Katherine Longhiová: Trump bol stroj na propagáciu samého seba, od Bidena sa očakáva boj s koronavírusom (VIDEO)
Víťazstvo Joe Bidena v bitke o prezidentské kreslo by pre USA malo priniesť podstatný obrat v domácej aj svetovej politike. O amerických prezidentských voľbách, o dosluhujúcom prezidentovi Donaldovi Trumpovi a tiež o tom, čo konkrétne môžeme od nového prezidenta USA očakávať, sa v exluzívnom rozhovore zhovára spolupracovníčka magazínu Financial Report Andrea Tittelová s americkou expertkou na komunikáciu, ktorá svoju kariéru odštartovala v spoločnosti Bloomberg, Katherine Longhiovou.

Foto: Financial Report
Zbor voliteľov na výsledku volieb už nič nezmení
Myslíte si, že sa v januári v USA podarí inaugurovať nového prezidenta a viceprezidentku? Bude do toho procesu Donald Trump nejako zasahovať?
Nemusíme mať strach, že by sa inaugurácia neuskutočnila. Tento akt má 200-ročnú históriu. Keď Obama nastupoval do úradu, bol prekvapený, ako dobre a profesionálne mu Bushov tím odovzdal moc. Áno, teraz sme v inej situácii. V Bielom dome je niekto, kto neuznáva výsledky volieb. Môžeme očakávať, že Trump s odovzdaním moci nápomocný nebude. Na druhej strane, Biden bol osem rokov Obamovým viceprezidentom. Nepotrebuje sa „zaučiť“, netápe v tme. Stačí mu odovzdať kľúče od Bieleho domu a dať aktuálne informácie.
Zároveň je tu ešte niekoľko oficialít, ktoré nás čakajú. V decembri bude Bidena a Harrisovú voliť Zbor voliteľov. Ani v tomto prípade nie je dôvod očakávať zvrat. Aj keby niekoľkí z nich urobili niečo neočakávané, na výsledku volieb sa nič nezmení.
Mohli by ste nám priblížiť činnosť Zboru voliteľov? Vieme, že sa stretnú 14. decembra, potom 23. decembra odovzdajú svoje hlasy, a to definitívne rozhodne o voľbe prezidenta.
Rada by som činnosť Zboru voliteľov vysvetlila jednou vetou, no je to zložitejšie. My sami o tom vedieme plamenné diskusie. Zbor je kontrolný orgán na vybalansovanie moci medzi jednotlivými štátmi únie. Pôvodným cieľom bolo, aby sa dosiahlo férové zastúpenie malých aj veľkých štátov. Aby tie veľké nemali dominantné slovo. Dnes sa na to pozeráme ako na archaizmus. Zbor voliteľov však musíme vnímať ako dôležitú súčasť procesu nástupu nového prezidenta do úradu. Voľbám dáva formálnejšiu rovinu. Je to ako dôležitý bod na zozname, ktorý jednoducho musíme splniť.
Vráťme sa späť k predvolebnej kampani Joe Bidena a viceprezidentky Kamaly Harrisovej. Ako vnímate ich komunikáciu a v čom bola rozdielna v porovnaní s Trumpovou?
Začnime kampaňou Donalda Trumpa. V jeho prípade je potrebné vnímať jeho vzťah s médiami, ktorý má dlhú históriu. Na začiatku svojej kariéry pomáhal predávať noviny v New Yorku. V 70. a 80. rokoch ho médiá milovali a on miloval médiá. Keď v 90. rokoch začal bankrotovať, médiá ho prestali ukazovať len v pozitívnom svetle. Reagoval tak, že vytvoril vlastnú TV show a založil si účet na Twitteri. Získal tak kontrolu nad svojím verejným obrazom. V podstate sa z neho stal stroj ,na propagáciu samého seba. Keď prišlo rozhodnutie kandidovať, vedel, ako funguje dráma. Vedel, že osloví jednoduchosťou a negatívnymi informáciami. Jeho komunikácia vždy bola veľmi emocionálna a dramatická. Vybudoval si tak silnú fanúšikovskú základňu.
Počas kampane sa zameral na emócie. Vedel, čo povedať. Aj preto ho volilo viac ľudí v týchto voľbách, než v tých minulých. Naučil sa vyvolať reakciu. Keď som bola pred niekoľkými týždňami v Miami, pri diaľnici som videla obrovský nápis „Nedovoľte demokraticko-socialistickým diablom zmocniť sa Ameriky“. Miami má obrovskú komunitu kubánskych imigrantov, ľudí, ktorí utiekli pred komunizmom. Trump vedel, čo im povedať, aby v nich vyvolal strach a odvrátil ich od voľby demokratov. Práve Miami je tradične silná základňa demokratov, ale jemu sa tam výrazne podarilo znížiť ich náskok.
Trump strašil Američanov príchodom socializmu
Veľa ľudí v USA verilo, že ak Biden vyhrá, môže zmeniť demokraciu na socializmus, čo vystrašilo najmä tých, ktorí do USA utiekli pred komunizmom. Mám pocit, akoby nevnímali rozdiely medzi komunizmom a socializmom.
Majoritná časť Američanov naozaj nepozná rozdiely medzi socializmom a komunizmom. Je to veľmi dôležité, pretože demokratické politické spektrum sa u nás veľmi rozšírilo na obe strany. Obama bol v tomto spektre stred, no my už nechceme takého prezidenta. Biden sa preto posunul mierne doprava, aby trochu vyvážil situáciu.
V Amerike však máme demokraciu a socializmus je od nás tak vzdialený, akoby bol na Mesiaci. No realita v roku 2020 je taká, že dostatočne silná debata môže veci zmeniť. Biden prichádza v historicky dôležitom období. Za ostatné štyri roky sa jeho strana názorovo extrémne rozrástla, čo môže byť zaujímavé.
Vrátim sa ešte k Trumpovej kampani. Pamätáte si nejaké konkrétne slová alebo reč tela, ktorými aktivoval svojich voličov?
Nemyslím si, že to bol jeden konkrétny moment. Mal dlhodobo dobrú stratégiu a konzistentne a dynamicky všetkých bombardoval svojím egom, tým, aký je úžasný a neprekonateľný, a sľubmi o úchvatnej budúcnosti. Fungovalo mu to naozaj dobre.
Biden by mohol byť lepší prezident, ako bol kandidát
Biden, naopak, púta umiernenosťou, vekom, desiatkami rokov skúseností z administratívy. Nevyhol sa však ani kritike. Ako ho vnímate vy, ako profesionálka v oblasti komunikácie?
On svoju stratégiu nezmenil, odkedy sa v 70. rokoch objavil v politike. Hral na istotu a ponúkol sa taký, aký je. Neskúšal zbytočne rásť a nenechal na chytiť do Trumpových pascí. Hral čisto. Vplýval na ľudí rozumom, Trump tlačil na emócie. Biden vedel, že Trumpových voličov k sebe nepritiahne. Sú to dva rozdielne svety a porovnávať ich je ako porovnávať jablká a pomaranče. Mal čistú, bezpečnú stratégiu a robil ju efektívne, preto sa mu podarilo vyhrať. Myslím si, že bude lepší prezident než bol kandidát. Je to štátnik, diplomat, rád spája ľudí.
Veľmi dlho trvalo, kým si vybral viceprezidenta. Nakoniec sa rozhodol pre Kamalu Harrisovú. Ako vnímate toto rozhodnutie?
Biden je silný líder, ktorý dokáže pozície obsadzovať správnymi ľuďmi. Medzi nimi je určitá diverzita, a práve preto spolu vytvoria silný kabinet. Kamalu si pamätám z jednej debaty, kde kritizovala Bidena pre tému školstva a zmiešaných komunít. Videla som, že Biden dokáže prijať kritiku. Chce vytvárať takéto partnerstvá, pretože vďaka tomu získa rôzne pohľady na tému a čerpá z nich.
V USA v súčasnosti registrujeme viac ako 11 miliónov prípadov ochorenia na vírus COVID 19 a počet jeho obetí presiahol štvrť milióna ľudí. Ako bude podľa vás Biden riešiť súčasnú pandemickú situáciu po prevzatí úradu?
Bude to pre neho absolútna priorita. Obama pripravil veľmi prepracovaný pandemický plán, do ktorého Trump ani nenazrel. Verím, že Biden presne vie, odkiaľ má čerpať informácie a ako s nimi pracovať. Má odlišný prístup. Trump situáciu podceňoval, bral ju na ľahkú váhu, v podstate nemal žiadnu stratégiu. Môžeme očakávať, že Biden podnikne reálne kroky.
Určite sa dočkáme výrazných partnerstiev na úrovni štátov. Vírus je spolitizovaný, čo viedlo k tomu, že Trump bol veľmi selektívny a nekonal, keď štáty USA na čele s demokratickým senátorom žiadali o pomoc. Biden ich všetky zjednotí a bude dobrý koordinátor. Dokáže spojiť aj ľudí, čo je teraz veľmi dôležité.
Pripravme sa na sériu rýchlych víťazstiev
Biden prisľúbil návrat k Parížskej klimatickej dohode a návrat USA k členstvu vo Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO). Dodrží tieto sľuby?
Prvých 90 dní v úrade bude sériou rýchlych víťazstiev. Biden sa pokúsi čo najrýchlejšie opätovne nadviazať prerušené spolupráce a vstúpiť do členstiev, z ktorých sme vystúpili. Hádam sme ešte stále vítaní. Myslím si, že na toto sa zameria v prvých dňoch. Trumpove zmeny v ekonomike spôsobili veľa strachu a niektoré veci pôsobia naozaj šialene. Dokonca aj moji republikánski priatelia s takým množstvom zmien nesúhlasia. Biden nebude robiť nič kontroverzné a nebude zasahovať do toho, čo nie je pokazené. Bude opakom Trumpa, ktorý hneď po nástupe do úradu menil všetko, čo zaviedol Obama.
Myslím si, že Biden nebude všetko tvrdohlavo meniť len preto, že je to Trumpova práca. Pôjde po rýchlych víťazstvách a v ekonomike dá dôraz na stabilitu a bezpečie. Posledné štyri roky sme sa báli, že Trump vyvolá vojnu, a je zázrak, že sa mu to nepodarilo. Biden sa pokúsi rýchlo napraviť, čo sa bude dať, a potom sa zameria na dlhodobé riešenia.
Nie všetky Trumpove ekonomické zmeny sú však kritizované. To, čo urobil pre poľnohospodárov, oceliarov a pre tradičnú výrobu, sa stretlo s pozitívnym ohlasom.
Dôležitá je otázka, ako silnú chceme mať domácu výrobu. Rozhodnutia však musíme robiť s prihliadnutím na zahraničnopolitické vzťahy a na to, odkiaľ chceme dovážať. Úprimne, netuším, ako sa k tomu postaví Biden a aké môže mať plány. Určite však bude musieť nájsť správny balans medzi tým, koľko vyprodukujeme a koľko spotrebujeme. Viem, že spotrebujeme viac, ako vyprodukujeme. Investovať do agropriemyslu by sme mali, na druhej strane je potrebné prihliadať aj na to, že zo zahraničia vieme veľa doviezť a lacnejšie.
Je známe, že USA masívne investujú do zbrojárstva, naopak, do školstva minimum. Myslíte si, že sa to zmení?
Je to šokujúce, že na obranu míňame viac ako na čokoľvek iné. Pretože náš zdravotný systém nie je pre všetkých, nestaráme sa o ľudí. Školstvo máme vo svetových rebríčkoch niekde medzi 30. až 40. miestom, v rebríčku vedomia, aj to meriame, sme okolo 30. miesta. Máme najsilnejšiu krajinu na svete s najsilnejšou obranou a máme ekonomickú silu, no vo všetkom ostatnom sme hodnotení od 30. miesta nižšie.
Myslím si, že by sme sa mali pozrieť ďalej za čísla a hľadať súvislosti. Mali by sme byť vďační za partnerstvá, za to, že sa zaujímate o našu politickú situáciu. Je pravdou, že nie veľa Američanov sa pozerá za hranice svojho mesta, štátu či krajiny. Myslím si, že táto nová éra americkej politiky prinesie niečo úžasné pre nás všetkých.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Americký akciový trh čelí otrasom, investori vyvarujte sa panike
- 2.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 3.Maturita z matematiky bude povinná
- 4.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 5.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom