Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Gautam Adani: Indický podnikateľ je dnes druhým najbohatším človekom na svete

Dominik Horváth Lídri Poslať

Gautam Adani – meno, ktoré mimo Indie donedávna poznal len málokto. Dnes je to druhý najbohatší človek na svete. Indický obchodník za posledné dva roky zaznamenal exponenciálny nárast svojho bohatstva a dnes jeho imanie dosahuje neuveriteľných 142 miliárd dolárov. Za čo vďačí Adani svojmu úspechu?

Gautam Adani

Foto: Shutterstock

Ako jediný v prvej desiatke najbohatších ľudí na svete stavil na „tradičné“ industriálne sektory. Od dopravnej logistiky sa postupne prepracoval na najväčšieho dovozcu uhlia v Indii, pričom jeho firmám dnes patria aj tituly najväčšieho súkromného výrobcu tepelnej energie alebo najväčšieho ťažiara uhlia v krajine. Počas súčasnej energetickej krízy sú to práve tieto odvetvia, ktorým sa extrémne darí, a je pravdepodobné, že Adaniho imanie vďaka nim bude ďalej rásť.

Prvý milión zarobil v dvadsiatke

Adani sa narodil 24. júna 1962 v meste Ahmadabád v indickej provincii Gudžarát. Má 7 súrodencov. Jeho otec bol maloobchodník s textilom, matka sa venovala rodine. Vzdelanie získal v škole Sheth Chimanlal Nagindas Vidyalaya v Ahmadabáde. Neskôr sa rozhodol získať bakalársky titul v obchodnom odbore na Gudžarátskej univerzite, ale po druhom roku štúdium ukončil. Hoci mal záujem o podnikanie, otcov textilný biznis ho nelákal. Učarovali mu komodity, presnejšie diamanty.

Preto sa v roku 1978 presťahoval do Bombaja, kde pracoval ako triedič diamantov pre spoločnosť Mahendra Brothers. Neskôr si založil vlastnú firmu na sprostredkovanie diamantov, ktorá bola taká úspešná, že už ako 20-ročnému sa mu podarilo zarobiť prvý milión (v dolároch). Po štyroch rokoch únavnej práce, pri ktorej dennodenne leštil a triedil diamanty, sa však rozhodol vrátiť sa do rodného mesta.

Obchodník s plastmi

V roku 1982 si spolu so svojím starším bratom Mahasukhbhaiom Adanim kúpil malú továreň na plasty, ktorá spracovávala 15 ton plastov mesačne. Tento podnik sa ukázal byť jeho vstupnou bránou do globálneho obchodovania prostredníctvom dovozu polyvinylchloridu (PVC).

„V mojom živote sú dva zlomové momenty. Jeden v roku 1985, keď vláda uvoľnila dovozné normy na PVC a iné výrobné materiály. Začal som dovážať suroviny a začal som obchodovať. Druhý zlom nastal v roku 1995, keď sme sa rozhodli vstúpiť do prístavného sektora,“ spomína Adani vo svojej biografii.

V roku 1985 tak začal dovážať primárne polyméry pre malé priemyselné odvetvia. O tri roky neskôr založil spoločnosť Adani Exports, teraz známu ako Adani Enterprises. Ide o  holdingovú spoločnosť skupiny, ktorá dnes zastrešuje viac ako 13 dcérskych spoločností. Pôvodne sa firma zaoberala najmä energetickými komoditami. V nasledujúcich rokoch sa v Indii začala politika hospodárskej liberalizácie, ktorá mala významný vplyv na rast Adaniho spoločnosti. Skupina postupne rozšírila svoje podnikanie o obchod s kovmi, textilom a poľnohospodárskymi produktmi.

Z Mundry urobil najväčší indický prístav

Úspech prístavu Mundra patrí určite medzi Adaniho najvýznamnejšie míľniky. V roku 1994 v rámci liberačnej politiky vláda Gudžarátu oznámila tender na správu prístavu Mundra. Súkromné ​​prístavy však neboli vtedy v Indii populárne. Neexistovala žiadna železnica, po ktorej by sa dali dovezené tovary ďalej presúvať a neexistovala ani jasná politika ich riadenia. Väčšina významných prístavov bola kontrolovaná centrálnou vládou a menšie prístavy medzi sebou tvrdo súperili.

Adani však prejavil záujem o prístav a v roku 1995 mu vláda udelila povolenie na jeho prevádzku. Oficiálne prístav kúpila Adaniho spoločnosť Gujarat Adani Port Ltd., dnes Adani Ports a Special Economic Zone Ltd. Medzi hlavné výhody povolenia patril fakt, že sa z prístavu stala Špeciálna ekonomická zóna (SEZ). V Indii ide o špecificky vymedzenú bezcolnú enklávu a z pohľadu obchodných operácií, ciel a taríf sa považuje za cudzie územie.

„Nie veľa ľudí vtedy podporilo Adaniho krok. Neexistovali cesty a železničné spojenia. Ale predseda skupiny Gautam mal víziu, aby neplodná krajina prosperovala,“ uviedol predstaviteľ priemyslu pre The Economic Times.

V roku 1995 postavil prvé nové mólo. Spoločnosť si uvedomila, že úspech alebo neúspech prístavného podnikania závisí od vytvorenia spojovacej infraštruktúry. Po rokoch rokovaní a rôznych súdnych sporoch s viac ako 500 vlastníkmi pôdy dokázal Adani vytvoriť železničné a cestné spojenie s prístavom.

Do roku 2003 zväčšil prístavnú infraštruktúru a investoval do rozvoja ďalších mól a skladov. Veľký dôraz kládol na mechanizáciu manipulácie s nákladom. Napríklad doba obrátky, kľúčové meradlo efektívnosti v logistike, je v Kandle, druhom najväčšom prístave Gudžarátskej provincie, dva až tri dni. V Mundre je to kvôli mechanizácii menej ako jeden deň.

Indický prístav Mundra v číslach

Od roku 2013 je Mundra Port najväčším súkromným komerčným prístavom v Indii. Jeho súčasťou je aj najväčší terminál na dovoz uhlia na svete. Ročne do prístavu pripláva 3 300 lodí so 65-tisíc námorníkmi rôznych národností. Mundra ponúka 26 kotvísk a vyhradených terminálov pre rôzne druhy nákladu, pričom ročne cez prístav prejde 231 miliónov metrických ton tovaru. Prístav ponúka 21 uzavretých prístavných skladov s kapacitou 137-tisíc štvorcových metrov na uskladnenie pšenice, cukru, ryže a hnojív a ďalších 880-tisíc štvorcových metrov otvoreného priestoru pre oceľové plechy, zvitky, soľ, koks a uhlie.

Uhlie ruka v ruke s elektrárňami

Po úspechoch v prístavnom odvetví sa Adani zameral na energetický sektor. Adani Enterprises sa stala v roku 2006 najväčším dovozcom uhlia v Indii s importom cez 11 miliónov ton uhlia ročne. Spoločnosť rozšírila svoje podnikanie v roku 2008 kúpou bane Bunyu v Indonézii a neskôr v roku 2010 získala práva na bane vo východoindickej provincii Odisha. Po tejto expanzii začal firme patriť titul najväčšej indickej súkromnej spoločnosti na ťažbu uhlia.

Adani však nechcel zaspať na vavrínoch a pokračoval s expanziou, tentoraz v Austrálii. V roku 2014 spustila skupina s podporou časti austrálskej vlády ťažobný a železničný projekt za 21,5 miliardy dolárov v uhoľnej bani Carmichael. Predpokladaná doba ťažby je 60 rokov a ročná kapacita bane predstavuje 10 megaton energetického uhlia. Okrem toho kúpila aj prístav Abbot Point, ktorý modifikovala na ukladanie a prepravu vyťaženého uhlia.

A kým sa jeho vlajková loď Adani Enterprises zameriavala na dovoz a ťažbu uhlia, v roku 1996 založil novú divíziu s názvom Adani Power, ktorej cieľom bola výstavba nových uhoľných elektrární. Obe spoločnosti sa tak výborne dopĺňali. Adani Power dnes vlastní šesť uhoľných a jednu solárnu elektráreň s kapacitou cez 12-tisíc megawattov.  

Neskôr v roku 2009 sa Adani Power stala akciovou spoločnosťou a vstúpila na burzu s prvotnou cenou akcie 100 rupií, teda približne 1,27 eura. Bola tiež prvou spoločnosťou na svete, ktorá vytvorila projekt superkritickej tepelnej energie založený na uhlí, zaregistrovaný v rámci mechanizmu čistého rozvoja (CDM) Kjótskeho protokolu. Spoločnosť je dnes najväčší súkromný výrobca tepelnej energie v krajine.

Ďalším krokom je zelená energia

Po obrovskom úspechu v „tradičných“ energiách Adani upriamil pozornosť na obnoviteľné zdroje. V roku 2015 tak založil Adani Green Energy Limited – zelené krídlo svojej holdingovej spoločnosti. Spoločnosť dosiahla svoj najväčší úspech v roku 2020, keď vyhrala doteraz najväčší tender na budovanie solárnej energie na svete.

Adani podpísal dohodu s Indickou solárnou korporáciou (SECI), v rámci ktorej vyrobí a uvedie do prevádzky solárne panely s celkovou kapacitou 8-tisíc megawattov. Projekt si vyžiada investíciu 6 miliárd dolárov a vytvorí 400-tisíc priamych a nepriamych pracovných miest. Projekt by mal počas svojej životnosti „vytlačiť“ 900 miliónov ton oxidu uhličitého.

„Po konferencii COP26 je čoraz evidentnejšie, že svet musí prejsť spravodlivým prechodom k nízkouhlíkovej ekonomike rýchlejšie, než sa pôvodne očakávalo. Preto sa naša skupina zaväzuje investovať 50 až 70 miliárd dolárov do priestoru obnoviteľných zdrojov. Táto dohoda nás udržiava na dobrej ceste k nášmu záväzku stať sa do roku 2030 najväčším svetovým hráčom v oblasti obnoviteľných zdrojov,“ povedal Adani v novembri 2021 pre Bloomberg na Indickom ekonomickom fóre. V júli 2022 ponúkol nové podrobnosti o tom, že táto investícia bude predstavovať výstavbu troch obrovských tovární v oblasti solárnej, elektrolyzérovej (výroba zeleného vodíka) a veternej energie.

Niekto by mohol povedať, že Adaniho orientácia na zelené energie nie je náhoda. Vláda indického premiéra Narendru Modiho totiž už dávno spustila národný program, ktorého cieľom je dosiahnutie nulových emisií uhlíka v krajine do roku 2070. Okrem toho Modi taktiež spustil národnú vodíkovú misiu s cieľom premeniť Indiu na svetové centrum zeleného vodíka. Adani tak pokračuje v tom, čo vie robiť najlepšie. Nachádza nové odvetvia, ktoré majú v budúcnosti vysokú pravdepodobnosť rastu.

„Jedným z najväčších spúšťačov úspechu skupiny Adani je ich schopnosť vstúpiť do správnych sektorov v správnom čase. Všetky jeho podniky využívajú maximálne výhody z ekonomickej transformácie Indie,“ povedal výkonný riaditeľ v Bombaj Ladderup Wealth Management Raghvendra Nath pre portál National News.

Nárast imania o 1 250 % za dva roky

Adani v posledných rokoch ťažil zo silného zamerania indickej vlády na rozvoj infraštruktúry. Okrem toho jeho dobrý vzťah s vládou, spolu so zameraním na kapitálovo náročné odvetvia, kde je menšia konkurencia, pomohli jeho konglomerátu prosperovať.

„Má veľkú diverzifikáciu vo všetkých týchto podnikoch,“ povedal zakladateľ platformy finančného poradenstva Fintoo Manish P. Hingar. „Kedykoľvek existuje v Indii futuristický biznis, myslím si, že Adani to využije. Veľkým hnacím faktorom je organický rast spoločnosti a anorganický rast, ktorý pochádza z rýchlych akvizícií v rôznych sektoroch,“ dodal.

Analýza spoločnosti Fintoo ukazuje, že od marca 2020 sa ceny akcií siedmich spoločností skupiny Adani zvýšili o 250 až 4 100 %. Medzitým sa kombinovaná trhová kapitalizácia spoločností skupiny zvýšila zo 16,4 miliardy dolárov v roku 2020 na 254 miliárd dolárov v súčasnosti.

Adaniho schopnosť odhadnúť, ktoré odvetvia budú v budúcnosti prosperovať, mu priniesla obrovský úspech aj v jeho osobnom majetku. Na začiatku roka 2020 malo jeho imanie hodnotu „len“ 10 miliárd dolárov. V septembri 2022 prekročilo hodnotu 142 miliárd dolárov, čo predstavuje nárast o 1 250 % len za dva roky. Stal sa tak druhým najbohatším človekom na svete a jedine Elon Musk so svojimi 245 miliardami dolárov momentálne stojí pred ním.

Zaujímavosti zo života Gautama Adaniho

So svojou manželkou Priti Adani má dvoch synov – Karana Adaniho a Jeeta Adaniho.

Vlastní 74-percentný podiel na medzinárodnom letisku v Bombaji, druhom najväčšom letisku v Indii.

V roku 1998 ho spolu s kolegom uniesli indickí mafiáni. Únoscovia požadovali výkupné 1,5 milióna dolárov. Podľa oficiálnej verzie však boli obaja neskôr prepustení bez zaplatenia výkupného.

V roku 2008 prežil teroristický útok na hotel Taj v Bombaji, počas ktorého teroristi zabili viac ako 160 ľudí. Adanimu sa podarilo skryť v suteréne a neskôr ho zachránilo policajné komando.

logo
Prečítajte si tiež:
23.7.2024 Redakcia FinReport

Ethereové ETF fondy dostali zelenú. Očakáva sa nárast hodnoty tejto kryptomeny

ETF fondy sú nástroj, ktorý v marci tohto roku pomohol bitcoinu dosiahnuť rekordné hodnoty na úrovni takmer 74-tisíc dolárov za token. ...

23.7.2024 Redakcia FinReport

Každá tretia poistná udalosť je storno dovolenky

Akútne respiračné ochorenia, úrazy či úmrtia v rodine – aj to sú dôvody, pre ktoré Slováci musia chtiac-nechtiac zrušiť svoju letnú ...

23.7.2024 Martin Jamnický

Na podanie žiadosti o pomoc pri splácaní hypotéky zostáva už len niekoľko dní

Občanov, ktorí potrebujú pomôcť so splácaním hypotekárneho úveru, je napokon menej, ako sa pôvodne očakávalo. Naopak, väčšina ...

23.7.2024 Mário Špilberger

Slovenské agentúry si za sprostredkovanie práce v zahraničí od uchádzača nemôžu pýtať poplatky

Pri hľadaní zamestnania v zahraničí sú možnými rizikami napríklad nedodržanie dohodnutých podmienok či dokonca aj nezabezpečenie práce. ...

23.7.2024 Redakcia FinReport

Slováci majú v bankách a v hotovosti k dispozícii takmer 50 miliárd eur

Retailové vklady slovenských bankových klientov prestali klesať. Naopak, od jesene minulého roka, teda už posledné tri štvrťroky, dokonca ...

23.7.2024 Redakcia FinReport

Zadlženosť Slovenska stúpla najviac spomedzi všetkých krajín EÚ

Zadlženie Slovenska začiatkom tohto roka stúplo najviac spomedzi všetkých krajín Európskej únie. Počas prvého štvrťroku 2024 sa zvýšilo ...

17.7.2024 Redakcia FinReport

Alex Henriksen: Nový generálny riaditeľ Tetra Pak pre východnú Európu

Už o dva týždne s platnosťou od 1. augusta 2024 nahradí na čele spoločnosti Tetra Pak s pôsobnosťou pre východnú Európu doterajšiu ...

15.7.2024 Dominik Horváth

Desiatka najlepšie zarábajúcich generálnych riaditeľov na svete

Priemerná mzda najlepšie platených generálnych riaditeľov na svete dosiahla v minulom roku 23,7 milióna dolárov. Nikoho asi neprekvapí, že ...

15.7.2024 Redakcia FinReport

Novým riaditeľom zážitkového portálu Slevomat sa stal Tomáš Braverman

Na pozícii generálneho riaditeľa najväčšieho českého zážitkového portálu Slevomat nastupuje Tomáš Braverman. Vystrieda Mateja ...

11.7.2024 Robert Juriš

Carlos Slim Helú: Najbohatší Latinoameričan má na účte vyše 100 miliárd dolárov

Najbohatším Latinskoameričanom je v súčasnosti mexický telekomunikačný magnát Carlos Slim Helú. V priebehu minulého roku dokázal pridať ...

4.7.2024 Miloslava Némová

Oprah Winfreyová: Kultová moderátorka, filantropka a prvá miliardárka tmavej pleti

Oprah Winfreyová začínala ako prvá afroamerická spravodajská redaktorka, no svoj skutočný talent objavila až v televíznej talkshow. Do ...

14.6.2024 Redakcia FinReport

Vladimír Cvik je novým Country Managerom porovnávača Superpoistenie.sk

Porovnávač poistení Superpoistenie.sk, ktorý na Slovensku pôsobí už od roku 2007, predstavil nového Country Managera. Stal sa ním Vladimír ...

10.6.2024 Redakcia FinReport

Inflačná beštia zatiaľ nie je úplne skrotená

„To, čo sme dlho očakávali, a to, čo sme aj dlho avizovali, sa stalo realitou. Znížili sme úrokové sadzby, a to prvýkrát od septembra ...

6.6.2024 Miloslava Némová

Rebríček desiatich najbohatších celebrít sveta. Figurujú v ňom len traja muži

Zbohatli vďaka hudbe, herectvu, športu, sláve či osobným značkám. Mnohí z nich zarábajú najmä mimo svojej hlavnej kariéry, a to na ...

31.5.2024 Redakcia FinReport

Marcel Klimek: Nový výkonný riaditeľ Slovenskej bankovej asociácie

Slovenská banková asociácia (SBA) bude mať nového výkonného riaditeľa. K 1. júlu 2024 v tejto funkcii končí doterajšia výkonná ...

24.5.2024 Jana Schochmann

Rastislav Havran: Spochybňovanie status quo ma posúva vpred

Rastislav Havran pôsobí vo funkcii generálneho riaditeľa spoločnosti UNIQA necelý rok. Pred nástupom do najvyššej pozície riadil rezort ...

21.5.2024 Redakcia FinReport

Andrej Zaťko: CEO 365.bank sa stal vlastníkom 9,9-percentného podielu v tejto banke

V akcionárskej štruktúre 365.bank nastali zmeny. Súčasný CEO a predseda predstavenstva banky Andrej Zaťko nadobudol prostredníctvom svojej ...

20.5.2024 Jana Schochmann

Tatiana Ondrejková: O úspech sa musíte pričiniť sami

Tatiana Ondrejková je známa a úspešná slovenská podnikateľka. Ak by sme sa opýtali, v čom tkvie jej podnikateľský úspech, sama Táňa by ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay