Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Larry Ellison: Zakladateľ Oracle často počúval, že v živote nič nedosiahne. Tak sa zaťal a dnes je z neho miliardár

Dominik Horváth Lídri
SK
EN
Poslať

Larry mal ťažké detstvo. Matka ho dala na adopciu a jeho adoptívny otec mu hovoril, že nikdy v živote nič nedosiahne. Možno práve kvôli tomu je dnes známy svojou kontroverznou povahou a často si nedáva servítku pred ústa. Napriek nepriazni osudu však našiel lásku v počítačoch a založil spoločnosť Oracle Corporation, ktorá dnes patrí k najvýznamnejším hráčom medzi producentmi počítačových softvérov. Keď sa mu najviac darilo, pokúšal sa kúpiť aj spoločnosť Apple. No boli časy, keď sa jeho Oracle ocitol na pokraji bankrotu. Napriek tomu dnes patrí k najbohatším ľuďom na svete s majetkom vyšším ako 102 miliárd dolárov.

image

Foto: Oracle

Ty nikdy nič v živote nedosiahneš!

Lawrence Joseph Ellison sa narodil v roku 1944 v New Yorku. Jeho biologický otec bol pilotom taliansko-amerického armádneho leteckého zboru. Jeho matka Florence Spellmanová sa ho snažila vychovávať, ale sama sa trápila s chudobou. Navyše krátko po narodení dostal zápal pľúc. Matka nevedela zabezpečiť lieky, a tak ho dala na adopciu svojej tete a strýkovi. Opäť sa stretli, až keď mal Larry 48 rokov.

Jeho adoptívni rodičia žili v malom byte na južnom pobreží Chicaga. Larry spomína na svoju adoptívnu matku Lilian ako na milú a milujúcu osobu. Jeho adoptívny otec Louis však bol presný opak. Bol to utečenec z Krymu, ktorý sa do USA presťahoval kvôli svojej židovskej viere.

Prijal meno Ellison na počesť prístavu Ellis Island, kde prvýkrát vstúpil na územie USA. Najskôr zarobil veľký majetok na nehnuteľnostiach, ale svoje imanie stratil počas Veľkej hospodárskej krízy v roku 1933. Neskôr sa živil ako štátny zamestnanec.

Larry sa so svojím adoptívnym otcom veľmi často hádal. Ako uvádza vo svojej biografii, často od neho počúval, že nikdy nič v živote nedosiahne a že skončí ako chudák. Tento negatívny názor ho neskôr motivoval, aby tvrdo pracoval a stal sa úspešným.

Dvakrát opustil univerzitu

Ellisona vychovávali adoptívni rodičia v židovskej viere a hoci pravidelne chodieval do synagógy, zostal náboženským skeptikom. V trinástich rokoch odmietol usporiadať oslavu bar micva, čo ešte viac zhoršilo jeho vzťah s otcom. Napriek tomu je dodnes veľkým podporovateľom Izraela, no ako uvádza, táto podpora nesúvisí s náboženstvom, ale s inovatívnym duchom Izraelčanov v technologickom sektore.

Ellison navštevoval strednú školu South Shore v Chicagu a neskôr bol prijatý na Illinoiskú univerzitu. Tu študoval prírodovedu, ale v druhom ročníku sa rozhodol štúdium ukončiť kvôli smrti svojej adoptívnej matky. Potom krátko študoval na Chicagskej univerzite fyziku a matematiku. Nedokázal však urobiť žiadne skúšky, preto sa opäť rozhodol štúdium ukončiť a ako 22-ročný sa presťahoval do mesta Berkeley v Kalifornii.

Nový zmysel života

V Berkeley sa Larry začal rozhliadať po novom zmysle života, ktorý našiel v počítačoch a programovaní. Počítače sa rýchlo stali jeho novou vášňou, pričom prvotné informácie čerpal z časopisov. Počítačový priemysel bol v 70. rokoch minulého storočia len v plienkach a bolo náročné sa k počítačom vôbec dostať. Preto sa začal zúčastňovať večierkov, na ktorých sa schádzali rovnako zanietení ľudia, ako bol on sám.

Obrovské železné škatule a sety diernych štítkov sa stali jeho najvernejšími priateľmi. Po niekoľkých mesiacoch si uvedomil, že programy dokáže vyvíjať oveľa lepšie ako ostatní. Pustil sa teda do vývoja vlastných programov, vďaka ktorým začal zarábať slušné peniaze.

Ako vzniklo Oracle

Neskôr začal pracovať pre malú softvérovú spoločnosť Ampex Corporation. Tu sa naučil, ako vyvinúť výkonné databázy, ktoré spracúvajú rôzne druhy platieb a bankové operácie. Medzi jeho projekty patrila aj databáza pre CIA, ktorú nazval „Oracle“.

Výrazne ho ovplyvnila vedecká štúdia profesora Edgara F. Codda o systémoch relačnej databázy s názvom „Relačný model údajov pre veľké zdieľané dátové banky“. Ellison sa inšpiroval článkom s cieľom vymyslieť databázu, ktorá by spracovávala stovky informácií naraz.

Preto v roku 1977 založil spoločne s dvomi partnermi Bobom MineromEdom Oatesom spoločnosť Software Development Laboratories. Trojica na začiatku hospodárila len s dvetisíc dolármi, pričom 1 200 dolárov do projektu vložil samotný Larry. V roku 1979 sa premenovala na Relational Software Inc. a v roku 1983 sa oficiálne stala spoločnosťou Oracle Systems Corporation, pomenovanou po svojom vlajkovom produkte Oracle Database.

Táto databáza mala konkurovať databáze System R od spoločnosti IBM, ktorá bola v tom čase jednotkou na poli počítačov. Keďže aj System R bol založený na Coddových teóriách, Larry preto chcel najskôr s IBM spolupracovať, tí ho však odmietli.

Aj keď IBM dominoval na trhu veľkých nadnárodných klientov, na trhu bežných používateľov bol jeho vplyv oveľa menší. To dalo Oracle šancu preraziť. V 80. rokoch spoločnosť stabilne rástla a získavala stále viac zákazníkov. Jej hlavnými konkurentmi boli spoločnosti Informix Microsoft.

Veľmi blízko krachu

No hneď po prvých úspechoch postihli spoločnosť aj prvé problémy. V roku 1990 musel Oracle prepustiť 10 % zamestnancov, čo predstavovalo asi 400 ľudí, pretože prichádzal o peniaze. Táto kríza, ktorá takmer vyústila do bankrotu spoločnosti, vznikla kvôli zle nastavenému účtovníctvu spoločnosti.

Predajcovia totiž nabádali potenciálnych zákazníkov, aby si kúpili čo najväčšie množstvo softvéru naraz. Následne si nechávali vyplácať bonusy za ešte neuzavreté obchody. Oracle musel vyriešiť hromadné žaloby vyplývajúce z nadhodnotených príjmov. Ellison neskôr povedal, že Oracle urobil „neuveriteľnú obchodnú chybu“.

Okrem toho sa na trhu objavil ďalší konkurent, spoločnosť Sybase, ktorej vplyv začal vytláčať Oracle z trhu. V roku 1994 Sybase kúpila spoločnosť Informix, čo len posilnilo jej pozíciu. V tomto čase sa začala intenzívna vojna medzi generálnym riaditeľom Informixu Philom Whiteom a samotným Ellisonom. Táto dvojica bola celé tri roky na titulkoch časopisov v Silicon Valley.

Konkurent falšoval účtovníctvo a skončil vo väzení

Larry obviňoval Informix z nekalých obchodných praktík a považoval ich za výpalníkov. V apríli 1997 Informix oznámil obrovský pokles tržieb o viac ako 100 miliónov dolárov. White tvrdil, že tento pád je len dočasný a môže zaň jeho konkurencia. V skutočnosti Informix falšoval svoje účtovníctvo a White nakoniec skončil vo väzení za finančné podvody. Informix v roku 2001 odkúpilo IBM za jednu miliardu dolárov.

Túžil kúpiť aj Apple

V tom istom čase sa Larry stal súčasťou predstavenstva spoločnosti Apple Inc. Pre Apple to bolo hrozné obdobie. Po tom, ako zo spoločnosti odišiel zakladateľ Steve Jobs, sa Apple trápil s klesajúcimi príjmami a hromadným prepúšťaním zamestnancov. Aj keď sa Jobs v roku 1997 do Apple vrátil, pôsobil len ako poradca a spoločnosť riadil Gil Amelio. Larry videl v tomto úpadku šancu Apple kúpiť.

Stretol sa preto s Jobsom a priblížil mu svoju víziu. Larry povedal: „Kúpim Apple a dám ti 25 % podiel za to, že sa staneš výkonným riaditeľom. Môžeš si vrátiť zašlú slávu,“ spomína na rozhovor vo svojej biografii.

To sa na prvý pohľad mohlo zdať pre Jobsa ako dar z nebies. V tom čase však v skutočnosti stále váhal, či chce byť opäť výkonným riaditeľom. No práve táto ponuka ho presvedčila, že mu na Apple príliš záleží a nechce ho prenechať niekomu inému. Jobs nakoniec Ellisona prehovoril, aby Apple nekupoval a radšej mu pomohol s vyhodením Amelia z pozície CEO.

To sa nakoniec podarilo a táto, síce neuskutočnená akvizícia, zohrala významnú rolu v histórii spoločnosti Apple. Ellison pomáhal Jobsovi s riadením firmy a obidvaja zostali dlhoročnými priateľmi aj po Larryho odchode z Apple v roku 2002. 

Transformácia spoločnosti

Po porážke spoločností Informix a Sybase si spoločnosť Oracle užívala roky dominancie až do nástupu servera SQL od Microsoftu. Vďaka tomuto rastu bola schopná začať robiť akvizícieexpandovať na nové trhy. Napríklad v roku 2010 Oracle kúpil spoločnosť Sun Microsystems za 7,4 miliardy dolárov. Neskôr v roku 2016 kúpil aj spoločnosť NetSuite za 9,3 miliardy dolárov.

Ako vtedy uviedol Wall Street Journal, Ellison bol najlepšie plateným manažérom desaťročia (2000 – 2010), pričom za toto obdobie zinkasoval celkovo 1,84 miliardy dolárov. V roku 2010 si pripísal ďalšiu kontroverziu, keď odsúdil predstavenstvo spoločnosti Hewlett-Packard za prepustenie generálneho riaditeľa Marka Hurda. Napísal, že „predstavenstvo spoločnosti HP práve urobilo najhoršie personálne rozhodnutie, odkedy idioti v predstavenstve Apple pred mnohými rokmi vyhodili Steva Jobsa.“

Oracle najala Hurda a v roku 2014 ho Ellison vymenoval za výkonného riaditeľa spoločnosti. Ellison sa tým vzdal vedenia firmy a nastúpil na pozíciu technologického riaditeľa, na ktorej pôsobí dodnes. Hodnota Oracle v súčasnosti prevyšuje 212 miliárd dolárov a spoločnosť zamestnáva cez 135-tisíc zamestnancov v 145 krajinách sveta.

Jeden z najbohatších ľudí na svete

V decembri 2018 sa Ellison stal členom predstavenstva spoločnosti Tesla Inc. po tom, ako kúpil 3 milióny akcií. V súčasnosti Ellison vlastní 36,2 % akcií Oracle a 1,7 % akcií Tesly. Vďaka rastu akcií jeho majetok presahuje 102,4 miliardy dolárov a momentálne mu patrí 9. priečka v rebríčku najbohatších ľudí na svete. V decembri 2020 zarobil 2,5 miliardy dolárov za jediný týždeň, keď akcie spoločnosti Oracle medzi 27. novembrom a 4. decembrom vyskočili o 4 %.

Ellison bol štyrikrát ženatý, no vždy sa nakoniec rozviedol. Pri jeho druhom rozvode s Nancy Wheeler Jenkinsovou, ktorá mu pomohla založiť Software Development Laboratories, sa Nancy pri rozvode vzdala nároku na príjmy zo spoločnosti výmenou za 500 dolárov. Dôvod jej rozhodnutia nie je známy.

So svojou treťou manželkou Barbarou Bootheovou mal dve deti – Davida a Megan, ktorí sú dnes filmovými producentmi. V rokoch 2003 až 2010 bol ženatý s Melanie Craftovou, pričom na ich svadbe bol oficiálnym svadobným fotografom Steve Jobs.

Holduje jachtám a stíhačkám

Veľkou Larryho vášňou je jachting. Sám založil súťažné tímy Oracle Team USA a BMW Oracle Racing, ktoré sa každoročne zúčastňujú pretekov po celom svete. Okrem toho je tiež licencovaným pilotom a často pilotuje niektoré zo svojich súkromných lietadiel značky Gulfstream. Vlastní tiež dve vojenské stíhačky, cvičný letúň SIAI-Marchetti S.211 navrhnutý v Taliansku a vyradený ruský MiG-29. Ten mu však vláda USA zakázala doviezť do Ameriky, a tak si na ňom chodí zalietať do Európy.

V súčasnosti sa venuje aj filantropii. Jeho charitatívne dary pre Stanfordskú univerzitu vyvolali otázky o nezávislosti dvoch profesorov práva, ktorí riešili obvinenie Oracle z korupcie. V reakcii na teroristické útoky z 11. septembra 2001 predložil kontroverznú ponuku darovať vláde USA softvér, ktorý by jej umožnil vybudovať a prevádzkovať národnú identifikačnú databázu, ktorá by sledovala občanov.

V roku 2014 daroval 10 miliónov dolárov pre obranný vojenský program Izraela. V máji 2016 venoval 200 miliónov dolárov Univerzite v Južnej Kalifornii na založenie centra pre výskum rakoviny. Je tiež jedným zo 40 miliardárov, ktorí podpísali zmluvu The Giving Pledge, v ktorej sa zaväzujú do konca života darovať väčšinu svojho majetku charite.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
29.6.2022 Redakcia FinReport

Coface znížila hodnotenie Slovenska z úrovne A3 na A4

Európa vrátane Slovenska významne dopláca na rusko-ukrajinský vojnový konflikt. Nadnárodná spoločnosť Coface až 16 európskym krajinám ...

29.6.2022 Redakcia FinReport

Mincovňa Kremnica vyrazila milión pamätných dvojeuroviek s Erazmom Rotterdamským, do obehu prídu od 1. júla 2022

Národná banka Slovenska (NBS) vydáva ďalšiu pamätnú euromincu. Jej nominálna hodnota je 2 eurá a je venovaná 35. výročiu vzdelávacieho ...

29.6.2022 Redakcia FinReport

Pesimizmus podnikateľov pri hodnotení ekonomiky stále rastie

Dôvera v slovenskú ekonomiku zo strany podnikateľov je značne rozkolísaná. Najmä v oblasti priemyslu a služieb v júni 2022 poklesla dokonca ...

29.6.2022 Eva Sadovská

Realitné fondy pokračujú v raste, ich aktíva medziročne narástli o 20,4 %

Záujem Slovákov o reality nenaštrbila ani koronakríza, a ukazuje sa, že ani vojnový konflikt na Ukrajine. Investovať do nehnuteľností však ...

29.6.2022 Monika Jakábová

Viaceré banky chystajú zmeny v cenníkoch svojich služieb, klienti si priplatia

Drahšie vklady, doručenie výpisov poštou či služby v pobočkách. Mnohé banky menia s príchodom letných mesiacov svoje cenníky. Zmeny ...

28.6.2022 Robert Juriš

Hrozba stagflácie je čoraz reálnejšia. Centrálne banky musia byť mimoriadne opatrné

Prakticky celý svet v súčasnosti čelí dramatickému rastu cien tovarov a služieb. Nárast inflácie ešte urýchlili dôsledky vojenského ...

23.6.2022 Redakcia FinReport

Novým šéfom Slovenskej asociácie poisťovní sa stane Martin Kaňa

Novým výkonným riaditeľom Slovenskej asociácie poisťovní (SLASPO) sa od 1. júla 2022 stane Martin Kaňa. Vo funkcii nahradí Jozefínu ...

22.6.2022 Jana Schochmann

Zuzana Gergeľová: Mojou úlohou je vytvárať bezpečný priestor a podnecovať

O včeľom spoločenstve sa hovorí, že má vynikajúcu organizáciu a jej príslušníčky sú nezvyčajne užitočné a nadané. Popri tom, ako ...

17.6.2022 Redakcia FinReport

Novou členkou predstavenstva Tatra banky je Zuzana Koštialová

Zuzana Koštialová sa od júla tohto roku stane novou členkou predstavenstva Tatra banky. Na pozícii nahradí Marcela ...

14.6.2022 Redakcia FinReport

Svetovým podnikateľom roka 2022 podľa EY sa stal Gaston Taratuta z Argentíny

Zakladateľ a generálny riaditeľ argentínskej spoločnosti Aleph Group Gaston Taratuta bol vyhlásený za EY Svetového podnikateľa roka 2022. ...

13.6.2022 Redakcia FinReport

Peter Kažimír: Tohtoročné leto bude horúce, ale od roku 2024 to už pre ekonomiku vyzerá už priaznivo

V júli 2011 to bolo poslednýkrát, čo Európska centrálna banka (ECB) zvýšila svoje úrokové sadzby. Dnes sa po 12 rokoch opäť hlási o ...

8.6.2022 Redakcia FinReport

David Malpass: Svetová banka znižuje odhad tohtoročného rastu ekonomiky zo 4,1 na 2,9 %

Svetová banka znížila odhad tohtoročného rastu globálnej ekonomiky z pôvodne zverejneného odhadu vo výške 4,1 % na 2,9 %. Vyšší odhad ...

8.6.2022 Redakcia FinReport

Juraj Barta je novým členom predstavenstva Slovenskej sporiteľne

Slovenská sporiteľňa má nového člena predstavenstva zodpovedného za retailové bankovníctvo. Stal sa ním Juraj Barta, ktorý počas ...

7.6.2022 Redakcia FinReport

Generálny prokurátor rozhodol, že Peter Kažimír už nie je obvinený z podplácania

Bývalý dvojnásobný minister financií a súčasný guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír bol od polovice októbra minulého roku ...

27.5.2022 Redakcia FinReport

Depeche Mode sú už len duo. Zomrel zakladajúci člen skupiny Andrew Fletcher

Priekopnícka britská elektronická hudobná skupina, ktorá vznikla pred 45 rokmi, ohlásila smrť svojho zakladajúceho člena. Slávni Depeche ...

26.5.2022 Redakcia FinReport

Novým predsedom Najvyššieho kontrolného úradu bude Ľubomír Andrassy

Ľubomír Andrassy sa stane šéfom Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) po tom, ako zaňho v parlamente hlasovalo 75 poslancov. Situáciu na ...

17.5.2022 Robert Juriš

Martin Vlachynský: Pozor na ekonomický populizmus, situáciu na Slovensku to môže len zhoršiť

Tŕňom v päte všetkých svetových ekonomík je inflácia. Keďže na Slovensku je už dvojciferná, pričom rastie podstatne rýchlejšie ako ...

12.5.2022 Redakcia FinReport

Aleš Michl sa stal novým guvernérom Českej národnej banky

Novým guvernérom Českej národnej banky (ČNB) sa stal Aleš Michl. Do funkcie ho vymenoval prezident Miloš ...

Aplikácia

 1. 1.
  Viaceré banky chystajú zmeny v cenníkoch svojich služieb, klienti si priplatia
 2. 2.
  Realitné fondy pokračujú v raste, ich aktíva medziročne narástli o 20,4 %
 3. 3.
  Coface znížila hodnotenie Slovenska z úrovne A3 na A4
 4. 4.
  Pesimizmus podnikateľov pri hodnotení ekonomiky stále rastie
 5. 5.
  Cestovná kancelária Alchemy Travel ohlásila úpadok