Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Gautam Adani: Indický podnikateľ je dnes druhým najbohatším človekom na svete

Dominik Horváth Lídri Poslať

Gautam Adani – meno, ktoré mimo Indie donedávna poznal len málokto. Dnes je to druhý najbohatší človek na svete. Indický obchodník za posledné dva roky zaznamenal exponenciálny nárast svojho bohatstva a dnes jeho imanie dosahuje neuveriteľných 142 miliárd dolárov. Za čo vďačí Adani svojmu úspechu?

image

Foto: Shutterstock

Ako jediný v prvej desiatke najbohatších ľudí na svete stavil na „tradičné“ industriálne sektory. Od dopravnej logistiky sa postupne prepracoval na najväčšieho dovozcu uhlia v Indii, pričom jeho firmám dnes patria aj tituly najväčšieho súkromného výrobcu tepelnej energie alebo najväčšieho ťažiara uhlia v krajine. Počas súčasnej energetickej krízy sú to práve tieto odvetvia, ktorým sa extrémne darí, a je pravdepodobné, že Adaniho imanie vďaka nim bude ďalej rásť.

Prvý milión zarobil v dvadsiatke

Adani sa narodil 24. júna 1962 v meste Ahmadabád v indickej provincii Gudžarát. Má 7 súrodencov. Jeho otec bol maloobchodník s textilom, matka sa venovala rodine. Vzdelanie získal v škole Sheth Chimanlal Nagindas Vidyalaya v Ahmadabáde. Neskôr sa rozhodol získať bakalársky titul v obchodnom odbore na Gudžarátskej univerzite, ale po druhom roku štúdium ukončil. Hoci mal záujem o podnikanie, otcov textilný biznis ho nelákal. Učarovali mu komodity, presnejšie diamanty.

Preto sa v roku 1978 presťahoval do Bombaja, kde pracoval ako triedič diamantov pre spoločnosť Mahendra Brothers. Neskôr si založil vlastnú firmu na sprostredkovanie diamantov, ktorá bola taká úspešná, že už ako 20-ročnému sa mu podarilo zarobiť prvý milión (v dolároch). Po štyroch rokoch únavnej práce, pri ktorej dennodenne leštil a triedil diamanty, sa však rozhodol vrátiť sa do rodného mesta.

Obchodník s plastmi

V roku 1982 si spolu so svojím starším bratom Mahasukhbhaiom Adanim kúpil malú továreň na plasty, ktorá spracovávala 15 ton plastov mesačne. Tento podnik sa ukázal byť jeho vstupnou bránou do globálneho obchodovania prostredníctvom dovozu polyvinylchloridu (PVC).

„V mojom živote sú dva zlomové momenty. Jeden v roku 1985, keď vláda uvoľnila dovozné normy na PVC a iné výrobné materiály. Začal som dovážať suroviny a začal som obchodovať. Druhý zlom nastal v roku 1995, keď sme sa rozhodli vstúpiť do prístavného sektora,“ spomína Adani vo svojej biografii.

V roku 1985 tak začal dovážať primárne polyméry pre malé priemyselné odvetvia. O tri roky neskôr založil spoločnosť Adani Exports, teraz známu ako Adani Enterprises. Ide o  holdingovú spoločnosť skupiny, ktorá dnes zastrešuje viac ako 13 dcérskych spoločností. Pôvodne sa firma zaoberala najmä energetickými komoditami. V nasledujúcich rokoch sa v Indii začala politika hospodárskej liberalizácie, ktorá mala významný vplyv na rast Adaniho spoločnosti. Skupina postupne rozšírila svoje podnikanie o obchod s kovmi, textilom a poľnohospodárskymi produktmi.

