Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Katherine Longhiová: Trump bol stroj na propagáciu samého seba, od Bidena sa očakáva boj s koronavírusom (VIDEO)

Andrea Tittelová Lídri Poslať

Víťazstvo Joe Bidena v bitke o prezidentské kreslo by pre USA malo priniesť podstatný obrat v domácej aj svetovej politike. O amerických prezidentských voľbách, o dosluhujúcom prezidentovi Donaldovi Trumpovi a tiež o tom, čo konkrétne môžeme od nového prezidenta USA očakávať, sa v exluzívnom rozhovore zhovára spolupracovníčka magazínu Financial Report Andrea Tittelová s americkou expertkou na komunikáciu, ktorá svoju kariéru odštartovala v spoločnosti Bloomberg, Katherine Longhiovou.

prezidentské voľby USA

Foto: Financial Report

Zbor voliteľov na výsledku volieb už nič nezmení

Myslíte si, že sa v januári v USA podarí inaugurovať nového prezidenta a viceprezidentku? Bude do toho procesu Donald Trump nejako zasahovať?

Nemusíme mať strach, že by sa inaugurácia neuskutočnila. Tento akt má 200-ročnú históriu. Keď Obama nastupoval do úradu, bol prekvapený, ako dobre a profesionálne mu Bushov tím odovzdal moc. Áno, teraz sme v inej situácii. V Bielom dome je niekto, kto neuznáva výsledky volieb. Môžeme očakávať, že Trump s odovzdaním moci nápomocný nebude. Na druhej strane, Biden bol osem rokov Obamovým viceprezidentom. Nepotrebuje sa „zaučiť“, netápe v tme. Stačí mu odovzdať kľúče od Bieleho domu a dať aktuálne informácie.

Zároveň je tu ešte niekoľko oficialít, ktoré nás čakajú. V decembri bude Bidena a Harrisovú voliť Zbor voliteľov. Ani v tomto prípade nie je dôvod očakávať zvrat. Aj keby niekoľkí z nich urobili niečo neočakávané, na výsledku volieb sa nič nezmení.

Mohli by ste nám priblížiť činnosť Zboru voliteľov? Vieme, že sa stretnú 14. decembra, potom 23. decembra odovzdajú svoje hlasy, a to definitívne rozhodne o voľbe prezidenta.

Rada by som činnosť Zboru voliteľov vysvetlila jednou vetou, no je to zložitejšie. My sami o tom vedieme plamenné diskusie. Zbor je kontrolný orgán na vybalansovanie moci medzi jednotlivými štátmi únie. Pôvodným cieľom bolo, aby sa dosiahlo férové zastúpenie malých aj veľkých štátov. Aby tie veľké nemali dominantné slovo. Dnes sa na to pozeráme ako na archaizmus. Zbor voliteľov však musíme vnímať ako dôležitú súčasť procesu nástupu nového prezidenta do úradu. Voľbám dáva formálnejšiu rovinu. Je to ako dôležitý bod na zozname, ktorý jednoducho musíme splniť.

Vráťme sa späť k predvolebnej kampani Joe Bidena a viceprezidentky Kamaly Harrisovej. Ako vnímate ich komunikáciu a v čom bola rozdielna v porovnaní s Trumpovou?

Začnime kampaňou Donalda Trumpa. V jeho prípade je potrebné vnímať jeho vzťah s médiami, ktorý má dlhú históriu. Na začiatku svojej kariéry pomáhal predávať noviny v New Yorku. V 70. a 80. rokoch ho médiá milovali a on miloval médiá. Keď v 90. rokoch začal bankrotovať, médiá ho prestali ukazovať len v pozitívnom svetle. Reagoval tak, že vytvoril vlastnú TV show a založil si účet na Twitteri. Získal tak kontrolu nad svojím verejným obrazom. V podstate sa z neho stal stroj ,na propagáciu samého seba. Keď prišlo rozhodnutie kandidovať, vedel, ako funguje dráma. Vedel, že osloví jednoduchosťou a negatívnymi informáciami. Jeho komunikácia vždy bola veľmi emocionálna a dramatická. Vybudoval si tak silnú fanúšikovskú základňu.

Počas kampane sa zameral na emócie. Vedel, čo povedať. Aj preto ho volilo viac ľudí v týchto voľbách, než v tých minulých. Naučil sa vyvolať reakciu. Keď som bola pred niekoľkými týždňami v Miami, pri diaľnici som videla obrovský nápis „Nedovoľte demokraticko-socialistickým diablom zmocniť sa Ameriky“. Miami má obrovskú komunitu kubánskych imigrantov, ľudí, ktorí utiekli pred komunizmom. Trump vedel, čo im povedať, aby v nich vyvolal strach a odvrátil ich od voľby demokratov. Práve Miami je tradične silná základňa demokratov, ale jemu sa tam výrazne podarilo znížiť ich náskok.

Trump strašil Američanov príchodom socializmu

Veľa ľudí v USA verilo, že ak Biden vyhrá, môže zmeniť demokraciu na socializmus, čo vystrašilo najmä tých, ktorí do USA utiekli pred komunizmom. Mám pocit, akoby nevnímali rozdiely medzi komunizmom a socializmom.

Majoritná časť Američanov naozaj nepozná rozdiely medzi socializmom a komunizmom. Je to veľmi dôležité, pretože demokratické politické spektrum sa u nás veľmi rozšírilo na obe strany. Obama bol v tomto spektre stred, no my už nechceme takého prezidenta. Biden sa preto posunul mierne doprava, aby trochu vyvážil situáciu.

V Amerike však máme demokraciu a socializmus je od nás tak vzdialený, akoby bol na Mesiaci. No realita v roku 2020 je taká, že dostatočne silná debata môže veci zmeniť. Biden prichádza v historicky dôležitom období. Za ostatné štyri roky sa jeho strana názorovo extrémne rozrástla, čo môže byť zaujímavé.

Vrátim sa ešte k Trumpovej kampani. Pamätáte si nejaké konkrétne slová alebo reč tela, ktorými aktivoval svojich voličov?

Nemyslím si, že to bol jeden konkrétny moment. Mal dlhodobo dobrú stratégiu a konzistentne a dynamicky všetkých bombardoval svojím egom, tým, aký je úžasný a neprekonateľný, a sľubmi o úchvatnej budúcnosti. Fungovalo mu to naozaj dobre.

Biden by mohol byť lepší prezident, ako bol kandidát

Biden, naopak, púta umiernenosťou, vekom, desiatkami rokov skúseností z administratívy. Nevyhol sa však ani kritike. Ako ho vnímate vy, ako profesionálka v oblasti komunikácie?

On svoju stratégiu nezmenil, odkedy sa v 70. rokoch objavil v politike. Hral na istotu a ponúkol sa taký, aký je. Neskúšal zbytočne rásť a nenechal na chytiť do Trumpových pascí. Hral čisto. Vplýval na ľudí rozumom, Trump tlačil na emócie. Biden vedel, že Trumpových voličov k sebe nepritiahne. Sú to dva rozdielne svety a porovnávať ich je ako porovnávať jablká a pomaranče. Mal čistú, bezpečnú stratégiu a robil ju efektívne, preto sa mu podarilo vyhrať. Myslím si, že bude lepší prezident než bol kandidát. Je to štátnik, diplomat, rád spája ľudí.

Veľmi dlho trvalo, kým si vybral viceprezidenta. Nakoniec sa rozhodol pre Kamalu Harrisovú. Ako vnímate toto rozhodnutie?

Biden je silný líder, ktorý dokáže pozície obsadzovať správnymi ľuďmi. Medzi nimi je určitá diverzita, a práve preto spolu vytvoria silný kabinet. Kamalu si pamätám z jednej debaty, kde kritizovala Bidena pre tému školstva a zmiešaných komunít. Videla som, že Biden dokáže prijať kritiku. Chce vytvárať takéto partnerstvá, pretože vďaka tomu získa rôzne pohľady na tému a čerpá z nich.

V USA v súčasnosti registrujeme viac ako 11 miliónov prípadov ochorenia na vírus COVID 19 a počet jeho obetí presiahol štvrť milióna ľudí. Ako bude podľa vás Biden riešiť súčasnú pandemickú situáciu po prevzatí úradu?

Bude to pre neho absolútna priorita. Obama pripravil veľmi prepracovaný pandemický plán, do ktorého Trump ani nenazrel. Verím, že Biden presne vie, odkiaľ má čerpať informácie a ako s nimi pracovať. Má odlišný prístup. Trump situáciu podceňoval, bral ju na ľahkú váhu, v podstate nemal žiadnu stratégiu. Môžeme očakávať, že Biden podnikne reálne kroky.

Určite sa dočkáme výrazných partnerstiev na úrovni štátov. Vírus je spolitizovaný, čo viedlo k tomu, že Trump bol veľmi selektívny a nekonal, keď štáty USA na čele s demokratickým senátorom žiadali o pomoc. Biden ich všetky zjednotí a bude dobrý koordinátor. Dokáže spojiť aj ľudí, čo je teraz veľmi dôležité.

Pripravme sa na sériu rýchlych víťazstiev

Biden prisľúbil návrat k Parížskej klimatickej dohode a návrat USA k členstvu vo Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO). Dodrží tieto sľuby?

Prvých 90 dní v úrade bude sériou rýchlych víťazstiev. Biden sa pokúsi čo najrýchlejšie opätovne nadviazať prerušené spolupráce a vstúpiť do členstiev, z ktorých sme vystúpili. Hádam sme ešte stále vítaní. Myslím si, že na toto sa zameria v prvých dňoch. Trumpove zmeny v ekonomike spôsobili veľa strachu a niektoré veci pôsobia naozaj šialene. Dokonca aj moji republikánski priatelia s takým množstvom zmien nesúhlasia. Biden nebude robiť nič kontroverzné a nebude zasahovať do toho, čo nie je pokazené. Bude opakom Trumpa, ktorý hneď po nástupe do úradu menil všetko, čo zaviedol Obama.

Myslím si, že Biden nebude všetko tvrdohlavo meniť len preto, že je to Trumpova práca. Pôjde po rýchlych víťazstvách a v ekonomike dá dôraz na stabilitu a bezpečie. Posledné štyri roky sme sa báli, že Trump vyvolá vojnu, a je zázrak, že sa mu to nepodarilo. Biden sa pokúsi rýchlo napraviť, čo sa bude dať, a potom sa zameria na dlhodobé riešenia.

Nie všetky Trumpove ekonomické zmeny sú však kritizované. To, čo urobil pre poľnohospodárov, oceliarov a pre tradičnú výrobu, sa stretlo s pozitívnym ohlasom.

Dôležitá je otázka, ako silnú chceme mať domácu výrobu. Rozhodnutia však musíme robiť s prihliadnutím na zahraničnopolitické vzťahy a na to, odkiaľ chceme dovážať. Úprimne, netuším, ako sa k tomu postaví Biden a aké môže mať plány. Určite však bude musieť nájsť správny balans medzi tým, koľko vyprodukujeme a koľko spotrebujeme. Viem, že spotrebujeme viac, ako vyprodukujeme. Investovať do agropriemyslu by sme mali, na druhej strane je potrebné prihliadať aj na to, že zo zahraničia vieme veľa doviezť a lacnejšie.

Je známe, že USA masívne investujú do zbrojárstva, naopak, do školstva minimum. Myslíte si, že sa to zmení?

Je to šokujúce, že na obranu míňame viac ako na čokoľvek iné. Pretože náš zdravotný systém nie je pre všetkých, nestaráme sa o ľudí. Školstvo máme vo svetových rebríčkoch niekde medzi 30. až 40. miestom, v rebríčku vedomia, aj to meriame, sme okolo 30. miesta. Máme najsilnejšiu krajinu na svete s najsilnejšou obranou a máme ekonomickú silu, no vo všetkom ostatnom sme hodnotení od 30. miesta nižšie.

Myslím si, že by sme sa mali pozrieť ďalej za čísla a hľadať súvislosti. Mali by sme byť vďační za partnerstvá, za to, že sa zaujímate o našu politickú situáciu. Je pravdou, že nie veľa Američanov sa pozerá za hranice svojho mesta, štátu či krajiny. Myslím si, že táto nová éra americkej politiky prinesie niečo úžasné pre nás všetkých. 

logo
Prečítajte si tiež:
24.6.2024 Redakcia FinReport

Byrokracia v EÚ bujnie, nárasty sú v stovkách percent

Od prijatia Maastrichtskej zmluvy (od 1. januára 1994 do 1. januára 2024) sa počet právnych predpisov EÚ zvýšil o 729 % a od prijatia ...

24.6.2024 Redakcia FinReport

Dotácia na stravu pokračuje, žiadatelia o ňu musia splniť dve povinnosti

Zabezpečiť jedlo pre deti v školských zariadeniach, viesť ich k zdravým stravovacím návykom a odbremeniť rodičov od nadmerných ...

24.6.2024 Redakcia FinReport

Ekonomická situácia sa zlepšuje, odhady rastu sú čoraz optimistickejšie

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť zvýšila odhad tohtoročného rastu slovenskej ekonomiky na 2,7 %. Odvoláva sa pritom na nižšiu infláciu a ...

24.6.2024 Robert Juriš

Katastrofické scenáre o nesplácaní hypoték sa nenaplnili, objem poskytnutých úverov začal rásť

Trh s hypotékami pomaly opäť začína ožívať. Jeden zo samostatných finančných agentov pôsobiacich na slovenskom trhu tvrdí, že za menej ...

24.6.2024 Redakcia FinReport

NKÚ: Slovensko zaostáva v strategickom riadení aj vo vyvodzovaní osobnej zodpovednosti

Slovensko potrebuje jasnú stratégiu smerovania, lebo na súčasnej ceste dlhodobého udržateľného rozvoja sa čoraz viac potáca, zraňuje a ...

24.6.2024 Mário Špilberger

Ponúk na skrátený úväzok je málo. Ako sa na ňom dohodnúť so zamestnávateľom?

Ženy s malými deťmi, študenti či seniori často túžia po práci na skrátený úväzok. Momentálne sú vo výhode tí, ktorí hľadajú menej ...

14.6.2024 Redakcia FinReport

Vladimír Cvik je novým Country Managerom porovnávača Superpoistenie.sk

Porovnávač poistení Superpoistenie.sk, ktorý na Slovensku pôsobí už od roku 2007, predstavil nového Country Managera. Stal sa ním Vladimír ...

10.6.2024 Redakcia FinReport

Inflačná beštia zatiaľ nie je úplne skrotená

„To, čo sme dlho očakávali, a to, čo sme aj dlho avizovali, sa stalo realitou. Znížili sme úrokové sadzby, a to prvýkrát od septembra ...

6.6.2024 Miloslava Némová

Rebríček desiatich najbohatších celebrít sveta. Figurujú v ňom len traja muži

Zbohatli vďaka hudbe, herectvu, športu, sláve či osobným značkám. Mnohí z nich zarábajú najmä mimo svojej hlavnej kariéry, a to na ...

31.5.2024 Redakcia FinReport

Marcel Klimek: Nový výkonný riaditeľ Slovenskej bankovej asociácie

Slovenská banková asociácia (SBA) bude mať nového výkonného riaditeľa. K 1. júlu 2024 v tejto funkcii končí doterajšia výkonná ...

24.5.2024 Jana Schochmann

Rastislav Havran: Spochybňovanie status quo ma posúva vpred

Rastislav Havran pôsobí vo funkcii generálneho riaditeľa spoločnosti UNIQA necelý rok. Pred nástupom do najvyššej pozície riadil rezort ...

21.5.2024 Redakcia FinReport

Andrej Zaťko: CEO 365.bank sa stal vlastníkom 9,9-percentného podielu v tejto banke

V akcionárskej štruktúre 365.bank nastali zmeny. Súčasný CEO a predseda predstavenstva banky Andrej Zaťko nadobudol prostredníctvom svojej ...

20.5.2024 Jana Schochmann

Tatiana Ondrejková: O úspech sa musíte pričiniť sami

Tatiana Ondrejková je známa a úspešná slovenská podnikateľka. Ak by sme sa opýtali, v čom tkvie jej podnikateľský úspech, sama Táňa by ...

20.5.2024 Redakcia FinReport

Zomrel jeden z prvých slovenských veľkopodnikateľov Jozef Majský

Vo veku 78 rokov zomrel jeden z prvých veľkopodnikateľov, ktorí významne zbohatli po vzniku samostatnej Slovenskej republiky – Jozef Majský ...

17.5.2024 Redakcia FinReport

Staronovou prezidentkou Európskej banky pre obnovu a rozvoj je Odile Renaudová-Bassová

Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR) oznámila, že jej šéfkou aj naďalej bude Francúzka Odile Renaudová-Bassová. Opätovne zvolená do ...

15.5.2024 Redakcia FinReport

Generálnym riaditeľom spoločnosti SAP aj naďalej zostáva Christian Klein

Spoločnosť SAP SE oznámila, že predlžuje zmluvu so svojím generálnym riaditeľom a členom predstavenstva Christianom Kleinom o ďalšie tri ...

9.5.2024 Redakcia FinReport

Michal Stachník: Nový šéf českého a slovenského Microsoftu

Spoločnosť Microsoft Česká republika a Slovensko má nového Country Managera. Stal sa ním Michal Stachník. Vedúcu pozíciu prevzal od Michala ...

3.5.2024 Robert Juriš

Rastislav Kaňuch: Slovák, ktorý vedie komunikačnú agentúru v Kambodži

Bol dlhoročným riaditeľom najväčšej mediálnej agentúry na Slovensku – Unimedie. Poznajú ho top manažéri, ľudia z reklamy aj marketingu ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay