Je ním Jochen Maier, ktorý prišiel z nemeckej Bausparkasse ...

16.12.2021 Jana Schochmann

Pavol Chovan: Kvalitná príprava a fair play prístup

Jeho štýl riadenia a vedenia tímu sa dá poľahky opísať aj športovou terminológiou. Príprava, motivácia a fair play prístup. Tieto ...

10.12.2021 Redakcia FinReport

Musk opäť twítuje: Najnovšie o svojom konci v práci a o túžbe stať sa influencerom

Najbohatší muž na svete Elon Musk neprestáva udivovať. Opäť si ako informačný kanál zvolil obľúbenú komunikačnú platformu Twitter, ...

8.12.2021 Redakcia FinReport

Miloš Gáfrik sa stal novým prezidentom Slovenskej asociácie sprostredkovateľov v poisťovníctve

Slovenská asociácia sprostredkovateľov v poisťovníctve (SASP) má nového šéfa. Novým prezidentom asociácie sa stal Miloš Gáfrik zo ...

30.11.2021 Redakcia FinReport

Jack Dorsey končí ako výkonný riaditeľ Twitteru

Pri gigantickom výpadku Facebooku na jeseň tohto roku, a s ním súvisiacich komunikačných sietí Messenger a Whats App, zostal Twitter funkčný ...

30.11.2021 Jana Schochmann

Milan Repka: Sme pripravení prispieť ku kultivácii finančného trhu

V tomto roku oslávili 5 rokov úspešného fungovania na trhu finančného sprostredkovania. Po piatich rokoch sú zaradení v prvej desiatke ...

25.11.2021 Redakcia FinReport

Peter Michajlov: Finančný segment sa nevyhne zmenám

Nová spoločnosť Simplea vstupuje na slovenský finančný trh s nezvyčajným modelom predaja a fungovania, ale aj s mimoriadne ambicióznymi ...

24.11.2021 Dominik Horváth

Staronovým šéfom FEDu je Jerome Powell. Biden má od Trumpovho človeka veľké očakávania

Prezident USA Joe Biden oznámil, že Jerome Powell zostane šéfom Federálneho rezervného systému (FED) aj ďalšie volebné obdobie a tiež, že ...

22.11.2021 Robert Juriš

Ján Hargaš: Nechcem generovať nové digitalizačné vízie. Prioritou je poskytovať proaktívne služby

Behanie po úradoch so žiadosťami s množstvom príloh a zásobovanie úradníkov potvrdeniami a údajmi, ktoré by dávno mali mať v ...

12.11.2021 Dominik Horváth

Exprezident Donald Trump plánuje založiť novú sociálnu sieť, no opäť balansuje na hrane zákona

Bývalý americký prezident Donald Trump znova rozvíril vody sociálnych sietí. Tie mu zablokovali účet na začiatku tohto roka pre podporu ...

Aplikácia

Najčítanejšie

 1. 1.
  Podriadení finanční agenti pribúdajú, aktuálne je ich viac ako 16-tisíc
 2. 2.
  Rodičovský príspevok aj prídavok na dieťa budú vyššie
 3. 3.
  V rámci plánu obnovy a odolnosti na nás v tomto roku čaká 1,302 miliardy eur
 4. 4.
  Ako investovať do krypta a nenakupovať priamo kryptomeny?
 5. 5.
  Vďaka spolupráci Mastercard a Coinbase bude nakupovanie NFT oveľa jednoduchšie