Kto bol víťazom a kto porazeným v roku 2022? Najviac stratili tí najbohatší
Rok 2022 bol ťažký pre každého vrátane známych miliardárov, ktorí počas neho prišli o nepredstaviteľné množstvo peňazí. K tým, ktorí za predchádzajúcich dvanásť mesiacov prerobili najviac, sa radia najmä najbohatší ľudia na svete, ako Elon Musk, Jeff Bezos či Mark Zuckerberg. Na druhej strane, v čase vojny na Ukrajine, vysokej inflácie a energetickej krízy, sa našlo aj zopár takých, ktorí si dokázali polepšiť.
Foto: Shutterstock
Najbohatší ľudia na svete
Na vrchole DOTcom bubliny, ktorá nastala v roku 1999, sa Bill Gates stal prvou osobou s majetkom v hodnote 100 miliárd dolárov. Tento rekord si držal až do roku 2017, keď ho predbehol Jeff Bezos. Tomu sa o tri roky nato podarilo ako prvému prekonať hranicu 200 miliárd dolárov.
Do konca roka 2021 sa elitný klub osôb, ktorých majetok presiahol hodnotu 100 miliárd dolárov, rozrástol na 10 členov, pričom najbohatším bol Elon Musk s majetkom v hodnote 272 miliárd dolárov. Číslom dva bol Bernard Arnault, ktorého majetok predstavoval približne 200 miliárd dolárov.
Dnes je Arnault v rebríčku najbohatších ľudí prvý, pričom počet osôb, ktorých hodnota majetku je vyššia ako 100 miliárd dolárov, sa znížil na sedem.
Ďalší smoliari
Rok 2022 bol náročný pre mnohých miliardárov, pričom najhoršie dopadol Elon Musk. Ten sa stal prvým človekom, ktorému sa za jeden kalendárny rok podarilo prísť o viac ako 200 miliárd dolárov. Kým v novembri 2021 hodnota jeho majetku predstavovala 337 miliárd dolárov, na konci minulého roku to bolo už „len“ 137 miliárd. Dôvodom tohto pádu bol najmä pokles hodnoty akcií Tesly, ktorá predstavuje vlajkovú loď v jeho majetkovom portfóliu. Hodnota akcií sa znížila o takmer 65 %.
Musk však nebol jediný, kto má za sebou naozaj zlý rok. Podobne ako on na tom boli aj ďalší miliardári. K nim sa radí Jeff Bezos, ktorý vlani prišiel o 85 miliárd dolárov, pretože akcie „jeho“ Amazonu klesli o 50 %.
Hneď za Bezosom nasleduje zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg, ktorého majetok klesol o 77 miliárd dolárov, pretože akcie jeho spoločnosti Meta klesli o 64 %. O majetok prišli aj spoluzakladatelia Google Larry Page a Sergey Brin. Kvôli poklesu hodnoty akcií o 39 % prišli obaja o približne 45 miliárd dolárov.
Ľudia, ktorým sa v roku 2022 darilo
K ľuďom, ktorým sa počas roka 2022 darilo, určite patrí Randy Nonnenberg, ktorého Bloomberg zaradil medzi osoby, ktoré v posledných dvanástich mesiacoch definovali oblasť biznisu. Nonnenberg je spoluzakladateľom a šéfom aukčnej platformy Bring a Trailer, ktorá v roku 2022 navýšila svoje zisky o 57 %.
V minulom roku sa darilo aj spoluzakladateľovi aplikácie vytvárajúcej prototypy pre digitálne projekty s názvom Figma Dylanovi Fieldovi. Ten v septembri predal Figmu spoločnosti Adobe, ktorá za ňu zaplatila 20 miliárd dolárov. Z Fielda sa tak stal jeden z najnovších miliardárov na svete.
Skokanom roka bol aj Shou Chew, ktorý je šéfom sociálnej siete TikTok. Tá podľa Bloomberg dosiahla v roku 2022 príjmy v hodnote 10 miliárd dolárov, čo je viac ako dvojnásobok príjmov z roku 2021.
Z milionárov sa stali miliardári
V roku 2022 sa z mnohých milionárov stali miliardári. K nim sa radí napríklad speváčka Rihanna, ktorej hodnota majetku ku koncu minulého roka dosiahla 1,4 miliardy dolárov. Ďalšou známou osobou z Hollywoodu, ktorá sa pridala k miliardárom, je režisér Pána prsteňov Peter Jackson, ktorého majetok dosiahol 1,5 miliardy dolárov. Miliardárkou sa v roku 2022 stala tiež Miranda Qu, ktorá je spoluzakladateľkou šanghajskej sociálnej siete Xiaohongshu, a ktorej majetok dosiahol hodnotu 1,8 miliardy dolárov.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Najvýkonnejšie akcie v indexe S&P 500 má energetická spoločnosť Vistra
- 2.Martin Lancz: Myslím si, že investičná skupina Arca napokon skončí v konkurze
- 3.Až 60 % percent Slovákov si v investíciách neverí. Čo nám robí najväčšie problémy?
- 4.V druhom dôchodkovom pilieri za pol roka pribudlo takmer 30-tisíc nových sporiteľov
- 5.Českú novinárku vyšetrujú pre reportáže o sektách, za jedno hnutie agitovala aj slovenská prokurátorka