Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Larry Ellison: Zakladateľ Oracle často počúval, že v živote nič nedosiahne. Tak sa zaťal a dnes je z neho miliardár

Dominik Horváth Lídri Poslať

Larry mal ťažké detstvo. Matka ho dala na adopciu a jeho adoptívny otec mu hovoril, že nikdy v živote nič nedosiahne. Možno práve kvôli tomu je dnes známy svojou kontroverznou povahou a často si nedáva servítku pred ústa. Napriek nepriazni osudu však našiel lásku v počítačoch a založil spoločnosť Oracle Corporation, ktorá dnes patrí k najvýznamnejším hráčom medzi producentmi počítačových softvérov. Keď sa mu najviac darilo, pokúšal sa kúpiť aj spoločnosť Apple. No boli časy, keď sa jeho Oracle ocitol na pokraji bankrotu. Napriek tomu dnes patrí k najbohatším ľuďom na svete s majetkom vyšším ako 102 miliárd dolárov.

Larry Ellison

Foto: Oracle

Ty nikdy nič v živote nedosiahneš!

Lawrence Joseph Ellison sa narodil v roku 1944 v New Yorku. Jeho biologický otec bol pilotom taliansko-amerického armádneho leteckého zboru. Jeho matka Florence Spellmanová sa ho snažila vychovávať, ale sama sa trápila s chudobou. Navyše krátko po narodení dostal zápal pľúc. Matka nevedela zabezpečiť lieky, a tak ho dala na adopciu svojej tete a strýkovi. Opäť sa stretli, až keď mal Larry 48 rokov.

Jeho adoptívni rodičia žili v malom byte na južnom pobreží Chicaga. Larry spomína na svoju adoptívnu matku Lilian ako na milú a milujúcu osobu. Jeho adoptívny otec Louis však bol presný opak. Bol to utečenec z Krymu, ktorý sa do USA presťahoval kvôli svojej židovskej viere.

Prijal meno Ellison na počesť prístavu Ellis Island, kde prvýkrát vstúpil na územie USA. Najskôr zarobil veľký majetok na nehnuteľnostiach, ale svoje imanie stratil počas Veľkej hospodárskej krízy v roku 1933. Neskôr sa živil ako štátny zamestnanec.

Larry sa so svojím adoptívnym otcom veľmi často hádal. Ako uvádza vo svojej biografii, často od neho počúval, že nikdy nič v živote nedosiahne a že skončí ako chudák. Tento negatívny názor ho neskôr motivoval, aby tvrdo pracoval a stal sa úspešným.

Dvakrát opustil univerzitu

Ellisona vychovávali adoptívni rodičia v židovskej viere a hoci pravidelne chodieval do synagógy, zostal náboženským skeptikom. V trinástich rokoch odmietol usporiadať oslavu bar micva, čo ešte viac zhoršilo jeho vzťah s otcom. Napriek tomu je dodnes veľkým podporovateľom Izraela, no ako uvádza, táto podpora nesúvisí s náboženstvom, ale s inovatívnym duchom Izraelčanov v technologickom sektore.

Ellison navštevoval strednú školu South Shore v Chicagu a neskôr bol prijatý na Illinoiskú univerzitu. Tu študoval prírodovedu, ale v druhom ročníku sa rozhodol štúdium ukončiť kvôli smrti svojej adoptívnej matky. Potom krátko študoval na Chicagskej univerzite fyziku a matematiku. Nedokázal však urobiť žiadne skúšky, preto sa opäť rozhodol štúdium ukončiť a ako 22-ročný sa presťahoval do mesta Berkeley v Kalifornii.

Nový zmysel života

V Berkeley sa Larry začal rozhliadať po novom zmysle života, ktorý našiel v počítačoch a programovaní. Počítače sa rýchlo stali jeho novou vášňou, pričom prvotné informácie čerpal z časopisov. Počítačový priemysel bol v 70. rokoch minulého storočia len v plienkach a bolo náročné sa k počítačom vôbec dostať. Preto sa začal zúčastňovať večierkov, na ktorých sa schádzali rovnako zanietení ľudia, ako bol on sám.

Obrovské železné škatule a sety diernych štítkov sa stali jeho najvernejšími priateľmi. Po niekoľkých mesiacoch si uvedomil, že programy dokáže vyvíjať oveľa lepšie ako ostatní. Pustil sa teda do vývoja vlastných programov, vďaka ktorým začal zarábať slušné peniaze.

Ako vzniklo Oracle

Neskôr začal pracovať pre malú softvérovú spoločnosť Ampex Corporation. Tu sa naučil, ako vyvinúť výkonné databázy, ktoré spracúvajú rôzne druhy platieb a bankové operácie. Medzi jeho projekty patrila aj databáza pre CIA, ktorú nazval „Oracle“.

Výrazne ho ovplyvnila vedecká štúdia profesora Edgara F. Codda o systémoch relačnej databázy s názvom „Relačný model údajov pre veľké zdieľané dátové banky“. Ellison sa inšpiroval článkom s cieľom vymyslieť databázu, ktorá by spracovávala stovky informácií naraz.

Preto v roku 1977 založil spoločne s dvomi partnermi Bobom MineromEdom Oatesom spoločnosť Software Development Laboratories. Trojica na začiatku hospodárila len s dvetisíc dolármi, pričom 1 200 dolárov do projektu vložil samotný Larry. V roku 1979 sa premenovala na Relational Software Inc. a v roku 1983 sa oficiálne stala spoločnosťou Oracle Systems Corporation, pomenovanou po svojom vlajkovom produkte Oracle Database.

Táto databáza mala konkurovať databáze System R od spoločnosti IBM, ktorá bola v tom čase jednotkou na poli počítačov. Keďže aj System R bol založený na Coddových teóriách, Larry preto chcel najskôr s IBM spolupracovať, tí ho však odmietli.

Aj keď IBM dominoval na trhu veľkých nadnárodných klientov, na trhu bežných používateľov bol jeho vplyv oveľa menší. To dalo Oracle šancu preraziť. V 80. rokoch spoločnosť stabilne rástla a získavala stále viac zákazníkov. Jej hlavnými konkurentmi boli spoločnosti Informix Microsoft.

Veľmi blízko krachu

No hneď po prvých úspechoch postihli spoločnosť aj prvé problémy. V roku 1990 musel Oracle prepustiť 10 % zamestnancov, čo predstavovalo asi 400 ľudí, pretože prichádzal o peniaze. Táto kríza, ktorá takmer vyústila do bankrotu spoločnosti, vznikla kvôli zle nastavenému účtovníctvu spoločnosti.

Predajcovia totiž nabádali potenciálnych zákazníkov, aby si kúpili čo najväčšie množstvo softvéru naraz. Následne si nechávali vyplácať bonusy za ešte neuzavreté obchody. Oracle musel vyriešiť hromadné žaloby vyplývajúce z nadhodnotených príjmov. Ellison neskôr povedal, že Oracle urobil „neuveriteľnú obchodnú chybu“.

Okrem toho sa na trhu objavil ďalší konkurent, spoločnosť Sybase, ktorej vplyv začal vytláčať Oracle z trhu. V roku 1994 Sybase kúpila spoločnosť Informix, čo len posilnilo jej pozíciu. V tomto čase sa začala intenzívna vojna medzi generálnym riaditeľom Informixu Philom Whiteom a samotným Ellisonom. Táto dvojica bola celé tri roky na titulkoch časopisov v Silicon Valley.

Konkurent falšoval účtovníctvo a skončil vo väzení

Larry obviňoval Informix z nekalých obchodných praktík a považoval ich za výpalníkov. V apríli 1997 Informix oznámil obrovský pokles tržieb o viac ako 100 miliónov dolárov. White tvrdil, že tento pád je len dočasný a môže zaň jeho konkurencia. V skutočnosti Informix falšoval svoje účtovníctvo a White nakoniec skončil vo väzení za finančné podvody. Informix v roku 2001 odkúpilo IBM za jednu miliardu dolárov.

Túžil kúpiť aj Apple

V tom istom čase sa Larry stal súčasťou predstavenstva spoločnosti Apple Inc. Pre Apple to bolo hrozné obdobie. Po tom, ako zo spoločnosti odišiel zakladateľ Steve Jobs, sa Apple trápil s klesajúcimi príjmami a hromadným prepúšťaním zamestnancov. Aj keď sa Jobs v roku 1997 do Apple vrátil, pôsobil len ako poradca a spoločnosť riadil Gil Amelio. Larry videl v tomto úpadku šancu Apple kúpiť.

Stretol sa preto s Jobsom a priblížil mu svoju víziu. Larry povedal: „Kúpim Apple a dám ti 25 % podiel za to, že sa staneš výkonným riaditeľom. Môžeš si vrátiť zašlú slávu,“ spomína na rozhovor vo svojej biografii.

To sa na prvý pohľad mohlo zdať pre Jobsa ako dar z nebies. V tom čase však v skutočnosti stále váhal, či chce byť opäť výkonným riaditeľom. No práve táto ponuka ho presvedčila, že mu na Apple príliš záleží a nechce ho prenechať niekomu inému. Jobs nakoniec Ellisona prehovoril, aby Apple nekupoval a radšej mu pomohol s vyhodením Amelia z pozície CEO.

To sa nakoniec podarilo a táto, síce neuskutočnená akvizícia, zohrala významnú rolu v histórii spoločnosti Apple. Ellison pomáhal Jobsovi s riadením firmy a obidvaja zostali dlhoročnými priateľmi aj po Larryho odchode z Apple v roku 2002. 

Transformácia spoločnosti

Po porážke spoločností Informix a Sybase si spoločnosť Oracle užívala roky dominancie až do nástupu servera SQL od Microsoftu. Vďaka tomuto rastu bola schopná začať robiť akvizícieexpandovať na nové trhy. Napríklad v roku 2010 Oracle kúpil spoločnosť Sun Microsystems za 7,4 miliardy dolárov. Neskôr v roku 2016 kúpil aj spoločnosť NetSuite za 9,3 miliardy dolárov.

Ako vtedy uviedol Wall Street Journal, Ellison bol najlepšie plateným manažérom desaťročia (2000 – 2010), pričom za toto obdobie zinkasoval celkovo 1,84 miliardy dolárov. V roku 2010 si pripísal ďalšiu kontroverziu, keď odsúdil predstavenstvo spoločnosti Hewlett-Packard za prepustenie generálneho riaditeľa Marka Hurda. Napísal, že „predstavenstvo spoločnosti HP práve urobilo najhoršie personálne rozhodnutie, odkedy idioti v predstavenstve Apple pred mnohými rokmi vyhodili Steva Jobsa.“

Oracle najala Hurda a v roku 2014 ho Ellison vymenoval za výkonného riaditeľa spoločnosti. Ellison sa tým vzdal vedenia firmy a nastúpil na pozíciu technologického riaditeľa, na ktorej pôsobí dodnes. Hodnota Oracle v súčasnosti prevyšuje 212 miliárd dolárov a spoločnosť zamestnáva cez 135-tisíc zamestnancov v 145 krajinách sveta.

Jeden z najbohatších ľudí na svete

V decembri 2018 sa Ellison stal členom predstavenstva spoločnosti Tesla Inc. po tom, ako kúpil 3 milióny akcií. V súčasnosti Ellison vlastní 36,2 % akcií Oracle a 1,7 % akcií Tesly. Vďaka rastu akcií jeho majetok presahuje 102,4 miliardy dolárov a momentálne mu patrí 9. priečka v rebríčku najbohatších ľudí na svete. V decembri 2020 zarobil 2,5 miliardy dolárov za jediný týždeň, keď akcie spoločnosti Oracle medzi 27. novembrom a 4. decembrom vyskočili o 4 %.

Ellison bol štyrikrát ženatý, no vždy sa nakoniec rozviedol. Pri jeho druhom rozvode s Nancy Wheeler Jenkinsovou, ktorá mu pomohla založiť Software Development Laboratories, sa Nancy pri rozvode vzdala nároku na príjmy zo spoločnosti výmenou za 500 dolárov. Dôvod jej rozhodnutia nie je známy.

So svojou treťou manželkou Barbarou Bootheovou mal dve deti – Davida a Megan, ktorí sú dnes filmovými producentmi. V rokoch 2003 až 2010 bol ženatý s Melanie Craftovou, pričom na ich svadbe bol oficiálnym svadobným fotografom Steve Jobs.

Holduje jachtám a stíhačkám

Veľkou Larryho vášňou je jachting. Sám založil súťažné tímy Oracle Team USA a BMW Oracle Racing, ktoré sa každoročne zúčastňujú pretekov po celom svete. Okrem toho je tiež licencovaným pilotom a často pilotuje niektoré zo svojich súkromných lietadiel značky Gulfstream. Vlastní tiež dve vojenské stíhačky, cvičný letúň SIAI-Marchetti S.211 navrhnutý v Taliansku a vyradený ruský MiG-29. Ten mu však vláda USA zakázala doviezť do Ameriky, a tak si na ňom chodí zalietať do Európy.

V súčasnosti sa venuje aj filantropii. Jeho charitatívne dary pre Stanfordskú univerzitu vyvolali otázky o nezávislosti dvoch profesorov práva, ktorí riešili obvinenie Oracle z korupcie. V reakcii na teroristické útoky z 11. septembra 2001 predložil kontroverznú ponuku darovať vláde USA softvér, ktorý by jej umožnil vybudovať a prevádzkovať národnú identifikačnú databázu, ktorá by sledovala občanov.

V roku 2014 daroval 10 miliónov dolárov pre obranný vojenský program Izraela. V máji 2016 venoval 200 miliónov dolárov Univerzite v Južnej Kalifornii na založenie centra pre výskum rakoviny. Je tiež jedným zo 40 miliardárov, ktorí podpísali zmluvu The Giving Pledge, v ktorej sa zaväzujú do konca života darovať väčšinu svojho majetku charite.

logo
Prečítajte si tiež:
29.3.2024 Redakcia FinReport

Kryptoveľmoci: Najvyššiu mieru vlastníctva kryptomien majú v Turecku, Thajsku a v Argentíne

Adopcia kryptomien v celosvetovom meradle neustále rastie. V roku 2024 sa očakáva, že medzi vlastníkmi kryptomien celosvetovo pribudne okolo 160 ...

28.3.2024 Zuzana Fryč

Ako postupovať pri dopravnej kolízii a ako si uplatniť škodu v poisťovni?

Na Slovensku sa každoročne stanú tisíce dopravných nehôd, ku ktorým je nevyhnutné privolať políciu a aktívne s ňou spolupracovať. Okrem ...

28.3.2024 Redakcia FinReport

Daňové úrady posilňujú podporu a predlžujú úradné hodiny

Posilnené podateľne, dlhšie otvorené daňové úrady a možnosť „drive in“. Daňové úrady po celom Slovensku budú posledné dva dni, ...

28.3.2024 Redakcia FinReport

Pohonné látky pred Veľkou nocou výrazne zdraželi

Spotrebiteľské ceny oboch druhov benzínov pred veľkonočnými sviatkami stúpli. Dosiahli najvyššiu úroveň za posledných 20 týždňov. ...

28.3.2024 Redakcia FinReport

Priemyselným výrobcom klesli ceny najvýraznejšie za 12 rokov

Výrobné ceny priemyselných výrobcov sa vo februári 2024 prepadli o viac ako 15 %. Najvýraznejší vplyv na celkový výsledok mali o tretinu ...

28.3.2024 Redakcia FinReport

Vďaka lotérii Mega Milllions je na svete o jedného miliardára viac

Americká lotéria s priliehavým názvom Mega Millions stvorila ďalšieho dolárového miliardára. Zatiaľ neznámy šťastlivec si totiž odnesie ...

19.3.2024 Redakcia FinReport

Novou členkou predstavenstva bratislavského Volkswagenu je Agnieszka Olendereková

Trojčlenné predstavenstvo spoločnosti Volkswagen Slovakia má novú tvár. Posilou je Poľka Agnieszka Olendereková. Na pozícii členky ...

13.3.2024 Redakcia FinReport

Šéfom spoločnosti Coca-Cola pre Česko a Slovensko sa stal Martin Binder

Novým generálnym riaditeľom spoločnosti Coca-Cola pre Českú republiku a Slovensko sa stal Martin Binder. Vo funkcii nahradil Zbyňka Kovářa. ...

11.3.2024 Robert Juriš

Christine Lagardová: Úrokové sadzby možno znížime v júni 2024

Napriek poklesu inflácie v dvadsiatke krajín eurozóny na úroveň 2,6 %, čo už je blízko dlhodobému dvojpercentnému cieľu, ECB naďalej ...

6.3.2024 Redakcia FinReport

Rezort dopravy hľadá top manažérov do štátnych podnikov

Ministerstvo dopravy vypísalo výberové konania na popredné pozície v štátnych podnikoch, ktoré má vo svojej gescii. Tým najexponovanejším ...

5.3.2024 Redakcia FinReport

Elon Musk už nie je najbohatší na svete, predbehol ho Jeff Bezos

Na čele rebríčka najbohatších ľudí na svete je poriadna tlačenica. Až traja muži dokázali nahonobiť majetok, ktorého hodnota dosahuje ...

5.3.2024 Miloslava Némová

Spolumajiteľ značky Hermès chce odkázať svoj miliardový majetok bývalému záhradníkovi

Potomok zakladateľa spoločnosti Hermès z piatej generácie Nicolas Puech v poslednom čase púta pozornosť tým, že si plánuje oficiálne ...

27.2.2024 Redakcia FinReport

Zomrel miliardár, finančník, bankár a filantrop Jacob Rothschild

V Spojenom kráľovstve zomrel vo veku 87 rokov známy finančník, investičný bankár a filantrop Jacob Rothschild. Bol to vysokopostavený člen ...

22.2.2024 Redakcia FinReport

Novým riaditeľom podniku Volvo Car Košice sa stal Marc Gombeer

Do čela spoločnosti Volvo Car Slovakia bol vymenovaný nový šéf. Novým riaditeľom závodu a vedúcim košického projektu sa začiatkom tohto ...

21.2.2024 Redakcia FinReport

Simona Kijonková po 13 rokoch odchádza z vedenia Packeta Group

Zakladateľka českej Zásilkovne Simona Kijonková odíde z vedenia skupiny Packeta. Zásilkovnu založila v roku 2010 a počas 13 rokov ju viedla ...

20.2.2024 Redakcia FinReport

Melinda Szabóová: Stane sa novou riaditeľkou českého T-Mobile a slovenského Slovak Telekomu

Český T-Mobile a slovenský Slovak Telekom budú mať nové vedenie. Od júna tohto roku sa novou riaditeľkou stane maďarská manažérka Melinda ...

19.2.2024 Redakcia FinReport

Jeff Bezos: Predal 24 miliónov akcií Amazonu za 4 miliardy dolárov

Americký miliardár a jeden z troch najbohatších ľudí na svete Jeff Bezos predal 24 miliónov akcií spoločnosti Amazon, ktorú v roku 1994 ...

14.2.2024 Redakcia FinReport

Peter Polák: Nový člen predstavenstva ČSOB Poisťovne

Novým členom predstavenstva ČSOB Poisťovne sa stal Peter Polák, ktorý dovtedy pôsobil ako riaditeľ divízie riadenia externej distribúcie. V ...

Mobilná aplikácia

Najčítanejšie

  1. 1.
    Kryptoveľmoci: Najvyššiu mieru vlastníctva kryptomien majú v Turecku, Thajsku a v Argentíne
  2. 2.
    Vyslanci z Južnej Kórei sa stretli s Kim Čong-unom, odovzdali mu osobný list od prezidenta Muna
  3. 3.
    Kažimír sa postaví pred súd aj budúci rok, v kauze podplácania vytýčili ešte niekoľko pojednávaní
  4. 4.
    Predsedom strany MODRÍ-ES bude Mikuláš Dzurinda, chce presadzovať politiku Európskej ľudovej strany
  5. 5.
    Ministri 47 krajín odsúdili dodávky rakiet z KĽDR do Ruska, z krajín EÚ chýba slovenský a ešte jeden
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay