Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Larry Ellison: Zakladateľ Oracle často počúval, že v živote nič nedosiahne. Tak sa zaťal a dnes je z neho miliardár

Dominik Horváth Lídri
SK
EN
Poslať

Larry mal ťažké detstvo. Matka ho dala na adopciu a jeho adoptívny otec mu hovoril, že nikdy v živote nič nedosiahne. Možno práve kvôli tomu je dnes známy svojou kontroverznou povahou a často si nedáva servítku pred ústa. Napriek nepriazni osudu však našiel lásku v počítačoch a založil spoločnosť Oracle Corporation, ktorá dnes patrí k najvýznamnejším hráčom medzi producentmi počítačových softvérov. Keď sa mu najviac darilo, pokúšal sa kúpiť aj spoločnosť Apple. No boli časy, keď sa jeho Oracle ocitol na pokraji bankrotu. Napriek tomu dnes patrí k najbohatším ľuďom na svete s majetkom vyšším ako 102 miliárd dolárov.

image

Foto: Oracle

Ty nikdy nič v živote nedosiahneš!

Lawrence Joseph Ellison sa narodil v roku 1944 v New Yorku. Jeho biologický otec bol pilotom taliansko-amerického armádneho leteckého zboru. Jeho matka Florence Spellmanová sa ho snažila vychovávať, ale sama sa trápila s chudobou. Navyše krátko po narodení dostal zápal pľúc. Matka nevedela zabezpečiť lieky, a tak ho dala na adopciu svojej tete a strýkovi. Opäť sa stretli, až keď mal Larry 48 rokov.

Jeho adoptívni rodičia žili v malom byte na južnom pobreží Chicaga. Larry spomína na svoju adoptívnu matku Lilian ako na milú a milujúcu osobu. Jeho adoptívny otec Louis však bol presný opak. Bol to utečenec z Krymu, ktorý sa do USA presťahoval kvôli svojej židovskej viere.

Prijal meno Ellison na počesť prístavu Ellis Island, kde prvýkrát vstúpil na územie USA. Najskôr zarobil veľký majetok na nehnuteľnostiach, ale svoje imanie stratil počas Veľkej hospodárskej krízy v roku 1933. Neskôr sa živil ako štátny zamestnanec.

Larry sa so svojím adoptívnym otcom veľmi často hádal. Ako uvádza vo svojej biografii, často od neho počúval, že nikdy nič v živote nedosiahne a že skončí ako chudák. Tento negatívny názor ho neskôr motivoval, aby tvrdo pracoval a stal sa úspešným.

Dvakrát opustil univerzitu

Ellisona vychovávali adoptívni rodičia v židovskej viere a hoci pravidelne chodieval do synagógy, zostal náboženským skeptikom. V trinástich rokoch odmietol usporiadať oslavu bar micva, čo ešte viac zhoršilo jeho vzťah s otcom. Napriek tomu je dodnes veľkým podporovateľom Izraela, no ako uvádza, táto podpora nesúvisí s náboženstvom, ale s inovatívnym duchom Izraelčanov v technologickom sektore.

Ellison navštevoval strednú školu South Shore v Chicagu a neskôr bol prijatý na Illinoiskú univerzitu. Tu študoval prírodovedu, ale v druhom ročníku sa rozhodol štúdium ukončiť kvôli smrti svojej adoptívnej matky. Potom krátko študoval na Chicagskej univerzite fyziku a matematiku. Nedokázal však urobiť žiadne skúšky, preto sa opäť rozhodol štúdium ukončiť a ako 22-ročný sa presťahoval do mesta Berkeley v Kalifornii.

Nový zmysel života

V Berkeley sa Larry začal rozhliadať po novom zmysle života, ktorý našiel v počítačoch a programovaní. Počítače sa rýchlo stali jeho novou vášňou, pričom prvotné informácie čerpal z časopisov. Počítačový priemysel bol v 70. rokoch minulého storočia len v plienkach a bolo náročné sa k počítačom vôbec dostať. Preto sa začal zúčastňovať večierkov, na ktorých sa schádzali rovnako zanietení ľudia, ako bol on sám.

Obrovské železné škatule a sety diernych štítkov sa stali jeho najvernejšími priateľmi. Po niekoľkých mesiacoch si uvedomil, že programy dokáže vyvíjať oveľa lepšie ako ostatní. Pustil sa teda do vývoja vlastných programov, vďaka ktorým začal zarábať slušné peniaze.

Ako vzniklo Oracle

Neskôr začal pracovať pre malú softvérovú spoločnosť Ampex Corporation. Tu sa naučil, ako vyvinúť výkonné databázy, ktoré spracúvajú rôzne druhy platieb a bankové operácie. Medzi jeho projekty patrila aj databáza pre CIA, ktorú nazval „Oracle“.

Výrazne ho ovplyvnila vedecká štúdia profesora Edgara F. Codda o systémoch relačnej databázy s názvom „Relačný model údajov pre veľké zdieľané dátové banky“. Ellison sa inšpiroval článkom s cieľom vymyslieť databázu, ktorá by spracovávala stovky informácií naraz.

Preto v roku 1977 založil spoločne s dvomi partnermi Bobom MineromEdom Oatesom spoločnosť Software Development Laboratories. Trojica na začiatku hospodárila len s dvetisíc dolármi, pričom 1 200 dolárov do projektu vložil samotný Larry. V roku 1979 sa premenovala na Relational Software Inc. a v roku 1983 sa oficiálne stala spoločnosťou Oracle Systems Corporation, pomenovanou po svojom vlajkovom produkte Oracle Database.

Táto databáza mala konkurovať databáze System R od spoločnosti IBM, ktorá bola v tom čase jednotkou na poli počítačov. Keďže aj System R bol založený na Coddových teóriách, Larry preto chcel najskôr s IBM spolupracovať, tí ho však odmietli.

Aj keď IBM dominoval na trhu veľkých nadnárodných klientov, na trhu bežných používateľov bol jeho vplyv oveľa menší. To dalo Oracle šancu preraziť. V 80. rokoch spoločnosť stabilne rástla a získavala stále viac zákazníkov. Jej hlavnými konkurentmi boli spoločnosti Informix Microsoft.

Veľmi blízko krachu

No hneď po prvých úspechoch postihli spoločnosť aj prvé problémy. V roku 1990 musel Oracle prepustiť 10 % zamestnancov, čo predstavovalo asi 400 ľudí, pretože prichádzal o peniaze. Táto kríza, ktorá takmer vyústila do bankrotu spoločnosti, vznikla kvôli zle nastavenému účtovníctvu spoločnosti.

Predajcovia totiž nabádali potenciálnych zákazníkov, aby si kúpili čo najväčšie množstvo softvéru naraz. Následne si nechávali vyplácať bonusy za ešte neuzavreté obchody. Oracle musel vyriešiť hromadné žaloby vyplývajúce z nadhodnotených príjmov. Ellison neskôr povedal, že Oracle urobil „neuveriteľnú obchodnú chybu“.

Okrem toho sa na trhu objavil ďalší konkurent, spoločnosť Sybase, ktorej vplyv začal vytláčať Oracle z trhu. V roku 1994 Sybase kúpila spoločnosť Informix, čo len posilnilo jej pozíciu. V tomto čase sa začala intenzívna vojna medzi generálnym riaditeľom Informixu Philom Whiteom a samotným Ellisonom. Táto dvojica bola celé tri roky na titulkoch časopisov v Silicon Valley.

Konkurent falšoval účtovníctvo a skončil vo väzení

Larry obviňoval Informix z nekalých obchodných praktík a považoval ich za výpalníkov. V apríli 1997 Informix oznámil obrovský pokles tržieb o viac ako 100 miliónov dolárov. White tvrdil, že tento pád je len dočasný a môže zaň jeho konkurencia. V skutočnosti Informix falšoval svoje účtovníctvo a White nakoniec skončil vo väzení za finančné podvody. Informix v roku 2001 odkúpilo IBM za jednu miliardu dolárov.

Túžil kúpiť aj Apple

V tom istom čase sa Larry stal súčasťou predstavenstva spoločnosti Apple Inc. Pre Apple to bolo hrozné obdobie. Po tom, ako zo spoločnosti odišiel zakladateľ Steve Jobs, sa Apple trápil s klesajúcimi príjmami a hromadným prepúšťaním zamestnancov. Aj keď sa Jobs v roku 1997 do Apple vrátil, pôsobil len ako poradca a spoločnosť riadil Gil Amelio. Larry videl v tomto úpadku šancu Apple kúpiť.

Stretol sa preto s Jobsom a priblížil mu svoju víziu. Larry povedal: „Kúpim Apple a dám ti 25 % podiel za to, že sa staneš výkonným riaditeľom. Môžeš si vrátiť zašlú slávu,“ spomína na rozhovor vo svojej biografii.

To sa na prvý pohľad mohlo zdať pre Jobsa ako dar z nebies. V tom čase však v skutočnosti stále váhal, či chce byť opäť výkonným riaditeľom. No práve táto ponuka ho presvedčila, že mu na Apple príliš záleží a nechce ho prenechať niekomu inému. Jobs nakoniec Ellisona prehovoril, aby Apple nekupoval a radšej mu pomohol s vyhodením Amelia z pozície CEO.

To sa nakoniec podarilo a táto, síce neuskutočnená akvizícia, zohrala významnú rolu v histórii spoločnosti Apple. Ellison pomáhal Jobsovi s riadením firmy a obidvaja zostali dlhoročnými priateľmi aj po Larryho odchode z Apple v roku 2002. 

Transformácia spoločnosti

Po porážke spoločností Informix a Sybase si spoločnosť Oracle užívala roky dominancie až do nástupu servera SQL od Microsoftu. Vďaka tomuto rastu bola schopná začať robiť akvizícieexpandovať na nové trhy. Napríklad v roku 2010 Oracle kúpil spoločnosť Sun Microsystems za 7,4 miliardy dolárov. Neskôr v roku 2016 kúpil aj spoločnosť NetSuite za 9,3 miliardy dolárov.

Ako vtedy uviedol Wall Street Journal, Ellison bol najlepšie plateným manažérom desaťročia (2000 – 2010), pričom za toto obdobie zinkasoval celkovo 1,84 miliardy dolárov. V roku 2010 si pripísal ďalšiu kontroverziu, keď odsúdil predstavenstvo spoločnosti Hewlett-Packard za prepustenie generálneho riaditeľa Marka Hurda. Napísal, že „predstavenstvo spoločnosti HP práve urobilo najhoršie personálne rozhodnutie, odkedy idioti v predstavenstve Apple pred mnohými rokmi vyhodili Steva Jobsa.“

Oracle najala Hurda a v roku 2014 ho Ellison vymenoval za výkonného riaditeľa spoločnosti. Ellison sa tým vzdal vedenia firmy a nastúpil na pozíciu technologického riaditeľa, na ktorej pôsobí dodnes. Hodnota Oracle v súčasnosti prevyšuje 212 miliárd dolárov a spoločnosť zamestnáva cez 135-tisíc zamestnancov v 145 krajinách sveta.

Jeden z najbohatších ľudí na svete

V decembri 2018 sa Ellison stal členom predstavenstva spoločnosti Tesla Inc. po tom, ako kúpil 3 milióny akcií. V súčasnosti Ellison vlastní 36,2 % akcií Oracle a 1,7 % akcií Tesly. Vďaka rastu akcií jeho majetok presahuje 102,4 miliardy dolárov a momentálne mu patrí 9. priečka v rebríčku najbohatších ľudí na svete. V decembri 2020 zarobil 2,5 miliardy dolárov za jediný týždeň, keď akcie spoločnosti Oracle medzi 27. novembrom a 4. decembrom vyskočili o 4 %.

Ellison bol štyrikrát ženatý, no vždy sa nakoniec rozviedol. Pri jeho druhom rozvode s Nancy Wheeler Jenkinsovou, ktorá mu pomohla založiť Software Development Laboratories, sa Nancy pri rozvode vzdala nároku na príjmy zo spoločnosti výmenou za 500 dolárov. Dôvod jej rozhodnutia nie je známy.

So svojou treťou manželkou Barbarou Bootheovou mal dve deti – Davida a Megan, ktorí sú dnes filmovými producentmi. V rokoch 2003 až 2010 bol ženatý s Melanie Craftovou, pričom na ich svadbe bol oficiálnym svadobným fotografom Steve Jobs.

Holduje jachtám a stíhačkám

Veľkou Larryho vášňou je jachting. Sám založil súťažné tímy Oracle Team USA a BMW Oracle Racing, ktoré sa každoročne zúčastňujú pretekov po celom svete. Okrem toho je tiež licencovaným pilotom a často pilotuje niektoré zo svojich súkromných lietadiel značky Gulfstream. Vlastní tiež dve vojenské stíhačky, cvičný letúň SIAI-Marchetti S.211 navrhnutý v Taliansku a vyradený ruský MiG-29. Ten mu však vláda USA zakázala doviezť do Ameriky, a tak si na ňom chodí zalietať do Európy.

V súčasnosti sa venuje aj filantropii. Jeho charitatívne dary pre Stanfordskú univerzitu vyvolali otázky o nezávislosti dvoch profesorov práva, ktorí riešili obvinenie Oracle z korupcie. V reakcii na teroristické útoky z 11. septembra 2001 predložil kontroverznú ponuku darovať vláde USA softvér, ktorý by jej umožnil vybudovať a prevádzkovať národnú identifikačnú databázu, ktorá by sledovala občanov.

V roku 2014 daroval 10 miliónov dolárov pre obranný vojenský program Izraela. V máji 2016 venoval 200 miliónov dolárov Univerzite v Južnej Kalifornii na založenie centra pre výskum rakoviny. Je tiež jedným zo 40 miliardárov, ktorí podpísali zmluvu The Giving Pledge, v ktorej sa zaväzujú do konca života darovať väčšinu svojho majetku charite.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
18.9.2021 Redakcia FinReport

Tehotné ženy, ktoré cestujú do zahraničia, sa môžu poistiť len do 26. týždňa, pozor však na výluky

Ste tehotná a chceli by ste cestovať do zahraničia? Ak nemáte žiadne zdravotné komplikácie a cestu vám odporučil aj lekár, pozorne si ...

18.9.2021 Redakcia FinReport

Štyria z piatich ľudí pracujúcich v oblasti informačných a komunikačných technológií v rámci EÚ sú muži

V krajinách Európskej únie (EÚ) pracuje v oblasti informačných a komunikačných technológií približne 2,7 milióna ľudí. Podľa ...

17.9.2021 Roland Régely

Kryptomenový ošiaľ pokračuje: Burza Coinbase má miliardové tržby a ethereum začína porážať bitcoin

Kryptomeny rastú a prekonávajú očakávania analytikov aj v roku 2021. Najväčšia kryptoburza na svete, spoločnosť Coinbase, dosiahla v druhom ...

17.9.2021 Redakcia FinReport

Novým generálnym riaditeľom Národnej diaľničnej spoločnosti sa stal Vladimír Jacko

Vladimír Jacko sa stal Novým generálnym riaditeľom Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS). Výberové konanie organizovalo Ministerstvo ...

17.9.2021 Redakcia FinReport

Spoločnosti vymáhajúce pohľadávky dostali pokutu od národnej banky Slovenska

Ste firma, ktorá patrí pod dohľad Národnej banky Slovenska a uvažujete nad tým, že urobíte zásadný krok bez jej vedomia? Určite to ...

17.9.2021 Redakcia FinReport

Za viac ako dva roky skončilo na Slovensku v likvidácii takmer 2-tisíc firiem

Do likvidácie sa na Slovensku každoročne dostanú stovky spoločností. Od začiatku roka 2019 až do polovice tohto roka muselo tento proces ...

16.9.2021 Magdaléna Švančarková

Zmena stratégie Wüstenrot stavebnej sporiteľne prináša zmeny podmienok pre stavebných sporiteľov

Skupina Wüstenrot nedávno oznámila zmenu svojej obchodnej stratégie. Začala totiž s utlmovaním činnosti svojej stavebnej sporiteľne s tým, ...

9.9.2021 Redakcia FinReport

Branislav Sandtner je novým generálnym riaditeľom Citibank pre Slovenskú republiku

Citibank Europe vymenovala Branislava Sandtnera za nového generálneho riaditeľa pre Slovenskú republiku. Na svojej novej pozícii bude ...

8.9.2021 Redakcia FinReport

Novým členom predstavenstva Allianz – Slovenskej poisťovne sa stane Robert Altfahrt-Riedler

Robert Altfahrt-Riedler sa od začiatku nasledujúceho roku stane novým členom predstavenstva Allianz – Slovenskej poisťovne. Na starosti bude ...

6.9.2021 Redakcia FinReport

Novým generálnym riaditeľom spoločnosti McDonald´s pre Česko a Slovensko je Američan Dan Camp

Po siedmich rokoch prichádza k zmene na najvyššej pozícii v spoločnosti McDonald's v Česku a na Slovensku. Poliaka Tomasza Rogacza na poste ...

23.8.2021 Robert Juriš

Marek Chrastina: Pri investovaní nikdy nedosiahnete 100-percentnú úspešnosť. Pointou je, aby zisky prevýšili straty

Kedysi v investorskom praveku stačilo poznať jedinú kľúčovú informáciu, a o obchodný biznis bolo postarané. Neskôr bolo dôležité túto ...

13.8.2021 Dominik Horváth

TOP 7 investorov: Dlhé roky sa im darilo dosahovať výsledky ako nikomu inému, až sa stali legendou

Najznámejší investori sú ako rockové hviezdy finančného sveta. Majú dlhoročnú schopnosť svojimi geniálnymi rozhodnutiami porážať trh, ...

11.8.2021 Redakcia FinReport

Novým riaditeľom spoločnosti Ikea na Slovensku sa stane David McCabe

David (Dave) McCabe sa stane novým generálnym riaditeľom Ikea v Českej republike, Maďarsku a na Slovensku. Na novej pozícii sa predstaví ...

4.8.2021 Redakcia FinReport

Štvrtý najbohatší človek na svete, Bill Gates, je rozvedený. O osude 130-miliardového majetku rozhodne súd

Aktuálne štvrtý najbohatší človek na svete, jeden z najznámejších podnikateľov vôbec a spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft, Bill ...

8.7.2021 Robert Juriš

Lukáš Novák: Uplynulé náročné obdobie bolo pre našu InTeFi festivalom príležitostí

Moderné spoločnosti dnes už neuspokojuje prvoplánový biznis založený na princípe – lacno nakúp, draho predaj. Po novom sa venujú ...

3.7.2021 Dominik Horváth

Jeff Bezos odstupuje z postu riaditeľa Amazonu. Ostane mu viac času na kozmické projekty

Zakladateľ Amazonu Jeff Bezos plánuje 5. júla 2021 odstúpiť z postu výkonného riaditeľa spoločnosti. Bezos, ktorý založil gigant vo svojej ...

27.6.2021 Redakcia FinReport

Čang I-ming: Tržby spoločnosti vlastniacej TikTok sa zdvojnásobili, no jej šéf oznámil, že končí

Šéf a líder čínskej spoločnosti ByteDance, ktorej najznámejšou súčasťou je úspešná sociálna sieť TikTok, po 10 rokoch odchádza zo ...

26.6.2021 Dominik Horváth

Amancio Ortega: Vypracoval sa z ničoho a chvíľu bol aj najbohatším človekom na svete

Amancio Ortega pochádza z chudobnej rodiny a začal pracovať už v 14-tich rokoch. Vďaka šikovnosti a usilovnosti sa mu podarilo vybudovať jeden ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Národná banka Slovenska povolila činnosť správcovskej spoločnosti Partners Asset Management
 2. 2.
  Tehotné ženy, ktoré cestujú do zahraničia, sa môžu poistiť len do 26. týždňa, pozor však na výluky
 3. 3.
  Štyria z piatich ľudí pracujúcich v oblasti informačných a komunikačných technológií v rámci EÚ sú muži
 4. 4.
  Kryptomenový ošiaľ pokračuje: Burza Coinbase má miliardové tržby a ethereum začína porážať bitcoin
 5. 5.
  Novým generálnym riaditeľom Národnej diaľničnej spoločnosti sa stal Vladimír Jacko