Z Mundry urobil najväčší indický prístav

Úspech prístavu Mundra patrí určite medzi Adaniho najvýznamnejšie míľniky. V roku 1994 v rámci liberačnej politiky vláda Gudžarátu oznámila tender na správu prístavu Mundra. Súkromné ​​prístavy však neboli vtedy v Indii populárne. Neexistovala žiadna železnica, po ktorej by sa dali dovezené tovary ďalej presúvať a neexistovala ani jasná politika ich riadenia. Väčšina významných prístavov bola kontrolovaná centrálnou vládou a menšie prístavy medzi sebou tvrdo súperili.

Adani však prejavil záujem o prístav a v roku 1995 mu vláda udelila povolenie na jeho prevádzku. Oficiálne prístav kúpila Adaniho spoločnosť Gujarat Adani Port Ltd., dnes Adani Ports a Special Economic Zone Ltd. Medzi hlavné výhody povolenia patril fakt, že sa z prístavu stala Špeciálna ekonomická zóna (SEZ). V Indii ide o špecificky vymedzenú bezcolnú enklávu a z pohľadu obchodných operácií, ciel a taríf sa považuje za cudzie územie.

„Nie veľa ľudí vtedy podporilo Adaniho krok. Neexistovali cesty a železničné spojenia. Ale predseda skupiny Gautam mal víziu, aby neplodná krajina prosperovala,“ uviedol predstaviteľ priemyslu pre The Economic Times.

V roku 1995 postavil prvé nové mólo. Spoločnosť si uvedomila, že úspech alebo neúspech prístavného podnikania závisí od vytvorenia spojovacej infraštruktúry. Po rokoch rokovaní a rôznych súdnych sporoch s viac ako 500 vlastníkmi pôdy dokázal Adani vytvoriť železničné a cestné spojenie s prístavom.

Do roku 2003 zväčšil prístavnú infraštruktúru a investoval do rozvoja ďalších mól a skladov. Veľký dôraz kládol na mechanizáciu manipulácie s nákladom. Napríklad doba obrátky, kľúčové meradlo efektívnosti v logistike, je v Kandle, druhom najväčšom prístave Gudžarátskej provincie, dva až tri dni. V Mundre je to kvôli mechanizácii menej ako jeden deň.

Indický prístav Mundra v číslach

Od roku 2013 je Mundra Port najväčším súkromným komerčným prístavom v Indii. Jeho súčasťou je aj najväčší terminál na dovoz uhlia na svete. Ročne do prístavu pripláva 3 300 lodí so 65-tisíc námorníkmi rôznych národností. Mundra ponúka 26 kotvísk a vyhradených terminálov pre rôzne druhy nákladu, pričom ročne cez prístav prejde 231 miliónov metrických ton tovaru. Prístav ponúka 21 uzavretých prístavných skladov s kapacitou 137-tisíc štvorcových metrov na uskladnenie pšenice, cukru, ryže a hnojív a ďalších 880-tisíc štvorcových metrov otvoreného priestoru pre oceľové plechy, zvitky, soľ, koks a uhlie.

Uhlie ruka v ruke s elektrárňami

Po úspechoch v prístavnom odvetví sa Adani zameral na energetický sektor. Adani Enterprises sa stala v roku 2006 najväčším dovozcom uhlia v Indii s importom cez 11 miliónov ton uhlia ročne. Spoločnosť rozšírila svoje podnikanie v roku 2008 kúpou bane Bunyu v Indonézii a neskôr v roku 2010 získala práva na bane vo východoindickej provincii Odisha. Po tejto expanzii začal firme patriť titul najväčšej indickej súkromnej spoločnosti na ťažbu uhlia.

Adani však nechcel zaspať na vavrínoch a pokračoval s expanziou, tentoraz v Austrálii. V roku 2014 spustila skupina s podporou časti austrálskej vlády ťažobný a železničný projekt za 21,5 miliardy dolárov v uhoľnej bani Carmichael. Predpokladaná doba ťažby je 60 rokov a ročná kapacita bane predstavuje 10 megaton energetického uhlia. Okrem toho kúpila aj prístav Abbot Point, ktorý modifikovala na ukladanie a prepravu vyťaženého uhlia.

A kým sa jeho vlajková loď Adani Enterprises zameriavala na dovoz a ťažbu uhlia, v roku 1996 založil novú divíziu s názvom Adani Power, ktorej cieľom bola výstavba nových uhoľných elektrární. Obe spoločnosti sa tak výborne dopĺňali. Adani Power dnes vlastní šesť uhoľných a jednu solárnu elektráreň s kapacitou cez 12-tisíc megawattov.  

Neskôr v roku 2009 sa Adani Power stala akciovou spoločnosťou a vstúpila na burzu s prvotnou cenou akcie 100 rupií, teda približne 1,27 eura. Bola tiež prvou spoločnosťou na svete, ktorá vytvorila projekt superkritickej tepelnej energie založený na uhlí, zaregistrovaný v rámci mechanizmu čistého rozvoja (CDM) Kjótskeho protokolu. Spoločnosť je dnes najväčší súkromný výrobca tepelnej energie v krajine.

Ďalším krokom je zelená energia

Po obrovskom úspechu v „tradičných“ energiách Adani upriamil pozornosť na obnoviteľné zdroje. V roku 2015 tak založil Adani Green Energy Limited – zelené krídlo svojej holdingovej spoločnosti. Spoločnosť dosiahla svoj najväčší úspech v roku 2020, keď vyhrala doteraz najväčší tender na budovanie solárnej energie na svete.

Adani podpísal dohodu s Indickou solárnou korporáciou (SECI), v rámci ktorej vyrobí a uvedie do prevádzky solárne panely s celkovou kapacitou 8-tisíc megawattov. Projekt si vyžiada investíciu 6 miliárd dolárov a vytvorí 400-tisíc priamych a nepriamych pracovných miest. Projekt by mal počas svojej životnosti „vytlačiť“ 900 miliónov ton oxidu uhličitého.

„Po konferencii COP26 je čoraz evidentnejšie, že svet musí prejsť spravodlivým prechodom k nízkouhlíkovej ekonomike rýchlejšie, než sa pôvodne očakávalo. Preto sa naša skupina zaväzuje investovať 50 až 70 miliárd dolárov do priestoru obnoviteľných zdrojov. Táto dohoda nás udržiava na dobrej ceste k nášmu záväzku stať sa do roku 2030 najväčším svetovým hráčom v oblasti obnoviteľných zdrojov,“ povedal Adani v novembri 2021 pre Bloomberg na Indickom ekonomickom fóre. V júli 2022 ponúkol nové podrobnosti o tom, že táto investícia bude predstavovať výstavbu troch obrovských tovární v oblasti solárnej, elektrolyzérovej (výroba zeleného vodíka) a veternej energie.

Niekto by mohol povedať, že Adaniho orientácia na zelené energie nie je náhoda. Vláda indického premiéra Narendru Modiho totiž už dávno spustila národný program, ktorého cieľom je dosiahnutie nulových emisií uhlíka v krajine do roku 2070. Okrem toho Modi taktiež spustil národnú vodíkovú misiu s cieľom premeniť Indiu na svetové centrum zeleného vodíka. Adani tak pokračuje v tom, čo vie robiť najlepšie. Nachádza nové odvetvia, ktoré majú v budúcnosti vysokú pravdepodobnosť rastu.

„Jedným z najväčších spúšťačov úspechu skupiny Adani je ich schopnosť vstúpiť do správnych sektorov v správnom čase. Všetky jeho podniky využívajú maximálne výhody z ekonomickej transformácie Indie,“ povedal výkonný riaditeľ v Bombaj Ladderup Wealth Management Raghvendra Nath pre portál National News.

Nárast imania o 1 250 % za dva roky

Adani v posledných rokoch ťažil zo silného zamerania indickej vlády na rozvoj infraštruktúry. Okrem toho jeho dobrý vzťah s vládou, spolu so zameraním na kapitálovo náročné odvetvia, kde je menšia konkurencia, pomohli jeho konglomerátu prosperovať.

„Má veľkú diverzifikáciu vo všetkých týchto podnikoch,“ povedal zakladateľ platformy finančného poradenstva Fintoo Manish P. Hingar. „Kedykoľvek existuje v Indii futuristický biznis, myslím si, že Adani to využije. Veľkým hnacím faktorom je organický rast spoločnosti a anorganický rast, ktorý pochádza z rýchlych akvizícií v rôznych sektoroch,“ dodal.

Analýza spoločnosti Fintoo ukazuje, že od marca 2020 sa ceny akcií siedmich spoločností skupiny Adani zvýšili o 250 až 4 100 %. Medzitým sa kombinovaná trhová kapitalizácia spoločností skupiny zvýšila zo 16,4 miliardy dolárov v roku 2020 na 254 miliárd dolárov v súčasnosti.

Adaniho schopnosť odhadnúť, ktoré odvetvia budú v budúcnosti prosperovať, mu priniesla obrovský úspech aj v jeho osobnom majetku. Na začiatku roka 2020 malo jeho imanie hodnotu „len“ 10 miliárd dolárov. V septembri 2022 prekročilo hodnotu 142 miliárd dolárov, čo predstavuje nárast o 1 250 % len za dva roky. Stal sa tak druhým najbohatším človekom na svete a jedine Elon Musk so svojimi 245 miliardami dolárov momentálne stojí pred ním.

Zaujímavosti zo života Gautama Adaniho

So svojou manželkou Priti Adani má dvoch synov – Karana Adaniho a Jeeta Adaniho.

Vlastní 74-percentný podiel na medzinárodnom letisku v Bombaji, druhom najväčšom letisku v Indii.

V roku 1998 ho spolu s kolegom uniesli indickí mafiáni. Únoscovia požadovali výkupné 1,5 milióna dolárov. Podľa oficiálnej verzie však boli obaja neskôr prepustení bez zaplatenia výkupného.

V roku 2008 prežil teroristický útok na hotel Taj v Bombaji, počas ktorého teroristi zabili viac ako 160 ľudí. Adanimu sa podarilo skryť v suteréne a neskôr ho zachránilo policajné komando.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
30.3.2023 Martin Jamnický

DSS Uniqa dostala 25-tisícovú pokutu. Podľa NBS mala poslať klientom nepravdivé informácie

Národná banka Slovenska (NBS) opäť pokutovala. Tentoraz od nej dostala pokutu vo výške 25-tisíc eur dôchodková správcovská spoločnosť ...

30.3.2023 Robert Juriš

Jan Tyl: Úlohou umelej inteligencie nie je konať za nás, ale stimulovať naše myslenie

Je technologickým fenoménom súčasnosti. Pochopenie jej fungovania nie je jednoduché, preto môže niekoho iritovať, ďalšieho fascinovať a ...

30.3.2023 Robert Juriš

NBS upozorňuje na riziko zvyšovania počtu nesplácaných hypotekárnych úverov

Rast úrokových sadzieb, pretrvávajúca neistota, zvyšujúce sa ceny a životné náklady zmierňujú dopyt domácností po úveroch. Spomalili sa ...

30.3.2023 Redakcia FinReport

Nálada spotrebiteľov stúpa, no podnikatelia zostávajú naďalej podstatne opatrnejší

Dôvera spotrebiteľov v slovenskú ekonomiku sa v marci 2023 medzimesačne zvýšila, a to vo všetkých štyroch zložkách jej indikátora. Medzi ...

30.3.2023 Redakcia FinReport

Sergio Ermotti: Vracia sa na čelo švajčiarskej banky UBS a bude riadiť prevzatie konkurenčnej Credit Suisse

Do čela najväčšej švajčiarskej banky UBS sa postaví Sergio Ermotti, ktorý už na čele tejto banky stál počas uplynulého desaťročia od ...

30.3.2023 Redakcia FinReport

Toto sú štyri nové dlhopisové príležitosti na finančnom trhu

V marci tohto roku tri spoločnosti umiestnili svoje dlhopisy na trhu cenných papierov. Sú to Penta Funding Public II, Penta RE Funding II a SAB ...

30.3.2023 Eva Sadovská

Veľká noc bude drahšia ako vlani. Ako nakupovať s rozumom?

Veľkonočné sviatky sa blížia a mnohé domácnosti práve v týchto dňoch začínajú realizovať nákupy potravín či dekorácií. Mobilita ...

29.3.2023 Redakcia FinReport

Novým generálnym riaditeľom spoločnosti Arval Slovakia sa stal Marian Burian

Líder na trhu operatívneho lízingu, spoločnosť Arval Slovakia, mení po 12 rokoch vedenie. Novým generálnym riaditeľom firmy sa v marci 2023 ...

29.3.2023 Robert Juriš

Peter Kažimír: Hostina sa skončila. Slovensko bude musieť konsolidovať verejné financie a začať šetriť

Súčasná viac ako 15-percentná inflácia na Slovensku podľa analytikov Národnej banky Slovenska ku koncu tohto roku klesne na jednocifernú ...

29.3.2023 Ján Sípos

Richard Branson: Namiesto letov ku hviezdam mu hrozí veľmi tvrdé pristátie

Spoločnosti Virgin Orbit britského miliardára Richarda Bransona hrozí bankrot. Firma spustila prípravy na možný krach, keďže si dlhšie ...

27.3.2023 Ján Sípos

To Kwon: Chytili najhľadanejšieho kryptopodvodníka na svete. Spreneveriť mal 40 miliárd dolárov

Malý balkánsky štát – Čierna Hora má na svojom konte pozoruhodný úlovok. Tamojším policajným orgánom sa podarilo zadržať ...

23.3.2023 Ján Sípos

Šéf BP Bernard Loony vlani zarobil 10 miliónov libier. Darilo sa aj ďalším top manažérom energetických firiem

Kým spotrebitelia bojujú s rastúcimi účtami za energie, energetické giganty a ich top manažéri počítajú na svojich účtoch stúpajúce ...

20.3.2023 Redakcia FinReport

Milan Krajniak: Pracovať dnes môže takmer každý, kto má o to záujem

Nezamestnanosť na Slovensku vo februári opäť o niečo poklesla. Podiel uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku sa znížil z ...

17.3.2023 Redakcia FinReport

Peter Kažimír: S rozhodnutím zvyšovať kľúčové úrokové sadzby som spokojný a plne ho podporujem

Európska centrálna banka opäť zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o 50 bázických bodov na aktuálnych 3,5 %. Rozhodovanie Rade ...

16.3.2023 Redakcia FinReport

Lukáš Sojka: Nový viceprezident Finančnej správy SR

Novým viceprezidentom Finančnej správy SR je od 15. marca 2023 Lukáš Sojka. Do tejto funkcie ho ustanovil predseda vlády a poverený minister ...

9.3.2023 Redakcia FinReport

Joe Biden chce nanovo zdaniť najbohatších a najlepšie zarábajúcich Američanov

Americký prezident Joe Biden navrhuje 25-percentnú daň pre miliardárov. Viac chce zdaniť aj bohatých investorov a korporácie. Ak by sa mu to ...

8.3.2023 Monika Jakábová

Anca D. Goronová: Umelá inteligencia už dnes formuje budúcnosť ľudstva

Svet informačných technológií už dávno nie je iba mužskou doménou. Hoci dnes máme v IT sektore viac ženských vzorov ako kedykoľvek ...

8.3.2023 Redakcia FinReport

EY Podnikateľom roka 2022 Slovenskej republiky sa stal Juraj Fehervari zo spoločnosti Be Lenka

Spoluzakladateľ spoločnosti Be Lenka Juraj Fehervari (na snímke vľavo) je čerstvým držiteľom titulu EY Podnikateľ roka 2022 Slovenskej ...

Mobilná aplikácia